s I I Themagroep voor ouderen (Open School) V akantietips Gilde nu ook op Walcheren l i U 'JE BENT NOOIT TE OUD OM TE LEREN RIAGG en de ouderenhulp Tafeltje Dek Je 5WD GILDE op een riitie Huursubsidie i 'i Duur Voor wie? Aanmelding en inlichtingen Wat doet een RIAGG in het algemeen? -Wat is de betekenis van de RIAGG voor ouderen? -Met welke problemen kunt u als oudere terecht bij de RIAGG? -Hoe komt een aanmelding bij de RIAGG tot stand? -Wat gebeurt er na de aanmelding? zomaar9 Niet op vakantie gaan Dienstencentra gesloten 'Prt onderdeel heb je nog niet helemüül cncfcr de knie KENNIS EN VAARDIGHEDEN GAAN NIET VERLOREN aktiviteiten Tabel 1 Tabel II Uitzonderingen Wanneer aanvragen En bij wie Inlichtingen REDACTIE: BADHUISSTRAAT 104 4381 LV VI.ISSI\GE\ TEL. 01184-10440 w V 1 In samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen begfnt de Stichting voor Basiseduca tie Vlissingen in september met twee themagroepen voor ouderen onder de titel 'Je bent nooit te oud om te leren'. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoorbeeld pensionering, tijdsbesteding, gezondheidszorg Waar? voor ouderen, bezuinigingen in de welzijnszorg en de gevolgen voor Uw portemonnaie, voeding en dië ten, woonvoorzieningen voor oude ren, financiële voorzieningen, rechten. derwerpen, die met de 3e levensfase te maken hebben. Van september 1987 tot juni 1988, wekelijks één bijeenkomst van half twee tot vier uur. Tijdens de school vakanties worden er geen bijeen komsten gehouden. De bijeenkomsten vinden plaats in het dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan of in Bachten Poorte, Bachtenpoorte 47a. Bij de bespreking van deze onder werpen wordt ook gewerkt aan het invullen van formulieren, schrijven van brieven, samenvatten van teksten, maken van verslagen, spre ken voor een groep, het maken van eenvoudige berekeningen en het om gaan met spoorwegboekje en buiten lands geld. Mensen van 55 jaar en ouder die niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs hebben gehad en het prettig vinden om met anderen te praten over on- Als U zich door deze tekst aan gesproken voelt, is deze themagroep zeker iets voor U. Bij belangstelling kunt u bellen naar centrum voor ba siseducatie in Vlissingen, Juliana- laan 13, tel: 17819 (vragen naar Riet Siero). U krijgt dan uitgebreide in formatie over doel en inhoud van deze serie bijeenkomsten. Ook kunt u onderstaande bon insturen. U wordt dan uitgenodigd voor de informatie-bijeenkomst op maan dagmiddag 31 augustus a.s. in het dienstencentrum Bachten Reede. BON Naam Adres Postcode/woonplaats Telefoon heeft interesse voor de themagroep en wil een uitnodiging ontvangen voor de informatie-bijeenkomst op maandag 31 aug. 1987 in Bachten Reede. Tërugzenden aan: Stichting voor Basiseducatie Vlissingen, Julianalaan 13, 4382 AT Vlissingen. De afkorting RIAGG staat voor Re gionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg. Het is een instelling waarbij u hulp kunt in roepen ter voorkoming of behande ling van grote geestelijke problemen, voor advies, begeleiding of therapie. Een RIAGG werkt in een bepaald gebied, voor zowel jongeren als vol wassenen en ouderen. Kliënten van een RIAGG blijven in de regel in hun eigen woonomgeving. Binnen de RIAGG werkt een team speciaal voor ouderen. Op Walche ren bestaat het uit een sekretaresse, een sociaal psychiatrisch verpleeg kundige, een psycho-gerontologe en een arts. Daarnaast kan het team een psychiater raadplegen. Het team is erop gericht, dat ouderen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wo nen, eventueel met hulp of on dersteuning. Het team onderhoudt kontakten met andere hulpverleners en instellingen, zoals o.a. huisart sen, wijkverpleging, gezinszorg, verzorgings- en verpleeghuizen. Wanneer sociale of geestelijke pro blemen te groot worden, kan het ge beuren, dat u er zelf niet meer uit komt. Dan is het goed er met ande ren over te praten. Bij een RIAGG kunt u o.a. hulp inroepen bij span ningen, angst, eenzaamheidsgevoe- lens, depressie, verwarring, huwe lijksproblemen en de verwerking van ingrijpende emotionele gebeurte nissen. Aanmelding gebeurt vaak via de huisarts, maar kan ook telefonisch via familie of door u zelf gebeuren. Hierbij worden enkele gegevens op gevraagd, zoals uw naam en adres, de naam van uw huisarts en een kor te aanduiding van de problemen. Wanneer het ouderenteam van de RIAGG uw problemen gaat behan delen, vindt er eerst een gesprek met u plaats om duidelijkheid te krijgen over uw moeilijkheden. In het team wordt vervolgens besproken welke hulp en welke hulpverlener voor uw moeilijkheden het meest aangewezen is. Na een bepaalde tijd waarin ad vies, hulp of begeleiding wordt gege ven, kan het kontakt met de RIAGG worden afgesloten. Dit gebeurt in een laatste gesprek met u. -Het ouderenteam op Walcheren is te bereiken via. RIAGG Middelburg Loskade 25-27 4331 HW Middelburg tel: 01180-26057 (dagelijks van 8.30-9.00 uur). Jaarlijks maakt de vakantie een groot aantal slachtoffers. Mensen worden ziek, krijgen een ongeval, al lerlei vormen van pech. Overspan ning en stress uiten zich de eerste da gen van hun vakantie. Het is van be lang om de vakantie zorgvuldig voor te bereiden en de risico's klein te houden. RVU Magazine geeft u de volgende wenken: Algemene tips Ziekenfonds Zorg altijd dat u recente papieren bij u heeft. In veel landen bent u verze kerd voor behandelingen op het ni veau dat gebruikelijk is in dat land. Extra kosten worden door uw zie kenfonds niet vergoed. Deze kosten kunnen worden Vergoed door een aanvullende reisverzekering. Neem contact op met uw ziekenfonds als u twijfelt of u in het land van keuze verzekerd bent. Sociale verzekeringen Mag u op vakantie als U een uitke ring heeft en hoe lang? Informatie hierover kunt u krijgen bij het: Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering Zwaansvliet 3 1081 AP Amsterdam Tel.: 020 - 448418 Telefoneren Hét is belangrijk dat u uw thuisfront kunt bellen als u in het buitenland verblijft. Denk maar eens aan het alarmnummer van uw verzekering. Het toegangsnummer van Neder- land is 31, maar het internationale toegangsnummer is per land ver schillend. Informeer zo nodig (gra tis) bij 0018 van de PTT. Vakantie-adres Het is natuurlijk minstens zo belang rijk dat u zelf bereikbaar bent op uw vakantiebestemming voor bijvoor beeld familie. Laat hen dan ook die bestemming zo goed mogelijk weten en geef zo mogelijk het telefoon nummer door als u aangekomen bent. Maak van de thuisblijvers geen spoorzoekers. Radio Nederland Wereldomroep is samen met de ANWB alarmcen trale de thuisblijvers behulpzaam bij het spoorzoeken naar mensen die geen vakantie-adres achterlieten. Uitzendtijden van de wereldomroep en de golflengte variëren naar gelang uw vakantiebestemming. U moet een radio meenemen met het juiste korte golfbereik. De wereldomroep zendt uit tussen de 13 en 50 meter. Informatie: Radio Nederland Wereldomroep, Postbus 222, 1200 JG te Hilversum. Tel. 035 - 16151. Tips voor automobilisten Een goede voorbereiding is belang rijk. U dient enigszins bekend te zijn met het land. Voor automobilisten zijn de plaatselijke afwijkingen in de verkeersregels van belang. Over de meeste vakantielanden is informatie verkrijgbaar bij de ANWB, de boek handel enook in de bibliotheek vindt u een schat aan informatie. Zorg voor voldoende rust. Vóór u de heen- en terugreis begint dient u uit gerust te zijn. Onderweg moet u re gelmatig (elke twee uur) stoppen voor een pauze. Zorg voor de nodige reisdocumenten: paspoorten, kente kenbewijs en de groene kaart van de autoverzekering. Zorg dat uw auto in optimale conditie is. Brandstof prijzen verschillen per land. LPG is soms moeilijk verkrijgbaar of duur. Voor prijzen kunt u de ANWB bel len in Den Haag of het kantoor in uw omgeving. De ANWB beschikt ook over kaarten waarop precies is aangegeven waar u loodvrije benzine kunt tanken. Autoverzekering Heeft u geen all-risk- of een WA- cascoverzekering, dan heeft u dus de verplichte WA-verzekering. Deze kunt u uitbreiden via de vakantiever zekering met een zgn. cascodekking. De vakantieverzekering kan ook zorgen voor 'repatriëring' in geval van belangrijke ongevallen of ziekte. De verzekering vergoedt bagage bij verlies door brand, diefstal etc. In formeer u over de voor u passende verzekering en niet in de laatste plaats: zorg voor een goede verzeke ringsmaatschappij of tussenper soon. Door het hoge aantal claims zijn veel maatschappijen er toe over gegaan een onnodige hoeveelheid papieren te laten invullen en onmo gelijke gegevens te vragen. Als u als chauffeur geneesmiddelen gebruikt, dan mogen die niet verdo vend zijn. De apotheek plaatst een sticker met waarschuwing op die middelen. Er zijn echter ook midde len in de vrije handel die verdovend kunnen zijn. Denk aan pillen tegen wagenziekte, eetlustremmers, hoest middelen, middelen tegen hooi koorts etc. Alcohol is uiteraard een extra complicatie. Als u iets slikt, in formeer dan nog eens voor alle ze kerheid bij drogist of apotheek. Caravans Wilt u voor het eerst met de caravan op vakantie? Zorg dan voor een goe de instructie. In het begin is het moeilijk om (achteruit) te manoeu vreren. De ANWB geeft desgewenst rij-instructie. Inl.: 080 - 264426, toestel 2468. Alleen gaan? Blijf niet thuiszitten omdat u alleen bent. Er zijn reisorganisaties die re kening houden met specifieke wen sen voor alleengaanden en voor spe cifieke groepen zoals: jongeren, ouderen en gehandicapten. De Stich ting Recreatie geeft een folder uit ge titeld 'Alleen uit' met adressen en tips. Inlichtingen: Stichting Recrea tie, Postbus 80547, 2508 GM Den Haag. Tel.: 070 - 500111. Vragen? Roepen de voorgaande tips nog vra gen op, dan kunt u informeren bij de ANWB in Den Haag of bij u in de regio. De ANWB heeft een schat aan informatie. Gaat u zo mogelijk langs of vraag telefonische informatie: ANWB, tel.: 070 - 264426. De dienstencentra Bachten Komme, Bachten Reede en Bachten Poorte zijn gesloten van maandag 27 juli tot maandag 10 augustus 1987. Gilde staat u terzijde met raad en daad. Overkomt het U ook wel eens dat U op korte termijn, maar liefst zonder al te hoge kosten, hulp, ad vies of goede raad nodig hebt? Het kan gaan om een recept voor vriend schapscake, hulp bij het bedenken van een goed tuinontwerp, advies bij storingen aan één van die vele tech nische dingen waarmee wij ons om ringd hebben. Of misschien hebt U een opvoedkundig steuntje in de rug nodig; een helpende hand bij huis- DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440? sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61S8Z61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKTIVA: tel. 61517, 67339, 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA PPEE B9F Paauwenburg (tel. 65454) DE VHF KLAVERS sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 werkproblemen, uitleg bij brei- en handwerkpatronen, advies bij een verbouwinkje, enz. In principe zult U over enige tijd voor alles en nog wat een beroep kunnen doen op een soort bemidde lingsbureau voor kennis, inzicht en ervaring. Het is genaamd: "Gilde"- Walcheren. Het is een organisatie van vrijwilligers, die merendeels ouder dan 50 jaar zijn en die hun in beroep of bedrijf verworven kennis en ervaring kosteloos ter beschik king willen stellen van iedereen die een beroep op hen doet. Op deze manier komt datgene wat zij jaren lang in hun beroep of bedrijf, maar ook in hun hobbysfeer aan vaardig heid en kennis hebben opgebouwd, opnieuw tot zijn recht. Op het moment dat U dit leest is het Gilde-Walcheren nog in oprichting, maar tegen het najaar hoopt men de eerste Gilde-gids te kunnen laten verschijnen, waarin het hele arsenaal aan kennis en vaardigheden van de gildemedewerkers vermeld is. Deze gids zal gratis huis-aan-huis op Wal cheren worden verspreid. Er is, in dit stadium, vooreerst drin gend behoefte aan mensen van 50 jaar of ouder, die zich voor dit sym pathieke en voldoening gevende pro ject willen inzetten, hetzij als mede werker aan de organisatie, hetzij als aanbieder van kennis en/of ervaring in onverschillig welke tak van bedrij vigheid, of welke hobby dan ook. Binnenkort verschijnt er een brochu re waarin alles over het Gildeproject staat vermeld. Wie belangstelling heeft voor deze gratis brochure kan hem aanvragen bij één van de kon- taktadressen. Het Gilde-Walcheren beschikt reeds her en der over kontaktpersonen, die vooral in de opbouwfase van het gil deproject, zeer nuttig werk zullen verrichten. Hebt U zin om mee te doen als Gilde-meester of Gilde- gezel, of weet u iemand voor wie het gilde iets kan betekenen, laat het dan even weten. De middeleeuwen ko men terug! Daar is het Gilde! Uw kontaktpersoon in Vlissingen is: A.J. de Vos Burchart Pr. Rooseveltlaan 240 4382 KZ VLISSINGEN Tel. 01184-16858 In Oost-Souburg/Ritthem: J. Hamelink Bermweg 15 4388 CA OOST SOUBURG Tel: 01184-6134 1. GILDE werkt gratis voor mensen vanaf 50 jaar die hun kennis en erva ring beschikbaar willen stellen aan anderen. 2. Adviezen en begeleiding zijn kosteloos. Alleen gemaakte kosten worden door de ontvangers van ad viezen betaald. 3. Het gaat uitdrukkelijk om de overdracht van kennis en ervaring en niet om het zelf uitvoeren van werk. 4. Het aanbod van mensen wordt opgenomen in een GILDE-gids en wordt tegen het najaar gratis huis- aan-huis bezorgd. 5. GILDE bemiddelt alleen en laat de verantwoordelijkheid verder aan aanbieder en vrager. Kan ook niet aansprakelijk gesteld worden. 6. Ouderen zelf dragen de organisa tie van het GILDE. 7. Meedoen aan het GILDE ver plicht de aanbieder nooit tot kontak ten die men niet op prijs stelt of tot meer kontakten dan men aankan. Antwoordbon. Ja, ik denk dat ik iets voor het Gilde te bieden heb, n.l. (hier uw hobby, vaardigheid of voormalig beroep vermelden) Ik wil wel graag nadere inlich tingen over het Gilde ont vangen. Ik voel er wel voor om in de organisatie van het Gilde mee te gaan werken. Naam Adres Woonplaats Telefoon Het vakje voor antwoord van Uw keuze zwart maken s.v.p. en de bon opsturen naar één van de kontaktadressen. De warme maaltijdvoorziening Ta feltje Dek Je van de Stichting Wel zijn voor Ouderen in Vlissingen gaat per 1 augustus 1987 over tot één- dagsmaaltijden (maandag t/m vrij dag). Hiermee behoort de twee- dagsmaaltijd tot het verleden. De prijs van een eendagsmaaltijd be draagt 7,— per persoon en bestaat uit 2 componenten. De ene dag bestaat de maaltijd uit soep en een hoofdgerecht en de andere dag uit een hoofdgerecht en een dessert. Het dessert bestaat in principe niet uit fruit, omdat er van uitgegaan wordt, dat men zelf voor fruit zorgt. De maaltijden worden bereid in de keukens van de verzorgingstehuizen 'Ter Reede' en 'De Zoute Viever'. Deze warme maaltijdvoorziening is bestemd voor ouderen die door li chamelijke, sociale, diëttechnische of andere redenen niet of tijdelijk niet in staat zijn zelf warme maaltij den te bereiden. Een verwijsbriefje van de huisarts of behandelend arts is wel vereist. Binnenkort moet de individuele huursubsidie weer worden aange vraagd. Dat is de belangrijkste bij drage in de kosten van het wonen die een huurder kan krijgen. Veel men sen kunnen die bijdrage niet missen. Vanaf 1 juni 1986 is dat een recht ge worden dat vastgelegd is in een wet. Of U in aanmerking komt voor huursubsidie hangt af van de hoogte van Uw huur per 1 juli en de hoogte van het totale inkomen van cl diege nen die in de woning verblijven (dus ook van Uw kinderen). Er zijn voor de berekening van de hoogte van het toe te kennen subsidiebedrag een zestal tabellen van kracht, waarvan de onderstaande twee voor U van belang zijn. Valt U niet binnen in de voor U van toepassing zijnde tabel genoemde grenzen, dan komt U in ieder geval niet voor huursubsidie in aanmerking. Meerpersoonstabel (huurgrens 700,per maand). Tabel voor subsidie-aanvragers met partner en/of huisgenoten. De huur van de woning moet op 1 juli 1987 of op de ingangsda tum tenminste 256,67, maar mag niet meer dan 700,— per maand bedragen. Het gezamen lijke inkomen over 1986 mag niet hoger zijn dan 36.000,—. Eenpersoonstabel (huurgrens 700,— per maand). Tabel voor alleenstaanden van 23 jaar en ouder. De huur van de woning moet op 1 juli 1987 of op de ingangsdatum tenminste 256,67 maar mag niet meer dan 700,per maand bedragen. Het inkomen over 1986 mag niet hoger zijn dan 32.000, In bepaalde gevallen houdt U recht op subsidie ook al ligt Uw huur bo ven een van de genoemde grenzen. Dat is bijvoorbeeld het geval als: U in een bejaardenwoning woont en vóór 1 juli 1987 64 jaar of ouder bent en al vóór Uw 64e Uw woning betrok. Aparte regels gelden indien: Uw huishouden uit 8 of meer personen bestaat; U gehandicapt bent en in een aangepaste woning woont; U deel uitmaakt van een woon groep in een daarvoor door de minister aangewezen gebouw. In alle drie gevallen doet U er goed aan inlichtingen in te winnen bij Uw gemeente, of bij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Vanaf 1 juli 1987 tot uiterlijk 1 ja nuari 1988 kunt U huursubsidie aan vragen voor de periode van 1 juli 1987 tot 1 juli 1988. Als U dan in aanmerking komt voor huursubsi die, wordt dat bedrag tussentijds niet gewijzigd, behalve: wanneer U verhuist; als Uw huur met minimaal 50 gulden per maand veranderd. In die gevallen moet U opnieuw huursubsidie aanvragen, binnen 6 maanden nadat de nieuwe huur is in gegaan. Als U voor het eerst een wo ning huurt, dan geldt ook dat U bin nen 6 maanden huursubsidie aan moet vragen. Uw aanvraag voor huursubsidie doet U via de gemeente. Vaak kunt U de subsidie ook aanvragen via Uw verhuurder. Die heeft dan een aan vraagformulier voor U; is dat niet het geval dan kunt U altijd bij de ge meente terecht. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de gemeente (afd. fi nanciën tel. 87205). Ook de verhuur der kan U uiteraard informatie ver schaffen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7