MM Ouderschapsverlof Westerschelde FRIEZEN HELPEN ZEEUW BIJ IDEAAL Stoffenkoning Horn heeft filiaal in Middelburg Klachten radio-ontvangst heer Ommering. Het postadres DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 juli 1987 Donderdag 30 juli strijden Dreams die first?, The End, The Noise, Car Trouble en O'Asis om de aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws Talent 1987. Plaats van handeling is het par keerterrein aan de rand van het Nollebos in Vlissingen. Dreams die first? The End The Noise Car Trouble O'Asis Jury HUIS KA MER PROJEC T Vervolgingsbeleid amfitaminen en medicijnen moet harder Geen Zeeland Publiciteit Als een trein mwêw ABDIJ fflfjr _fclöv<övo.i? - -tt 5 J. E UWS IS 11 te ontvangen, zender Goes, 87,90 MHz. Voor radio 3 wordt de beste ontvangst gegarandeerd via de FM-zender Goes, 95,0 MHz. Radio 4 is weer alleen op FM te ontvangen: Goes, 99,8 MHz. Radio 5 tenslotte komt via de middengolf, zender Flevoland, 1008 KHz. Als het radiotoestel is aangeslo ten op een gemeenschappelijke antenne (GAI), is de frequentie afhankelijk van de plaats van de zender op de kabel, Middengolf programma's worden nog niet in alle gevallen op de kabel doorgegeven. In zulke situaties moet worden gebruik gemaakt van de ferriet-antenne in het toestel. Voor goede stereo-ontvangst is een buitenantenne of aan sluiting op een gemeenschap pelijke antenne noodzakelijk. Degenen, die geen vragenfor mulier hebben ontvangen, maar hun klachten toch bij de PTT kenbaar willen maken, kunnen daarvoor bellen naar de hoofd afdeling omroep en televisie wan Hp hnnfHafHplinn ie nnQthiiQ De centrale directie van de PTT stelt een nader onderzoek in naar de klachten over de radio-ontvangst in Zeeland. Aanleiding tot het onderzoek zijn de klachten, die de provincie in februari en maart van dit jaar heeft verzameld en begin arpil heeft doorgezonden aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. van de hoofdafdeling is postbus 30000, 2500 GA Den Haag. Ruim vijftig inwoners van Zee land maakten toen bekend, dat zij moeilijkheden ondervonden bij de ontvangst van een of meer Nederlandse radio zenders. Oe PTT heeft deze mensen nu een vragenformulier toegezon den en een brochure hoe de beste radio- en tv-ontvangst kan worden bereikt. Op de vragenlijst kan duidelijk worden gemaakt van welke an tenne gebruik wordt gemaakt, bijvoorbeeld een buiten- of een binnenantenne of een centrale antenne-inrichting. Ook wordt gevraagd naar de aard van de klacht(en). Aangegeven kan worden of het gaat om ruis, ge kraak of het geluid van een naastgelegen zender. Verder wordt gevraagd naar het tijdstip waarop de klachten zich voor doen, bijvoorbeeld regelmatig of op wisselende tijdstippen. In de brief, waarbij de vragen lijst wordt aangeboden, worden tips gegeven over de beste radio-ontvangst. Radio 1 kan in Zeeland alleen op de middengolf worden ontvan gen, zender Flevoland, frequen tie 747 KHz. In november dit jaar komt de FM-zender voor dit station klaar. De frequentie daarvoor wordt Goes, 101, 9 MHz. Radio 2 is uitsluitend via de FM Sinds kort bestaat bij de provincie een regeling voor ouderschaps verlof. De regeling is van toepassing op de ambtenaren die bij de provincie werken en zij heeft voorlopig het karakter van een proef. Het ouderschapsverlof kan ten hoogste zes maanden duren en geldt zowel voor vrouwelijke als voor mannelijke ambtenaren. Als beide ouders bij de provincie werken, hebben zij beiden recht op het verlof. Naar keuze kunnen zij de zes maanden tegelijk of na el kaar opnemen. Voor vrouwelijke ambtenaren geldt, dat het ouder schapsverlof het bevallingsverlof onverlet laat. Het bevallingsverlof duurt van zes weken voor tot zes weken na de bevalling. De ouder ambtenaar kan het ouderschapsverlof gelijk op het bevallingsverlof laten aansluiten, maar het is ook mogelijk het ouderschapsverlof la ter op te nemen. Het kan namelijk tot het tijdstip, waarop het kind twee jaar wordt. Het verlof moet wel in een keer worden opgebruikt, dus alle zes maanden moeten aaneengesloten worden opgenomen. De ouder-ambtenaar krijgt tijdens het ouderschapsverlof haar of zijn salaris niet doorbetaald. Dat houdt in, dat de ouder-ambtenaar behalve het werknemersaandeel in de pensioenpremie ook het werkgeversaandeel moet betalen. Ook de ziektekostenverzekering komt in de verlofperiode volledig voor rekening van de ambtenaar. Er zijn overigens regelingen mogelijk om de financiële gevolgen van het ouderschapsverlof zo beperkt mogelijk te houden. 30 juli: Hit'm or lose Tijdens het popfestival Rhythm Booze wordt de finale gehou den van Hit'm or lose - het pop concours dat de afgelopen maanden in Zeeland is gehou den. Voorronden waren er in Goes, Zierikzee, Oostburg, Hulst, Heinkenszand en Mid delburg. De finale wordt donderdag 30 juli in het Nollebos gespeeld. Het popfestival Rhythm Boo ze begint om tien uur 's mor gens en van de finalisten treedt de eerste groep op om tien voor elf. Te winnen is de aanmoedi gingsprijs Jong Zeeuws Talent 1987, groot vijfduizend gulden, beschikbaar gesteld door de provincie Zeeland. Andere prij zen, die te winnen zijn, zijn hon derd foto's van en voor de win nende groep voor promotiedoel einden en de groep die op de tweede plaats eindigt krijgt de helft van de opnamekosten van een single. De foto's worden beschikbaar gesteld door het Zeeuwse popblad Gimmick en de "halve single" door Studio Ron Konings. Dreams die first? bestaat uit zangeres Karin de Koek, Peter Wessel, gitaar, Herman Haas, synthesizer, Martin Koster, drums en Han Dasselaar, bas. De groep heeft zich ontwikkeld van new wave naar de krachti gere sound van power wave. The Noise De band The End werd als in strumentale band opgericht. Door de zangtalenten van gita rist Peter de Koster is inmiddels overgegaan op vocale num mers. De muzieksoort is nogal gevarieerd en de band noemt het kenmerkende van het werk de energieke inzet. Behalve Pe ter de Koster, gitaar en lead- vocals, bestaat The End uit Bar tel Bartels, bass en backing vo cals en Stephan van Zijl, drums. Bassist Colijn Clement, gitarist Gerrit Rentier, toetsenman Je roen van 't Leven, dlummer Si mon Goedhart en de zangeres sen Conny van der Aarssen en Merel Koevoets vormen de Zie- rikzeese band The Noise. In het repertoire van de band zijn op genomen actuele rock, soul en new wave. Car Trouble "stoeit met popmu ziek en koppelt dit aan de gedre venheid van rock and roll". Zo luidt de beschrijving die de band van zichtzelf geeft. De leden van Car Trouble zijn Marius de Nobel, toetsen, Jaap van Boven gitaar en zang, Peter Snekers, bas en Frank Berens, drums. De jazz-funk-formatie O'Asis bestaat uit Herman Haas, syn thesizer, George de Graaf, bass/vocals, Chris Götte, drums, Michael Telepary, gi taar, Sietse Christ, percussie en Rowdy Schardijn, zang. Tot en met 21 augustus is in de Kapittelzaal van het Abdijcomplex in Middelburg de tentoonstelling "Westerschelde" te zien. Aan allerlei facetten van de Westerschelde wordt aandacht be steed en de tentoonstelling wordt met een brochure ondersteund. Onderdelen zijn Westerschelde door de eeuwen heen, Wester- scheldelandschappen. Flora en fauna. Westerschelde vroeger. Mens en Westerschelde nu. Industrie en scheepvaart, Oude en nieuwe plannen rond de Westerschelde, Vervuiling en Akties. De groepen worden beoordeeld door een jury die bestaat uit Kees den Hoed, docent aan de Zeeuwse Muziekschool, bassist in de Rob de Nijsband, contra bassist in het Zeeuws Orkest en studiomusicus; redacteur Hans van den Heuvel van muziek- krant Oor; Peter Clement van de stichting Popmuziek Nederland en van Vara's Popkrant; Bert Blanken van NOS-Praten over muziek en mede-organisator van "Latent Talent" in Paradi- so, Amsterdam; Ad Boonman van Klomppop en Rob Konings, studio-eigenaar en producer. Technisch voorzitter van de jury is Klaas Overdam van de Cultu rele Raad Vlissingen. De winnende groep van Hit'm or lose krijgt de aanmoedi- De expositie is opgezet door de Zéeuwse Milieu Federatie (ZMF), Greenpeace en natuur beschermingsvereniging De Steltkluut in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het Wereld Na- tuurfonds heeft een financiële bijdrage geleverd. In Westerschelde door de eeu wen heen. wordt gemeld, dat kloosterlingen zich opwierpen als landwinners en dijkenbou wers. Ook wordt uit de doeken gedaan hoe door moernering zout kon worden gewonnen: de as van turf vermengen met zout zeewater en indampen. Aan dacht is er verder voor de afslui ting van de Braakman. De Westerscheldelandschap- pen zijn te onderscheiden in geulen, platen, slikken, schor ren en duintjes en achter de zeedijken de ingedijkte polders. Op het onderdeel Flora en fauna is onder meer te melden welke soorten zeewier in de Wester schelde voorkomen. Verder wordt informatie gegeven over schorplanten en zeedieren. En er worden telgegevens van vo gels in het gebied verstrekt. Westerschelde vroeger richt zich op wat verdwenen is, zoals de haventjes van Hoofdplaat, Paulinahaven, Sluishoek en Zimmermanspolder. Havens die nog wel bestaan, hebben soms een heel andere bestemming gekregen, zoals die van Paal en Ellewoutsdijk. De recreatie neemt een voorna me plaats in op het onderdeel Mens en Westerschelde nu, zij het dat de rivierarm "daar nooit gingsprijs Jong Zeeuws Talent symbolisch aangeboden tijdens het festival in het Nollebos. De officiële prijsuitreiking is in september. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes van cultuur zal op een in die maand nog nader te bepalen datum de prijs over handigen. Op die manier kan de uitreiking feestelijker uit de verf komen dan tijdens het popfesti val Rhythm Booze, waarvan Hit'm or lose een onderdeel is. uitzonderlijk geschikt voor is geweest en dat ook nooit zal worden", aldus de samenstel lers in de brochure. Bij industrie en 'scheepvaart wordt gewezen op de werkge legenheid en de verontreiniging. Opgesomd wordt welke bedrij ven op de grote industriegebie den aan weerszijde van de Westerschelde staan. Ook is er aandacht voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over het water. De vaste oeververbinding Westerschelde ontbreekt uiter aard niet op het onderdeel Oude en nieuwe plannen rond de Westerschelde. Ingegaan wordt op de verdieping van de rivier arm ten behoeve van de bereik baarheid van Antwerpen. Vervuiling en Akties zijn onder werpen die in eikaars verlengde liggen. Als bronnen van vervui ling worden onder meer ge noemd de rivier Schelde en af valwaterlozingen. Aan acties worden onder andere gemeld die tegen de ingebruikneming van de afvalwaterleiding van Tessenderlo en monstertochten van Greenpeace. De tentoonstelling Wester schelde is op werkdagen te zien in de Kapittelzaal, Abdij 9, Mid delburg. De openingstijden zijn van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. De ten toonstellingsbrochure is voor twee gulden te koop aan de zaal of te bestellen bij bureau voor lichting, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180 31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Wedstrijdjacht voor Ostar in Warns te water gelaten die goed en voordelig verkoopt. Daarom is de winkel in Middel burg er gekomen, er is een markt voor. In de dagen dat we open zijn was al een aantal mensen dat de naam herkende van de stunt verkopen in Vlissingen. Alleen hebben we daar een kale ruimte met stoffen. Hier, aan de Lange Delft, is het ingericht als een win kel. We verkopen hier ook four nituren, ritsen, garens en binnen kort komen we met naaipa- tronen". Roel Engels vindt het achteraf be keken toch wel een beetje raar. Krijgt hij een startbewijs voor de wereldberoemde Ostar, is er bijna geen enkele Zeeuwse onderne ming bereid hem een sponsorcon tract aan te bieden. En als er niet een aantal Friezen de handen uit de mouwen hadden gestoken, had de Vlissinger het wel kunnen schudden. Stralend overzag hij dan ook vorige week donderdaga vond het publiek dat naar de jachthaven 't Lengkerke in Warns was toegestroomd om de te water- lating bij te wonen van zijn Jean- neau wedstrijdjacht. Om hem heen kleinere en grotere onderne mers, die allemaal wel 'wat wil den bijdragen', althans: zo ver als het in hun macht was. Het avontuur - zijn ideaal - dat Engels via de Ostar (officieel: Carlsberg Single handed Transat lantic race) wil realiseren is dicht bij. Het schip met fier het num mer 111 (het startnummer) is wel iswaar voor een groot deel ge schonken, maar het is zijn eigen dom. Verder mag hij op formulie ren waar nog om het beroep wordt gevraagd 'solozeiler' invul len, want de subdealer van Jean- neau in Nederland, Joan Jaarsma, betaalt de sociale lasten en geeft hem een maandgeld. Ver der heeft een aantal ondernemin gen belangrijke apparatuur ge schonken aan de Vlissinger. En het zijn voor het grote deel han delslieden die hun boterham ver dienen met het slijten van spullen voor boten op de Friese wateren. Tijdens de dit voorjaar gehouden Hiswa, ontmoette Engels deze mensen, nadat hij in Zealand bot had gevangen. Niemand in Zeeland ging dus I overstag, hoewel hij wel zo hier en daar een balletje opwierp. En gels 'relaas luidt daarover: "In mijn eigen provincie wilden de ondernemers vooral weten wat het ze opleverde. Ik antwoordde alleen maar: naamsbekendheid. Wat dat betreft kun je dus inven tieve ondernemers met een lan taarn zoeken". Maar hij probeer de ook het algemeen belang van Zeeland als toeristenprovincie in de kijker te varen. "Met de pro vinciale VVV heb ik regelmatig contact gehad. Ik dacht: als je met iets over Zeeland in de zeilen vaart, krijgt dat internationale betekenis. De heer Bontenbal van de VVV durfde echter zijn nek niet uit te steken". Een opluchting werd Friesland voor hem. Gastvrij werd hij hij ontvangen alsof het Fryske toaltje hem volledig eigen was. "De mensen van jachthaven 't Lenger- ke liepen zich het vuur uit de slof fen. De dagen voordat het schip te water werd gelaten, hebben ze de plaats waar de gasten zouden fcomen brandschoon gemaakt. Er stond geen stukje onkruid meer. Van alle kanten kreeg ik daar spontaan hulp. Zo moest ik op een dag een stuk roestvrij staal la ten veranderen. Ik ging dus naar een constructiewerkplaats en ver telde waarvoor ik het nodig had. Ze begonnen er onmiddellijk aan en toen ik het diezelfde middag kwam halen, vroegen ze er geen rooie cent voor". De tewaterlating kreeg met de tal rijke persmensen van landelijke en regionale (Friese) dag- en weekbladen het cachet van een bijzondere gebeurtenis. Hoofd sponsor Joan Jaarsma vloog ze nuwachtig heen en weer. Tussen- door stond hij de persvertegen woordigers te woord. Ook hij had van zijn hobby zijn beroep ge maakt. Van oorsprong was hij binnenhuisarchitect, maar het zei len trok te hard aan hem om het te beperken tot vrijetijdsbeste ding. Hij meende dat met deze sponsoring voor een van de weini ge zeilraces waar behoorlijke pu bliciteit aan wordt gegeven een in vestering alleszins gerechtvaar digd is. Zijn onderneming (Sail Service Holland, ofwel SSH) en het schip Jeanneau zouden met een goede klassering van pupil Engels de internationale schijn werpers op zijn producten laten schijnen. "Over het algemeen krijgt in de watersport alleen het surfen aandacht in de media. De Ostar is één van de weinige races waar ook de televisie veel aan dacht aan besteed. Er zijn twee omroepen mee bezig", legt Jaarsma vervolgens uit. Jeanneau-importeur Albert Ha- mersma zei vorige week alle ver trouwen te hebben in de Zeeuw. "Hij heeft nu een supersnel schip en hij is - wat ik gehoord heb - een prima zeiler. Het kan niet missen. Deze man moet winnen", luidde zijn optimistische betoog, voor dat hij het schip in het water liet zakken. t Engels heeft nog dertigduizend gulden nodig. Op zijn schip - dat overigens meer weg heeft van een formule 1 wagen dan van een ge woon zeiljacht - zette hij kaders met vraagtekens. Voor een be paald bedrag kunnen bedrijven er hun naam of artikel in zetten. "En wie nieuwe zeilen voor me koopt, mag daar zijn naam inzet ten". Verder heeft de door Fries land veroverde Zeeuw een aantal tochtjes voor ogen waarbij hij te gen betaling passagiers mee neemt. De eerste reis is al volge boekt. Morgen vaart hij richting Zuid-Europa. Zeeland heeft nu ook een filiaal van stoffenkoning Leo Horn. Be gin juli werd de stoffenzaak aan de Lange Delft 109 geopend, het drieëntwintigste filiaal van de ex- scheidsrechter Leo Horn. De zaak in Middelburg wordt door de da mes T. de Hond en J. van der Kaag bestierd. Bij binnenkomst van de zaak val len de schappen met fleurige stof fen op die aan beide kanten staan uitgestald. Zomertinten in alle soorten en van elke afmeting. '.'Wij verkopen voor elk wat wils", vertelt mevrouw Van der Kaag. "En beslist geen rom- melstofjes. We kunnen tegen re delijke prijzen verkopen omdat de stoffen in het groot worden in geslagen en dan bij de meer dan twintig filialen terecht komen. Door onze prijsstelling merken de klanten dat ze geld uitsparen. Het is trouwens in opkomst om zelf kleding te maken. De mensen worden veel kreatiever en vinden het leuk om zelf bezig te zijn". Intussen neust een aantal klanten tussen de stoffen. Mevrouw Van der Kaag laat ze lekker rondlo pen. Ze weet uit eigen ervaring dat het belangrijk is om bij het kopen van een leuke stof wat te voelen en dan daar weer eens te snuffelen. Maar zodra iemand iets wil weten schiet ze toe en geeft informatie over het wassen van de stof of de bewerking op de naaimachine. Tenslotte heeft ze zelf jarenlang kleding gemaakt en ze weet waar klanten op letten. Leo Horn is een naam die veel mensen zich nog uit de voetbalwe reld van vroeger herinneren. Maar naast het fluiten op het veld zit hij al sinds jaar en dag in de stoffenhandel. Mevrouw Van der Kaag werkte vóór de opening van de zaak aan de Lange Delft, bij de stuntverkopen die Leo Horn in Vlissingen houdt. Tot eind augus tus worden namelijk in het oude winkelpand van Van der Klerk stoffen tegen stuntprijzen verkocht. "Het loopt in Vlissingen als een trein", vertelt ze. "Het blijkt dat er behoefte is aan een stoffenzaak In Vlissingen neemt overmatig ge bruik van via artsen en apothe kers verstrekte medicijnen zorg wekkend toe. Dat signaleert het Huiskamerproject voor drugsge bruikers in het vorige week ver schenen jaarverslag 1986. In het verslag wordt gewaar schuwd voor het idee dat amfita- mine (speed) en bepaalde medicij nen (valium, seresta, minder schadelijk zijn dan de opiaten (heroïne). Het vervolgingsbeleid voor dealen in amfetaminen moet veel strenger worden. Deze drugs veroorzaken krimineel en aggres- sief gedrag, zeker als ze in combi natie met andere pillen of capsu les worden gebruikt. Apothekers leveren te vaak probleemloos aan verslaafden die aankomen met gestolen of gecopieerde recepten. Het afgelopen jaar hebben de me dewerkers van het huiskamerpro ject zich beziggehouden met de aidspruuicim.il. »-cu uumui ueell themadagen over aids bezocht, er is vakliteratuur bestudeerd en de verpleegkundigen hebben een in- formatieboekjevoor de drugsge bruikers binnen het project ge maakt. Geen van de deelnemers aan het huiskamerproject is in 1986 met het virus besmet geraakt. De dienst heeft verder de indruk dat het aantal nieuwe verslaafden in de regio aan het afnemen is. De leeftijd van de aanmelders daalt niet meer en daaruit valt te con cluderen dat er geen jongere drug gebruikers bij komen. De dienst zou veel meer tijd willen besteden aan de nazorg van ex-verslaafden. Tijdgebrek staat goede begelei ding van ex-cliënten in de weg. Ook voor de groep mensen die nog wel verslaafd is maar her haaldelijk pogingen doet om dat af te bouwen, kan nazorg een sti mulerende functie hebben. Roel Engels voor zijn splinternieuwe wedstrijdjacht.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13