informatiepagina van de gemeente vlissingen Voordat u op vakantie gaat MERK WAT JE HEBT 50+ en werkloos? Deels arbeids ongeschikt? r Wisselwerking van kunst en architectuur Dertig attracties op de kermis Air-brush in het stadhuis De informatiehoeken Naar het buitenland? Na het havo en vwo tl Q IJ Studiekosten- Ifinanciering WUS OP REIS DE VLISSINGER Woensdag 8 juli 1987 Wat adviezen Kostbaarheden 'vastleggen' Tot slot Tentenproject Westduin Inspraak over uitbreiding kantoor in Paauwenburg Kindervoorstelling Vergunning En verder.... Vergadering museum commissie Emancipatie commissie Van 18 tot en met 26 juli Parachutespringen Asfaltering Sloeweg en fietspad IN DEN BLAUW GERUITE IS redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 Hebt u dat ook? Dat er voor van alles en nog wat gezorgd moet worden voordat u gerust op vakantie kunt? Toegegeven,er zijn van die mensen die ruim tevoren de zaak al 'rond' hebben. Anderen lukt dat niet. Die zijn tot op 't laatste moment bezig. Met het risico dat er wel eens wat tussendoor glipt. Kleinig heidjes misschien. Maar die kunnen wèl verstrekkende gevolgen hebben. Meestal niet zulke plezierige. Daarom hier een advies: lees even door. Vijf minuutjes maar. Een paar tips. Wie weet... Ramen een deuren goed af sluiten. Vergeet vooral niet wc-raampjes, ramen en deu ren van douchee, schuur, ga rage, kelder en dergelijke. Laat geen sleutels aan de binnenzijde van de deur in de sloten zitten. Geef vertrouwde buren een sleutel van uw huis. Vraag hen bij onraad het alarm nummer van de politie te bel len (tel. 13333). Geef die bu ren ook, indien enigszins mo gelijk, uw vakantie-adres. Uw afwezigheid hoeft dus niet extra op te vallen. Haal de planten niet uit de vensterbank, zorg dat de brievenbus regelmatig wordt geleegd. Sluit de gordijnen niet. 't Zou wel eens op kun nen gaan vallen als die dag- en-nacht dicht zijn. Met een timer kunt u 's avonds automatisch het licht laten aan- en uitgaan, 't Zou helemaal mooi zijn als de bu ren de timer af en toe aan een andere lamp 'koppelen' en nieuwe tijden instellen. Doe zeker geen briefjes voor de deur of op het raam, waar uit zou kunnen blijken dat u niet thuis bent. Sluit de hoofdleidingen van water, gas en electriciteit goed af. Kan de electriciteit niet worden afgesloten - als u bijvoorbeeld een diepvriezer hebt - laat de buren af en toe controleren of er geen sto ring optreedt. Een bedorven inhoud van een diepvrieskist is, zacht uitgedrukt, verre van aangenaam. Sluit kasten, bureauladen en dergelijke niet af. Bij het openbreken ervan kan be hoorlijk wat schade worden aangericht. Hoe of waar u op vakantie gaat, naar de Costa del Nol of de Costa del Sol, voorzichtigheid bij het voorkomen van inbraken en dergelijke blijft geboden, (foto A. van Wijngen). Laat geen geld, waardevolle papieren en/of sieraden in huis achter, doe ze bij een bank in een kluis of geef het in bewaring bij familie of ken nissen. Zet uw fiets/brommer altijd op slot, ook als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de ban den leeg laten lopen. Laat geen volle vuilniszak ken in huis achter. Eén van de voorzorgsmaat regelen die nog niet genoemd is, is de registratie. Met duide lijkheid bij een aangifte van diefstal vergroot u de kans dat u uw eigendommen terug krijgt. Dat vergemakkelijkt een hele boel. De politie weet precies wat er weg is. En wordt er iets. terug gevonden, dan ligt het bewijs voorhanden dat het gestolen is. De politie kan tegelijkertijd vast stellen wie de rechtmatige eige naar is. Zéker als u, met gra veerstift of UV-pen, uw postcode en huisnummer erop aange bracht hebt. Wat voor de politie verder heel bruikbaar is - in het geval dat... - is het merk, het ty pe en het serienummer. Noteert u ze even. Zijn dergelijke ken merken niet of moeilijk vast te leggen, dan kunt u er wellicht een foto van (laten) maken. Het kan misschien wat over dreven, achterdochtig lijken om al dergelijke maatregelen te nemen. Vaak kunt u er ook later nog plezier van hebben. Bovendien: waar anderen de waarde van voorwerpen alleen in centen uitdrukken, kunnen ze voor u een andere, juist emotionele waarde hebben... Met de bus, de trein, het vliegtuig of de boot? Het maakt niet uit hoe men naar het buitenland gaat. Want een ieder loopt dan vroeg of laat tegen hetzelfde aan. Paspoort, verzekeringen, geldzaken, de zeden en gewoonten in andere landen, vult u zelf maar verder aan. 'Wijs op reis' is een brochure waarin dergelijke zaken op een rijtje zijn gezet. Dat gebeurde onder verantwoordelijkheid van het ministerie van Buitenlandse Zaken, met medewerking van diverse andere ministeries, con sumentenorganisaties en ande re deskundigen. aomizmmvps voor rcuioirs naar hctbuitiniand Kortom: een boekje, boordevol met nuttige en onderbouwde in formatie. Eentje, waar u voor èn tijdens uw vakantie wat aan kunt hebben, 't Is gratis, 't Ligt in de postkantoren, bibliotheken en de gemeentelijke informatie- hoeken. Dieven en inbrekers zijn meestal uit op dure en makkelijk mee te nemen dingen. Sieraden, tVs, audio- en video-apparatuur, kunst, antiek, fietsen, foto-apparatuur, gereedschap en sportartikelen. Maar u kunt zelf uw maatregelen nemen om Inbraak en diefstal 'n stuk moeilijker te maken. Een héél slimme zet is het merken van uw waardevolle eigendommen. Daarvoor gebruikt u uw postcode plus huisnummer, bijvoorbeeld 2272 EV 303. Dat merkteken brengt u op een vast onder deel van het voorwerp aan, dus bijvoorbeeld op de kast van uw tv. Merken doet u het best met een graveerpen Ivoor hard materiaal), t met onuitwisbare inkt Ivoor stoffen/ I of een UV-pen lonzichtbare inkt). Méér Informatie over het merken van uw eigendommen leest u in de folder 'Merk wat je hebt' die bij de politie voor u klaarligt. VOORKOMING MISDRIJVEN Het architectenbureau Wisse/ Tuinhof/ Slemmer heeft bij burgemeester en wethouders een verzoek ingediend voor uitbreiding van het kantoor aan de A. Gogelweg 12. Het bureau wil daarvoor een deel van de tuin, gelegen aan de zijde van de Van Hogendorp- weg benutten. Nu heeft dat stuk grond in het plan Paauwenburg I de bestem ming 'tuin'. Bebouwing is daar om niet toegestaan. Om de reali sering van het kantoor mogelijk te maken is er dan ook een bestemmingsplan-wijziging no dig. Voordat b. en w. de daar voor vereiste procedure starten, willen zij eerst polsen hoe de omwonenden er tegenover staan. Die hebben begin van de week dan ook van de brief een gemeente over dit onderwerp gekregen. Daarin is onder meer gevraagd om, eventuele reacties voor 20 juli as. in te dienen. Aan de hand van die reacties zullen b. en w. bepalen of zij uit breiding van het kantoor daad werkelijk mogelijk willen maken. De insprekers ontvangen daar over later bericht. In het recreatiegebied West duin staat een tent, een grote tent. Daar bent u vandaag en komende dagen welkom bij uiteenlopende voorstellingen met internationale allure. Om te beginnen vanavond (woensdag) bij Jean 'Toots' Thielemans. Een groot meester mondharmonica en gitaar, thuis in zowel jazz- als filmmuziek. Befaamd van zijn optredens met een altijd sym pathieke sfeer, wars van alle verplichtingen. Een optreden dat u eigenlijk niet mag mis sen; zo vaak is Toots hier niet in de buurt! (Aanvang 20.30 uur). Morgen, donderdag, vrijdag en zaterdag (iedere avond vanaf 20.30 uur) treedt een ander be grip voor het voetlicht: de Inter nationale Nieuwe Scène. Met de voorstelling 'Tricolore Triste'. Een titel, waarachter een stuk toneel schuil gaat over de macht en verschillende aspecten daar van. En over hen die de macht verpersoonlijken, wat ook hun drijfveer is. Een stuk speciaal opgezet om te spelen in tenten als die nu in Westduin staat, me de gebaseerd op het volksthea ter, middeleeuwse en latijnse traditie. Ook aan de kinderen is gedacht. Voor hen treedt zaterdagmiddag theater D.O.D.D. op. De voor stelling 'Vreemde gasten' begint om 15.00 uur. Een spel, waarin de drie slechte eigenschappen van een twaalfjarig meisje men sengedaanten krijgen. Ze gaan met haar op de loop. Maar of dat helemaal lukt... zeker is dat het een spannend avontuur wordt, waar ook goed om gelachen kan worden! De organisatie van het tentenfestival Westduin is in handen van de Culturele Raad Vlissingen. Kaarten zijn vooraf onder meer te koop bij de VVV aan de Nieuwendijk. Voor het tentenproject is ver gunning verleend door burge meester en wethouders. Zij hebben daarbij voorwaarden gesteld ten aanzien van het geluidsniveau en de tijdsduur. Personen, die op of na hun 50ste werkloos zijn geworden. En gedeeltelijk arbeidsongeschikten, ongeacht hun leeftijd. Dat zijn degenen die bij de Gemeentelijke Sociale Dienst een beroep kunnen doen op de IOAW. Achter die afkorting gaat de vol gende naam schuil: Wet Inko mensvoorziening Oudere en ge deeltelijk Arbeidsongeschikte Werkloze werknemers. Een hele mondvol. Zoals ook het hoe-en- waarom ervan niet even in het kort is uit te leggen. Want die omschrijvingen in de inleiding zijn slechts de 'grote lijnen'. Uit zonderingen en voorwaarden, ze ontbreken ook hier niet. Meer daarover kunt u lezen in (de overdruk van) het vouwblad over de IOAW. Die kunt u meenemen uit het informatierek in de hal van de sociale dienst (Dokter Galandatstraat 1). Obk in enkele gemeentelijke informatiehoeken liggen ze gereed. (Tijdens de zo mermaanden zijn overigns maar twee info-hoeken geopend. Zie daarover het bericht elders op deze pagina). Op die plaatsen ligt overigens ook een serie andere uitgaven van het ministerie van Sociale Zaken. Die hebben de volgende titels: - Bijstand: voor bijzondere bestaanskosten. - Bijstand: speciaal voor eigen huisbewoners. - Bijstand: speciaal als 't om bezwaar of beroep gaat. - Bijstand: speciaal voor RWW-ers (ook in het Turks en in het Arabisch). Bijstand: speciaal voor schoolverlaters (ook in het Turks). Bijstand: speciaal voor de gescheiden vrouw. Bijstand: speciaal voor de startende zelfstandige. Bijstand: speciaal voor de zelfstandige. Bijstand in 't algemeen. Voor de meeste leerlingen van het havo en het vwo zit het er op. Het diploma is (eindelijk) op zak. Even bijverdienen en/of bijko men. Straks weer verder. Voor velen zal het duidelijk zijn hoe. Er zullen er echter ook zijn die zich nog steeds afvragen: wat? waar? Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wijst juist hen, via een landelijke campagne, op het 'exacte onderwijs'. Werk tuigbouwkunde, informatica, electrotechniek, scheikundige, technologie, 't zijn zomaar wat mogelijkheden. Lijkt het mis schien iets? Kijk dan eens in en naar de brochure 'Geslaagd met Exact? Roze omslag. Kan niet missen in de postkantoren, bibli otheken en informatie-hoeken. §ttS X SJU0IE MEI PERSPECJfEF De zomervakantie breekt aan. Het betekent onder meer dat het aantal informatiehoeken, dat de komende anderhalve maand geopend zal zijn, be perkt wordt tot twee. Dat zijn die in de openbare bibliotheek aan de Lange Zelke en die in het stadhuis. Beide zullen ook in de komende tijd regelmatig worden aangevuld en voor zien van nieuw materiaal. In de informatiehoek in de biblio theek kunt u terecht op maan dag van 13.30- tot 20.00 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur; 's zater dags van 10.00- tot 12.30 uur. Op donderdag is de bibliotheek de gehele dag gesloten. De informatiehoek in het stad huis is ondergebracht bij het Stafbureau voorlichting en in spraak. Dat is bijna direct links als u de hoofdingang gepas seerd bent. Bij dit bureau kunt u terecht op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Vanavond (woensdag) verga dert de vaste commissie van advies en bijstand voor het museum (Bellamypark 19). De ze bijeenkomst wordt gehou den in het museum en begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer het onderwerp 'restauratie beel den Van Dishoeckhuis'. De ver gadering is openbaar; het pu bliek heeft er spreekrecht. juist met verfmassa aangedikt, door in elkaar overgaande to nen, die doorschemerende nu ances van de ondergrond en een tamelijk losse penseelvoe ring luchtiger maakt". Philippe Vandenberg (Gent, België), sprekend over de recen te doeken: "Hun teneur is net zoals bij de tekeningen zeer ver schillend. Kille resonanties, zo als in de vlak uitgeschreven vel den van akelig bruinrood (het genot van de wreedheid), wisse len af met oplichtende en driftig aangezette roze, witte en gele ritmen". Marian Plug (Hilversum): "Ik schilder een waterval. Ik wil hem niet laten stromen maar een tra ge beweging geven die ook om gekeerd kan zijn, niet zo dat het geforceerd wordt maar dat het nu eenmaal zo blijkt te gaan, zo als het schilderen zich voltrekt, een eigen weg gaat, zich van de natuur verwijdert, zich verbindt met zaken als mythe, abstractie en puur technische vondsten: vorm of juist geen vorm, bewe ging, roterende vlakken, een peilloos diepe plek enz." Tomas Rajlich (Den Haag, af komstig uit Tsjechoslowakije): "....de meest recente werkstuk ken bestaan uit arrangementen van meerdere los van elkaar ge toonde elementen. Het raster is weer terug en wel in zijn puurste vorm die doet terugdenken aan de eerdere tekeningen, er zijn delen in goudverf uitgevoerd zonder raster en ook komen we nu monochroom rood, groen en blauw tegen, voor een schilder die zich een grote economie van middelen heeft opgelegd een re volutionaire verandering". De expositie duur tot 1 augustus. De openingstijden zijn van dins dag tot en met zondag van 11.00- tot 18.00 uur. Op maan dag is de tentoonstelling geslo ten. Voor de organisatie van 'Zes maal schilderen' tekende de Sektie Beeldende Kunst van de Culturele Raad. (foto: Jos Brouwers). Een unieke zaal, met een aparte bouw en een bijzondere lichtin val. Gebouwd eind vorige eeuw als onderdeel van een scheeps werf. Maak die architectuur tot basis van een expositie met schilderijen; hang de werken aan de spanten. Resultaat: de gro te kunstwerken krijgen de ruimte die hen toekomt, elk doet uit komen. Het zicht op de aparte constructie van het dak, de zaal wordt er duidelijk door geaccentueerd. Een wisselwerking, waarbij het een het ander versterkt. Hoe u ook tegen (moderne) kunst aankijkt, 'Zes maal schilderen' is zo méér dan alleen maar een verzameling schilderijen. En de moeite van een bezoek aan de voormalige smederij van 'De Schelde' (ingang begin Walstraat) waard! Dat kan tot 1 augustus. 'Zes maal schilderen' is een in ternationale tentoonstelling. Twee Duitse, twee Belgische en twee Nederlandse beeldende kunstenaars werken er aan mee. Zes schilders, zes verschil lende visies op het beeldend schilderen. De catalogus van deze ten toonstelling (te koop bij de kas sa) zegt over hen onder meer het volgende. Klaus Kröger (Hamburg, West- Duitsland): "Kompakt, geen pracht en praal, niet luidruchtig en praatziek, niet bont en toch vol faktoren waardoor de zintui gen erop gericht blijven. Ook: schilderijen vol heftigheid, vol temperament, vol kracht, een kracht van verzet". Wolfgang Finck (Hamburg, West-Duitsland): "Het medium dat Walfgang Finck gebruikt is met de hand geschept pa piermaar door de schilder kunstige beweging, de krachtige kleuren de bewogen kompositie van de elementen van de uit ve le delen bestaande werken heeft Finck zijn mogelijkheden tot uit drukking aanzienlijk uit gebreid". Gilbert Swimberghe (Brugge, België): "Hoe ver Gilbert Swim berghe zich al van de ijzeren wetten van de geometrie heeft afgewend demonstreren de reeds spaarzame lijnen. Van verre gezien zien zij er recht en geordend uit, zoals het hoort. Hoe dichter men komt, hoe meer de onregelmatigheden en de onscherpe details opvallen. De lijnen werden niet pijnlijk nauwkeurig afgetekend maar Bij de leden staat voor van daag in de agenda zoiets als: emancipatiecommissie/stad- huis/20.00 uur. Het is een openbare vergade ring, waarin ook het publiek spreekrecht zal hebben. Over de onderwerpen die op de agen da staan. Zoals kinderopvang, werkwijze commissie, planning en uitbreiding commissie. Of over andere zaken die ook u, als belangstellende aan de orde kunt stellen. Vooraf informatie inwinnen bij de ambtelijk secre taris kan zinvol zijn. Hij werkt bij het bureau welzijn in het stad huis en heeft als telefoonnum mer 87336. Als er één gebeuren is, waar u ieder van piepjong tot stokoud kunt aantreffen, dan is dat de kermis. Volgende week zaterdag gaat die in Vlissingen weer van start. Om negen dagen lang te bruisen van de meest uiteenlopende activiteiten. Ballengooien, in de draaimolen, botswagentjes, de polyp of de snelheidsmo lenhet is er allemaal èn nog veel meer. Mocht u van al die activiteiten trek krijgen, dan is er ook het nodige aan vis, olie bollen, en zoetwaren te koop. Bij elkaar zijn er niet minder dan 30 attracties. Zoals gebruikelijk staan die in de omgeving ten noorden van de Vissershaven. De opstelling van de attracties is, in grote lijnen, als volgt: Bellamypark autoscooter; videoland; botswagentjes tractie); suikerspin; rotor. (kinderat- Nieuwendijk diverse oefeningsspelen (zo als ballengooien, schiettent en andere); kinderdraaimolen. Zeilmarkt (en directe omgeving) paling/viskraam; snackbar; Mount Everest (snel heidsmolen); polyp; astrow liner; vliegtuigmolen (kinderat tractie): Kleine Markt kramen met zoetwaren. oliebollen en (foto Cor Schuilwerve De kermis zal dagelijks om 10.00 uur van start gaan en open blij ven tot 24.00 uur. Ook de beide zondagen kan men er terecht. Het openingsuur is dan echter om 13.00 uur. Op de avond waar op het vuurwerk plaatsvindt is men nog langer welkom, tot 01.00 uur. De kermisexploitanten bieden de bezoekers ook gezamenlijk extra attracties. Op dinsdag 21 juli (15.00 uur) is dat parachutespringen op het Bellamypark. Daarbij zullen on der meer gratis toegangsmunten voor de diverse kermisattracties worden uitgestrooid. Op donderdag 23 juli vindt er na zonsondergang (22.30 uur) een groots vuurwerk plaats. Een gebeurtenis die u, als het even kan, niet mag missen. Bij slecht weer wordt het vuur werk overigens verschoven naar vrijdag 24 juli. In de informatiehoeken in de bibliotheek (Lange Zelke) en het stadhuis zijn twee (nieu we) uitgaven op onderwijsge bied verkrijgbaar. Dat zijn: Studiefinanciering 18 een herdruk van het 'blauwe gidsje'. Daarin staat vrijwel alles over studiefinanciering voor scholieren en studenten tussen 18 en 30 jaar. In de gids zit een aanmeldingsfor mulier. Tegemoetkoming Studie kosten 1987/1988. Zo n te gemoetkoming kan worden aangevraagd voor studeren den die op 1 juli jonger waren dan 18 jaar. Zij dienen daar bij volledig dagonderwijs te volgen aan een door het rijk bekostigde of aangewezen instelling voor voortgezet on derwijs, hoger beroepson derwijs of wetenschappelijk onderwijs. Volgende week maandag (13 juli) zal de Sloeweg (ter hoog te van de tunnel naar de Lan- geleenweg) worden geasfal teerd. Doorgaand verkeer blijft mogelijk. Wel zal het ge regeld worden met behulp van verkeerslichten. De werk zaamheden nemen naar ver wachting één dag in beslag. Op dezelfde dag (maandag) wordt er een nieuwe asfaltlaag aangebracht op het fietspad langs de Sloeweg. Het gaat daarbij met name om het deel tussen de Nieuwe Vlissingse- weg en de afslag richting Bas- kensburgplein. Doorgaand (brom)fietsverkeer blijft moge lijk. Wel dient er rekening mee te worden gehouden dat men, ter hoogte van de plaats waar op dat moment werkzaamheden worden uitgevoerd, even door de berm zal moeten lopen. In beide gevallen geldt dat men bij het asfalteren afhankelijk is van het weer. Als dat niet mee zit, kunnen de werkzaamheden langer duren dan genoemde maandag. 'Drie werelden van air-brush'. Dat is de titel van de expositie die momenteel in de hal van het stadhuis wordt gehouden. Er wer ken drie kunstenaars aan mee: Bob Karsdorp, Cees van de We tering en Lex de Meester. Alle drie maken ze gebruik van air brush; een techniek waarbij de verf met een spuit in uiteenlo pende gradaties op de ondergrond wordt aangebracht. De drie exposanten doen dat op heel uiteenlopende manieren. Bob Karsdorp uit Oud- Beijerland zoekt het bij de sculp tuur en schilderijen, waarin een ieder volgens hem iets van zich zelf terug kan vinden. Cees van de Wetering (Zierik- zee) houdt het bij 'tekens' in het landschap (illustratie). Lex de Meester fotograaf in Vlissingen - hanteert de air-brushspuit met name om zwart-wit foto's iets in te kleuren. Alle drie air-brush, alle drie an ders. 't Kan de moeite waard zijn om er voor naar het stadhuis te gaan, er daar even bij stil te staan. De tentoonstelling duurt tot vrijdag 7 augustus. De ope ningstijden (op werkdagen) zijn 8.30- tot 12.30 uur en 13.30- tot 17.00 uur. De toegang is natuur lijk gratis. De expositie 'Drie werelden van air-brush' werd georgani seerd door de Culturele Raad Vlissingen. Dat gebeurde in het kader van de zomeractivi- teiten, waarbij ook beeldend kunstenaars de gelegenheid wordt geboden hun werk te tonen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5