Bevolkingsaantal van Zeeland D wmz MEDEDELING Boekje over Zeeuws landschap Subsidies onderwijs projecten Opgave Almanak Duikvergunningen ingetrokken NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland Woensdag 8 juli 1987 DE VL1SS1NGER De Provinciale Planologische Dienst heeft gerapporteerd over de bevolkingsaantallen in Zeeland. Verwacht wordt dat de komende tientallen jaren de groei van de bevolking in deze provincie zal achterblijven bij die van de Nederlandse bevolking. Leefmilieu Jongeren Verschillen per gebied IN KKItOKP FEEST bij Dert FEEST voor U' Al deze artikelen met jubileumgeschenk QJJ PORTABLE VIDEO FILMEN MET VIDEO GRUNDIG VHS CAMCORDER Anth. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes Aan de bewoners van de Bevelanden, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Of BOEKEN MET DE RODE PIJL ABDIJ EUWS Enkele dagen geleden is een boekje verschenen, getiteld "Het Zeeuwse kleilandschap". Zeeland kent verschillende landschapstypen. Ze worden vooral bepaald door de eigen schappen van de bodem, het water en het klimaat. Het meest typerende in Zeeland zijn de grote zeearmen: Wester- schelde en Deltawateren, met hun (zoute) slikken, schorren en platen. Kenmerkend zijn ook de duin landschappen. In Zeeuwsch- Vlaanderen, langs de Belgische grens treffen we nog een zandi ge bodem aan, enigszins gol vend, die doet denken aan het Brabantse land. Maar het grootste deel van Zee land behoort tot het zeeklei landschap: dat is bijna alles wat achter duin en dijk ligt. Het wordt gekenmerkt door de grondsoort en door het feit dat het in de loop der eeuwen op de zee is veroverd door bedijking. Dit wil overigens niet zeggen dat het landschap er overal het zelfde uit ziet. Er is juist een grote afwisseling. Sommige ge bieden zijn vlak en open, andere zijn rijk aan bomen. Soms over heerst het grasland, dan weer het bouwland of de boomgaar den. Ook het patroon van de dij ken is heel verschillend: van fors en strak tot kronkelend en pittoresk. Het boekje geeft een heldere uitleg over de historie van het Zeeuwse land: van een onaf zienbaar veengebied in de tijd van de Romeinen tot het door degelijke Deltadijken bescherm de land van vandaag. Uitgelegd wordt wat kreekrug gen zijn en hoe we die vandaag de dag nog kunnen herkennen. Poelgebieden en moernering worden eveneens behandeld. Kreken, welen, inlagen en kar- revelden: hun ontstaan, hun be doeling wordt duidelijk uit gelegd. Voor elke Zeelandliefhebber is dit een boekje dat op een helde re wijze in een notedop een gro te hoeveelheid informatie geeft, in woord en in illustratie. Het is verkrijgbaar voor f 4,— bij het informatiecentrum pro vincie Zeeland, Abdij(plein) 9, Middelburg (schriftelijke aan vragen richten aan: Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middel burg) of telefonisch: (01180) 31400. Het is eveneens verkrijgbaar in de Grote Kerk in Veere, waar momenteel een tentoonstelling over het Zeeuwse landschap te zien is. Kortgeleden hebben Provinciale Staten van Zeeland de weg vrij gemaakt om voor dit jaar een bedrag van f 22.000,— toe te voegen aan een begrotingspost ter subsidiëring van onder wijsprojecten. In totaal is nu f 47.000,— beschikbaar. Gedeputeerde Staten willen dit beleid volgend jaar ook volgen. Er wordt een aantal maatstaven aangelegd ter toekenning van subsidie. Zo zal het moeten gaan om een zaak die van meer dan plaatse lijke betekenis is. Ook moet duidelijk zijn dat er geen andere financieringsbron nen zijn bij het rijk of de ge meenten. Er moet uitzicht zijn op toekom stige financiering als het gaat om jaarlijks terugkerende uitgaven. De provinciesubsidie is niet structureel bedoeld. De verzoe ken moeten passen in het pro vinciaal beleid en in de beleids nota's "Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijs" en "Provinciaal minderhedenbe leid". Advies kan o.a. worden ge vraagd aan de Provinciale Zeeuwse Onderwijsraad. Voorts moet voldaan worden aan een aantal administratieve en begrotingstechnische eisen. In het verleden zijn activiteiten gehonoreerd op het gebied van onderzoek naar beter leerlin genvervoer, initiatieven gericht op onderwijs en ontwikkelings samenwerking, acties ten be hoeve van etnische minderhe den en studiedagen over onder wijszaken. Informatie kan worden inge wonnen bij de sectie onderwijs provincie Zeeland, telefoon (01180)31011. De Provincie ZEELAND geeft een almanak uit waarin alle Pro vinciale diensten, afdelingen, stichtingen en verenigingen in worden vermeld. Voor iedereen die in de provincie werkt een uitstekend werkbaar naslag werk.. Om de almanak goed werkbaar te houden, moet men hem dus regelmatig bijwerken. Nu is men weer bezig om de almanak te corrigeren, daarom de vraag aan U, is er nog een provinciale vereniging, stichting die niet in de almanak voorkomt, geeft dit dan door aan het bureau Voor lichting van de provinciale grif fie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Graag als U een organisatie op geeft, vermelden in de opgave, doelstelling van de organisatie, adres en namen van de bestuursleden, het adres van de secretaris met het telefoon nummer. Als er functionarissen zijn dat graag vermelden. H Het Centraal Bureau voor de Statistiek denkt dat de Neder landse bevolking tot het jaar 2000 met een half procent per jaar zal toenemen. Op basis van de jongste cijfers komt, de PPD voor Zeeland niet verder dan de helft van de landelijke groei. Daarbij gaat men er nog van uit dat de komende tijd zich even veel mensen zullen vestigen als er 'vertrekken. De PPD heeft voor zijn voorspellingen twee mogelijke ontwikkelingen ge hanteerd: vestiging en vertrek zullen in evenwicht zijn, of een vertrekoverschot, gebaseerd op dat van de laatste jaren. Als dit laatste gebeurt valt er bijna geen enkele groei te ver wachten. Rond de eeuwwisse ling kan dan het Zeeuwse inwo nertal weer gaan afnemen en zullen er rond 2010 evenveel mensen zijn als in 1990. Als vertrek en vestiging elkaar in evenwicht zouden houden, zal de omvang van de bevolking vanaf nu tot 2000 met onge veer 1100 mensen per jaar toe nemen. In 2010 zijn er dan 377.000 inwoners. Dat zullen er overigens 20.000 minder zijn als de huidige vertrekcijfers aanhouden. Voor het voorspellen van de ge- boortencijfers heeft de PPD de CBS-prognoses gebruikt. Over langere tijd gezien is de ontwik keling van het gemiddeld kin dertal per vrouw in Zeeland ge lijk aan het landelijke beeld, zij het dat het in Zeeland steeds iets hoger ligt. Per gemeente zijn fikse verschil len te constateren: een gemid delde van 1 in enkele Zeeuws- Vlaamse gemeenten tegen 2,7 in gemeenten met een orthodox protestants-christelijke signa tuur. Het provinciale gemiddel de was 1,81 in 1980, waarna het daalde tot 1,66 in 1984. Sinds kort is er weer sprake van enige toename. Ook bij de sterftecijfers zijn de CBS-voorspellingen gebruikt, die uitgaan van hogere levens verwachtingen voor de bevol king. Er is voor Zeeland een cor rectie toegepast omdat de sterf tekansen voor de hogere leef tijdsgroepen in Zeeland kleiner zijn dan het landelijke gemiddel de. De preciese oorzaak hiervan is niet bekend. Misschien is er verband met het (goede) woon- en leefmilieu in Zeeland. De PPD voorspelt dat het aantal jongeren de komende twintig jaar zal afnemen. Rond 2010 ligt het percentage jongeren tot 18 jaar op 25 van de hele bevol king. Nu is dit nog 29%. Het aantal 65-plussers neemt onmiskenbaar en snel toe: in de komende jaren van 17 tot 20%. Het aantal hoogbejaarden (ou der dan 80 jaar) neemt ook snel toe. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft dit seizoen weer vier duikvergunningen ingetrok ken. Alle duikers zijn afkomstig uit België. De maatregelen werden geno men nadat de duikers werden betrapt bij het stropen. Op basis van een procesver baal van de rijkspolitie te water, groep Wemeldinge, werd de ver gunning vervolgens ingetrok ken. De buit, meegenomen uit de Oosterschelde bedroeg 18 kreeften en een kreeftennet. ledereen die in Zeeland wil dui ken heeft een duikvergunning nodig, aan te vragen bij Gede puteerde Staten. De vergunning is vijf jaar geldig en kost f 47,75. Ook is het mogelijk een ontheffing van de vergun ningsplicht aan te vragen, waardoor het mogelijk is vier dagen te duiken. Deze vergun ning is een jaar geldig. In de duikverordening staat o.a. dat het is verboden planten en wieren uit te steken, af te snij den of te vervoeren en dieren nodeloos te verontrusten, te vangen, te doden of te vervoe ren. Ook pogingen daartoe zijn verboden. Voor sommige dieren en planten kan een ontheffing van dit verbod worden aange vraagd. De ontheffing is niet mogelijk voor een aantal met name genoemde soorten, waar onder zeekreeften, Noordzee- en spinkrabben, zeedahlia's en sponsen. Twee'van de vier duikers krij gen hun vergunning dit najaar weer terug. De anderen (die 17 kreeften hadden verschalkt) mogen pas in het najaar van 1988 weer in de Zeeuwse wa teren duiken. h Per gebied komen grote ver schillen uit de PPD-voorspellin- gen naar voren. Mochten vertek en vestiging elkaar in evenwicht houden dan valt voor Tholen en Sint Philipsland een meer dan gemiddelde bevolkingsgroei te verwachten. Zeeuwsch-Vlaan- deren kent nagenoeg geen ei gen groei door geboorteover schotten. De verschillen tussen de Zeeuwse gebieden worden nog groter als het bevolkingsverloop van de laatste jaren wordt door getrokken naar de toekomst. Dan zal het aandeel van Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaande- ren in de totale bevolkingsom vang afnemen, terwijl dat van de Bevelanden en Schouwen- Duiveland zal toenemen Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlis- singen zullen met forse bevol- kingsafnamen worden gecon fronteerd als de ontwikkelingen Dinsdag 14 juli zullen vertegen woordigers van twee taxibedrij ven uit Zeeuwsch-Vlaanderen en van de gemeente Oostburg hun standpunten verdedigen te genover de eerste kamer uit Ge deputeerde Staten. Taxi De Zwart uit Zuidzande heeft van de gemeente toe stemming gekregen om haar wagenpark uit te breiden en zich te vestigen in Breskens. Taxi Breskens uit die plaats heeft hiertegen een beroep schrift ingediend omdat in de vergunning geen voorwaarden zijn gesteld over de lokatie. De zitting begint om 10.30 uur. De tweede kamer uit GS zal op 14 juli tweemaal zitting houden om beroepschriften over bij standszaken te behandelen. In de eerste zitting die om 11.00 uur begint, zal een inwoner van Sas van Gent vertellen waarom hij het niet eens is met de uit spraak van zijn gemeente. In de tweede zitting van de ka mer, die om 11.20 begint, zal een inwoner van Axel zijn be roepschrift toelichten. De eerste kamer uit Gedepu teerde Staten zal op dinsdag 14 juli om 10.00 uur vertegen woordigers van het Waterschap Walcheren en de heer mr. W.M. Otten uit Veere ontvangen. van de laatste jaren aanhouden. Belangstellenden kunnen de PPD-rapportage (waarin o.a. ook cijfers per gemeente wor den genoemd) bestellen bij het bureau voorlichting provincie Zeeland, telefoon (01180) 31400. De heer Otten is volgens een verordening van het Water schap verplicht de sloten rond om zijn grond schoon te maken maar hij vindt dit een taak van het Wegschap. Daarom heeft hij bij de provincie vernietiging van het besluit van het schap gevraagd. Tegen het bestemmingsplan "Karolingische Burcht" van de gemeente Westerschouwen zijn bij de provincie zeven bezwaar schriften ingediend. De hoorcommissie bestem mingsplannen zal deze be zwaarschriften behandelen in een zitting op vrijdag 1 7 juli om 10.00 uur. Bezwaar is o.a. gemaakt tegen: de uitbreidingsmogelijkheden voor verblijfsrecreatie, het kun nen ontstaan van een agrarisch park, de bestemming "land bouw" voor een perceel aan de Weeldeweg, de te geringe af metingen van diverse groen stroken en de wijzigingsbe voegdheid van het college van burgemeester en wethouders, houders. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 CB-528 ZSF 51 cm monitor J 400 k met glasplaat, 30 voorkeuzezenders, afstand bediening. nno DERTPRIJS SfSfOj" of 40,- p. mnd. na wettelijke aanbetaling De bekende video-movie VHS-C. Autofocus 6x. Min. lichtgevoeligheid 15 LUX. Incl. laadapp. accu, netvoeding. oooc DERTPRIJS fcïlïJO,— of 95,- per maand. Compleet met accessoires. DERTPRIJS 3995,- ,%n of 130,- per maand l lAALs -tf* na wettelijke aanbe- p *jr RT) a wettelijke aanbe taling Nieuwendi|k 35 39 Vhssmgen (bij oude vissershaven) Tel 01184 12209 Ook op maandag-middag geopend Feestaanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. 'Na 20% wettelijke aanbetaling DE 20-87 De N.V. Watermaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) is verheugd mee te kunnen delen dat de WAARSCHUWING aan de ziekenhuizen en verpleegtehui zen in verband met de aanwezigheid van Aeromonas-bacteriën in het drink water voor het gehele gebied VANAF HEDEN IS INGETROKKEN. Het bete kent dat het water niet meer gekookt moet worden voor het te drinken. Op 27 mei, de dag voor hemelvaartsdag, in de namiddag constateerden wij dat het aantal Aeromonas-bacteriën in het drinkwater lag boven de van overheids wege vastgestelde richtwaarde. In over leg met de Inspectie Milieuhygiëne werden de ziekenhuizen en de verpleeg tehuizen geadviseerd het water voor de zekerheid eerst te koken voor gebruik. Aeromonas kan namelijk bij mensen met een sterk verminderde afweer diarree veroorzaken. Sterk verminderde afweer kan optreden bij mensen met leukemie of met darmkanker en zij die een orgaan transplantatie hebben ondergaan. De waarschuwing die wij lieten uitgaan was het gevolg van een zeer voorzichti ge opstelling op basis van de toen be kende gegevens. Intussen is in Zeeland wel geschiedenis geschreven. Het blijkt dat deze Aeromo nas op heel veel plaatsen in Nederland in het drinkwater voorkomt in aantallen die hoger liggen dan de richtwaarde. Het blijkt nu ook dat de thans geldende richtwaarde wel aan de zeer voorzichti ge kant is. Om kans te lopen dat via Ae romonas in het drinkwater diarree ontstaat moeten zeer hoge aantallen aanwezig zijn. Op 30 juni j.l. heeft de geneeskundige hoofdinspectie meegedeeld dat na lan delijk overleg geadviseerd is de actie norm ten aanzien van gezondheidsad viezen vast te stellen op 1000 per 100 ml. Deze waarde ligt ver boven de nu in het door WMZ gedistribueerde water geme ten getallen. Achteraf blijkt het geheel dus een storm in een glas water. Een storm was het namelijk wel en wij hebben er veel van geleerd. - Wij leerden dat een gerichte waar schuwing aan ziekenhuizen en ver pleegtehuizen niet werkt. Voortaan moeten wij direct iedereen op de hoogte stellen van het probleem. Dit vooral om verkeerde berichtgeving te voorkomen. Dit op de hoogte stellen moet via publicaties en kan nooit (tij dig) via een individuele brief aan iedere verbruiker. - Veel mensen denken dat het veel er ger is dan wij zeggen. Wij moeten dus de verbruikers duidelijk maken dat wij de zaak niet "verdoezelen", maar juist zeggen waar het op staat. Hierbij geldt wel dat niet op elke vraag direct een antwoord beschikbaar is. Soms wachten wij op resultaten van een on derzoek. In het gebied dat wordt gevoed door de pompstations Huijbergen en Schijf is de Aeromonas nog niet afgenomen tot de gebruikelijke lage aantallen. De aantal len liggen thans beneden de 100 per 100 ml. Het is zeer waarschijnlijk dat er via niet geheel goed werkende filters stoffen in het drinkwaternet zijn gekomen die goede voedingsstoffen zijn voor de Aero monas. Nu is echter een verbetering op gang gekomen van de werking van de filters en neemt het aantal bacteriën re gelmatig af, Aeromonas mag dan in lage aantallen geen kwaad kunnen, wij heb ben ze natuurlijk liever niet in ons drin kwaternet. WMZ wil ten slotte de verbruikers be danken voor de veelal begripvolle reac ties en ook voor de waardevolle suggesties. Onze verontschuldiging voor het veroorzaakte ongemak, dat in dit geval achteraf niet nodig bleek. Voor drinkwater moet echter altijd gelden: "Voorzichtigheid gaat voor alles". N.V. Watermaatschappij ZUID-WEST-NEDERLAND (WMZ) ir. R Stoter, directeur. lyciot fi (Mtt'O1 i

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13