informatiepagina van de gemeente vlissingen De mouwen opgestroopt iNog één keer... I IKijken kost niets Bijstand: voor bijzondere bestaanskosten Fietspad President Rooseveltlaan gedeeltelijk gestremd De Nationale Ombudsman Sportvereniging 'Ritthem' gaat bouwen op Baskensburg Icommissie Sportbelangen Huurbescherming ■B GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! DE VLISSINGER Woensdag 24 juni 1987 Morgenavond in de raadzaal De agenda Politie Meer weten? Herinrichting speeltuin 'De Oude Stad' Géén parkeren mogelijk op de Oude Markt Bestuurs commissie MTS Huurkrant Wijziging regeling uitstel militaire dienst Waar? Daar! Serie Even bijpraten met wethouder De Keijzer Vervoer leerlingen Afwijken IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337. Figuurlijk, maar misschien ook letterlijk worden morgenavond in het stadhuis de mouwen op gestroopt. Daar vergadert dan de gemeenteraad, 't Is de laatste keer voor de vakantie. In juli komt de raad namelijk niet bijeen. De eerstvolgende vergadering is over twee maanden, op 27 au gustus. De agenda voor deze bijeen komst is daarom zeker niet klei ner dan bij 'doorsnee'- raadsvergaderingen. Hieronder kunt u ze vinden, de voorstellen die voor morgen op de agenda staan. Meestal geven ze niet veel meer aan dan alleen het on derwerp. Mogelijk is dat voor u aanleiding om daar verder in te 'duiken'. Dat kan -figuurlijk- in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Daar liggen ze (agenda en voorstellen) ook voor u gereed. Een overzicht van de over te leg gen stukken -brieven aan de raad enzo -ligt daar ook. Het zijn er eveneens aardig wat. De praktijk heeft geleerd dat derge lijke stukken meer gespreksstof kunnen opleveren dan menig raadsvoorstel. Een bezoekje aan een van de informatiehoe- ken kan, al-met-al, wel eens ge wenst zijn. In een bericht elders op deze pagina staat waar u ze kunt vinden, die 'hoeken'. De over te leggen (ingekomen) stukken kunt u overigens alleen helemaal te lezen krijgen bij het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis. Vraagt u er daar gerust naar! dering, die om 19.30 uur begint, ziet er als volgt uit.. Opening Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen punten/voor stellen: 0-1 Aankoop twee personal computers voor de Gemeentelij ke Sociale Dienst. 1-1 Investeringen voor de brandweer. 1-2 Extra subsidie over 1985 en 1986 en wijziging subsidieveror- De agenda voor de raadsverga- In de loop der jaren heeft 'ie regelmatig op de agenda van de ge meenteraad gestaan, de 'oude' school in Ritthem. Met vrijwel dezelf de regelmaat prijkte ook de foto van het gebouw op deze pagina. De ze week gebeurt dat weer. Dit keer is het echter ook de laatste keer. Het nieuwe gebouw van de christelijke Jenaplan basisschool 'Rie- theimis nu bijna gereed. De oplevering daarvan is in de loop van juli. Dat betekent dat het oude pand z'n functie verliest èn gesloopt zal worden. Ruim honderd jaar hebben opeenvolgende generaties Rit- themers er school gegaan; wie uit het dorp heeft er niet zijn of haar voetstappen liggen? Morgen behandelt de gemeenteraad een voor stel van burgemeester en wethouders het gebouw te slopen. Gaat de raad akkoorddan zal dat karwei in de zomervakantie worden uitge voerd. Wel blijft de woningdie tegen de school aangebouwd is, staan. Een herinnering... (foto Cor Schuilwerve) Hebt u klachten over behandeling door ambtenaren en/of instel lingen van de rijksoverheid? Als u die 'oppot' komt u er meestal niet veel verder mee. Voor beide partijen kan het dan wel eens beter zijn dat u de kwestie voorlegt aan een onafhankelijk per soon: de Nationale Ombudsman. Bij zijn instituut kunt u terecht met klachten over alle ambtena ren van de ministeries en instel lingen, die onder verantwoorde lijkheid van een minister vallen. Dat zijn bijvoorbeeld ambtena ren van: - de PTT; - de arbeidsbureaus; - de belastingdiensten; - de Rijksdienst voor het weg verkeer; - de Centrale Directie Studiefi nanciering en - het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Alleen als het om een politie ambtenaar gaat, maakt het niet uit of dat een ambtenaar van de gemeentepolitie of de rijkspolitie is. Met klachten over gedragin gen van zowel de een als de an der kunt u bij de ombudsman te recht. Dat geldt dus niet voor de (overige) medewerkers van ge meenten, provincies en water schappen. In de meeste geval len moet u daar zijn bij de bestu ren. Zoals u wat betreft zieken fondsen en rechters weer bij an dere 'adressen' moet zijn. Meer informatie over wie de Nationale Ombudsman is en wat hij voor u kan doen staat in een handzame folder. De folder is verkrijgbaar in de ge meentelijke informatiehoe- ken. Die zijn ondergebracht in: - wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat, Oost- Souburg); - wijkcentrum 'Aldegonde' (Westerzicht); - wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg, Paauwenburg); - openbare bibliotheek (Lan ge Zelke); - stadhuis; Nadere informatie kunt u in winnen bij het bureau van de Nationale ombudsman in Den Haag, tel, (070) 89.89.89. (foto Johan Murre) dening voor de Stichting Diere- nasyl Zeeland-Zuid. 1-2 Procesvoering inzake scheepsbeslag 'Rize K' (verhaal kosten brandweeroptreden). 2-1 Krediet vervanging verteer de lichtmasten 3-1 Subsidie over 1988 voor de stichting Vliegveld Midden- Zeeland. 3-2 Aankoop viskisten voor het gemeentelijk vismijnbedrijf. 4-1 Benoeming lid Bestuurs commissie gemeentelijke MTS. 4-2 Verordeningleerlingenver- voer gemeente Vlissingen. 4-3 Vaststelling programma ba siseducatie 1987. 5-1 Garantie geldlening drum fanfare 'Alpha'. 5-2 Garantie geldlening sport vereniging 'Ritthem'. 5-3 Krediet aanschaf materieel; voor sportaccommodaties. 5-4 Krediet voor herinrichting speeltuin 'De Oude Stad'. 5-5 Aanvaarden schenkingen aan het Stedelijk Museum. Een erfenis uit het verleden. Een, waar de gemeente niet op zat te wachten maar ook niet aan voorbij kon gaan. Dat was de vervuilde bodem van het terrein aan de Paar denstraat, waar vroeger de gasfabriek stond. Inmiddels is met dat stukje ver leden 'afgerekend'. De vervuil de grond is verwijderd en ver vangen door schone. Voor die operatie moest, zo'n anderhalf jaar geleden, de toenmalige ge bruiker wijken. Deze, de speel tuinvereniging 'De Oude Stad' zag haar gebouw gesloopt. De speelwerktuigen werden verwij derd. Maar, nog even, en de ver eniging kan weer op haar oude 'stek' terugkeren. In de tussentijd zijn er namelijk onderhandelingen geweest tus sen de vereniging en de ge meente. Die hebben geresul teerd in een plan voor herinrich ting van het terrein en herbouw van het gebouw. Bij elkaar gaat dat f 430.000,— kosten. Mor gen (donderdag) behandelt de gemeenteraad het voorstel van burgemeester en wethouders om dat bedrag beschikbaar te stellen. Een deel daarvan (f 262.500,—) wordt vergoed door het rijk. Dit, in het kader van de bodemsanering. Voor dat bedrag is het echter onmo gelijk, zo schrijven b. en w. aan de raad, een geschikte accom modatie voor de vereniging te realiseren. Zij stellen daarom voor om de nog benodigde f 167.500,— te onttrekken aan de Reserve Sociaal Kulturele Akkommodaties. 6-1 Verordening op de behande ling van aanvragen en bezwaar schriften ABW, Rijksgroepsre gelingen, IOAW en IOAZ. 7-1 Krediet herstel riolering Dongestraat. 8-1 Voorbereidingsbesluit Vlissingen-oost II. 8-2 Voorbereidingsbesluit Weyevliet, gedeelte Weye- vlietweg. 8-3 Garantieverlening op geldle ningen ten behoeve van particu liere woningverbetering. 8-4 Krediet sloop school Zuid- wateringstraat te Ritthem. 8-5 Krediet bouwrijpmaken Bui tenhaven, eerste fase. 8-6 Krediet bouwrijpmaken Ro- senburg, eerste fase. 8-7 Delegatiebevoegdheid tot verkoop van bouwgronden. 8-8 Aankoop Weverstraat 14/verkoop perceel grond in plan Buitenhaven. 8-9 Verlenen rechten van erf pacht en opstal voor vereni gingsgebouw sportvereniging 'Ritthem'. 9-1 Financieel meerjarenover- zicht 1988 tot en met 1991. 9-2 Vaststelling begrotingswijzi gingen. Rondvraag Sluiting Op de Oude Markt is het de ko mende (zomer)maanden niet mogelijk te parkeren. Dit, in tegenstelling tot wat* vorige week op deze pagina stond. Toen werd gemeld dat, op grond van de ingestelde parkeerver bodzone, uitsluitend op de daar toe nadrukkelijk aangegeven plaatsen geparkeerd mocht wor den. Dat was onder meer het middelste deel van de Oude Markt, binnen de cirkel, voor maximaal één uur. In verband met de vestiging van een terras mag nu - tijdelijk - ook niet meer in die cirkel geparkeerd worden. Het bord met de aanduiding 'P' is daarvoor inmiddels verwij derd. De parkeerverbodszone geldt nu onverkort voor het ge hele gebied Oude Markt, Le pelstraat, Branderijstraat en Achter de Kerk. Voor het terras hebben burge meester en wethouders vergun ning verleend. De sportvereniging 'Ritthem' wil op het sportcomplex Baskens burg een clubgebouw laten bouwen. In verband daarmee wil de vereniging een geldlening van f 75.000,— afsluiten. De bank verlangd daarbij een garantie, dat de lening en de rente daar over tijdig worden afgelost. Zo'n garantie dient de gemeente te geven. Daar is gekeken of de lasten, die uit de lening voortvloeien, kunnen worden voldaan bin nen een sluitende begroting van de vereniging. Dat bleek mogelijk. Daarom stellen burgemeester en wethouders de gemeenteraad voor zich hier garant te verklaren. Betreffend voorstel komt morgen (donderdag) aan de orde in de raadsvergadering. In het hoofdartikel staat de agenda van deze bijeenkomst. Niet alleen de gemeenteraad vergadert de laatste keer voordat de zomervakantie begint. Ook de commissie Sportbelangen doet dat. Vanavond (woensdag) in het stadhuis vanaf half acht. De agenda en vergaderstukken kunt u inzien in de gemeentelij ke informatiehoeken. Mocht u daar geen gelegenheid voor hebben en toch willen weten wat daar vanavond zoal besproken gaat worden? Belt u in dat geval even voor vijven het kantoor van de commissie, tel. 60267. Vanavond (woensdag) komt de bestuurscommissie voor de gemeentelijke MTS bijeen. Dat gebeurt - logischerwijs - in het gebouw van de MTS, Mar- coniweg 1. De aanvang is om 20.00 uur. In deze commissie zitten verte genwoordigers van leerlingen, hun ouders, leerkrachten èn ver tegenwoordigers van het be drijfsleven. Samen stippelen ze het beleid uit, waarmee het on derwijs aan deze school zo goed mogelijk aansluit op het toekom stige werkveld: het be drijfsleven. Hoe moet de huur worden opgezegd? Wanneer mag de huurovereenkomst worden beëindigd? Wat gebeurt er bij scheiding of het uit elkaar gaan van de huurder en zijn partner? Vragen, vragen, vragen. Je zal er maar mee zitten. Ze zijn eer der gesteld dan beantwoord. En: waar vind je het antwoord? Als handvat daarvoor kan die nen de brochure 'Bescherming bij huur van woonruimte'. De nieuwste versie (mei 1987) ligt voor belangstellenden in de ge meentelijke informatiehoeken. Daar ligt ook de 'Huurkrant «ti** I UiES! iétt 1987'. In deze uitgave, even eens van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, staat globaal welke huuraanpassin- gen geoorloofd zijn. En nog meer. Puntentelling, huursubsi die, huurgewenning, 't komt er allemaal in voor. Voor het geval dat: de Huur krant heeft de plaats ingeno men van de paarsgekleurde folder 'Huuraanpassingen'. Wie studeert of (weer) gaat studeren en opgeroepen wordt voor militaire dienst, kan daarvan uitstel krijgen. Deze bestaande regeling is met ingang van het studiejaar 1987-1988 gewijzigd. De nieuwe regeling houdt in dat uitstel wordt verleend aan hen die zijn begonnen aan een stu die aan een erkende instelling voor (dag)onderwijs, uiterlijk in het kalenderjaar waarin zij 20 jaar worden. Als tijdens de vooropleiding één of meer doublures zijn ontstaan, wordt deze leeftijd op 21 jaar gesteld. Wie opgeroepen wordt voor mili taire dienst, krijgt met de oproe- pingskaart globale informatie over deze uitstelregeling. Wie er meer over wil weten kan daar voor terecht bij de schooldeca nen of informeren bij de afdeling militaire zaken in het stadhuis (bureau burgerzaken, begane grond, telefoon 87281). Kijken kost niets. Wel kan men er wijzer van worden, zeker niet armer. Dat geldt voor een heleboel dingen, dat geldt ze ker ook voor de informatie hoeken. Die van de gemeente dus. Van-alles-en-nog-wat ligt er. Stapels folders en brochu res, om mee te nemen, gratis. Een hele serie, bijvoorbeeld, over het hoe-en-wat van bijstandsuitkeringen. En over huuraanpassingen. Of over studiefinanciering. Niet om mee te nemen, wel om in te zien zijn vele nota's en an dere zwaarwichtige stukken. De begroting, het financieel meerja- renoverzicht, raads- en commis siestukken, beleidsnota's en zo meer. Voor dat alles geldt: kijken kost niks. Misschien, als u eens in de buurt bent? De informatiehoeken zijn te vin den in de volgende gebouwen: de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 (foto Cor Schuilwerve). uur, 's zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de gehele dag gesloten. wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maan dag en dinsdag van 9.30- tot 12.00 uur, donderdag van 13.30- tot 16.30 uur en van 19.30- tot 21.00 uur. wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. buurthuis Aldegonde (Westerzicht 386), geopend op onregelmatige tijden. Vooraf even bellen kan raad zaam zijn (tel. 66318). het stadhuis (bij het Stafbu reau voorlichting en in spraak), geopend op maan dag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.00- tot 17.00 uur. Kunt u in de informatiehoeken niet vinden wat u zoekt? Neem dan even contact op met dat bu reau voorlichting (tel. 87335). Daar helpt men u graag (verder). Bijzondere bestaanskosten. Dat zijn kosten die buiten het 'nor male patroon' vallen. Normaal zijn in dit verband kosten voor voeding, huisvesting, meubilair, kleding en ontspanning. Met andere woorden: voor iedereen geldende uitgaven. Anders wordt het als er, bijvoor beeld, medisch voorgeschreven schoeisel of een aangepast bed moet worden betaald. Maar ook als er maandelijkse kosten zijn voor kinderopvang door particu lieren of een noodzakelijke thuisverpleging. In dergelijke gevallen kan er 'bij zondere' bijstand worden aan gevraagd. Men moet dan in eer ste instantie zijn bij de Gemeen telijke Sociale Dienst. Oók als u geen cliënt bent van deze GSD. Mensen met een andere (hoge re) sociale uitkering of een mini mumloon kunnen er voor 'bij zondere' bijstand aankloppen. Of men in aanmerking komt voor een dergelijke bijstand en hoeveel men krijgt is van een aantal voorwaarden afhankelijk, bijvoorbeeld de woonsituatie en de eigen middelen. Over dit alles kunt u meer lezen in de uitgave 'Bijstand: uw draagkracht bij bijzondere bestaanskosten'. Deze is ver krijgbaar bij: de Gemeentelijke Sociale Dienst (in de hal); alle gemeentelijke informa tiehoeken, behalve die in buurthuis 'Aldegonde'. De genoemde brochure (uitga ve van het ministerie van So ciale Zaken) maakt onderdeel uit van de serie over bijstand. Op genoemde plaatsen zijn daarvan ook verkrijgbaar: Bijstand: voor eigen huis bewoners. Bijstand: speciaal als 't om bezwaar of beroep gaat. Bijstand: speciaal voor de startende zelfstandige. Bijstand: speciaal voor RWW-ers (ook in het Turks en in het Arabisch). Bijstand: speciaal voor schoolverlaters (ook in het Turks). Bijstand: speciaal voor de gescheiden vrouw. Bijstand: speciaal voor de zelfstandige. Het benzinestation aan de President Rooseveltlaan, bij het zwembad, zal binnenkort worden vergroot en aangepast. Daar mee kan echter pas worden begonnen als het fiets- en voetpad achterlangs het gebouw verlegd is. Volgende week starten voor dat laatste de werkzaamheden. Die zullen ongeveer drie weken duren. Tijdens het grootste deel daarvan zullen fietsers-, brom fietsers en voetgangers over de strook voorlangs het station worden geleid. Volgende week zal eerst de beplanting achter het benzinestation worden gerooid. Tegelijk wordt het hekwerk van het zwembad ver plaatst. Vervolgens worden de riolering en de gasleiding ter plaatse vernieuwd en op een andere plaats gelegd. De laatste fase wordt gevormd door het verleggen van het voet- en fietspad achterlangs het station. Het rechte gedeelte zal daarbij enige tientallen meters worden verlengd. In de loop van augustus zal door de gemeente bo vendien de bestrating aan de zijde van de President Rooseveltlaan worden aangepast. Het ziet er naar uit dat het voor de grote vakantie zal lukken alle scholen in Vlissingen tegen in braak te beveiligen. Het gaat daarbij om de openbare en bij zondere scholen. In vrijwel alle scholen is nu het systeem aan gebracht. Daardoor kunnen per sonen zich niet onopgemerkt in de school bevinden. Zodra er na melijk mensen in de school inbre ken zorgt het systeem voor een rechtstreekse signalering daar van naar de politie. Hierdoor zul len er voor de gemeente veel minder kosten van braak in scho len zijn, maar wat echter minstens zo belangrijk is: de scholen zullen verlost zijn van de nevenverschijnselen zoals het moedwillig overhoop halen van de inventaris en vernielen van kostbare - vaak met eigen geld aangeschafte - apparatuur zoals televisies en computers. Om in de sfeer van het onderwijs te blijven: morgenavond behan delt de gemeenteraad in zijn ver gadering een voorstel van burge meester en wethouders om het vervoer van leerlingen naar scholen aan nadere gemeentelij ke regels te onderwerpen. Ik zeg eerlijk dat het daarbij gaat om een bezuiniging, maar noodge dwongen, want het is een van de vele in de reeks die de rijksover heid op het gebied van het on derwijs aan de gemeenten oplegt. Wat is namelijk het ge val? Het rijk verplicht de ge meenten het leerlingenvervoer te regelen. Per 1 augustus aanstaande zal het gemeentelijk deel in de kosten daarvan echter aanzien lijk hoger worden. Per die datum moeten ook de gemeenten het leerlingenvervoer in een eigen verordening hebben geregeld. Daarom heeft het college van burgemeester en wethouders in het ontwerp van die verordening, die de raad morgen ter behande ling krijgt voorgelegd, een aantal nadere regels voor het vervoer aangegeven. Zo zal er geen ver goeding meer worden gegeven voor het vervoer van leerlingen uit Vlissingen naar gewone ba sisscholen in Middelburg en ook geen vergoeding van de kosten van openbaar vervoer voor Vlis- singse leerlingen van het voort gezet speciaal onderwijs in Mid delburg. Dit laatste gaat om scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmogelijkheden (LOM-scholen) en om scholen voor moeilijk lerende kinderen (MLK-scholen). Tenslotte wordt voor deze laatste soorten onder wijs een eigen bijdrage ge vraagd, wanneer de afstand tus sen school en huis groter is dan 20 kilometer. Nieuw is in bepaalde gevallen ook een wettelijk verplichte eigen bijdrage voor de ouders. Dat is een bedrag van f 200,—per jaar bij een belastbaar inkomen van meer dan f 27.000,— per jaar. Wanneer de gemeenteraad mor genavond met dit alles instemt, zal de nieuwe regeling met in gang van het komende school jaar van kracht worden. Nu kan het natuurlijk altijd zijn dat zich bijzondere gevallen voordoen waarbij het onredelijk is dat de nieuwe regeling strikt wordt toe gepast. Wanneer ouders dit zou den vinden kunnen zij een be roep doen op artikel 24 van de verordening. Dit artikel bepaalt namelijk dat burgemeester en wethouders in bijzondere geval len daarvan kunnen afwijken ten gunste van de ouders. Schroomt u in dergelijke gevallen niet daar ook gebruik van te maken! Tot slot wil ik nog wel dit over de nieuwe regeling kwijt: het colle ge heeft er uitdrukkelijk voor ge waakt dat juist de kinderen die eenvoudigweg niet buiten dit soort vervoer kunnen, hiervan niet de dupe zouden worden.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5