Zoet water voor de landbouw? Veerse Meerdagen: waterplezier pkcmncieJsIIzeeland en entertainment op hoog niveau OPEN DAG ZEILSCHIP EENDRACHT Fluoride in buitenlucht gelijk gebleven vergunning traas metaal Woensdag 24 juni 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER onderwijs volksgezondheid bestuur emancipatie COMMISSI ES Terwijl een aerde van Zeeland uit water bestaat is het een groot probleem om aan voldoende zoet water te komen voor de landbouw. Nu dit voorjaar de Deltawerken achterin de Oosterschelde gereed zijn gekomen is er een onderzoek gedaan naar de mogelijkheid water te betrekken uit het Zoommeer. Kosten en baten Pijpleiding te duur Werkgelegenheid ■IMHMHêlMB provinciale griffie Een ding is zeker, de komende dagen en dan om pre cies te zijn van donderdag 25 tot en met 28 juni zal het in, op en rondom het Veerse Meer spetteren. Ho pelijk niet van de regen, maar van de activiteiten. Wolphaartsdijk Alles met touw Bierpresentatie ABDIJ De leden van de afdeling voort gezet onderwijs van de Provin ciale Onderwijsraad komen op woensdag 24 juni om 14.00 uur bijeen. Er zal o.a. gesproken worden over het advies Plan van Scholen Voortgezet Onder wijs 1989-1991, bijdrage voor stimulerende activiteiten in het onderwijs en de basisvorming in het voortgezet onderwijs. In de vergadering van de com missie geestelijke gezondheids zorg en zwakzinnigenzorg, uit de Raad Volksgezondheid, zal een aanvraag worden behan deld van de zwakzinnigeninrich- ting "De Sterre". Deze inrich ting wil een afdeling openen ten behoeve van licht geestelijk ge handicapten. Verder komt er een notitie aan de orde over de reductie van plaatscapaciteit op Walcheren. Deze vergadering zal gehouden worden op don derdag 2 juli, 9.45 uur, in Hotel Terminus in Goes. Gedeputeerde Staten hebben op 16 en 17 juni gesproken over de begroting voor 1988. De bezuinigingen en bestedin gen die in het jaar 1988 moge- De Provinciale Waterstaat heeft een rapport gepubliceerd waar uit blijkt dat in 1985/1986 t.o.v. het voorafgegane jaar de fluoridegehalten in de Zeeuwse buitenlucht gelijk zijn gebleven. In een bepaald opzicht -het aan tal "uitschieters"- werd de bui tenlucht zelfs minder verontrei nigd. De grenswaarde voor die ren en planten -zoals die is geadviseerd doorbde Gezond heidsraad- werd nergens over schreden. In Zeeland wordt de buitenlucht voortdurend gecontroleerd op verontreiniging, waaronder flu oride. Elke 24 uur wordt door een speciaal apparaat een nieuw filter aan de buitenlucht blootgesteld. Dit filter "vangt" zowel de gasvormige als stof- IEUWS lijk zijn staan~bescnreven in ae nota prioriteitenstelling her overwegingen 1988. De staten commissie voor bestuurszaken zal zich op vrijdag 3 juli, 9.30 uur over deze nota buigen. De provinciale emancipatie commissie zal haar vergadering van vrijdag 3 juli geheel wijden aan een evaluatie van de com missie over de afgelopen vier jaar en het toekomstig functio neren van de emancipatiecom missie in de komende vier jaar. De aanvangstijd is 10.00 uur. Alle vergaderingen zijn open baar, de commissie uit de Ra- voz biedt spreekrecht voor het publiek. Behalve laatstgenoem de commissie worden alle ver gaderingen gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. vormige verontreiniging. Op ze ven plaatsen is meetapparatuur opgesteld: Nieuwdorp, Lewe- dorp, 's-Heerenhoek, Ritthem, Sas van Gent (2 meetappara ten) en Westdorpe. Duidelijk is dat de apparatuur daar staat waar veel industriële bedrijvig heid is: het Sloegebied en de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzo ne. Als fluor-uitstotende bedrijven worden genoemd Pechiney, Hoechst en Zuid-Chemie. In Zeeuwsch-Vlaanderen is echter ook goed de invloed merkbaar van de bedrijven Sidmar en Ugi- ne Kuhlman bij Zelzate. Volgens het rapport gaat het om hoeveelheden fluoride die voor de mens niet schadelijk zijn. Dieren kunnen wel last hebben van fluor omdat het gras besmet kan zijn. In het ver leden is er wel eens sprake ge weest van fluorose ("fluorziek- te") bij het vee. Tegenwoordig wordt deze zaak goed begeleid, o.a. door het bijvoeren van "anti-stoffen". Sommige planten (b.v. Fresia's, Gladiolen en Tulpen) zijn bijzon der gevoelig voor fluor. In ge bieden met dichte stedelijke en industriële concentraties kun nen ze eigenlijk niet zonder schade worden geteeld. In Zee land is deze teelt wel mogelijk, zij het dat zij vlakbij de in dustriegebieden wordt af geraden. In Zeeland kan men niet ongeli miteerd doorgaan water aan de grond te onttrekken. Het zoute water zou dan steeds verder oprukken en ook het oppervlak tewater zou gaan verzilten. Het genoemde onderzoek wordt ge daan om te kijken of er moge lijkheden zijn zoet water te kun nen betrekken uit het Krammer- Volkerak, de Eendracht, het zg. kleine Zoommeer en het Bathse Spuikanaal, tesamen het "Zoommeer" genoemd. De verwachting voor het Zoom meer is, dat het in één jaar zal verzoeten. Het water kan dan wellicht worden gebruikt voor de zoetwatervoorziening in Zeeland, West-Brabant en een deel van Flakkee. In het Zeeuw se en Zuidhollandse gebied kan door watertoevoer uit het Zoommeer het oppervlaktewa ter worden verzoet en op peil gehouden, zodat beregening in de land- en tuinbouw mogelijk wordt. In West Noord-Brabant ligt de zaak eenvoudiger. Het water wordt er vanzelf zoet waardoor men voor beregening van de landbouwgronden water aan het grondwater mag ont trekken. Een werkgroep ingesteld door het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en Zeeland heeft een onderzoek gedaan naar de technische mogelijkheden en naar de financiële mogelijkhe den. Natuurlijk is er ook een kosten-baten verhouding ge maakt voor de landbouwbedrij ven, hoewel dit onderdeel nog een nadere studie nodig heeft. Het onderzoek is hoofdzakelijk beperkt tot de landbouwkundi ge onderdelen van de zoetwa tervoorzieningen. Geen reke ning is er gehouden met de ef fecten van "gebiedsvreemd" water uit het Zoommeer in de ontvangende gebieden en de ef fecten daarvan op de natuur. Het onderzoek heeft het gebied in drie onderdelen verdeeld: de Zeeuwse eilanden en Flakkee, het Noord-Brabantse kleige bied, en het westelijk Noord- Brabantse zandgebied. De zoet watervoorziening van Schou- wen-Duiveland is niet hierin be trokken (dat onderzoek is al gedaan). Het aanvoeren van zoet water staat of valt met de vraag of een dergelijke activiteit renda bel is. Aan de "batenkant" staan: meer opbrengst van de gewassen en een betere kwali teit. Dit leidt tot hogere ver koopresultaten, hoewel reke ning moet worden gehouden met prijsdalingen per kg. omdat het aanbod groter wordt... De landbouwer is er ook bij gebaat dat hij in een "zoetere situatie" gewassen kan gaan verbouwen waar vroeger geen kijk op was, intensievere teelten zoals poot- en consumptieaardappelen, ui en, spruiten, bloemkool, knol selderij, witlof, tulpen, lelies en pit- en steenvruchten. (Overi gens wordt in het rapport ..gesteld dat de landbouwvoor lichting gelijke tred zal moeten houden met dergelijke ontwik kelingen). Aan de kostenkant staat de uit voering van werken om de aan voer van water mogelijk te ma ken. Het zal lang niet altijd een kwestie zijn van de sluis open zetten. Waterlopen zullen moe ten worden aangepast en het "verzoeten-op-afstand" kan al leen maar met een pijpleiding. Dergelijke kosten zouden via de waterschapslasten moeten worden betaald. Het is trou wens zo dat het gehele verzoe tingsplan alleen maar kan wor den uitgevoerd als de water schappen de zaak ter hand ne men. Verder zullen de agrari sche ondernemers vaak ge noodzaakt zijn tot de aanschaf van een beregeningsinstallatie; kosten: f 650,— tot f 800,— per ha per jaar. Aan de kosten kant wordt nog een meevaller voorzien, namelijk een rijksbij drage van 50% in de wa terstaatkundige aanpassingen. Uitgerekend is dat het met een pijpleiding aanvoeren van water naar Walcheren, Noord- Beveland, West Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen veel te duur wordt. Betere perspec tieven zijn er voor Tholen, Sint- Philipsland en Oost Zuid- Beveland. Verwacht wordt dat de baten vier maal zo hoog zul len zijn dan de kosten. Nog be ter ziet het er uit voor West Noord-Brabant, waar men acht maal zoveel inkomsten dan uit gaven zou hebben. Volgens het rapport kunnen er in Zeeland 90 plaatsen in de landbouwsector bijkomen als er zoet water uit het Zoommeer naar de gebieden met winstmo gelijkheden wordt gebracht. In de toeleverende en verwerken de sector wordt gedacht aan 80 arbeidsplaatsen extra. Qua in- De hoorcommissie bestem- mingsplannenhoudt op 25 juni tweemaal zitting om bezwaar schriften tegen gemeentelijke bestemmingsplannen te behan delen. De eerste zitting begint om 10.00 uur en behandelt het bestemmingsplan "Kom Scher- penisse" van de gemeente Tho len. De heer A.A. Polderman uit Scherpenisse heeft een be zwaarschrift ingediend omdat er bij zijn woning aan het Lente plein autoboxen gepland zijn. In de tweede zitting die om 10.00 uur begint, zal de ge meente Tholen het bestem mingsplan "Kom Oud-Vosse- meer" verdedigen. Tegen dit plan zijn drie bezwaarschriften ingediend door inwoners van Oud-Vossemeer. De heer A.A.J. Zwegers heeft bezwa ren tegen het instellen van één richtingsverkeer, de bestem ming die gelegd is op zijn ach tererf en de uitbreidingsmoge lijkheden van een supermarkt. De heer F. Grauwmans heeft ook bezwaar tegen de uitbrei ding van de supermarkt en de heren J.J. en A.L. Geluk zijn het niet eens met de handhaving van de koppeling tussen een be drijfspand en een bedrijfs woning. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis in onze hoofdstad. Sim Pieterstraat 42. komen betekent dit f 8,7 mil joen in de directe landbouwsec tor en 3,5 miljoen in de ver werking en toelevering. De samenvatting van het rap port "watervoorziening voor de landbouw uit het Zoommeer" is gratis verkrijgbaar bij bureau voorlichting, tel. 01180-31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De Veerse Meerdagen, ze zijn overigens al drie keer eerder gehouden, beslaan uit evene menten op het gebied van de watersport in al haar facetten, recreatiesport, cultuur, histo rie, educatie, folklore, en noem maar op. Goes is dit jaar gastgemeente en vanzelfsprekend vinden de ope ningsactiviteiten op donderdag dan ook voornamelijk in de Gan- zestad plaats. De resterende da gen is hel de beurt aan andere ge meenten aan het Veerse Meer, zo als Kortgene, Veere, Arnemui- den, Wissenkerke om hun beste rrfeer-beentje voor te zetten. Het centrale punt van de activiteiten was Dc eerste dag voor het publiek be gint zo rond 19 uur op de Grote Markt in Goes met een taptoe, waaraan verschillende gerenom meerde corpsen acte de presence zullen geven en tegen negen uur 's avonds begint het 'Zomeravond terras' in Vlaams/Zeeuw,se stijl met een voor elk wat wils pro gramma. Verder draven Georgie Davis, Fatal Flowers en Nol Ha vens op om het publiek te verma ken en uiteraard ontbreekt Goes' eigenste Kevin Village ook niet om zijn songs te laten horen. Als klap op de vuurpijl, maar dat is dan figuurlijk, het Zuid- Amerikaanse Trio Cosmopoli- tain. In de overige Veerse Meer- gemeentes wordt de opening van dit evenement 'kenbaar gemaakt' door middel van concerten, die rond 19 uur beginnen. Veerse Meer betekent natuurlijk water en wat dat betreft boffen de watersportliefhebbers natuurlijk aan alle kanten. Alleen moet men er even voor naar Wolphaarts dijk. Vanaf 15 uur kunnen de kleintjes van 9 tot 12 en de oude ren vanaf 13 jaar gratis zeilen on der deskundige leiding en kan iedereen die daar zin in heeft een tochtje meemaken met een tjalk, klipper of een andere oude boot van de zeilvloot 'De Zeeuwse Stromen' uit Zierikzee. Tot zover het 'rustige' gedeelte in Wolphaartsdijk. Spectaculair zijn echter de red dingsdemonstraties, de roei- wedstrijden, het hovercraftvaren (een belevenis op zich), die ook nog eventjes stuntwerk gaan ver richten. In de avonduren is er de opvoering van een zeeslagspekta kel naar een historisch gegeven uit de Zeeuwse geschiedenis en dat gaat natuurlijk gepaard met den derend kanongebulder. Bij een zeeslag hoort natuurlijk een pira- tenbal en tot in de kleine uurtjes kunnen in de loods van 'WSVW' de voeten van de vloer. Wie echter meer interesse heeft in de flora en fauna van het Meer, kan vanaf 16 uur vanuit Veere een excursie maken naar het eiland 'De Haringvreter', waar deskun dige rondleiders het een en ander over het eiland vertellen en laten zien. Er is die dag natuurlijk nog veel en veel meer te beleven, maar ter willen van de ruimte halen wij even de krenten er uit. Een dag later, dan is het alweer zaterdag 27 juni, staat heel Wol phaartsdijk weer in het teken van de watersport, met allerlei moge lijkheden om mee te varen, de monstraties en op het feestterrein aan de Veerdam een touw- en nautische markt waar alles te zien is dat maar iets met touw of water heeft te maken. Voor de jeugd (nou ja, jeugd) is de klapper natuurlijk het 'Los Vast' spektakel dat wordt gepre senteerd door Jan Rietman. Liefhebbers van oude schepen kunnen andermaal hun hart op halen en zich vergapen aan het admiraalzeilen dat wordt uitge voerd door zo'n 30 rond- en plat bodems. Vanzelfsprekend is er 's avonds weer het nodige jolijt in de loods van de watersportver eniging. Veere begint die dag met 'de dag van het paard', er is folklore en in de gemeentehaven ligt de schoe ner 'De Eendracht'. Kamperland maakt zich op voor het sprintsurfen en in Arnemui- den wordt een folkloristische dag gehouden en heeft het vliegveld een open dag. Kortgene houdt een braderie met in de diverse uit- ■if, ■*-, a;, spanningen zogenaamde 'levende muziek'. Zondag is het alweer de laatste dag van het Veerse Meer- spektakel. In Wolphaartsdijk komt het programma zo'n beetje overeen met de voorgaande da gen. Een attractie mag echter be slist niet onvermeld blijven en dat is de 'Vlaamse Middag'. Zeven uur lang wordt er in Wol phaartsdijk een non-stop cultu reel uitwisselingsprogramma ge bracht. Onder het motto 3x3 10 brengen Zeeuwse artiesten en artiesten uit de provincies Oost en West-Vlaanderen een pro gramma voor jong en oud. Verder deze middag een bierpre sentatie met de beste Vlaamse brouwers en twee Nederlandse producten, lezingen van voor aanstaande bier-auteurs en bierspelletjes. Zeeland en Vlaan deren culinair, volksspelen, toe ristische informatie en een rally van vooroorlogse motoren com pleteren deze laatste middag. Overigens zijn er tijdens deze da gen bij een groot aantal horecage legenheden speciale Veerse Meer hapjes en menu's, is er een inter nationale fotowedstrijd met prachtige prijzen en een gratis busverbinding vanaf het Station Goes naar Wolphaartsdijk. En dan zitten de Veerse Meer da gen er weer op. Nu alleen maar hopen dat het weer een beetje meezit en niet echt gaat spetteren... Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Metaalbewerkingsbedrijf Traas Metaal BV te Nieuwdorp heeft bij hen op 26 november 1986 een aanvraag ingediend om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning in gevolge de Hinderwet. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg 11 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nrs. 841 en 843 en gemeente Vlissingen, sectie M. nr. 688. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van ge vaar, schade of hinder buifen de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 juni 1987 tot en met 24 juli 1987 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stevenate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op.woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 25 juni 1987 tot en met 24 juli 1987 kan tegen voornoemde vergunning beroep wor den ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die over eenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28. 1e lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunning wordt op 25 juli 1987 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoelftot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moe ten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 24 juni 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 De schoener Eendracht is tijdens de Veerse Meerdagen in Veere Ie zien. Het schip ligt van vrijdagavond 26 juni tot zondagochtend vroeg aan de steiger bij de Campveerse Toren, 's Za terdags kunnen belangstellenden er een kijkje nemen van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Opvarenden leiden de bezoekers rond en geven antwoord op alle vragen. Het zeilschip werd in 1974 in de vaart gebracht om met name jongeren te laten kennismaken met de zee. Ook deze zomer neemt de Eendracht weer deel aan de wedstrijd van de Sail Trainings Association met een bemanning van jongeren tot 25 jaar. Buiten het zomerseizoen kunnen ook mensen boven die leeftijd reizen boeken. In de maanden november tot en met april vaart de Eendracht in zuidelijker wateren: Middellandse zee, Portu gal, Canarische Eilanden. Er wordt steeds gezeild onder leiding van erva ren zeelieden. De Eendracht wordt gecontro leerd door de scheepvaartinspectie wat betreft veiligheidseisen en bemanningsvoorschriften. Zo moeten er altijd bevoegde stuurlieden, een machinist, een bootsman en ook een dokter meevaren. De Stichting Zeilend Zeeschip, die eigenaar van De Eendracht is, heeft intussen het plan een nieuw schip in de vaart te brengen. Omdat de belangstelling voor zeezeilreizen zo groot gewor den is dat het huidige schip (35 kooien) vaak te klein is, moet er over twee jaar een driemast schoener met 52 kooien in de behoefte gaan voorzien.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13