Vrouwenpolderleuk dorp om te werken mt Q? het akenhart 'Van bijles aan winkeliers is geen sprake meer' Nu ook in Middelburg 'Dit geloven ze thuis nooit' Louwerse en De Priester SPONSORFIETSTOCHT VAN ACTIE LA REINE De Frapo's zijn geland.. MATTY MELIS-STROO BOERIN IN WOLMODE DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 mei 1987 Opkamertje Geen indringer CURSUS MANAGEMENT VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Praktische waarde Veranderingen Nieuwe cursus MIKRO-ELECTRO VULT GAT OPENING C A MIDDELBURG ACROBATIC- TEAM IN VROUWENPOLDER r Hoezo niks ie doen. Op een boerderij is het toch altijd druk? Matty Melis-Stroo zit niet verlegen om antwoorden. "We hehhen een landbouwbedrijf. De veeteelt is arbeidsintensie ver. Bovendien kom ik zelf uit Vlissingen". Een langgekoesterde wens ging vorige week woensdag voor haar in vervulling. Ze opende op die 20e mei een wolwinkel aan de Dorpsdijk nummer 11. Ze leerde het winkelvak on der meer bij de Miro in Vlissingen en in een bakkerij in Vrou wenpolder waar ze kort na haar huwelijk aan de §Iag kon. De opening ging overigens zon der poeha: gewoon om negen uur de deur van het slot en maar wachten wat er zou gaan gebeu ren. "De mensen kennen me wel. Ze weten dat ze hier zo maar binnen kunnen stappen. Hoewel ik nog maar een paar dagen open ben, denk ik dat het wel gaat lopen. Dit pand stond al een half jaar leeg. Ik heb er de gok maar op gewaagd". Maar Matty Melis deed al lan- ger zaken. Het begon allemaal zo'n zes jaar geleden toen ze een I zoon had gebaard en ze overdag Mgeen raad wist met de vrije tijd. "Ik kreeg een spinnewiel. En daarmee ben ik een paar vach ten gaan spinnen. Er rijden hier zoveel Duitsers langs, dus ik dacht dat die wel wat zouden ko pen. En inderdaad. Het hing er nog géén uur of ik was ze kwijt. De eerste partij verkocht ik voor ƒ200,—Van dat geld heb ik weer nieuwe vachten gekocht en gesponnen. Na vier jaar hebben we van het opkamertje boven de kelder een winkeltje gemaakt. Omdat de vraag steeds groter werd ben ik er machinaal gesponnen wol bij gaan verko pen. Ook katoen. En toen de vraag naar zelfgesponnen wol verminderde, alleen de Duitsers kopen dat nog, ben ik gestopt met spinnen en heb ik wat meer inhoud aan de zaak gegeven". In de nieuwe winkel hangen keu rig op hangers zelf gebreide trui en. De meeste zijn zelf ontworpen, andere modellen zijn overgenomen van gerenom meerde merken als Anny Blat. Veel plezier beleeft Matty Melis aan de truien die ze zelf ont werpt. "Nee hoor", antwoordt ze. "Ik heb daar nooit een oplei ding voor gevolgd. Ik heb het mezelf geleerd. Voor mij is het trouwens niet zo moeilijk. Ik re ken uit hoeveel steken er nodig zijn en ga dan gewoon tekenen. Op 'n gegeven moment pak ik er dan wat wol bij en bepaal de kleuren. Ik let daarbij uiteraard op de heersende modekleuren. En ik werk graag met wat bij zondere draden. Vervolgens brei ik de trui en hang hem hier op. Als mensen de trui willen hebben kunnen ze ook de wol kopen en dan krijgen ze het patroon er gratis bij. Verder heb ik drie breisters die de trui kunnen ma ken. Dat kost trouwens tussen de ƒ55,— en ƒ100,— extra". Een stadsmens in een dorp. Hoe bevalt dat? "Ik voel me hier be paald geen indringer. Althans ik heb niet het gevoel dat ik zo word behandeld. Toen ik pas ge trouwd was ben ik hier bij de bakker gaan werken. Daardoor heb ik uiteraard veel mensen le ren kennen.Ik vind het echt een hardstikke leuk dorp om er te wonen en te werken. Ik zou niet meer terug willen naar Vlissin gen. Voor mijn trouwen dacht ik altijd: Vrouwenpolder? Het zal me benieuwen of ze me daar pik ken. Maar het lijkt me dat het voor een groot deel aan jezelf ligt of je kunt omgaan met de dorpelingen". De nieuw geopende winkel aan de Dorpsdijk is elke ochtend open tot twaalf uur. 's Middags is Matty Melis-Stroo op de boer derij te vinden waar het ver bouwde opkamertje winkel is. "Bovendien ben ik huisvrouw met twee kinderen. Ik kan dat op de boerderij goed combine Matty Melis ren. En dan komen er ook nog 's middags veel Duitsers langs de boerderij, onder wie ik goede ze de boerderij en de winkel klanten heb. Vanaf de weg zien liggen". In het restaurant van stadsherberg De Campveerse Toren in Veere ontvingen vorige week eenentwintig cursisten een certifi caat van de cursus "Management voor het midden- en kleinbe drijf". Gedurende dertig lesavonden hadden zij als zelfstandig ondernemer of leidinggevende een praktisch gerichte manage mentopleiding gevolgd. In 1985 constateerden de cur susleiders drs. Cor Zuiddam plaatsvervangend directeur van het Delta-College in Middelburg) en Jan Schuitema (leraar manage ment aan dezelfde school) dat er eigenlijk geen gerichte manage mentopleiding was voor onderne mers in de detailhandel. Zij na men toen het initiatief voor zo'n opleiding door een avondcursus management in de detailhandel te beginnen in het schoolgebouw van het Delta-College. Schuite ma: "Daaruit bleek dat ook de middenstanders waarde hechtten aan een goede bedrijfsvoering, want eenentwintig kursisten volg den de eerste kursus". Aan het eind van de opleiding stelden de initiatiefnemers vast dat er in een opleidingsbehoefte werd voorzien en dat de doel groep "detailhandel" een uitbrei ding vereiste. Er was namelijk ook belangstelling uit de aanver wante dienstverlenende sectoren zoals de groothandel, de horeca, de recreatiesektor en zelfs de ban ken. Daarom werd in september 1986 begonnen met de cursus Ma nagement voor het midden- en kleinbedrijf. Ook dit idee sloeg aan. "We moesten zelfs belangstellenden verwijzen naar het volgend jaar, omdat de kwaliteit van de oplei ding vereist dat we met een kleine groep werken", leggen de organi satoren uit. De eerste groep inschrijvers werd dus vorige week beloond met een certificaat. Maar de praktische waarde van de cursus moet bewe zen worden in de dagelijkse werk. De beide leraren vinden dat deze kursus in het praktisch manage ment het "gereedschap'-' verstrekt voor een modern en doelmatig be drijfsbeleid. "Er wordt namelijk gewerkt aan de hand van de prak tijk. De deelnemers brengen on der meer hun eigen problemen naar voren. Meestal sluiten die aan op de managementgebieden die in de lessen worden behan deld. De cursisten leren ook van elkaar". Eén van de geslaagden is de direk- teur van De Campveerse Toren, Ton Kroese. Hij beaamt dat je in zo'n groep "waarin je elkaar iedere week ontmoet, je ook mee leert denken over de problemen van een ondernemer uit een heel andere branche. Dat vind ik een groot voordeel, want horeca ondernemers spreek ik al vaak ge noeg". Kroese heeft over de geva rieerde samenstelling van zijn groep dan ook niet te klagen: naast een paar collega's kon hij van gedachten wisselen met lei dinggevenden in een supermarkt, een woninginrichtingsbedrijf, en kele groothandelaren, een slager, een D.H.Z.-ondernemer, een transportondernemer, een char terondernemer, de direkteur van een meubelzaak en een exploitant van een jachtwerf. Bestuurders met een verschil in leeftijd, oplei ding, ervaring en branche, maar gelijkgestemd in het zelf onderne men: het dragen van risico's. Het enthousiasme van de geslaag den klonk dinsdagavond door in De Campveerse Toren. Mevrouw M. Beijen, gastvrouw in een Zeeuws-Vlaams hotel, benadruk te in haar toespraak de verande ring in haar funktioneren als lei dinggevende gedurende de cursus. M. de Jonge, direkteur van een interieurverzorgingsbedrijf in Heinkenszand, had op 54-jarige leeftijd ook deelgenomen. "Als opfrissertje" luidde zijn motief. Van bijles aan winkeliers is geen sprake meer. Zuiddam en Schui tema vinden dat ook zij er veel bijgeleerd hebben. "Als lesgever mis je toch de aansluiting met de Het stond er natuurlijk wel wat anders. Deftiger misschien in die twee-pagina-grote openingsadver tentie van Mikro-Electro in Mid delburg: Beenhouderssingel moest natuurlijk Beenhouwersin gel zijn. Maar een kniesoor die daar op let. De talloze bezoekers van Mikro-Electro op de ope ningsdag, vorige week donder dag, wisten de zaak in ieder geval probleemloos te vinden. De reden waarom Mikro-Electro na Goes en Vlissingen nu ook een vestiging in Middelburg heeft, verklaart bedrijfsleider Dick Zweedijk door simpel te stellen dat tussen die twee plaatsen een praktijk. Die praktijk krijgen we nu dankzij deze avondopleiding door de ondernemers voorgescho teld. Het rendement daarvan is weer bruikbaar voor de lessen aan de jeugd op de dagschool. De opgedane ervaring geeft de cursusleiders alle moed om in sep tember weer zo'n cursus in het Delta-College op te zetten. Ook daarin zal weer een breed skala van managementgebieden worden behandeld zoals planning, organi satie, motivatie van medewerkers, communicatie en personeelsbe leid. Wie zijn of haar kennis en vaardigheid in het besturen van een onderneming in het MKB wil vergroten, kan daarvoor dus in Middelburg terecht. De twee ma- nagementopleiders zijn de folders voor de nieuwe kursus al aan het maken. Gebrek aan belangstelling verwachten ze niet. "De Zeeuwse ondernemer is zeker uit zijn be- drijfsisolement te halen. Hij kijkt alleen graag de kat uit de boom. Wat dit laatste betreft, kan nu ook een oud-cursist gevraagd worden wat deze management- cursus heeft te bieden". 'gat' zat. "En dat is nu mooi op gevuld." Op een oppervlakte van ruim 400 vierkante meter biedt Micro- Electro de consument een volledig pakket in alles waar maar een stekker bij nodig is. Hi-Fi, stereo en video-apparatuur, koelkasten, vriezers, wasautomaten en - drogers en een scala aan de kleine elektrische huishoudelijke appa raten. Exclusief in het assorti ment zijn de zonnebanken en - hemels van Sunfit en het neusje van de geluidsboxenzalm 'Bose' is ook present. Daarnaast heeft Mikro-Electro een eigen reparatie- en service- dienst. De Middelburgse vestiging van Mikro-Elektro. Voor de tweede keer wordt een sponsorfietstocht verreden. Dat gebeurt op Hemelvaartsdag in het kader van 'La Reine' (in Vlissin gen) laat de zon voor velen schij nen'. De opbrengst is bestemd voor het dierenasyl Vlissingen, ramschip 'Schorpioen', speeltuin vereniging d'Oude Stad, Pony club Gehandicapten, Green Peace en reptielenzoo Iguana. De tocht gaat over 50 kilometer. Er wordt in groepsverband gereden. Wethouder Willem Wisse lost het startschot voor deze tocht. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich voor elke getrapte kilometer laten betalen. Hoeveel, dat maakt niet uit. Elk bedrag is welkom, al dus de organisatie. Omdat er in groepsverband wordt gereden, is deze tocht uitermate geslikt voor gezinnen, menen de uitba ters van de koffieshop. Vorige keer fietsten zestien en thousiastelingen 1600,— bijeen. Mevrouw A. Lancel uit Grijpskerke knipt het lint door. En daarmee is de heropening van de vernieuwbouwde vestiging van C A aan de Lange Delft in Middelburg een feit. Mevrouw A. Lancel uit Grijpskerke heeft haar belofte waar ge maakt. Want zei ze vrijdagavond niet tegen haar man "Morgen ga ik even dat lint bij C A in Middelburg doorknippen"? En was het niet zo dat zij zaterdagmorgen bij puur toeval werd uit genodigd om inderdaad dat lint door te knippen en daarmee de zaak te openen? Nou dan... "Als ik dat thuis vertel, gelooft mijn man dat nooit", bekende zij achter een kopje koffie met ge bak. "Zo iets zeg je toch alleen maar voor de grap?" Het was inderdaad puur toeval dat zij de uitverkorene was. In een druilerige regen stonden tallo ze voorbijgangers voor de Mid- Of het nu jaarmarkten zijn, ten toonstellingen of braderieën, over al waar grote groepen mensen zijn is behoefte aan vermaak. Zo ook op de Vrouwenpolder Promotion die op 28 mei wordt gehouden. Vanaf 11 uur heeft de organisatie zich weten te verzekeren van de diensten van het Coca-Cola Acro batie Show Team. De groep bestaat uit vier trampolinespringers die gerekend kunnen worden tot de top van Nederland. Deze vorm van vermaak - want dat is het natuurlijk - is ontsproten uit het brein van Gerard Wielenga, die al enige jaren furore maakt met zijn Freestyle Ski-team. Toen ooit een toenemend aantal toeschou wers de verrichtingen van de skiers tijdens de warming-up op de tram poline bezig zag, bleek een extra programma-onderdeel te zijn ge boren en daarmee het Acrobatie Show Team. Het team werkt niet met een vaste bezetting, maar recruteert de vier turners uit een groep van negen trampolinespecialisten. Onder hen bevinden-zich Jacqueline de Rui ter en Marjo van Diermen, die in 1982 de wereldtitel veroverden in het synchroonspringen. Het scala van sprongen wordt uit gevoerd vanaf het vier meter hoge dak van een speciaal gedecoreerde vrachtwagen. Via twee op de grond geplaatste trampolines belanden de turners na een spectaculaire salto op een luchtmatras. De show duurt ongeveer 15 minuten en wordt die dag een aantal keren uitgevoerd. Een speaker geeft het publiek tekst en uitleg. delburgse vestiging van C A te wachten tot-ie open ging. Om klokslag tien was het dan zover. "The Original Jawari Haihepic Rototon jazzband" die tot dan toe tevergeefs had geprobeerd om met hun muziek de regen tot stop pen te brengen zweeg in alle talen. Drie dames uit het publiek wer den uitgenodigd om een kansje te wagen met het prijsbewijsspel. Even later mocht mevrouw Lan cel als eerste door het lint de zaak in. De band ging er vrolijk achter aan en Middelburg was pas echt officieel een 'nieuwe' C A rijker. De totale verkoopoppervlakte beslaat nu ruim 1300 vierkante meter en vergeleken met het 'oude' C A betekent dat een uitbreiding van 500 vierkante me ter. Daarnaast zijn de personeels- verblijven aangepast. "De achtergronden om te gaan verbouwen zijn simpel", legt be drijfsleider W. van Papendorp uit. "Wil je je verzorgingsgebied goed kunnen bedienen, dan moet je je daarbij aanpassen. De oude situatie hield in dat het allemaal veel te klein werd. Een eerste 're novatie' leverde visueel wat meer ruimte op. Later kwam daar na tuurlijk die etage bovenop en nu is alles dan eindelijk zoals het moet. Voor het publiek volop ruimte, een assortiment dat in de breedte is uitgebouwd en de her intreding van het schoenenassor timent". Het publiek heeft van al die ver anderingen eigenlijk weinig ge merkt. Vrij veel gebeurde achter de schermen en men werd het pas echt gewaar toen de vloeren aan de beurt waren. "Petje af voor het personeel", meent Van Pa pendorp. "Ga er maar eens aan staan. Iedere dag stof en nog meer van dat doort zaken. Iedere dag beginnen met schoonmaken en dat alles een half jaar achter el kaar, iedere dag weer opnieuw". Op de valreep heeft Van Papen dorp nog 'even' twee primeurs die nog dit jaar staan te gebeuren. Dat is in de eerste (of tweede) plaats een nieuw kassa-systeem. Voor het publiek komt dat er sim pelweg op neer, dat wie bij wijze van spreken met een Roebel be taalt keurig in Nederlands geld te rug krijgt (of moet bijbetalen), al les volledig automatisch gaat en voor het personeel een heel stuk efficiënter werken met betrekking tot de inkoop en voorraadbeheer. Het tweede nieuwtje is dat nog dit najaar op de kinderafdeling de lengtematen van de kleding tot 188 gaan (voor de jongens) en voor de meisjes wordt dat 182. "Logisch", aldus Van Papen dorp. "De mensen worden steeds langer, dus ook de kinderen. En als ondernemer, of je nu C of A heet speel je daar natuurlijk op in. Zo op het eersje gezicht doet de kop direct aan science fiction den ken. Gelukkig is het geen fantasie maar pure werkelijkheid en 'Fra po's' staat gewoon vooreen nieuw etablissement aan het Bellamypark in Vlissingen. Hoe deze uitgaansgelegenheid nu precies valt te omschrijven is geen eenvoudige zaak, maar in ieder ge val heeft het allemaal iets te ma ken met een discotheek, een Engelse pub en een onvervalst bruin café. Eigenaars van deze ho recagelegenheid zijn Frank Ver- sluys en Pel Aertsen, de mannen 'achter' discotheek 'De Hooizol- Frapo in Vlissingeninterieur. der' tussen Zoutelande en Westka- pelle, 'Place de Meir' in Oud-Gastel en Frapo's in Bergen op Zoom. De begane grond heeft een opper vlakte van 180 vierkante meters en gezien het bruine karakter van Fra po's is er veel met koper en spie gels gewerkt. Aan de voorzijde wordt nog een terras aangelegd. Overigens houden de activiteiten van Aertsen en Versluys niet op bij de vestiging aan het Bellamypark, want de plannen voor een discotheek-theater dat ook in Vlis singen moet verrijzen liggen al klaar. het gebied van sanitair worden matte tinten met glanzende afge wisseld. Aan de nieuwe collectie wand- en vloertegels - met aparte motieven - is bijzonder veel zorg besteed. Ook hier kunnen de bezoekers 'eindeloos' combineren met de te geltableaus. Vierhonderd soorten tegels zijn direct uit voorraad le verbaar. Sfeervolle hout kachels en open haarden, in een speciale hoek on dergebracht completeren het ge heel en ook hierin is de verschei denheid groot. Het Kijkhuis van L P is dage lijks open. Louwerse en De Priester in Mid delburg, een speciaalzaak in keu kens, sanitair, tegels en ander toe behoren, heeft het Kijkhuis aan de Waldammeweg 2 opnieuw in gericht. Alles wat er dit jaar nieuw op de markt is gebracht, is aanwezig en uitgewerkt in tal van modelkeukens, badkamers en te gelwanden en -vloeren. Afgelo pen zaterdag werd het vernieuwde Kijkhuis geïntroduceerd tijdens een drukbezocht 'open huis'. De medewerkers van L P had den versterking gekregen van een aantal specialisten van de fabri kanten en leveranciers van de no viteiten. Nieuw was bijvoorbeeld een inductiekookplaat waarmee Bijzonderhe den bij Lou werse en De Priester droogkoken onder meer kan wor den voorkomen. Met de nieuwste types ovens werden tevens bak- en braaddemonstraties gehouden. Er werd een whirlpool getoond die in een ligbad was uitgewerkt, com pleet met golfbeweging en bub- blebad. Een microprocessor zorgt hierbij voor een optimale bevei liging. Op het gebied van keukens is bij L P haast alles mogelijk. Zater dag was er zelfs een binnenhuisar chitect in huis om de bezoekers gratis adviezen te geven. De lich tere kleuren, zoals grijs en rose zijn momenteel in. Massief gra niet voor vloeren en aanrechtbla- den is veelvuldig verwerkt en op 1

de Vlissinger | 1987 | | pagina 9