informatiepagina van de gemeente vlissingen Q 1/ Huur 2% omhoog r Een nieuw gezicht voor Vlissingen In Vlissingen gebeurt het deze zomer! GROENTE- TUIN- EN FRUITAFVAL: Museum vrijdag en zaterdag open EWUST VLISSINGEN MI R ZIJN? Wat ligt ter inzage? DE VLISSINGER Woensdag 27 mei 1987 Lees er alles over in de Huurkrant 1987 Diensten gemeente donderdag en vrijdag gesloten Uitkeringen juni vertraagd Wijzigingen ophalen huisvuil Bijstand voor eigen huis bewoners NIET WEGGOOIEN MAAR C0MP0STEREN! I Vergadering Culturele Raad Koopmanshaven en Vissers haven gereed in 1989 Hulp gevraagd Vergadering commissie minderhedenbeleid Verspreiding "bewaarkrant" Even bijpraten met wethouder IWisse Aanvragen huursubsidie cliënten GSD IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Op 1 juli a.s. gaan de meeste huren met 2% omhoog. Ook geldt er dan een nieuw systeem voor de berekening van de punten en van de huurverhoging. Dit en veel meer over huren is te lezen in de Huurkrant 1987, een gratis uitgave van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. De krant is verkrijgbaar in de gemeentelijke informatiehoeken en - vanaf aanstaande maandag (het stadhuis is donderdag en vrijdag gesloten) - bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis (telefoon 87337). Huurverhoging ning (grootte, voorzieningen, e.d.) in punten berekenen. De punten zijn namelijk bepalend voor de huur en de huurverho ging per 1 juli a.s. Zoals gezegd gaan in de meeste gevallen de huren met 2% om hoog. Als het goed is hebt u hierover inmiddels bericht van uw "huisbaas" ontvangen. Er zijn echter ook andere huurver hogingspercentages mogelijk. Zo krijgen woningen die op of na 1 juli 1981maar voor 1 juli 1986 met subsidie zijn gebouwd of in grijpend zijn verbeterd, een ver plichte huurverhoging van 2%. Dat is weliswaar het gebruikelij ke percentage, maar tegen deze verhoging kan geen bezwaar worden ingediend. Een woning die op of na 1 juli 1986 met subsidie gebouwd of ingrijpend verbeterd is, wordt niet in huur verhoogd. Voor alle andere woningen wordt de huur verhoging (2%, 4% of 6%), de huurbevriezing (0%) of de huur- verlaging bepaald door de huur prijs en het aantal punten. Bij de huurverhogingen van 4% en 6% is de verhuurder verplicht het aantal punten op te geven. Puntentelling Om te kunnen bepalen of uw huur en de huurverhoging rede lijk zijn, moet u eerst het totaal aantal punten van uw woning kennen. Weet u dat aantal pun ten niet, vraag er dan uw ver huurder naar. De volledige pun tentelling is opgenomen in de Huurkrant. Daarmee kunt u on- aeveer de kwaliteit van uw wo- Bezwaren Tegen een voorstel tot verho ging van de huur kunt u in een aantal gevallen bezwaar maken. Bijvoorbeeld wanneer dringend noodzakelijke reparaties niet worden verricht of bij ernstige verwaarlozing van het onder houd dat voor rekening van de verhuurder komt. Let wel, de be zwaarprocedure is bedoeld voor bezwaren over de manier waar op de verhuurder klachten over ernstige woninggebreken heeft behandeld. Alleen wanneer ge breken of onderhoudsklachten al vóór het aanzeggen van de huurverhoging bij de verhuur der, liefst schriftelijk, zijn ge meld, kan de huurder van deze bezwaarprocedure gebruik ma ken. Met de vraag of het in be paalde gevallen zinvol kan zijn om bezwaar te maken tegen een huurverhoging kunt u terecht bij de huurcommissie. De huur- commissie die werkt voor het gebied waarbinnen Vlissingen ligt, is gevestigd in in Goes. Het adres is: Singelstraat 15, 4461 HZ Goes. Het telefoonnummer is (01100)-11891. Morgen (donderdag) en vrij dag zijn alle gemeentelijke diensten gesloten. Dat geldt niet alleen voor die in het stad huis, maar ook voor de sociale dienst, de reinigingsdienst en de afdeling beplantingen. Morgen zijn deze diensten dicht in verband met Hemelvaarts dag. Vrijdag (29 mei) is door bur gemeester en wethouders aan gewezen als een verplichte vrije dag voor het gemeenteperso- neel. Dit, in het kader van de wettelijke arbeidsduur verkorting. Voor het doen van aangifte van geboorte heeft de ze vrije dag geen gevolgen. Wordt de kleine morgen of vrij dag geboren, dan kan dat zon der problemen maandag bij de gemeente worden gemeld. Politie/brandweer Om misverstanden te voorko men: politie en brandweer blij ven beide dagen uiteraard be reikbaar! I Morgen (Hemelvaartsdag) wordt er geen huisvuil opge haald. De bewoners van de wijken, die gewend zijn op donderdag de vuilniszakken buiten te zetten, dienen het af val een week te bewaren. Don derdag 4 juni komt de reini gingsdienst weer bij hen langs. Vrijdag (29 mei) is door burge meester en wethouders aange wezen als een verplichte vrije dag voor het gemeenteperso- neel. Om die reden wordt er door de reinigingsdienst ook geen afval opgehaald. De bewo ners van de wijken, waar die dienst anders op vrijdag de vuil niszakken meeneemt, worden gevraagd het huisvuil een week te bewaren. Vrijdag 5 juni wordt het wel meegenomen. Alle inwoners die met de wijzi gingen te maken hebben, krij gen daarover vandaag een brief van de gemeente. Deze wordt tegelijk met 'De Scheldebode' bezorgd. Wie een bijstandsuitkering ontvangt mag tot op zekere hoogte "eigen middelen" hebben. Het is bijvoorbeeld toegestaan een "bescheiden vermogen" aan spaargeld te hebben. Deze vrijstelling geldt ook voor geld dat in een eigen woning zit. Over deze vrijstellingsregeling is de brochure beschikbaar "Bijstand: speciaal voor eigen huis-bewoners". Deze brochure is beschikbaar in de hal van de gemeentelijke sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1; ge opend op werkdagen van 8.30-12.30 uur) en in de ge meentelijke informatiehoeken in het stadhuis, de bibliotheek in de Lange Zelke en in de wijk centra Open Hof aan de A. Go- gelweg en Middenhof in de Ka naalstraat. Op deze plaatsen liggen boven dien soortgelijke brochures over: Bijstand: speciaal als 't om be zwaar of beroep gaat. Bijstand: speciaal voor de star tende zelfstandige. Bijstand: speciaal voor de zelf standige. Bijstand: speciaal voor RWW- ers (ook in het Turks en in het Arabisch). Bijstand: speciaal voor school verlaters (ook in het Turks). Bijstand: speciaal voor de ge scheiden vrouw. Informatiegids herziening stel sel sociale zekerheid. Helaas zullen de uitkeringen die de gemeentelijke sociale dienst (GSD) volgende maand verstrekt, wat vertraagd wor den uitbetaald. De GSD heeft hierover vorige week bericht ontvangen van het computer centrum dat het overmaken van de uitkeringen voor de ge meente verzorgt. De vertraging van de betaling gaat hoogstens om enkele da gen. Normaal zouden de beta lingen in juni op de 16e of 17e plaatsvinden; dat zal nu op de 18e of 19e zijn. I Stel: u bent vrijdag vrij, net als de kinderen. Een lekker lang weekeinde dus. Net zo'n dagje om eens wat anders dan anders te doen. Voor wie niet al te ver weg wil en ook niet al te veel wil betalen is het Stedelijk Museum een uitkomst. Het museum is vrijdag geopend 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Ook zater dag bent u er welkom. Die dag staat de deur wijd open van 13.00- tot 17.00 uur. Neem er de tijd eens voor; ge woon eens rustig dwalen langs herinneringen aan de bewogen Vlissingse geschiedenis. Aan af wisseling geen gebrek. Scheepsmodellen, munten, te gels, schilderijen, oude ge bruiksvoorwerpen en, als 'extra' de expositie van landschappen schilder Kees Gorter. Informeer naar composteermogelijkheden bij: Afdeling Reiniging Gemeente Vlissingen, Edisonweg 9, Vlissingen. tel. 62291 Afdeling Beplantingen Gemeente Vlissingen, Zaaihoekweg 2. Vlissingen, tel. 13902 Compost is goed voor uw sier- en moestuin en vermindert de afvalhoop met meer dan de helft! Eén van de bezienswaardigheden in het Stedelijk Museum: een volle dig ingerichte keuken van vroeger. Volgende week donderdag (4 juni) vergadert het algemeen bestuur van de Culturele Raad. De plaats: welzijnscentrum 'Bachten Komme', Badhuisstraat 104. De aanvangstijd: 20.00 uur. Wie zich vantevoren wil oriënteren op wat er zoal besproken gaat worden, kan vanaf maandag terecht in de gemeentelijke informatie hoeken. Daar liggen -agenda en andere stukken ter inzage. Ook bij het bureau van de Culturele Raad (Badhuisstraat 104; tel. 14928) kunt u uiteraard ook terecht voor nadere informatie. Bij de afdeling milieuzaken in het stadhuis liggen t/m 10 juni as. ter inzage de volgende: Aanvragen gunning 1 Hinderwetver- Van de heer A.A. Hoogstrate voor een verkooppunt voor motorbrandstoffen aan de President Rooseveltlaan 743. 2. Van de heer J. Murre voor een garage en opslag en af levering van motorbrandstof fen aan de Breewaterstraat 31. Eventuele bezwaren kunnen t/m 10 juni as. bij b&w worden inge diend. Nadere informatie is ver krijgbaar bij de afdeling Milieu zaken (tel. 87204). Eveneens bij de afdeling Milieu zaken liggen t/m 21 juni as. ter inzage de volgende verzoeken voor het vaststellen van hogere: Grenswaarden Wet geluid hinder 1Voor de bouw van 137 wonin gen in de Meidoornlaan en omgeving. 2. Voor de bouw van woningen De Culturele raad Vlissingen or ganiseert de komende zomer meer dan 200 voorstellingen en concerten en diverse exposities van beeldende kunst en fotogra fie. Om al deze evenementen te laten slagen is de Culturele raad op zoek naar medewerkers, ledereen die deze zomer een handje uit wil steken kan zich daarvoor opgeven bij de Cultu rele raad (telefoon 14928 of 16672). Voor een aantal van 20 vrijwilligers dat zich meldt, is een onkostenvergoeding be schikbaar voor reis- en verblijf kosten en kleding. De Culturele raad heeft voor het aantrekken van deze 20 betaal de vrijwilligers toestemming van de Regionale Toetsingscommis sie Walcheren. Momenteel werkt Rijkswaterstaat aan de vernieuwing van de Koopmans- en Vissershaven. Omdat dit omvangrijke werk ruim twee jaar zal duren is vorige week op het Keizersbolwerk bij het standbeeld van Michiel de Ruyter een informatiebord geplaatst waarop in grote lijnen dit werk geschetst is. Het bord verwijst bovendien naar een etalage op het Bellamypark nummer 36 (de voormalige snoepwinkel van Grool) waar aan de hand van teke ningen en een maquette het werk nader wordt uitgelegd, (zie fo to). Neemt u er eens een kijkje! Met het omvangrijke waterstaat kundige werk dat Rijkswa terstaat nu uitvoert is een be drag gemoeid van zo'n 20 mil joen. Het werk wordt uitgevoerd om de veiligheid van het land ten opzichte van de zee te waar borgen. Volgens de Deltawet moeten namelijk alle waterkerin gen op "Deltahoogte" worden gebracht. Er komen daarom nieuwe keerwanden in de Koop manshaven en een nieuwe sluis in de Vissershaven. Bovendien zorgt de gemeente voor een nieuw De Ruyterplein en een nieuwe westelijke keerwand in i Vissershaven. Ook zal de ge meente de oprit naar Boulevard de Ruyter vernieuwen. Zicht op zee 'Bij dit alles zal echter de Koop manshaven een open haven blij ven. De Vissershaven zal een open haven met een sluis blij ven. En: als het werk klaar is zal er in de zomer uitzicht blijven vanuit de stad op de Wester- schelde. Ook zullen na het werk de loodsboten en de schepen van De Flandria terugkomen in de Koopmanshaven. Tenslotte zal de Vissershaven als jachtha ven worden ingericht. Dit alles moet gereed zijn in 1989. Dan zal Vlissingen een nieuw gezicht hebben! Volgende week woensdag 3 juni a.s. vergadert de adviescom missie voor het minderhedenbeleid óm 19.30 uur in het stad huis. Deze vergadering is openbaar. De commissie houdt zich bezig met onderwerpen die van belang zijn voor de in Vlissingen woonachtige minderheden, zoals o.a. Surinamers, Antillianen, Marokkanen, Spanjaarden, Molukkers en dergelijke. Het is weer de tijd voor het aan vragen van de huursubsidie. De aanvraagformulieren voor het tijdvak van 1 juli 1987 tot 1 juli 1988 moeten vóór 1 juli a.s. wor den ingediend. Het formulier moet worden ingediend bij uw verhuurder of bij het loket huur subsidie in het stadhuis (begane grond, telefoon 87323). Tesa- men met het formulier moeten bewijzen van het inkomen wor den ingeleverd. Voor cliënten van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) zijn dat: -de jaaropgave 1986 -het laatste berekeningsfor mulier van de uitkering Mocht u uw jaaropgave of laat ste berekeningsformulier kwijt zijn, dan kunt u hiervan een ko pie bij de GSD krijgen. Met deze nieuwe regeling is de verklaring die u in voorgaande jaren van de GSD kreeg en die nodig was voor de huursubsidie, komen te vervallen. Onder het motto "Vlissingen maritiem, bruisend als de branding" wordt vandaag op grote schaal een krant met de zomeractiviteiten verspreid. De voorpagina toont één van de affiches uit een serie van vier die Vlissingen onder de aandacht gaat brengen. De krant is evenals in voorgaande jaren een "bewaarkrant" omdat er, naast vele doorlopende attracties, alle evenementen van nu tot na de komende zomer zijn opgenomen. De wervende krant is een initiatief van de Stichting Vlissingen Promotie en wordt huis-aan-huis op heel Walcheren verspreid. Daarnaast vindt ver spreiding van de krant plaats op publieksconcentraties in zuidwest-Nederland en noord-België, want wie het horen wil, zal het horen: in Vlissingen gebeurt het deze zomer! markten, de braderie, de nacht- van Toots Tielemans, het ringrij- markt en al die andere activitei- den en het popfestival in het ten waarmee de Vlissingse mid- Nollebos. in het noordelijk deel van Ho- senburg. Eventuele bezwaren kunnen t/m 21 juni as. bij b&w worden inge diend. Nadere informatie is ver krijgbaar onder telefoonnummer 87410. Bij de dienst openbare werken in het stadhuis (tweede verdie ping, kamer 207) liggen t/m 3 ju ni as. ter inzage de volgende: Bouwaanvragen 1. Van J.J. Meulmeester voor een berging/garage aan de P.C. Hooftlaan 3. 2. Van P.J.A. Bootsgezel voor een woning aan het Nollepad 3. 3. Van E. Bleyenberg voor een keuken/toilet aan de Boule vard Bankert 56. 4. Van N. van Willigen voor een garage aan de Zuidwate- ringstraat 26. 5. Van H. van Dorpel voor ver bouw van een woning aan de Winkelmanstraat 18. Eventuele bezwaren kunnen t/m 3 juni as. bij b&w worden inge diend. Nadere informatie is ver- krijqbaar onder telefoonnummer 87316. U kunt een zomer lang in Vlis singen plezier van de krant bele ven. Niet alleen om te lezen maar ook om aan de hand daar van te bepalen waar u heen wilt. In de krant is namelijk, telkens op de rechterpagina, een door lopende evenementenkalender afgedrukt. Daarnaast treft u op elk van die pagina's nadere in formatie aan over de evenemen ten, de activiteiten enz. En dat zijn er nogal wat! Wat er te doen is Een overzicht geven van alles wat er de komende zomer te doen is, is op deze plaats on doenlijk. De Vlissingen- maritiemkrant vertelt u daarover meer. Slechts enkele hoogte punten uit het overweldigende aanbod willen we hier aanstip pen. Zo zal er een salsafestival zijn van 16 t/m 19 juli op de bou levard, vindt de kermis plaats van 18 t/m 26 juli (ook op zonda gen!) en barst op 1 augustus het Straatfestival op de Zeilmarkt los. Dit gratis te bezoeken festi val - uniek in heel West-Europa! - duurt t/m 8 augustus. En denkt u niet dat het na afloop van het Straatfestival in Vlissingen ge daan is met plezierig uitgaan. Want krap een week daarna vindt op de Zeilmarkt van 15 t/m 30 augustus het spiegeltentfesti val plaats. Daar is in een grote spiegeltent elke avond een pro gramma. Veel, veel meer En dan de markten, de zomer denstand laat zien hoe gezellig de stad kan zijn. U leest er alles over in de Vlissingen- maritiemkrant. Plus nog veel meer, zoals over de Vlissingse modedagen, de visserijdag, de oldtimersrit, de motobal- wedstrijd, het tentenproject Westduin met o.a. een optreden Vraag zo'n krant De Vlissingen-martiemkrant wijst de weg naar een zomer lang plezier in Vlissingen. Geen krant ontvangen? Vraag hem dan op of haal hem af bij de VVV Vlissingen, Nieuwendijk 15, Vlissingen, telefoon 12345. Op de foto: de opbouw van het Straatfestival in 1985. Zo staan o.a. op ae agenda voor volgende week woensdag: -het woonwagenbeleid in Vlis singen; -het discriminatiebeleid in Vlis singen; -de subsidiemogelijkheden voor organisatie van minderheden; -Islamitisch begraven in Vlis singen; -huiswerkklassenproject; -onderwijsvoorrangsbeleid -taalcursus voor 15-19 jarigen. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij de secretaris van de commissie (bureau welzijn, stadhuis, telefoon 87334). De illustratie op de voorpagina van de Vlissingen-maritiemkrant, één van de affiches uit een serie van vier. Zoals u weet probeert het ge meentebestuur van Vlissingen met acties op milieugebied aan te sluiten bij datgene wat er in de samenleving leeft. Zo hebben we bemerkt dat men bijvoorbeeld in grote getale bereid is mee te werken aan maatregelen die ons milieu ten goede komen. Men neemt lege flessen en potten mee naar de glasbak en men de poneert lege batterijen in de daarvoor bestemde batterijcon tainers. Zoiets kan ook met organisch af val, dat voor meer dan de helft het gewicht van de gemiddelde huisvuilzak uitmaakt. In het ka der van het milieu-actieplan '87 hebben wij in februari een één malige actie gehouden, waarbij men zich kon opgeven voor de aanschaf van een "compostvat met subsidie". Dat bleek een on gekend succes. De belangstel ling overtrof verre het aantal van 90 compostvaten dat wij aan vankelijk in gedachten hadden. Omdat b. en w. die belangstel ling positief wilden benaderen is toen besloten alle aanvragers van een compostvat te voorzien. Dat waren er maar liefst 225! En nog steeds blijken Vlissingers belangstelling voor het com- posteren te hebben. Er gaat vrij wel geen dag voorbij of bij de rei niging of in het stadhuis wordt er naar gevraagd. Maar ja, de actie is nu voorbij en het is geenszins zeker dat in het milieuactieplan '88 opnieuw een bedrag voor dit doel kan worden beschikbaar gesteld. Dat betekent echter niet dat men het composteren dan maar moet laten. Er is altijd een mogelijkheid zelf zo'n vat te ko pen of eenvoudig een compost- hoop aan te leggen. Bij het Staf bureau voorlichting in het stad huis kan men u aan een eenvou dige brochure met richtlijnen daarvoor helpen. Vooral de ko mende tijd, waarin de tuin veel afval zal leveren, kunt u een pri ma basis voor een goed functio nerende composthoop leggen! Het eindproduct, mooie zwarte tuinaarde, is een kringlooppro duct waarop u trots kunt zijn! Bodemverontreiniging De laatste tijd is op diverse plaat sen in Vlissingen als gevolg van bedrijfsactiviteiten in het al dan niet recente verleden bodemver ontreiniging geconstateerd. Het oplossen van zulke erfenissen kost soms miljoenen. Een groot gedeelte daarvan komt van het rijk, maar er blijft toch altijd een flink bedrag voor rekening van de gemeente. Onlangs is een verontreiniging vastgesteld aan de Van der Helstlaan, die hoogst waarschijnlijk het gevolg is van werkzaamheden die de "Luft waffe" daar tijdens de Tweede Wereldoorlog in hangaars heeft uitgevoerd. Dat hier het principe van "de vervuiler betaalt" kan worden gehandhaafd kunnen we wel vergeten...Gelukkig bestaat volgens het eerste onderzoek geen kans op verspreiding van de vervuiling en is bedreiging van de volksgezondheid nage noeg uitgesloten. Dat neemt niet weg dat we hier daadwerkelijk zullen moeten optreden. Een ver volgonderzoek moet uitwijzen welke maatregelen we moeten treffen. Ik voer hierover niet al leen overleg met betrokken in stanties, maar ook de bewoners worden van alle ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Fietspad Galgewèg Het Wegschap Walcheren gaat binnenkort een fietspad aanleg gen langs de Galgeweg. Vooral in het seizoen is het daar een grote drukte van fietsers, voet gangers en auto's naar en van het strand. Dat fietspad zal het langzaam verkeer Mart de auto's scheiden en dat is uit een oog punt van verkeersveiligheid van groot belang. Het fietspad, dat op het grondgebied van Valke- nisse ligt, zal in de toekomst over ons grondgebied worden door getrokken in de richting van Der Boede. Het komt dan tussen de ventweg en de hoofdrijbaan van de Brahmslaan te liggen. Die aanleg zal mede mogelijk zijn door subsidies van de rijks overheid.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5