COSMORAMA: RWANDA, EEN KIKKER EN PRINS CLAUS Antigone Roest en Schouten exposeren in Balans 17 SERVICE LENTE IN PARIJS Reis naar Parijs f 50,— Maffe sterren Police Academy terug met dwaze avonturen American gewild OOK OP VLISSINGSE MODEDAGEN ZEELANDCOMBINATIE Middelburger Maandag in De Schotse Huizen DEZE TURBO-TRIP MAG U NIET MISSEN! Woensdag 27 mei 1987 DE FAAM - DE VLÏSS1NGER SLECHTS f 50,- REIS RONDRIT Bon inleveren bij uw reisbureau c UITWISSE LINGSOVER EENKOMST ZEELAND- OOST- VLAANDEREN Op Zeeuwen DRIE SHOWS VAN RICHENEL JOYCE Joyce Zandbergen-Vianen (foto) is hel vrouwelijke deel van het bodybuildersduo dat drie keer optreedt tijdens de Vlissingse Modedagen. De 36-jarige Middelburgse de monstreert de spieren van haar getrainde lichaam samen met Richenel Dorothea, haar vaste partner met wie ze sinds 1982 duoposes verzorgt. Joyce behaalde sinds ze 4,5 jaar geleden begon met het beoefenen van de bodybuildsport reeds een groot aantal titels. Eerst in Zee land (Miss Atlas en Zeeuws kam pioen) en later landelijk. In 1985 werd ze vijfde in Eindhoven bij Hercules in de B-categorie en een jaar daarvoor veroverde ze de vierde plaats in de wedstrijd die 'Lichtstad' heet. Dit najaar hoopt ze weer aan 'Hercules' mee te doen; nu ook weer in de B- categorie, de op één na hoogste afdeling. Ze is al aan de voorbereidingen begonnen voor die belangrijke wedstrijd. Dat ze nu in Vlissingen mag optreden komt goed uit, want "dat motiveert om extra hard te trainen". Zes keer per week tilt ze serieus met halters, dumbels en krachtapparaten en één keer repeteert ze samen met Richenel voor de show. Extra vi- taminerijke voeding, vet en suiker mijden en nog eens één keer per week vijf kilometer hardlopen moesten haar binnen drie maan den klaarstomen om het Vlissing se podium droog en gespierd te kunnen betreden. Richenel en Joyce treden vrijdag twee keer en zaterdag één keer op. Een kleine kikker, die een lesje ontwikkelingssamenwerking geeft. Dat is één van de onderwerpen die aan bod komen in het laatstverschenen nummer van Cosmorama, het contactblad ontwikkelingssamenwerking dat uitgegeven wordt door het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS- Zeeland) in Middelburg. "Zipzip, het kikkertje" is een sprookje van Turkse oorsprong, geschreven door Esref Okumus en recentelijk in het Nederlands uitgegeven als één van de delen van de zogenaamde Confetti- reeks. Het is geschreven voor het basisonderwijs. Zipzip is één van de kikkers die een meer bevolken. Op een dag wordt de rust ver stoord door een zwarte slang die kleine kikkers blijkt te verslinden. Wie klassiek uit wil, kan vrij dag 29 en zaterdag 30 mei te recht in het Vestzaktheater. Daar speelt de troupe van Burt van der Waals (Theater productiebureau Zeeland) Antigone, naar een bewerking van Jeun Anouilh. De voor stellingen beginnen beide da gen om 20.30 uur. Alle pogingen van het kikkervolk om de slang te lijf te gaan misluk ken totdat Zipzip raad vraagt aan een oude, wijze soortgenoot. Die roept alle kikkers bij elkaar en ge zamenlijk bouwen ze een dam in het meer, waar ze de slang op wachten. De opzet lukt: de slang kan niet over de dam, de kikkers over meesteren hem en na die dag komt de vrolijkheid terug in het meer: "Er kwamen nieuwe klein tjes. De kikkers hadden allemaal samen het gevaar bestreden. Sinds die dag zijn er geen nare dingen meer gebeurd". In zijn bijdrage in Cosmorama wijst Chris Stronks, docent Ne derlands aan de Christelijke Pe dagogische Academie in Middel burg, op de vele levenswijsheden die in symbolische vorm in het verhaal besloten liggen. Het sprookje biedt volgens Stronks een goede kans om Nederlandse basisschoolleerlingen in contact te brengen met levenservaringen die in de Nederlandse cultuur moge lijkerwijs vergeten zijn. Boven dien maakt de strekking van het verhaal - ook in de meest hopelo ze omstandigheden maakt een dracht macht.- duidelijk dat een verhaal als dat van Zipzip niet ontsproten is aan een totaal ande re cultuur, maar hoogstens uit een cultuur voortkomt die wat andere accenten legt. Hij wijst erop hoe belangrijk een dergelijke kennis van andere culturen is, wanneer je iets waar wil maken van ontwik kelingssamenwerking. Niemand minder dan Prins Claus wees er recentelijk in een televisie interview nog op hoe belangrijk het is zich bij ontwikkelingssa menwerking te kunnen verplaat sen in de positie van mensen in de Derde Wereld. Naast een beschrijving van de in houd van het boek bevat het arti kel over Zipzip concrete lessug gesties voor het basisonderwijs en enkele meer uitgewerkte verwer kingsvormen. In de rubriek "Zeeuwen overzee" vertelt de Kruiningse ontwikke lingswerker Willemjan van Liere over het land waar hij drie jaar gewoond en gewerkt heeft: Rwan da, een lieflijk, bergachtig land dat hij omschrijft als "het Zwit serland van Afrika". Begin 1979 ging Van Liere erheen om - nog met de (Nederlandse) winterjas op de arm - te ontdek ken wat zijn bijdrage kon zijn aan de opbouw van waterleidingsyste men in dit Afrikaanse land. Het is een verhaal waarin hij verslag doet van de geboekte successen,- maar ook van de twijfels, die vaak bij ontwikkelingswerkers boven komen: "Eén keer schoon water is leuk, maar altijd schoon water is een noodzaak. De jaren 80, bekend als het decennium van het schoon drinkwater, zijn reeds grotendeels voorbij. Meerdere rampen en problemen hebben zich intussen voorgedaan, met na me in Afrika. Mensen zullen hier door telkens weer de helpende hand toesteken. Is het echter wel de goede hand die geboden wordt? Een brandende vraag, waarop ik het antwoord schuldig moet blijven", zo besluit Willem jan van Liere zijn verhaal. Verder bevat de nieuwe Cosmora ma informatie over activiteiten in Zeeland rondom de actieweek "Honger hoeft niet" (oktober dit jaar) en diverse informatie over Derde-Wereld-activiteiten in Vlis singen, Goes, Middelburg en Ter- neuzen. Geïnteresseerden kunnen een exemplaar van Cosmorama aan vragen bij het Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking Zeeland (COS-Zeeland), Dam 47, 4331 GG Middelburg, tel. 01180-25347 (ma. en do.). Gedurende de maand mei is in Balans 17 het nieuwe werk van Eric Roest en Harold Schouten te zien. Ze exposeren voor de eerste keer samen. De reden voor de Middelburgse kunstenaar Eric Roest en Harold Schouten uit Amsterdam in Zeeland te intro duceren is de verwantschap in het doel dat ze in hun schilderen nastreven. Beiden zijn op zoek naar de grenzen van de verbeel ding, van de betekenis en de waarden die aan gebruikte tekens worden toegekend. Vorm en structuur vormen daarbij een hechte eenheid. Zo laat Eric Roest zich in zijn vormonderzoek vaak inspireren door concrete elementen, ont leend aan de ons omringende na tuur: de bewegingen van vogels in hun vlucht, een vleugel of ei en vissen. Zelfstandig in een ver vreemdende omgeving geplaatst, maakt hij deze vormen tot tekens en nieuwe beelden. Hij werkt daarbij materiaaloverschrijvend door op zijn doeken rijstpapier, een stuk tekst of vilt te gebruiken en ook daar weer over te schilde ren. De kleuren zijn soms helder, haast primair gebruikt, op andere momenten in pastel. Harold Schouten gebruikt als uit gangspunt de gigantische hoeveel heid tekens waarmee we ons heb ben omringd. Ze hebben een vaste betekenis, waaraan bijzondere waarde wordt toegekend. De schilderkunst zelf heeft inmiddels conventies aangereikt. Op zoek naar de grenzen, vervreemdt hij zc cn geeft er een nieuwe inhoud aan. Zo is zijn 'Piëta' een onder zoek naar de werking van de ach tergrond van klassiek werk als daar in zachte tinten, een taartpa pier van namaakkant overheen geplaatst wordt. De dikte van het raam, waarover het doek gespannen is, alsmede de kromming van het hout zelf, sug gereren dat op steen geschilderd is. Op gelijke wijze heeft hij in 'Mona Lisa' een iedereen bekende achtergrond vergroot uitgewerkt en geconfronteerd met een object, een raam uit een werk van Du- champ, door het er schuin over heen te projecteren. Het spiegel beeld is gebruikt, omdat het raam ook een andere zijde moet hebben. Zijn 'Marlène D' en 'Marilyn' verraden een sterke affiniteit met de Barok, zowel het ornementale als de beweging. Laag na laag is de verf aangebracht en pas gelei delijk, na het bekijken van delen en het geheel vanuit verschillende hoeken, kan zicht op het geheel verkregen worden. De waarnemer voelt zich op de grens van z'n waarnemingsvermogen staan doordat het doek lijkt te zijn ver weerd en vele malen gevernist. Het doorwerken aan de structuur en het spelen met de betekenis, waaraan ook door het meegeven van bekende titels als 'Verrijze- M nis' wordt bijgedragen, onder graaft iedere conventie. Ook in enkele tekeningen heeft Harold Schouten duidelijk gemaakt dat vaste betekenisgeving in de waar neming geen blijvend houvast biedt. Eric Roest en Harold Schouten spreken ieder een eigen taal, waarbij ze zich begeven op de grens tussen abstractie en verbeel ding. Vormen en achtergrond, in structuur en betekenis, hebben ze tot in uiterste grenzen onder zocht. Beiden zijn en blijven op zoek naar de 'bodem'. U hebt nog de kans om vakantie te proeven in PARIJS! Een telefoontje naar één van onderstaande adressen en u bent zaterdag een hele dag (tot 22.00 uur) in deze altijd fascine rende stad. Voor de vertrektijden kunt u terecht bij de Zeeuwse ANVR- reisbureaus. Bij de reis is een rondrit door de Lichtstad inbe grepen. Na deze rondrit is er geen programma. Parijs heeft zoveel te bieden dat wij niet graag een keuze voor u zouden maken! yfeluw paspoort meenemen. co co acza enen n cic^, ^-3 Cd CC Cd Cd Cd Cd Cd O Cd Cd lüj tZ3 c socj Boekingen bij de Zeeuwse A.N.V.R.-reisburo's: AMZ-Reizen, Walstraat 32, Vlissingen tel. 01184-19710 AMZ-Reizen, Damplein, Middelburg tel. 01180-16755 AMZ-Reizen, Westwal 13, Goes tel. 01100-27600 ANWB, Lange Geere 26, Middelburg tel. 01180-15155 ANWB, Markt 11Terneuzen tel. 01150-17960 Reisbureau Brugge, Spuiplein 35, Breskens tel. 01172- 1593 Holland International, Langeviele 7. Middelburg tel. 01180-27855 Holland International, Kreukelmarkt 4, Goes tel. 01100-27427 Holland International van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissingen tel. 01184-17710 Holland International van Fraassen, Voorstad 18, Goes tel. 01100-20220 Holland International van Fraassen, Londensekaai 19, Middelburg tel. 01180-27758 Holland International van Fraassen, Westkolkstraat 36, Terneuzen tel. 01150-12251 Interver Reizen, Axelsestraat 15, Terneuzen tel. 01150-30251 Reisburo Müller Co, Boulevard de Ruyter 16, Vlissingen tel. 01184-12322 Reisburo Van Oeveren, Dam 3, Zierikzee tel. 01110-15036 Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes tel. 01100-20280 De maffe sterren van Police Academy zijn weer terug. In num mer vier staan Mahony, Hightower, Jones, Tackelberry, Zed, Callahan, Hooks en Sweetchuck en de rest van de maffe sterren als vanouds te popelen om de misdaad te bestrijden. Ook deze keer gaan ze weer op pad om namens hun geliefde en eigenzinni ge commandant talloze uitdagingen aan te gaan. Wie de strijd tegen de schijnbaar almachtige tegenstander op het filmdoek wil meemaken kan vanaf donderdag terecht in Alhambra in Vlissin gen. Daar draait Police Academy 4 voorlopig één week. COP oftewel "Burgers vegen het wijzen, en weten hun daden in land van de misdaad schoon" moet Lassards kroonstuk op diens carrière worden, nu hij op het punt staat met pensioen te gaan. Lassard gaat er vanuit dat om het vandalisme en de kleine criminaliteit een halt toe te roe pen, een burgerwacht in het leven moet worden geroepen. Hij neemt zich voor vrijwilligers uit de omliggende wijken te recru- teren, teneinde hen voor straat dienst op te leiden. Op de Academy moeten zij een straffe training ondergaan om le vensreddend en misdaad- preventief op te kunnen treden. De opleiding is al zwaar genoeg voor politiemensen die zelf naast deze taak, straatdienst verrichten. Onder de vrijwilligers bevinden zich bejaarden, etnische minder heden en regelrechte criminelen. Met de hulp en instrukties van een saboteur worden de nieuwelingen op een krankzinnig spoort gezet, zodat Lassards hoop en het pro gramma aan diggelen gaan. Op het juiste moment echter we ten onze politiemannen en hun burger-aanhang zich aan de on dergang te ontworstelen. Zij kun nen eindelijk hun geschiktheid be roem en heldendom om te zetten. Ze wilden er absoluut spelen, die jongens van Vendetta. Ze hadden gehoord dat Bar American een echte hardrock-kroeg was. Cees Petiet, de uitbater van dit Middel burgse etablissement, zegt het met enige reserve, maar daarom niet temin trots. "Zo zie je maar, dat je naam maakt". Vrijdagavond 29 mei is Vendetta - een wervelende hardrockgroep uit Liverpool (Engeland) - in het Middelburgse café aan Plein 1940. In Engeland maakt deze groep furore, in Nederland wordt momenteel aan de weg getim merd. En tijdens het toernee - zo wil de vertelling - was nog een vrije dag. En op die dag wilden de bandleden pertinent in Middel burg spelen. Het concert met ook melodieus- baladeachtige nummers begint om 21.30 uur. Elkaar helpen met seizoensverlenging Een slordigheidje. De schepen van de veerdienst Breskens- Vlissingen (en andersom) gaan binnenkort vijf minuten eerder vertrekken. Niettemin staat in de kersverse folders van de pro vinciale VVV, die is bestemd voor de bevolking van Oost- Vlaanderen (België) en in die van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen, die voor ons is, dat de veerboten steeds vijf minuten voor het hele en het halve uur gaan varen. De binnen kort verouderde dienstregeling dus. De folders werden uitgege ven omdat de beide provincies een uitwisselingsprogramma af sloten. Populair gezegd komt het er op neer dat we hier meer Belgen willen en dat Zeeuwen zich meer als toerist in de provin cie rond Gent moeten aandienen. "Voor beide gebieden het toe ristenseizoen verlengen", heet het officieel. Wie naar Gent reist krijgt bij aan komst in het hotel een welkomst- drankje aangeboden en gratis bonus-cheques waarmee in diver se etablissementen 'korting kan worden bekomen'. Verder mag de toerist er gratis parkeren - met uitzondering van één hotel - en met een toeristische informatie map in de hand, kan worden uit gezocht welke bezienswaardig heid het dichtst bij de eigen inte resse ligt. In de Leiestreek en Bloemenstreek wordt ongeveer hetzelfde geboden, plus een toe ristisch paspoort waarmee weer wat voordeeltjes zijn te behalen. Gedeputeerde J. Vallaaeys van Oost-Vlaanderen zegt in het voor woord van de Belgische folder dat zijn provincie zich dit jaar in het bijzonder richt op de Zeeuwen. "Via kant-en-klaarformules wordt de kans gegeven de ver schillende aspecten van wat te recht 'een bloem van een provin cie' wordt genoemd, te ontdek ken". Zowel qua natuurschoon als cultuur-historisch heeft zijn provincie de gast veel te bieden, werft hij in het voorwoord. En hij roemt daarbij ook de culinaire kwaliteiten van de eethuizen in zijn provincies. Onze eigen gedeputeerde J.B. Ventevogel noemt het voor de hand liggend dat de beide provin cies de wederzijdse bevolking en toeristische bezoekers die kant en-klare uitstapjes aanbieden met een keus uit het beste van de na buurstreek. De provinciale VVV heeft de oude slogan 'Zeeland, land van rust en ruimte' maar weer eens van stal gehaald om in Oost- Voorafgaand aan de overeenkomst werden wederzijdse bezoeken gebracht. Hier grijpen de beide gedeputeerden Vallaeys (links) en Ventevogel (midden) naar een kostelijke schaal met oesters. Dat gebeurde onlangs in Veere. brengen in de pakketten van toer- dacht brengen van bedrijven en operators en ze onder de aan- verenigingen voor uitstapjes. Vlaanderen de eigen arrangemen ten fraai voor te stellen. Twee folders dus, die behalve de tijden van de veerdienst, interes sant kunnen zijn voor mensen die in de buurt eeij 'kleintje vakantie' willen houden. Een weekeind Gent, Leiestreek of Bloe menstreek zijn de drie arrange menten die de Belgen ons bieden in de maanden mei, juni, septem ber en oktober. Bij de arrange menten horen twee overnachtin gen in uitgezochte hotels. De klas se van de hotels bepaalt daarbij de hoogte van de prijs. De Zeeuwen bieden de Belgen ar rangementen aan met bezoeken aan Zeeuwsch-Vlaanderen (dag tocht), Walcheren en de Delta werken (dagtocht) en een drie daags arrangement Zeeland met bijzonderheden. De folders zijn overigens verkrijg baar bij de plaatselijke VVV's. Getracht zal worden om de pro gramma's voor 1988 onder te Nog tot en met 27 juni is er in De Schotse Huizen in Veere een over zichtstentoonstelling van de Mid delburgse kunstenaar F.L. Maan dag. Natuurimpressie neemt een belangrijke plaats in in zijn werk. Maandag (geboren in 1914) maakt vooral aquarellen. Deze waterverftechniek vereist een di rect rake en spontane expressie van de kunstenaar; bij olieverf bijvoorbeeld kunnen altijd nog veranderingen worden aange bracht. Na de middelbare school volgde Maandag een opleiding aan de Arnhemse kunstschool. Daar leg de hij ook zijn basis voor de aquareltechnieken. Na het beha len van de tekenakte A, bezocht hij het Amsterdams Instituut tot Opleiding van Tekenleraren. Hij kreeg daar onder andere les van de bekende kunsthistoricus Huib Luns. Na 1945 was hij eerst te kenleraar in Amsterdam. In 1955 vestigde Maandag zich in Middelburg waar hij in dat jaar werd aangesteld als tekenleraar aan de kweekschool en het Stede lijk Gymnasium. Na zijn pensio nering in 1979 wijdde hij zich vol ledig aan het schilderen en teke nen. Zuiverheid van kleur en compositie staan voorop bij de aquarellen die naast landschap pen ook bloemen en stillevens tonen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 15