in Midden Zeeland 'Desert hearts' Leerlingen MDGO stalen de show Haye Soleert in Vestzaktheater Liefhebber van kinderboeken: aardige mensen 21 mei - 27 mei FILM PODIUM EXPOSITIE Lezen Zeeuwse Popdag 'De speurneuzen' Spannende jeugdfilm Serge Kerval treedt op voor Alliance Fran^aise Tissue in De Paraplu Woensdag 20 mei 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER GESLAAGDE MODEMANIFESTATIE MIDDELBURG EERSTE LURVDAG IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK KINDER BOEKEN Middelburg drie dagen helemaal jazzy Morgen (donderdag) 'begint het: het 10e Jazzfestival Middel burg. Een evenement, dat duurt tot zaterdag 23 mei met de na druk op de dixieland, maar met ruimte voor Salsa, Blues, Ca jun, Moderne Jazz, Big Band en Small Combo. Voor elk wat wils dus. Een groot gedeelte van het festival vindt plaats in de festivalhal, die speciaal voor die gelegenheid op het Damplein is geplaatst. Het festival wordt geopend met optredens van de Dutch Dixie Machine, en Pasadena Roof Or chestra op de donderdag. Het eer ste optreden begint om 20.30 uur in de festivaltent. Voor vrijdag staat de etablissementenwande ling op het programma. Simpel gezegd: in elke kroeg, café of bar een jazz orkest. Als extra attractie de nachtmarkt, met uiteraard de nodige standwerkers. Daarbij blijft het natuurlijk niet, want in de tent valt weer van alles te bele ven met optredens van vijf gere nommeerde bands (van 15 tot 18 en 21 tot 02 uur). Zaterdag is helaas weer de laatste dag van het festival en traditio neel wordt dat besloten met de nodige streetparades. In de tent The Paradise Jazzband beginnen de optredens om 11 uur en zijn rond 01 uur afgeslopen. En daarmee ook het 10e jazz festival. Popgroepen die willen laten zien wat ze te bieden hebben, kunnen zaterdag 20 juni te recht in Midgard. Dan wordt daar een Zeeuwse Popdag ge houden. De dag is onder meer bedoeld voor groepen die po diumervaring willen opdoen - het maakt niet uit welke stijl ze hanteren. Voor informatie: 01180-14281. Pasenada Roof Orchestre Cuisine Cajun Bob Long Californië Band Aunt Hagars Gang Eigenlijk stalen de leerlingen van de Vlissingse MDGO (mo de en kleding) afgelopen vrij dagavond de show. In de Mid delburgse Concertzaal lieten zij in een wervelende presenta tie zien dat ze niet zitten te niksen in de klas. Tineke Boomsma, die een gezelschap van 25 jongeren de finesses van werken op een podium had bijgebracht, juichte dan ook enthousiast toen beken den haar feliciteerden over de geleverde presentatie. "We hebben keihard gewerkt", zei ze wat later toen het weer wat rustig werd om haar heen. "Bin nenkort zal deze groep ook op de Vlissingse Modedagen zijn met dezelfde presentatie". De jeugd toonde ieder wat zij voor zichzelf had gemaakt tijdens de lessen op het Vlissingse onderwijsin stituut. De hoofdmoot van de avond werd gevormd door de presentatie van professionele ontwerpen van 'eigen Zeeuwse bodem'. Een pri ma initiatief, want met de aan trekkelijke randverschijnselen als muziek (Feedback, aangevuld met Van de Ketterij) en de aanste kelijke gitaarmuziek van de ge broeders Telepary, kon de avond worden betiteld als 'een avondje chique uit'. En de overweldigende belangstelling maakte ook nog eens dat wat Zeeuwse ontwerpers kunnen, doordrong tot een breder gezelschap. Men keek zich dan ook de ogen uit toen de ontwerpers - Mozes Talussa, Ankie Feldbrugge, Mi chael Telepary, Hanneke Krès en Henkjan Mabelis - de modellen met hun creaties het plankier opstuurde. Talussa liet vooral op zienbarende mannenkleding zien. Feldbrugge toonde haar inmid dels bekende jassen in fluweel, damast, satijn en gobelin en Tele pary had leer kunstig bewerkt tot kleding voor elke dag. Mabelis maakt al sinds jaren succesvol kleding die elegant en stijlvol zijn, een streling voor het oog. M. Krès versiert stoffen en doet dat zeer verdienstelijk, trouwens ook al wat jaartjes. Medewerkers van De Kapper uit Middelburg brachten een kaps- how en de Mödepromotieteam Alienne uit Vlissingen verzorgde de presentatie. De lange ervaring op het toneel (regie, schrijven, zingen en optre den) zijn zonder meer merkbaar bij het optreden van Haye van der Heyden. Dat is onder meer te zien in zijn soloprogramma 'Haye So lo', waarmee hij vrijdag en zater dag is te zien in het Vestzakthea ter. Onder leiding van George Groot (Don Quishockm en Sany- assin) en Maarten Wassink (Werk theater) maakte hij deze show vol - zoals hij het zelf noemt - zorgvul dig amusement. Beide shows be ginnen om 20.30 uur. Scene uit de film Helen Shaver, Patricia Charbon- neau en Audra Lindley spelen de hoofdrollen in de film 'Desert Hearts' die deze week te zien is in Electro, Middelburg. Vivien Bell, professor in de Engelse literatuur vertrekt naar Reno om zich voor te bereiden op haar plan om te gaan scheiden. Zij neemt haar in trek in het huis van ene mevrouw Rivers, een openhartige vrouw die niet veel woorden nodig heeft om te zeggen waar het op staat. Aan vankelijk onwennig sluiten de vrouwen al gauw vriendschap. Vi vien voelt zich thuis in haar nieu we omgeving en stelt zich in op een lange rustperiode. Die rust is echter maar van korte duur, want haar ontmoeting met Cay Rivers, de levenslustige dochter van me vrouw Rivers vormt de eerste aan zet tot een reeks van gebeurtenis sen in het leven van Vivien. Alhamhra (healer, Coosje Bus- kenstraal 144, lel. 01184 - 12260. Grand theater Goes, Singelstraat 5A, lel. 01100 - 15165. Filmtheater Meccano, Pauw poort 3, tel. 01180 - 33414 (reser veren alleen tussen 19 en 20 uur). Filmtheater Electro, Kousteense- dijk 7, tel. 01180 - 30235 (reserve ren alleen tussen 19 en 20 uur). Haye van der Heyden DONDERDAG 21 MEI Meccano Middelburg 'No Mer cy' 20.30 uur. Electro Middel burg 'Desert hearts' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'Pla toon' 20 uur. Alhambra II Vlis singen 'The color of money' 20 uur. Grand Theater Goes 'Over the top' 20 uur. VRIJDAG 22 MEI Meccano Middelburg 'Round midnight' 20 uur, 'No mercy' 22.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'Pla toon' 19 en 21.30 uur. Alham bra II Vlissingen 'The color of money' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Over the top' 19 en 21.30 uur. ZATERDAG 23 MEI Electro Middelburg 'Desert hearts' 20.30 uur. Meccano Middelburg 'De troetelbeertjes 2' 15 uur. 'Round midnight' 20 uur. 'No mercy' 22.30 uur. Alham bra I Vlissingen 'Platoon' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissin gen 'The color of money' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Over the top' 19 en 21.30 uur. ZONDAG 24 ME! Electro Middelburg 'Desert hearts' 20.30 uur. Meccano Middelburg 'De Troetelbeertjes' 20.15 uur. 'No Mercy' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'De Speurneuzen' 14 uur. 'Platoon' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'The color of money' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'De nieuwe avontu ren van de troetelbeertjes' 14 uur. 'Over the top' 19 en 21.30 uur. MAANDAG 25 ME! Meccano Middelburg 'No mer cy' 20.30 uur. Electro Middel burg 'Desert hearts' 20.30 uur. Alhambra I Vlissingen 'Platoon' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'The color of money' 20 uur. Grand Theater Goes 'Over the top' 20 uur. DINSDAG 26 MEI Meccano Middelburg 'No mer cy' 20.30 uur. Alhambra I Vlis singen 'Platoon' 20 uur. Al hambra II Vlissingen 'The color of money' 20 uur. Grand Thea- ter Goes 'Over the top' 20 uur. Voor de jeugd- en ouderen mogen gerust Ook gaan kijken - draait in Alhambra, Vlissingen de span nende film 'de speurneuzen'. Het verhaal gaat over Olivia die jarig is. Haar vader, de meester- speelgoedmaker Corstiaan Bok kingham heeft voor haar een prachtige pop gemaakt. Niet zo maar een mooie pop, maar eentje die kan bewegen. Dan gebeurt er iets vreselijks: Olivia en haar va der worden overvallen door een vleermuis. Olivia's vader wordt ontvoerd en Olivia blijft alleen achter. Goede raad is duur...Ge lukkig heeft zij gehoord van een meester-speurder, ene Sherlock Basil Holmuis. Uiteindelijk, na een heleboel spannende avontu ren komt alles toch nog op zijn pootjes terecht. tl (ti Een oosters tafereel tijdens de show. Michael Telepary kleed één van zijn mannequins, zenuwen achter de coulissen. Vrijdag 22 mei om 20.15 uur ver zorgt Serge Kerval in de grote zaal van de Ontmoetingskerk te Mid delburg een optreden. Al bijna 25 jaar lang verdedigt Serge Kerval - met behulp van de diverse Franse culturele diensten van de wereld en met de Alliance Frangaise - met vuur en vlam het Franse chanson. Hij besteedt nog altijd veel aandacht aan de pre sentatie van het chanson, dat vol gens hem "intelligent en begrijpe lijk" moet zijn. Zijn nieuwe pro gramma "Chansons de coeur, chansons de France" bevat teksten van Hervé Bazin, Pierre Seghers en Charles Trenet. Meer dan tweeduizend liefheb bers van kinderboeken bezoch ten zaterdag het kinderboeken- feest in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De Werkgroep Literatuur was er verlegen mee en enkele leden van de organi satie vroegen zich op een gege ven ogenblik zelfs af wat ze al die grote en kleine lezers wel niet aandeden. Maar er viel in het te kleine en zo warme restaurant van de bibliotheek heel de middag geen onverto gen woord. En de rommel na afloop was niet meer dan die van een verjaardagsfeestje. Liefhebbers van kinderboeken zijn aardige mensen. Deze eerste Lurvdag begon 's morgens met een minisymposi um over jeugdliteratuur. Karei Eykman had maar weinig woorden nodig om aan te tonen dat hij gelijk heeft in zijn op vatting dat volwassenen heel wat meer in kinderboeken kun nen vinden dan ze vermoeden of willen toegeven. Hij durfde zelfs de stelling aan dat onder wijzers die geen kinderboeken lezen niet deugen. Zijn collega Midas Dekkers plaatste een kritische kantteke ning bij het onderwijs dat vol gens hem te vaak antwoorden geeft op vragen die kinderen niet stellen. Zijn openbare les in kijken mondde uit in de sug gestie kinderen gelegenheid te bieden hun behoefte aan bruine porno te bevredigen in obscure straatjes: 'Wat sex is voor vol wassenen is poep en pies voor kinderen.' Aan de hand van dia's liet Wim Hofman tenslotte zien dat er weliswaar sprake is van jeugdli teratuur, maar dat elke auteur en illustrator daar een eigen kijk op heeft. De discussie on der leiding van Jan van Gilst zette recht wat onduidelijk was of misverstaan. Voor de middagactiviteiten kregen de drie inleiders verster king van Burny Bos, Frank Eerhart, Remco Ekkers, Nan nie Kuiper, Joke van Leeuwen, Max Velthuijs, Anke de Vries en The Tjong Khing. Ze teken den, lazen voor en zetten hon derden keren, maar altijd even blijmoedig hun handtekening in boeken en in het door Ra mon de Nennie ontworpen Lur- venpaspoort. De middag ein digde met de vestiging van een landelijk record: Dick Anbeek mocht namens boekhandel Fa- noy honderden nieuwe leden van de Lemniscaatclub (jonge renkrant) inschrijven. Wie buiten de bibliotheek een paar uur eerder te horen had gekregen 'Ga maar terug, het is overvol!' en daarom besloot alsnog te gaan marathonnen in Kamperland, is zo ook nog vro lijke, sfeervolle optredens mis gelopen van Theater Dodd, poppentheater Alteklein, thea ter Muzikantater en de Zeeuw se Koorschool, maar kan zich troosten met de zekerheid dat de Werkgroep Literatuur in 1988 een tweede Lurvdag orga niseert. En dat is meer dan de hoop die Ajax haar fans biedt. Jan Smeekens DONDERDAG 2! mei Jazzfestival, Streetparades bin nenstad van 19 tot 21 uur. Mu ziektent Dam Middelburg, 20.30 tot 1 uur. VRIJDAG 22 MEI Soloprogramma vap Haye van der Heyden, Vestzaktheater, Vlis singen, 20.30 uur. Toneelvoorstelling van Patricia Suer: "Stuk", De Zwaan (Krom- wegesingel 1) Oost-Souburg 20.30 uur. Jazzfestival Middelburg, kroe gentocht 'etablissementenwande ling' van 21 tot 2 uur. Muziektent Dam van 15 tot 2 uur. Zang- en orgelavond. Met de koren "Con Amore" en "Schü- san E'duth" o.l.v. Kees Proos, Fluit: Lenneke van der Toorn, Orgelsoli en begeleiding samen zang: Jaap Cöppoolse. Koorkerk, Middelburg, 19.30 uur. Zanger Serge Kerval voor de Al liance Erancaise. Ontmoetings kerk (Oosterscheldestraat) Mid delburg, 20.15 uur. Pop van de groep Tissue. Buur thuis de paraplu, Vlissingen, 21 uur. Jongerentheatergroep 'Opspat tend Split' speelt 'Kiezen of De len', Getuigeniskerk, Middel- burg, 20 uur. ZATERDAG 31 MEI Soloprogramma van Haye van der Heyden, Vestzaktheater, Vlis singen. 20.30 uur. Blijspel 'Vrouw en Trouw', Middelburgs Minitheater, Mid delburg, 20.30 uur. Jazzfestival Middelburg. In de muziektent op de Dam van 11 tot 18.15 uur en van 20.30 tot 1 uur. Streetparades binnenstad van 13 tot 17 uur. Balletvoorstelling, Instituut Kunstzinnige vorming, 'Het cir cus', Britannia, Vlissingen, 15 uur. Concert, Werkgroep Muziek, Zeeuws Museum, Middelburg, 20.30 uur. ZONDAG 24 ME! Balletvoorstelling, Instituut Kunstzinnige vroming, 'Het cir cus' Britannia, Vlissingen, 15 uur. Artiestencafé. Minitheater Middelburg 20 uur. MAANDAG 25 MEI Toneelstuk 'Vliegende Hollan der en Helias de zwanenridder', zevende klas van de Vrije School Zeeland, (Willem Arondeusstraat 59) Middelburg, 20 uur. door Jan Smeekens Een ideaal prentenboek laat zich lezen en bekijken zoals je naar een gedicht luistert dat op muziek ge zet is. Van het verhaal en de pren ten kun je afzonderlijk genieten, maar samen leveren ze een nieuwe sensatie. In dat opzicht (en ook nog eens omdat het de liefde be zingt) valt DE MAN DIE DE ZON WILDE KOPEN door Bjar- ne Reuter en Svend Otto heel goed te vergelijken met een lied. Al meteen in de eerste alinea is dui delijk dat het om een sprookje gaat. Heel lang geleden, toen de wereld pas bestond, woonde er in China een machtig keizer. Hij bezat zo veel rijkdommen, dat hij de ster ren van de hemel kon kopen en dan nog geld overhield. Er was één ding waarvan hij nog meer hield dan van al zijn geld en juwe len te zamen. Dat was zijn mooie en lieftallige dochtertje Shan Wai Pun, zijn enig kind. Slechts twee maal per dag kwam Shan Wai Pun haar kamer uit, 's ochtends en 's avonds. De mensen zeiden dat ze zo mooi was, dat de zon er van bloosde als hij opging en als hij onderging'. Maar zelfs een keizer van China beseft dat hij niet bezit wat voor een ander bestemd is: Shan Wai Pun zal trouwen met de man die haar het kostbaarste ter wereld geeft. Een rijk man uit Het Land Ver Hier Vandaan stelt zijn kandi datuur met de maan. De keizer vindt dat een passend geschenk en stuurt een jonge soldaat naar hem op weg met de boodschap dat hij met het huwelijk instemt. Onder weg realiseert de soldaat zich hoe de wereld er zonder maan zal uit zien. Met een „achteloze" opmer king over de neus van de prinses die lang is als een zomerdag, zet hij de rijke man weer met beide benen op de grond. Dezelfde list brengt ook een beroemd heer uit Het Land Verder Hier Vandaan tot andere gedachten, maar werkt niet bij de derde kandidaat (uit Het Land Nog Verder Hier Van daan) die de zon voor Shan Wai Pun zal kopen als hij haar tot vrouw krijgt. De jonge soldaat besluit dan dat hij zijn lot en dat van de prinses in eigen hand moet nemen. Wie nu aan Margriet en Pieter moet denken moet naar de boek handel om de eerste twee illustra ties in het boek te bekijken en te ervaren hoe onvergelijkbaar, on bereikbaar ver Shan Wai Pun voor iedereen is. Do. 21 mei t/m wo. 27 mei A RN EM UI DEN Surfhotel "Het Veerse Meer" (Oranjeplaat). Rien Baauw, olie verfschilderijen en aquarellen. Dagelijks geopend. MARIE KERKE Raadszaal Mariekerke, Marieker- ke. Foto's de Korenmolen 1801. Ma. t/m vr. van 9 tot 16.30 uur. MIDDELBURG Abdij. Ange Leccia en Patrick Raynaud, installaties. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur. Balans 17. Harold Schouten en Eric Roest, schilderijen en teke ningen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). Willem Buijs, affiches. Tijdens kantooruren, de concerten en op za. van 11 tot 16 uur. Eetcafé "De Klos" (Vlasmarkt). Jacques Kwekkeboom, acrylschil- derijen en krijttekeningen. Dage lijks vanaf 15 uur. Tot ma. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Klaas Gubbels, aquarellen en te keningen. Vera Galis, metalen objekten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Pannering (Reigerstraat 9). Schil derclub van Andries Minderhout, schilderijen. Di. t/m za. van 9 tot 18 uur. Provinciehuis (St. Pieterstraat 42). Historische ambtskostuums. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. De Vleeshal (Markt). Alain Flei scher, installaties. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Onno Boerwinkel, pastels. Wo. t/m za. van 11 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). Zeeland en het konings huis 1909-1987. Ma. van 17.30 lot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Minne Vijver, schilderijen. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). "Aanwinsten". Cultuur- en na tuurhistorische objecten, evenals archeologische vondsten. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum (Duinvlietweg 6). "Aai eens een krokodil", de huid van dieren en mensen, tevens Instituut voor Natuureducatie en "Natuur en landschap van Zee land". Dagelijks van 10 tot 17 uur. OOST-SOUBURG Openbare Bibliotheek (Ka naalstraat 56). Informatieten toonstelling van de Wetenschaps winkel. Tot wo. Tevens L. Vlie ger, pastels, bloemen, stillevens en landschappen. Dagelijks van 13.30 tot 17.30 uur, za. van 10 tot 12.30 en do. en di. van 18 tot 20 uur. VF.ERE Grote Kerk (Oudestraat 26). 'De historie en het heden van Veere 'De aanleg van het kanaal door Walcheren', met reprodukties van de fotograaf Preuninger (ca. 1873). 'De conservering van de kerk'. 'Boerenwagens van de Zeeuwse Inspan'. 'Het ontstaan van het Zeeuwse kleilandschap'. 'De Muskusrat en zijn bestrij ding' en Schilderijen: "Land en Water". Dagelijks van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA). Peter Oosterbos, et sen en werken in gemengde tech nieken. Dagelijks vanaf 11 uur. Openbare bibliotheek (Lange Zel- ke 91). Textiele objekten en tekeningen van kursisten van de ZDASG. Ma. van 13.30 tot 20 uur. Di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. Stedelijk Museum (Bellamypark 19). Kees Gorter, schilderijen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 Stevige rock met een vette Texas- sound. Zo omschrijft de pop groep Tissue haar muziek. Wie wil kennis maken met deze Vlis singse formatie kan vrijdag 22 mei terecht in het buurthuis De Paraplu. Tissue treedt daar op vanaf 21 uur. De groep bestaat uit René Kole - gitaar en zang; Hans Walraven - drums; Joop de Winter - bas en de gastmuzikanten Hans van Zee - toetsen en Jopie Brigs - gitaar. De vertaling van L.M. Niskos klinkt zoals je dat van een oosters sprookje verwacht. En op de prenten valt slechts aan te merken dat Svend Otto "droomchinezen" schildert. Maar wie zou dat an ders willen. De Man die de Zon wilde kopen door Bjarne Reuter en Svend Ot to. Vertaling L.M. Niskos. Uitge verij Lemniscaat Rotterdam. Prijs: 19.50.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 19