informatiepagina van de gemeente vlissingen Regels in woonerven en andere straten Giften voor vluchtelingen nog steeds mogelijk r Trimmen, waarom ook niet? I Nieuwe uitgaven is If Bijstand: speciaal als't om bezwaar of beroep gaat Individuele huursubsidie VLISSINGEN MILIEUBEWUST BATTERIJEN: R ZIJN? Commissies vergaderen IDe gemeentelijke informatiehoeken DE VLISSINGER Woensdag 13 mei 1987 Ook nieuwe "ervenregeling" op komst Woonerf 30 km-zöne Nieuw: ervenregeling Andere uitgaven over bijstand NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN Raadsvergadering Opbrengst Kosten Volgende week geen verkeer op draaibrug Souburg Voetgangers Belangrijk Dienstplichten rechten 1987 Jaar van de Daklozen Aids Even bijpraten met wethouder De Keijzer Naar wie? Sport Uitwisselingen IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337. De laatste jaren zijn, ook in Vlissingen, in toenemende mate woonerven gemaakt. Ook zijn enkele gebieden ingericht als zogenaamde 30 kilometer per uurzöne. Daarnaast kent Vlissingen natuur lijk vele "gewone" straten. Elk van deze drie soorten kent zijn eigen (verkeers)regels. Over de "gewone" straten met een rijbaan en trottoirs kunnen we kort zijn. Daar gel den de gebruikelijke verkeers regels zoals we die op school of bij de opleiding voor het rij examen hebben geleerd. Dat wil overigens niet zeggen dat dit soort straten, met name in woongebieden, ook altijd veili ge straten zijn! Een inrichting van een straat of straten tot woonerf kan hiervoor een oplossing bieden. Eenvou dig gezegd is een woonerf een gebied dat niet verdeeld is in een rijbaan en aparte trottoirs. Voetgangers mogen een woon erf helemaal gebruiken. Om dit mogelijk te maken moet de straat geen functie hebben voor doorgaand verkeer. Bovendien is een woonerf vrijwel altijd voor het grootste deel een woonstraat waar het verkeer een ondergeschikte rol speelt. Wonen, spelen, ontmoeten en dergelijke spelen dus wèl een belangrijke rol. Een woonerf is één openbare ruimte waar ieder een overal mag komen, lopen, rijden en spelen en waar ook al- Woonerf in de Clijverstraat (foto: lerlei voorzieningen aange bracht die bedoeld zijn om de snelheid van het verkeer af te remmen. Dat kunnen drempels zijn, maar het hoeft niet. Het kunnen ook wegversmallingen of - verspringenen, bomen of paaltjes zijn. Bovendien mag parkeren in een woonerf alleen in P-vakken. Dit zijn slechts en kele eisen waaraan een woonerf volgens de wet moet voldoen. Eisen die relatief dure voorzie- Johan Murre). ningen noodzakelijk maken. Vooral tegenwoordig zijn daar om de kosten van een woonerf voor de gemeente letterlijk een "drempel"... Een andere oplossing is sinds 1983 het inrichten van straten tot zogenaamd 30 km-gebied. De wettelijke eisen voor in richting zijn daarbij wat min der zwaar (en dus in de regel ook minder kostbaar) dan bij een woonerf. Niettemin moe ten er wel snelheidsbeperken- de voorzieningen worden aan gebracht. En dat is niet altijd eenvoudig, want ondanks dat is een wettelijke eis dat het 30 km-gebied niet de indruk moet geven dat dit onderdeel uit maakt van een woonerf... De gemeente is echter vrij om te bepalen hoe dat verschil is aan te geven. Hoe dat in Vlissingen is opgelost kunt u inmiddels op enkele plaatsen in de stad zien. De Palingstraat en Gravestraat en omgeving en het gebied tus sen de Sottegemstraat en de Schuitvaartgracht zijn voorbeel den van 30-km-zönes. Bij de in richting van deze straten kunt u zien dat - in tegenstelling tot woonerven - de voetgangers en fietsers hier "ondergeschikt" zijn aan de auto's, zoals in "ge wone" straten. Overigens is er momenteel spra ke van om in Europees verband de diverse regelingen te vervan gen door een nieuwe ervenrege ling. Daarvoor is een nieuw ver keersbord ontworpen dat het be staande woonerfbord zal moe ten vervangen. Bij deze nieuwe ervenregeling zal meer de na druk komen te liggen op het ver blijven. Daardoor kan bijvoor beeld ook een winkelgebied on der deze regeling gaan vallen. Het nieuwe bord toont een huis, een spelend kind en een auto. Het zal echter nog wel geruime tijd duren voordat dit bord in de praktijk alle bestaande borden op dit gebied zal gaan ver vangen. Wanneer u meer informatie wenst over erven en andere inrichtingsmogelijkheden van straten kunt u contact opne men met de heer H. Assink van de dienst Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (tel: 87223). Een paar voorbeelden. In verband met examens kwamen ze er vorige week niet aan toe. Daarom gaan deze week Vlissingse middelbare scholieren aan de slag voor Afghaanse vluchtelin gen. Elders in de gemeente doet een middenstander een be paald produkt in de reclame: een gedeelte van de opbrengst wordt apart gehouden voor de vluchtelingen. Kortom: ook al is de actieweek officieel achter de rug, Vlissingers blijven zich in zetten voor de adoptie van mensen die van huis en haard ver dreven zijn. Niet iedereen vraagt met even groot enthousiasme bijstand aan. Meestal gaat daar wel het een en ander aan vooraf. Des te meer kan het een teleurstelling betekenen dat er anders over de aan vraag wordt beslist dan men had verwacht. Misschien omdat men vindt dat betrokkene niet voor bijstand in aanmerking komt. Of omdat men minder krijgt dan waarop men recht meen de te hebben. Natuurlijk zal de gemeentelijke sociale dienst het hoe-en- waarom van zo'n beslissing van burgemeester en wethouders kunnen uitleggen. Toch, wan neer men het er mee oneens blijft staat het vrij om bezwaar te maken. Het is zelfs een goed recht! De wet heeft er in voorzien. Hoe men dat het beste kan doen, staat omschreven in de brochure 'Bijstand: speciaal als 't om bezwaar of beroep gaat'. Daarin wordt bijvoorbeeld aan gegeven om welke redenen men bezwaar kan maken en welke weg daarbij kan worden "be wandeld". Bovendien staan er in de brochure enkele voorbeel den van brieven, die men kan gebruiken voor bezwaar- en be roepschriften. Deze uitgave van het ministerie van sociale zaken kunt u (gratis) meenemen van de volgende plaatsen: de hal van de gemeentelijke sociale dienst (Dokter Gal- landatstraat 1; geopend op werkdagen van 8.30- tot 12.30 uur); alle gemeentelijke informa- tiehoeken, behalve die in 'Al- degonde' (zie, voor adressen en openingstijden, het be richt elders op deze pagina). Op genoemde plaatsen liggen ook soortgelijke brochures (gra tis) over: Bijstand: speciaal voor schoolverlaters. Bijstand: speciaal voor eigen huis-bewoners. Bijstand: speciaal voor RWW-ers (ook in het Turks en in het Arabisch); Bijstand: speciaal voor de zelfstandige. Bijstand: speciaal voor de startende zelfstandige. Informatiegids herziening stelsel. Batterijen bevatten zogenaamde zware metalen zoals kwik, cadmium, zink, nikkel en zilver. Deze stoffen horen niet in ons milieu en dus niet in de vuilniszak, maar: in de batterijcontainer! En: niet alleen grote, maar vooral kleine! Volgende week vergaderen de meeste commissies van advies en bijstand. Het zijn die voor financiën op woensdag 20 mei, aanvang 17.00 uur; volkshuisvesting op dins dag 19 mei, aanvang 17.00 uur; onderwijs op dinsdag 19 mei, aanvang 19.30 uur; openbare werken op maan dag 18 mei, aanvang 19.30 uur; personeelszaken op woens dag 20 mei, aanvang 17.00 uur; ruimtelijke ordening op donderdag 21 mei, aanvang 19.30 uur; sociale aangelegenheden op woensdag 20 mei, aan vang 19.30 uur; welzijn op maandag 18 mei, aanvang 17.00 uur. Deze acht vergaderingen heb ben aardig wat gemeenschap pelijks. Zo worden ze allemaal gehouden in het stadhuis. Bo vendien zijn ze, stuk-voor-stuk, openbaar én hebben ze spreek recht voor publiek. Niet alleen de commissieleden kunnen zo hun mening geven over de on derwerpen, bijvoorbeeld ontwerp-raadsvoorstellen, die er aan de orde komen. Ook be langstellenden kunnen dat. En als ze tijdens de rondvraag een onderwerp aan de orde willen stellen: geen probleem. Als 't maar op het beleidsterrein van de commissie 'ligt'. Tot slot: de agenda's en de stukken voor bovengenoemde vergaderingen liggen ter inza ge in de vijf gemeentelijke in- formatiehoeken. De adressen en openingstijden daarvan staan in een bericht elders op deze pagina. Uitzonderingen bevestigen de regel. Omdat het de laatste don derdag van de maand Hemel vaartsdag is, kan de gemeente raad die dag niet bijeen komen. De raadsvergadering wordt daarom deze maand twee da gen eerder gehouden, op dins dag 26 mei. Mensen, voor wie het onzeker is of en wanneer zij naar hun ge boortestreek terug kunnen. Ze moeten zich nu, vaak onder moeilijke omstandigheden, een nieuw bestaan zien op te bou wen. Zelfstandig. Met de op brengst van de actie in Zeeland (en Vlissingen) kunnen ze daar voor de basis leggen. Niet alleen op het gebied van werkgelegen heid, ook waar het gaat om on derwijs en volksgezondheid. Zoals gezegd: de actieweek is officieel achter de rug. Op vele manieren is er al actie onderno men om tot adoptie van één of meer Afghaanse vluchtelingen over te gaan. Sommigen gaan dat dus deze en komende week doen. Bovendien zijn er mensen die eens per maand, vaak na ontvangst van het salaris, giften en dergelijke overschrijven. Als ze hun gift voor de Afghaanse vluchtelingen eind mei willen overmaken: geen probleem! Al met al zou het daarom wat vroeg zijn om nu al cijfers over de opbrengst te publiceren. Het overschrijven van geld per giro of bank vraagt nu eenmaal tijd. Op het moment dat de kopij voor deze pagina moest worden inge leverd, waren er nog vele over schrijvingen 'onderweg'. De eer ste cijfers zullen volgende week worden gepubliceerd. Overigens zullen daar, voor zover kan worden overzien, géén onkosten van worden af- Wie sportief bezig wil zijn kan met trimmen alle kanten op. Het kan op de tijden die u het beste uitkomen. Het kan in uw eigen tempo, alleen of samen met vrienden of familie. Bovendien bent u vrij in de keuze van de oefeningen. Kortom, waarom gaat ook u niet eens trimmen? U blijft/komt er door in conditie, het bete kent een stukje ontspanning. Daarnaast kunt u ook eens, mocht het nodig zijn, 'lekker afreageren'. Wat let u, nu de temperatuur langzaam maar zeker naar zomerse hoogte gaat De gemeente geeft u de ruimte om te trimmen. Zij heeft twee ba nen in beheer. De ene ligt bij Bossenburgh, tussen deze wijk en de watergang langs de Sloe- weg. De andere ligt in het re creatiegebied Westduin. Beide banen bieden de mogelijkheid een tiental uiteenlopende oefe ningen te doen. Op de tijd die Iedere week is er wel iets nieuws te vinden in de ge meentelijke informatiehoe ken. Of het nu gaat om folders van de gemeente of van het rijk, begrotingende ge meente komt er mee naar de burger. Die dus in vele geval len niet naar het stadhuis moet om er om te vragen. Dat kan een hele rit uitsparen! De informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende gebou wen (en in het stadhuis): de openbare bibliotheek aan (Lange Zelke), geopend van maandag van 13.30- tot 20.00 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur; 's zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de gehele dag gesloten, wijkcentrum 'Middenhof', Kanaalstraat 64, Oost- Souburg, geopend maandag van 8.30- tot 11.00 uur; tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur; wijkcentrum 'Open Hof', Alexander Gogelweg 59, ge opend op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. wijkcentrum 'Aldegonde', onregelmatig geopend; van- tevoren bellen (tel. 66318) kan raadzaam zijn. het beste schikt, in uw tempo, al leen of samen. Het beginpunt van de trimbaan in Westduin is gelegen naast het parkeerterrein bij de Skandia Sauna. De trimbaan bij Bossen burgh begint in de zuid oostelijke hoek, ter hoogte van Prattenburg. Beide routes zijn zo uitgestippeld, dat de te verrich ten oefeningen oplopen van licht naar zwaar. Ze variëren van touwslingeren tot armzwaaien, hoogspringen en hordenlopen. Bij iedere oefening staat een bord van de Nederlandse Sport Federatie. Daarop is met een te kening aangegeven hoe men deze oefening moet doen. Nu heeft niet iedereen dezelfde con ditie. Om die reden staat op de borden naast een groene stip hoeveel oefeningen beginners het beste maximaal kunnen doen. Daaronder wordt, bij een rode stip, vermeld hoever gevor derden mogen gaan. Tot slot: neem geen onnodige risico's. Raadpleeg, als u voor de eerste keer gaat trimmen, desnoods eerst uw huisarts. Gezondheid is kostbaar! (Foto: Cor Schuilwerve). getrokken. Dat is mogelijk dankzij de medewerking van diverse sponsors, de gemeen te en vrijwillig medewer kenden. Volgende week, van maandag tot en met vrijdag, zal er geen verkeer over de draaibrug bij Souburg mogelijk zijn. Net als vorige week wordt er dan on derhoudswerk aan verricht. Fietsers en bromfietsers die het Kanaal door Walcheren willen oversteken dienen een stuk om te rijden. Moeten ze in Middel burg zijn, dan kunnen ze bijvoor beeld daar de Schroebrug over. Gaat de 'reis' richting Vlissin gen, dan kan gebruik worden gemaakt van de Keersluis- of Sloebrug. Voetgangers kunnen gebruik maken van een bus. In West- Souburg vertrekt deze bij de voetgangerstunnel. In Oost- Souburg is de halte te vinden bij de uitgang van het station aan de Spoorstraat. In de 'dienstre geling' voor deze speciale buslijn zal rekening worden ge houden met de vertrek- en aan komsttijden van de treinen. De bus wordt overigens inge zet door Rijkswaterstaat. Dat is de opdrachtgever voor het onderhoudswerk aan de draaibrug. Het is zover: de aanvraagformulieren voor individuele huursub sidie voor de periode 1 juli 1987 tot 1 juli 1988 moeten worden ingediend. Nu zijn er verschillende manieren om aan zo'n for mulier te komen. Huurders, die voor half maart dit jaar een aan vraag indienden voor het nu lopende tijdvak (eindigend 30 juni) krijgen hem rechtstreeks. Dat gebeurt via het Rijks Computer centrum. Op het aanvraagformulier zijn gegevens van het vorige subsi dietijdvak voorgedrukt. Het is in verband met de geautomatiseer de behandeling van de aanvra gen van het grootste belang dat u er voor zorgt dat u dit formu lier inlevert. U kunt het afgeven bij de gemeente of uw verhuur der. Levert u dit aanvraagformu lier niet in, dan heeft dat tot ge volg dat de behandeling ernstig wordt vertraagd. Huurders, die voor het eerst subsidie (gaan) aanvragen kun nen het formulier ophalen in het stadhuis bij het loket huursubsi die (begane grond). Daar kunt u ook terecht voor informatie (tel: 87323). Voor het subsidietijdvak 1 juli 1987 tot 1 juli 1988 moet de aan- In de gemeentelijke informatiehoeken liggen weer enkele nieu we folders. De titels van drie daarvan komen u wellicht niet he lemaal onbekend voor. Dat zijn uitgaven waaraan ook aandacht wordt besteed via de 'Postbus 51' - sportjes op tv. Die folders zijn trouwens ook verkrijgbaar in de plaatselijke bibliotheken en postkantoren. Het gaat om de volgende drie: Vrijwel iedere Nederlandse jon gen krijgt met dienstplicht te ma ken. Niet dat ze allemaal, vroe ger of later, het 'legerkloffie' aantrekken. Een aantal krijgt studie-uitstel, anderen komen voor vrijstelling in aanmerking of gaan vervangende dienst doen. ledereen die niet direct in dienst komt, komt daarom wel in con tact met dienstplicht. Hoe het gaat vanaf de eerste kennisge ving tot en met de oproep staat in deze folder van het ministerie van defensie. Momenteel wordt het aantal daklozen in de wereld geschat op 100 miljoen, ruim 7 keer de totale Nederlandse bevolking. Ze 'wonen' op straat, onder bruggen, in kartonnen dozen of - als ze geluk hebben - in niet geplaatste rioolbuizen. Moet u zich dat eens voorstellen on der Nederlandse omstandigheden.... Het is daarom niet zomaar dat 1987 door de Verenigde Naties is uit geroepen tot Internationaal Jaar van de Daklozen. Wat er al aan dit immense probleem wordt gedaan, maar vooral wat er nog aan ge daan moet worden staat in deze folder. Als over één onderwerp de laat ste tijd veel geschreven is, dan is het wel dit: aids. Niet zonder reden. Het gaat hier om een nieuwe ziekte die, als er geen maatregelen worden ge troffen, meer slachtoffers zou kunnen gaan eisen dan nodig is. Over aids bestaan vele misvat tingen, vele vragen. Deze brochure is één van de middelen om daar duidelijk heid over te geven. Bovendien staan er diverse adressen in waar men, meer dan in een brochure is samen te vatten, op de hoogte is van deze ziekte. vrager een kopie van de bij de belasting-inspecteur ingediende aangifte inkomsten en/of vermo gensbelasting bijvoegen. Een verklaring van de inspecteur (IB 54) is ook toegestaan. Zo'n aan gifte of verklaring moet gaan over het jaar 1986. Zonder deze bijlagen wordt uw aanvraag niet in behandeling genomen! In verband met een spoedige afwikkeling is het belangrijk dat het aanvraagformulier en bijlagen vóór 1 juli worden in gediend. Dat moet altijd gebeuren bij de verhuurder of de gemeente. U mag ze nooit rechtstreeks naar het Ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer sturen! In de beleidsafspraken, die bij de vorming van het huidige college van b. en w. zijn vastgelegd, is ook opgenomen dat "op zo kort mogelijke termijn wordt overge gaan tot stichting van een volks kredietbank". Om aan deze af spraak uitvoering te kunnen ge ven hebben we een werkgrpep gevormd, die het invoeren en op zetten van een gemeentelijke kredietbank moest voorbereiden. Die voorbereiding is zover gevor derd dat het college op 26 mei aan de gemeenteraad het voor stel zal doen om de kredietbank per 1 oktober as. in te voeren. Waarom doen we dat? Er blijkt langzamerhand steeds meer vraag te ontstaan naar kleine le ningen door mensen die voor een lening niet terecht kunnen bij de banken of andere particuliere kredietverstrekkende instellin gen; voor wie het gemeentelijk sociaal voorzieningenfonds geen uitkomst biedt en die evenmin geholpen kunnen worden met een leenbijstandsverstrekking. Natuurlijk zijn er voorwaarden waaraan men moet voldoen. Eén daarvan is dat de financiële si tuatie zodanig is, dat men de le ning kan aflossen. Het maximum bedrag dat men kan lenen is f 7.500,—; de maximum termijn waarin de lening met rente moet worden afgelost is 36 maanden. Het krediet kan worden gebruikt voor bijvoorbeeld goederen in de wat meer duurzame sfeer, te denken valt aan de aanschaf van huisraad; de inrichting van een woning, e.d. Een lening ge schiedt niet op basis van liefda digheid, laat ik daar duidelijk over zijn. De kredietbank mag de gemeente geen extra geld kosten. In het aflossingsbedrag zal een opslagbedrag zijn begre pen voor rente, administratie kosten en risico's die de ge meente loopt. Er zal dan ook geen sprake zijn van concure- rende tarieven. Het gaat er ons om mensen te kunnen helpen die nergens anders geld kunnen le nen, maar die voldoende finan ciële draagkracht hebben om aan de daaruit voortvloeiende verplichtingen van betaling van rente en aflossing te kunnen voldoen. Omdat er nogal wat administra tief moet worden voorbereid gaat de gemeentelijke kredietbank pas per 1 oktober as. van start. Iets heel anders nu: sport. Met name bij enkele Vlissingse voet balverenigingen is sprake van verheugende ontwikkelingen. Zoals bij Walcheren, dat na 19 jaar terugkeert naar het KNVB- zondagvoetbal. Daarmee telt Vlissingen dan weer drie vereni gingen die op dat niveau voetbal len. Hèt grote voetbalsucces van dit seizoen is natuurlijk de VC Vlissingen, die het kampioen schap in de eerste klas behaalde en nu promoveert naar de hoofd klasse van het amateurvoetbal. Dat is voor het eerst in de Zeeuwse voetbalhistorie. Een ontwikkeling die goed is voor het voetbal in Vlissingen en onge twijfeld een positieve uitstraling zal hebben, ook naar andere clubs. Ik hoop voor de VC Vlis singen dat het in de hoofdklasse even spectaculair en voorspoe dig zal gaan als in de afgelopen jaren! Drukke tijden breken aan op sportgebied, met veel tournooien en uitwisselingen. Onder de laat ste ook die met Neunkirchen, dat van 29- 31 mei onze gast zal zijn met rond de 15 deelnemende verenigingen. Daarnaast gaat er een beperkte delegatie naar Deal, waarmee vanaf 1988 de uitwisseling eveneens nog maar om de twee jaar zal plaatsvin den. De programmering wordt dan zodanig, dat er het ene jaar een uitwisseling is met Deal en het volgende jaar een met Neun kirchen. Dat zal voor een wat ge lijkmatiger druk zorgen op orga nisatorisch en financieel gebied bij de verenigingen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5