i 4 Kwijtschelding onroerendgoedbelasting 1987 Gerrie Beks verlaat Stichting Welzijn voor Ouderen V VERONTREINIGINGS HEFFING Als de ouderdom met gebreken komt... Woningaanpassingen vaak vergoed 5WD DE VLISSINGER Woensdag 13 mei 1987 Indiening van het verzoek Behandeling van het verzoek Uitspraak Beroepsmogelijkheden Gespreide betaling Gehele of gedeeltelijke kwijtschelding? aktiviteiten GRATIS PROEFKAART NEDERLANDSE SPOORWEGEN ALS U ZESTIG WORDT! weg wijzer RECEPTIE Bereikbaarheid Stichting Welzijn voor Ouderen C^V_g> ^DQj. .^DC^. tSl/j PMMS ^OGc^"" v^T '^jTc qF^ )Gïp^ REUACTIE: BAUHI ISSTRAAT 101 i:t8l IA VLISSINGEN TEL. 011 HM 0110 2>40wpw^,W» Misschien heeft U onlangs een aan slag voor de onroerendgoedbelasting 1987 ontvangen. Zo niet, dan kunt U die nog ver wachten. Wie niet in staat zijn de belasting te betalen, kunnen geheel of gedeeltelijk kwijtschelding krijgen van de onroe rendgoedbelasting. Artikel 17 van de Wet op de invordering zegt: "Indien de belastingschuldige niet in staat is anders dan met buitengewoon be zwaar de belasting of de volle be lasting te betalen, kan de belasting door of vanwege onze Minister van Financiën geheel of gedeeltelijk wor den afgeschreven". De belasting dienst heeft hier regels voor opgesteld. Het zijn en blijven echter regels. Het hangt van Uw inkomen en omstan digheden af of U voor gehele of ge deeltelijke kwijtschelding in aanmerking komt. Er zijn normbedragen vastgesteld om in de eerste levensbehoeften te voor zien. Ter verduidelijking: Iemand met een laag inkomen maar met een (groot) vermogen zal niet voor kwijtschelding in aanmerking komen. Echtparen en alleenstaanden van 65 jaar en ouder mogen een klein vermogen buiten be schouwing laten. Voor echtpa ren is dat een bedrag van ƒ9200,en voor alleenstaan den een bedrag van ƒ4600,—. Bij een ondernemer spelen de omstandigheden van het beroep of bedrijf een zo grote rol dat de richtlijnen bijna nooit ge hanteerd kunnen worden. U kunt zelf uitrekenen of het de moei te waard is om kwijtschelding aan te vragen. U neemt het netto maandinkomen (dit is het netto inkomen van U en Uw partner), daar naast het netto-maandinkomen van inwonende kinderen van 27 jaar en ouder, verder voorzover van toepas sing: 1/12 deel van Uw vakantiegeld en 1/12 deel van Uw eenmalige uit kering, tantième, uitkeringen en ali mentatie, huursubsidie per maand, rente van spaarrekeningen 1/12 deel etc. Van dit maandbedrag trekt U dan de volgende kosten af: de huur (na aftrek van verwar- mingskosten en servicekosten); de hypotheekrente van de eigen woning zonder aflossingen; - premies ziekenfonds/ziekte kostenverzekering; Het dan berekende eindbedrag moet U als basis nemen als U wilt beoor delen of U voor kwijtschelding in aanmerking komt. Vervolgens kunt U aan de onderstaande bedragen zien of het de moeite waard is om een ver zoek om kwijtschelding in te dienen. In principe komen in aanmerking: Het inkomen verminderd met de ge noemde uitgaven, is het netto besteedbaar inkomen. U kunt in be ginsel voor volledige kwijtschelding in aanmerking komen als dit netto inkomen per maand lager is dan: echtpaar of samenwonenden ƒ1320,— éénoudergezin ƒ1165,— alleenstaande met eigen huis houding 860,— alleenstaande/woningdeler 760,- Wanneer U voor kwijtschelding in aanmerking wilt komen adviseren wij U zo spoedig mogelijk het bijgevoeg de formulier in te dienen. Dit formu lier moet U sturen naar de Ontvanger der Rijksbelastingen, Postbus 5010, 4330 KA Middelburg. Bewaar hiervan een kopie. U moet nog niet betalen. De Ontvanger der Rijksbelastingen beslist dan of U wel of niet moet betalen. Wanneer de Ontvanger Uw verzoek afwijst, kunt U desgewenst kontakt opnemen met de Ontvanger; het is heel goed mogelijk dat U belangrijke zaken vergeten bent te vermelden. Blijft de Ontvanger bij zijn genomen besluit dan kunt U Uw bezwaren ken baar maken bij de Direkteur der Rijksbelastingen, adres: Delpratsingel 23, 4811 AP Breda. Bewaar van dit bezwaarschrift ook een kopie. Mocht U zich ook geenszins met de uitspraak van de Direkteur kunnen verenigen, dan kunt U desgewenst met ons kontakt opnemen. Voor nadere informatie omtrent vo renstaande kunt U terecht bij: M.A.I.C. i.o. Walcheren Zuid, Brouwenaarstraat 4, 4382 LK Vlissingen. (Telefonisch) spreekuur elke maandag van 14.00-16.30 uur gedurende de maanden mei t/m november 1987. Tel. 01184 - 17810. Buiten spreekuur voor dringen de gevallen bij de vrijwillige medewerkers van het M.A.I.C. i.o.: Peter Dievenbach, tel. 01184 - 61890 Hans van Werkhoven, tel. 01184 - 18659. M.A.I.C. i.o. Walcheren Noord, Loskade 29, 4331 HW Middelburg (Telefonisch) spreekuur elke dinsdag van 14.00-16.30 uur ge durende de maanden mei t/m november 1987. Tel. 01180 - 26951. Voor dringende gevallen zie M.A.I.C. Walcheren Zuid. Wie had gedacht dat een deel van de ze pagina twee maal achtereen gevuld zou zijn met een afscheidswoord van een funktionaris. Na het vertrek van mijn collega Ben- ne Solinger heb ook ik nu besloten om een baan elders te aanvaarden. Per 1 juni a.s. ga ik werken bij de Stichting Gecoördineerd Open Be- jaardenwerk in Geldrop en Nuenen o.a. Op dat moment is het precies acht jaar en acht maanden geleden, dat ik naar Vlissingen kwam. Mijn vrouw Mariëtte en mijn beide zonen Dannie en Emiel volgden mij twee maanden later. Eerst werkte ik in Vlissingen bij de Stichting Sociaal Kultureel Werk en met name in klup- huis "Het Buut". Het was toch wel even wennen: na vier jaar werkloosheid in een keer van vandaag op morgen werk: ik hoorde vrijdags dat ik 's-maandags kon be ginnen. En dan in een voor mij totaal vreemde omgeving. Maar de vreugde over het feit dat ik eindelijk een baan had die ik wilde, gaf mij veel kracht om met enthousiasme mijn taak op te pakken. Na ruim vier jaar maakte ik de stap naar de Stichting Welzijn voor Ouderen. Ik deed dit omdat het ouder worden mij altijd bezig heeft gehou den. Niet als zijnde een probleem, maar meer in de zin van: hoe kun je op de meest zinvolle manier omgaan met dit ouder worden. Ik ging me dus dagelijks bezig hou den met het "ouderenwerk". In fei te zonder dat ik wist wat dat precies betekende. Gelukkig heb ik drie ei genschappen, die mij steeds helpen om zaken te doorzien: rust, geduld en een luisterend oor. Dit is beslist geen verdienste: ik heb die gewoon met mijn leven meegekregen. Deze eigen schappen hebben mij een zeer duide lijk beeld gegeven over: a. Welke ideeën hebben ouderen zelf over hun leefsituatie? b. Hoe denken diverse andere men sen over deze leefsituatie? c. Wat kunnen we samen doen om de ouderen een zo aangenaam mogelijk leven te genieten? Op de eerste plaats denk ik dan aan de ouderen zelf. Het "werkzame" le ven is niet afgelopen op een bepaal de leeftijd. Vele ouderen zijn in staat om tot op zeer hoge leeftijd op te ko men voor hun eigen belangen. En zo hoort het ook! Van de andere kant wordt hen niet altijd die kans gebo den. Derhalve is het zeer belangrijk, dat er een orgaan is die diverse zaken bij elkaar weet te brengen: De Stich ting Welzijn voor Ouderen. Deze stichting heeft diverse taken: In de pe riode dat ik bij deze stichting heb mo gen werken, heb ik mij voornamelijk uezig gehouden met twee van die taken: 1. coördinatietaak: proberen om di verse organisaties bij elkaar te bren gen om te zorgen voor zo goed mogelijke voorzieningen voor en door ouderen. 2. ontwikkelingstaak: samen met an dere organisaties nieuwe ideeën pro beren uit te werken. Met veel plezier heb ik aan deze ta ken gewerkt. Ik kreeg weieens de op merking: jij staat ermee op en gaat ermee naar bed. In zekere zin hoort dat ook zo, vind ik. Als je voor het ouderenwerk hebt gekozen, hoor je er te zijn wanneer de doelgroep (oude ren) om je vraagt en niet andersom. Gelukkig heb ik die kans op diverse nivo's gekregen. Het heeft mij ook in de gelegenheid gebracht om op ver schillende aspekten van het ouderen werk thuis te raken. Daar ben ik zeer dankbaar voor. Tenslotte heeft dat voor mij nu meegeholpen om terug te keren naar mijn eigen geboorteplaats. Er heeft eens iemand gezegd: "Laat Beks maar schuiven!" Ik heb steeds begrepen dat dit door desbetreffende als positief werd ervaren. Voor de Zeeuwen schuif ik nu wel erg ver weg. Dat wil niet zeggen dat ik daarmee Zeeland zal vergeten. Daarvoor is er teveel gebeurd in die periode. Ik hoop" dat datgene wat ik gedaan heb naar Uw zin is geweest en dat het geschuif naar Brabant sportief wordt op genomen. Ik heb begrepen dat het bestuur mij in de gelegenheid wil stellen om van de Zeeuwse situatie afscheid te ne men. Mededelingen hierover treft U elders in dit blad. Vanaf deze plaats zou ik mede namens mijn vrouw en kinderen willen zeggen: HARTELIJK DANK VOOR DE FIJNE PERIODE IN ZEELAND en neem het volgen de in Uw gedachten op: Vergeet de mooie dagen niet! Want als je ze vergeet komen ze nooit meer terug! Vul je hoofd met blijde gedachten, je hart met vergevingsgezindheid, teder heid en liefde en je mond met een lach. Wij wensen toe. iedereen het allerbeste Mariëtte, Gerrie, Dannie en Emiel Beks Op de bijsluiter, die u bij de aanslag verontreinigingsheffing 1987 hebt of nog zal ontvangen, staat vermeld dat er sprake kan zijn van gespreide be taling van de heffing. Het is mogelijk, om zonder dat dit •kostenverhogend werkt, een regeling tot gespreide betaling aan te gaan, bij voorbeeld in maandelijkse termijnen van tm ƒ29,wanneer u voor gespreide betaling in aanmerking wilt komen, adviseren wij u met het ver zoek beide acceptgirokaarten mee te zenden. In bijzondere gevallen kan er sprake zijn van kwijtschelding. Slechts indien er sprake is van buitengewoon be zwaar om de aanslag te betalen (in dien de middelen hiertoe ontbreken en ook niet binnen afzienbare tijd kun nen worden verwacht) kan het dage lijks bestuur tot (gedeeltelijke) kwijtschelding overgaan. In het algemeen kan echter worden gesteld dat men niet in aanmerking komt voor kwijtschelding alleen door het feit dat men niet in aanmerking komt voor kwijtschelding alleen door het feit dat - men een bijstandsuitkering ontvangt - men in aanmerking komt voor de zgn. 'eenmalige uitkering' - men kwijtschelding van onroe rendgoedbelasting of andere ge meentelijke heffingen heeft verkregen. Alleen belastingplichtigen die zijn aangewezen op een sociale basis uitkering en daarnaast worden gecon fronteerd met ernstig verzwarende fi nanciële omstandigheden (bijv. ziekte in het gezin, ongeval, relatief hoge schuldenlast - waarbij ook gekeken wordt naar de aard van de schuld -) kunnen in principe in aanmerking ko men voor (ged.) kwijtschelding. Een algemeen toepasbare indicatie van een niveau waarbij kwijtschelding in over weging wordt genomen kan vanwege de specifieke aard der omstandighe den bezwaarlijk worden verstrekt. Uitgebreide informatie (met) voor beeldbrieven en formulieren) zijn te verkrijgen bij - Woonlastenkomitee Vlissingen voorzitter: Peter Dievenbach, Van Turn houtstraat 12, Oost-Souburg, telefoon 01184-61890; - Stichting Opbouwwerk Vlissin gen, Badhuisstraat 104, Vlissin gen, telefoon 01184-16655. Wanneer u bij het invullen van de for mulieren moeilijkheden ondervindt, is het Waterschap Walcheren graag be reid de nodige aanwijzingen te geven. Het adres is: Groenmarkt 10, 4331 BH MIDDELBURG, telefoon 01180-15751. In sommige gevallen komt de ouderdom met gebreken.... Gebreken die het ouderen bijzonder lastig kunnen maken om gewoon in hun eigen huis te blijven wonen. Vaak is het echter goed mogelijk het huis aan uw handicap aan te passen zodat U in uw eigen omge ving kunt blijven funktioneren. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur: behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdaq van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582 61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. AKTIVA: tel. 61517. 67339. 78922 Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang. volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 12181 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64573 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA OPEN HOF Paauwenburq (tel. 65454) DE VIJF KLAVERS sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 Stel bijvoorbeeld dat U wat slechter ter been bent geworden. In zo'n ge val kan het plaatsen van beugels in de woning, bijvoorbeeld in de gang, in het toilet en in de douche, al veel uit komst bieden. Het aanbrengen van dergelijke voor zieningen kost echter nogal wat geld; geld wat niet altijd zomaar voorhan den is. Om noodzakelijke aanpassingen toch mogelijk te maken is in 1976 de 'Be schikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten' in het leven geroepen. Deze regeling is onlangs aanmerkelijk vereenvoudigd en vergoedt in princi pe de kosten van alle noodzakelijke grote en kleine aanpassingen, van ƒ250,tot ƒ45.000,De naam 'Be schikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten' doet vermoeden dat de regeling alleen te gebruiken is in het geval van wat zwaardere handi caps, die grote aanpassingen vragen. Dit is niet zo: alle mensen die in hun bewegingen blijvend worden gehin derd ten gevolge van ziekte, ouder dom, ongeval of aangeboren functiestoornissen kunnen een beroep doen op een vergoeding. Het gaat dus om iedereen die, door welke oorzaak dan ook, in meerdere of mindere ma te het gebruik van lichaamsfuncties' moet missen en daardoor problemen ondervindt bij het zelfstandig wonen. Dit kunnen rolstoelgebruikers zijn, maar ook mensen met ernstige rug klachten, mensen die slecht ter been zijn, slechtzienden en slechthorenden. De regeling vergoedt niet alleen het aanpassen van uw huidige woning, maar biedt ook mogelijkheden om te verhuizen naar een al geschikte wo ning, of naar een woning die beter ge schikt te maken is. Ook kan tijdelijke huisvesting, als uw woning ingrijpend moet worden verbouwd, betaald wor den en kunnen onderhouds-, reparatie- of keuringswerkzaamheden aan trapliften en andere mechanische voorzieningen worden vergoed. Deze voorzieningen moeten dan wel met een eerdere subsidie op grond van de 'Beschikking geldelijke steun huis vesting gehandicapten' zijn aange bracht. Bij hét beoordelen van uw aanvraag wordt uw inkomen en uw samenle vingsvorm (of u nu alleenstaand, ge trouwd of samenwonend bent) buiten beschouwing gelaten. Ook doet het er niet toe of u in een huurwoning of een eigen woning woont. In beide geval len is een vergoeding mogelijk. Als u denkt voor de subsidieregeling in aanmerking te komen, vraag dan een zogenaamd meldingsformulier aan bij de gemeente. Op dit formu lier kunt u aangeven welke aanpassin gen er volgens u in uw woning zouden moeten plaatsvinden. Als de kosten van de aanpassingen tussen de ƒ250,— en ƒ2000,— liggen en het gaat om bepaalde eenvoudige voorzieningen waarvoor u nog nooit eerder subsidie heeft gekregen, dan kan de gemeente zelfstandig beslissen. Als het om andere of duurdere voor zieningen gaat, dan is eerst een advies van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) noodzakelijk. In bei de gevallen geldt dat de gemeente u op de hoogte brengt van haar beslis sing. Daarna kunt u een prijsopgave laten maken door een aannemer of in stallateur. Als de gemeente de prijsopgave goed keurt, krijgt u een zogenaamde 'sub sidiebeschikking'. Let op: laat nooit werkzaamheden verrichten voordat u die subsidiebeschikking zwart-op-wit in handen heeft. U komt immers pas voor subsidie in aanmerking als uw aanvraag op die manier door de ge meente is goedgekeurd. Hierop voor uitlopen door een aannemer alvast aan het werk te zetten, kan u veel geld kosten! Voor huurders is het belang rijk dat u eerst toestemming moet vra gen aan uw huiseigenaar. In overleg met uw verhuurder kunt u ook rege len dat deze de hele aanvraagproce dure namens u afhandelt. Als het werk klaar is moet dat aan de gemeente worden meegedeeld; zij controleren dan de werkzaamheden, waarna u de subsidie ontvangt. Af hankelijk van de hoogte van het be drag ontvangt u de subsidie ineens of in de vorm van een jaarlijkse bijdrage. Als u denkt voor de regeling in aan merking te komen, of er gewoon wat meer over wilt weten, kunt u contact opnemen met uw gemeente of met de afdeling Persoonlijke Voorlichting van het ministerie van Volkshuisves ting. Het telefoonnummer van de laatste is 070-262221. (Samen Op Weg april 1987) Viert u binnenkort uw 60ste verjaar dag? Dan heeft NS een cadeau voor u: de 60+ Seniorenproefkaart. Daar mee kunt u 2 maanden lang met de trein reizen, met 45% korting op en kele reizen en 40% op een retour. Bo vendien hoort daar één keuzedag bij, een dag waarop u een hele dag gratis met de trein kunt reizen. Aanvragen van de proefkaart gaat als volgt: Stuur omstreeks uw zestigste verjaar dag (tot uiterlijk vier weken daarna) een fotokopie van uw paspoort, rij bewijs of uitrreksel uit het bevolkings register (waaruit blijkt wanneer u zestig wordt of bent geworden) naar N.V. Nederlandse Spoorwegen, Ep 3 - Actie 60, Postbus 2025, 3500 HA Utrecht. U krijgt de 60+ Senioren-proefkaart dan als verjaarsdagcadeautje thuis gestuurd! voorziemgen en activiteiten h eet waar je terecht kan De Stichting Welzijn voor Ouderen heeft een informatiegids samengesteld voor de oudere inwoners van de ge meente Vlissingen. De stichting is van mening dat voorlichting en informa tie belangrijke middelen zijn als het er om gaat de zelfstandigheid van de Vlissingse ouderen te bevorderen en/of te handhaven. Zij acht het als een wezenlijke taak van een instelling voor gekoördineerd ouderenwerk. Ouderen kunnen pas gebruik maken van voorzieningen als ze ervan op de hoogte zijn. Om te bevorderen dat ouderen zolang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen, is het noodzakelijk dat: ouderen geïnformeerd zijn over die instellingen, organisaties en voorzieningen in de gemeente of wijk die voor hen belangrijk zijn en ouderen geïnformeerd zijn over voor hen van belang zijnde lan delijk geldende regelingen en voorzieningen. De stichting hoopt met deze Wegwij zer 2, zoals de gids heet, hieraan een bijdrage te leveren. WEGWIJZER 2 kost ƒ1,— en is bij de Stichting Welzijn voor Ouderen af te halen op onderstaande adressen: Bachten Reede (maandagmiddag van 14.00-15.00 uur). Bachten Komme (woensdagmorgen van 10.00-11.00 uur). Bachten Poorte (Oost-Souburg) (dins dagmiddag van 14.00-15.00 uur). In vetband met het vertrek van de heer G.W.C.M. Beks als funkti onaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen, biedt het bestuur hem een receptie aan op vrijdag 15 mei aanstaande van 16.15 uur tot 17.30 uur. Door het vertrek van de funktionaris- sen B.K.S. Solinger en G.W.C.M. Beks bij de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen is de stichting vanaf 18 mei alleen bereikbaar onder telefoonnummer 16957 (funktionaris P.J.F. ten Hacken).

de Vlissinger | 1987 | | pagina 17