informatiepagina van de gemeente vlissingen Huur een huis in een monument! GLAS: I Landschappen van Gorter Bevrijdingsweek Vluchtelingenweek VLISSINGEN MI EWUST meer .Bijstand: speciaal op de stranden! Ivoor schoolverlaters MAG HET IETSJE R ZIJN? Ingebruikneming kelder rioolwater Paardenstraat Draaibrug bij Souburg deze dagen gestremd DE VLISSINGER Start verhuur woningen in arsenaal in de Paardenstraat Historische hospitaal Geen honden NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! Andere brochures Historie arsenaal Informatie Emancipatie commissie gaat niet door Commissies vergaderen Expositie in Stedelijk Museum De schilder Zijn werk 4-9 mei Culturele Raad Bevrijding Hoopvol Voetgangers Even bijpraten met wethouder Meijers Voorlichting over aids Rosenburg Onroerend goedbelasting Busroute binnenstad Woensdag 6 mei 1987 IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Wonen in een huurwoning in een monumentenpand, in Vlissingen kan dat. Binnenkort zal het voormalige arsenaal in de Paardenstraat gereed komen voor bewoning. In het gebouw zijn splin ternieuwe appartementen ondergebracht waarvan de huurprijzen globaal liggen tussen f 500,— en f 600,— per maand. De verhuur is in handen van makelaarskantoor Sinke-Komejan BV, Dafn- plein 34, 4331 GD Middelburg, telefoon (01180)-35699. Vlissingen werkt aan behoud en vernieuwing van de binnenstad. Bij die stadsvernieuwing heeft het bouwen van huur- en koop woningen en het herinrichten van ruimten in de bestaande ge bieden voorrang. De gemeente heeft onlangs een brochure uit gegeven over de geschiedenis van twee panden in de Vlissing- se binnenstad die in het kader van de stadsvernieuwing geheel zijn gerestaureerd. Het gaat om grote eeuwenoude monumenta le panden waarin nieuwe huur woningen zijn gebouwd. Dat zijn het op 4 juni a.s. op te leveren voormalige Arsenaal aan de Paardenstraat en het, inmiddels alweer enige tijd bewoonde, voormalige militaire hospitaal in de Korenstraat. Ook de wonin gen in dit laatste pand worden verhuurd door makelaarskan toor Sinke-Komejan BV te Mid delburg. Beide objecten bieden bijzonder sfeervolle èn betaal bare woonruimte in gebouwen die een deel van de geschiede nis van Vlissingen in zich heb ben. Modern wooncomfort in harmonie met herkenbare ele menten van die geschiedenis. Het gebouw van het voormali ge militaire hospitaal in de Ko renstraat dateert van 1740. De bestemming hospitaal dateert echter van veel later; het ge bouw werd gebouwd als brou werij. Pas in 1822 werd het ge bouw door de gemeente ge kocht en ingericht als hospi taal voor het in Vlissingen ge legerde garnizoen. Er was plaats voor 93 zieken. Het ge- aparte zalen voor besmettelij- bouw kende ziekenzalen, ke ziekten, een operatieka- Een archiefopname van het inmiddels gerestaureerde voormalige ar senaal aan de Paardenstraat waarin nu woningen voor verhuur be schikbaar zijn. De binnenplaats van het voormalige militaire hospitaal in de Ko renstraat waarin nieuwe huurwoningen zijn ondergebracht (foto: Jo- han Murre). Het seizoen is weer aangebro ken dat er geen honden meer mogen komen op het Nol- lestrand en het strand voor Boulevard Evertsen. Het maakt daarbij niet uit of de viervoeters wel of niet aange lijnd zijn. Het loslopen van honden op de stranden is na melijk volgens de Algemene Politie Verordening verboden en wel van 1 mei tot 1 oktober. Dat is hèt seizoen dat er veel door badgasten van het strand gebruik wordt gemaakt. 't Is trouwens ook verre van hy giënisch. Netzomin als het uit milieu-hygiënisch oogpunt aan te bevelen is de honden hun be hoefte in de buurt van de vloed lijn te laten doen. Weliswaar wordt het dan weggespoeld, maar voor zwemmers is het toch allesbehalve "fris". Er zijn echter nog genoeg ande re plaatsen waar de honden 'los' mogen. Op de glooiing onder aan Boulevard de Ruyter bij voorbeeld of in het Nollebos tus sen Westduin en het strand. In deze tijd van examens heb je misschien wel wat anders aan je hoofd. Een troost, zij het een schrale, ook daar komt een eind aan. En dan? Verder studeren of gaan werken? Ofben je uitgeloot en heb je ook nog geen werk kunnen vinden? Meestal is leuk anders. Ook al omdat bij sollicitaties nogal eens blijkt dat jij net niet degene bent die ze zoeken. Maar dan is er toch zoiets als bijstand voor schoolverlaters die nog niet in loondienst heb ben gewerkt? Da s waar. Wat ook vaststaat is dat, als je nog geen 21 bent, je niet direct aanspraak op een uitkering hebt (als de school erop zit). Dat is pas het geval als er op z'n minst twee volle kalender kwartalen verstreken zijn. Meestal is dat dus op 1 januari van het volgende jaar. In die wachttijd van een half jaar hebben de ouders nog wel recht op kinderbijslag. Die kinder bijslag moet elk kwartaal op nieuw worden aangevraagd bij de Raad van Arbeid in Middel burg, Al die tijd blijf je meeverze kerd in het ziekenfonds. Maar hoe moet het nu als je Glasbakken staan op de volgende plaatsen: Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg) Oranjeplein (Oost-Souburg) Zandweg (Ritthem) Parklaan Papegaaienburg Troelstraweg Alexander Gogelweg Paauwenburgweg Bonedijkestraat Hogeweg Hercules Segherslaan Gildeweg Mercuriusweg Scheldestraat Spuiplein Zeemanserve de .Ruyterplein AF MILIEU ACTIE '87 PLAN ouders een laag inkomen heb ben? Of als je tijdens de studie al zelfstandig woonde en een studietoelage kreeg van het rijk? Deze vragen worden beant woord in de brochure 'Bijstand: speciaal voor schoolverlaters'. Ook onderwerpen als 'deeltijd baan', 'onbetaald werk' en 'her scholing' komen er in aan de or de. Een dergelijke brochure is er ook in de Turkse taal. Beide op verschillende plaatsen in de ge meente gratis verkrijgbaar. Dat zijn: de hal van de gemeentelijke sociale dienst (Dokter Gal- landatstraat 1; geopend op werkdagen van 8.30- tot 12.30 uur; de informatiehoek in het stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en inspraak); de informatiehoek in wijkcen trum 'Open Hof', (Alexander Gogelweg, Paauwenburg); de informatiehoek in wijkcen trum 'Middenhof' (Ka naalstraat, Oost-Souburg); de informatiehoek in de openbare bibliotheek (Lange Zelke, binnenstad). Op die plaatsen liggen ook soortgelijke brochures (gratis) over: Bijstand: speciaal voor star tende zelfstandigen; Bijstand: speciaal voor de zelfstandige; Bijstand: speciaal voor RWW-ers (ook in het Turks en in het Arabisch); Bijstand: speciaal voor eigen huis-bewoners; Informatiegids herziening stelsel sociale zekerheid; Stand van zaken bij de socia le verzekeringen en voorzie ningen (met onder meer uit keringsbedragen); Minimumloon, minimum jeugdloon en vakantiebijslag. mer, een apotheek met labora torium en een recreatieruimte. Voorts bevonden zich in het gebouw een ruimte voor de administratie, een kantoor voor de commandant, een ont- leedkamer, een ontsmet tingslokaal, een kledingmaga zijn, een dodenhok en ber gruimten. In de meeste van deze ruimten bevinden zich nu woningen... Het arsenaal aan de Paar- denstraat/Wijnbergsekade is gebouwd als magazijn in het jaar 1649. Het gebouw gold in de 17e eeuw als het grootste van Vlissingen. Het werd aan vankelijk gebruikt voor de opslag van materieel van de artillerie. Later werd het gebruikt als ma gazijn voor levensmiddelen en kleding voor het in Vlissingen gelegerde garnizoen. De kle- ders zijn vanaf 1872 in gebruik geweest als bergplaats van baaktonnen van het Nederland se loodswezen. In het gebouw zijn veel waardevolle elementen behouden gebleven zoals de bolkozijnen, de luiken en de kel derramen. Ook wordt de goot- lijst nog steeds gedragen door gebeeldhouwde houten conso les. De meeste woningen in het gebouw beschikken nog steeds over de originele schitterende balkenplafonds. In de brochure over de historie van beide gebouwen vindt u een uitvoeriger geschiedsbeschrij- ving en plattegronden waarop de vroegere bestemmingen staan aangegeven. De bewo ners van het voormalige militaire hospitaal hebben de brochure in de bus gekregen. De brochure is ook gratis verkrijgbaar bij het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis en bij het makelaarskantoor Sinke- Komejan BV (tel. 01180-35699). Bij laatstgenoemde zijn ook al le inlichtingen verkrijgbaar over grootte, indeling en huur prijzen van de woningen in het voor verhuur beschikbaar zijn de voormalige arsenaal aan de Paardenstraat. Een huis huren in een monument, in Vlissin gen kan dat! De vergadering van de eman cipatiecommissie gaat van avond niet door. Dit, in tegen stelling tot wat vorige week op deze pagina werd gemeld. Deze maand zal de commissie niet meer bijeen komen. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden op woensdag 3 juni. Landschappen. Dat is het centrale thema in de schilderijen van Kees Gorter. Vooral de verschillende karakter van de landstre ken die Nederland kenmerken komen er in terug. Enerzijds is daar, bijvoorbeeld, de besloten donkere sfeer van het door oude bomen gevormde Twentse landschap. Anderzijds wordt het Zeeuwse als wijds, met veel licht en ruimte weergegeven. Hoe? Dat kunt u zien op de voorjaarstentoonstelling in het Stedelijk Museum. Deze kunt u nog bezoeken tot en met 13 juni. Doen! U bent wel kom op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; op zaterdag zijn de tijden: 13.00- tot 17.00 uur. Het mu- seumkunt u vinden aan het Bellamypark op nummer 19. Kees Gorter werd in 1897 gebo ren in Beverwijk. Tijdens zijn jeugd maakte hij tekeningen van het strand, de duinen en het pol derlandschap in de omgeving van zijn Noordhollandse woon plaats. Na de HBS trok hij, in de 20-er jaren, naar Amsterdam. In deze periode ontmoette hij de pianiste An Flentrop, zijn latere vrouw. Voordat haar vader echt toestemming gaf voor een hu welijk moest Gorter eerst een fatsoenlijk beroep en inkomen zoeken. Hij volgde een opleiding bij de PTT en werd er electro- technisch ambtenaar. In zijn vrije tijd bleef hij echter schilderen. Bij de afdeling telefonie werkte Gorter vooral in de buitendienst. Op zijn vele dienstreizen nam hij vaker een schetsboek mee. Door de diverse overplaatsingen door heel het land kwam hij in contact met de verschillende Nederlandse landschappen. Die zouden van grote invloed zijn op Gorters werk. Hij woonde onder meer in Haarlem, Den Haag, Vlissingen, Leeuwarden, Goes en Hengelo. In zijn werk is het karakter van deze landstreken terug te vinden. Op 55-jarige leeftijd stopte hij met zijn werk voor de PTT om als 'full-time' schilder verder te gaan. Na zijn dood kwam de om vang van zijn werk pas naar vo ren. Uit de grote hoeveelheid materiaal is voor de expositie in het Stedelijk Museum gekozen voor werken, die de tegenstel ling tussen het Zeeuwse- en Twentse landschap laten zien. Bovendien zijn er enkele schetsen en tekeningen te zien, die hij maakte in de pe riode dat hij voor de PTT in Zeeland werkte. Deze week wordt de nationale inzamelingsactie gehouden voor hulp aan vluchtelingen uit Afghanistan. Een actie, die landelijk wordt ondersteund door een breed opgezet tv-programma van Veronica (vanavond, Nederland 1, aanvang 20.28 uur). Ook in Vlissingen is en wordt er aan de actie meegedaan. Het doel is hier de adoptie van een groot aantal -2500- vluchtelingen. Per vluchteling is er f 20,nodig. Voor die twee tientje kan zij of hij een jaar lang worden geholpen met medische verzorging, on derwijs en gemeenschappelijke activiteiten. En dat alles in het land waar zij een veilig onderdak hebben gevonden: Pakistan. Volgende week komen er drie commissies van advies en bijstand bij elkaar. Die voor: - ruimtelijke ordening op dins dag 12 mei, aanvang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 13 mei, aanvang 19.30 uur; - volksgezondheid op dinsdag 12 mei, aanvang 17.00 uur. Deze vergaderingen worden ge houden in het stadhuis. Ze zijn openbaar. Belangstellenden zijn er van harte welkom. Ze mogen trouwens ook, gebruikmakend van het spreekrecht, meepraten over onderwerpen die op de agenda staan. Bovendien kan men tijdens de rondvraag zelf zaken aan de orde stellen. Die moeten dan wel liggen op het beleidsterrein van betreffende commissie. De agenda en stuk ken voor de vergaderingen kunt u vanaf eind deze week inzien in de gemeentelijke informatie- hoeken. Morgen (donderdag) is er een vergadering van het algemeen bestuur van de Culturele Raad. Deze vindt plaats in het welzijnscentrum 'Bachten Komme' (Badhuisstraat 104). De aanvang is om 20.00 uur. Ook voor deze vergadering liggen de stukken ter inzage in de informatiehoeken. De afgelopen weken is een groot aantal verenigingen, ker ken, scholen en bedrijven aan geschreven met het verzoek om één of meerdere vluchtelingen te adopteren. De opzet is om 'met elkaar' een adoptie te fi nancieren.... als schoolklas, als sportteam, via een collecte op een feestavond of tijdens een kerkdienst. Of door een bepaald bedrag per personeelslid, per kassabon, per visite of bezoek van een arts, per (sportvisser) gevangen vis.... en vult uzelf maar verder in. Zo doet u iets met elkaar voor de ander hier ver vandaan. Zo voelt u verbondenheid in uw hulpver lening. En terugdenkend aan de bevrijding, waar velen zich in zetten voor het bevrijden van en kelen, weet u zeker dat 'samen sterk' een vluchtelin helpt! Vori ge week is ook de huis-aan- huisfolder verspreid met daarin een accept-girokaart. Maak hier van gebruik door ook individueel of samen met vrienden, kennis sen of buren een vluchteling te adopteren. U weet toch dat u op drie adressen de unieke sticker kunt kopen voor f 1,— per stuk?! Leuk voor een kinder feestje, voor relaties en voor ver zamelaars. De drie adressen zijn: 1. de kassa van het Sportfond- senbad aan het Baskens- burgplein; 2. de VVV, Nieuwendijk 15; 3. het stadhuis, bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak. Deze week moet het echt ge beuren. De eerste reacties zijn zeer hoopvol en reeds diverse verenigingen, scholen en ker ken ondernemen actie. Er is al geld voor enkele honderden adopties ontvangen en onder weg. Vlissingen stoomt op naar de adoptie van 2500 vluchtelingen. Doe allen mee! Hier zijn nog eenmaal de moge lijkheden: 1uw gift storten via de accept girokaart; 2. uw gift met uw eigen bank- schrijvingsformulier overma ken naar bankrekening 3493.44.566; 3. uw gift via uw giro overma ken op gironummer 7433 van de Rabobank Vlissingen, ten gunste van rek.nr. 3493.44.566 'Adoptie Af ghaanse Vluchtelingen'; 4. uw gift in contanten storten bij een Vlissingse bank ten gunste van bovengenoemd bankrekening-nummer. Bevrijdingsweek Vluchtelin genweek. U doet toch ook mee??? 't is echt nodig!!! Voetgangers, fietsers en bromfietsers kunnen vandaag (woensdag), morgen en vrij dag geen gebruik maken van de draaibrug bij Souburg. De ze dagen is de brug namelijk buiten gebruik in verband met onderhoudswerk. Hetzelfde geldt voor de week van 18- tot en met 22 mei. Fietsers en bromfietsers zullen op genoemde dagen een om metje moeten maken. Ze kun nen dan via de Keersluis- of de Sloebrug. Verkeer in de richting Middelburg kan ook via de Schroebrug daar. Voor voetgangers zou zo'n om weg wat veel van het goede zijn. Daarom zet Rijkswaterstaat, de opdrachtgever voor het werk aan de brug, een bus in. In West-Souburg vertrekt deze bij de voetgangerstunnel. In Oost- Souburg is de 'halte' bij de uit gang van het station aan de Spoorstraat. Bij deze speciale 'busdienst' zal rekening worden gehouden met de vertrek- en aankomsttijden van de treinen. Buurtbewoners uitgenodigd In de Paardenstraat is een zogenaamde bergingskelder voor ri oolwater in aanbouw. Deze kelder moet na ingebruikneming zorgdragen voor de berging van het rioolwater van de Pa lingstraat en omgeving. Deze buurt heeft in het verleden her haaldelijk wateroverlast ondervonden, met name bij zware re genval. De bergingskelder zal dit euvel moeten verhelpen. De kelder wordt volgende week woensdag 13 mei om 15.00 uur of ficieel in gebruik gesteld door de wethouder van openbare wer ken, de heer W. Wisse. De gemeente heeft ook alle buurtbewoners uitgenodigd de inge bruikstelling bij te wonen. Na afloop van de officiële handeling zijn de buurtbewoners eveneens welkom op een bijeenkomst in restau rant Maritiem in de Walstraat waar enkele korte toespraken zullen worden gehouden. De aanwezige kinderen zullen door medewer kers van de speeltuinvereniging "De Oude Stad" worden opgevan gen in de voormalige Willem lll-kazerne in de Oranjestraat. (foto Johan Murre) U zult ongetwijfeld de start van een landelijke campagne tegen de ziekte aids hebben opge merkt. Die campagne heeft voor al een voorlichtend karakter. Ook de District Gezondheidsdienst Zeeland (DGD) wil hierop gaan aansluiten met een aids- preventieplan voor Zeeland. De dienst heeft er zelfs een aids- actiepunt voor in het leven ge roepen. Dat is nodig omdat aids, ook in Zeeland, niet alleen tot de zogenaamde "risicogroepen" beperkt blijft. Allereerst wil de DGD duidelijke voorlichting over aids aan ieder een in Zeeland gaan geven, zon der daarbij overigens onnodige angst op te roepen. Zo is er in middels al een telefonisch aids- spreekuur (op maandag, woens dag en vrijdag van 9.00-10.00 uur; telefoon 01180-34085) en een apart telefoonnummer (01180-38384) waarop een aids- informatiebandje kan worden be luisterd. Het bandje bevat infor matie over de besmettingswe gen en de ziekteverschijnselen van aids. Voor homosexuele mannen denkt de DGD onder an dere aan gespreksgroepen van psychosociale opvang en voor druggebruikers die spuiten aan het meedoen in het overleg over een spuiten-omruil-project. De DGD denkt ook aan voorlichting aan leraren van het voortgezet onderwijs en de vormingsinstitu ten om zo grote groepen jonge ren te bereiken. De DGD wil voor de leraren in mei en juni een aan tal voorlichtingsavonden organi seren over aids. Tijdens die avonden zullen ook werkwijzen worden toegelicht over hoe dit onderwerp tijdens de lessen zou kunnen worden behandeld. Kort om: een scala aan activiteiten waar u ongetwijfeld nog meer van zult vernemen. Een heel ander onderwerp nu. Vorige week heeft de gemeente raad besloten het ontwikkelen van bouwplannen in de toekom stige wijk Rosenburg daadwer kelijk mogelijk te maken. De raad deed dit al eerder maar het bestuur van de provincie Zee land vroeg de gemeente toen om nader overleg over onder meer de langs het gebied gelegen Bossenburghweg. De provincie vond namelijk dat deze in de toe komst vierbaans zou moeten kunnen worden, terwijl de ge meente tweebaans voldoende vond. Na het overleg is nu beslo ten ruimte te laten om de weg in de toekomst vierbaans te ma ken. Er is daarom nu een aange paste verkaveling van de eerste fase van het plan Rosenburg. Ik heb goede hoop dat nog dit jaar met de bouw van de eerste wo ningen zal kunnen worden gestart. Eveneens vorige week heeft de gemeenteraad de definitieve ta rieven voor de onroerend goed belasting over 1987 vastgesteld. Deze zijn enigszins lager dan de eerder door de raad vastgestel de voorlopige tarieven. Dat komt omdat de totale waarde van pan den in de gemeente wat hoger is dan eerder was aangenomen. Eigenaren moeten nu voor dit jaar een tarief van f 6,82 per f 3.000,— waarde betalen en gebruikers een tarief van f 3,63 per f 3.000,— waarde. De aan slagen zullen naar verwachting in de loop van juni bij u in de bus vallen. Daarbij zit ook een toe lichting op de tarieven die uitge breider is dan ik u op deze plaats kan geven. Tot slot nog dit: gelukkig zal met ingang van dit najaar de zoge naamde kustlijn van Spijkenisse naar Walcheren gaan rijden. De gemeente zal nog wel enkele voorzieningen moeten aanpas sen om deze busroute mogelijk te maken, maar de binnenstad zal dan in elk geval over een bus- uurdienst kunnen beschikken. KIEL

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5