Q~Uyvte &iflo/wn€die !ALS JE ALLES GOED BEKIJKT Kuststrook Vlissingen-Zoutelande moest tegen overmatig bezoek worden beschermd K GROENEVELD HEEFT OOK VOORU HET BESTE HOOKTOESTEL GroeneveJd helpt u heter horen. Groeneve/d opticiens DEEL 4 - HET TOERISME IN OPKOMST DE VLISSINGER Woensdag 6 mei 1987 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Ruilbeurs Onroerend Goed Alleen moederen ZLM-manifestatie Zomerkamp Charismatisch Gerda Hayer zal op een charisma tische bijeenkomst van de Wo men's Aglow Fellowship Neder land spreken over de 'Vertrouwe lijke omgang met God in je eigen leven'. Iedere vrouw is op woens dag 13 mei uitgenodigd om deze interkerkelijke bijeenkomst te be zoeken in het Hotel Terminus, Hollanderlaan in Goes. Aanvang 9.45 uur. Informatie bel 01180 - 29928 of 01100 - 20552. Oud en gezond Gevonden in Vlissingen Muntstuk Resultaat PZEM Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen. Echt en onecht DE SOCIALE VERANDERINGEN OP WALCHEREN NA 1945 VOC-festival Woningruil Zeewind Vrouw en werk Triatlon Basco Bellamy 19 FNV Parapsychologie Bingo Fietsdag MBD-kinderen Spreken Zwakzinnigen Schuldenlasten Tippelen Jubilate OP MOEDERDAG STAAN WE EXTRA VROEG OP v. StUUTR, Frans Verzamelaars van ansichtkaarten, munten, postzegels en dergelijke kunnen die vrijdag 8 mei komen ruilen op de avondruilbeurs in café-pension De Goede Verwach ting in Lewedorp. De aanvang is om 19.15 uur. Het is de bedoeling dat met deze avondruilbeurzen de contacten tussen de verzamelaars verstevigd worden. De Maatschappelijk Advies en In formatie Centra in oprichting van de regio's Zuid- en Noord- Walcheren beginnen in mei met voorlichting over kwijtschelding van onroerend goed belasting 1987. Het zal elke maandag moge lijk zijn om de brochure en het aanvraagformulier op te halen. Bij problemen met het invullen zijn medewerkers aanwezig om te hel pen. Het spreekuur voor de regio Zuid is tussen 14 en 16.30 uur in de Brouwenaarstraat 4 in Vlissin- gen. Voor de regio Walcheren- Noord is het spreekuur op dezelf de tijd aan de Loskade 29 in Mid delburg. Buiten het spreekuur om kan men voor dringende gevallen terecht bij de vrijwillige medewer kers, Hans Werkhoven (01184 - 18659) en Peter Dievenbach (01184 - 61890). Piom-Zeeland start op donderdag 7 mei een nieuwe gespreksgroep voor jonge alleenstaande moeders. Gepraat zal worden over het alleen kinderen opvoeden, de reacties van kennissen, vrienden en omge ving en de vrije tijd die men over houdt. Praten met lotgenoten kan steun en herkenning geven. De groep begint op 7 mei om 10.15 uur en zal duren tot 12 uur. Daar na zijn er nog acht bijeenkomsten. Inlichtingen en opgave bij het Fiom-Zeeland, Varkensmarkt 1 in Middelburg (dit is tevens de plaats van samenkomst), telefoon 01180 - 27311; vragen naar Aleid Ro- sink. Er is een kinderoppas aanwezig. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij heeft een manifestatie commissie benoemd voor de ZLM-manifestatie die op 23, 24 en 25 juni 1988 op Neeltje Jans ge houden wordt. De commissie zal de organisatie van de evenementen uitwerken. Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen ook deze zomer weer een week naar het zomerkamp in Zeeuws-Vlaanderen. Overdag zijn er sportactiviteiten, theater, bota nische tocht, droppings en spel. 's Nachts slapen de kinderen in groepstenten. De week duurt van 11 juli tot 17 juli. Op dinsdag 16 juni wordt er in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen (de organisator) een ouderavond geor ganiseerd voor ouders van wie de kinderen mee willen gaan. De gang van zaken in het kamp wordt er uiteen gezet en ook kunnen de ouders kennis maken met de lei ders. Voor meer informatie kan men terecht bij Kees Catsman, so ciaal cultureel werker, telefoon 01184 - 14660. Een drietal vervolgbijeenkomsten na de cursus Gezondheid en ouder worden, zal gegeven worden in Oostkapelle en Westkapelle. In Oostkapelle zijn die op de vrijda gen 8, 15 en 22 mei in het Her vormde Centrum. In Westkapelle zijn ze op de donderdagen 7, 14 en 21 mei in het Hervormd Jeugdge- bouw. De bijeenkomsten beginnen om 14 uur. Bij de gemeentepolitie te Vlissin gen zijn in de periode van 22 tot 29 april 1987 de volgende voor werpen aangegeven: bankbiljet met pakje shag; damesbril; heren- bril met bruin en metalen mon tuur; contactlenzen; krat limona de; pootaardappelen; herenhorlo ge; bruine portemonnee; bruine portemonnee met o.a. ring; gou den slavenarmband; sleutel aan ring; 4 sleutels aan plastic hanger; 3 sleutels aan 2 hangers; blauwe kindertas. Aangegeven dieren, bij particulier: valkparkiet; boxer; bruin/grijze poes; zwarte jonge poes; poes met witte bef. In asiel: hond, bruine bastaard reu. Inlichtingen, maandag t/m vrij dag van 09.00 - 12.00 uur, 14.00 - 16.00 uur. De belangstelling voor het zilveren 50-gulden muntstuk ter ere van Prinses Juliana en Prins Bernhard is groot. De nieuwe zilveren muntstukken zullen woensdag 29 april in circulatie worden gebracht. De uitgifte in circulatie-kwaliteit is gesteld op 1,5 miljoen stuks. Deze zilveren munten worden via alle 2600 postkantoren en 6000 bank kantoren in omloop gebracht. Naast de circulatie-exemplaren worden exemplaren in 'fraaie- en 'perfecte kwaliteit' geslagen. De handel in deze exemplaren wordt overgelaten aan de muntenhandel. Uit het jaarverslag van de PZEM blijkt dat het verlies over het jaar 1986 meevalt: 20 miljoen gulden, dat 13 miljoen lager is dan werd verwacht. In 1985 werd nog een winst gemaakt van 9 miljoen gul den. De daling van het resultaat is vrijwel geheel te wijten aan de da ling van de prijs van de conventio nele brandstoffen: olie, gas en ko len. Het verlies van de PZEM kwam dus niet als een verrassing en valt ten opzichte van de ver wachte cijfers nog mee. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen, Lange Zelke 93. Deskundigen op-het gebied van te gels, rin, schilderijen, porselijn en andere antieke voorwerpen en cu riosa, zullen zaterdag 23 mei aan wezig zijn in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen om spulletjes te taxeren. Iedereen die denkt iets van waarde in huis te hebben kan tussen 14 en 17 uur in het museum terecht. Toen Walcheren na 1945 weer op dook uit het zoute water, had het met zijn fraaie beplanting veel van zijn aantrekkelijkheid verlo ren. Maar dat kon niet zo blijven. Er werd een "snelcommissie Wal cheren" in het leven geroepen die een plan opstelde voor de re constructie van het eiland. Nieu we bomen, nieuwe wegen, nieuwe plannen. Walcheren zou zó inge richt worden dat het onder meer kon functioneren als een "goed samenhangend recreatiegebied". De smalle kuststrook van Vlissin gen tot Zoutelande moest tegen overmatig bezoek worden be schermd, vond de commissie. In het noorden van het eiland waren de mogelijkheden veel groter, vooral bij Vrouwenpolder. "Vrouwenpolder is nog maar in opkomst als badplaats en ontleent zijn betekenis als zodanig slechts aan de aanwezige zomerhuisjes en enkele pensiohs. De niet door het zeewater geïnundeerde poldertjes bieden hier nog een uitgezocht na tuurschoon". Die poldertjes zouden het toe risme pas veel later ondervinden. In één ervan werd Wim Mesu ge boren, in 1951. De opkomst van het toerisme heeft hij van nabij meegemaakt. "Dat is te zeggen. Van die dagjesmensen op het dorp merkten wij eigenlijk wei nig. Voor ons begon het heel in het begin van de jaren zestig. Toen heeft er bij ons een caravan gestaan. Dat er stacaravans bestonden wisten we wel, maar we hadden er nog nooit één ge zien. Een machtig klein dingetje was het, met een tentje d'r bij. En dat zat achter zo'n Messer- schmittje, zo'n autootje op drie wielen. Daar kwamen ze mee uit Middelburg -een kennis van m'n oudste zuster, een zekere Uitten- bogert, met zijn oude moeder. Die wilde wel eens uit de dagelijk se sleur. Een paar weken hebben ze toen in een wei gestaan, tegen het vroon aan". Het bleef bij een éénmalige ge beurtenis. Maar zo in 1964 of '65 kreeg je de campings. Het boerde rijtje waar Wim Mesu opgroeide lag precies tussen "De Zandput" en "Oranjezon" in. Twee soorten herinneringen heeft hij aan die eerste jaren van het massa toerisme. Over de stille dijken achter Vrouwenpolder begonnen motoren te knetteren. "Dat wa ren van die lichte motortjes en daar reden die Duitsers op. Zo maar in een bloesje en zonder helm. Met een gangetje van 80 of 90, over die dijk, dat was je niet gewend. Prachtig vond je het: een brommer was niks daarbij verge leken. En zelf had je nog niet eens een brommer". "En wat ook wel leuk was, hoe die eerste campings reilden en zeilden. Dat kun je niet vergelij ken met hoe het nu is. Die ene eigenaar was een echt baasje. Met een fiets aan de hand of stapvoets op z'n brommertje over de cam ping om te controleren. Hij had een megafoon en wat hij omriep hoorden we altijd als we op 't land werkten. Als je het kon ver staan, want hij probeerde Duits te praten, maar dat kon 'ie glad niet. Dan had hij een horloge ge vonden en dan was het: d'r ligt een Dhr op de of: de vuilnisem mers aan de strasse plasse. Daar hebben we veel om gelachen". Contact met de toeristen kwam er eigenlijk op het moment dat ze groente kwamen kopen, herinnert Mesu zich. Of'als ze het boerde rijtje uittekenden of belangstel ling toonden voor het koeien mel ken. "Wij keken daar wat tegen aan hoor. Ik weet wel dat vader altijd praatte in de trant van: dat zijn van die mensen die tot 4 of 5 uur werken en naar huis gaan en nog een lekker vakantiecentje krijgen, en dan kunnen ze op va kantie. De mensen die het beter hadden, want wij zouden dat nooit kunnen en zo. Maar het ble ken ook maar gewone mensen te zijn en al gauw hadden we vaste klanten voor aardappels en groente. Daar waren we goed mee, want op de veiling kreeg je ook niet zo veel. En vader was ie mand die graag een praatje maak te en overal belangstelling voor had. Dat klikte gauw genoeg. Zulke mensen kwamen ook elk jaar weer terug. Dan was het een heel vertellen hoe het in 't afgelo pen jaar geweest was en zo". "Eigenlijk vonden we het alle maal heel gezellig. Voordien was het ook zó stil. Een uithoek van 't eiland was het, nog twee kilome ter van het dorp vandaan, 's Zon dags gingen de mensen naar de kerk maar verder kwam je niet van huis als je boer of tuinder was". De Noorddijk was altijd een zandwegje waar de koeien op lie pen. Maar dat moest algauw een asfaltweg worden. De Mesu's namen ook badgasten in huis. Duitsers die ze kenden van de groente-verkoop. Ze leef den apart in een grote kamer en waren in elk weer buitenshuis, want ze kwamen voor de frisse lucht. Ook dat contact werd door iedereen als gezellig ervaren, her innert hij zich. "En later, als je wat ouder werd, had je weer andere dingen. Dan ging je zelf eens bij zo'n camping koekeloeren. Je kocht een frietje in de kantine -ook een nieuwigheid- of je fietste naar de midget-golf. Dat trok allemaal aan, weet je". Geen enkel negatief punt kan Wim Mesu aan het opkomende toerisme ontdekken. De horizon werd een beetje wijder voor de polderbewoners, meer mogelijk heden tot vertier stonden voor hen open. En wie zijn kans schoon zag, kon een best centje overhouden aan het toerisme. Bloeiende campings ontstonden op waardeloze zandgrond of op een stuk moeras. En ook op ande re manieren probeerde men een extraatje te halen. Wel erg teke nend is het verhaal over die tuin der die naast een camping woon de en op het idee kwam een hokje te timmeren en friet te gaan verkopen. "Aardappels had hij zelf en zijn dochters liet hij verkopen. Een kwartje per zak -dat liep prachtig. Maar het heeft maar één zomer geduurd omdat de man geen en kele vergunning had....". Aan de duinrand bij Vrouwenpolder. Eén van de plaatjes waarmee de VVV in een brochure reclame maakte voor het dorp. Folo: Zeeuws Documentatiecentrum Deze zomer zal in het teken staan van de Verenigde Oostindische Compagnie en Zeeland. De on langs opgerichte stichting VOC- publicaties Zeeland wil daarom een aantal publicaties uitgeven of doen uitgeven. De totale kosten voor deze publicaties raamt de stichting op 182.250 gulden. Een gedeelte van dit bedrag is al bin nen of wordt verwacht uit de ver koop van de publicaties, maar nog niet alles is er. Daarom vraagt de stichting aan de ge meente Vlissingen een eenmalige startsubsidie van 2500 gulden. Die aanvraag behandelt de cultu rele raad van Vlissingen donder dag 7 mei in een algemene bestuursvergadering om 20 uur in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. Verder zul len aan de orde komen het voor ontwerp Beschermd stadsgezicht, de kindermatinees in Britania de ze maand en de garantiesubsidie voor een gezamenlijk concert van het Zeeuws Orkest met het Zeeuws Jeugdorkest. Wie tijdens zijn (of haar) vakantie ook een ander een leuke vakantie wil bezorgen, kan zich wenden tot het Interkerkelijk Vakantie Wo ningruil Bureau (IWB). In samen werking met de (kerkelijke) ge meente wordt er dan voor gezorgd dat het huis wordt bewoond door een gastgezin, in de meeste geval len mensen die behoren tot de ca tegorie 'minder draagkrachtig'. Wie op Walcheren interesse heeft om het huis tijdens de vakantie te laten bewonen kan informatie krijgen bij P.H. Koole, Oude Koudekerkseweg 56 in Middel burg, telefoon 01180 - 28798. De burgemeester van Kortgene, mevrouw E.J. Hoogendijk-Van Duijn, en de heer Karman zullen op een informatieavond van de vereniging Zeewind spreken over 'Exploiteren van milieuvriendelij ke energiebronnen in de vorm van coöperatieve windmolens'. Zij doen dat in het Hervormd Ge meentecentrum in Oostkapelle op maandag 11 mei. De aanvang is om 20 uur, na de sprekers is er een discussie. Vrouw en Werk Zeeland zoekt een aantal begeleiders voor de cursus 'Vrouw en Werk' die eind mei be gint. De begeleidsters hoeven geen speciale vooropleiding te hebben maai ze moeten wel ervaring met groepswerk voor vrouwen hebben. De cursus is bedoeld voor vrouwen die al een tijd geen betaalde baan hebben of nooit uit huis gewerkt hebben. Zij krijgen informatie over studeren, solliciteren en dis cussiëren over de verhouding tus sen man en vrouw op het werk. De begeleidsters kunnen zich aanmel den bij Vrouw en Werk Zeeland, Nieuwstraat 13 in Middelburg. Te lefoon 01180-37555. Met z'n drieën een triatlon doen, dat kan dinsdag 9 mei in de zoge naamde trio triatlon estafette. Die bestaat uit 15 kilometer skeeleren, 10 kilometer lopen en 26,6 kilome ter fietsen. De start is aan de Prooyenseweg in Middelburg om 18.45 uur. De rugnummers kun nen tussen 17.45 en 18.30 uur op gehaald worden. Deelnemers moe ten zelf voor een trio zorgen, maar mocht dat niet lukken dan kunnen zij contact opnemen met Frans Wassink, Arnelaan 21 in Middel burg. Inschrijven kan tot 13 mei bij Frank Wassink, telefoonnum mer 01180 - 15183. De woningbouwvereniging Basco uit Vlissingen houdt haar voor jaarsledenvergadering op donder dag 4 juni in het kantoorgebouw aan de Hermesweg. Op de agenda staan onder meer de leegstandsproblematiek, de sa menstelling van het dagelijks bestuur en de verkiezing van een algemeen bestuurslid. Verder zal aandacht worden besteed aan het thema 'Wonen voor en door ouderen'. De aanvang is om 19.30 uur. De programmering van Bellamy 19 in Vlissingen voor 1987/88 zal donderdag 14 mei aan de orde ko men in een sektievergadering Beeldende Kunst van de culturele raad Vlissingen. Acht kunste naars komen tot nu toe in aan merking voor een ateiierbezoek, namelijk Hans de Ruyter, Saskia Strijdonk, Mare Pijnappels, Krien Clevis, Koen Sparretak, Bernaar Leenders, Stefan Axel Valdimarsson en Alex Vermeu len. Met hen wordt een afspraak gemaakt voor een eventuele ten toonstelling. Van andere kunste naars die aangeschreven zijn door Bellamy 19 is nog geen reactie ontvangen. De vergadering wordt gehouden in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen en begint om 20 uur. Verder neemt Bob Pingen afscheid van de sek- tie; hij was vier jaar medewerker. Schilders en baggeraars van de Bouw- en Houtbond FNV afde ling Vlissingen, kunnen op de woensdagen 13 en 20 mei hun va kantiebonnen verzilveren en op de woensdagen 27 mei en 3 juni de RBS-rechten. Tussen 18.30 en 20 uur kunnen zij terecht in het bondskantoor aan de Eedestraat 2 in Vlissingen. Artsen en maatschappelijk wer kers worden zo nu en dan gecon fronteerd met gezinnen die tot de wanhoop zijn gedreven door bi zarre en onverklaarbare verschijn selen, zoals messen die uit de keu kenlade vliegen, deuren die uit sponningen worden gerukt en soortgelijke toestanden. Wat moe ten we hiermee en wat is de zin in de onzin? Dat is waar drs. Th.de Graaf van de Nederlandse vereni ging voor Parapsychologie op 20 mei over zal spreken in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. De aanvang is om 20 uur in de zaal op de eerste verdieping in de Verwerijstraat. De Lammerenburcht aan de Zuid- beeksesingel in Vlissingen houdt op vrijdag 8 mei een bingo. De aanvang is om 19.45 uur. Op zaterdag 9 mei is er een lande lijke fietsdag. In Vlissingen is de start van de fietsroute tussen 9 en 13 uur vanaf het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk 15. De op brengst is bestemd voor een spe ciale afdeling voor ernstig zieke kinderen in het Sophia-ziekenhuis in Rotterdam. Op die dag zijn er ook inlichtingen te krijgen over de molenroutes voor fietsers bij het VVV in Vlissingen in het kader van de nationale molendag. Ouders van MBD-kinderen kun nen op vrijdag 15 mei komen pra ten in het PMD-gebouw aan de Zonnebloemstraat in Goes. De ouderencontactgroep heeft als thema 'Hobby en vrije tijd', uit gekozen. Tussen 10 en 12.30 uur zal daarover gepraat worden. Voor meer informatie bellen naar 01100 - 14901 of 01104 - 639. Voor mensen die er tegenop zien een speech te houden, maar dat wel willen leren, organiseert de Stichting Vorming en Volwasse nen de cursus 'Spreken voor een groep'. Er worden twee cursussen gegeven. De eerste bestaat uit acht bijeenkomsten op maanda gen van 19.30 tot 21.30 uur en start op 11 mei. De tweede cursus wordt gegeven op acht woensda gen van 9.15 tot 11.45 uur en start op 13 mei. Bij de laatste is een kinderopvang aanwezig. De cur sus is in het gebouw van de VOV aan de Julianalaan in Vlissingen (01184 - 17819), daar kunnen be langstellenden inlichtingen krij gen en zich aanmelden. De zwakzinnigenzorg gaat dins dag 12 mei in staking; niet letter lijk maar op een symbolische ma nier. Er zullen ballonnen ver kocht worden die het aantal sym pathisanten vertegenwoordigen. Ballonnen uit heel het land zullen 's middags op het Binnenhof los gelaten worden. Deze staking is een protest tegen de bezuinigin gen in de zwakzinnigenzorg. In Middelburg is er om 15 uur een demonstratie. Vanaf het Hof van Tange zal de stoet naar de Abdij gaan waar een aantal sprekers, onder wie gedeputeerde van de provinciale staten, de heer Don, het woord zal voeren. Verdere in formatie is te krijgen bij Henk Meijer, 01180 - 16818. Wie betaalt de rekening? Dat is de centrale vraag op de thema-avond van het Comité Stille Tochten Zeeland op dinsdag 12 mei in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De vraag slaat op de schuldenlast van Latijns-Amerika. De video film 'Vandaag niet eten, morgen ook niet', zal de vraag verduide lijken. Na de pauze is er een fo rumdiscussie. De aanvang is om 19.45 uur. De wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars heeft een avondvierdaagse uitgezet. Van maandag 11 mei tot en met woens dag 13 mei kan er gestart worden vanaf clubhuis Zeeland Sport aan het Baskensburgpleinin Vlissingen om 18.30 uur. De afstanden zijn 5, 10 of 15 kilometer. Op donder dag 14 mei is de start op dezelfde plaats maar zijn de tijden: 5 kilo meter om 18.30 uur, 10 kilometer om 18 uur en 15 kilometer om 17.30 uur. Een zanggroep onder leiding van de heer H. van Winkelhof treedt zondag 10 mei op in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middel burg. In deze 'dienst voor ieder een' wordt weinig gesproken en veel gezongen. De aanvang op de ze zondag Jubilate is om 10 uur. Op moederdag, dit jaar op zondag 10 mei, verwennen we traditiegetrouw de moeders. Een feest waar wij als bakkers ons ook sterk bij be trokken voelen. In de nacht van 8 op 9 mei zorgen wij er voor dat er een grote variatie van brood en banketlek kernijen gemaakt worden. Zodat ie- dereen op zaterdag een ruime keuze heeft om de moe ders en oma's alle maal goed te ver wennen. Eigenlijk moeten we alle vrou wen op 10 mei eens extra in het zonnetje zetten! Begin 's morgens al vast met een vor stelijk ontbijt te pre senteren. Kies daar voor eens wat heer lijke broodjes uit, bij voorbeeld zachte puntjes, harde broodjes, volkoren bollen of croissants. En voor bij de koffie natuurlijk een lek kere taart. Doe uw best en verwen al onze moeders (vrou wen), aan ons zal het niet liggen. Wal»' BAKKERIJ- Watstraat 98 Vl.ss.ngen 01184 -12479 Kanaaist'aat 27 O -Souburg 01184-72553 De laatste koffiecontact-ochtend van de Allliance Frangaise voor de zomervakantie is op woensdag 13 mei van 9.30 tot 11 uur in het restaurant De Abdij in Middel burg. Op deze bijeenkomst kun nen de aanwezigen ideeën en wen sen opperen voor het nieuwe seizoen. Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN, Lange Zelke 93. tel. 01184 - 12398

de Vlissinger | 1987 | | pagina 17