informatiepagina van de gemeente vlissingen w o v Maandag, 20.00 uur: 2 minuten stilte Gratis naar het museum? Dat kan een heel weekeinde! Bang op straat??? vlissingen mi ewust AFGEWERKTE OLIE: ier zijn? Plan herinrichting Steenen Beer en grond langs Koudenhoek Actie voor Afghaanse vluchtelingen nu op volle toeren! Pro eet voor werk- zoe <ende Molukkers I Wijzigingen ophalen huisvuil DE VLISSINGER Woensdag 29 april 1987 Rondgang 2 minuten Horeca Vlaggen Oost-Souburg Muziek NIET WEG LATEN LOPEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN BIJ: Medewerking aan onderzoek gevraagd Gemeentelijke diensten op 30 april, 4- en 5 mei gesloten Vrijdag Stadhuisplein morgen géén parkeerplaats Uw reacties? Vergadering emancipatie commissie Inkomsten verklaring tijdig inleveren! Er kan meer... voormalig postkantoor Werkloosheid I Culturele Raad Even bijpraten met wethouder Wisse IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337, Maandag (4 mei) is de dag van de nationale herdenking. Overal in Nederland worden dan burgers en militairen herdacht, die sinds mei 1940 voor het Koninkrijk der Nederlanden vielen; wanneer of waar ook ter wereld. Bovendien wordt er stilgestaan bij hen, die omkwamen door oorlogshan delingen en terreur. Mede door hen allen kan een ieder nü in vrijheid leven. Is dat niet iets waar we stil bij mogen staan, zeker die ene keer per jaar op 4 mei? In het besef dat de herdenking ook een symbool, een uiting van verzet is tegen fascisme, racisme en vrijheidsberoving anno 1987! In Vlissingen vindt de herden king plaats op de Noorderbe graafplaats (President Roose- veltlaan). Belangstellenden, zo wel jong als oud, worden ver zocht om 's avonds tien voor acht daar aanwezig te zijn. Om 20.00 uur wordt het trompet signaal voor twee minuten stilte gegeven. Hierna zal, tijdens het spelen van het Wilhelmus, de Nederlandse vlag in top worden gehesen. Daarop volgen kransleggingen bij het monu ment (foto) door onder anderen burgemeester en wethouders. Na afloop van de kranslegging maken de collegeleden en be langstellenden een rondgang over de begraafplaats. Er zullen dan palmtakken worden gelegd bij het monument voor de geal lieerden en het gedenkteken van omgekomen burgers. Voorts zal de burgemeester bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen, die tij dens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdingsdagen (novem ber '44) in het verzet tegen de vijand zijn omgekomen. Voor de muzikale begeleiding voor, tijdens en na de plech tigheid zorgt muziekvereni ging 'Vlijt en Volharding'. Voorts wordt er medewerking verleend door leden van de scoutinggroep 'De Water geuzen'. In verband met de nationale her denking luiden zondag vanaf 19.45 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur de klokken van het ziekenhuis en kerken in Vlis singen, Ritthem en Souburg. Even nadat zij tot zwijgen zijn gekomen breken, om 20.00 uur precies, de twee minuten van al gehele stilte aan. Een stilte, die gerespecteerd kan worden door even 'stil te staan'. Het maakt daarbij niet uit of men zich op dat moment bij de herdenking of 'zomaar ergens' (thuis of op straat) bevindt. Aan de exploitatie van horeca bedrijven zal maandag tussen zes- en negen uur 's avonds elk (foto Johan Murre) vermakelijkheidsaspect ontbre ken. Buitenverlichting moet dan zijn gedoofd. Bovendien mag er geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële radioprogramma's. De vlag mag maandag uithan gen (halfstok) tussen 18.00 uur en zonsondergang. Dat is om streeks 21.00 uur. Op 4 mei is van 19.45 tot 20.30 uur ook de begraafplaats van Oost-Souburg toegankelijk. Hier wordt echter geen plech tigheid gehouden. Wie zaterdag langs het Stedelijk Museum komt, moet er niet van opkijken dat het gebouw enigszins uit z'n voegen dreigt te barsten. De reden? Het historische bolwerk staat die dag werke lijk bol van activiteiten die nog gratis te bezoeken zijn ook! En die zaterdag duren van 11.00- tot, ongekend, 's avonds 22.00 uur. Zondag staat de deur wijd open van 13.00- tot 17.00 uur, net als maandag de 4de. Normaal is op deze dagen 'de Poort' potdicht. Waarom dit alles? Gewoon, om dat het een nationaal museum- weekeinde is. Dat willen de me dewerkers van het Vlissingse 'stedelijk' laten weten ook. Net als de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, die er de viering van haar vijfjarig bestaan aan verbindt. Op het programma staat onder meer een lezing van Piet Cle ment (graficus en galeriehouder uit Amsterdam). Het vertelt over zijn eigen werk en zal dat ook tentoonstellen. De lezing begint om 14.00 uur. Om 17.00 uur toont 'Modeaksenten', onder lei ding van Antoinette Akkermans, nostalgische en nieuwe, futu ristische mode. Daarna zullen er diverse films worden vertoond. In het begin van de avond, vanaf 19.30 uur, verzorgt het Koperen semble Kramer een optreden met lichte muziek. Een later, om 20.45 uur, zullen de heer D. Boon (leraar aan de muziek school) en vier van zijn leerlin gen laten horen hoe mooi dwarsfluit ook kan zijn. Alle garages Afdeling Reiniging Gemeente Vlissingen, Edisonweg 9, Vlissingen, tel. 62291 Olie is schadelijk voor het milieu Dus: niet in de vuilniszak, gootsteen of toilet (riool) deponeren! Maar: bewaren en inleveren, dat is beter voor ons allemaal! De emancipatiecommissie wil vanuit de bevolking gegevens verzamelen over onveilige plaatsen in de gemeente Vlissingen. Het gaat daarbij over die op verkeersgebied. Met onveilige si tuaties worden hier bedoeld de plaatsen waar geweld, beroving, intimidatie en sexueel geweld hebben plaatsgevonden. Boven dien kan het ook een omgeving zijn waarvan men vermoedt dat er gemakkelijk (bovengenoemde) delicten kunnen gebeuren. Meestal is dat merkbaar doordat men zich bang voelt op die plaatsen of dat men het gebruik ervan vermijdt. Morgen (donderdag), maan dag en dinsdag zijn alle ge meentelijke diensten geslo ten. Dat geldt niet alleen voor de diensten in het stadhuis, maar ook voor de sociale dienst, de reinigingsdienst en de afdeling beplantingen. Morgen vieren ook de medewer kers van deze gemeentelijke diensten Koninginnedag. Maan dag is door burgemeester en wethouders, in het kader van de arbeidsduur-verkorting, aange wezen als verplichte vrije dag. Dinsdag 5 mei, bevrijdingsdag, is een nationale feestdag. Om misverstanden te voorkomen: politie en brandweer blijven ui teraard bereikbaar. Het Stede lijk Museum is weliswaar mor gen gesloten, maar vrijdag, za terdag, zondag en maandag ge opend. Dinsdag is het museum dicht. (Over de activiteiten in het museum, het komende weekein de, staat elders op deze pagina een artikel). Vrijdag 1 mei zijn de gemeente lijke diensten op de normale tij den geopend. Er dient echter re kening mee te worden gehou den dat aardig wat gemeentelij ke medewerkers die dag vrijaf hebben. In vele gevallen zullen hun collega's u echter ook kun nen helpen. Morgen, Koninginnedag, mag er niet geparkeerd worden op het Stadhuisplein. Dit, in ver band met de taptoe die er tra ditiegetrouw gehouden wordt. Een verzoek aan omwonenden: zèt uw auto, zo die nu op het plein staat, vandaag tijdig el ders. Doet u dat niet, dan loopt u het risico dat'ie wordt weg gesleept. Vrijdag kunt uweer met de auto op het plein terecht. Burgemeester en wethouders hebben het plein onlangs laten openstellen als parkeerplaats. Aanleiding daarvoor vormden de rioleringswerken in de Bad huisstraat. Die brengen met zich mee dat er in die straat, waar nogal wat kantoren en dergelijke gevestigd zijn, (tijdelijk) parkeer ruimte verdwijnt. Met behulp van de ingekomen reacties hoopt de commissie een duidelijker beeld te kunnen krijgen over de onveilige situa ties in Vlissingen. Op basis daarvan wil men, als dat nodig blijkt, advies uitbrengen aan burgemeester en wethouders. Dit, in het kader van het onder werp 'veiligheid op straat'. Der gelijke adviezen kunnen onder meer van belang zijn bij het in richten van een nieuwe woonwijk. De commissie stelt het op prijs dat, wanneer u wilt reageren, u het volgende vermeldt: gebeurtenis: plaats en tijdstip; maand; leeftijd en geslacht. Uw anonimiteit wordt ge waarborgd! Om u te laten weten wat de com missie met de gegevens gedaan heeft, zal daarover later bericht worden gedaan op deze ge meentelijke informatiepagina. Woensdag 6 mei houdt de emancipatiecommissie in het stadhuis haar maandelijkse, vergadering. De aanvang is om 20.00 uur. Het is een open bare bijeenkomst, waarbij ook belangstellenden gebruik kun nen maken van spreekrecht. Aan de orde komen onder meer sociaal jaarverslag; kinderopvang; uitbreiding commissie. De stukken voor deze vergade ring liggen ter inzage bij de amb telijk secretaris van de commis sie. Deze werkt bij de afdeling welzijn in het stadhuis. Telefo nisch kunt u hem rechtstreeks bellen via nummer 87336. Morgen wordt er in verband met Koninginnedag geen huis vuil opgehaald. In de wijken, waar men normaal op donder dag komt, zal de reinigings dienst deze week vrijdag de vuilniszakken meenemen. Ook maandag (4 mei) geniet het personeel van de gemeente (en daarmee de reinigingsdienst) van een vrije dag. De bewoners, die gewend zijn op maandag het huisvuil buiten te zetten, wordt gevraagd het een week te bewa ren. Dat is dus tot 11 mei. Bent u gewoon het afval op dins dag aan te bieden? Dan moet u volgende week een dag wach ten. Dinsdag wordt het namelijk niet, maar woensdag wèl op gehaald. Alle bewoners die met deze wijzigingen te maken hebben, ontvangen daarover vandaag met 'De Scheldebode' een brief van de gemeente. De actie voor Afghaanse vluchtelingen draait in Vlissingen nu op volle toeren. In heel de gemeente is inmiddels huis-aan-huis - dus ook bij u - een blauwe folder verspreid. Daarin kunt u uit gebreid lezen waarom deze actie zo hard nodig is. In de folder zat iets belangrijks: een accept-girokaart. Die kunt u gebruiken om uw bijdrage te storten. Uw reacties kunt u (voor 22 mei) schriftelijk richten aan: de emancipatiecommissie, p.a. bureau welzijn, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Wilt u op de linker bovenhoek van de envelop wel vermel den: 'vertrouwelijk'. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand (vandaag!) een in komstenverklaring in te leve ren. Indien u, als cliënt van de sociale dienst, deze in komstenverklaring niet- of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uit kering automatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tussentijd kun nen ook geen voorschotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de in komstenverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bijvoorbeeld doordat deze verkeerd is be zorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1) en een ver vangend exemplaar invullen. Als u dat niet doet wordt uw uit kering automatisch geblok keerd! Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narig heid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die op gave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. In tegenstelling tot wat u uit de folder zou kunnen opmaken, wordt de acceptgirokaart niet bij u opgehaald. U kunt hem, even tueel saifien met andere over schrijvingen, gewoon opsturen aan de bank- of het girokantoor waar u uw rekening hebt! Tip: doe het (als het nog niet ge beurd is) direct even. Dan kunt u het ook niet meer vergeten. De kans is klein, maar mis schien hebt u de folder en de bij behorende girokaart niet ont vangen. U kunt ze dan beiden opvragen bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Eén telefoontje (num mer 87335) en ze worden u di rect toegestuurd. Uiteraard kunt u ook gebruik maken van uw ei gen bank- of giro overschrijvingsformulieren. Jonge Afghaanse vluchtelingen aan de studie in een vluchtelin genkamp in het Pakistaanse Om ar Shah. (foto UNHCR/D.A. Giu- lianotte). Daarom hierbij het nummer van de speciaal voor deze actie bij de Rabobank geopende reke ning: 3493.44.566. Betaalt u via de giro, dan is het gironummer van de bank: 7433. Bij de ruimte voor 'mededelingen' op het for mulier gaarne noteren: 'Adoptie Afghaanse Vluchtelingen'. De komende week telt verschil lende vrije dagen. Bovendien vinden er vele aktiviteiten plaats. Misschien bieden u die de mogelijkheden om méér voor de Afghaanse vluchtelingen te doen dan alleen het giro formulier invullen. Met enige vindingrijkheid zijn er ongetwij feld diverse mogelijkheden voor. Om u op weg te helpen: Kinderen kunnen karweitjes doen als gras maaien, auto wassen, stofzuigen en derge lijke. De verdiensten zouden dan aan de actie voor Af ghaanse vluchtelingen ge schonken kunnen worden. Als u toch naar het Sport- fondsenbad gaat koopt u daar aan de kassa de sticker, die speciaal voor dit doel ge maakt is. Ook bij de VVV (Nieuwendijk 15) en in het stadhuis (bureau voorlich ting) verkopen ze de stickers. De entree voor een wedstrijd, voorstelling of ander evene ment kan iets worden ver hoogd. De meeropbrengst zou dan ten goede kunnen komen aan Afghaanse vluch telingen. U kunt evenveel stickers ko pen als u deelnemers/bezoe kers verwacht voor een eve nement of wedstrijd. Die fel rode 'plakkaten' kunnen dan dienen als een blijvende her innering aan het evenement. Per dienst of afdeling van een bedrijf of kantoor kan één vluchteling (of meerdere) worden geadopteerd. Voor f 20,— kan namelijk iedere vluchteling een jaar lang wor den geholpen. Dat gebeurt dan op een wijze, waarmee hij zoveel als mogelijk op ei gen benen komt te staan en hij later zonder hulp 'van bui tenaf' in onder meer levens onderhoud, onderwijs en me dische zorg kan voorzien! De meeste bedrijven en perso neelsverenigingen hebben reeds meerdere acceptgiro kaarten ontvangen. Kortom: voor f 20,— geeft u een Afghaanse vluchteling in Pakistan mogelijkheden voor en uitzicht op een menswaar diger bestaan, f 20,—, zou het kunnen? Onlangs is het Bijzonder Regionaal Project voor werkzoekende Molukkers op Walcheren van start gegaan. Dit project beoogt verbetering van de beeldvorming over en de arbeidsinpassing van werkzoekende Molukkers op Walcheren. In het kader daar van zijn twee Molukse functionarissen - Corry Tomasowa en Ju lius Patty - per 1 april met hun werkzaamheden begonnen. Zij zijn verbonden aan het Buro Baanlozen Service van de gemeen te Middelburg. tl x" De gemeente heeft een ontwerpplan gemaakt voor herinrichting van de Steenen Beer en de strook grond langs de Koudenhoek. Het plan is deze week voorgelegd aan alle omwonenden. Zij kunnen er hun mening over geven tijdens een inspraakavond, volgende week woensdag 6 mei om 20.00 uur in het schoolge bouw aan de Nieuwstraat 232. In het plan zijn parkeerplaatsen opgenomen op de Steenen Beer en op een stuk grond dat nu nog ligt binnen het hek van de BV Ko ninklijke Maatschappij de Schelde. Voorts zijn in het plan een plein tje voor de panden aan de Steenen Beer en lage muurtjes langs de strook grond aan de Koudenhoek opgenomen. Daarbij kan groenbe- planting worden aangebracht en, enigszins verhoogd, een wandel pad worden aangelegd. Speciaal ten behoeve van het project werd onlangs een bege leidingscommissie geïnstalleerd door mevr. S. Boersma- Smitskamp, de Middelburgse wethouder voor sociale zaken. Hierin hebben vertegenwoordi gers van de initiatiefnemers, het Gewestelijk Arbeidsbureau en de gemeente Middelburg zitting. Ook vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap op Wal cheren en een provinciaal ar- beidsconsulent nemen er aan deel. Dat geldt ook voor de ge meente Vlissingen, die in de commissie vertegenwoordigd is in de persoon van een medewer ker van het bureau welzijn. De werkloosheid onder de Mo lukkers is groot. Van de totale Het kan bijna niet missen. Op de donderdag in de eerste vol le week van de maand verga dert het algemeen bestuur van de Culturele Raad. Volgende week is het weer zover. Op de 7de worden de leden van deze raad in welzijnscentrum 'Bachten Komme' verwachten, zo tegen 20.00 uur. De agenda en andere stukken die er behan deld gaan worden liggen tpr in zage in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Daar zijn ze te vin den in de grote, gele ordners. De informatiehoeken zijn onder gebracht in: de openbare biblio theek (Lange Zelke), wijkcen trum 'Middenhof' (Oost- Souburg), wijkcentrum 'Open Hof' (Paauwenburg), buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht) en in het stadhuis (bij het bureau voorlichting). beroepsbevolking in ons land is 40 procent werkzoekend, zo heeft een onderzoek onlangs uitgewezen. Dat percentage ligt ongeveer 2Vï keer zo hoog als dat voor de Nederlandse be roepsbevolking. Het gaat dan met name om jongeren tussen de 23 en 30 jaar. Wat daarbij meespeelt is een gemiddeld laag opleidingsniveau, sollicita tieproblemen, discriminatie, de motivatie door langdurig zonder werk zijn en het vraaggericht be leid van arbeidsbureau's. Uit cij fers van het Gewestelijk Ar beidsbureau is gebleken dat er 123 werkzoekende Molukkers staan ingeschreven, waarvan 63 in Middelburg en 60 in Vlissin gen. De meeste (langdurig) werkzoekenden bevinden zich in de beroepsgroepen metaal, handel/kantoor en algemene diensten. Door Corry Tomasowa en Juli us Patty zal eerst ondermeer onderzoek worden verricht. Zij zullen daarbij nagaan of de oorzaken van werkloosheid, zoals die uit het landelijk on derzoek naar voren kwamen, ook op Walcheren gelden. Met de resultaten van het onder zoek willen de functionarissen inspelen op de behoeften en wensen van de werkzoekende Molukkers. Daarbij wordt on der meer gedacht aan het sti muleren van deelname aan scholings- en andere inpas singsactiviteiten door werk zoekende Molukkers. Corry Tomasowa en Julius Patty zijn bereikbaar bij het Buro Baanlozen Service, Stad huisstraat 1 in Middelburg. Het telefoonnummer is (01180) 35790. Alweer enige weken geleden, op 15 april, heb ik het genoegen ge had de officiële eerste paal te mogen slaan voor de bouw van de eerste 17 premiekoopwonin gen in de Paardenstraat. Om precies te zijn op het terrein' waar vroeger de gasfabriek gestaan heeft. Dat was een markant punt in het volkshuisvestingsbeleid, voor zover dat de binnenstad be treft. Hoewel er nog op verschil lende plaatsen panden en stuk ken terrein op restauratie of nieuwbouw wachten, vordert het hele proces toch gestaag. Het aantal inwoners van de bin nenstad is de laatste jaren ge weldig toegenmen. Voor de ge meente is dat een stimulans om, zo mogelijk samen met woning bouwverenigingen, allerlei pro jecten aan te pakken. Een daarvan is het Oud- Arsenaal, dat zeer binnenkort zal worden opgeleverd. Door allerlei omstandigheden is de gemeente daar zelf opdrachtgever geweest voor restauratie. Zoals het er nu naar uitziet blijft het pand eigen dom van de gemeente. Die heeft echter geen eigen woningbedrijf meer. Er zijn daarom nu verge vorderde plannen om het beheer en verhuur in handen te geven van een makelaar. Voor mij is dit project een voorbeeld van hoe je, met handhaving van het karak ter, toch de bewoonbaarheid van de binnenstad kan bevorderen. Dit arsenaal, niet te verwarren met dat aan de Vissershaven, is een oud èn uniek gebouw. Ook doordat het nu meerdere appar tementen in verschillende groot te herbergt. En dat, op nog geen steenworp afstand van de Ei- landdijk! Ook het gereedkomen van het Oud-Arsenaal zal mijns inziens weer een impuls geven aan het wonen in de binnenstad. Want het kan dan lijken dat door alle publiciteit rond het kern winkelgebied en het Arsenaal aan de Vissershaven het wonen minder aandacht heeft gekre gen, dat is zeker niet het geval. Het blijft een van de hoofdpijlers van het beleid van dit college van burgemeester en wethouders. Want wat wij van belang vinden is dat de binnenstad een plaats is en blijft waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, kunnen uit gaan en kunnen winkelen. We blijven er aan werken om dat te verbeteren, zodat we de komen de jaren een werkelijk gaaf ge heel krijgen! Al die werken in de binnenstad brengen overlast met zich mee. Zo was de Oude Markt, als ge volg van bestratingswerken on begaanbaar. Nu hoor ik tot m'n grote vreugde, van veel kanten mag ik wel zeggen, dat men blij verrast is met het resultaat. In vergelijking met de oude situatie is de binnenstad daar, door her inrichting, weer een stuk aan trekkelijker geworden. Maar we zijn nog niet van de overlast af. Daarmee bedoel ik de uitvoering van de rioleringswerken, waar automobilisten en fietsers al heel wat kilometers voor om hebben gereden. De werken ter hoogte van de watertoren zijn uitge voerd. De aannemer komt nu als het ware de Badhuisstraat in. Zoals al bekend is gemaakt zal die overlast nog wel enige tijd duren. Er moeten nu eenmaal door de Badhuisstraat, Walstraat, Scherminkelstraat, Schutterijstraat, Lange Zelke, Sint Sebastiaanstraat, Vrou westraat, Walstraat, Wage- naarstraat, Kleine Kerkstraat en Stenen Beer reusachtige riole- ringspijpen worden gelegd. Dus moeten er ook diepe sleuven worden gegraven. Toch, als dat allemaal klaar is zullen we het binnen korte tijd waarschijnlijk weer zijn vergeten. Oök dat daar voor miljoenen in de grond is gestopt. Dit soort werken zijn van levensbelang voor het functi oneren van de gemeente Een ander belangrijk riolerings werk zal op woensdag 13 mei worden opgeleverd. Wat mij be treft blijft het mooi weer, zonder wolkbreuken. Maar het is voor de omwonenden een veilig idee dat, mochten dergelijke buien zich onverhoopt wel voordoen, die kunnen worden opgevangen in de grote betonnen bergings kelder aan de Onderstraat.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5