ALS JE ALLES GOED BEKIJKT Wat geef je nog om de politie schoonenbeig hoartoestellen Show met zelfgemaakte kleren en laserobjecten GROENEVELD HEEFT OOK VOOR U HET BESTE HOORTOESTEL j 11111 Groeneveld helpt u heter horen. r'Jifjt/e formatie Groeneveld opticiens NISSAN AFSLUITING OPLEIDING MANNEQUIN/DRESSMEN Tc blijft erin rijden DEEL 2 - NA DE BEVRIJDING Woensdag 22 april 1987 DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Kledingbeurs Duiven Woltershuis Kapasi Baha'i Openbaar onderwijs Schaken Toertocht Deetman Woonlasten Scheldebuurt Monument Nepal Bonedijcke Mariekerke Bolgewassen Culturele Raad Multiple Sclerose Niet ineens Honger Wereldwinkel Niks voor Goes DE SOCIALE -m- VERANDERINGEN OP WALCHEREN NA 194§ ii De Duunders Westkapelle AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. Veerseweg 104, Middelburg, tel. 38880 Twee werkgroepen van de buurt vereniging Van Duyvenvoorde houden op zaterdag 25 april een kledingbeurs en rommelmarkt om de verenigingskas wat te vullen. De kleding kan op vrijdag 24 april worden ingeleverd tussen 9 en 11 uur in De Schuur aan de Middel burgsestraat 113 in Souburg. Voor de rommelmarkt kunnen de spul len tot en met vrijdag 24 april be schikbaar gesteld worden. De beurs wordt gehouden tussen 9.30 en 15.30 uur in diezelfde schuur. Informatie krijgen en het beschik baar stellen van spullen kan via de nummers 01184 - 64333, 62683, 66356 en 62534. Nu de lente officieel haar intrede heeft gedaan komen de eerste wedvluchten voor de postduiven weer in zicht. Afstanden van 100 tot 1000 kilometer zijn daarbij geen uitzondering en wekelijks worden in het weekend honderd duizenden duiven verzonden die - bij normale omstandigheden- weer op de hokken terugkeren. Over het hele seizoen genomen worden meer dan 15 miljoen duiven ver zonden. Het duivenseizoen loopt van eind maart tot begin oktober. In de week van 20 april, de paasva- kantieweek, heeft het Woltershuis in Vlissingen voor de kinderen di verse activiteiten op het program ma staan. Het begint al op woensdagmorgen (10 uur), wan neer er allerlei spelletjes worden gedaan, 's Middags is er een clownmiddag, waarbij de kinderen zichzelf mogen schminken en ver kleden. Donderdagmiddag 23 april (13 uur) staat er een teken filmmiddag te gebeuren. Aan het eind van de middag wordt er een kóude maaltijd klaargemaakt en is het de bedoeling dat die wordt op gegeten. Donderdagavond is er ter afsluiting van de week een disco, waaraan een DJ-wedstrijd is ver bonden. De disco begint om 19 uur. De vriendenkring Kapasi nodigt alleenstaanden op zaterdag 25 april uit om te komen feesten in Slot Oostende in Goes. De bijeen komst begint om 21 uur. Infor matie: 01100 - 12316. Naar aanleiding van hun deelna me aan de Expo in Goes houdt de Baha'i-gemeenschap Walcheren een informatie-avond voor ieder een die met vragen is blijven zit ten. De avond wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg op woensdag 22 april en vanaf 19.30 uur is iedereen welkom. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) houdt op dins dag 28 april in het Goese lyceum haar provinciale vergadering. Op de agenda staat behalve het huis houdelijke gedeelte een inleiding door de voorzitter van de VOO, de heer J. Schoppen, die zal ver tellen hoe het met de VOO gaat. De vergadering begint om 19.15 uur. Schaakliefhebbers kunnen zon dag 26 april terecht in het pand aan de de Deckerstraat 1 in Oost- Souburg, waar de Schaakclub Souburg die dag een 'zondagmiddag-schaak' gaat houden. De zaal is open om 13.30 uur en vanaf 14 uur worden de eerste stukken gezet. Het is misschien even doorbijten, maar wie de lust en de moed kan opbrengen kan op zaterdag 25 april deelnemen aan een vrije toer tocht per fiets over een afstand van 110 kilometer. De organisatie van deze tocht berust bij de Toerclub Walcheren. Inschrijven voor dit sportieve evenement kan tussen 8.30 en 9.30 uur in het hotel Wal cheren in Koudekerke. Inlichtin gen: 01180-16243. rtSj\p Zachte en halfharde, ja zelfs gekleurde lenzen? Groeneveld geeft vrijblijvend en vakkundig advies. Met de kontaktlenspas profiteert u bovendien van aanzienlijke kortingen. Welkom bij... Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg. Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Minister Deetman komt op maan dag 27 april naar Vlissingen om daar op verzoek van het CDA- bestuur en de CDA-vrouwenraad te spreken over het onderwijs. Tij dens die bijeenkomst, die wordt gehouden in het verenigingsge bouw van de Petruskerk zal Deet man proberen duidelijk te maken waarom de basisvorming in het voortgezet onderwijs noodzakelijk is. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Het woonlastencomité Vlissingen vergadert donderdag 23 april in het welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. De vergade ring begint om 19.30 uur en zij zullen het onder meer hebben over de voortgang van de kabeltelevi sie, de verslaggeving van de diver se groepen en de stand van zaken met betrekking tot de verbreding van het woonlastencomité. Ook het wijkcomité Scheldebuurt in Vlissingen vergadert donderdag 23 april en dat gebeurt in het club huis van de Joegoslavische vereni ging in Vlissingen. Op de agenda staan eveneens de stand van zaken rond de kabeltelevisie, de verslag geving van de groepen en de bo demverontreiniging in de Van der Helstlaan. De vergadering begint om 20 uur. In 1986 is in Nederland op een aantal scholen de actie 'adopteer een monument' van start gegaan. De actie is een initiatief van de 'Stichting Februari 1941', die zich ten doel stelt de herinnering levend te houden aan de tweede wereld oorlog, het verzet en de bevrijding. De openbare basisschool 'De Pol- derburch' uit Arnemuiden gaat nu ook aan deze actie deelnemen door het monument van de '52 Lowland Division aan de Sloedam te adopteren. De adoptie vindt plaats op maandag 27 april door een kranslegging bij het monu ment om 10 uur. Na de kransleg ging is er een ontvangst op het gemeentehuis, waarbij de school een herinneringsplaquette krijgt overhandigd. Jan van Burg, arts bij het Tear Fund Nederland vertelt maandag 27 april in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg het een en an der over zijn werk in Nepal. Tevens is er het boekje 'Verdwenen in Ne pal' verkrijgbaar, waarvan de op brengst is bestemd voor het werk van Van Burg. De lezing begint om 20 uur. Het Vlissingse wijkcomité Bone dijcke vergadert woensdag 6 mei in het Woltershuis in Vlissingen. Op de agena staan behalve het huis houdelijke gedeelte een verslag van de werkgroepen, de wijkkrant en een voorstel tot het inrichten van de Bonedijckestraat. De vergade ring begint om 19.30 uur. Het college van B en W van Marie kerke zullen tijdens de raadsverga dering op woensdag 29 april de raad voorstellen de heer F. Janse ontslag te verlenen. Janse is behal ve gemeente-ontvanger ook nog ambtenaar van de burgelij ke stand. Verder buigt de raad zich over de vaststelling van de bouw- verordening 'Mariekerke', het vast stellen van een aantal begrotingswijzigingen en de kam- peerverordening. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur. De heer Springael geeft maandag 27 april een lezing met dia's over irissen, hemeocallis en andere klei ne bolgewassen. Bovendien neemt hij wat exemplaren mee. De lezing wordt georganiseerd door 'groei en bloei' en vindt plaats in 'het wa pen van Middelburg' in Middel burg en begint om 19.30 uur. De Zeeuwse Culturele Raad verga dert donderdag 23 april in het ge bouw van de Stichting Zeeland in Middelburg. Het belooft in ieder geval een 'lange zit' te worden, want er is een lijvige agenda. De raad zal onder meer de volgende onderwerpen behandelen: educa tief werk, wooncultuur, beeldende kunst, theater, muziek en cultuur behoud. Verder staat er een statu tenwijziging op de agenda. De vergadering begint om 14 uur. Mevrouw M.E. Stopfkoper- Schneider en Irma van Leeuwen geven op 28 april een pianovoor dracht in 'De Babbelaar' in 'Der Boede' in Middelburg. Dat gebeurt op uitnodiging van de MS- Stichting afdeling Walcheren. De voordracht begint om 10.30 uur. Inlichtingen: 01180-28908. ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-2.7215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 Antoinette Akkermans van Mode Aksenten in Vlissingen is er reuze blij mee. De respons op haar oproep om zelfgemaakte kleding in te sturen waarmee haar leerlin gen de opleiding manne- quin/dressmen kunnen afsluiten in een modeshow is enorm. 'Er is van alles ingestuurd', legt ze en thousiast uit. Ze noemt: futuristi sche kledingobjecten en originele draagbare kleding. Ze komen uit Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen, Rotterdam en Amsterdam. Het publiek en een deskundige jury beoordelen de ingezonden kle dingstukken op zaterdag 25 april in het Scheldekwartier in Vlissin gen. De show begint om 20 uur. Behalve de zelfgemaakte mode heeft Akkermans nog een pri meur op kledinggebied: de holo grafische opera, die wordt gepre senteerd door Vision Products uit Den Bosch. Zij maken prints op metaalfolie met behulp van laser. Sinds kort heeft dit bedrijf nu een dunne folie waarop de laserprints zijn ontwikkeld; en het is ook af- wasbaar, meldt Antoinette Ak kermans. Het materiaal kan op textiel worden gestreken, maar het kan ook worden gestikt. Bar bara Bonnen is ontwerpster van deze kleding, zij zit trouwens ook in de jury van deskundigen. De show die dus wordt gepresen teerd door leerlingen van Mode Aksenten, wordt gebracht op live music van Silvano M. uit Utrecht. 'V <9J - Het winnende pak in 1986 van de af sluit show was van Elise van Stee. Dit is een tekening van het ontwerp. Het is november 1944 als op de Walcherse dorpen de mei den die zich met de Duitsers opgehouden hebben, ten aan zien van een overmoedig en schreeuwend publiek van hun hoofdhaar worden beroofd. Henk van Waard, schrijver van 'Walcheren onder de zee golven' is er bij aanwezig. La ter zal hij noteren: Het is juri disch onjuist dat de macht hebbers dit door de vingers zien. Om erger te voorkomen geeft men een eindweegs toe aan de bevolking met haar op gekropt gemoed, doch het ge zag wordt voor een deel on dermijnd. Enige dagen later is hij er getuige van dat een kwajongen de dorps veldwachter een slag in het ge zicht geeft. Toen die meiden mis handeld werden, is er immers ook niet gestraft... Van Waard ziet het op dat moment somber in voor het gezag. Met reden? De 85-jarige Willem Rooss be vestigt dat na de oorlog de eerbied voor het gezag snel is weggesmol ten. 'Je moet niet vergeten, de oorlog heeft op ons allemaal een stempel gezet. Heel de oorlog door knoeide je. Dat deed ieder een. Als je iets achterover drukte, dan dee je dat omdat de Duitsers 't niet zouden krijgen. Maar dat was 't natuurlijk niet, want 't wier wél zwart verkocht aan een hoop Duitsers. En knoeien dat zit in de mensen - die bleven ook knoeien n't water. D'r waren toen mensen die alles uit de duinen haalden wat ze maar vast konden krijgen: stenen, plavuizen, de tegelpaden die de Duitsers gelegd hadden, een radio, een piano, 't Was toch van de Duitsers. Maar 't was niet van ulder. Daar zijn de gezagsver houdingen toch minder van ge worden. Wat geef je noe nog om een politie? Wat voor gezag heeft een meester nou nog? Vroeger was het wet als de meester iets zei. Wij hadden niet graag langs de burgemeester, de meester of de notaris gegaan zonder ons petje af te nemen. Nu zijn er heel wat die de burgemeester niet eens meer kennen...'. Behalve wat betreft de gezagsver houdingen, hebben oorlog en eva cuatie in Koudekerke weinig spo ren achtergelaten, vindt Roose. Iedereen kwam terug op 't eigen plekje, alles werd weer opge- Zeeuwse groeperingen, organisa ties en belangstellenden die zich interesseren voor het wereld voed- selvraagstuk kunnen terecht op een 'informatie- en materialen- markt' die op dinsdag 28 april in Goes wordt gehouden. De infor matiemarkt wordt gehouden in 'De Veste' aan de Keizersdijk en duurt van 19.30 tot 22 uur. Het is een initiatief van het Zeeuwse sa menwerkingsverband 'Honger hoeft niet', waarin samenwerken het COS-Zeeland, het gewest Zee land van de wereldwinkels, de consulent natuur- en milieu educatie en het ZAJK. Op de in formatiemarkt is schriftelijke in formatie, onderwijsmateriaal, dia series en videoprodukties. Daar naast is er meer specifieke infor matie over de onderwerpen 'vrou wen en plattelandsontwikkeling', koffie en het jaar van de daklo zen. Voor nadere inlichtingen: 01180 - 25347. De Wereldwinkel-Souburg heeft voor dinsdag 28 april een voor lichtingsavond over vluchteling enopvang in de gemeente Vlissin gen op het programma staan. De heer Bertïam uit Vlissingen zal die avond het een ander vertellen over de Vlissingse opvanggroep die asielzoekers begeleidt. Tot de taken van die opvanggroep beho ren onder meer het helpen bij het vinden van huisvesting, taalon derwijs en juridische zaken. De bijeenkomst wordt gehouden in 'het Guusuus' aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg en be gint om 20 uur. Inlichtingen: 01184-60647/13973. De gemeente Goes krijgt voor de plannen om het Goese kanaal en het havengebied structureel te ver beteren geen geld uit het voor- waardenscheppen beleid van de provincie. Gedeputeerde staten hebben dit aan het college van b. en w. geschreven. Met het ministe rie van economische zaken is gs van mening, dat het hier gaat om de uitvoering van reconstructie- werken en die moet de gemeente namelijk zelf betalen. Bovendien vinden gs dat het een onrendabele investering is. Verder betwijfelen gs of er veel vraag is naar vesti gingsplaatsen aan het vaarwater. De bedrijven die zich de laatste ja ren aan het kanaal hebben ge vestigd maken van de scheepvaart mogelijkheden geen gebruik en be drijven die vanuit de stad ver plaatst zouden moeten worden kunnen beter naar de industrieter reinen Poel 1, 3 en 4 verhuizen. De ontwikkeling van die terreinen heeft volgens gs de voorkeur bo ven het kanaal- en havengebied. bouwd. hen belangrijk deel van het dorp was gespaard gebleven. In Koudekerke waar de vele klei ne boeren net zo hard butterden als de arbeiders en de verschillen niet zo groot waren, betekende de oorlog geen breuk in de sociale verhoudingen. Een verbetering van de materiële levensomstan digheden was er ook al na de Eer ste Wereldoorlog geweest, herin nert Roose zich. 'En na '45 is het geleidelijk aan beter geworden, niet ineens'. Een veel ingrijpender verandering vond plaats toen binnen enkele jaren - begin jaren '60 - 225 hui zen bijgebouwd werden op Kou dekerke. 'De meesten wonen er nog, mensen uit Middelburg, Vlissingen, Souburg. Zeker de helft van Koudekerke is import. Die groei was voor de gemeente veel te snel. Vroeger kende je ie dereen in het dorp -letterlijk. Maar toen kon je dat niet meer bijhouden. En die nieuwe mensen voelen zich geen Kou kerke meer. Dat is de belangrijkste verande ring geweest'. 'Niet dat we geen import gewoon waren, hoor. Je had hier een no taris met z'n personeel, je had hier de tram: een boekhouder, een werkmeester, conducteurs, machinisten. Daar was een hele rij huizen voor gebouwd. Die kwamen van buiten - er waren bij voorbeeld altijd katholieken bij. Die had je verderop niet - op Bee- kerke of Zoutelande. Zodoende had je een beetje meer zicht op de wereld. Een wat vrijere inslag ook Sinds de samenvoeging van de drie dorpen tot de gemeente Val- kenisse zijn de scherpe kantjes van de verschillen tussen de dor pen verdwenen. Willem Roose, eens wethouder voor de CHU, herinnert zich dat kort na 1966 schriftelijk vastgelegd moest wor den hoe de volgorde van de kan didaten op de gezamenlijke lijst zou zijn: eerst iemand van Koude kerke, dan Zoutelande en dan Biggekerke. 'Zo slecht was de harmonie, Maar het heeft maar enkele jaren gespeeld. Toen kreeg je de samenvoeging in het CDA en geen mens die er ooit nog over peinsde'. Wel is de Kouderkerke- naar in de omgang nog steeds wat vrijer dan iemand van Zoutelan de, meent Roose. 'De toon is daar wat ernstiger - dat heeft er altijd al ingezeten'. 'En wat je ook niet meer hebt, is de tegenstelling tussen die van 't dorp en'de 'Duunders' - alles wat halverwege de duinen woonde. De kanten van Dishoek. Dat bleef één groepje hoor. Als je 60 jaar geleden een meisje uit de dune haalde, kon je behoorlijk op je gezicht krijgen. Wie kan zich dat nou nog voorstellen?' Een brede lach trekt over het ge zicht van Roose als hij zich de te genstelling met de 'Duunders' herinnert. In zijn leven heeft hij veel zien veranderen, maar het was niet allemaal verlies - lang niet. Ook niet in de 42 jaren sinds 1945, een half mensenleven als je even oud bent als Willem Roose. *ln het vooroorlogse Koudekerke bepaalde de traditie dat alleen hervormden deelnamen aan het ringrijden. Die stelregel is sinds lang verdwenen. De gemeenteraad van Westkapelle komt op woensdag 29 april in het gemeentehuis bijeen om zich on der meer te buigen over de volgen de punten: een wijziging van de gemeentebegroting, de aanschaf van computers ten behoeve van het openbaar- en bijzonder onderwijs, een krediet voor buitenschilder werk aan het gemeentehuis en de aanwijzing van een commissielid voor de commissie 'Westkapelle herrijst'. De vergadering begint om 20 uur. Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN, Lange Zelke 93, tel. 01184 - 12398

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7