informatiepagina van de gemeente vlissingen II Q 11 Vergadering gemeenteraad nu dinsdag a.s. Kwijtschelding gemeentelijke belastingen U moet het wel even doen....! ïfSÏ Nationale herdenking Bijstand: speciaal voor u als gescheiden vrouw Uitbreiding buurthuis 'Aldegonde' en gebouw 'Ons Genoegen' VLISSINGEN MI F0T0- CHEMICALIEN: EWUST DE VLISSINGER Woensdag 22 april 1987 De agenda Ontheffing Nog vragen? Voorstellen tot asfaltering diverse wegen Waar het over gaat? Contant geld storten? Direct storten Het gaat goed GLAS HET INZAMELEN Commissie Sportbelangen NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! i DAT KAN: BIJ UW WINKELIER IR ZIJN? Andere brochures 'Ons Genoegen' autogordels vast en zeker 4 mei: Even bijpraten met wethouder Bruinooge Arsenaalgebied Welzijn IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Uitzonderingen bevestigen de regel. Dat gaat volgende week weer op. De vaste vergaderavond (sinds kort) van de gemeenteraad valt deze maand namelijk op 30 april. Dat is Koninginnedag, nu niet direct de meest geschikte dag voor een vergadering als die van de raad. Vandaar dat deze nu wat eerder wordt gehouden, op dinsdag de 28ste. Oök 's avonds natuurlijk. Het begin? Da's om 19.30 uur! De plaats? 't Kan bijna niet missen: het stadhuis. Wat ook zeker is, is dat de stuk ken voor deze raadsvergadering door ieder die dat wil ingezien kunnen worden. Iets moet men er wel voor over hebben. Met een ritje of een wandeling naar een van de gemeentelijke infor- matiehoeken komt men al een eind. Daar liggen namelijk vanaf vandaag de agenda, een over zicht van de ingekomen stukken èn de raadsvoorstellen. Alleen in het stadhuis kunnen ook de achterliggende stukken worden ingezien. Vraagt u er maar naar bij het Stafbureau voorlichting en inspraak. Daar helpt men u graag, zodat u ook de nota's, te keningen en dergelijke, die bij de raadsvoorstellen horen, kunt inzien. De brieven en andere 'post' voor de raad, zoals die op de lijst van ingekomen stuukken staan, kunt u bij dat bureau trou wens eveneens lezen. Tot slot: als welkom ligt er voor iedere belangstellende op de publieke tribune een populaire raadsagenda gereed. Er staat onder meer een korte samenvat ting van ieder raadsvoorstel in. De agenda voor de raadsver gadering op dinsdag 28 april ziet er als volgt uit: Goedkeuring notulen van de vergadering van 26 februari 1 1987. Mededelingen Over te leggen stukken 0-1 Evaluatie 'Raamregeling in spraak gemeente Vlissingen'. 0-2 Benoeming en ontslag amb tenaar van de burgerlijke stand. 0-3 Wijziging Algemene Salaris verordening. 0-4 Krediet ten behoeve van aanbrengen tochtwerende voor zieningen Stadhuis. 0-5 Wijziging Studiefaciliteiten verordening. 2-1 Krediet herstel diverse as faltwegen. 2-2 Krediet asfalteren Oude Zuidbeekseweg (gedeelte). 3-1 Regeling financiële steun verlening. 4-1 Principiële medewerking ex art. 74 WBO voor vervanging meubilair 'Rietheimschool'. 4-2 Krediet verbouwing school gebouw Frans Naerebout- schoolIchtusschool. 4-3 Benoeming lid commissie Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs. (foto Johan Murre) 5-1 Krediet aanleg verhard handbalveld Bonedijke. 5-2 Krediet aanpassingen sout errain pand hoek Lange Zeik el Walstraat. 5-3 Krediet voor uitbreiding van 'Aldegonde' en oefenlokaal Koestraat. 6-1 Verzelfstandiging van Ter Reede. 8-1 Voorbereidingsbesluit Ro- senburg (ged.). 8-2 Aankoop Aagje Dekenstraat 9. 8-3 Aankoop Hellebardierstraat 5 c.a. 8-4 Aankoop Korenstraat 12 en 15. 8-5 Verkoop perceel grond aan Koopmansvoetpad. 8-6 Verkoop perceel grond aan Oostsouburgseweg. 8-7 Verkoop perceel grond in Westerzicht. De gemeente heft verschillende belastingen, zoals hondenbe lasting. In enkele gevallen is de benaming anders, zoals bij de afvalstoffenheffing, de grafrechten, de precariorechten en de baatbelasting. Enkele weken geleden werden de aanslagen voor deze ver schillende belastingen verzon den. Nu kan het zijn dat uw inko men op óf onder (het) minimum ligt, zodat u de belasting(en) moeilijk kunt betalen. Wat be treft de hondenbelasting en de afvalstoffenheffing (voor opha len van huisvuil) kan de ge meente u wellicht tegemoet ko men. Voor beide belastingen is namelijk kwijtschelding of ont heffing mogelijk. Hebt u het nog niet aangevraagd? Misschien dat u de bijsluiter, die bij de aan slag zat, er nog eens bij kunt pakken. Daarop staat omschre ven hoe u die ontheffing kunt aanvragen. Daar zijn overigens standaardformulieren voor ver krijgbaar. Die kunt u ophalen bij het kassierskantoor in het stad huis (begane grond). Het aan vragen moet wel binnen twee maanden na dagtekening van de aanslag gebeuren. In de meeste gevallen zal dat uiterlijk 3 juni zijn. U moet overigens wel aantonen wat uw bruto- gezinsinkomen over het vooraf gaande kalenderjaar is geweest. Nogmaals: dat moet wel op of onder (het) minimum liggen. Wat betreft de hondebelasting kunt u ook ontheffing krijgen als u: naar een andere gemeente verhuist: de (of een) hond gestorven is; de (of een) hond naar een an dere eigenaar is overgegaan. Wilt u om een van deze redenen ontheffing aanvragen, dan moet u daarvoor een schriftelijk ver zoek indienen bij burgemeester en wethouders. Dat moet ge beuren binnen twee maanden, nadat een van genoemde situa ties zich heeft voorgedaan. Ook bij de afvalstoffenheffing - vroeger reinigingsrechten ge naamd - is ontheffing mogelijk. Bij vertrek uit de gemeente kunt u dat aanvragen over het aantal volle maanden van het be lastingjaar. Het gaat daarbij om maanden die vallen na de datum van vertrek. Wie na het lezen van de bijslui ters of dit artikel nog vragen overhoudt kan die kwijt bij het bureau financieel beheer in het stadhuis (begane grond, kamer 031, tel. 87359). 8-8 Ruilingstransactie met Ko ninklijke Marechaussee. 8-9 Herverdeling middelen stadsvernieuwingsfonds. 8-10 Evaluatie "Werken met projectgroepen in het kader van stadsvernieuwing". 8-11 Meerjarenprogramma restauratie monumenten 1988-1992. 8-12 Verbetering huurwo ningen. 9-1 Vaststelling definitieve tarie ven onroerend-goedbelasting voor 1987. 9-2 Vaststelling begrotingswijzi gingen 1987. Rondvraag Sluiting Op diverse wegen in de ge meente is de asfaltlaag hard aan herstel toe. Burgemeester en wethouders willen daar wat aan laten doen. Daarom stel len zij de raad voor een bedrag van f 250.000,— uit te trek ken. Voor dat bedrag kunnen de volgende (delen van) we gen worden opgeknapt: parallelweg langs de Nieu we Vlissingseweg; Sloeweg (bij tunnel Lange Leenweg); rijwielpand Sloeweg, tus sen de Nieuwe Vlissingse weg en de Weyevlietweg; Brahmslaan, tussen Schu- bertlaan en Verbrande Hofweg; Bonedijkestraat, tussen Singel en Sottegemstraat. Het voorstel van b. en w. wordt behandeld in de vergadering van de gemeenteraad, volgende week dinsdag. Dat gebeurt on der agendapunt 2-1Direct daar na zal de raad ook nog eens worden gevraagd f 107.000,— beschikbaar te stellen voor de asfaltering van de Oude Zuid beekseweg. Het wegdek daar van is op verschillende plaatsen beschadigd. Om verder schade te voorkomen zijn reparaties no dig, evenals profielverbeterin gen. Dit, in samenhang met het aanbrengen van een afdeklaag van dicht asfaltbeton. Hou'm in de gaten, uw brievenbus. Want volgende week, maan dag of dinsdag, komt daar een folder in. Het is die over de Zeeuwse actie voor hulp aan Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan. Zoals vorige weken op deze pagina is verteld 'haakt' ook Vlissingen op deze actie in. Eén van de uitingen daarvan is de accept-girokaart die u bij de folder zult aantreffen. Een verzoek: vul hem in en adopteer zo een vluchteling. U kunt ongetwijfeld met vrienden, buren of op een feestje 'een gulden lappen' en zo met elkaar 'twee tientjes' bijeen brengen. Dat bedrag kunt u dan storten op rekeningnummer 3493.44.566 t.n.v. Afghaanse vluchtelingen. Over dat storten nog even het volgende. Met de accept girokaart kunt u betalen via de giro of via uw eigen bank. Op de kaart is namelijk ruimte om zo veel een bankrekeningnummer als een gironummer in te vullen. Als u hem volledig hebt ingevuld kan'ie in de standaardenvelop (waar u meestal ook nog geen postzegel op hoeft te plakken!) èn op de post. Bij de actie-coördinator is de vraag binnengekomen: "Hoe kan ik de ingezamelde gelden storten zonder op het Postkan toor stortingskosten te moeten betalen?" Het antwoord: "Daar zijn twee 'alternatieven' voor". 1. U brengt het contante geld rechtstreeks naar een van de Rabobanken bij u in de buurt. Het zal- dan worden geboekt als een kasstorting. 2. U maakt het ingezamelde geld over via uw eigen bank- of girorekening en vermeldt op de acceptgirokaart de naam van de vereniging, organisatie of team dat de adoptie verzorgde. Beide werkwijzen zijn eenvou dig en kosten geen geld. Het is maar wat u het gemakkelijkst vindt. Best kans dat u nu, direct al uw gift wil overmaken en daar voor uw eigen girokaart wil ge bruiken. Dat kan uiteraard ook. Het gironummer van de Rabobank Vlissingen is in dat geval: 7433.. Daarbij wel bij de ruimte voor 'mededelingen' invullen: rek.nr. 3493.44.566 t.n.v. Adoptie Afghaanse Vluchtelingen. U ziet: er zijn vele mogelijkhe den om het geld op de bestemde plaats te krijgen. Al leenu moet het wel even doen! "Tot op heden gaat het, goed met de Vlissingse actie", zo kon actie-coördinator A. Hoefkens eind vorige week al voorzichtig meedelen. Binnen een week na de eerste aankondiging en na dat zo'n 275 verenigingen wer den aangeschreven rolden de eerste overschrijvingen al in de bus. De heer Hoefkens: "Er is een goede, flitsende start ge maakt. Zo te proeven in gesprekken slaat dit adoptieplan voor Afghaanse vluchtelingen duidelijk aan. Vlissingen zal, bruisend (als de branding) van activiteiten worden de komende 30 april, 1 mei, 4- en 5 mei. Ook om te laten zien dat er meer is dan feest, dat er eveneens dankbaarheid is. Dat we met el kaar in de bevrijdingsweek er voor zorgen dat 2500 vluchtelin gen een jaar geholpen kunnen worden met medische voorzie ningen, onderwijs en maat schappelijke hulpverlening". Helpt u mee? In het artikel over de raadsver gadering wordt er melding van gemaakt. Ook in het bericht over de commissie Sportbe- langen staat er een verwijzing naar, net als in het verhaal over 'Bijstand: speciaal voor gescheiden vrouwen'. Waar het over gaat? Gewoon, over de informatiehoeken". Die zijn ondergebracht in de volgende gebouwen: - de openbare biliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30 tot 20.00 uur, dinsdag, woensdag en vrij dag van 10.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Op donderdag is de biblio theek gesloten. - buurthuis 'Aldegonde', om te voorkomen dat u aan een gesloten deur komt te staan, kunt u het beste vantevoren even bellen. Het telefoonnum mer van 'Aldegone' is: 66318. - wijkcentrum 'Middenhof (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag en dinsdag van 9.30 tot 12.00 uur, donderdag van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. (In de paasvakantie gesloten.) - wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), ge opend op maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. - stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en inspraak), ge opend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Misschien dat u in de informa tiehoeken niet kunt vinden wat u zoekt. Neem in dat geval gerust even contact op met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tel. nr. 87335). U/AARD HUP IN DE GLASBAK! i XW Enige tijd geleden heeft de Centrale Stichting Sociaal Kultureel Werk (SKW) het gebouw 'Marnix' in West-Souburg afgestoten. In verband daarmee zijn alle activiteiten in het gebied Lammeren- burg geconcentreerd in buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht). De ruimte in dat gebouw is daar door wel erg krap geworden. Met andere woorden: uitbreiding is gewenst. De gemeenteraad realiseerde zich dat al geruime tijd geleden. Bij de vaststelling van het wel- zijnsprogramma voor 1985 werd dan ook f 200.000— 'apart ge zet' voor uitbreiding van 'Al degonde'. In de tussentijd hebben de besturen van de stichting SKW en de beheerscommissie van de dienst welzijnsvoorzieningen overlegd. (Deze dienst heeft het gebouw in beheer.) Dat overleg heeft geleid tot een keuze voor plaatsing van een zogenoemde 'portokabin' plaatsbaar, degonde'. Deze twee middel van (een lokaal) soort naast ver- 'Al- kunnen dan door een 'sluis' met el kaar verbonden worden. Zo'n portokabin kost f 55.000, handeld. Het voostel mondt uit in een verzoek om benodig de f 55.000,—, respectievelijk f 130.000,— (in totaal dus f 185.000,—) beschikbaar te stellen. Fotochemicaliën bevatten zeer giftige stoffen als zilver, fenol en cyanide. Deze stoffen horen niet in ons milieu. Daarom: niet in de vuilniszak, gootsteen of toilet (riool) deponeren. Maar: Bewaren en inleveren (fixeer en ontwikkelaar apart!) Dat is beter voor ons allemaal! "Afgezien van alle emotionele spanningen is de eerste tijd na het uit elkaar gaan ook een periode van onzekerheid. Alles moet immers nog definitief worden geregeld. Dat gebeurt pas bij de uitspraak van de echtscheiding door de rechter. Het kan zijn dat uw man het huis is uitgegaan of dat u elders ingetrokken bent. Soms met achterlating van alles, zelfs uw papieren. Omdat u 'omhoog' zit, stapt u naar de sociale dienst van de gemeente om bijstand te vragen. Dat is dus financiële hulp. Maar ook bij andere problemen waarvoor u hulp zoekt, zal men u zeker op weg helpen". Dit citaat is afkomstig uit de bro chure 'Bijstand: speciaal voor u als gescheiden vrouw'. In dit 15 pagina's tellende boekje wordt bijvoorbeeld omschreven hoe de hoogte van de uitkering wordt berekend. Ook op onder werpen als 'inkomsten en uitke ring', 'bijzondere uitgaven' of 'terugvordering' wordt in gegaan. De brochure is op verschillende plaatsen in de gemeente gratis verkrijgbaar. Dat zijn: de hal van de gemeentelijke sociale dienst (Dokter Galan- datstraat 1geopend op werkdagen van 8.30- tot 12.30 uur); de informatiehoek in het stadhuis (bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak); de informatiehoek in wijkcen trum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg, Paauwenburg); de informatiehoek in wijkcen trum 'Middenhof' (Ka naalstraat, Oost-Souburg); de informatiehoek in de openbare bibliotheek (Lange Zelke, binnenstad). Op die plaatsen liggen ook soortgelijke brochures (gratis) over: Bijstand: speciaal voor star tende zelfstandigen; Bijstand: speciaal voor de zelfstandige; Bijstand: speciaal voor RWW-ers (ook in het Turks en het Arabisch); Bijstand: speciaal voor schoolverlaters (ook in het Turks); Bijstand: speciaal voor eigen huis-bewoners; Informatiegids herziening stelsel sociale zekerheid; Stand van zaken bij de socia le verzekeringen en voorzie ningen (met onder meer uit keringsbedragen); Minimumloon, minimum jeugdloon en vakantiebijslag. Het ruim twee jaar geleden ge reserveerde bedrag wordt dus slechts voor een deel benut. Het resterende bedrag willen b. en w. grotendeels gebruiken voor het verbeteren en uitbreiden van het oefenlokaal van 'Ons Ge noegen' aan de Koestraat. De uitbreiding (er komt, als de raad akkoord gaat een aanbouw) is nodig omdat het gebouw veel te klein geworden is voor de mu ziekvereniging. De verbetering zal zich met name richten op de vloer, die momenteel in slechte staat verkeert. De bovengenoemde plannen staan in een voorstel van bur gemeester en wethouders, dat volgende week dinsdag door de gemeenteraad wordt be- Volgende week woensdag (29 april) vergadert de commissie Sportbelangen. De leden van deze 'club' worden om 19.30 uur in het stadhuis verwacht. Over de agenda en de te behan delen stukken kunt u informatie inwinnen bij de medewerkers van Sportbelangen. Zij zijn tele fonisch bereikbaar via nr. 60267. Bent u toevallig in de buurt van een van de informatiehoeken? Daar liggen de agenda en ande re vergaderstukken ook ter inzage. Velen hoeven het niet eens in hun agenda te zetten. Zo ver trouwd is hen die datum van de 4de mei. De dag waarop de na tionale herdenking wordt gehouden. Ook in Vlissingen vindt er een plechtigheid plaats. Om stil te staan bij de gevallenen van onder meer de Tweede Wereldoorlog. Mede door hen kan een ieder nu in vrijheid leven. Het is echter niet meer alleen een te rugzien. De jaarlijkse herdenking is ook een van de symbolen van verzet tegen fascisme, racisme en vrijheidsberoving ge worden. De herdenking in de gemeente Vlissingen vindt plaats bij het monu ment voor gevallenen op de Noorderbegraafplaats (Pres. Roosevelt- laan). Belangstellenden worden daar tegen 7.50 uur verwacht. Na de twee minuten stilte, die ingaan om 20.00 uur, zullen er kransen worden gelegd door onder meer burgemeester en wethouders. Daarna maakt onder anderen het college een rondgang over de be graafplaats. Daarbij zullen graftakken worden gelegd bij het monument van de geallieerden en het gedenkteken van omgekomen burgers. Voorts zal de burgemeester bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdings dagen (november '44) in het verzet tegen de vijand zijn om gekomen. Na afloop van de kranslegging is er voor belangstellenden gelegen heid de (oorlogs) graven op de Noorderbegraafplaats te bezoeken, (foto Johan Murre). In februari heeft de gemeente raad de Nota werkgelegenheid vastgesteld. Daarmee is een groot aantal beleidsvoornemens geformuleerd, die elk voor zich nu nader worden uitgewerkt. Iets wat inmiddels is gerealiseerd, is het instellen van een afzonderlijk Bureau Economische Zaken. Dat is een organisatorische maatre gel die tot doel heeft een (toe komstig) ondernemer te helpen en te begeleiden bij de vele aspecten waarmee die in aanra king komt bij plannen tot vesti ging, uitbreiding, verbouwingen, hinderwetvergunningen en noem-maar-op. Ondernemers krijgen zo met één ambtenaar te maken, die dit soort zaken bin nen het ambtelijk apparaat bege leidt en coördineert en - wat erg belangrijk is - waar mogelijk bespoedigt! In de vergadering van volgende week dinsdag zal de gemeente raad zich uitspreken over de "re geling financiële steunverlening aan bedrijven"; ook een onder werp wat uit de nota werkgele genheid voortvloeit. Die regeling heeft tot doel financiële steun te verlenen aan bedrijven die willen starten, die zich in Vlissingen wil len vestigen of al gevestigd zijn en nieuwe activiteiten willen gaan ondernemen, dan wel aan gevestigde bedrijven die in tijde lijke moeilijkheden verkeren. Uit gangspunt zal wel steeds zijn, dat er van een positief uitstra lingseffect op de werkgelegen heid sprake moet zijn. Het is dus zeker niet de bedoeling om ver liesgevende, perspectiefloze be drijven te steunen. Ik wil hier ook nog eens bena drukken dat het gaat om een aanvullende financieringsmoge lijkheid; er zullen dus ook andere kapitaalverschaffers bij betrok ken moeten zijn. Bovendien gaat het niet om subsidieverstrekking, maar om vormen van leningen. Dat kan zijn een garantiestelling door de gemeente; een lening te gen marktrente, of een achter gestelde lening tegen marktren te. In beginsel geldt een maxi mum bedrag van f 25.000,— per bedrijf. Ook aan de ontwikkeling van het Arsenaalgebied wordt stug door gewerkt. In de vergadering van volgende week doet het college van b. en w. een voorstel aan de raad om het districtskantoor van de Koninklijke Marechaussee in eigendom te krijgen. Dat is nodig om de plannen voor de omge ving van het Arsenaal straks tot uitvoering te kunnen brengen. Ik vind het een gunstig neveneffect dat de Marechaussee een nieuw districtskantoor zal.bouwen aan de Govert Flincklaan. Ook dat gebied wordt hierdoor verder in gevuld. Ook op welzijnsgebied zijn er en kele positieve ontwikkelingen te melden, die eveneens hun beslag zullen krijgen door besluitvorming daarover in de gemeenteraadsvergadering van volgende week. Het is onze bedoeling het ge bouw Aldegonde in Westerzicht uit te breiden. Zoals bekend is het Marnixhuis in verband met de slechte toestand waarin dat verkeerde, gesloopt. Alle activi teiten van de Stichting Sociaal Kultureel Werk in die wijk con centreren zich nu in Aldegonde, waardoor uitbreiding daarvan nodig is. Verder zal de oefenruimte van Ons Genoegen worden verbe terd en uitgebreid. Deze ruimte aan de Koestraat heeft een slechte vloer en is te klein gewor den voor deze muziekvereniging. Een opknapbeurt is zeker op zijn plaats! Tot slot het plan om op het sport park Bonedijke een tweetal ver harde handbalvelden aan te leg gen. Die vervangen het inmid dels niet meer aan de sporttech- nische eisen voldoende verharde terrein aan de Bloemenlaan. Al met al dus weer een behoorlijke verbetering en uitbreiding van welzijnsvoorzieningen!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5