VU-professor weegt gezag van Bijbel Zwaluwentoernooi moet meer geld opleveren VC VLISSINGEN KWEEKVIJVER VOOR ZEEUWSE TALENTEN Mijnenjager 'Middelburg' de\£issinger HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN LEZING IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK d Vijftig zijspannen in eerste Zeelandia-run vuioyg-sr1 s££s N&PWHTPHOIO J. .P. A. Rossël tandprotheticus DEZE WEEK /A/1 MINDER DEELNEMERSMAAR MEER ACTIVITEITEN Meer publiek H onder cl duizendste IVOORFl-ral NIEUWE AFDRUK Uiï DE OUDE DOOS. Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Wormen Eigen schuld BuHustrade Jan Zwemer Rubrieken Kunnen opvullen Scouting Schoolbegeleiding CASSETTES Woensdag 22 april 1987 HSSNG oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44 950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-84000. privé w. melse. 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Niet minder dan tweehonderd deelnemers minder registreerde het secretariaat van het Zwaluwentoernooi dit jaar. Dat komt, aldus Theo Berendsen (secretaris), omdat het toernooi plaats vindt op hemelvaartsdag - 'Ongelukkig, maar het kon niet an ders' - en de jeugd in Middelburg heeft een toernooi. Jan van de Velde, de man die namens de scheidsrechters in de organisa tie zit, meent dat ook deze christelijke feestdag debet is aan de geringe interesse. 'Ik weet dat de jeugd in Arnemuiden op die dag niet mag voetballen, hoewel de senioren dat wel doen'. Ondanks deze tegenslagen heeft het comité er alles aan gedaan om dit jaar een attractief programma op te zetten. Behalve de talrijke wedstrijden tussen dertig elftallen en dertien zeventallen, zullen pa rachutisten landen. Met de vlag van de sponsor in de hand trach ten de para's te landen in een vangnet. De toeschouwers kun nen dan raden hoeveel er 'goed' terecht komen nadat ze uiteraard een inzet hebben betaald. Verder is er een loterij met onder meer de wedstrijdbal als prijs en de jeugd kan deelnemen aan penalty- schieten op een gerenommeerd doelman. Wie weet de organisatie nog niet, maar de naam van Ton van Eenennaam wordt meerdere keren geopperd als mogelijke schietschijf. Het Zwaluwentoernooi is een ini tiatief van de KNVB in samen werking met het Prinses Beatrix Fonds. Het begon allemaal in 1959 toen het poliopatientje Jac ques Kohier zijn Amsterdamse maatjes optrommelde om iets te doen voor zijn zieke kameraad jes. Er werd spontaan gereageerd. Allengs groeide dit initiatief uit tot een jaarlijks gebeuren waarbij de KNVB en het Prinses Beatrix Fonds gingen samenwerken in de organisatie. Tot vorig jaar voet balde de Nederlandse jeugd meer dan 2,5 miljoen gulden bij elkaar. In Vlissingen is het inmiddels ook Ongeveer vijftig zijspanrijders uit heel Nederland en België zullen naar verwachting in schrijven voor de eerste Zeeuwse zijspanrit voor ge handicapten, de zogenaamde Zeelandia-run. Deze wordt gehouden op za terdag 25 april. Kees Bakker, Simon Kuypers en Gerrit Ilio- han organiseerden de tocht in samenwerking met de Vereni ging Ouders Geestelijk Ge handicapten Walcheren naar voorbeeld van een aantal an dere 'Moto-runs' zoals de Jumbo-run in Nijmegen en de Beatrix-run in Pijnacker. Dit jaar zijn de rit en de uitstapjes die erbij horen, alleen voor geestelijk gehandicapten, volgend jaar kunnen waarschijnlijk ook li chamelijk gehandicapten mee. De tocht zal gaan over Walcheren en Zuid-Beveland. In het totaal zal hij ongeveer zeven uur in beslag nemen. Dat komt doordat het tempo niet hoog ligt, ongeveer 30 a 40 kilometer per uur en er om de twee uur een pauze ingelast is. Het eerste uitstapje is op de kin derboerderij De Hollandsche Hoeve in Goes. Daar krijgen de deelnemers een lunchpakket en geeft een gehandicapten- dansgroepje een optreden. De start is om 10 uur vanaf het Stadhuisplein in Vlissingen. Burgemeester J. van der Doef van Vlissingen zal er een korte toespraak houden en het start schot geven. Aangezien het hier om de eerste toertocht gaat die zijn bestaans recht nog moet bewijzen, zijn de organisatoren aangewezen op de financiële ondersteuning van de provincie, de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen en een veertigtal sponsors uit het be drijfsleven en verenigingen. De organisatoren van de Zeelandia-run hopen dat zij ook de volgende jaren de rit kunnen bekostigen, vooral omdat ver wacht wordt het evenement enorm zal uitgroeien. al een traditie geworden, hoewel 1984 en 1985 in de Vlissingse ge schiedenis van het Zwaluwentoer nooi niet voorkomt. Freek Swiers en Peter Meliefste van de Vlis singse comité menen dat het aan staande gebeuren op hemelvaarts dag voor de dertiende keer plaatsvindt. Dit jaar zijn er meer dan 500 jeugd- en pupillenteams aktief op de voetbalvelden aan de Irislaan in Vlissingen. Dat zijn er 200 min der dan vorig jaar. Toch hopen de heren organisatoren, die overigens allen afgevaardigd zijn van de jeugdkommissies van de Vlissing se voetbalverenigingen, op een hogere opbrengst dan vorig jaar (ƒ3.000,—). De toegevoegde acti viteiten zijn bedoeld om wat meer publiek te lokken. Bovendien wordt nu harder aan de weg ge timmerd om publiciteit te krijgen. Vorig jaar was die nihil. Het programma die dag begint om negen uur 's morgens, 's Mid dags nemen wethouder Cees de Keijzer en burgemeester Jaap van der .Doef de prijsuitreiking voor hun rekening. 'Welk gezag heeft de Bijbel?', is hel thema van een regionale bijeenkomst van de Vereni ging voor christelijke weten schappelijk onderwijs, de ver eniging waar de Vrije Univer siteit (VU) in Amsterdam van uit gaat. De bijeenkomst wordt op donderdag 7 mei om 19.45 uur gehouden in de aula van de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Mid delburg en is bedoeld voor de hele provincie Zeeland. Spre ker is prof. dr. J. Veenhof, hoogleraar aan de theologi sche faculteit van de VU. Veenhof zal de ontwikkelingen bespreken die de afgelopen tien tallen jaren gaande zijn. Voor heen werd de nadruk gelegd op de betrouwbaarheid en de oorsprong van de Bijbel. De laatste tijd is het accent echter verschoven van het ontstaan van de Bijbel naar het verstaan. Volgens Veenhof is het vooral belangrijk om de hoofdlij- nen in de Bijbel te onderscheiden. 'Die hoofdlijnen moet men op het spoor zien te komen en vandaar- uit proberen te staan in de wereld van vandaag'. Op de regionale bijeenkomst is ook informatie te vinden over de andere onderdelen en activiteiten van de VU. Belangstellenden - lid of geen lid - zijn daarbij welkom. Over Bijbels gesproken. De Bij belvereniging v/h De Nederlandse Gideons heeft op 6 april symbo lisch de honderdduizendste Bijbel uitgereikt in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De Gideons zijn vooral bekend door hun motto: 'In elke hotelkamer en in elke ziekenhuiskamer een Bijbel'. Ze zijn in Nederland nu 40 jaar met de Bijbelverspreiding bezig. In die tijd zijn ruim 600.000 Bijbels kosteloos ge plaatst. Het merendeel is verdwe nen, meegenomen of stukgelezen. Nu liggen er in de Nederlandse hotels, ziekenhuizen, bungalow parken en gevangenissen 100.000 Bijbels die in goede staat zijn. De ze worden bekostigd door kerken, bedrijven en particulieren. Toch zijn de bijdragen niet toereikend om jaarlijks 15.000 nieuwe Bij bels te kunnen verspreiden. De schuld van De Gideons aan het Nederlands Bijbelgenootschap is dan ook opgelopen tot 140.000 gulden. De Gideons vragen finan ciële steun. Bijdragen voor deze vorm van Bijbelverspreiding kun nen worden overgemaakt op giro 539898 ten name van de Neder landse Gideons, Sportlaan 976 in Den Haag. a-19260 Wa^48V"55'n98n Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen P. Blussé Van Oud- Alblas handelt in wor men, actieve 'werkne mers die niet zullen staken'. Blussé in Uit het Zakenhart. Eigen schuld dikke bult als het etablisse ment uit zijn voegen barst. Moet men maar geen topmuzikant in een klein café laten ko men. Een grapje na tuurlijk, maar Bob Rigter speelt in De Mug. Zeeland literair in ont wikkeling? Een aantal mensen nam het initia tief om een literair tijd schrift te gaan uitgeven. Het eerste - met antiquarische waarde- is inmiddels verschenen. Drs. J. Zwemer be schrijft in zijn tweede artikel over de sociale ontwikkelingen op Walcheren na de Twee de Wereldoorlog wat er allemaal gebeurde na de bevrijding. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Vergaderen op woensdagavond? Het was een groot aantal jaren geleden ondenkbaar. Stel je voor dat er voetbal op de tv zou zijn. En als ooit een secretaris zo onbeholpen was geweest om toch te proberen op de woensdagavond de vereniging rond de tafel te krijgen, dan .konden - als er voetbal te zien was - hij en de^ voorzitter getweeën de besluiten nemen. Tegenwoordig maalt er niemand meer om - hooguit als een lievelingsprogramiua de burgerij aan het toestel kluistert. Maar voetbal speelt géén rol van betekenis meer. „Och", meent een ex- voetbalfanaat. „Als je kijkt, mis je niets. Het is toch allemaal hetzelfde". Is het inderdaad allemaal het zelfde en is voetbal op zijn re tour, net als de Romeinse gladiatorenstrijd ooit uit de gunst van het publiek raakte? Een kijkje achter de schermen leert dat er driftig aan de weg wordt getimmerd. De KNVB doet er van alles aan om de jeugd de liefde voor het balspel te laten herwinnen. Ook lokaal gebeurt het een en ander. Bij de Zeeuwse topclub VC Vlissingen steekt men niet onder stoelen of banken dat er zelfs geld wordt betaald aan jeugdige talenten als die zich in de kleuren van de Vlissingse club willen steken. De twee topfunctionarissen van de Vlissingse jeugd, trainer Harry Tijssen (zonder 'h' asjeblief) en voorzitter Jo Zoutewelle van de technische commissie, willen met graagte praten over de toekomstvi sie van hun vereniging op het jeugdbeleid. Een goed verzorgde nota 'Jeugdplan VC Vlissingen' wordt vooraf meegegeven, het ge sprek met beide heren vindt enkele dagen later plaats in de bestuurs- ...de kinderen zijn van de straat als ze voetballen... kamer. Buiten nemen enkele tien tallen jongeren in lagere schoolleeftijd deel aan een voetba- linstuif. „Dat houden we hier elke woensdagmiddag", zegt Jo Zoute welle. En dan met weemoed: „De jeugd kan niet net als wij op straat voetballen. Ze is aangewezen op initiatieven van de verenigingen. We hebben dat opgepakt en hopen er succes mee te boeken". „Het jeugdplan moest er komen", pleit Harry Tijssen, in zijn dage lijkse leven leraar lichamelijke op voeding. „Je ontdekt dat het eerste elftal stijgt en er moeten elders spelers worden gekocht om in de top te kunnen meedraaien. Dat is echter op korte termijn investeren. Willen we op langere termijn in vesteren dan moeten we zeer se rieus met de jeugd gaan werken. In de vier jaar dat ik nu hier werk is er veel veranderd. Het lijkt me zo goed als zeker dat het eerste vol gend jaar hoofdklasse speelt. Als jeugdtrainer heb je daar rekening mee te houden. Je moet openge vallen plaatsen op den duur kun nen opvullen. Twee jaar geleden zijn we begonnen aan het jeugd plan. Vorig jaar maart konden we het presenteren. Het begint nu langzaam maar zeker te werken". Zoutewelle berekent dat er voor het totale 'jeugdgebeuren' tussen de twintig en vijfentwintig duizend gulden per jaar moet worden neer geteld. „En dat geldt voor alle teams. Zowel de prestatieteams, de A, B en Cl's, als de overige ploe gen die minder prestatiegericht voetballen". Tijssen legt uit wat Jo Zoutewelle (rechts) en Harry Tijssen. Op de achtergrond de deelnemers aan de voetbalinstuif waar de lagere schooljeugd elke woensdagmiddag aan kan deelnemen. met prestatie wordt bedoeld. „Het gaat er mij niet om dat de ploegen altijd maar winnen. Ik vind be langrijk dat het individu zich ont wikkelt. Dat wi| zeggen dat hij al spelende met de bal zijn mogelijk heden en onmogelijkheden leert kennen. Ik zie veel liever dat een aantal knapen hun talenten leert gebruiken, dan dat de ploeg met allemaal fysiek krachtige spelers kampioen wordt. Daar heb je als vereniging niets aan en ook de spe lers schieten er niets mee op". Vlissingen had kennelijk onvol doende talent in zijn gelederen om te kunnen beantwoorden aan de eisen van het spel in de hoogste re gionen. Net als alle andere top clubs in den lande beweegt de club zich nu regelmatig langs de lijnen van de regionale sportterreinen, op zoek naar talent. Een op het eerste gezicht onsympathieke handelswij ze, die om uitleg vraagt. Tijssen en Zoutewelle zijn er echter steevast van overtuigd dat ook hier de be langen van de individuele speler zwaarder wegen dan het clubbe lang. En de cluhliefde dan? Tijssen: „Het begrip scouting, zo als dat heet, is hier in Zeeland nog niet ingeburgerd. De meeste clubs staan er nog afwijzend tegenover. Maar ze vergeten dat een talent onvoldoende uit de verf komt als het met tien gemiddelde voetbal lers speelt. Zo'n jongen ontwikkelt zich niet, maar blijft stilstaan. De anderen, met hun beperkte moge lijkheden, verbeteren misschien wel wat, maar de jongen met talent vindt er op den duur niets meer aan. Komt die jongen nou bij een club als Vlissingen, dan speelt hij samen met voetballers van hetzelf de niveau of zelfs nog beter. Dat is een stimulans om er weer tegenaan te gaan. Dat geldt voor elke speler. En ik zou me kunnen voorstellen dat een jongen van een dorpsploeg na de jeugdperiode bij Vlissingen weer terug gaat naar de oude club om daar in het eerste te spelen. Je ziet trouwens in de regio's waar topclubs spelen dat er rond om heen ook amateurploegen op het hoogste niveau meedraaien. Het werkt naar twee kanten toe. Maar het kan ook gebeuren dat een jon gen bij ons traint en dan opvalt bij de profclubs. We hebben al een voorbeeld. Vorig jaar kwam Jason Pattiasina van Jong Ambon naar ons, op advies overigens. Feye- noord heeft nu belangstelling voor hem. Hij is nog maar vijftien; dus hij kan niet elke dag naar Rotter dam om daar te trainen. We heb ben afgesproken met Wim van Til dat hij voorlopig hier blijft spelen, totdat hij wat ouder is. En als hij zich blijft ontwikkelen kan hij zo bij Feyenoord terecht. Met andere woorden hij kan hier rustig in de kweekvijver blijven zitten. Als ver eniging vinden we dat niet erg. Want de andere jongens kunnen zich aan hem optrekken en zich dus goed ontwikkelen om straks als senior zijn belofte waar te ma ken, waar dan ook. En waarom zou Vlissingen niet hetzelfde doen als andere topamateurclubs en de profclubs". Tijssen en Zoutewelle geven toe dat er ook bij de jeugd met vergoe dingen wordt betaald. Als een spe ler wordt aangetrokken van buiten een straal van tien kilometer, kan deze rekenen op een reiskostenver goeding van om en nabij de twin tig cent per kilometer. Het klinkt uit de monden van de beide jeugd voetbalbegeleiders als een doodge wone zaak. En dat zal het dus ook wel zijn. Belangrijker vinden zij het om uit te leggen dat het geen fabrieken van voetballers zijn. Het individu staat centraal. Dat komt ook tot uiting in de studiebegelei ding. „En dat gaat heel simpel", zegt Jo Zoutewelle. „We controle ren de schoolrapporten van de jon gens. We doen dat omdat ze per slot van rekening drie keer per week trainen en pakweg elke zater dag moeten spelen. Ze zijn dus ge middeld elf a twaalf uur bezig met voetballen, naast hun veertig urige schoolweek. Gaat het niet zo goed met een leerling dan gaan we pra ten met zijn mentor. Ook advise ren we hem bij het huiswerk maken. Als een jongen op donder dag zes vakken heeft dan zeggen we bijvoorbeeld: maak op dinsdag al alles wat je ophebt, dan kun je woensdag gewoon trainen. En als een jongen het slecht doet, dan mag hij best een tijdje een keer per week minder trainen. Dat gebeurt ook bij proefwerken en examens. We vinden de resultaten op school trouwens belangrijker dan de re sultaten op het veld. Met je studie moet je eert heel leven doen. Met voetbal ben je hooguit tot je der tigste bezig". Praten over de talenten en de hoogste jeugdelftallen lijkt er op dat Vlissingen alleen die jongeren belangrijk vindt. Met klem ont kennen Zoutewelle en Tijssen dat. „Het gaat er uiteraard ook om dat de jeugd in staat is om sport te be drijven. Elke zaterdag zijn er minstens dertig volwassenen mee bezig om dat voor ongeveer twee honderd jongeren mogelijk te ma ken. „De kinderen zijn van de straat als ze voetballen. Ze hebben een doel om naar te leven", mijme ren Zoutewelle en Tijssen nog wat. "sfeervol tafelen WILKENS model: NOVA Vraag naar onze NAK00PSERVICE en SPAARLIJSTEN Reeds 70 jaar de cassette-specialist ICIAALZAAK SERVICE KWAIIHIT GARANTIE IANGE OClft bO MIODHBURG 01180 13221 Nog tot en met maandag 27 april is mijnenveger Hr. ms 'Mid delburg' op bezoek in de Zeeuwse hoofdstad. Burgemeester Chris Rutten en zijn vrouw zullen het schip vandaag ontvangen in Vlissingen, waarna het koers zet richting Middelburg. De bin nenkant van het schip is van vrijdag tot en met zondag tussen 14 en 16 uur geopend voor het publiek aan de Loskade. De 'Middelburg' is een gloed nieuw schip van de marine. In no vember vorig jaar doopte me vrouw C.G.E.M.W. Rutten- Bovendeerd het op de werf van Van der Giesen-De Noord in AI- blasserdam. In december werd het aan de marine overgedragen. Deze mijnenveger is 51,5 meter lang en negen meter breed. Het heeft een diepgang van vier me ter. De 'Middelburg' behoort sa men met een aantal andere mij- nenjagers - die overigens eveneens de namen dragen van Nederland se plaatsen - tot de zogenaamde 'Alkmaar'-klasse. De namen waarnaar ze zijn genoemd zijn al le via het water bereikbaar en hebben in de tachtigjarige oorlog een belangrijke rol gespeeld. De hoofdzaak van de mijnen- dienst is het om de territoriale wa teren mijnvrij te houden. De sche pen zijn daarom uitgerust met sonar-apparatuur waarmee de zeeboden kan woren afgezocht. Stuit men op iets dat op een mijn lijkt, dan wordt vanaf de jager een draadgeleid onderwatervaar tuig gelanceerd dat tv-opnamen maakt van het object. In de commando-centrale worden de opnames geanalyseerd. En als blijkt dat het een mijn is, laat het onderwatervaartuig een mijnver- nietigingslading vallen. Het on derwatervaartuig wordt vervol gens teruggehaald, waarna de mijn tot ontploffing wordt ge bracht. De 'Alkmaar'-klasse werd ont wikkeld in samenwerking met België en Frankrijk. De opzet van de marine is om in 1988 vijftien van deze schepen operationeel te hebben.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1