i...deze werknemers kunnen 1 Bit Q? Bet zakeBhart Eervolle vermelding voor fotograaf Back Andere tijden fietsen stalling Ander aanzicht Panaché Vlissingen Muziekprimeur voor Arnemuids cafetaria Nieuw bedrijvencentrum in Middelburg geopend De fiets is de grootste uitvinding aller tijden RUTTEN PAKTE RIJWIELZAAK UIT ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 april 1987 Beste mest P. BLUSSE VAN OUD-ALBLAS ZEELAND WORMCULTURES Meel worm Toepassing MET DRIE ZAKEN LID VAN COLOUR ART PHOTO Hypotheek informatie nvm| Onroerend goed informatie Hoewel de naam Blussé van Oud-Alblas duidelijk blauw bloed doet vermoeden, ontkent de eigenaar van die naam dat hardnekkig. "Nee, ik ben niet van adel". Meer wil hij niet kwijt. Ook niet over het hoe en waarom van zijn bijna twee jaar bestaande bedrijf 'Zeeland Wormencultures'. Het gesprek vindt plaats in het riante kantoor in zijn kas op het bedrijventerrein van Koudekerke. Een campingtafeltje, twee tuinstoelen en een thermoskan met thee. Geen luxe dus in het kantoor van de directeur met 8,5 miljoen 'werk nemers'.... Zo'n jaar of vier geleden maak te Blussé kennis met wor- menmest. De VUT stond voor de deur en Blussé zocht naar een zinvolle besteding van de komende vrije tijd. Onderzoek volgde. Bij de Landbouwhogescholen werd het nodige advies ingewonnen en Blussé begon - zoals dat heet - voor zichzelf. Producent van wormenmest. Het product kreeg de naam Frusan, een combinatie van de Latijnse woorden voor vruchtbaarheid en gezondheid. "Wormenmest is de beste mest die er is", doceert Blussé. "Allereerst is er het hoge orga nische stofgehalte en dus een groot vasthoudend vermogen. Een gunstige koolstof-stikstof verhouding, een gemiddeld N.P.K. (Natrium-Fosfor- Kalium) gehalte dat hoger is dan die van pure runder-, paarden- of varkensmest en verder een ruime schakering aan sporenelementen en boven al de enzymen. Al deze eigen schappen zorgen er voor, dat welk gewas dan ook, in staat wordt gesteld zich optimaal te voeden zonder chemicaliën". "Er moet 'natuurlijk wel eerst aan een aantal voorwaarden worden voldaan", vervolgt hij. "De dagelijkse maaltijd van de wormen bestaat uit eerste klas paarden- en rundermest. Opti male mest wel te verstaan, want aan bijvoorbeeld varkens- of kippemest heb ik niets vanwege het hoge stikstofgehalte". Daaraan toegevoegd 18 kuub appelen en de wormen hebben een letterlijk paradijs op aarde. Wat de worm dan doet is sim pel. Organisch afval omzetten en wel in een massaproduktie, want het diertje eet per dag zijn eigen lichaamsgewicht aan voer op en een eenvoudig sommetje leert dan dat 8 miljoen werkne mers per dag zo'n 4000 kilo gram voer naar binnen werken. Overigens, als aan alle kweek- condities wordt voldaan, ver dubbelt dat wormenbestand nog. Is er voor de diertjes geen ruimte, dan komt de vermenig vuldiging tot stilstand. Uiteraard lokt de wormencul ture ook reacties uit. Zo wor den de nijvere beestjes kwalitei ten toegeschreven, die ze abso luut niet hebben. "Een voor beeld", vertelt Blussé. "Het speelde zich af in Duitsland. Een gemeente had een stuk mi serabele grond en dat moest 'goeie grond' worden. Er werd een karrevracht wormen op los gelaten en verder was het af wachten. Er gebeurde natuur lijk niets, want net als bij de mensen kun je van een leeg bord niet eten". Een andere zaak die hem, zij het lichtelijk irriteert is de beunhazerij in de wormenmesthandel. "Ze bieden soms wel eens wor menmest aan. Prima mest af komstig van de meelworm staat er dhn. Onzin, pure volksver lakkerij, want de meelworm is de larve van de meeltor en dat is dus persé géén worm...". Er volgt een rondleiding door het bedrijf. Er gaat een riek de grond in en massa's wormen aanschouwen het daglicht. Met het oog dat deskundigheid verraadt, haalt Blussé een mi nuscuul bolletje uit de wirwar van etende pieren. "Kijk, dit is een cocon en dat zwarte pitje wordt een nieuwe worm". Daar waar geen worm meer is, of het moet een verdwaalde zijn is het pure wormenmest". Afgezien van het huis, tuin en keukengebruik van de Fruson- mest ziet Blussé ook mogelijk heden op grotere schaal. Sport velden bijvoorbeeld. Bij sport velden is behalve de voe dingsstof het vochtvasthou- dend vermogen natuurlijk heel belangrijk. Duur gekochte kunstmest spoelt maar al te vaak weg. De wormenmest houdt de voeding waar zij we zen moet, namelijk bij de wor telhaartjes en het resultaat is dus een dichtere beworteling van het gras. Of tuinders. Kwekers hebben regelmatig het probleem dat de grond uit de bedden en bakken periodiek moet worden ver vangen. X Ss x P. Blussé van Oud-Alblas Die handeling kan achterwege blijven bij het gebruik van wor menmest, door de werking van de enzymen". Mogelijkheden genoeg dus om de natuur haar werk te laten doen. Voorlopig is Blussé nog druk doende om een 'buiten- bak' te maken voor de wor men, die hij steevast met de no dige humor "werknemers" noemt. Het bedrijf heeft nóg een plus. De werknemers kunnen niet staken en ontslag is er voor hen ook niet bij. Hooguit belanden ze in de maag van een kip aan de haak van een visser. ar hen anden kip of I Hans Back ontvangt de oorkonde die behoort bij het lidmaatschap Fotograaf Hans Back heeft met zijn zaken in Vlissingen, Mid delburg en Goes het lidmaatschap verworven van de Europese vereniging van portret-fotografen, de Colour Art Photo. On langs ontving Back de oorkonde waarmee hij zijn toetreding zag bekroond. Colour Art Photo is een interna tionale groep van vermaarde en kundige fotografen, meldt Bob Keuzekamp die verantwoordelijk is voor de public relation van deze organisatie. 'Vooral zij die zich hebben toegelegd op de portretfo tografie en dat uiterst verdienste lijk doen'. De pr-man geeft toe: 'Natuurlijk heeft de vereniging Om aande wensen van het winkel personeel tegemoet te komen is de bewaakte fietsenstalling 'Delta Cycle' in Middelburg vanaf 21 april tot en met 31 mei haar ope ningstijden uitgebreid. De stalling is nu geopend vanaf een half uur vóór de openingstijd tot drie kwartier na de sluitingstijd van de winkels. Uit gesprekken met de plaatselijke middenstand bleek namelijk dat de klanten van de neringdoenden wél hun rijwiel konden stallen maar het winkel personeel nu net niet, omdat de tijden van de stalling niet aan gesloten waren op die van de win kels. Na die periode wordt beke ken of het aanslaat. Verder gaat 'Delta Cycle' tegen een kleine vergoeding 'buggy's' beschikbaar stellen en worden de toeristen op de stallingsmogelijk heid opmerkzaam gemaakt via een reklamecampagne. ook commerciële belangen. Maar boven alles staat het bereiken van de hoogste graad van perfectie, met behoud van een eigen per soonlijke stijl'. In Nederland functioneert de ver eniging sinds 1984. In andere Eu ropese landen bestaat Colour Art Photo al veertien jaar. Keuze kamp: 'En is daar zeer nadrukke lijk aanwezig'. In Nederland zijn inmiddels veertig fotografen lid. Volgens Keuzekamp is een lid maatschap een grote eer. Veel fo tografen proberen lid te worden. Maar dat wordt slechts toegekend na bewezen vakmanschap. 'En het moet in de dagelijkse praktijk keer op keer tot uitdrukking komen'. Het gaat weer goed met de Vlis- singse binnenstad. Tenminste het vertrouwen is er en dat is dan ook de reden dat Jaap Berrevoets en zijn vennote Kina Dourleijn besloten hebben om lunchroom- restaria 'Panaché' aan de Walstraat eens drastisch te ver bouwen. De inspringende gevel van het pand heeft plaats moeten maken voor een rechte pui en ook de open keuken heeft het veld moe ten ruimen. Daarvoor in de plaats is een gloednieuwe keuken geko men met een oppervlakte van 35 vierkante meter. Daar bleef het overigens niet bij, want de wan den en plafonds hebben een ander aanzien gekregen en ook de toilet groepen zijn vernieuwd. Verder zijn er nieuwe zithoeken en alles bij elkaar biedt 'Panaché' - inclusief het terras - plaats aan 120 hongerigen of dorstigen. "Het cafetaria-idee hebben wij ook achter ons gelaten", vertelt Jaap Berrevoets. "Het is nu een lunchroom annex petit-restaurant met een prima plateservice, dus wie snel even een maaltijd wil nut tigen is aan het goede adres". Of het inderdaad de eerste in Ne derland is is niet bekend, maar voor de firma Loontjes uit Mid delburg en de bezoekers van cafe taria 'De Krab' in Arnemuiden is het zeker een primeur: een compactdisc-jukebox. 'Een goed stuk muziek hoort ge woon in een cafetaria', stellen de beide eigenaars Jan en Piet van Waarde. 'De jukebox die hier stond werd bijna suf gedraaid en dan ga je eens kijken wat er zoal aan mogelijkheden is. Voor ons werd dat dus die CD- muziekmachine. De capaciteit is uiteraard veel groter en de ge luidskwaliteit is ook beter'De ju kebox herbergt 900 liedjes, varië rend van de top-tien tot de mee zingers. 'Er zit van alles in', legt Piet van Waarde uit. 'Om aan de smaak van het publiek tegemoet te komen hebben we aan de be zoekers gevraagd wat er voor mu- Jan en Piet van Waarde pronken bij hun ultra moderne jukebox. ziek in moest en dat is ook ge beurd. Per slot van rekening staat het er voor hun plezier dus is het logisch dat ze ook inspraak heb ben'. Plaatsgenoot Bart Mijns- bergen zorgde verder voor de sa menstelling van het 'muziekassor- timent'. Burgemeester Chris Kutten moet vroeger veel met treintjes hebben gespeeld, want geroutineerd zette hij woensdag bij 'Hobbyland' aan de Veerseweg in Middelburg een treintje in beweging en dadr- mee verrichte hij de officiële ope ning en was Middelburg weer drie ondernemingen rijker. In het pand zijn namelijk behalve 'Hobbyland' ook nog de drukke rij 'Nieuw Middelburg' en een ad ministratiekantoor gevestigd dat zich bezig houdt met zaken die verband houden met faillissemen ten. Ironisch genoeg kreeg dat de naam 'Welvaert' mee. De eigenaars van het 'bedrijven centrum', Joke en Wim Hajee lie pen al langer met plannen rond om iets dergelijks op poten te zet ten. De gemeente Borsele waar zij zich eerst wilden vestigen liet de plannen van het tweetal op zijn beloop dus gingen ze op zoek naar een andere lokatie. Dank zij de voortvarendheid van de Mid delburgse gemeente konden ze binnen de kortste keren de behui zing aan de Veerseweg betrekken. 'Hobbyland' richt zich voorna- Rutten speelt met treintje melijk op de modelspoorliefheb bers en voor zowel nieuw als ge bruikt kan men er goed terecht. Een ander initiatief dat Wim Ha- jee heeft ontwikkeld is de bemid deling. 'Wie iets zoekt op het ge bied van modelspoor kan dat bij mij opgeven. Ik zoek verder en met behulp van de komputer kan ik zo koper en verkoper tot elkaar brengen'. Wie overigens een ge bruikt treintje aanschaft kan re kenen op drie maanden garantie. Het tweede bedrijf, drukkerij 'Nieuw Middelburg' richt zich voornamelijk op het zogenaamde klein offsetwerk, computerfor mulieren en kettingformulieren. Verder heeft 'Nieuw Middelburg' de exclusieve verkoop van stem pels en naamplaten van 'Boers', de oudste stempelfabriek in Ne derland. Fietsliefhebber burgemeester Chris Rutten heeft vorige week donderdag het Rijwielhuis Marco aan het Kuipers Rietbergkwartier in Middelburg geopend. De nieu we rijwielhandel is in enkele maanden gerealiseerd, naar een ontwerp van architect Lein Sturm uit Middelburg. Het pand, 180 vierkante meter groot, heeft een grote showroom, waar tientallen fietsen van mer ken als Batavus, BSA, Raleigh, Peugeot en Sparta, groepsgewijs staan gerangschikt, er is een open werkplaats, een kantoorruimte en een magazijn. De 20-jarige Marco van Mourik is de beheerder van de nieuwe fietsenzaak, die door Rutten een 'eldorado in de wijk Klarenbeek' werd genoemd. De openingshandeling was exclusief. De burgemeester moest het pand 'uitpakken'; het was naar idee van de architekt geheel in plastic verpakt. De nieuwe rijwielzaak - tegenover de Klarenbeek lts - is modern van opzet met veel glas en licht. Bur gemeester Rutten, zelf een groot fietsliefhebber - 'ik fiets niet al leen maar ik verzamel ze nog ook' - noemde de fiets 'de grootste uit vinding aller tijden'. Marco van Mourik assisteerde 5 jaar vaste rente met gemeente garantie Annuïteiten Lineair lieven Geldveratrekker werke- opge- lijke geven rente rente opgegeven rente werke- opge- lijke geven Geldveratrekker rente rente Ver. Spaarbank 7,01 6,7 6.7 De Amersfoortse 7,23 7,0 ABP 7,11 6.8 - AEGON 7,23 7.0 Bondsp. C«ntr /O Ned 7,17 6,9 6,9 AMEV Lev. Vera. 7,23 7,0 Bondsp.Mid /N /O Ned 7,22 6,9 6,9 Delta Lloyd 7,23 7,0 Friese Bondssp. 7,22 6,9 6,9 Nationale Ned. 7,23 7,0 HNG 7,25 6,8 6,8 NOG Vera. 7,23 7,0 AMEV Hyp. Bedr. 7,33 7,0 7,0 RVS 7,23 7,0 C en E Utrecht 7,33 7,0 7,0 Stad Rotterdam 7,23 7.0 Direktbank "7,33 7,0 7,0 Winterthur 7,23 7,0 Postbank 7,33 7,0 7.0 Vraag uw NVM-makelaar om een Aegon Hypoth. 7,38 7.0 7,0 vergelijkging van de andere factoren die bij uw keuze van belang ziin: premie, afkoop- Gelders.Utr.sp. 7,44 7,1 - W.U.H. 7,45 6,9 6,9 waarde en winstdeling. Metallicus 7,46 7,1 7,1 Nutssp. West Ned. 7,46 7.1 7,1 Rabo Hypoth. n,.„fn.1. m C 7,46 7 4Q 7,1 7 7.1 Douwionas N.o. Nutssp.'s-Grav. i,w 7,49 l 7,15 7.15 Nat.Ned.'Optie' 7,45 7,2 7,2 Mees Hope 7,57 7,1 7,1 ABN(ABHK) 7,60 7,2 7,2 AMRO 7,60 7,2 7.2 Andere vormen opge geven rente Avista Bank (CL) 7,60 7,2 7,2 NMB 7,60 7,2 7,2 Geldveratrekker F.G.H. 7,61 7,0 7,25 Roparco krediet 6,7 Woonfonds Holl. 7,66 7,1 7,1 Bouwf.Rente Rust 7,2 Bank v.Hyp.Fin. 7,77 7,2 7,2 Rabo Rente Stabiel 7,4 Bovengenoemde percentages komen uit het NVM-Stappenplan. Met behulp van dit plan kunt u samen met de NVM-makelaar tot de juiste hypotheekkeuze komen. Vraag uw makelaar om nadere informatie. De genoemde instellingen verstrekken ook hypotheken met andere looptijden, bijvoorbeeld 3,7,10 of 12 jaar vast. Om een juiste vergelijking mogelijk te maken worden alleen de 5-jaars tarieven vermeld. De werkelijke rente bestaat uit de opgegeven rente plus een aantal variabelen, die per geldverstiekker kunnen variëren (bijv. afsluitprovisie). Voor hypotheken zonder gemeente garantie is de rente in de meeste ge vallen 0,2% hoger dan bovengenoemde rente. Peildatum: 13 april 1987 Bron: Stappenplan NVM Prijsontwikkeling bestaande woningen Jaar_ 1982 1983 1984 1985 1986 Absoluut 138.100 142.100 139.600 140.100 147.200 Index 1980=100 81 83 82 82 86 December 1985 t/mfebruari 1986/141.900,-.December 1986 t/mfebruari 1987/149.000,-. De prijs in deze periode ligt 5% boven het niveau van dezelfde periode in 1985/1986. Over het gehele jaar 1986 lag het gemiddelde prijsniveau 5% boven dat van 1985. De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande woningen. Per woningtype en regio kan de ontwikke Copyright NVM Nwuwtgun keling anders zijn. Een kijkje in het rijwielhuis Marco. voorheen zijn ouders in de fiet senstalling annex rijwielzaak bij het station in de Zeeuwse hoofd stad. Die ruimte werd te klein. Besloten werd om er een tweede zaak bij te nemen. Marco is in middels volledig gediplomeerd om een eigen zaak te runnen. Hij doet dat niettemin onder supervi sie van zijn ouders, Theo en Wil lenden van Mourik. Vader van Mourik blijft bij het Middelburg se NS-gebouw zaken doen en me vrouw van Mourik houdt zich be zig met de administratieve beslommeringen en de inkoop voor beide zaken. Namens de architekt en de bou wers kreeg Marco van Mourik een gereedschapswagen aangeboden. Met een open huis en talrijke aan trekkelijke aanbiedingen kregen de wijkbewoners de volgende da gen gelegenheid om met het nieu we rijwielhuis kennis te maken.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 11