ALS JE ALLES GOED BEKIJK! Ha. Daar hebben we de mensen uut Walcheren Zeeuwse première van clown Jango Edwards Groeneveld opticiens Zeeuws Museum toont aanwinsten gratis DEEL I - DE EVACUATIE DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 april 1987 Radio Lopen-1 Lopen-2 Lopen-3 Paasspel Stuif' ns in Diaporama FNV Tracks Paaszang Mini-snuffel Paasvakantie Vrijwilligers Kledingbeurs Gespreksavond Meditatief Collecte Lesbisch Snuffelmarkt Scheldebuurt Stop Borssele Snuffelmarkt Bingo Miniatuur Paasrit Hayman-films Veranderd Vlissingen Disco Braderie Middelburg Speelstad SGP-jongeren Emmabloem Jongens met jongens Swift Korfbal Alleenstaande moeders Medicijnen Juliana fonds Of het nu gaat om een modieuze Ray-Ban zonnebril, een zonnebril met glazen m uw eigen sterkte of een gewone Polaroidbril. Groeneveld adviseert, past af en biedt nazorg. Zo hoort dat vinden wij. Ook bij zonnebrillen. Zwakzinnigenzorg Paaswake DE SOCIALE VERANDERINGEN OP WALCHEREN NA 1945 De nv NOZEMA heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland laten weten dat in november in het zendstation Goes een FM-zender voor radio 1 wordt geïnstalleerd. NOZEMA heeft dat geantwoord op een brief van GS, waarin werd gevraagd of het juist is dat de in stallatie werd vertraagd doordat er in Zeeland geen regionale omroep is. Volgens NOZEMA wordt de zender volgens het gewone tijd schema geïnstalleerd. GS hebben de statencommissie voor welzijn van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Gezien de tijd die nog tot november rest, heeft het college besloten geen nadere actie te ondernemen. Radio I zal na de installatie van de zender te ontvan gen zijn op de frequentie 101.9 MHz. Wie even sportief de benen wil strekken, doet er misschien goed aan om op donderdag 16 april naar Goes te gaan, waar om 19.15 uur aan de Van Herthumweg de start is van de 'Expoloop'. De af standen zijn 3, 6 of 9 kilometer over een parcours van 3 kilometer lang. Elke deelnemer ontvangt een herinnering en een gratis toegangs bewijs voor de komende Expo. In schrijven kan vanaf 18.15 uur aan de buitenkassa van de Veilinghal len aan de Fruitlaan. Inlichtingen: 01100-12855. In KrabbenHijke begint zaterdag 18 april voor de radio- en tv zaak 'Lobbezoo' om 14.30 uur een prestatieloop over 3, 6, 9 of 12 ki lometer. Kinderen die mee willen lopen starten om 14.15 uur. In schrijven kan vanaf 13.30 uur in cafetaria 'De IJsbeer'. Voor de kinderen is er een speciaal par cours uitgezet over een afstand van 1700 meter. Inlichtingen: 01100-12855. Wie de lopen 1 en 2 nog niet ge noeg vindt, kan op maandag 20 april nog meedoen aan de 'Van Duyvenvoordeloop' over de af standen 2,5, 5, 10 of 16 kilometer. De start is om 10.45 uur bij 'De Schuur' aan de Middelburg sestraat in Oost-Souburg. In het pand Bree 8 in Middelburg wordt er door en voor kinderen op Goede Vrijdag (17 april) een Paasspel opgevoerd. Voor elk kind is er een surprise. Verder is nog 'Goed werk' aanwezig om ar tikelen uit de derde wereld aan de man te brengen en kan men het boekje 'Verdwenen in Nepal' ko pen, waarvan de baten bestemd zijn voor de medische hulp in Ne pal. Het Paaspel begint om 15 In samenwerking met de Zonne bloem houdt de UW afdeling Middelburg op vrijdag 24 april aan de Herengracht 52 in Middel burg een 'stuif'ns in'. Het pro gramma omvat gezamenlijk kof fiedrinken met daarna een brood maaltijd. In de middag is er gele genheid om allerlei spelletjes te doen. De bijeenkomst begint om 11 uur en zo rond 16 uur is het weer afgelopen. Inlichtingen en opgave vóór 21 april: 01180-34305/26290 (na 18 uur). Op de wedstrijdavond van de Diaporamaclub-Middelburg heeft D.C. Hekhuis een eerste plaats be haald met zijn klank-diaserie 'Ro- thenburg'. Een tweede plaats ging naar M. Verhegge met 'Yoegosla- vië' en de derde prijs was wegge legd voor A.C. Kraamer met 'Glas'. De jaarlijkse voorjaarsvergadering van de dienstenbond FNV afde ling Midden- en Noord-Zeeland wordt gehouden op woensdag 22 april in het 'Zuiderbaken' in Mid delburg. Naast het huishoudelijke gedeelte houdt Pierre Bruis, voor zitter van de dienstenbond een in leiding over het thema 'Verleden, heden en toekomst van de vakbe weging'. Tenslotte worden er op die avond een aantal jubilarissen in het zonnetje gezet. De vergade ring begint om 20 uur. De werkgroep 'Tracks' organi seert voor de derde keer op Schouwen-Duiveland 'Tracks'. Dit staat te gebeuren op 29, 30 en 31 mei en gedurende die dagen zullen verschillende groepen, die zijn aangesloten bij de FCJZ (Fe deratie Christelijke Jeugdwerk Zeeland) elkaar bestrijden in een sportieve survivaltocht. De mini mum leeftijd om deel te mogen ne men is gesteld op 16 jaar. Opgave en inlichtingen: 01100-11130. Op Tweede Paasdag(20 april) vindt er in de Gasthuiskerk in Middelburg een Paaszangdienst plaats. De samenzang wordt bege leid door de Brass Band 'ONDA' onder leiding van P. Baan. Ds. Brandsma verzorgt de meditatie. De samenkomst begint om 10 uur. Buurthuis de 'Paraplu' houdt op donderdag 23 april een mini- snuffelmarkt. De bedoeling is dat er die dag boeken, platen, strip boeken en puzzels ge- of verkocht worden. Ook is er de mogelijkheid om audio- of video-apparatuur van eigenaar te doen wisselen. Be zoekers kunnen zelf hun waren aan de man brengen. De mini- snuffelmarkt wordt 's avonds ge houden van 19 tot 22 uur en voor de inwendige mens wordt goed ge zorgd. Opgave voor de stands of inlichtingen: 01184-65453. In de Paasvakantie organiseert buurthuis 'De Paraplu' in Vlissin- gen weer een aantal paasactivitei- ten. Op woensdag 15 april is er een creatieve paasmiddag voor de jeugd van 4 tot 12 jaar en van 14 tot 15.30 uur. Op dinsdag 21 en woensdag 22 april staat er een spelletjes-instuif genoteerd. Tij dens die dagen kan men deelne men aan tafeltennis, tafelvoetbal, schaken, dammen of biljarten. De kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen terecht van 14 tot 15.30 uur en de ouderen vanaf 12 jaar van 15.30 tot 17 uur. De toegang is gratis. Het Vlissingse buurthuis 'Het Woltershuis' organiseert dit jaar het zomerkamp voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar, dat voorgaan de jaren door het inmiddels ter ziele gegane buurthuis 'het Buut' werd georganiseerd. Mensen die belangstelling hebben om als vrij williger deze activiteit (mede) te helpen organiseren en op het kamp de kindergroepen willen be geleiden zijn van harte welkom. Door de grote toename van andere kinderactiviteiten in het Wolters huis zijn er ook op dat terrein nog vrijwilligers nodig, zoals bij de timmerclub, de paasvakantieacti viteiten en de buitenschoolse op vang. Belangstelling: even bellen: 01184-14660. De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers (UW) in Vlissingen houdt op donderdag 23 april in de hou ten school aan de Rembrandtlaan in Vlissingen een kledingbeurs. Tevens is er verkoop van hand werken. (Goede) gebruikte kleding kan worden ingebracht op woens dag 22 april van 15 tot 20 uur. De kledingbeurs duurt van 10 tot 16 uur en 25 procent van de op brengst is bestemd voor het werk van de UW. Met als thema's 'eetgedrag en de problemen daarbij' en 'slapen of vooral niet slapen' houdt de kruis vereniging op maandag 27 april in het Wijkgezondheidscentrum aan de Roozenburglaan in Middelburg een gespreksavond. De avond is met name bedoeld voor ouders met kinderen in de leeftijd ,van 0 tot 4 jaar. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Inl.: 01180-12228. In de week na Pasen beginnen de laatste kortlopende cursussen me ditatief schilderen/kleurentherapie van dit seizoen. De cursussen zijn gericht op het ontsluiten van de ei gen binnenwereld en het naar bui ten brengen daarvan in kleuren, waarbij vorm en beweging vanzelf zichtbaar worden. Inlichtingen: 01180-25331. De afdeling Middelburg van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging EHBO houdt in de periode van 21 april tot en met 3 mei de jaarlijkse collecte in Middelburg. De opbrengst van deze collecte is om onder meer instructiemateriaal voor de nieuwe cursussen aan te schaffen. Prima Donna, de werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland, houdt ook deze maand op de der de zondagmiddag een thema middag. Omdat het dan Pasen is wordt het thema: eieren zoeken. Het vertrek is om 15.30 uur bij het Ontmoetingscentrum aan de Zusterstraat in Goes. Na afloop broodjes ei in het ontmoetings centrum. De echte snuffelaars onder de Zeeuwse bevolking en de Duitse toeristen kunnen zaterdag 18 april genieten van een overdekte en ver warmde vlooienmarkt in de sport hal van de zeevaartschool aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen. Enkele honderden partikuliere kooplui zullen er trachten hun koopwaar, overgehouden van een verhuizing, schuur- of zolder opruiming, voor een schappelijk bedrag van de hand te doen. De markt is voor het publiek geopend van 9 tot 17 uur. Het wijkcomité Scheldebuurt in Vlissingen vergadert donderdag 16 april in het Welzijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. Op de agenda staan behalve het huis houdelijke gedeelte een verslag van de werkgroepen, vragen aan de politie en een reactie van het college van b en w op de inspraak van de evaluatie projectgroepen. De vergadering begint om 20 uur. De actiegroep 'Stop Borssele' heeft voor donderdag 16 april een informatie-avond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg op het programma staan. Onder het mot to 'nooit meer Tsernobyl' zal in formatie gegeven worden over de acties die op 24, 25 en 26 april bij de kerncentrale in Borssele zullen plaatsvinden. Er wordt onder meer een videofilm vertoond over de kernramp in Tsernobyl en is er allerlei aktiemateriaal verkrijg baar, zoals brochures, affiches en het handboek van de aprilactie. Op zaterdag 18 april houdt de Del ta Band uit Vlissingen in de voor malige jeugdherberg in Vlissingen een grote snuffelmarkt. De op brengst is bestemd voor de aan schaf en het onderhoud van in strumenten en uniformen. De snuffelmarkt is geopend van 9.30 en 12.30 uur. De supportersvereniging Rood wit uit Vlissingen gaat vrijdag 17 april bingo-en. De bingo staat in het teken van het Pasen dus van zelfsprekend zijn er ook 'paasprij- zen' te winnen. De bingo begint om 20 uur in het clubhuis van VC Vlissingen aan de Irislaan. Miniatuur Walcheren gaat weer open. De officiële opening van 'Walcheren in 't klein' vindt plaats op donderdag 16 april en wordt verricht door mevrouw C.E.G.M.W. Rutten-Bovendeerd. Wie zin heeft om sportief te gaan toeren met de auto kan op maan dag 20 april (tweede Paasdag) pri ma terecht bij MAC 'de Zeeu wen'. Op die dag heeft de auto sportvereniging een puzzelrit op het programma staan voor zowel automobilisten als motorrijders. De rit wordt verreden in de ge meente Borssele en de gemiddelde snelheid is 24 kilometer per uur. Zowel leden als niet-leden kunnen deelnemen in de A-klasse (erva ren) of de B-klasse (overigen). In schrijven kan van 13 tot 14.30 uur in 'De Stenge' in Heinkenszand, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. De eerste rijders starten om 13.30 uur. SKW 'De Hayman' in Middelburg organiseert in de Middelburgse wijken Dauwendaele en Ma- gistraatwijk in de paasvakantie en kele filmds voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 8 en 9 tot en met 12 jaar. Voor de laatste groep worden er spannende avon turenfilms gedraaid en voor de jongeren zijn er leuke sprookjes- films. De films zijn te zien in het ontmoetingscentrum Dauwendae le op woensdag 22 april van 13.45 tot 16.15 uur en donderdag 23 april van 14 tot 16 uur (4 t/m 12 jaar). In het Zuiderbaken op woensdag 22 april voor kinderen van 9 t/m 12 jaar van 9.45 tot 12.15 uur en donderdag 23 april van 14 tot 16 uur voor de kinderen van 4 tot en met 8 jaar. Christ Peters, de schrijvende ar chivaris, mag dan wel uit dit blad zijn verdwenen maar zijn activitei ten zijn nog springlevend. Woens dag 22 april geeft hij een lezing over 'Veranderd Vlissingen' in de Openbare Bibliotheek in Vlissin gen. Om alles aanschouwelijk te maken is er tevens een diapresen tatie. De lezing begint om 20.15 uur en de toegang is gratis. Discoliefhebbers kunnen op zater dag 18 april weer terecht in 'De Lammerenburcht' in Vlissingen. De platen worden gedraaid door drive in show Martin en het begint allemaal om 20 uur. De Middelburgse braderie (don derdag 18 tot en met zaterdag 20 juni) staat dit jaar geheel in het te ken van de VOC (Verenigde Oostindische Compagnie) in het kader van de jaarlijkse titel: 'Mid delburg folklorestad'. Zoals be kend wordt momenteel met veel zwier het jaar van de VOC her dacht. "Daardoor krijgt onze bra derie een landelijke betekenis", al dus de commissie. Uiteraard wordt de braderie weer omlijst met talrijke evenementen die gevat kunnen worden onder de noemers culinair, cultureel en commercieel. De werkgroep Speelstad houdt op vrijdag 17 april de jaarlijkse ver gadering voor medewerkers en an dere geïnteresseerden. Op de agen da staan de plannen voor de feestelijkheden voor het vijftien jarige bestaan van Speelstad dit jaar, de bekendmaking van het thema en het maken van een voor lopige indeling van medewerkers voor de werkzaamheden voor en tijdens Speelstad. De vergadering is in het buurthuis De Schelde buurt aan de Verkuijl Quake- laarstraat in Vlissingen om 20 uur. Voor meer inlichtingen over Speelstad bellen naar Izaak Won- dergem, 01184 - 63600. Het thema 'Schuldig verklaard zonder toepassing van straf', staat centraal op de derde SGP- jongerenbijeenkomst van woens dag 22 april in Gereformeerde kerk van Meiiskerke. De heer C. Flipse zal er spreken over de toe name van criminaliteit en voetbal vandalisme. Op deze avond, die om 19.30 uur begint, wordt ook de SGP-jongerenvereniging opge richt. Na de pauze is er gelegen heid tot stellen van vragen en een discussie. In de week van 20 tot en met 26 april wordt er weer gecollecteerd voor de Stichting De Emma bloem. De Stichting zet zich al 76 jaar in voor het Kruiswerk en de tuberculosebestrijding. De op brengst van de collectie is niet al leen voor de bestrijding van de ziekte in ons land, maar ook voor de strijd tegen tuberculose in ont wikkelingslanden. In de collecte week zal op iedereen een beroep worden gedaan via een huis-aan- huis-collecte en via accept girokaarten die worden verstuurd. Op woensdag 22 april is op televi sie, na het journaal van 20 uur, een kort Socutera-filmpje te zien over tuberculosebestrijding. Oranjezon De ornithologische waarde van hei waterwingebied Oranjezon is bij zonder groot. Dit blijkt uit een in ventarisatie van de vogelwerk groep Walcheren en de provinciale planologische dienst Zeeland. Maar er ontbreken enkele vogel soorten die in andere duingebie den wel aangetroffen worden. Door een gericht beheer kunnen vogels als de wulp, houtsnip, boomlewerik en paapje zich weer vestigen in het gebied. In het in ventarisatierapport worden enkele aanbevelingen gedaan voor het be heer v%n het waterwingebied op grond van ornithologische over wegingen. Voor belangstellenden is het rapport te krijgen bij het in formatiecentrum van de provincie Zeeland aan de Abdij 9 in Middel burg, telefoon 01180-31400. Aan seksualiteit wordt, ook in het onderwijs, tegenwoordig wel aan dacht besteed. Eén aspect dat daarbij vaak minder aan bod komt, is homoseksualiteit. Dat is één van de redenen dat homosek suele jongeren vaak twijfels en angsten rond hun seksuele gevoe lens hebben. Daarom gaat de Ne derlandse Vereniging tot Intergra tie van Homoseksualiteit, COC; op het verzoek van het bureau Landelijke Beleidscoördinatie AIDS, deze jongens voorlichten over zowel homoseksualiteit als aids. Er zijn twee folders uit die speciaal gericht zijn op jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. Deze zijn te krijgen in een aantal open bare gelegenheden zoals de biblio theek en op aanvraag bij Gay Switchboard, een homo- informatietelefoon die 24 uur per dag bereikbaar is onder nummer 020-236565. Aanvragen kan ook schriftelijk bij het COC, ant woordnummer 2966, 1000 RA Amsterdam. Het eerste team van de korfbalver eniging Swift in Middelburg heeft vanaf 1 juli een sponsor. De NMB-bank in Middelburg zal het team de komende drie jaar finan cieel steunen. Ter voorbereiding van het wereld kampioenschap zaalkorfbal in de week van 20 tot 25 april is er een oefenwedstrijd tussen het Belgi sche Nationale Zaalkorfbalteam en Swift uit Middelburg op don derdag 16 april. De wedstrijd wordt gespeeld in de Voorborch in Middelburg en begint om 20.30 uur. Omdat de zuiderburen, die behoren tot de favorieten voor de wereldbeker, alle geselecteerde spelers willen laten spelen, duurt de wedstrijd drie keer een half uur. Fiom-Zeeland start op donderdag 23 april met een gespreksgroep voor jonge alleenstaande moeders tot 25 jaar. De onderwerpen die besproken zullen worden zijn het alleen opvoeden, de reacties van vrienden, ouders en omgeving en de behoeften naast het moeder zijn. De groep duurt van 10.15 uur tot 12 uur in het gebouw van Fiom-Zeeland aan de Var- kensmarkt in Middelburg, voor inlichtingen en opgave bellen naar Aleid Rosink, 01180-27311. De groep van weduwen en weduw naars in Goes houdt op donderdag 23 april een bijeenkomst waar de huisarts dr. D.W. Thijssen zal spreken over gebruik en misbruik van medicijnen. De aanvang is om 20 uur in De Villa aan de v.d. Spiegelstraat in Goes. Voor meer informatie en een gratis folder bel len naar Fiom-Zeeland, 01180-27311. Het Koningin Juliana Fonds heeft voor het eerste kwartaal van 1987 meer dan tweehonderd aanvragen behandeld voor een bijdrage in de kosten. In Zeeland hebben het Dorsphuis Middenschouw in Scharendijke, de Stichting Ge- koördineerd Bejaardenwerk in Hulst en de Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg geld ge kregen. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Goes, Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Oeltt 24 Vlissingen, Lange Zelke 93. De geboortedag van Florence Nightingale, 12 mei, is binnen de gezondheidszorg altijd een feest dag geweest. Dit jaar zal de dag echter als protestdag worden be nut tegen de bezuinigingen in de zwakzinnigenzorg. Er zal een sym bolische staking zijn op 12 mei, dat houdt in dat er ballonnen wor den gekocht die het aantal stakers en sympatisanten weergeven. Op deze manier worden de zwakzinni gen zelf niet de dupe van de actie. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: 's ochtends activitei ten in de instellingen, 's middags een manifestatie'op de Markt in Middelburg en 's avonds een feestelijke afsluiting. Wie mee wil helpen met de verdere invulling van het programma kan op vrij dag 17 april op de voorbereidings vergadering komen in de biblio theek van Vijvervreugd in Middel burg. De aanvang is om 19 uur. Voor verdere informatie bellen naar Henk Meijer, 01180 - 16818. De traditionele paaswake wordt dil jaar weer gehouden in de Lu therse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. De dienst begint za terdag 18 april om 22.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Mede werking wordt verleend door een instrumentaal ensemble onder lei ding van Freddy Kallemein, de or ganist is Kees Noordhoek. Een van 's werelds beroemdste grappen- en grollenmakers is Jan- go Edwards. Uit zijn brein ont sproot het idee van het inmiddels bekend geworden Festival of Fools en vóór deze 'salto van de hersenen' stak hij op rolschaatsen het Kanaal over waarna hij met een zwierige pirouette het Neder landse toneel op cirkelde. Sinds dien is hij niet meer van dat podi um weg te denken. Speciaal ter gelegenheid van zijn 15-jarig ver blijf in Nederland heeft Jango hel programma 'Classic-2' samen gesteld. In Middelburg is dat pro gramma Ie zien op donderdag 16 april in de Schouwburg. In 'Classic 2' combineert Ed wards op ingenieuze wijze nieuwe acts met hoogtepunten uit zijn re pertoire van de afgelopen vijftien jaar. Bovendien zal zijn optreden geen'enkele avond hetzelfde zijn, want al improviserend doet Jango iedere keer een greep uit de schier onuitputtelijke hoeveelheid mate riaal, dat hem ter beschikking staat. Dat de confrontatie van nieuwe creaties met legendarische figuren als Duck Diamond en B B Hercules tot allerlei onvoorziene verrassingen en ontknopingen leidt, staat wel vast. Tijdens het optreden wordt Ed wards muzikaal bijgestaan door de vijf-mansformatie 'The Little Big Nose Band'. Het optreden van Edwards begint om 20.15 uur. Het Zeeuws Museum houdt op zaterdag 2 en zondag 3 mei een museumweekend. Op deze twee dagen is het museum in Middel burg gratis toegankelijk en zijn er twee rondleidingen om II en 15 uur. Om 14 uur wordt de docu- mentatiefilm 'Terug naar het ei land' gedraaid over Walcheren vóór, tijdens en na de oorlog. Op deze dagen en tijdens de ge wone openingsuren (maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur) presenteert het museum ook haar aanwinsten, schenkingen en vondsten uit het afgelopen jaar. Met deze expositie en de zojuist verschenen Periodiek - het eerste nummer van de eerste jaargang is deze maand uitgekomen - toont het Zeeuws Museum haar visie op de doelstelling 'daadwerkelijk een Zeeuws museum te zijn'. - M.' De geschiedenis van Walcheren wordt door de oudere generatie Walcherenaren altijd in tweeën gedeeld: vö en nae d'n oorlog, of ook vo en nae 't waeter. De Tweede Wereldoorlog was een breuk van betekenis, en voor de plattelander vooral de jaren 1944 en '45. Over wat er tóen en wat er sinds die tijd veranderde in Walcheren gaat de komende weken een artikelenserie. We beginnen met de evacuatie die voortvloeide uit de inundatie in hel najaar van 1944. De evacuatie van duizenden dor pelingen en boeren naar Zuid- Beveland was een noodzakelijk kwaad. De dorpen waren eiland jes geworden waar men leefde "van vermagerde spijs en diep gaande verveling" zoals Henk van Waard schreef. Maar de te genstand was niet van de lucht: "Een rienge deur de neuze, een touwe deran en dat na de mart in Goes -ik danke je". Maar het moest. In december '44 vertrok ken de mensen die niet strikt no dig waren voor het herstel van de dijken. In Serooskerke bleven 400 men sen over, in Aagtekerke 100, even weinig of minder in de andere westelijke dorpen en het laaggele gen Sint Laurens. De meeste évacués kwamen te recht in het drooggebleven Zuid- Beveland. De ontvangst was er erg verschillend. Hier en daar wa ren er adressen waar men met te genzin onderdak verleende omdat dat nu eenmaal verplicht was. Maar voor hetzelfde geld zwaaide de deur open met een "Ha. Daar hebben we ménsen uut Walche ren, komt d'r in!" Het was een sprong in het duister om met wildvreemde mensen het leven te delen. Je was in huis bij een ander. Een inwoner van Se rooskerke die het slecht getroffen had vertelt: "We konden aardap pels mee elen en we kregen soms een klus melk om pap van te ma ken. Verder lieten ze je gewoon in je sop gaar koken. Maar afluiste ren deden ze wel... "Hij vertrok na een fikse ruzie naar een beter adres. Zulke gevallen waren niet alge meen. Het kwam echter méér voor dat de évacués bij een plaat selijke boer in dienst traden. Ze merkten niettemin dat de Zuid- Bevelanders geen hoge pet ophad den van de werk-prestaties van de Walcherenaars. De nieuweling werd eens opgenomen en de ver wachting werd uitgesproken dat hij het tempo wel te hoog zou vin den. En wie zich dan zó weerde dat de Zuid-Bevelanders het tem po niet konden bijhouden, hoorde aan het einde van de dag: "Voe een Walchenaer wérkt- en noga goed". Jaja. Zo is het nu eenmaal: vreemd moet even wennen. En wie flink werkte, viel spoedig in de smaak. Een inwoner van Sarooskerke vertelt van de plezierige tijd die hij meemaakte in Baarland. "Dat spreekt, je werkte voor wat je waard was, en ik maakte mee ie dereen een babbeltje - dan kon je zo in de pot. Maar waar ik wel van stond te kijken was dat je met de oogst óók om de gewone tijd, om zes uur ophield. Dat was in Walcheren onbestaanbaar. Daar moest je doorwerken dot diep in de avond. Ik vroeg: en als 't van nacht regent? Die die 't nat maakt, zal 't ook wel weer droog maken, was het dan. Deurdrom- men deden ze daar niet. Ze werk ten op de klok - maar ze werkten ook door. Daar zat toch meer De achterblijvers hadden met allerlei ongemakken te kampen, zoals hier in Aagtekerke op weg naar school. (Foto: Zeeuws Do cumentatiecentrum). vooruitstrevendheid, dan bij ons, hoor". "En we kregen eiers, we kregen kaas, en soms kregen we op zater dag een jong haantje voor de soep. Nee, de behandeling was ge weldig. En als m'n vrouw geen heimwee had gehad, dan was ik er gebleven. Ik was compleet inge burgerd". Sommigen bleven er inderdaad. Anderen namen een Zuid- Bevelandse vrouw mee terug naar Walcheren. Maar wie een eigen huisje had gehad, was wel ge dwongen terug te keren. Een ar beider uit Aagtekerke die graag in Kapelle wilde blijven, vertelde dat hij dan de subsidie op de herbouw van zijn huis zou verspelen. 'Her- bouwplicht', heette dat. Hij keer de terug. Het was juni 1945 dat de meeste Walcherenaars weer op de ver dronken dorpen terug keerden. De modder van de muren schep pen en opnieuw beginnen, luidde het parool. Het dorp Ritthem moest tot maart 1946 wachten op de aftocht van het zoute water. Wederopbouw toen ook daar. Werk aan de winkel. Ook weer in de landbouw op het droge Wal cheren. Maar werk dat gedaan werd door mensen die even in een andere wereld hadden gekeken - al lag die niet verder weg dan Zuid-Beveland. "Naar de boer waar ik altijd ge werkt had hen ik niet meer terug gegaan. Ik wilde dat niet meer, tot negen uur doorwerken als dat zo uitkwam, buiten werken in vorst en sneeuw en zulke ouder wetse gewoonten. Dat slikte ik niet meer en dat heb ik toch over gehouden aan dat halve jaar in Zuid-Beveland. Hier op Seroos kerke, geloof ik, zijn er méér mensen geweest die dat zo ge voeld hebben. Daar is wat veran derd - begrijp je wel?" Veranderd door de evacuatie. De Walcherenaars hadden voor 1940 ook wel heel weinig contacten met de buitenwereld. Wie had er ooit een Rooms-Katholiek gezien? Op Zuid-Beveland waren volop Ka tholieken - en dat bleken heel ge wone mensen te zijn. De meeste Zuid-Bevelanders bleken trou wens gewone mensen. Een stukje vooroordeel was weggenomen - en soms bleven de contacten uit de évacuatietijd levend tot in de jaren '60 en '70. En degenen die minder prettige ervaringen had den? Och, die leefden gewoon verder alsof ze nooit waren weg geweest van Walcheren. t V V

de Vlissinger | 1987 | | pagina 9