informatiepagina van de gemeente vlissingen ito II Q If Controle op dragen autogordels wordt verscherpt Bijstand: speciaal voor Rww-ers ISamen sterk! Plan voor bouw koopwoningen aan Westerbaan Aanmelden voor een bejaardenoord? VERFRESTEN: Wijzigingen ophalen huisvuil VLISSINGEN MI EWUST R ZIJN? W s\<S zoek? Klussendienst [Vlissingen Vakantie-activiteiten te duur??? DE VLISSINGER Woensdag 15 april 1987 Waarom? autogordels vast en zeker Herziening NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN: BIJ UW WINKELIER In uw belang Gemeentelijke diensten vrijdag en maandag dicht Tips Ook verkrijgbaar Stickers En verder.... Rouwcentrum Even bijpraten met burgemeester Van der Doet Het bestemmingsplan Doel Borssele Herdenking 4 mei Actie Afghaanse vluchtelingen IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 De Vlissingse politie gaat de komende weken verscherpte controle uitoefenen op het naleven van de draagplicht van autogordels. Dat gebeurt in het kader van een provinciale actie waaraan alle korpsen van zowel de grote gemeenten als de rijkspolitie meedoen. Het gaat hier om een initiatief van de Vlissingse gemeentepolitie. Daarmee wordt ingehaakt op de landelijke actie die momen teel door onder meer Veilig Verkeer Nederland wordt gevoerd onder het motto 'Autogordels - vast en zeker!" Het streven is eerst via de diver se media bekendheid te geven aan de actie. De politiekorpsen gaan daarna verscherpte con trole uitoefenen. Zij doen dat door het houden van prikacties. Daarbij zullen automobilisten worden staande gehouden om in het bijzonder te worden ge controleerd op het 'om' hebben door bestuurder en passagier van de veiligheidsgordel. Is dat niet het geval, dan wordt er re pressief opgetreden. Dat wil zeggen: er zal direct een boete worden opgelegd. Draagt alleen de chauffeur geen gordel, dan is de boete f 35,—. Heeft alleen de passagier voorin hem niet om, dan moet zij of hij ook f 35,— betalen. Heeft geen van beiden de riem om, dan is het helemaal mis. De bestuurder wordt dan een boete van f 50, opgelegd, terwijl voor de passa gier een bon van f 35,— wordt uitgeschreven. Met het bepalen van de hoogte van de boetes heeft het Ministerie van Justitie de verantwoording voor- en het toezicht op het al dan niet dra gen van de veiligheidsriem dui delijk bij de bestuurder van de auto gelegd! De Zeeuwse politiekorpsen hebben drie belangrijke rede nen om de actie te voeren. Dat zijn de volgende: 1. Het dragen van veiligheids riemen is wettelijk verplicht voor zowel de bestuurder als de passagier voorin. 2. Dankzij de bescherming van de veiligheidsriemen is het aantal gewonden en doden in het verkeer, sinds de in voering van de draagplicht, aanzienlijk teruggelopen. Ook het zeer ingrijpende Regelmatig wordt er bij de gemeente gevraagd hoe men zich kan aanmelden voor opname in een bejaardenoord. Voor aan melding is de gemeente echter niet het juiste adres. Ook het be jaardenoord waar de belangstelling naar uit gaat is dat niet. Voor aanmelding moet men namelijk altijd zijn bij de Regionale indicatiecommissie Walcheren. Deze commissie werkt voor alle (8) gemeenten op Walcheren. Wie in een bejaardenoord (zo wel op Walcheren als daarbui ten) opgenomen wil worden, moet daarvoor dus eerst bij de indicatiecommissie terecht. Al leen nadat de commissie een advies voor opname heeft uitge bracht, mag een bejaardenoord ouderen opnemen. Dat wil zeg gen: als de commissie de ge vraagde opname noodzakelijk acht. In dat geval wordt ook de urgentie aangegeven. Zo'n posi tief advies wil overigens lang niet altijd zeggen dat opname op korte termijn werkelijk mogelijk is; dat hangt ook af van de ur gentie van de andere personen die op de wachtlijst bij hetzelfde bejaardenoord staan. Iedere bejaarde is overigens vrij in de keuze van het bejaarden oord waar hij en/of zij opgeno men wil(len) worden. Anderzijds is een bejaardenhuis evenwel niet verplicht een bejaarde, die een positief advies heeft gekre gen, op te nemen. Veranderen de omstandigheden waarin de aanvrager verkeert, dan kan een nieuw advies aan de indicatiecommissie worden gevraagd. Overigens: is de be trokkene het niet eens met het gekregen advies, dan kan men in beroep gaan. Daarvoor moet men binnen dertig dagen een brief schrijven aan burgemees ter en wethouders van de ge meente waar men woont. Het adres van de Regionale In dicatiecommissie Walcheren is: Simpelhuisstraat 1, 4331 PH Middelburg; het telefoon nummer (01180) 33001. Het spreekuur van de maatschap pelijk werkenden is van maan dag tot en met vrijdag dage lijks van 8.30- tot 9.30 uur. Verfprodukten bevatten veel giftige stoffen, zoals tolueen, xyleen, lood, cadmium, chroom, e.d. Deze stoffen horen niet in ons milieu. Daarom: geen verfresten in vuilniszak, toilet of gootsteen (riool) deponeren. Bewaren en inleveren, beter voor ons allemaal! leed, dat het gevolg kan zijn van het niet dragen van auto gordels (zoals overlijden of blijvende handicaps) kon daarmee worden beperkt. Dit alles nog afgezien van mate riële schade. 3. De verzekeringsmaatschap pijen zullen het al dan niet* dragen van autogordels voor taan zwaar laten meewegen wanneer het gaat om het be palen van de hoogte van de uitkering na een ongeval. Daarbij zullen zij uitgaan van de zogenoemde 'omgekeer de bewijslast'. Als aange toond is, dat op het moment van het ongeval de riem niet werd gedragen, dan is het aan betrokkene (wellicht ook het slachtoffer) om te bewij zen dat het letsel minder zwaar was geweest als men de gordel wèl om had gehad. De praktijk heeft al geleerd dat het in vele gevallen moei lijk èn tijdrovend is om derge lijke bewijslast te leveren. Ondanks al het bovenstaande blijken meer en meer automo bilisten het na te laten zich 'in te gorden'. De Zeeuwse poli tiekorpsen hopen met hun ac tie die ontwikkeling in positie ve zin te kunnen ombuigen. Omdat het in het belang van de bestuurder èn zijn passa giers is! Komende vrijdag (Goede Vrij dag) en maandag (Tweede Paasdag) zijn alle gemeentelij ke diensten gesloten. Die in het stadhuis bijvoorbeeld, maar ook de sociale dienst, de afdeling beplantingen en de reinigingsdienst. Uitzonderin gen vormen de politie en brandweer. Deze onderdelen van het gemeentelijke appa raat blijven uiteraard bereik baar en paraat. Wat betreft de wijzigingen bij het ophalen van huisvuil: zie het bericht elders op deze pa gina daarover. Overmogen is het Goede Vrijdag. Op zich is dat geen nieuws. Wel kan het belangrijk zijn te weten dat er die dag geen huisvuil wordt opgehaald. Vandaag ontvangen al de bewoners, die ge wend zijn hun vuilniszakken vrijdag buiten te zetten, een brief daarover. Daarin staat ook het verzoek het huisvuil een week te bewaren. Vrijdag de 24ste komt de reinigingsdienst weer bij die bewoners langs. Ook maandag, Tweede Paasdag, wordt er geen huisvuil opgehaald. Aan de bewoners, die anders die dag het afval zouden aanbieden, wordt vandaag per brief gevraagd één dag te wachten. De reini gingsdienst neemt het huisvuil in de wijken waar zij wonen op dins dag de 21ste mee. Bent u tussen de 18 en de 65 jaar, werkloos en is er geen andere wettelijke regeling, op grond waarvan u in aanmerking kunt ko men voor een uitkering! In zo'n geval is er de RWW, de Rijks groepsregeling werkloze werknemers. Moet er een wandje worden be hangen, een lekkende kraan ge repareerd of zoekt u een oppas voor kinderen? Dan kan de Klus sendienst Vlissingen u wellicht helpen. Echter: de medewerkers ervan staan alleen klaar voor de mensen die tot de zogenoemde categorie van de minima beho ren. De kosten bedragen voor het eerste uur f 5,— en voor ie der volgend uur f 2,50. Het adres waar men verder inlichtin gen kan krijgen èn zich kan op geven is: Julianalaan 4; het tele foonnummer is 19397. Overigens zijn er nog andere voorwaarden waar u aan dient te voldoen om voor een RWW- uitkering in aanmerking te komen. Dat op deze plaats omschrijven zou vrij veel ruimte vergen. Ook al omdat er over de RWW nog veel meer te vertellen is dan al leen over de voorwaarden. Bij voorbeeld over hoe het gaat met onbetaald werk, met het spaar geld, het eigen huis, andere in komsten en vakantietoeslag. Al die onderwerpen worden echter ook besproken in de brochure 'Bijstand: speciaal voor RWW- ers'. Die is er in drie talen: Ne derlands, Arabisch/Nederlands en Turks/Nederlands. Op de vol gende plaatsen kunt u ze gratis meenemen: -hal gemeentelijke sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1 geopend van 8.30- tot 12.30 uur); -de informatiehoek bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (geopend van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur); -dte gemeentelijke informatie- hoek in de openbare bibliotheek (Lange Zelke); -de gemeentelijke informatie- hoek in wijkgebouw Middenhof (Kanaalstraat; Oost-Souburg); -de gemeentelijke informatie- hoek in wijkcentrum 'Open Hof' ADOPTIE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN VLISSINGEN 1987 Eind vorige week hebben alle Vlissingse sport-, culturele- en ge zelligheidsverenigingen een brief (met bijlagen!) ontvangen. De afzender was de coördinator van de actie 'Adoptie Afghaanse Vluchtelingen Vlissingen 1987'. De inhoud: maak jullie samen sterk, adopteer ook (eenmalig) Afghaanse vluchtelingen! Mocht u lid zijn van zo'n vereni ging (of meerdere) en nog niets er over gehoord hebben, infor meert u dan eens bij het bestuur. Natuurlijk kunt u ook als particulier aan de slag. Of uw kinderen stimuleren voor de ac tie 'op pad' te gaan. 't Is immers zo paasvakantie. Aan tijd zal het hen waarschijnlijk niet ont breken! Aan de bovengenoemde vereni gingen is onder meer een lijstje met tips gestuurd hoe men geld voor Afghaanse vluchtelingen bijeen kan brengen. Als uit gangspunt is daarbij genomen dat één vluchteling één jaar ge holpen kan worden voor f 20,—. Wie weet, brengt een van on derstaande tips ook u op een idee. Met wat vindingrijkheid zult u er ongetwijfeld nog ettelij ke aan toe kunnen voegen. Een paar 'voorzetjes'. U kunt een vluchteling (maar ook meerde ren) adopteren door: voor uw verjaardag, bij de viering van een jubileum of ter gelegenheid van een af scheid mogelijke gevers in plaats van een stoffelijk ge schenk een financiële bijdra ge voor de Afghaanse vluch telingen te vragen; voor u in de week van 4 tot 9 mei een dagje uit gaat éérst u garant te stellen voor de adoptie van een vluchteling; als u deze week gaat vissen elke gevangen vis te waarde ren op f 1,—; aan uw bezoekers, als die van buiten Vlissingen ko men, een speciale actiestic ker mee te geven. Die kunt u kopen bij de VVV (Nieuwen- dijk 15), de kassa van het Sportfondsenbad (Baskens- burgplein) en in het stadhuis (Stafbureau voorlichting en inspraak); 20 stickers te kopen en ze te gebruiken als presentje of prijsje op een kinderfeestje; 20 stickers te kopen en het aankoopbedrag terug te ver dienen met karweitjes (auto's wassen, kinderoppas enzo). De opdrachtgevers kunnen dan worden verrast met een sticker; stickers te kopen en ze als herinnering aan de deelne mers van sportwedstrijden of andere evenementen te geven; Vorige week heeft de adviescommissie jeugd- en jongerenwerk Vlissingen een vernieuwd systeem vastgesteld, met behulp waarvan voortaan subsidie-aanvragen voor vakantie activiteiten voor jeugdigen zullen worden beoordeeld. Op 29 april zal de commissie adviezen opstellen voor subsidiever zoeken die betrekking hebben op genoemde activiteitenprogram ma's in de periode 'nu' tot en met de grote vakantie. Belanghebben de organisaties kunnen een exemplaar van het beoordelings systeem opvragen. Zij kunnen ervoor terecht bij het bureau welzijn in het stadhuis (eerste verdieping; tel.nr. 87336). Als burgemeester en wethouders de adviezen van de commissie overneemt, kunnen ze gedeelten van de f 8000,— die in 1987 daarvoor opzij zijn gezet beschikbaar stellen aan de organisaties die een aanvraag in dienden. t m (Alexander Gogelweg; Paau- wenburg). (De openingstijden van de vier laatstgenoemde informatiehoe- ken staan in een bericht elders op deze pagina). Daar kunt u overigens ook ande re brochures op het gebied van uitkeringen vinden. Dat zijn de volgende: -Bijstand: speciaal voor de zelf standige; -Bijstand: speciaal voor starten de zelfstandigen; -Bijstand: speciaal voor u als ge scheiden vrouw; -Bijstand: speciaal voor de eigen huis-bewoners; -Bijstand: speciaal voor school verlaters (in het Nederlands en in het Turks); -Stand van zaken (een halfjaar lijks overzicht van sociale verze keringen, inclusief bedragen); -Minimumloon (waarin ook is op genomen het minimum jeugd loon en de minimum vakan tiebijslag). elk(e) team of groep van een vereniging voor één vluchte ling f 20,— bijeen te laten brengen; tijdens een bijeenkomst van uw vereniging, instelling, bestuur en dergelijke iedere deelnemer f 1,— te laten bij dragen, met als totaalbedrag minimaal f 20,—; tijdens een bijzonder evene ment van uw organisatie of instelling in en om de bevrij- dingsweek (4 tot en met 9 mei) öök aan de actie te den ken en u samen sterk te ma ken voor De stickers zijn te koop (tij dens openingsuren) bij: de kassa van het Sport fondsenbad aan het Bas- kensburgplein; de VVV aan de Nieuwendijk 15; het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis). (De sticker staat hierboven afgebeeld). Niet alleen de genoemde vereni gingen zullen overigens worden aangeschreven. Deze en ko mende weken ontvangen ook onder meer kerkgenootschap pen, scholen en bedrijven van de actie-coördinator een 'pak ketje' met onder meer tips hoe zij op de actie kunnen inhaken! Kortom....van alle Vlissingers wordt een stukje betrokkenheid gevraagd bij de hulp aan Af ghaanse vluchtelingen. Ter her innering, het gaat met name om de Afghanen die in de Pa kistaanse nederzetting Doaba verblijven. Voor f 20,per vluchteling kunnen zij een jaar lang geholpen worden waar het gaat om schoolvoorzieningen en bijgemeenschapsactiviteiten. Wilt u helpen maar weet u niet hoe? U kunt dan contact opne men met de actie-coördinator. Dat is de heer A. Hoefkens (tel.nr. 70282). Burgemeester en wethouders willen woningen en een rouwcen- trum laten bouwen aan de Westerbaan. Het gaat om koopwonin gen waarvoor voldoende kandidaten zijn. Het plan vormt echter eerst onderwerp van inspraak voor de omwonenden die hier over deze week schriftelijk zijn ingelicht. Er kan tot 11 mei as. schriftelijk op het plan worden gereageerd. In het plan zijn koopwoningen opgenomen zowel van het vrijstaande type als van het type twee-onder-een-kap. Voor tien woningen is in beginsel de firma Proverko BV te Terneuzen uit genodigd deze te bouwen. Dit bedrijf voert momenteel overleg met gegadigden voor deze wo ningen. Op het terrein aan de Westerbaan bevinden zich voorts zes stukken grond waar voor een aantal samenwerken de particulieren kandidaat is om daarop zes woningen te bou wen. De resterende stukken grond zijn gereserveerd voor verkoop door de gemeente aan diegenen die daarvoor op de wachtlijst staan. In het plan is ook een rouwcen trum opgenomen dat ligt aan een nieuw te maken toegangs weg vanaf de Westerbaan. Die weg zou in de toekomst mede kunnen dienen als ontsluiting van het gebied ten noorden van de Steengrachtstraat. In het plan zijn ook parkeerplaatsen voor o.a. het rouwcentrum en de bestaande Nieuw Apostolische Op zoek naar informatie over het ophalen van huis- en grof vuil? Of naar gegevens over het aanvragen van subsidie voor het verbouwen van uw woning? Gaat uw belangstel ling uit naar milieuzaken? Nee? De Vlissingse geschie denis misschien? 't Geeft niet om welke van bo vengenoemde onderwerpen het gaat, in de gemeentelijke infor- matiehoeken is er steeds wel iets over te vinden. Folders, bro chures, verordeningen....Vaak kunnen ze u 'op pad' helpen naar dienstverlenende instan ties. Kortom: ze zijn er ook voor u, die informatiehoeken! Waar ze te vinden zijn? Daaj: -in het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), tijdens werk dagen van 9.00- 17.00 uur; -in het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), maandag tot en met vrijdag geo pend van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; -in het wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag- en dinsdagmorgen van 9.30- tot 12.00 uur, op don derdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur en op maandag tot en met donderdag 's avonds van 19.30- tot 21.00 uur; •in de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), 's maandags geopend van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zater dags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag gehele dag gesloten; -in het stadhuis (Stadhuisplein 2), bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak, geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. kerk opgenomen. Onderdeel van het plan vormt ook een fiets pad achterlangs de bestaande woningen aan de Steen grachtstraat. Het geldende bestemmingsplan "West-Souburg" laat de uitvoe ring van het gehele voorgestel de plan niet toe. Alleen het rouwcentrum past in het gelden de bestemmingsplan. Daarin heeft het terrein namelijk de bestemmingen "openbare en bijzondere doeleinden", "groenvoorzieningen", en "ver- keersdoeleinden". Om het voorgestelde totale bebouwingsplan mogelijk te maken zou een wijziging van het bestemmingsplan nodig zijn. Burgemeester en wet houders hebben het voorne men deze procedure in gang te zetten. Aan de hand van de reacties van de omwonenden zullen zij hierover een beslis sing nemen. Degenen die schriftelijk hebben gerea geerd zullen te zijner tijd over die beslissing bericht ont vangen. Er is een dubbele aanleiding om in deze rubriek iets over kernener gie te zeggen. De eerste aanlei ding is de (grote) demonstratie die in het weekend van 25 april a.s. bij de kerncentrale in Borsse- le wordt gehouden. De tweede aanleiding is de staking in de kerncentrales van Doel in België. Laat ik met het laatste beginnen. De kerncentrales van Doel liggen weliswaar in België, maar als het gaat om risico's en eventuele ge volgen van problemen, liggen ze "op een steenworp afstand" van Zeeland. Ik vind het veront rustend dat de Belgische rege ring het verantwoord vindt dat de kerncentrales feitelijk worden be diend door enkele tientallen werk nemers in plaats van door de honderden die er normaal werken en die toch kennelijk nodig zijn voor produktie en veiligheid. Te hopen is dat het overleg dat de Nederlandse Minister van Milieu, drs. E. Nijpels, binnenkort heeft met zijn Belgische collega, zal lei den tot zekerheid dat er werkelijk geen te grote risico's worden ge nomen, danwel dat er een einde komt aan een gevaarlijke situatie. Minder bedreigend lijkt mij de de monstratie die 25 en 26 april a.s. in Borssele tegen kernenergie wordt gehouden. Onder leiding van de burgemeester van Borse- le, de Officier van Justitie en politie-functionarissen zijn plan nen ontwikkeld om de de monstratie in goede banen te lei den. De organisatoren van de de monstratie beogen nadrukkelijk een vreedzame actie en willen ie dere vorm van geweld voorko men. Ik hoop dat degenen die de monstreren dat inderdaad zullen doen vanuit hun overtuiging en met respect voor de opvattingen van anderen en met respect voor de eigendommen en rechten van anderen. De vrijheid van de monstratie is een groot goed en moet dan ook goed worden ge bruikt. Ook al doen er naar ver wachting duizenden mensen mee aan deze demonstratie en ook al zal er uiteraard veel politie op de been zijn, er behoeft op zich niets dreigends van uit te gaan als men zich maar aan de afspraken houdt, dat wil zeggen: een vreedzame demonstratie zonder geweld. Maandagavond 4 mei vindt ook in onze gemeente de jaarlijkse dodenherdenking plaats. We staan dan stil bij achtergronden en oorzaken die tot de afschuwe lijke Tweede Wereldoorlog heb ben geleid. In de eerste plaats zijn daarbij betrokken degenen die in de naaste kring familiele den of vrienden verloren. Daar naast is er een groeiende belang stelling van degenen die van me ning zijn dat herhaling van die duistere periode tot elke prijs moet worden voorkomen. Dat is nodig, want helaas zijn er ver schijnselen in onze samenleving die er op wijzen dat fascisme en racisme niet uitgebannen zijn. Mede om de aandacht voor die facetten van de herdenking, hoop ik daarom dat velen - en ook jon geren - zullen deelnemen aan de herdenking op 4 mei om 20.00 uur op de Noorderbegraafplaats. Graag wil ik afsluiten met u nog maals te wijzen op het ondersteu nen van de actie voor Afghaanse vluchtelingen die momenteel in onze gemeente wordt gehouden. Daarover kunt u elders op deze pagina lezen. Mijn advies: adop teer in elk geval met f '20,— een jaar een vluchteling.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5