Afscheid statenleden Radioklachten naar de minister Naar de Janneke Dierixschool? alleen met optimale inzet C A Middelburg nam nieuwe etage in gebruik Meer geld langs een andere weg 24~a~prïj" Afvalstoffenplan te kijk Sport- en spelattributen Woensdag 15 april 1987 Bij de provincie zijn inmiddels 56 klachten ontvangen over- de radio-ontvangst in Zeeland. Doordat enkele mensen me de namens andere bewoners van een flatgebouw hebben gereageerd, is de hinder groter dan zo op het eerste gezicht lijkt. Alle zenders Brief Luistergeld Ergernis Radio 1 FM planologie volksgezondheid Realiteit Selectie Praktijkgericht Nadenken DE EERSTE ROLTRAP IN ZEELAND GIDS OVER GELDZORGEN: DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Op vrijdag 24 april wordt in een openbare vergadering afscheid ge nomen van de statenleden, die in de nieuwe samenstelling van pro vinciale staten niet terugkomen. Voor een deel gaat het om leden die zich niet herkiesbaar hebben gesteld en voor een deel om leden, die niet zijn herkozen. In totaal gaat het om veertien van de zevenenveertig statenleden. In de CDA-fractie komen de he ren C. Balkenende, P.G. van den Bosse en J.H. Roose niet meer terug. De heer Balkenende trad in 1970 als statenlid aan. De heer Van den Bosse begon zijn provinciale politieke loop baan in 1967 en hij was van 1978 tot 1982 gs-lid. De heer Roose is statenlid sinds 1976. Van de VVD-fractie komen vijf leden niet in de nieuwe staten terug. Het gaat om de heren L.Becu (statenlid sinds 1978), dr. ir. C.W.C. van Beekom (1978), mevrouw C. Koster (1982) en de heren ing. L.A.M. Elenbaas (1970) en J.P.S.A. Thomaes (1982). D'66 heeft op het ogenblik drie zetels in provinciale staten, maar in de nieuwe samenstel ling valt er een zetel af. Dat be tekent, dat 24 april afscheid moet worden genomen van me vrouw J.A. Jorritsma-van Oosten. Mevrouw Jorritsma werd in 1985 statenlid. Ook wordt afscheid genomen van twee SGP-statenleden en wel de heren H. Cornelisse (1978) en R. van Ommeren. De heer Van Ommeren heeft de meeste dienstjaren als staten lid. Hij werd in 1966 gekozen. Van 1978 tot 1982 was hij bo vendien lid van het dagelijks bestuur van de provincie: het college van gedeputeerde sta ten. De heer H.J. Colijn komt niet terug in de fractie van RPF/GPV. De heer Colijn trad in 1982 aan als statenlid. De PSP/CPN kreeg bij de laatste verkiezingen niet voldoende stemmen om een statenlid te kunnen leveren. De heer J.C. Dupré, die de twee partijen in de staten vertegenwoordigde komt daarom niet terug. Bij de PvdA vertrekt het staten lid mr. J.P. Boersma. De socia list kwam in 1970 in de staten en in 1971 werd hij als lid van gedeputeerde staten gekozen. De statenvergadering van 24 april begint om 13.00 uur en staat geheel in het teken van de wisseling van de samenstelling van provinciale staten. De voorzitter van provinciale staten - de commissaris der koningin- houdt een af scheidstoespraak. Namens de vertrekkende statenleden voert de heer R. van Ommeren het woord. Hij is de nestor van de staten -het lid, dat de meeste ja ren als statenlid zitting heeft. De vergadering wordt afgeslo ten met een toespraak van het vertrekkende gs-lid mr. J.P. Boersma. Om vier uur volgt een receptie in de Kloostergangen van het Abdijcomplex ter gelegenheid van het afscheid van het gs-lid Boersma. Tot en met de recep tie is de afscheidsbijeenkomst openbaar. De statenleden zitten om 19.00 uur aan aan een besloten diner in de statenzaal. Het ontwerp-afvalstoffenplan van de provincie ligt ter inzage tot en met 1 juni. In het plan worden regels gegeven voor het verwijderen en verwerken van afval. Daarbij gaat het om huishoudelijk afval, het grof vuil, bedrijfsafval, bouw- en sloopafval en ziekenhuisafval. Aandacht is er voor het gescheiden inzamelen van verschillende soorten afval, zoals glas, papier en blik. Door de gescheiden inza meling van het afval is hergebruik van grondstoffen gemakkelijker te realiseren. Het vuil, dat niet kan worden hergebruikt, moet terecht komen op stortplaatsen. Uitgerekend is, dat verbranding van het afval veel duurder is, vooral doordat een deel van het afval niet verbrand kan worden, zoals bouw- en sloopafval. Het aantal stortplaatsen moet zo klein mogelijk blijven. Uitgegaan wordt van centrale stortplaat sen, waarmee nu ook al wordt gewerkt. Het ontwerp-afvalstoffenplan ligt ter visie in de gemeentehuizen in Zèeland, in de openbare bibliotheken in Terneuzen, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee, bij het bureau milieuzaken van de provin ciale griffie, Sint Pieterstraat 42, Middelburg en bij het bureau voorlichting van de provincie, Abdij 9, Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp plan kunnen worden in gediend bij provinciale staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De bezwaarschriftentermijn is gelijk aan de inzage termijn en duurt dus tot en met 1 juni. Het ontwerp-plan is voor tien gulden te koop. Een samenvatting is gratis verkrijgbaar. Beide zijn verkrijgbaar bij het bureau voorlich ting, telefoon 01180-31400. bi IEÜWS De klachten betreffen zowel ra dio 1 als 2, 3, 4 en 5. De meeste klachten gaan over ra dio 1, die alleen via de midden golf in Zeeland is te ontvangen. Veertig mensen ondervinden storing op radio 1. Bij radio 2 gaat het om 28 klachten bij ra dio 3 om 13, en bij radio 4 en 5 elk om dertig. Radio 4, die via FM is te be luisteren, wordt in een aantal gevallen weggedrukt door bui tenlandse zenders of door piraten. Een inwoner uit Cadzand, die erop was bedacht het verwijt te krijgen, dat zijn apparatuur niet in orde zou zijn, verklaarde, dat hij via zijn radio de programma's van de klassieke zenders uit België en Frankrijk zuiver ont vangt, maar dat de Nederlandse radio 4 zo slecht is, dat hij het luisteren daarnaar heeft op gegeven. Alle klachten zijn toegezonden aan minister Brinkman van wel zijn volksgezondheid en cul tuur. Ook de leden van de twee de kamer, die zich met het me diabeleid bezighouden, hebben de klachten ontvangen. Aan de minister is met klem gevraagd onderzoek te doen naar de oor zaken van de klachten en ver volgens maatregelen te nemen. Het dagelijks bestuur van de provincie -gedeputeerde staten- heeft vastgesteld, dat de meeste klachten uit het weste lijke deel van de provincie ko men, vanaf de lijn Zierikzee- Terneuzen. Gedeputeerde staten schrijven de minister verder, dat een aan tal indieners van de klachten er op wijst, dat het volle bedrag aan luister- en kijkgeld wordt betaald, maar dat daar tegen over geen goede radio ontvangst wordt geboden. De provinciale bestuurders zijn het met die opmerking eens. Voor sommige klagers is de er gernis zo groot, dat zij hun klachten vergezeld lieten gaan door opmerkingen als "Ze kun nen tegenwoordiger wel naar de maan, maat fatsoenlijke radio-ontvangst is er niet bij" of "Zet de betreffende gedepu teerde maar in de auto en vol-, gas naar Den Haag met de Zeeuwse vlag voorop" en "De buitengewesten moeten het doen met de restvoorzieningen van de Randstad". Een andere klacht, die werd geuit, was dat van de radio geen bandopna men zijn te maken doordat de ontvangstkwaliteit zo slecht is. De brief van gedeputeerde sta ten met daarbij een overzicht van de aard van de klachten en een overzicht van de plaats van herkomst van de klachten is 2 april aan de minister gezonden. Er is nog geen reactie op ont vangen. De Nederlandsche Omroep- Zendermaatschappij nv, Noze- ma, gaat in november een FM- zender voor radio 1 installeren in de televisietoren in Goes. Dit heeft Nozema aan gedeputeer de staten geschreven. De in druk was ontstaan, dat de bouw van de zender werd ver traagd doordat er in Zeeland geen regionale omroep is. Noze ma heeft laten weten, dat de bouw volgens het normale tijd schema wordt uitgevoerd. Ge deputeerde staten vinden het niet nodig daarop nog actie te ondernemen, vooral omdat de tijd tot november te overzien is, Verspreid over de hele provincie zijn er uitleencentra voor sport en spelmateriaal. Niet elk cen trum beschikt over dezelfde voorraad, maar globaal kan worden gesteld, dat het gaat om basketballen, volleyballen, foamballen, voetballen, skippy ballen, tennisballen, badmin- tonrackets, hockeysticks, hoe pels, jeu-de-boules, spring touwtjes, trektouwen, kegelba nen, speed-play, ballenpompen, kompassen, fluiten, chronome ters, pylonen, partijlinten, ver banddozen, terreinlint, mega foons, gezelschapsspelen en boeken en brochures. ledereen die activiteiten organi seert kan bij de uitleencentra te recht. Behalve de uitleen van materiaal stellen de medewer kers in de centra zich ten doel informatie te verschaffen over de toepassing van het mate riaal, over de organisatie van al lerlei activiteiten, zoals het hou den van een bosspel, de opzet van een oriëntatietocht en het houden van sport- en spelda- gen, en het beschikbaar stellen van adressen van recrea tiesportleiders. Ook kunnen in het centrum boeken en brochu res over de recreatiesport wor den geleend of ingezien. Het leenbedrag is afhankelijk van de hoeveelheid benodigd materiaal. Betaling kan in abon nement of per uitleen gebeuren. De gebruikers moeten het ma teriaal zelf halen en weer terug brengen. Kapot of verloren ge gaan materiaal moet worden vergoed. Uitleencentra zijn er in: Axel, sporthal 't Sportuus", Oud-Oosteinde 1,01155-4068; Heinkenszand, ontmoetings centrum "De Stenge", 01106-1685; Goes, gemeentelijk zwembad, Zwembadweg 1 01100-15685; Hulst; Sportlaan 4, 01140-89000; St. Maartensdijk, gemeente huis. Markt 1-5, 01666-2955; Middelburg, Sint Pieterstraat, tussen nr. 40 en 42, 01180-11561; Oostburg, sporthal "De Veer- hoek",Veerhoeklaan 1, 01170-3025; Terneuzen; sporthal 't Zwaantje", Alvarezlaan 1a, 01150-12679; Vlissingen, commissie sportbe- langen, Irislaan 210, 01184-60267; Zierikzee, gemeentehuis, Meelstraat 8, 01110-13151. Een brochure met alle informa tie, inclusief de openingstijden van de uitleencentra, is verkrijg baar bij de Zeeuwse sportraad, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Middelburg. 01180-33024. OM M ISSI 10 S De provinciale planologische commissie (PPC) vergadert op woensdag 22 april om 10.00 uur. Op de agenda staan het be leidsplan voor het Kram mer/Volkerak, de doelstellingen en uitgangspunten voor het be leidsplan Westerschelde, de vaste oeververbinding Wester schelde, het provinciaal af valstoffenplan en de visserijno ta. De PPC vergadert in het ge bouw van de Provinciale Plano logische Dienst, Groenmarkt 13 in Middelburg. De vergadering is openbaar. De volgende dag, donderdag 23 april zullen de leden van de commissie ambulancevervoer uit de RAVOZ zich rond de ver gadertafel scharen. Het belang rijkste agendapunt is het besprekèn van de kwaliteits aspecten van de ambulance hulpverlening in Zeeland. De commissie vergadert openbaar in Hotel Terminus in Goes, aan vang 1 3.45 uur. Abdijmeuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 433) EW Middelburg, telefoon 01 180 31392 of 31402 Ineke, de 33-jarige Middelburgse moest er nog eens over naden ken. Het leek allemaal zo leuk. Huisvrouw. Kinderen die groter werden. Kon ze eindelijk eens weer iets voor zichzelf gaan doen. Een opleiding volgen en dan 'herintreden' zoals dat zo mooi heette. Via de 'Janneke Dierxschool', die toch een prima oplei ding voor vrouwen zoals zij verzorgden, moest dat toch lukken. Na afloop had het gezonde optimisme plaatsgemaakt voor twijfel. Ineke was één van de ruim 70 vrouwen die woensdagavond in Middelburg de informatiebijeen komst bijwoonden om zich eens uitgebreid te laten voorlichten over de mogelijkheden die de 'Janneke Dierxschool' bood en wat er eigenlijk van de 'leerlin gen' werd verwacht. DOOR AD ROOS Informatie over computeroplei dingen en over het opzetten van een 'eigen zaak'. En over een 'pri meur': de nieuwe opleiding voor computeradviseuse. Duidelijk mogelijkheden voor vrouwen die echt iets willen. Het welkomstwoord van de direc teur, Nora Blomsteel, is gelijk aan de presentatie van alle andere spreeksters. Kort en bondig. To the point, zonder bla-bla en recht op de vrouw af. geen oeverloze te rugblik op de historie en de ont wikkeling van de vrouwenoplei dingen, waar sommige instellin gen het zo graag en lang over ple gen te hebben. Geen optimistische blik op de toekomst. Gewoon reeël. Wil je als vrouw iets berei ken? Prima. Dan moet je er wèl iets voor doen. Wij geven een opleiding, wij steunen je zo goed als dat maar kan maar je moet het alles bij elkaar wel zélf doen. Punt uit. Er volgt een videoband. Stoelen worden richting kijkkast gescho ven om maar niets van het beeld te missen. Vrouwen bezig met een van de opleidingen. Docenten aan het woord. Alles is praktijk ge richt. Nogmaals: wij helpen maar je moet het zelf weten. Daarna de echte informatie. Glo baal, want in een later stadium worden de aspirant-leerlingen in twee groepen opgesplitst. Een groep krijgt aparte informatie over het 'eigen bedrijf(je) en de andere groep krijgt alle ins en outs over de computers. Het heeft tenslotte weinig zin om mensen een vracht informatie te geven waar ze toch niets mee willen doen. Het begint al goed. Niet iedereen kan 'zo maar' een opleiding aan de 'Janneke Dierxschool' volgen. "Er wordt eerst geselecteerd", legt Nora de aanwezigen uit. "Je moet om te beginnen al goed ge motiveerd zijn en in ieder geval bereid zijn part- of fulltime te gaan werken. Je moet bovendien geen werk hebben en ook niet een of andere scholing volgen. Verder moet je nog een bepaalde voorop leiding -afhankelijk van de cursus- hebben en dat is het be langrijkste: de opleiding moet ze ker niet worden onderschat". Ze rekent het even voor. Drie dagen naar school, zeker 15 uur huis werk, het gezin vraagt ook de no dige aandacht en alles bijelkaar zit je dan aan een 40-urige werk week. "Een zware opleiding en een extra belasting". Er zijn ook nog 'pluspunten': het GAB ver leent alle medewerking, de uitke ringsinstanties zijn ook bereid om een helpende hand toe te steken en er is kinderopvang. Er moet wel een klein bedrag worden be taald aan boekengeld en de kin deropvang kost een knaak. Luce de Bon mag het even over nemen om iets over de computers te vertellen. Een pittige tante. Weet waarover ze praat en net als haar voorgangsters recht toe recht aan. Een basiscursus in informa tica; een inleiding in de automati sering. Ontwerptechnieken en program meertalen. Het simpele -veel voorkomende- voorbeeld dat een bedrijf de typiste verrast met een tekstverwerker. Voor velen nog steeds een 'schrijfmachine met tv'. De typiste moet het maar uit zien te zoeken en gebruikt de helft van de mogelijkheden niet die dat ding biedt. De nieuwe opleiding 'adviseur' informatica. Een prak tijkgerichte voorbereiding op functies die op het terrein liggen van de begeleiding en instructie van gebruikers van microcompu ters; verkoop en instructie van software; oplossen van eenvoudi ge storingen en bedieningsproble men. Kortom, voor de vrouw die wil mogelijkheden te over. De groep wordt weer opgesplitst. Twee vrouwen lopen met Ine Frencken (consulente eigen be drijf) mee naar een aparte ruimte om daar verdere informatie te krijgen over het opzetten van een eigen bedrijf. Het gros is meer geïnteresseerd in computeroplei dingen. 'Bij Ine' is het gezellig. Geen 'luister-eens-naar-mij'- gedoe maar gewoon over het ei gen bedrijf praten. Marja, moe der van 4 kinderen, loopt al lan ger met het idee 'iets voor haar zelf' te beginnen. Ze heeft bijna een opleiding tot makelaar afge rond, dus moet het in die richting worden gezocht. Er is alleen een maar. Haar vooropleiding was verkeerd. Nou ja, verkeerd, het had net niet die paketten die ze achteraf bleek nodig te hebben. "Door deze cursus te volgen past de legpuzzel beter in elkaar" vindt ze. "Ik heb het gevoel dat ik steeds iets te kort kom. Als ik de ze opleiding heb gevolgd, ben ik 'compleet"'. Brigine (32) heeft ook plannen. Een eigen koffie shop. Maar dan wel een zaakje met allerlei speciale koffies en ge bak. Zelf gemaakt uiteraard. Iets aparts. Horeca-ervaring heeft ze al. Ze werkt in die sector en heeft een verantwoordelijke baan. Ze heeft in zoverre pech, dat een van de voorwaarden is, dat ze 'werk loos' moet zijn Na afloop besluiten beide dames er nog eens goed over na te den ken. Positief zijn ze wel. Dat is zeker, want ze hebben er toch wel wat van opgestoken. Bij de gerichte informatie over 'de computers' hetzelfde. Een paar valt het tegen. "Ik wist niet dat het zo pittig zou zijn", is de reactie van een aantal die 'er nog eens goed over moeten na denken'. "Wie er aan begint en het af maakt heeft een zeer goede kans om een baan te vinden", conclu deert Nora Blomsteel. "Dat heeft de praktijk inmiddels uitgewezen. En vergeet natuurlijk niet, en daar gaat het in wezen ook om, alleen als je bereid bent je te ont wikkelen kun je in je leven iets be reiken. Daar moeten de mensen zich zelf voor inzetten". Janneke Dierx zei ooit hetzelfde. Dus aan de school die haar naam draagt zal het dan ook niet liggen. C A in Middelburg heeft -een nieuwe etage geopend. Dat gebeurde vorige week maandag door mevrouw M. Verdonk uit Lewedorp. Zij kwam als eerste bezoeker met de roltrap (de eerste in Zee land) naar boven en werd daar met een bloemetje ontvangen door Jacqueline Lippens, een vaste medewerkster van de kinderafdeling; de afdeling die de grootste ruimte inneemt van de nieuwe etage. Mevrouw Verdonk knipt het lint door en verkoopster Lippens wacht reeds met de bloemen. Op verzoek knipte de verraste me vrouw Verdonk een lint door dat de toegang tot de uitbreiding vrij maakte. De nieuwe etage is de eerste fase van een algehele reor ganisatie en verbouwing bij de Middelburgse C A-vestiging. De parterre wordt nu onder han den genomen. Zaterdag 23 mei vindt de algehele heropening plaats. C A is ruim negen jaar in Mid delburg gevestigd. De toename van het klantenbestand werd der mate groot dat het onverant woord was om in die ruimte te blijven werken. Uitbreiding was noodzakelijk. In de breedte was niet mogelijk en daarom hebben we in de hoogte uitgebreid, legt bedrijfsleider W.S.G. Papendorp uit. Met de nieuwe etage beschikt de Middelburgse C A-zaak nu over 1300 vierkante meter, vijf honderd meer dan voorheen. De etage, waar behalve de kinderaf deling ook de dames- buitenkleding, zoals mantels en jacks, zijn ondergebracht, is op drie manieren te bereiken. Met een roltrap, met een hypermoder ne glazen lift of gewoon met een trap. Door de uitbreiding wordt het ook mogelijk om de presenta tie van de collectie kleding beter tot zijn recht te laten komen. Behalve een uitbreiding van alle afdelingen komt er ook weer een 'oude' service terug: de schoenen collectie wordt weer in het ver koopprogramma opgeno men. "Tot aan de algehele her opening zullen onze klanten nog wel wat hinder ondervinden van de verbouwing. We vragen daar voor uiteraard een beetje begrip. Alle afdelingen blijven bereik baar. We draaien gewoon door", verzekert Papendorp. Ballonwedstrijd Voor de kinderen was het vorige week woensdag feest. Zij kregen allen een ballon en konden daar mee aan een wedstrijd deelnemen. Om drie uur 's middags werden, onder aanvoering van een clown, die de ballons ook had uitgereikt, de ballons massaal losgelaten. Voor de verst komende heeft C A enkele fraaie prijzen beschik baar. De kinderen die de nieuwe afdeling bezochten konden bij de klantenservice, die nu ook op de etage is gepluatst, voorts een kleurboek met kleurpotloden in ontvangst nemen. De gids 'Geldzorgen en zorgen voor geld' is uit. De gids is speci aal bedoeld voor clubs, verenigin gen en slichtingen die via een an dere weg geld binnen willen halen om nieuwe plannen uit te kunnen voeren. De ervaringen van buitenlandse organisaties met verschillende ac ties voor geld zijn erin gebundeld. Deze vceuig vuoiuvw.v.^.. leveren het bewijs van het succes dat ver enigingen, clubs en stichtingen hadden met hun acties voor meer geld via een andere weg. De gids is te krijgen bij de Stichting Publi- katies en Projecten Mensen zon der werk, door 12,50 over te maken op de girorekening van de stichting, 3718603, onder vermel ding van 'Geldzorgen en zorgen voor geld'.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 17