informatiepagina van de gemeente vlissingen u o I Doorberekening kosten reparatie riolering fttt I mfli Ei li 33 fijji ET SST 33 IStuderen!? Dat is toch zo! JÊwk, I Wat ligt ter inzage? IfllESlEIXACT Tijdelijk parkeer gelegenheid op het Stadhuisplein Informatiegids 'Kijk op Vlissingen' I Commissies vergaderen Uit, óók in het Vestzaktheater "Potje" voor stimulering milieuvriendelijk gedrag aR ZIJN? DE VLISSINGER Woensdag 8 april 1987 Voorkom reparatie Brieven aan de gemeenteraad tijdig verzenden 2500 Verbondenheid Spreekrecht Culturele Raad VLISSINGEN MILIEUBEWUST Uit de kunst... die kunstuitleen IDe gemeentelijke informatiehoeken Discotheek Kies Exact Informatica Even bijpraten met wethouder De Keijzer Bestemingsplannen IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01 184-87000. toestel 333, 335 en 337 't Zijn vervelende dingen, verstoppingen en breuken van huisri oleringen. Bovendien is reparatie vaak een vrij kostbare aange legenheid. Wanneer het euvel zich voordoet tussen de woning en het hoofdriool in de straat, dan wordt de zaak meestal herstel door de gemeente. Tot voor kort was in vele gevallen ook de re kening voor de gemeente. Nu is de huisriolering - ook het deel buiten de woning tot aan het hoofdriool - altijd eigendom van de huiseigenaar. Volgens burgemeester en wethouders is het dan ook een redelijke zaak de eigenaar voor kosten, als ge volg van kwaliteitsverlies, aan sprakelijk te stellen. Dat is voor hen dan ook de reden geweest om de regels voor het doorbere kenen van reparatiekosten aan te passen. De kosten voor het opheffen van een verstopping in de riolering zullen, zo heeft het college besloten, alleen nog voor rekening van de gemeente komen als: er zich een breuk in de huisri olering bevindt, voor zover deze is gelegen in openbaar gebied en is ontstaan door verkeersbelasting; wortels van op openbaar ter rein staande bomen de ver oorzakers van de verstop ping zijn. in alle andere gevallen komen de reparatiekosten voor reke ning van de huiseigenaar. Er moet vaak nogal wat 'over hoop worden gehaald' bij repa ratie van rioleringen. Het is de medewerkers van de afdeling onderhoud van de gemeente daarbij regelmatig gebleken dat dat helemaal niet nodig was ge weest. Bijvoorbeeld omdat er slecht verterend materiaal door gen vinden er traditionele ele menten als vlaggen hijsen en taptoes plaats. (foto Cor Schuilwerve) Het Stadhuisplein wordt tijde lijk parkeerplaats. Burgemees ter en wethouders hebben daarvoor toestemming gege ven. Zij komen daarmee tege moet aan de wensen van be woners van en ondernemers aan de Badhuisstraat. Die ver wachten anders parkeerpro blemen bij de werkzaamheden aan de riolering in hun straat. De ingrijpende werken zijn de ze week begonnen. Ze zullen naar verwachting tot en met september duren. Het Stadhuisplein zal voor auto's alleen aan de kant van het stadhuis toegankelijk zijn. Op twee dagen in genoemde pe riode zal er echter niet op het plein geparkeerd mogen wor den: 30 april (Koninginnedag) en 21 augustus. Deze twee da- Deze en volgende week vergaderen de vaste commissies van ad vies en bijstand voor de economische zaken op donderdag 9 april, aanvang 17 uur; financiën op woensdag 15 april, aanvang 17.00 uur; volkshuisvesting op dinsdag 14 april, aanvang 17.00 uur; onderwijs op dinsdag 14 april, aanvang 17.00 uur; openbare werken op maandag 13 april, aanvang 19.30 uur; personeelszaken op woensdag 15 april, aanvang 17.00 uur; ruimtelijke ordening vanmiddag (8 april), aanvang 17.00 uur; sociale aangelegenheden op woensdag 15 april, aanvang 19.30 uur; welzijn op maandag 13 april, aanvang 17.00 uür. De vergadering van de commissie verkeer vandaag gaat niet door. Dit, in tegenstelling tot wat vorige week op deze pagina werd gemeld. het toilet was gespoeld. Maand verband bijvoorbeeld, maar ook etensresten. Zeker, hete olie of vet raakt men zo gemakkelijk kwijt. In de riolering stolt het echter snel, met alle gevolgen van dien! Ook met het planten van bo men en struiken moet men uit kijken. Want als een boom groeit, groeit'ie niet alleen bo ven de grond.... Men doet er dan ook goed aan ze niet di rect boven de riolering te plan ten. Kortom: ook hier geldt dat voorkomen beter is dan genezen! Er komen in de loop van een maand heel wat brieven en an dere stukken voor de gemeen teraad binnen. Soms zijn die echter zo laat, dat ze niet meer op de agenda voor de raads vergadering geplaatst kunnen worden. Die agenda (met de lijst van ingekomen stukken) wordt ruim een week voor de ze bijeenkomst samengesteld. Het is ook dit 'pakket' dat, voor afgaande aan de raadsvergade ring, door de fracties wordt besproken. Wie een redelijke kans wil maken dat haar of zijn brief in de raadsvergadering (en die van de fracties) behandeld kan worden, doet er daarom goed aan de brief tijdig te posten. Voor 'de raad' van 23 april is dat, als het even kan, nog deze week. Het adres: de gemeenteraad van Vlis singen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Het is ruim tien jaar geleden (1976) dat de laatste nationale inzame lingsactie voor Hulp aan Vluchtelingen in het buitenland werd gehou den. Nu staat er weer een dergelijke actie voor de deur. Nog steeds worden wij dagelijks geconfronteerd met vluchtelingen, verdreven van huis en haard. We volstaan dan met de constatering dat om die of die reden een mens, een medemens, vluchteling is geworden. In vele gevallen is die constatering een gegeven en gaan we over tot de orde van de dag, regelmatig welwillend gehoor gevend aan de vraag bij de ons voorgehouden collectebus. Of aan een oproep tot financiële bijdrage aan een op dat moment in de belangstelling staand hulpverleningsproject. Totdat....we wakker worden geschud door een bliksemactie zoals Eén voor Afrika. Het is het gesprek van de dag en treft ons allen. En nu worden wij allen geconfronteerd met het vluchtelingenpro bleem in Pakistan. In een land dat tot de armste ter wereld behoort komen miljoen Afghaanse vluchtelingen een veilige plaats zoeken. In al zijn armoede verleent Pakistan plaats en eerste,opvang. Steeds duidelijker wordt het dat hier internationale hulp onmisbaar is, in gro te omvang. Niet zozeer noodhulp, veeleer hulp die erop gericht is de vluchtelingen juist onafhankelijk van hulp te maken. Alleen op die wij ze is enig uitzicht te bieden aan deze vluchtelingen en de hulpverle nende Pakistanen. Nederland haakt in, Zeeland laat van zich horen en Vlissingen, brui send als de branding, stelt zich ten doel 2500 vluchtelingen één jaar te adopteren. Dat kost geld. Voor een in onze verhoudingen klein be drag van f 20,— kan een jaar lang één vluchteling worden geholpen met medische voorzieningen, het meest noodzakelijke schoolmateri aal en gemeenschapsvoorzieningen zoals groentezaad, naaimachi nes, weefgetouw en dergelijke, alles inclusief werkmateriaal. In de komende weken zal een breed opgezette actie u allen bereiken om een bijdrage te vragen. Bedrijven, sportverenigingen, culturele verenigingen, onderwijs en andere instellingen zullen een bijdrage kunnen leveren. Op een speciale manier, op een manier die gericht is op in verbondenheid met elkaar een vluchteling een jaar lang ver zekerd te doen zijn van hulp. Samen sterk: als club, als team, als klas, als personeel, de handen inéén en adoptie waarmaken. Dat kan. Zo kan de week waarin wij on- de week worden waarin Vlis- ze bevrijding herdenken ook singen vluchtelingen in Pa kistan adopteert. En wilt u, voordat u het vergeet, nu reeds de adoptie realiseren? Dan kan dat door storting van f 20,— op bankrekening nr. 3493.44.566 ten name van Adoptie Afghaanse Vluchtelin gen Vlissingen 1987. Er zijn di verse vormen om samen met vrienden, buren, broers of zusters één adoptie te doen. Dat is toch zo!! A. Hoefkens, coördinator Alle vergaderingen worden ge houden in het stadhuis. Daar werken trouwens ook bijna alle secretarissen van de commis sies. Hun namen en telefoon nummers staan in de gemeente lijke informatiegids. U kreeg het boekje onlangs thuis. Dus hebt u vragen over wat er mogelijk in de commissie-vergaderingen besproken gaat worden: Bel hen gerust! Even binnenwippen bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis is een andere mogelijkheid. Daar liggen de agenda's en te bespreken stuk ken allemaal bij elkaar ter inza ge. Net zoals in de vier gemeen telijke informatiehoeken. Voor belangstellenden kan het zeker de moeite waard zijn de commissievergadering(en) te bezoeken. Het publiek heeft er immers ook spreekrecht. Niet al leen over de onderwerpen die op de agenda staan. Tijdens de rondvraag kan men ook andere onderwerpen aan de orde stel len. Daar zit dan wel een 'maar' aan vast: betreffende zaak moet passen in het beleidsterrein waarover de commissie ad viseert! Morgen, donderdag, verga dert voorts het algemeen bestuur van de Culturele Raad. Deze maandelijkse bij eenkomst is - 't kan bijna niet missen - in welzijnscentrum Bachten Komme. Klokslag 20.00 uur wordt er met verga deren begonnen. Ook hier zijn belangstellenden welkom; ook hier mogen zij meepraten. De agenda en andere verga derstukken liggen ter inzage op de hierboven genoemde plaatsen. De danskunst heeft een rijke en boeiende geschiedenis. Een, die slechts ten dele verleden tijd is. Er zijn stukken die zo'n klas se hebben, dat ze steeds weer 'op de planken' terugkeren. Dat zijn 'de klassieken'. De groep Danskern brengt ze. Met kwaliteit. Want zonder dat houdt geen enkele klassieker het vol. Vrijdag is Danskern te zien in het Vestzaktheater. Met een programma dat 'Fables for our time' heet. Het gezelschap 'brengt' zo klassieken uit de mo derne danskunstgeschiedenis naar Vlissingen. Werken waar mee Doris Humphrey en José Limon tussen 1930 en 1960 van uit Amerika wereldwijd furore maakten. De uitvoering van Danskern, met in het middel punt Adriaan Kans en Anna Af- fourtit, begint vrijdag om 20.30 uur. Kaarten zijn morgen (don derdag) en vrijdag verkrijgbaar in de voorverkoop bij de Culture le Raad (Badhuisstraat 104). Ze kosten per stuk f 12,50. Hou ders van een CJP of Pas 65 be talen f 10,00. (foto Johan Murre). Na het uitkomen van de nieuwe informatiegids 'Kijk op Vlissin gen' zijn er enkele wijzigingen en aanvullingen binnengekomen bij de samenstellers. Hieronder worden ze aan u doorgegeven. Een aanbeveling: noteert u ze even in uw boekje. Wie weet, kunt u er nog eens gemak van hebben. En: is of raakt een vermelding van de vereniging of organisatie die. met uw naam erbij, in de gids staat onjuist? Dan ontvangt het Staf bureau voorlichting en inspraak graag de juiste gegevens van u. De medewerkers van dit bureau zijn te vinden in het stadhuis (begane grond, direct voor de grote trap links; tel. 87335). Dit zijn de aanvullingen en wijzi gingen: pag. 17, ing. W.A. van Bochove, directeur dienst openbare wer ken, kan ook worden genoteerd als adviseur van de commissie voor de openbare werken en mi lieuhygiëne. pag. 33, onder de paragraaf muziekkorpsen kan achter de drumfanfare 'Alpha' de naam van de secretaresse worden ge noteerd. Dat is N. Picard, Koe pel 4, 4336 JX Middelburg, pag. 48, onder de paragraaf Speeltuinverenigingen kan ach ter de Speeltuinvereniging Vlissingen-Oost als nieuwe se cretaris worden vermeld: J. Tho massen, Postbus 421, 4380 AB Vlissingen. pag. 65, de kop 'buitengewoon lager onderwijs' is niet meer cor rect en dient te worden gelezen als 'speciaal onderwijs in Vlis singen en Middelburg', pag. 89, onder het hoofdstuk Recreatie en toerisme staan achter de Midzomernachtmarkt foutieve data. De juiste zijn: 7 op 8 augustus 1987. pag. 92, aan de paragraaf 'Fiet sen' kan worden toegevoegd: Toerclub Walcheren, secr. J. de Klerk. Prinsenlaan 113, 4336 HK Middelburg, tel. (01180) 16243. pag. 95, bij de sjoelvereniging staat mevr. Ans Schilperoort ge noemd als voorzitter. Dat is niet correct, zij is secretaris. Boven dien ontbreekt haar telefoon nummer. Dat is: (01180) 34366. Vorige week stond naast deze pagina een extra pagina, die ge wijd was aan het Milieu-actieplan '87. U hebt daarin kunnen le zen dat het centrale thema dit jaar is "Afval, mag het ietsje min der zijn?". Het zal u ook gebleken zijn, dat er van ons milieu zonder ieders hulp niet veel zal terechtkomen. Om die reden is er in het Milieu actieplan '87 ook een "potje" van f 1.000,— gecreëerd, waar op organisaties als verenigin gen, stichtingen e.d. een beroep kunnen doen voor ondersteu ning van activiteiten die een mi lieubewust gedrag van de leden, buurtbewoners en dergelijke sti muleren en die aansluiten bij het gemeentelijk milieubeleid. Dat wil niet zeggen dat alle activitei ten zullen worden bekostigd. Het gemeentebestuur gaat er van uit, dat er in elk geval ook sprake moet zijn van een eigen - al dan niet financiële-inbreng. Met name het thema "afval" kan vele mogelijkheden en aan knopingspunten bieden om er op in te haken. Aanvragen kun nen, voorzien van een financiële opzet - worden gericht aan het college van b. en w., t.a.v. Pro jectgroep milieu, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingpn. Bij burgeneester en wethouders zijn aanvragen ingediend voor twee vrij omvangrijke projecten. De ene betreft de bouw van 142 wwoningen aan de Anjelierenlaan, Beatrixlaan, Meidoorn laan, Irislaan, Margrietenlaan en Leliënlaan. Deze aanvraag werd ingediend door de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting. De andere heeft betrekking op de bouw van 23 koopwoningen aan de Boterbloemlaan/lrislaan. Hier was het bouwbedrijf De Delta die de aanvraag ondertekende. Het werkt als een bibliotheek, maar dan met schilderijen, te keningen en beeldende kunst in plaats van boeken: de kunstuitleen. Voor een abon nementsprijs van f 7,50 en een kleine bijdrage in de ver zekeringskosten kunt u hier voor een half jaar kunstwer ken lenen ter verfraaiing van uw interieur. Het gaat om werken die zijn ver vaardigd in het kader van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR), een regeling die in middels is opgeheven. Dit geldt echter niet voor de kunstuitleen, die blijft gewoon bestaan! De kunstuitleen is gevestigd in gebouw Breehof aan de Breestraat, tegenover het poli tiebureau. Kunst lenen kan daar elke dag van 10.00-12.00 uur, van 13.30-16.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Iedere week is er wel iets nieuws te vinden in de ge meentelijke informatiehoe ken. Of het nu gaat om folders van de gemeente of van het rijk, begrotingen.... de ge meente komt er mee naar de burger. Die dus in vele geval len niet naar het stadhuis moet om er om te vragen. Dat kan een hele rit uitsparen! Dë informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende gebou wen (en in het stadhuis): - de openbare bibliotheek aan (Lange Zelke), geopend van maandag van 13.30- tot 20.00 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur; 's za terdags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de gehele dag gesloten. -wijkcentrum 'Middenhof'. Ka naalstraat 64, Oost-Souburg, geopend maandag van 8.30- tot 11.00 uur; tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur; - wijkcentrum 'Open Hof', Alexander Gogelweg 59, geo pend op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. - wijkcentrum 'Aldegonde', onregelmatig geopend; vantevo- ren bellen (tel. 66318) kan raad zaam zijn. B. en w. zijn van plan in beide gevallen een bouwvergunning te verlenen. Voordat zij daarover definitief een beslissing nemen liggen de bouw- en situatieteke ningen nog voor een ieder ter in zage bij de Dienst Openbare Werken in het stadhuis. De ter mijn daarvan loopt tot en met 15 april. Die dag is ook de laatste waarop men schriftelijk eventue le bezwaren kan indienen. Het bovenstaande geldt ook voor een andere aanvraag voor een bouwvergunning. Deze werd ingediend door de firma Frapo b.v.. en gaat over de ver bouw van het pand Voltaweg 5 van bedrijfspand tot discotheek. Personen, die binnen deze ter mijn een bezwaarschrift (zullen) indienen, kunnen tijdens een hoorzitting hun bezwaren mon deling toelichten. Deze bijeen komst wordt maandag 13 16.00 uur). gehouden op april (aanvang Voor studenten (en hun ouders) is het niet altijd zo simpel. Wel ke financiering past er nu bij welke studie? Een vraag die ze bij het ministerie van onderwijs ook vaak te horen krijgen. Ze heb ben er dan ook een folder over gemaakt. Daarin staan de vier verschillende regelingen op een rijtje. studie- Het zijn deze: - tegemoetkoming kosten; (voor leerlingen van het voortgezet onderwijs tot en met 17 jaar); - studiefinanciering 18 (voor leerlingen/studenten van 18 jaar en ouder); - studiefinanciering voor deeltijdstuderenden (aan de open universiteit); - studiefinanciering (voor deeltijdstuderenden aan mondelinge en schriftelijke opleidingen en zij die niet onder de studiefinancie ring 18+ vallen). Uitgebreid toegelicht staan de regelingen niet in de folder. Dat hoefde ook niet. Er zijn namelijk voor alle vier aparte brochures. Die kunt u aanvragen met de bon die achterin deze uitgave zit. De titel daarvan is trouwens: 'Studiefinanciering... omdat kennis vergaren aardig in de pa pieren kan lopen'. Bij de post kantoren, bibliotheken en de ge meentelijke informatiehoeken ligt'ie gereed. STUDIE FINANCIERING.. ...OMDAT KENNIS VERGAREN AARDIG INDE PAPIEREN KAN LOPEN Mft één af méér exacte rakken opje Op die plaatsen liggen nog meer uitgaven van het ministerie van onderwijs. Deze bijvoorbeeld: 'Kies Exact'. Daarin wordt ver teld welke mogelijkheden je la ter méér hebt als je exacte vak ken in je pakket opneemt, 't Is nooit weg dat te weten. 'Wat doet u aan informatica?' Een vraag aan u, maar ook de ti tel van een brochure. Een, die als wegwijzer kan dienen voor hen die meer willen weten over informatica-opleidingen. Waar je, globaal gesteld, geschoold kan worden in het gebruik van computers. Apparatuur waar we meer en meer, bewust en onbe wust, mee te maken krijgen. Ook het aantal beroepsmogelijk heden op informatica-gebied neemt daarmee toe. Voor wie meer wil staat er in de brochure ook een groot aantal adressen voor/nadere inlichtingen. Informatie over informatica, daar kan je wat aan hebben. De bovengenoemde (ver)bou- projecten passen niet geheel in de bestaande bestem mingsplannen. De gemeente raad heeft eind maart echter het licht op groen gezet voor de ver eiste aanpassingen daarvan. (Voor de woningbouw aan de Meidoornlaan en ogeving is dat het plan Bloemenlaan, gedeelte Tuinstad; voor de discotheek van het plan Buitenhaven, ge deelte Voltaweg). Ook deze zogenoemde voor- bereidingsbesluiten van de raad liggen ter inzage in het stadhuis, zij het bij de dienst Volkhuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (begane grond, kamer 010). Sommige procedures nemen veel tijd in beslag. Die voor de nieuw- en verbouw van scholen vormen daar geen uitzondering op. Zo zit al geruime tijd het plan voor nieuwbouw van de ge meentelijke scholengemeen schap 'Swanenburgh' in de 'ambtelijke molenIk ben echter blij te kunnen constateren dat die, nu de procedures vordert, steeds meer 'op toeren' komt. Het ministerie heeft inmiddels toestemming gegeven om een architect aan te wijzen. Dat is ge beurd en hij is nu hard aan het werk om de bouwplannen nog voor de zomervakantie bestek- klaar te hebben. Op basis daar van kan, met instemming van het ministerie, nog dit jaar de aan besteding worden gedaan. In principe moet er daarna snel be gonnen kunnen worden met de bouw van het nieuwe complex in Weyevliet, tussen Westerzicht en Bossenburgh. Het gaat dan om een algehele vervanging van de huidige ac commodatie. Al het lager be roepsonderwijs in Vlissingen kan in het nieuwe complex, dat onder meer twee gymnastieklokalen zal omvatten. Nu is de 'Swanen burgh' nog gehuisvest op ver schillende lokaties. Zowel voor de leerkrachten als voor de leer lingen brengt dat regelmatig 'ver huizingen en daardoor een stuk onrust en ongemak met zich mee. Het nieuwe complex zal daarentegen veel meer eenheid bieden, wat het onderwijs en de sfeer zeker ten goede kan ko men. Nieuwbouw biedt boven dien mogelijkheden om in te spe len op de meest recente ontwik kelingen in het onderwijs, bij voorbeeld wat betreft grootte, vorm en materiaal van- en in de lesruimten! Kortom: positieve én concrete ontwikkelingen voor 'Swanenburgh'. Dat kan ik ook constateren ten aanzien van de huisvesting van de basisscholen Frans Naere- bout en Ichtus. Beide scholen zijn ondergebracht in één ge bouw. Dat pand is echter vrij sterk verouderd. Bovendien dient er in het kader van het ba sisonderwijs gestreefd te worden naar het onderbrengen van alle groepen in hetzelfde gebouw. De jongste leerlingen van beide scholen zitten nu nog in panden buiten het gebouw aan het Waai gat/Grote Markt. Redenen ge noeg voor een ingrijpende reno vatie en verbouwing daarvan. De plannen zijn momenteel in bespreking. Uiteraard met de di recties van de beide scholen en het personeel maar ook met de medezeggenschapsraden en het bestuur van de protestants/ka tholieke Ichtusschool. (De Frans Naereboutschool is openbaar en valt daarmee onder het gemeen tebestuur). Het streven is samen tot zo'n planning te komen dat het, voor beide scholen zeer in grijpende, karwei eind '88 uiter lijk begin '89 kan zijn afgerond. Volgens de huidige plannen zul len beide dan ieder de beschik king krijgen over ruimtes voor vijf groepen, een gemeenschappelij ke ruimte en een speel/werk lokaal. Zaken met betrekking tot de wijk Windhoek, ik ga nu over op een heel ander onderwerp, behoren eveneens tot mijn portefeuille. Ook hier zijn positieve ontwikke lingen te melden. Onlangs is door de gemeentelijke afdeling milieu een rapport uitgebracht over een daar gehouden proef project. Dat had en heeft als doel te komen tot een beter milieube heer daar. Bij het terrein waar de woonwagens staan vindt vrij veel sloop van auto's plaats. Daarbij komen materialen en stoffen vrij die niet of moeilijk ter plaatse te verwerken zijn. Gevolg daarvan was zowel lucht- als bo demvervuiling. Dat is voor nie mand gezond, zeker niet voor de bewoners van de Windhoek. In goed overleg met hen zijn we tot goede afspraken gekomen om de vervuiling zoveel als mogelijk te voorkomen. Dat zal een stuk inspanning van beide partijen vragen. Zo stelt de gemeente een container voor bedrijfsafval en een containerbox voor che misch afval ter beschikking. De bewoners hebben toegezegd die zoveel mogelijk te zullen benut ten. Beide partijen hebben ver trouwen in deze samenwerking!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5