Scheldebuurt gaat naar landelijke manifestatie KICKBOKSEN: SPORT MET NO-NONSENSE-STIJL deVissinger Informatie-avonden Janneke Dierxschool Rubriek 'Archiefsprokkels' uit de regelmaat 8®SS«a U0P DE HOOGTE bon HET WEEKBLAD WALCHEREN vu«gsS!** JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. -y Vooroordeel Kurosaki No-Nonsense DEZE WEEK IN Motorrijden Oudheid Grote maten Tekenen Rubrieken Doctoraalscriptie Sociale geschiedenis SERVIES GROTE MATEN 'SPWHTtfg®. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44 950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-81170, Het buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen is uitgenodigd op een landelijke bijeenkomst van de Koninklijke N'ederlandsche Hei demaatschappij, waarin de leef baarheidswedstrijd 'Een kern waar pit in zit' centraal staat. l)e Scheldebuurt mag daar haar pro ject toelichten over het zelf op knappen en functioneel maken van het buurthuis in die wijk. Eind vorig jaar kreeg het buur thuis voor dat initiatief een eer volle prijs uitgereikt. De Scheldebuurt zal tijdens die bijeenkomst, op zaterdag 4 april in het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht, het reeds voltooide project toelichten met een di aserie. De leefbaarheidswedstrijd 'Een kern waar pit in zit' is een actie van en voor mensen die hun woonomgeving durven te verbete ren. Ook andere Zeeuwse kernen - Eede met een informatiegids, El- lewoutsdijk met een ontmoe tingsplaats, Bossenburgh in Vlis singen met recreatieve voorzienin gen. Kloetinge evenals Anna Ja- cobapolder met een speelweitje en Poortvliet voor het werk van de speeltuinvereniging - vielen daar bij in de prijzen. De Scheldebuurt is de enige Zeeuwse vertegen woordiging die zaterdag is uitge nodigd. Vijf groepen zullen daar hun projecten in woord en beeld presenteren. Mr. W.J. Geertsema, voorzitter van de Heidemaatschappij zal de deelnemende groepen verwelko men. Na de lunch worden de deel nemers vervolgens toegesproken door mr. drs. L.C. Brinkman, minister van WVC, die tot slot de tien trofeeën uitreikt voor bijzon dere prestaties in het kader van de actie. 'Aan patsertjes hebben we niets' Laten we maar eerlijk zijn: ook wat sport betreft zitten de meeste mensen vol met vooroordelen. Boksers hebben een laag i.q., voetballers doen het alleen maar om het geld, biljarters zijn potentiële dronkaards, wielrenners gebruiken doping en kickboksers zijn criminelen of toch wel op zijn minst randfiguren. En er kan gebeuren wat er wil, het vooroordeel blijft. Kickboksen. Criminelen. Randfi guren. Trainen gebeurt in rokeri ge zaaltjes en bij wedstrijden valt er grof geld te verdienen. Of is het gewoon een sport zoals iedere an dere vechtsport met al dan niet fa natieke beoefenaars? Met gewone jongens (en meisjes) die zich let terlijk en figuurlijk in het zweet trainen om gewoon 'lekker bezig' te zijn? Het zaaltje van 'De Schakel' in Middelburg, waar die bewuste donderdagavond kickboksen wordt getraind is niet rokerig, maar eerder een gezellig zaaltje, waar op een andere tijd waar schijnlijk balletles wordt gegeven, getuige de spiegels aan de wand. De jongens en zowaar een paar meisjes die zich alvast losjes de spieren staan los te maken zien er eerlijk gezegd bepaald niet crimi neel uit. De leraar is een doodge wone jongeman, die zijn dagelijks brood verdient door boeken te verkopen. Iedereen is gewoon vriendelijk. Wie dus met een vooroordeel de deur binnenstapt komt bij de eerste kennismaking al bedrogen uit. Bo Wesdorp (20) uit Middelburg en Jerry Brown, (23) uit Goes, respectievelijk de oprichter en de trainer van het clubje willen wel praten over hun sport. Wat ze er voor moeten doen en laten en hoe de 'buitenwacht' over hun sport denkt. Want hoe je het ook draait of keert, per slot van rekening was het wèl een kickbokser die zijn le ven in beton eindigde. En kwam onlangs tijdens een wedstrijd de regerend nationaal kampioen niet opdagen omdat hij was opgepakt voor een bankoverval? Ze moeten om het laatste nog een beetje grinniken. Verder zijn ze weer serieus. "Ja wat wil je nu? De meeste mensen weten eigenlijk niet eens waarover ze het hebben. Goed, wij zijn ook geen lieverdjes maar betekent dat dan dat die sport criminelen aantrekt? Omdat iemand een greep naar het 'grote geld' doet? Kom nou... Enig idee hoeveel bankovervallen er mis schien bedacht worden terwijl er een hengeltje wordt uitgegooid? Betekent dat dan dat alle sportvis sers in de criminele hoek zitten? Daar kan ik nou niet tegen hè. Je bent gewoon fijn met een sport bezig, er loopt toevallig een rotte appel tussen en direct is iedereen hetzelfde". Om zijn kwaadheid over dit on derwerp kracht bij te zetten geeft Bo de stootzak, die er tot dusver wat rustig heeft bijgehangen een ferme trap. "Om die dingen kan ik nu echt kwaad worden. Omdat je zo vaak machtelos staat om het tegendeel te bewijzen dat het best een leuke sport is". De stootzak moet het weer ontgelden. De training gaat beginnen. Spie ren worden losgemaakt met oefe ningen waarbij binnen de kortste keren het zweet al van de gezich ten druipt. Er gaat een oefening niet helemaal zoals Jerry het wil. '"Dat doen we nog eens over", roept hij monter. De tweede keer gaat het beter. Ttrssen de oefenin gen door zien ze kans om nog het een en ander over kickboksen te vertellen. "Eigenlijk begonnen als een grapje", hijgt Bo. "Ik woonde in Utrecht en trainde bij de school van Walter Jansen; daar trainde Jerry trouwens ook. Ik ben toen naar Middelburg verhuisd. Later liep ik hier stom toevallig Jerry te gen het lijf en we zijn samen gaan trainen. Je weet wel. Op zolder of ongeveer parallel met het gewone boksen. Iedere ronde duurt een paar minuten en de puntentelling is net eender". En dan grinni kend: "en het is natuurlijk de be doeling dat je wint". "Net zoals bij karate hebben wij ook bepaalde technieken", legt Jerry uit. Veel technieken zijn zo'n beetje hetzelfde. Dat bete kent dus veel trainen en constant kijken hoe de leerlingen het doen. Nu fout aanleren betekent altijd fout doen en op den duur krijg je daar last van. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Je moet dus wel even met z'n allen bij de les blij ven. En om blessures te voorko men dragen we tijdens de training natuurlijk zoveel mogelijk be schermend materiaal. Want wat heb je er aan om met een blessure thuis te komen? Niks toch ze ker?" "Waar we ook niets aan hebben, zijn patsertjes", voegt Bo daaraan toe. "Je weet wel, van die jonget jes die met een hoop pijn en moei te een eerste lesje hebben meege maakt en een dag later in de disco lopen te pochen dat ze 'op kick boksen zitten'. Dat is een berg poeha die de sport alleen maar een slechte naam geeft. Ik noem kickboksen dan ook maar het liefst de 'no-nonsense-sport'. Ge woon een sport voor mensen die echter wel tegen een stootje moe ten kunnen". De training zit er op en de tempe ratuur is in die twee uur dat er in tensief gezwoegd is aanzienlijk hoger geworden. De stootzak krijgt nog even een flink pak slaag en een schop na. Hij is niet beter gewend. Een uniek boek op de Nederlandse markt uit Zeeland. 'Motorrijles' een praktische hand leiding, die veel bijval oogste. Foto Dert heeft een he le stapel oude foto's en wil de nazaten van de geportreteerden bij el kaar brengen voor een reünie. Ook in de grote maten staat de tijd niet stil. In Serooskerke werd een uiterst aantrekkelijke modeshow gehouden. Als kunstvorm krijgt tekenen meer aan dacht de laatste tijd. Van de tentoonstel lingsreeks 'Accent te kenen' gaf de programma commissie een catalo gus uit en trok die con clusie. Korte informatie, podi um, film, expositie. Uit, kinderboeken, bougie tot bumper en zaek'n bin zaek'n. *Bo Wesdorp (links) en Jerry Brown. op een grasveldje. Dat trekt men sen en zodoende is het eigenlijk allemaal hier begonnen". Dank zij de bemiddeling van Harry Faa- se kon de kersverse kickboksclub 'Kurosaki' terecht in het zaaltje van 'De Schakel'. "Gelukkig heeft Jerry een trai nersdiploma op zak, dus wat dat betreft zijn we tenminste goed be zig. Geen beunhazerij dus. Boven dien staan wij onder supervisie van Walter Jansen. Die houdt een oogje in het zeil en komt ook re gelmatig langs om te helpen". Dan vertrekt Bo weer voor een tijdje om de stootzak een forse af rammeling te geven met stoten, schoppen en slagen. Jerry neemt het praatgedeelte even van hem over. "Eigenlijk is kickboksen zo simpel als wat. Bijna alles mag, als het maar met de handen of voeten gebeurt. De regels lopen zo Zomaar een citaat uit 1957: 'Alle beroepen waarvoor geen specifieke mannelijke spier kracht nodig is moeten openstaan voor vrouwen....' In het kader van de gelijkstel ling tussen mannen en vrou wen natuurlijk een waarheid als een koe, maar in de prak tijk pakt het (helaas) nog steeds anders uit. Reden dan ook, waarom de vrouwenbon den met name zich inspanden Sijnke en Peters, afscheid van wekelijkse rubriek Deze week neemt hij, volledig in stijl, afscheid met een 'Sprokkel' over de oude Vlissingse begraafplaats. Van de doden niets dan goeds. Maar zo wil Christ Peters, gemeente archivaris van Vlissingen, het niet zien. Met zijn collega Peter Sijnke van Middelburg - nèt doctorandus geworden: primeurtje op de valreep - schreef hij sinds 8 maart 1985 een dikke honderd afleveringen van de rubriek 'Archiefsprokkels' in 'De Faam'/'De Vlissinger'. En niet alleen voor de ene strenge maar rechtvaardige meneer, die viel over een niet compleet citaat van Multatuli. Dat de naam van de schrijver - die een eeuw geleden overleed - werd verbonden met Middelburg is tekenend voor de formatie van 'Archiefsprokkels': toegankelijk geschreven geschie denis van Walcheren vanuit een actuele invalshoek. Dat was ook wat redacteur Ad Hanneman van 'De Faam'/'De Vlissinger' voor ogen stond toen hij in het najaar van 1984 in ge sprek raakte met de twee archiva rissen over regelmatige medewer king aan de weekbladen. Op losse basis leverden Sijnke en Peters wel eens een artikeltje als dat zo uitkwam. Hanneman: "Ik kwam op het idee voor een rubriek door de stukjes in 'De Wete', het blad van de Heemkundige Kring Wal cheren. Het moest om leuke, po pulair geschreven bijdragen gaan, waarin - als het even kon - inge haakt werd op zaken, die op dat moment in het nieuws waren. Dat is een zuiver journalistieke bena dering, gericht op een breed pu- -*• De beide archivarissen. Christ Peters (rechts) en Peter Sijnke. bliek. Bladen als 'De Faam'/'De Vlissinger' zijn daarvoor uitste kende media, want ze komen huis-aan-huis". 'Archiefsprokkels': de naam, een gezamenlijke vondst, ruikt nog een tikkeltje naar muffe folianten maar heeft anderzijds ('sprok kels') het springerige, dat nieuws gierig maakt. Sijnke en Peters kozen voor een aanpak, waarbij 30 tot 40 procent van de onderwerpen uit Vlissin gen en Middelburg kwamen en het restant - waar even mogelijk - van het Walcherse platteland, al relativeert het duo die verdeling om het hardst tijdens een opge wekt afscheidsetentje op histori sche grond. "Het ene onderwerp haalde het andere uit. Ik schreef een 'Sprok kel' over het onderwijs aan Belgi sche vluchtelingen in Vlissingen tijdens de eerste wereldoorlog", vertelt Christ Peters. "Er belde iemand uit Groningen. Zijn schoonmoeder was vroedvrouw geweest in diezelfde tijd. We kre gen schitterend materiaal in han den en ontdekten ook, dat in het Vlissingse archief meer zat dan we wisten. Achteraf zijn die 'Sprok kels' weer verwerkt in de docto raalscriptie van een student aan de Katholieke Universiteit van Tilburg over vroedvrouwen uit de periode 1840/1930". Multatuli, buitens op Walcheren, vijf afleveringen over de Patriot ten maar ook de geschiedenis van een school, een instelling in de buurt: in de 'Archiefsprokkels' werd het onderwerp deskundig maar leesbaar te lijf gegaan. Ont wikkelden de auteurs gaandeweg ook een journalistieke nieuws neus met bijpassende snelle stijl? "Primeurgeilheid", schiet Han neman - serieus kijkend - te hulp. Peter Sijnke: "Je schrijft anders, heel bewust. Je zoekt naar actuele invalshoeken, leert onder een ze kere druk te werken. En wat ook heel belangrijk is: je denkt in beelden, gaat - als een soort twee de natuur - foto's en kaarten zoe ken bij je onderwerpen". En krijgt - stelt het tweetal besmuikt vast - de pest in als een zet foutje, een verkeerd bijschrift je produkt om zeep helpt... De 'Archiefsprokkels' (merk waardig genoeg was er geen uitge ver te vinden om de oogst van de afgelopen jaren te bundelen, al wordt een deel van het materiaal in andere vorm opgenomen in een boek over de Middelburgse ge schiedenis, dat Peter Sijnke maakt in samenwerking met foto graaf Wim Riemens) zullen, als daartoe aanleiding is, in de toe komst nog wel eens opduiken in 'De Faam'/'De Vlissinger'. Maar voorlopig ruimen de twee archi varissen het veld voor Jan Zwe- mer, auteur van 'Een zekel om geitete mee te snieën', het succes volle boek over de landarbeiders op Walcheren. Hij belicht in een serie van zeven afleveringen de sociale geschiede nis van het schiereiland na de Tweede Wereldoorlog. Of: hoe de onttakelde 'tuin van Zeeland' van landschapspark industrieel proef gebied werd. En wat dat betekent voor de mensen die er wonen. Pe ters en Sijnke hebben er vrede mee: ze schatten de jonge histori cus hoog in. Hanneman, journa listiek samenvattend: "Kortom: we gaan door met het leveren van kwaliteit. Als huis-aan-huisblad kun je met minder niet toe". De heren heffen een koele witte wijn. Op een waardig afscheid. En een goed begin. om meer opleidingsmogelijk heden voor vrouwen le creë ren, zodat de vrouw zich een betere - geschoolde - plaats in het arbeidsproces kon ver werven. Voorbeelden daarvan zijn de Ali- da de Jongschool in Utrecht, later gevolgd door de Tilburgse Annie van Dierenschool en de in 1986 gestartte Janneke Dierxschool in Middelburgen Terneuzen. Inmid dels zijn de eerste opleidingen computergebruik, programmeren en systeembeheer en de opleiding opzetten eigen bedrijf achter de rug en staan de nieuwe cursussen al weer voor de deur. Om de aanstaande cursistes alvast een voorproefje te geven wat de school allemaal voor mogelijkhe den in zich bergt, staan er twee informatie-avonden op het pro gramma, die op woensdag 8 april wordt gehouden aan het Papis- land I in Middelburg en op 15 april in Terneuzen op het adres De Jongestraat 8. Beide avonden beginnen om 20 uur. Het programma van die voorlich tingsavonden bestaat uit een wel komstwoord, een videoband van cursisten tijdens de opleiding en informatie over de opleiding 'ei gen bedrijf' en 'informatica'. Na de pauze worden de belangstellen den in twee groepen opgesplitst, zodat er een ruime gelegenheid is om vragen te stellen en daar wat dieper op in te gaan. Eén vraag kan nu al worden beantwoord. Ja. Voor kinderen van 0 tot 4 jaar is er opvang Voor nadere inlichtingen kan men bellen: 01180-23518 of 01150-14844. "sfeervol tafelen" WEDGWOOD - GROUP JOHNSON BROTHERS 31 delig 230," 40 deiig 299,- normaal 330.-) (normaal 417,-) DE SERVIEZEN-SPECIALIST -«RVICl KWAllTtlT GARAN T It l ANCil OU f T SO MIOOtlBURG l>1 180 13221 de speciaalzaak van Nederland in 44 t/m 60 Binnen 2 -w ,o,0S9^e' UW 1°K> 1 MOGEN WIJ HOUDEN? JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand f 23.65 DPer kwartaal f 68.65 Per halfjaar 1137,30 D Per jaar 1262.50 (Aankruisen wal van loepassing is). Naam Adres Postcode Tel Plaats I Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnum- ZC 1/4/87 mer 2-4330 Middelburg. i! "N- sasgsKi,, PZC K^SnuffeJt O wok <d; J-jj^towsen «feKkwrtjes?

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1