informatiepagina van de gemeente vlissingen II O II Plan Arsenaal en omgeving r Meidoornlaan, Westerzicht, milieu actieplan... Mode en kleding, iets voor jou? Behandeling evaluatie projectgroepen door commissies Proef met uitbreiding/laad- en loszone in Walstraat-zuid I Commissie Sportbelangen DE VLISSINGER Woensdag 25 maart 1987 Bestemmingsplan met theater, woningen, parkeerplaatsen, beperkt aantal winkels en diverse toeristische voorzieningen Vissershaven Toerisme en recreatie Maximale hoogte nieuwbouw Bestemmingen Verkeer en parkeren Plan ter inzage en verkrijgbaar Hou het huisnummer zichtbaar! GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! Ter inzage Bent u cliënt bij de GSD? Agenda Vergadering commissie communicatie beleid Belangstelling voor mode? Ben je creatief? Denk je commercieel? Dan kan de MDGO- Vlissingen je een prima beroepsopleiding aan bieden. De toekomst Even bijpraten met wethouder Wisse De aanloop Vragen of aanmelden? De MDGO biedt méér Berging verontreinigd slib Premie A koopwoningen Meidoornlaan en omgeving Herstraten waar nodig IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01 184-87000. toestel 333. 335 en 337. De gemeente Vlissingen wil van het Arsenaal en de omgeving daarvan bij de Vissershaven een trekpleister maken voor zowel de bezoekers als de eigen inwoners van de stad Daarvoor zal hier een theater (of ook wel: multifunctioneel zalencomplex) moeten worden gemaakt. Bovendien moeten er op het terrein woningen, winkels, kantoren en een parkeergarage worden gebouwd. Het gedeelte van het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht II dat b&w voorstellen te wijzigen. Het Arsenaal en omgevin heeft daarin de bestemming "SC" (Stadscentrrum), de Pinksterkapel USC(Uit te werken stadscentrum). Waar deze gebouwen en voor zieningen allemaal precies ko men, hangt af van de nadere planontwikkeling. Om dit alles planologisch mogelijk te ma ken verschijnt deze week een bestemmingsplan voor dit ge bied. Het gaat om de 1e plan herziening van het bestem mingsplan Beschermd Stads gezicht II. Op het plan is in spraak mogelijk. De eerlijk heid gebiedt daarbij wel te zeggen dat het tijdschema, zo wel voor de inspraak als de besluitvorming daarna, bijzon der krap is. Om met de inspraak te begin nen: het plan wordt deze week toegezonden aan een groot aan tal betrokkenen en omwonen den met daarbij een beschrij ving van de inspraakprocedure. Daarin is een krap tijdschema opgenomen in verband met de toekenning van subsidie door het ministerie van Economische Zaken voor de toeristische ont wikkeling van Vlissingen. En daar wil het gemeentebestuur met voorrang aan werken! De in spraak en de tervisielegging (één maand) moeten daarom voor de behandeling door de ge meenteraad (op 26 mei a.s.) zijn afgerond. Het woord is nu vanaf deze week eerst aan de inspre kers die tot 6 april a.s. schrifte lijk op het plan kunnen reageren. De gemeente en de provincie kennen grote waarde toe aan het Arsenaalgebied. Het is één van de zogenaamde toe ristisch/recreatieve "speerpun ten" in de provincie Zeeland. Het bestemmingsplan dat nu verschijnt regelt de planologi sche invuling daarvan'. Het Arse naal is al eigendom van de ge meente, het kantoor van de Ko ninklijke Marechaussee zal dat binnenkort offcieel zijn. Daar mee is het hele terrein met de gebouwen eigendom van de ge meente voor een bedrag van ca. 2 miljoen. Het terrein rond het Arsenaal zal aan moeten sluiten bij de functie en inrichting van de aangrenzende Vissershaven. Op het terrein zouden o.a. win kels en horecagelegenheden moeten kunnen komen die af zonderlijk of tesamen als toe ristische "elkweervoorziening" zouden kunnen dienen. Burge meester en wethouders zien hiervoor in het plan mogelijkhe den in het Arsenaal en op de be gane grond van de nieuwbouw daarnaast. Het Arsenaal zal in zijn huidige vorm centraal in het gebied staan. Omdat dit zowel vanaf zee als vanuit de stad sterk domineert, krijgt de aankle ding en de functie van het ge bied eromheen in het plan veel aandacht. Zo kan het vrije zicht op de Emmastraat vanaf de Nieuwendijk en het Bella- mypark als storend worden er varen. De juiste bebouwing kan hiervoor een oplossing bieden, aldus b&w. Maar de nieuwbouw naast het Arsenaal moet daar wel los van staan waardoor er een plein ont staat. Dit plein moet een centra le (ontmoetings)ruimte worden. Het mag alleen open zijn naar de kant van de Vissershaven toe. Voor wat betreft de nieuw bouw naast het Arsenaal vinden b&w dat deze geen duidelijke achterzijde mag hebben omdat deze van alle kanten goed zicht baar zal zijn. De hpogte van het ene bouwblok van de nieuw bouw mag aan de kant van de Vissershaven en de Pinksterka pel maximaal vijf bouwlagen zijn. Het bouwblok langs de Oranjedijk mag maximaal zes bouwlagen zijn en vlak bij de Pinksterkapel nog een a twee bouwlagen hoger. Het uitgangs punt is dat dit alles door een pro jectontwikkelingsmaatschappij zal worden uitgevoerd. Het hele gebied heeft in het plan de globale bestemming "stads centrum". Daarbinnn is de hele verbouw van het Arsenaal en de nieuwbouw toegelaten. Wel is uitdrukkelijk bepaald dat wonin gen en kantoren alleen in de verdiepingen zijn toegestaan en dat in het Arsenaal geen wonin gen mogen komen. Het Arsenaalgebied zal voor voetgangers bereikbaar worden vanaf de oostzijde en via de nieuw te maken sluis in de Vis sershaven. Er zal een voetgan gersroute worden gemaakt die het gebied met de rest van het stadscentrum verbindt. Voor auto's zal het gebied alleen be reikbaar zijn via de Zeilmarkt. De Baljuwstraat zal (mede) kun nen dienen als ontsluiting van het gebied. Het hele gebied moet minimaal in de eigen par- keerbehoefte kunnen voorzien. De voorzieninen daarvoor zullen ondergronds moeten worden gemaakt. Het plan wordt deze week aan een groot aantal betrokkenen toegezonden. Wie het wil in zien kan daarvoor terecht in de gemeentelijke informatie- hoeken en bij de dienst Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) in het stadhuis. Het plan is voor be langstellenden ook gratis ver krijgbaar bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (telefoon 87337). Toegegeven, de blaadjes aan de struiken en bomen zijn wel eens eerder in 't jaar uit de knop gekomen. Toch, voor we het weten zien we door de bla deren de takken niet meer. Maar misschien ook niet het huisnummerbordje....Dat kan lastig zijn voor de postbode of bezoekers, maar ook voor uzelf. De bezorging van brieven of pakjes kan er bijvoorbeeld door worden vertraagd! Bovendién: volgens de gemeentelijke bouw verordening bent u verplicht uw huis van een 'doeltreffende aan duiding' te voorzien. Hou daar om het huisnummer zichtbaar! De komende weken zullen vijf commissies zich buigen over het inspraakschrift 'evaluatie werken met projectgroepen'. Ook het ontwerp-raadsvoorstel over dit onderwerp zal daarbij worden behandeld. De evaluatie is onlangs onder werp van inspraak geweest. En kele organisaties hebben toen bj burgemeester en wethouders schriftelijke reacties ingediend. Deze zijn opgenomen in het in spraakschrift. Ook het commen taar van b. en w. daarop is erin opgenomen, met hun conclu sies. Betreffende organisaties hebben het inspraakschrift en het ontwerpraadsvoorstel ont- Het zuidelijk deel van de Walstraat wordt niet open gesteld voor alle verkeer. Bur gemeester en wethouders hebben dat besloten op basis van een gedachtenpeiling in dit straatdeel en een gesprek met de daar gevestigde onder nemers. Wel heeft het gere sulteerd in het besluit (van het college) om op proef de dage lijkse periode van laden en lossen uit te breiden. Voor het gedeelte van de Walstraat tussen de Nieuwen dijk en het Groenewoud wordt deze periode 07.00- tot 18.00 uur. Het gaat hier om een proef van drie maanden. Deze gaat op 1 april a.s. in en zal duren tot 1 juli 1987. Na deze datum wor den de resultaten van de proef bezien. Op basis daarvan zullen b. en w. hun uiteindelijke beslis sing in deze zaak nemen. (foto: Johan Murre). vangen. Zij zijn daarbij geatten deerd op de commissievergade ringen, waarin deze stukken be handeld zullen worden. Daar kunnen hun vertegenwoordi gers, gebruikmakend van het spreekrecht op het ontwerp raadsvoorstel en inspraakschrift mondeling te reageren. Ook an deren kunnen daartoe uiteraard in de gelegenheid worden gesteld. De vaste commissies van advies en bijstand waarin beide stuk ken aan de orde komen zijn die voor de beleidsterreinen, -ruimtelijke ordening (op 7 april, aanvang 19.30 uur); -openbare werken en milieu hygiëne (op 13 april, aanvang 19.30 uur); -volkshuisvesting en stadsver nieuwing (op 14 april, aanvang 17.00 uur); -personeelszaken en organi satie (op 15 april, aanvang 17.00 uur). Bovendien wordt de evaluatie maandag a.s. (30 maart) behan deld in de (advies)commissie communicatiebeleid. De verga dering daarvan begint om 19.30 uur. Voor alle vergaderingen geldt dat deze worden gehouden in het stadhuis. De agenda's en andere stukken liggen ter in zage in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Voor nadere in formatie over de 'evaluatie werken met projectgroepen' kan men uiteraard ook terecht bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tel. nrs. 87333 en 87337). Het is niet niks, integendeel. Bekijkt u onderstaande agenda maar. De gemeenteraad gaat morgen beslissingen nemen over zaken die, in meer of mindere mate, van belang kunnen zijn voor Vlissingers. Soms, bijvoorbeeld waar het gaat om het mi lieu actieplan, voor inwoners van de gehele gemeente. Soms betreft het onderwerpen waar alleen bewoners van een wijk (of deel daarvan) bij betrokken zijn. Zoals de nieuwbouw van de woningen aan de Meidoornlaan of de bouw van een sportschool in Westerzicht. Sinds een paar maanden verga dert de gemeenteraad in de avonduren. Niet zonder reden. In de avonduren zijn er meer in woners in de gelegenheid om 'het raadsgebeuren' te volgen dan overdag, 't Zou voor hen, die zich bij een van bovenge noemde onderwerpen betrok ken weten, reden kunnen zijn om morgenavond eens naar het stadhuis te komen. Zoals twee weken geleden burgemeester Van der Doef op deze pagina zei: "Doe dat ook eens en er vaar in de praktijk hoe de plaat selijke democratie gestalte krijgt! U bent welkom". Dat, wel licht ten overvloede, geldt ook voor hen die in een van de ande re, hieronder genoemde agen dapunten geïnteresseerd zijn. Er zijn diverse mogelijkheden om zich op 'avondje raad' voor te bereiden. A. Door in een informatiehoek de agenda met bijbehorende voorstellen van burgemees ter en wethouders aan de raad door te nemen. B. Door bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis ook de achterlig gende stukken eens door te nemen. Dat is een ambtelijke term voor alle tekeningen, nota's en dergelijke die bij de voorstellen horen én zoals die ter inzage liggen voor de raadsleden. Ook ingekomen stukken (brieven, rapporten, jaarverslagen en dergelijke die aan de raad zijn toe gestuurd) kunt u op die ma nier te lezen krijgen. C. Door iets vroeger naar het stadhuis te komen en daar alvast de populaire raadsa- genda door te nemen. Ze lig gen in ruime mate op de pu blieke tribune gereed Voor belangstellenden. Kortom: wat let u? De agenda voor de raadsverga dering ziet er, voor zover vrij dagmiddag bekend, als volgt uit. Opening (19.30 uur) Goedkeuring notulen van de vergadering van 19 december 1986 en 29 januari 1987. Mededelingen Over te leggen (ingekomen) stukken 0-1 Bijdrage nationaal geschenk prinselijk paar. 1-1 Uitbreiding computerfigura tie bij de gemeentepolitie. 2-1 Krediet snelheidsremmende voorzieningen Paspoortstraat. 2-2 Krediet extra onderhoud bestrating. 3-1 Krediet voor aanschaf vork heftruck vismijnbedrijf. 4-1 Plan voor doelmatig gebruik van gymnastiekaccommodaties. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere werkdag van de maand een inkomstenverklaring in te leveren. Indien u, als cliënt van de sociale dienst, deze in komstenverklaring niet- of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uit kering automatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tussentijd kun nen ook geen voorschotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de in komstenverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bijvoorbeeld doordat deze verkeerd is be zorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sociale dienst (Dokter Gallandaatstraat 1) en een ver vangend exemplaar invullen. Als u dat niet doet wordt uw uit kering automatisch geblok keerd! Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narig- heid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die op gave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. 4-2 Krediet aanschaf meubilair gymnastieklokalen. 4-3 Benoeming lid bestuurs commissie scholengemeen schap 'Swanenburgh'. 5-1 Goedkeuring exploitatiere kening 1985 en begroting en ta rieven 1987 van n.v. Sportfond- senbad Vlissingen. 7-1 Milieu actieplan 1987. 7-2 Afvoer verontreinigde grond Van der Helstlaan. 8-1 Voorbereidingsbesluit Bui tenhaven, gedeelte Voltaweg. 8-2 Voorbereidingsbesluit Westerzicht (gedeelte). Het ontwerp-raadsvoorstel over de evaluatie van de raam- i regeling inspraak. Dat is één 8-3 Complex 137 woningen Mei-£ van de onderwerpen die (foto Johan Murre). De driejarige opleiding Mode- Kleding (MK) kan je je een dui delijk beeld vormen én kennis vergaren van het mode vormingsproces. Het vakken pakket is daarbij uiteraard afge stemd op het toekomstige werk veld. Zo komen aan bod het: -ontwerpen van kleding; -maken van patronen en werkte keningen; -uitvoeren van ontwerpen; -maken van werkschema's; -kostprijsberekeningen; -styling en etaleren; -organisatie van shows; -grafische ontwerpen van onder meer advertenties en affiches; -bedrijfsorganisatie en verkoop. Hoewel binnen de lessen zoveel mogelijk praktijkgericht gewerkt wordt, is het lopen van stage binnen deze middelbare be roepsopleiding van groot be lang. Deze stageperiode duurt 65 dagen. Na het behalen van het diploma MDGO-MK heb je de volgende mogelijkheden: a. verder studeren in gelijksoor tige vormen van hoger beroeps onderwijs; b. solliciteren bij of in de groot handel, produktiesector, detail handel, reclamebureau's, etala- gebedrijven, modestyling/ad- viesbureaus, grootwinkelbedrij ven, mode- en vrouwenbladen, doornlaan e.o.; voorbereidings besluit Bloemenlaan, gedeelte Tuinstad. 8-4 Krediet sloop Breewa- terstraat 2 en aanbouw voorma lige Jeugdherberg Hellebar- dierstraat. 8-5 Krediet bouw- en woonrijp maken Paardenstraat. 8-6 Krediet woonrijpmaken wo ningbouwproject Oud Arsenaal. 9-1 Vaststelling derde wijziging gemeentebegroting 1987. Rondvraag Sluiting In het stadhuis vergadert vanavond, woensdag, de commissie Sportbelangen. De aanvang is om 19.30 uur. Voor wie belangstelling heeft: Ook de medewerkers van de de agenda en andere stukken commissie kunnen u nader in- kunt u doornemen in de ge- formeren. Zij zijn telefonisch be- meenteljke informatiehoeken. reikbaar via het nummer 60267. maandag 30 maart worden be handeld in de commissie com municatiebeleid. Deze 'club' komt bijeen in het stadhuis (aanvang 19.30 uur). De agenda voor deze vergade ring vermeldt voorts: -het inspraakschrift 'evaluatie werken met projectgroepen'; -en het verslag over het functio neren van de commissie in 1986. De vergadering is openbaar. Niet alleen de leden van de com missie, maar ook de belangstel lenden hebben er spreekrecht. De stukken voor de vergadering kunt u inzien in de gemeentelij ke informatiehoeken. Voor na dere inlichtingen kunt u ook te recht bij de secretaris van de commissie, het hoofd van het Stafbureau voorlichting en in spraak (stadhuis, begane grond, tel.nr, 87333). Het niveau van de opleiding maakt je trouwens geschikt voor assisterende of leidinggevende werkzaamheden. r+J tfl I. Ta Na al deze informatie vraag je je misschien af wat de eisen zijn om je op te geven voor deze opleiding. Dat zijn: -een LBO-diploma met twee vak ken op C-niveau, waaronder Ne derlands; -MAVO-diploma C of D; -het overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas HAVO. Heb je nog vragen of, wie weet, wil je je aanmelden? Bel dan even naar de gemeentelijke scholengemeenschap voor Mid delbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs reinigingsbedrijven en.. .en(MDGO). Het telefoonnummer daarvan is 60867. Vraag dan wel naar mevr. Zuidema. Een bezoekje aan de school zelf (Troelstraweg 2) is natuurlijk ook nooit weg. Dit artikel is het laatste in een serie van vijf over de verschil lende opleidingen die de MDGO-Vlissingen te bieden heeft. Op 4 maart werd op de ze pagina aandacht besteed aan de opleiding Sociale Ar beid (SA), op 11 maart aan de Interim Algemene Schakelo pleiding (INTAS) en de oplei ding Verpleging (VP) en de 18e maart kwam de richting Agogisch Werk aan Bod. Af schriften van deze artikelen zijn verkrijgbaar bij de school en in het stadhuis bij het Staf bureau voorlichting en in spraak. Vandaag wil ik uw aandacht vra gen voor een probleem dat wat van uw woonomgeving afligt: de berging van verontreinigd ha- venslib. Vlissingen en ook de an dere gemeenten aan de Wester- schelde moeten hiervoor een oplossing vinden. Daarom wordt momenteel gewerkt aan een be leidsplan voor de Westerschel- de. Dat plan zal ook moeten aan geven waar ze met het havenslib naar toe moeten. Dat is niet een voudig want bij de Westerschel- de heb je zowel met Nederland als België te maken en moet je bovendien rekening houden met de scheepvaart, een mogelijke vaste oeververbinding, de re creatie, de beroeps- en de sport- visserij en met milieu en het land schap. Ik vind echter dat we aan bijvoorbeeld die slibberging voortvarend moeten werken, en niet moeten wachten totdat tus sen alle plaatselijke overheden en tussen Nederland en België overeenstemming over alle on derdelen is. Nu wordt het vervuilde havenslib van alle havens aan de Wester- schelde nog gestort in het weste lijk deel van de Westerschelde, maar dat mag binnenkort niet meer. Bovendien zal er door het verdiepen van de vaargeul naar Antwerpen nog eens een hoe veelheid zwaar verontreinigd slib vrijkomen die veel meer is dan die van het slib uit alle havens bij elkaar. Daarvoor zal een grote voorziening moeten komen, waarbij u moet denken aan opslag op het land, binnen dam men. Daar kan het slib dan uit drogen en daarna worden gezui verd. Dat voorkomt waterveron treiniging maar kost ruimte op het land en bovenal: veel geld. Daarom is het van belang dat niet elke gemeente langs de Westerschelde een eigen voor ziening voor berging van ha venslib maakt, maar dat gebruik wordt gemaakt van die ene gro te, verantwoorde opslagplaats. Terug nu naar de woonomge ving in Vlissingen en wel die in de Meidoornlaan en omliggende straten. Hier staan 137 oudere huurwoningen van de Vereni ging tot Verbetering van de Volkshuisvesting. Ze zijn hard aan verbetering toe maar dat blijkt binnen de beschikbare be dragen een moeilijke zaak te zijn. Dat heeft te maken met de indeling van de woningen maar ook met de kosten die zouden moeten worden gemaakt om de invloed van het zoute zeewater (de woningen hebben in de 2e wereldoorlog onder water gestaan) te beteugelen. Er is daarom al geruime tijd geleden besloten tot afbraak en vervan ging door nieuwbouw. Door een iets gewijzigd stratenplan zal er dan ruimte zijn voor 140 huur woningen (zowel eengezinswo ningen als woningen met één slaapkamer) en een kleine 30 eengezins premie A koopwonin gen. Deze laatste vooral omdat hieraan onder de bevolking gro te behoefte blijkt te bestaan. De gemeente wil zich daarom tot het uiterste inspannen om de bouw ervan nog dit jaar te laten beginnen. Morgenavond zal de gemeente raad zich in zijn vergadering moeten uitspraken over het be schikbaar stellen van f 1 miljoen voor het opnieuw bestraten van de meest verzakte straten en trottoirs. Het gaat om een extra bedrag, bovenop dat wat voor het gebruikelijke onderhoud be schikbaar is. De straten en stoe pen die zullen worden gedaan zijn die, welke het meeste wor den gebruikt. Wanneer de ge meenteraad ermee instemt zal het diverse bestratingswerk in opdracht van de gemeente wor den uitgevoerd door zowel aan nemingsbedrijven als door de Werkplaatsen Walcheren met in schakeling van leerling stratenmakers.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5