schoonenbeig boortoestellen MMSON lfe£ AIS JE ALLES GOED BEKIJKT De Vlinder n NISSAN Groeneveld opticiens Je blijft erin rijden DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 25 maart 1987 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Eén-oudervakantie Vogelbeurs Zaalvoetbal Gehandicaptensport Verbouwing Abdij Homeopathie Bijstandsvrouwen Water op school Voorjaar-Zomer zon of regen voor uw hoofdbedekking naar: UW BONT- EN HOEDENSPECIALIST Astma Cursus voor moeders TM Rommelmarkt Lentefeest Naai-atelier FNV verhuist Lijdensverhaal ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. Veerseweg 104, Middelburg, tel. 38880 Vrouw en beroep TI 99/4A Opbrengst Reumafonds Speelgoed Kind-hond-dag Museaal taalgebruik Windroos Vogeldag Welzijn Doven Op maandag 16 maart is de Zeeuwse Stichling'Welzijn Doven in Middelburg officieel opgericht. De doelstellingen zijn het beharti gen van de maatschappelijke be langen van de doven en hun orga nisaties in Zeeland, de coördinatie en ondersteuning van in Zeeland aanwezige werkgroepen en, tenslotte, het inzicht en de bekend heid met de problematiek van de doven in Zeeland vergroten. De oprichting van de ZSWD wordt gevierd met een receptie in Goes op zaterdag 28 maart. De receptie begint om 14 uur in het wijkcen trum De Spinne. Record aerobic Onderdrukking Zomerkledingbeurs Kapasi Groeneveld heeft grote keus uit vele honderden dames-, heren- en kindermonturen. Zodat wij met u altijd de beste oplossing vinden die past bij uw uiterlijk maar ook binnen uw budget! Keuzes maken Theologie Scouting Magnetiseuze Baanlozen service Kledingbeurs Een Voorjaars-verhaal 'Cl Elk jaar opnieuw blijkt dat een groot aantal alleenstaande ouders moeite heeft met het vinden van een geschikte en vooral betaalbare vakantie. Om die ouders een beet je op weg te helpen heeft Fiom een vakantiegids voor één oudergezinnen uitgegeven. Voor meer inlichtingen en het bestellen van het boekje, bellen naar Fiom- Zeeland, 01180-27311. Een aantal vogelliefhebbers uit Nieuwland houdt zaterdag 28 maart een vogelruil- en verkoop beurs in De Oude Bakkerij aan het Kerkplein in Nieuw en Sint Joos- land. De beurs heeft een tweeledig doel. Ten eerste om vogelliefheb bers uit de buurt wat dichterbij el kaar te brengen. En ten tweede om de liefhebbers van Walcheren en Zuid-Beveland een sport-middag te bezorgen, waar de laatste tijd gebrek en een grote behoefte aan is. De beurs duurt van 13 tot 15.30 uur. De afdeling voetbal van de perso neelsvereniging van Hoechst Vlis- singen, de Hoechst Boys, houdt op zaterdag 28 maart, een zaal voetbaltoernooi in sporthal De Stenge in Heinkenszand. Aan dit toernooi dat om 10 uur begint ne men de volgende teams deel: Ha ven van Vlissingen, VAW, VPS, Hoechst-Vlissingen, Pechiney, SKS Piping, Bussel Boys en Hoechst Boys Middelburg. De fi nale begint om ongeveer 15.30 uur. Dit jaar houdt het Nationaal Fonds Sportgehandicapten voor de tiende keer de jaarlijkse collecte van 6 tot en met 12 april. Het fonds is nog steeds helemaal af hankelijk van particulier initiatief en krijgt geen overheidssubsidie. Daarom is de opbrengst van de collecte zo belangrijk voor de ver eniging van gehandicapten. De ho ge kosten worden vooral veroor zaakt door de aanpassing van sporthallen, maneges en zwemba den zodat de gehandicapten ervan gebruik kunnen maken. Het fonds doet daarom een beroep op ieder een om de collecte te doen slagen. Hetzij door geld te geven of door te collecteren. De coördinator voor Zeeland is A.M. Westdorp in Kortgene, telefoon 01108-1389. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de verbouwing van het ge bouw Groenmarkt 14/Abdij 10 ge gund aan aannemingsbedrijf Christiaansen bv in Vlissingen. Het is het minst omstreden deel van de verbouwing waarmee een bedrag van ruim achthonderdui- zend gulden gemoeid is. Onder meer een lift moet worden aange bracht in dit deel van het complex. Uiterlijk 1 april moet worden be gonnen met de werkzaamheden, zodat het per 1 oktober klaar is. Mevrouw L.Huiskes, dierenarts, houdt op donderdag 26 maart een lezing voor de Kinologenclub Zee land over homeopathie. Zij doet dit in de Vroone in Kapelle om 20 uur. Het VOV organiseert een cursus van zes bijeenkomsten voor bijstandsvrouwen. In de cursus ge ven deskundigen informatie over de rechten en mogelijkheden die vrouwen hebben op het gebied van bijstand en inkomen, wonen, zorg voor de kinderen, studie en rela ties. De eerste bijeenkomst is op vrijdag 3 april van 9.15 tot 11.15 uur. Het thema is dan bijstand en inkomen. Een juriste geeft infor matie over periodieke, bijzondere, leenbijstand en bijstand als aan vulling op inkomen. Vrouwen die zich willen aanmelden of de cur susfolder ter informatie willen krijgen, kunnen bellen met het VOV, Julianalaan in Vlissingen, 01184-17819. In de protestants christelijke basis school de Vaste Burgh in Vlissin gen krijgen ze maar niet genoeg van water. Na een winter vol ijs, sneeuw en regen staat er het thema water nu centraal. De jongste kin deren besteden er aandacht aan het gebruik van water in en rond het huis -waarbij onder meer een baby in bad wordt gedaan- en ook de brandweer kwam voor de klas om de kinderen wat te vertellen en te laten zien. Waterplanten en - dieren, het weer en de recreatie worden behandeld in de midden bouw en de bovenbouw verdiepte zich in de Deltawerken, de in dustrie en de vervuiling. Dinsdag 31 maart wordt het project af gesloten met een tentoonstelling in school, die is te bezichtigen van 16 tot 17.30 en van 19 tot 20 uur. JïjI Papegaaistraat 9-11, Goes De astmapatiënten vereniging VbbA heeft voor woensdag 8 april een contactavond gepland. De wis seling van het bestuur staat cen traal tijdens deze contactavond. Joop en Joep Westerhoff nemen officieel afscheid. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw S en O aan de Bosweg in Vlissingen. Voor aanstaande moeders houdt de VOV (Vorming en onderwijs voor volwassenen) in Vlissingen vanaf 7 april een cursus over zwan gerschap en alles wat er bij komt kijken. Het gaat vooral om vrou wen die er over denken om moeder te willen worden. Wie wil deelne men kan contact opnemen met het Kruiswerk in Vlissingen 01184-15175. Op zondag 29, maandag 30 en dinsdag 31 maart wordt een cursus transedente meditatie (TM) gege ven. Als opmaat voor deze cursus is er vrijdagmiddag in De Blauwe Haan in Middelburg een informa tieve bijeenkomst vanaf 14 uur. De cursus wordt verzorgd door D. Kriek uit Lelystad. In buurthuis De Scheldebuurt is zaterdag 28 maart een rommel- markt/fancy fair tussen 10 en 17 uur. Om 10.15 uur en om 13.30 uur zullen bijzondere voorwerpen worden geveild. Naast de verkoop van spullen is er ook een groot aantal attracties zoals erwten ra den, de magische spiraal, sjoelen en een verloting. Wie nog wat heeft aan te bieden kan dat tot za terdag inleveren in het buurthuis. De buurtvereniging Van Duyven- voorde heeft voor zaterdag 28 maart een lentefeest op het pro gramma staan. In De Schuur (het buurthuis) wordt onder meer een verloting gehouden met een draag bare kleuren t.v als hoofdprijs. Verder is er een play-backshow en er worden spelletjes gespeeld. Ook het Souburgs Mannenkoor treedt op en de cabaretgroep Wissewasje is eveneens aanwezig. Dit gratis toegankelijk Lentefeest begint 's middags. Vanaf acht uur 's avonds is er het Lentebal. Vrouwen die vrijwillig met behoud van uitkering kleding willen ma ken of vermaken, kunnen terecht bij de buurtvereniging van Duy- venvoorde in Oost-Souburg. Deze vereniging heeft dit werkloos heidsproject verleden jaar gestart en wil er een zelfstandig bedrijf van maken. De werkochtenden zijn op dinsdag, woensdag en don derdag tussen 9 en 12 uur in zaal 2 van de buurtvereniging aan de Middelburgsestraat. Voor inlich tingen 01184-61364/61852/67346/63080. Fancy Fair De Vlissingse Schoolvereniging houdt zaterdag 28 maart van 10.30 tot 16 uur de jaarlijkse fancy fair. Er zijn een rommelmarkt, rad van avontuur, computers, mode show, demonstraties en spelletjes. De plaats is het gebouw van de VSV aan de Govert Flincklaan in Vlissingen. De Bouw- en Houtbond FNV af deling Middelburg zit vanaf maan dag 30 maart in het gebouw van de jongerenbeweging FNV aan de Dam 12 in Middelburg. De tijden waarop pv'er F. Kalmeyer zitting heeft zijn maandag en donderdag van 19 tot 19.30 uur. De kunsthistoria mevrouw drs. C.O.C. Portheine-Caudri zal op zondag 29 maart haar tweede le zing houden in de Kapel van St. Maarten in Hoogelande. Na 'kunst rond kerstmis' is nu de le zing 'Uitbeelding van het lijdens verhaal' aan de beurt. Met dia's zal het verhaal verduidelijkt wor den. De lezing begint om 14.30 uur. Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 'Kom uit je huis' houdt op woens dag 1 april een koffiecontactoch- tend over vrouwen en hun beroe pen. Er worden twee films ver toond, één over een vrouw in een mannenberoep en één over vrou wen die carrière willen maken bin nen de kunst, verpleging, muziek of het bedrijfsleven. De ochtend wordt gehouden in hef wijkge- bouw Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat in Middelburg en duurt van 10 tot 12 uur. Er is een kinderoppas aanwezig. De Texas Instruments gebruikers groep regio Zeeland houdt op vrij dag 27 maart weer een bijeen komst in vergaderzaal 1 van de Zeeuwse* Bibliotheek in Middel burg. Gedemonstreerd zal worden een verbeterde versie Basicode. Voor informatie bel 01180-37027. De aanvang is om 19 uur. Fran^aise Claude Verdier zal woensdag 1 april een lezing houden over 'Les trés riches heures du Due de Ber ry'. Hij zal het verhaal illustreren met dia's. Verdier is schilder en tekenaar en artistiek adviseur van de Franse televisie. Verder heeft hij al in verschillende landen audio-visuele voorstellingen ver zorg. De lezing begint om 20.15 uur in de grote zaal van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De collecte voor het Reumafonds in het kader van de landelijke inza meling in de week van 9 tot 15 maart heeft in Arnemuiden 2.650,80 opgeleverd. Gehandicaptenvakantie De stichting Werken heeft voor buiten het seizoen behoefte aan vrijwilligerss die bereid zijn om mee te gaan op vakantie met een lichamelijk of zintuiglijk gehandi capte. Veel gehandicapten willen met vakantie maar kunnen dit niet zonder begeleiding. Wie belang stelling heeft kan bellen naar Stichting Werken in Den Haag, 070-649920. Het gaat om mensen tussen de 20 en 65 jaar en verpleegkundige- of verzorgingser varing is geen vereiste. Vrijdag 3 april wordt er een kleding- en speelgoedbeurs gehou den in Gebouw Irene aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg. De helft van de opbrengst is voor kin deren in Bolivië. Speelgoed en kin derkleding tot 12 jaar, die in goede staat is, kan op woensdag 1 april ingeleverd worden in Irene tussen 10 en 11.15 uur. De beurs is op vrijdag tussen 16 en 17 uur. De overgebleven spullen kunnen op maandag 6 april opgehaald wor den tussen 10 en 11.15 uur. De Zeeuwse Boxerkring houdt op tweede paasdag (20 april) een kind-hond-dag vanaf 14 uur op het terrein aan de Kraayertsedijk 9 in Lewedorp. Alle rassenhonden mogen meedoen mits ze begeleid worden door een kind niet ouder dan 14 jaar. Verder is het de be doeling dat de kinderen zich ver kleden in kleding van het land van herkomst van de hond. Een jury zal beoordelen hoe de kinderen met de honden omgaan. Aanmel den kan voor 8 april bij J. Jenster (01134-2656) of M. van Huisstede (01196-13777). De heer ir. M.A. Geuze uit Wouw zal in zijn lezing voor de Vrienden van het Stedelijk Museum in Vlis singen ingaan op het gebruik van spreekwoorden, gezegdes en zegs wijzen die betrekking hebben op museale objecten. De lezing is donderdag 2 april om 20 uur in het Stedelijk Museum aan het Bella- mypark. De ondernemingsraad van de Ko ninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft uit de op brengst van de Humanitaire Actie 1986 een bedrag van 1500 gulden beschikbaar gesteld voor De Windroos in Middelburg. Dit dag verblijf voor verstandelijk gehan dicapte kinderen heeft het geld in middels besteed voor de aanschaf van een videocamera. Een delega tie van de OR zal deze apparatuur vrijdag 20 oktober officieel aan bieden. De afdeling Walcheren van de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie (NJN) houdt op zater dag 28 maart een openbare vogel excursie naar het Veerse Meer en de Veerse Kreken. De deelnemers (tussen de 12 en 25 jaar) kunnen zich om '12 uur verzamelen bij het staion Middelburg. Zij moeten brood, een fiets en eventueel een verrekijker meenemen. Deze acti viteit is er één in het kader van de campagne Jeugd en Natuur. Alle afdelingen van het NJN houden zaterdag een soortgelijke vogelex cursie. Voor meer informatie bel naar Frank van de Zee, 01180-27544. De aerobicdancing lerares Sandra Heidens uit Middelburg zal zater dag 28 maart proberen het Neder lands record aerobic dance-les scherper te stellen. Het record staat nu op 8 uur; dat betekent dat ze meer dan 9 uur zal moeten springen. De poging wordt gedaan in de sportschool Be-Fit in Mid delburg vanaf 8 uur. De vereniging De vrije gedachte houdt op 31 maart 's avonds om 20.00 uur, een bijeenkomst over onderdrukking in het Roggeveen huis, Noordsingel 106 te Mid delburg. Na een korte kennismaking onder bouwt Arie Bilius drie stellingen. Die komen er op neer dat een aan tal elementen, bij onvoldoende bestrijding, leiden tot onderdruk king en uitbuiting en in extreme mate tot fascisme. Die elemten komen, wellicht per definitie, voor in het geloof in een God, een mythe of symbool (sec- tarisme, apartheid), in kapitalisme (economisch liberalisme), in dictator- en koningschap (totalita risme) en in militarisme. Na de uiteenzetting is het de be doeling te discussiëren met voor- en tegenstanders. De toegang is openbaar en gratis. De Middelburgse peuterspeelzaal "De Zandkrumels" houdt woens dag 1 april van half twee tot drie uur een voorjaarskledingbeurs in het wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat. Ge wassen en verstelde kleding kun nen tot en met maandag 30 maart 's morgens tussen 9 uur en half twaalf in de speelzaal worden af gegeven. Men bepaalt zelf de prijs waarvan een kwart naart de speel zaal gaat. Als de kleding niet ge prijsd is, gaat de hele opbrengst naar de speelzaal. Informatie 01180-11220. De grote avond op zaterdag 28 maart van de vriendenkring Kapa si is verplaatst naar het rekreatie- park De Hollandse Hoeve in Goes. De avond begint om 21 uur en is bedoeld voor alleenstaanden tot 45 jaar. Informatie 01100-12316 of 01102-2709. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Het VOV start op maandag 30 maart in samenwerking met het Arbeidsbureau en het Samenwer kingsverband voor Keuzebegelei ding en Onderwijs- arbeidscontracten een cursus met het thema 'keuzes maken'. De cursus duurt vijf middagen en is bedoeld voor werkzoekenden die al langer zonder werk zitten en die een meer zinvolle invulling van hun dagen zoeken. Het gaat erom duidelijk te maken wat de wensen zijn en welke stappen er dan on dernomen moeten worden om de keuze concreet te maken. De cur sus wordt gehouden in het VOV- gebouw aan de Julianalaan in Vlissingen. Informatie en aanmel ding: 01184-17819. De eerste cur susdag duurt van 13.30 tot 16.15 uur. Vrouwen die zich herkennen in fe ministische theologieen en daar mee verder willen, kunnen dinsdag 14 april naar een lezing gaan van Jenny Schneider-van Egten, con tactvrouw voor Zeeland van de di ocesane werkgroep Vrouw en Ge loof voor West Brabant en Zee land. De lezing wordt gehouden in het Em'ancipatiegebouw aan de Nieuwstraat in Middelburg. De aanvang is om 20 uur.Na deze avondd bestaat de mogelijkheid om een vervolgcursus van drie avonden te volgen over vrouw beelden in de Bijbel. Deze avon den worden verzorgd door de fe ministische theologe Lieve Troch uit Breda. Voor informatie bellen naar Josee Bakker, 01180-16772 (na 19 uur). De scouting groep voor geestelijk gehandicapten in Middelburg ge naamd de Blauwe Jungle is uitge breid met een tweede groep en heeft daarom dringend behoefte aan leiding. De bijeenkomsten zijn eens in de twee weken. Voor meer informatie: 01180-34290. Lucy Verbart houdt op dinsdag 3 maart een lezing over haar werk als magnetiseuze op een bijeen komst van de groep voor wedu wen en weduwnaars. De lezing is in het pand van Fiom-Zeeland aan de Varkensmarkt in Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Het Bureau Baanlozen Service in Middelburg houdt op woensdag 1 april weer een open middag tussen 13 en 16 uur. Jongeren die (nog) geen werk hebben zijn van harte welkom. Dc medewerkers van het BBS zullen allerlei informatie ver strekken over vrijwilligerswerk, scholing en werk. De open middag wordt gehouden aan de Stad huisstraat 1 in Middelburg. De supportersvereniging Juliana- korpsen houdt op zaterdag 4 april een speelgoed- en kledingbeurs in de molen De Hoop op het Vlis- sings Bolwerk in Middelburg. Ge reinigde kleding en gaaf speelgoed kan worden ingebracht op zater dag 28 maart op hetzelfde adres tussen 14 en 15 uur. De helft van de opbrengst is voor de Juliana- korpsen. De beurs is van 14 tot 15 uur. De grote schoonmaak was nog niet tot de zolder van het huis doorgedrongen. Daarom wist ook niemand dat in een plooi van het overgordijn op het ka mertje, dat eens aan één van de kinderen die in dat huis woon de had toebehoord, een vlinder overwinterde. In het huis woonde nog de moeder van die kinderen. Ze kwam iedere dag op die zolder, alleen om het raam van het kamertje open te zetten. Maar de vlinder had ze niet opgemerkt. Alles op die zolder lag er wat verlaten bij: het trein-emplacement, de kin derboeken, eens veel gelezen of voorgelezen. Ze keek er iedere dag naar. Ze zou alles een gron dige beurt willen geven zodat het weer een vrolijke zolder werd. Maar haar ontbrak vaak de tijd. Als er logé's kwamen, maakte ze het kamertje wel wat gezelliger. Maar dat was dan ook alles. Dit jaar nam ze zich voor om het trein-emplacement waar de huisjes, bomen, de ber gen en dorpjes onder het stof lagen, weer om te toveren tot een levend geheel. Maar die vlinder in de plooi van het gordijn, vond het best dat er niet in zijn omgeving ge rommeld werd. Misschien zou het dan opgepakt en worden buiten gezCT en daarvoor was het voor hem nog te koud. Elke dag hield hij z'n kleine hart vast; bang dat hij ontdekt werd. Gelukkig was het tot nu toe niet gebeurd. Buiten, over de velden en bos sen, joeg de westenwind koning winter op de vlucht. "Je hebt jou tijd gehad", vond de westenwind. "Je hebt de men sen zien zwieren en zwaaien over het ijs. Maar nu is het mijn beurt. Ik blaas met mijn kracht de dorre takken van de bomen, zodat de knoppen kun nen openspringen en de berken katjes kunnen gelen en stuiven in de wind. Want de lente is in aantocht. En jij wijkt maar uit naar je kristallen ijspaleis". Het was of ineens de lucht ge vuld werd met de geuren van het gras. Schijnbaar dor en dood. Maar waar dunne frisse sprietjes zich naar boven boor den. Waar grauwe wolken plaats maakten voor de blauwe lucht: zo pastel blauw en onein dig! En alles week voor de komst van een der mooiste jaargetijden: de lente, de belof te in zich dragend van een steeds terugkerend leven. Abu- dant mooi. Zo maar.... onder die open hemel! Op een dag in maart, klom een klein meisje de zoldertrap op. Ze had voorjaars-vakantie en wilde op het kamertje een boek zoeken om te lezen. En toen... onze kleine vlinder ontdekte. "Waarom zit je daar vlinder, zo vastgekleefd tegen het gor dijn, met je vleugeltjes tegen je lijfje gevouwen?" Het was of ze de sprietjes van de vlinder even zag bewegen. "Zal ik je voorzichtig tussen mijn handen nemen en je dan buiten zetten?" vroeg ze. "Nee, niet doen", fluisterde de vlinder. "Het is buiten nog te koud en dan beschadig je mijn vleugels!" Het meisje vergat dat ze een mensenkind was, en de vlinder dat hij tot het dierenrijk be hoorde. Ze stapten samen die rijke fanatasiewereld binnen. "O", zei ze, "wanneer mag je dan naar buiten en hoe heet je?" "Kom maar dicht naast mij staan want ik kan niet zo luid spreken. Anders gebruik ik al mijn energie. Ik heet Schoen lappertje en ik behoor tot de fa milie van de "vosjes". Als je mij zou oppakken dan gaat het poeder van m'n vleugels en wordt het vliegen moeilijker, weet je", zei de vlinder. "O. Maar ik zal je niet aanra ken hoor. Ik wist ook niet dat je nog niet naar buiten kunt. Al had ik dat héél voorzichtig wil len doen!" "Weet je, ik zal de overgordijntjes niet dicht doen als ik hier slaap. Meestal slaap ik op een ander kamertje. Maar nu is het misschien best gezellig voor jou. Maar hoe komt het toch dat mijn oma je niet opge merkt heeft?" vroeg het meisje. "Ze komt hier niet zoveel en ik heb mij in die plooi verscho len", fluisterde de vlinder. Het meisje dacht na en keek het vlindertje aan: hoe moest dat nu als oma haar een nachtzoen kwam brengen en ze de gor dijntjes wilde sluiten? Ze zou haar zeggen dat ze liever met open gordijnen sliep omdat het helemaal op zolder was. "Weet je, ik zal zorgen dat je niet van je plaatsje valt. Totdat het zover is dat je weg kunt vliegen. Ik zal je iedere dag ko men vertellen of het nog koud buiten is. Welke bloemen er al bloeien en of er al lammetjes en kleine geitjes in het park zijn, hier niet ver vandaan!" "Als de narcissen gaan bloeien, vlieg ik weg. Dan is het de hoogste tijd dat ik een vrouwtje uitzoek en wij ons voortplanten zodat wij niet uitsterven. Want de vogels lusten ons ook, weet je? Zo gaat het nu eenmaal met r fifö' ons vlinders. Voordat onze iupsen zich weer ontpoppen als vlinders!" "Dat weet ik", zei het meisje. "Maar rupsen eten de jonge groene blaadjes op. En dat vind ik wel zonde". "Ja. Maar wij moeten ook le ven. Wij houden het meest van de brandnetel, en dat zal jij wel niet zo erg vinden. Want die brandt op je velletje, als je hem aanraakt". Het meisje knikte instemmend. Heerlijk. Ze had deze voor jaarsvakantie een geheime op dracht. En dat vond ze best spannend! Iedere dag vertelde ze wat aan de vlinder. Bijvoorbeeld dat de gele forsitia uitkwam, de sneeuwklokjes overal bloeiden, dat de paarse vroege crocussen de tuin sierden en van de winte- raconietjes. De vlinder vond het echter steeds te vroeg om uit te vliegen. "Maar vlinder. Dan is mijn vakantie om en dan kan ik je niet helpen wegvlie gen, zonder dat iemand het ziet?" zei het meisje een beetje bezorgd. Toen werd het weer milder en de zon scheen uitbundiger. De natuur kreeg haast om er op zijn mooist met Pasen uit te zien. En het meisje deed ijverig haar best om dit alles de vlinder te vertellen. Ze was zo in die sprookjes-sfeer terecht gekomen, dat ze het niet vreemd vond dat ze de bloemen verstond. Ze zat midden tussen alle vroege voorjaarsbloemen, op het kleine witte bankje in de tuin. Ze had ze verteld van het vlindertje op haar kamer en dat hij nog niet wilde uitvliegen. "Mag ik een paar van jullie plukken, en hem jullie laten zien?" vroeg ze. Maar de bloe men riepen: "Nee. Want wij hebben de vlinders nodig. En de vlinders ons!" "Als ik bloei", zei het blauwe druifje", en het boorde zijn kopje tussen zijn smalle groene blaadjes, "dan komt de narcis ook. En daar wacht de vlinder op!" De bloemen hielden niet van de narcis omdat die zo ijdel was. Maar met Pasen vergat de nar cis dat een beetje, omdat zij het dan te druk kreeg met het uit trompetteren van de boodschap van pasen, de boodschap van het leven! Ja. En dan vergaven de bloe men hem zijn ijdelheidü De laatste dag van haar vakantie zat het meisje wat verdrietig op het rode kleedje van het ka mertje en keek het vlindertje verwijtend aan: "Nu heb ik je zoveel verteld en je vliegt nog niet weg!" "Ik zie wel dat je je vleugels wat oefent en je spriet jes meer beweegt, maar het zou fijn zijn als ik je zag zweven naar die blauwe lucht! Ik zag in het bos de hondsdraf al opko men en het speenkruid. Echt. En de brandnetels zijn ook goed gegroeid". "O. Het is bijna tijd om dit plaatsje te verlaten. Want dat voel ik binnen in mij", zei de vlinder". "Nog even en ik ben weg!" In de loop van de gesprekken met deze vlinder was het meisje nieuwsgierig geworden naar die wereld waarin deze diertjes leefden. Ze wilde dat ze er meer van wist. De vlinder keek het meisje aan. Hij was van haar gaan houden en wilde haar niet teleurstellen. Toch, hij moest rekening hou den met z'n instinkt. Dat was voor hem de overlevingskans! ..Wacht, hij zou het haar uit leggen. "Dieren hebben instinkt", zei de vlinder. "Dat is wat je van binnen voelt, wat je moet doen..en waarvoor je moet op passen. "Jullie mensen hebben verstand gekregen en daardoor weet jij ook, wat je moet doen en wat je niet kunt doen. Het lijkt soms, dat we dat allemaal vergeten zijn. Mensen zijn vaak bang voor dieren en dieren voor mensen. Wij begrijpen el kaar niet meer, zie je meisje, en dan gaan mensen heel dom met ons dieren om! En denken er niet over na dat het niet zo hoort!".... "Hebben jullie dan gevoel?" vroeg het meisje "Wat denk je zelf?". De vlin der bewoog zijn vleugeltjes nu heftig heen en weer. "Ik geloof van wel!" mooi! Daarom wordt het ieder jaar weer voorjaar en pasen om ons daaraan te herinneren. Dat onze wereld die ....kleur.... no- dig heeft, zoals de Schepper het voor ons bedoeld heeft!" "Dood is naar, maar leven X houdt beloften in zich!" "Ik vind jou erg knap vlinder, dat je dat zo goed weet en kan ver- tellen. Ik wilde dat...dit mijn vriendjes en vriendinnetjes wisten! "Vertel jij het ze maar. Want jullie worden groot en misschien, gaan jullie met onze ij- natuur dan anders op weg naar een leefbare wereld, voor ons j£ allemaal!" £i "Juist. En als jullie dat besef fen dan gaan jullie voorzichti ger met ons om, want wij, jij en ik, de mensen en de dieren, planten en bloemen geven "kleur" aan het leven. En dan wordt alles weer opnieuw De voorjaarsvakantie was om, maar de lente begon in alles zichtbaar en voelbaar te wor den. Onze kleine vlinder vloog op een zonnige voorjaarsdag weg. Door het zolderraam, de blauwe lucht tegemoet. Hij spreidde zijn vleugels wijd uit en zweefde over de velden en bossen naar zijn bestemming. "Dag,... kleine Vlinder!" H.G.E. Mullens

de Vlissinger | 1987 | | pagina 15