Cursus "Republiek en Java De schrijver Pieter Louwerse Open dag zeven Walcherse land- en tuinbouwbedrijven Reacties visserijnota ontwerp-afvalstoffenplan provincie zeeland J V -WTU Woensdag 25 maart 1987 COMMISSIES Emancipatie IN BElt()El' DE FAAM - DE VLISSINGER Tot 1 juni kunnen reacties worden ingediend bij gedeputeer de staten - het dagelijks bestuur van de provincie - op de vis serijnota. In de visserijnota wordt aangegeven hoe de pro vincie de toekomst van de Zeeuwse visserij ziet. Werk Ruimte Hoofdlijnen Kotters Mossels Oesters Kokkels Viskweek Binnenvisserij Handel Onderwijs provinciale griffie rf V*:i. f A ABDIJ Studiecentrum open universiteit in de Zeeuwse bibliotheek, Mid delburg. J 5 Aan de open universiteit - met een studiecentrum in Middelburg - wordt de oriëntatiecursus cultuurwetenschappen "Twee culturen: de Republiek en Java" georganiseerd. De cursus is extra actueel, doordat in de zomermaanden een VOC- festival in Zeeland wordt gehouden en VOC staat voor Verenigde Oostindische Compagnie. De cursus bestaat uit acht on derdelen en een tekstbundel. Verder wordt een literatuurpak ket aangeboden en in de loop van de leertijd kunnen drie films van elk een half uur in het stu diecentrum worden bekeken. Toelatingseisen worden niet De leden van de provinciale emancipatiecommissie komen op maandag 30 maart, 13.10 uur, in vergadering bijeen. Agendapunten zijn de verdeling van de emancipatiesubsidies over 1987, de criteria die aan deze subsidies ten grondslag liggen en het aantal emancipa ties in het deelprogramma sociaal-cultureel werk. Verder wordt gepraat over de emancipatie-aspecten van het personeel van de provincie Zee land, over de provinciale eman cipatienota ë'n over emancipa tie- en minderhedenbeleid. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. gesteld, maar als leidraad kan dienen dat kennis op het niveau van havo sterk wordt aanbevo len. Voor wie niet precies weet of hij of zij daaraan voldoet, zijn er ingangswijzers beschikbaar in het studiecentrum. Aan de hand van de ingangswijzers kan de eigen kennis worden ge toetst. Het niveau van de cur sus Twee culturen: de Repu bliek en Java is vergelijkbaar met cursussen van een univer sitaire propadeuse. Aan studietijd zullen de deelne mers zo'n tweehonderd uur kwijt zijn. Het studietempo kan individueel worden bepaald, zij het dat de cursus een looptijd van twee jaar heeft. Driemaal per jaar is er gelegenheid schrif telijk tentamen af te leggen. Dat gebeurt in de vorm van meerkeuzevragen. Het studiemateriaal is zo ge maakt, dat individueel kan wor den gestueerd. Er zijn begelei dingsbijeenkomsten, die in het studiecentrum worden belegd. Studenten kunnen ook geza menlijk de stof doornemen. De kosten van de cursus bedragen f 460, Het literatuurpakket kost f 55, Het studiecentrum van de open universiteit is in Zeeland ge vestigd te Middelburg en wel in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, telefoon 01180-30286. Nadere infor matie kan op het adres worden aangevraagd. Aanmeldingen voor de cursus worden op het zelfde adres ingewacht. Op dinsdag 31 maart zullen vijf Zeeuwen, die in beroep zijn ge gaan bij de provincie, zich ver dedigen tegenover de twéede kamer uit Gedeputeerde Staten. Zij zijn het niet eens met beslis singen van hun gemeentebestu ren over bijstandszaken. Het gaat om uitspraken van de ge meenten Veere, Wissenkerke, Vlissingen en Terneuzen (2x). De zittingen beginnen om 10.00, 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. Zij zijn openbaar en worden ge houden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De visserijnota van de provincie staat tot 1juni ter discussie. Dat betekent, dat reacties op de nota tot die datum kunnen worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Van de visserijnota is een informatieblad gemaakt met daarin ver werkt de belangrijkste zaken, die in de nota aan de orde komen. Per sector is de informatie gerangschikt. Het informatieblad, evenals de visserijnota zelf, zijn gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlich ting van de provincie, informatiecentrum Abdij 9, Middelburg, tele foon 01180-31400. Nadere informatie over het visserijbeleid van de provincie kan worden ingewonnen bij de afdeling economische zaken van de pro vincie, telefoon 01180-31557 of bij het bureau voorlichting van de provincie, telefoon 01180-31393. Nadat de reacties op de nota alle binnen zijn, bekijken gedeputeer de staten of de nota daaraan moet worden aangepast. De uiteindelijke versie wordt in het najaar aan provinciale staten ter vaststelling aangeboden. IEÜWS Provinciaal visserijbeleid In de visserij in Zeeland werken zo'n 2500 mensen, wat neer komt op 2,3 procent van de be roepsbevolking. Van hen zijn er 730 direct werkzaam in de vis serij. Alle anderen zingen het lied van de arbeid in met de vis serij verwante bedrijven, zoals de visverwerking, vishandel, de mijnen, de scheepsbouw, het vervoer en de brandstofleve rantie. De Zeeuwse vissersvloot telt 260 schepen. Dat is een kwart van de hele Nederlandse vloot. In Zeeland werd in 1983 1 20 miljoen kilogram vis aange voerd met een waarde van ruim 115 miljoen gulden. Van die aanvoer verdween 67 procent via de export naar het buiten land. De bijdrage van de visserij aan het "Zeeuws nationaal" in komen is 65 miljoen gulden of bijna een pocent van het tctale Zeeuwse bedrijfsleven. De ruimte die de provincie heeft om gestalte te geven aan het visserijbeleid is beperkt. Op de Oosterschelde en de Grevelin- gen heeft het ministerie van landbouw en visserij het voor het zeggen en in de zee- en kustvisserij zijn het de Europese Gemeenschap (EG) en weder om het rijk die de regels stellen. Enkele van die regels zijn de quotering, de stilligregeling en de capaciteitsbeperking. De provincie is bij de vaststelling van haar beleid gebonden aan deze maatregelen. De punten, die in het Zeeuwse visserijbeleid voorop staan, zijn: bevordering van gunstige voorwaarden; financiële steun aan scholing en onderzoek; geld uit de provinciale fond sen ter bevordering van de werkgelegenheid; ondersteuning van initiatie ven uit het bedrijfsleven en de visserij-organisaties; optreden als tussenpersoon tussen het bedrijfsleven en het rijk. Dat kan onder meer via het provinciaal visserij coördinatieorgaan, waarin zijn vertegenwoordigd de provincie, het rijk, visserij organisaties, zoals Zevibel en de Zeeuwse visserijge meenten. De kotter- of kleine zeevisserij heeft in Zeeland een overcapa citeit van 3600 tot 4000 pk. Dat wil zeggen, dat de vloot te groot is voor de hoeveelheid vis die volgens de quotering mag worden gevangen. Om het evenwicht te herstellen zijn in gevoerd een stilligregeling, visplannen en groepscontingen- ten. Een groepscontingent wil vissers die hebben, op een rede lijke manier wordt toegepast. Dit overleg is overigens al gaande. zeggen, dat van met name ge noemde soorten vis een beperk te hoeveelheid mag worden ge vangen. Andere maatregelen zijn het motorvermogen van kotters te binden aan vergun ningen en de kotters zo uit te voeren, dat per vaart minder wordt gevangen dan nu (verkor ting van de boomkor). De provincie is het met de maatregelen van de EG en het rijk eens, maar vindt, dat ze soms wat grof worden toe gepast. Voorkomen moet worden, dat een garnalenvisser die een con tingent schol en tong heeft, ge durende de stilligperiode die voor het contingent geldt, ook niet kan uitvaren voor de garna- lenvangst. Om dat te bereiken, is overleg nodig met het rijk. Hetzelfde geldt voor het be werkstelligen van soepeler voorwaarden bij de vaststelling van groepscontingenten en visplannen. Voor de garnalen- vissers moet worden bepleit, dat de regeling voor de koeling van de vangst aan boord van de kleinere schepen, zoals de dag- Het laat zich aanzien, dat de be moeienis van het rijk minder wordt naarmate de afwikkeling van de schade door de Delta werken vordert. Nu is het nog zo,dat op rijksniveau wordt be paald,waar de mosselculture kan worden bedreven. De be doeling is het bedrijfsleven zelf meer zeggenschap te geven. In de visserijnota van de provincie wordt gesteld, dat dit een goe de zaak kan zijn, mits schaal vergroting, kartelvorming en oneerlijke concurrentie kunnen worden voorkomen. De provin cie kan hierbij wellicht een rol spelen. Tot nu toe zijn alleen nieuwe mosselpercelen uitgegeven ter compensatie. Er is overleg gaande over uitbreiding met nieuwe percelen in de oostelijke Waddenzee, die deels moeten dienen ter vervanging van min der stabiele percelen die nu in gebruik zijn. Enkele Zeeuwse bedrijven hebben al percelen in Duitsland en Denemarken, maar de provincie wil voorko men dat die tendens zich voort zet. Beter is het percelen in de Waddenzee en de Oosterschel de te hebben en mogelijk in de toekomst in de voordelta. Nu is de voordelta nog niet ge schikt, doordat het gebied on voldoende tegen weersinvloe den kan worden beschermd. De kwaliteitsbewaking moet wor den uitgebreid. Daarbij wordt gedacht aan technische voor zieningen in Yerseke en verwa tering bij Neeltje Jans. gen dezelfde lijn wordt gevolgd en dat bedrijven in de Grevelin- gen in staat worden gesteld broedpercelen te huren. Het produktschap voor vis en visprodukten zou verantwoor delijk moeten worden voor de kwaliteitsbewaking en de afzet organisatie. De kokkelvisserij moet op het huidige peil worden gehand haafd. Uitbreiding wordt af gewezen. De provincie is bereid (finan cieel) mee te werken aan de tot standkoming van een world fish centre met een proefstation voor de visteelt. Plannen voor zo'n centrum worden ontwik keld voor Neeltje Jans. Voor de binnenvisserij moet worden bekeken of uitbreiding van de vissoorten mogelijk is. Ook moet worden onderzocht of de glasaal- en pootaalvoor- zieningen kunnen worden ver beterd. Verder moet er beter toezicht komen, opdat vernie ling van fuiken wordt tegen gegaan. Voor de vismijnen moet worden onderzocht of vanuit het bui tenland aangevoerde vis kan bijdragen aan de instandhou ding van de werkgelegenheid. Visverwerkende bedrijven kun nen,als zij aan de voorwaarden voldoen, aanspraak maken op geld uit het voorwaardenschep pend beleid. Ook in de oestercultures wordt verwacht, dat het bedrijfsleven op termijn meer zeggenschap zal krijgen. En ook hier gelden dezelfde voorwaarden als bij de mosselsector. Verondersteld wordt, dat de oestercultuur ge leidelijk aan weer kan uitgroeien naar de situatie van voor 1963. Onlangs heeft de minister van landbouw en visserij besloten de Oosterschelde weer open te stellen voor de oesterteelt zij het dat voorwaarden aan de teelttechnieken zijn verbonden. In de nota worden de aanbeve lingen van de commissie oester- problematiek onderschreven. De aanbevelingen zijn, dat het zaaiverbod op de Oosterschel de, ingaande het seizoen 1987, wordt opgeheven, dat dan ook een herverdeling van de perce len komt, dat voor de Grevelin- Geprobeerd zal worden het on derwijs in de visverwerking en de visteelt uit te breiden. Daar toe zal overleg worden gevoerd met het maritiem instituut De Ruyter en met de landbouw scholen in de provincie. Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- Ongemerkt is waarschijnlijk de dag van 23 janauri in Souburg voorbijgegaan. Zo verwonderlijk is dal niet. Niemand zal er bij stil gestaan hebben dat het die dag vijfenzeventig jaar gele den was dat het monument voor Pieter Louwerse ont huld werd. Wie was dan die Pieter Lou werse en waarom een monu ment voor hem? Pieter was op 23 januari 1840 te Oost- Souburg geboren als zoon van Jan Louwerse en Jannet je Puijpe. Het was een een voudig gezin dat leefde van de landbouw. Pieter had ech ter andere aspiraties. Hij wil de onderwijzer worden. Dit gebeurde ook en hij was als zodanig werkzaam in Dirks- land, Hazerswoude en Den Haag. In deze laatste stad moest hij reeds op 48-jarige leeftijd zijn on- derwijzerstaak staken wegens al gehele doofheid. Vanaf die tijd kon hij zich volledig aan zijn grote hobby wijden: Het schrijven. Hij schreef voorname lijk voor kinderen. Lange tijd is een historische serie zeer bekend geweest: "Voor het jonge volkje". In zijn tijd werd hij veel gelezen en men verslond werkjes van hem zoals: "Vlissingen 1572", "De vaandrig van Frederik Hendrik" De onthulling van het monument in Souburg voor Pieter Louwerse op 23 januari 1912. Van links naar rechts: zoon J. Louwerse, beeldhouwer Puijpe, zus M. Louwerse, een schoonzus en burgemeester P.S. Buteux. en "Vlissinger Michiel". Daar naast heeft Louwerse een aantal gedichten en liederen gemaakt. Van deze laatste zijn generaties lang de 'top-hits' geweest: "Waar de blanke top der duinen" en "Op de grote stille heide". Zoals te begrijpen valt, was Sou burg trots op deze man. Toen hij dan ook op 20 augustus 1908 aan de gevolgen van een aanrijding rrtet de electrische tram te Den Haag, omdat hij op straat naar voetballende kinderen keek, was overleden, ging men al snel kijken of men op de een of andere ma nier tot een blijvende herinnering (naast zijn werk) kon komen. Zowel in Den Haag als te Souburg werden plannen bedacht. Uitein delijk besloot men, ook in Den Haag, dat men het beste in zijn geboortedorp tot een monument kon komen. Ere-voorzitter van het Souburgs comité was burgemees ter P.S. Buteux, terwijl de plaatse lijke onderwijzer de heer C. van Weele, één der grote stimulators was. Op 23 januari 1912 was het zover. Ondanks dat het was wat mistig was, was het weer voor de tijd van het jaar vrij goed. Het dorp bood een feestelijk aanzien. Men zag alom de Nederlandse driekleur wapperen en vele kinderen liepen er al rond in hun beste kleren. Het comité had gemeend zoveel moge lijk kinderen bij de festiviteiten te moeten betrekken. In de Vlissingsche Courant van die tijd lezen we: "Te een uur ver trok van het gemeentehuis (toen nog aan het Oranjeplein-C.P.) een optocht bestaande uit het plaatse lijk comité, het fanfaregezelschap, ruim 500 leerlingen der openbare en bijzondere lagere scholen en een 100 tal leden der plaatselijke zangverenigingen. Aan de halte der electrische tram Vlissingen- Middelburg had de Ontvangst plaats van de leden van het Haagsch comité en enkele genoo- digden. De optocht trok vervol gens weer terug naar het gemeentehuis, waar de officiële ontvangst door het gemeente bestuur plaats had bij monde van den burgemeester". Na de ontvangst en een heildronk gingen de genodigden weer naar buiten om schuin tegenover het gemeentehuis het monument voor Pieter Louwerse daadwerkelijk te gaan onthullen. Het monument, ontworpen door de beeldhouwer Puijpe, (nog een familielid van P. Louwerse) was ongeveer drie meter hoog. Het is een bronzen buste, rustend op een granieten voetstuk. Nadat diverse sprekers, zowel uit Den Haag als uit Souburg het woord hadden gevoerd kwam als laatste burgemeester Buteux aan het woord. Deze verrichtte de fei telijke onthulling waarbij hij tot slot sprak: "Namens het gemeen tebestuur verklaar ik dit monu ment te aanvaarden". Daarna werden als slot van de plechtigheid door de kinderen enige liederen van Louwerse ge zongen. Als laatste volgde een speciaal voor dit doel gecompo neerde kleppermars. De plechtig heid werd ook nog bijgewoond door een zoon, een zuster en een schoonzuster van Pieter Louwer se, alsmede door de moeder van beeldhouwer Puijpe. Vervolgens maakte het muziekkorps, terwijl de genodigden weer terug naar het gemeentehuis gingen, nog een muzikale rondwandeling door het dorp, ter ere van de Souburger Pieter Louwerse. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat van 31 maart tot en met 1 juni 1987 het ontwerp-afvalstoffenplan van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. Het plan is bestemd voor de periode 1987 - 1992. Het bevat regels voor de verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen en grof huisvuil, het te zamen met huishoudelijk afval te verwer ken bedrijfsafval, bouw- en sloopafval en ziekenhuisafval. Het ontwerp-plan ligt ter inzage op: de gemeentesekretarieën de openbare bibliotheken in Zierikzee. Vlissingen en Terneuzen de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg het bureau Voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 in Middelburg. Van 31 maart tot en met 1 juni 1987 kunnen schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-plan worden ingediend bij Provinciale Staten van Zeeland. Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Voorts kan een ieder mondelinge bezwaren tegen het ontwerp inbrengen tijdens een open bare zitting. Er zal nog een openbare kennisgeving van de plaats en het tijdstip van deze zitting volgen. Na afloop van de inspraakprocedure zullen Provinciale Staten het plan vaststellen. Het plan zal daarna aan de Kroon ter goedkeuring worden toegezonden Het plan is tegen betaling van f 10,- verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting van de provin cie Zeeland (telefoon: 01180-31400). Een samenvatting is gratis verkrijgbaar. Middelburg, 25 maart 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 L* -'.Jr-iv- -*»>'.Vj? T"fv G*p'' A.Griipskerke V i aJ- 1 I WA (jC H E R Buttmge .S -Tf A MIDI MIDOELBU De beunjven tonen iets aan het publiek over hun kunnen. Er zijn vier kasbedrijven en drie melkvee boerderijen. Op twee melkbedrij- ven is een kaasmakerij waar boe renkaas en schapenkaas wordt ge maakt. Door middel van dia's laat één bedrijf zien hoe de pro ductie van schapekaas in zijn werk gaat. Voor het geval het weer meezit zou een aardige fietstocht kunnen worden gemaakt, meent de orga nisatie. Op het hier afgedrukte kaartje kan men zien hoe de route loopt. Verder kunnen de bezoe kers ook meedoen aan een prijs vraag. Bij de deelnemende boer derijen is een deelnameformulier verkrijgbaar. De organisatie stelt enkele prijzen beschikbaar. 1. P. Ton, Nadorst weg 10, Middelburg: teelt van tomaten op substraat. 2. De Boks, Nadorst weg 73, Middelburg: teelt van chrysanten en tro- sanjers. 3. Marinissen, Nieuwehovenseweg I, Middelburg: teelt van fresia's en astromeria 's: bijenhouderij. 4. Kwekkeboom, Prooyenseweg 26, Middelburg: melkveehouderij en kaasmakerij: kaasverkoop. 5. Breel, Bieweg 8, Veere: melkveehouderij jongvee; schapen, var kens en pluimvee schapenkaas. 6. Wondergem, Schellagseweg 6, Gapinge: melkveehouderij; schapen en paarden. 7. Marinissen-Van Eijzeren, WHgenhóekweg 39, Serooskerke; teelt van kalanchoës (potplanten). Zeven Walcherse land- en tuin bouwbedrijven zetten zaterdag 4 april hun deuren wagenwijd open voor het publiek. Dat gebeurt in het kader van de landelijke pro jecten 'Kom in de kas' en 'De boer op'. Voor de organisatie van de open dag op Walcheren teke nen de Kring Walcheren van de ZLM en CBTB en de Zeeuwse groententelersorganisatie. De openingstijden: 10 tot 16 uur.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13