informatiepagina van de gemeente vlissingen Haal tijdig uw paspoort l't Kan nog net.... Op basisschool 'De Belt' gaat geen batterij verloren ESI mond! Informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1987' Beplanting langs Jacoba van Beieren- weg wordt vervangen Géén bouw autoboxen Westerzicht Welzijnssubsidies 1988 nu aanvragen! Dl V KISSING ER Woensdag 18 maart 1987 Straks vakantie? Paspoort Jeugdpaspoort Toeristenkaart Toeristenkaart minderjarigen Waar geldig? Visum Vreemdelingen- en vluchtelingenpaspoort. Openingstijden Vergaderingen bestuurs commissies Sportbelangen Nieuwe vermelding De Klussendienst: van vele markten thuis Nog meer Kaalslag Afsluiting weg GLAS HET INZAMELEN Het werkveld De vakken Belangstelling? Nog meer Even bijpraten met wethouder Bruinooge Kwijtschelding belastingen, minimumloon en uitkeringen Schoolprojecten Exposities Vlijt en Volharding Tennisbanen redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337. Vandaaa staan de schiinwerners van de niihtir.iteit nerirhi nn He Over enige tijd breekt de vakantieperiode weer aan. Het bureau burgerzaken in het stadhuis dat uw benodigde reisdocumenten verzorgt krijgt het dan extra druk. Gevolg: langere wachttijden voor het krijgen van een paspoort of toeristenkaart. Zorg daarom de drukte vóór te zijn door nu uw reispapieren in orde te maken. Een nieuw paspoort kost f 73,70. Verlengen is even duur, maar wordt zelden meer ge daan. Een paspoort is 5 jaar gel dig voor alle landen van de we reld. Om een nieuw paspoort te krijgen moet u aan de balie van het bureau burgerzaken het "oude" reisdocument en twee zwart/wit pasfoto's inleveren en vooruit betalen. Jongeren tot 16 jaar kunnen een jeugdpaspoort krijgen dat ook 5 jaar geldig is. Het kost f 46,70. Beide ouders moeten hiervoor toestemming verlenen. Jonge ren tot 16 jaar kunnen ook bijge schreven worden op het paspoort van één van de ouders. Dat kost f 7,35. Wie één van de bekende vakan tielanden bezoekt kan ook vol staan met een toeristenkaart. Dat is goedkoper. De kaart is 2 jaar geldig en kost f 26,80. U hebt er ook twee zwart/wit pas foto's voor nodig en u moet - net als bij het paspoort - vooruit betalen. Er is ook een toeristenkaart voor jongeren tot 21 jaar verkrijgbaar. Die kost f 16,05. Ook hiervoor is toestemming van beide ouders nodig. Zoals gezegd is het paspoort geldig voor alle landen van de Vandaag staan de schijnwerpers van de publiciteit gericht op de provinciale staten. Alle stemgerechtigde Nederlanders mogen vandaag naar de stembus om de leden van het provinciebestuur te helpen kiezen. Een democratisch recht. Door zo invloed uit te oefenen op de samenstelling van de provinciale staten, helpt men ook het provinciale beleid voor de komende vier jaar te bepalen. Meer dan dat eigenlijk. Want de statenleden kiezen op hun beurt de leden van de Eerste Kamer. Zodat u daar in feite, zij het indi rect, ook voor stemt! Kortom: mocht u nog niet gestemd hebben, wacht dan niet te lang. Misschien kunt u dan nog op tijd in het stembu reau zijn. Deze blijven geopend tot 19.00 uur. 't Kan nog net, wellicht.... Nadat enkele bewoners van Westerzicht aan de gemeente Het bureau burgerzaken in het stadhuis waar u moet zijn voor het aanvragen van ondermeer uw paspoort (foto: Johan Murre). wereld. Wanneer het echter niet langer dan 5 jaar verlopen is, kunt u er als toerist nog mee naar de volgende landen: An dorra, België, West-Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Li- chentenstein, Luxemburg, Mo naco, Oostenrijk, San Marino, Spanje en Zwitserland. Gaat u alleen naar deze landen, dan kunt u dus 10 jaar met uw paspoort "doen". Wel is het zo dat in deze landen sommige banken een geldig reisdocu ment vragen als u daar geld wilt opnemen. De toeristenkaart is 2 jaar geldig in alle hiervoor ge noemde landen, plus: Denemar ken, Groot Brittanië, Ierland, Malta, Noorwegen en Zweden. Voor sommige landen hebt u, naast een geldig paspoort, een visum nodig. Dat is het geval voor o.a. Oost-Duitsland, Hon garije, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, de Sowjet- Unie, de Vèrenigde Staten en Indonesië. Voor een visumaan- vrage kunt u zich wenden tot de Eind vorige week is huis-aan-huis de gemeentelijke informatie gids 'Kijk op Vlissingen' verspreid. Dat gebeurde samen met de nieuwe plattegrond. Mocht u ze nog niet ontvangen hebben, zou u dat dan door willen geven aan het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis? De medewerkers zijn er recht streeks bereikbaar via de telefoonnummers 87335, 87337 en 87333. Tussen het tijdstip, waarop de kopij voor de gids moest worden ingeleverd, en het tijdstip waar op het boekje bij u werd bezorgd liggen enkele maanden. Daar door waren enkele gegevens bij verschijning alweer verouderd. Voor zover ze eind vorige week reeds bij het bureau voorlichting bekend waren worden ze hier onder genoemd. Wellicht kunt u ze overnemen in uw gids. Zodat het boekje tot bijna vandaag is bijgewerkt. Overigens: namen, adressen of andere gegevens kunnen in de loop van het jaar wijzigen. Kunt u, als dat op uw vereniging, praktijk of organisa tie betrekking heeft, ook even doorgeven aan het bovenge noemde bureau? Dit zijn de wijzigingen: -pag. 14, het telefoonnummer van het raadslid H.J.M. de Haas moet zijn: 11017; -pag. 17, aan het overzicht van leden van de commissie econo mische zaken kan worden toe gevoegd J. Schaap; -pag. 19, aan het overzicht van leden van de commissie voor de ruimtelijke ordening kan worden toegevóegd J. Schaap; -pag. 31, hoofdstuk Culturele verenigingen, paragraaf culture le accommodaties kan achter het KKVK-gebouw het telefoon nummer 10445 worden toe gevoegd; ambassades of consulaten van deze landen in Nederland. De ANWB kan u hierover eveneens inlichtingen verstrekken. Voor vreemdelingen in Neder land bestaat een apart paspoort. De aanvragen hiervan en van andere reisdocumenten voor vluchtelingen lopen van de ge meente via de ministeries van Buitenlandse zaken en Justitie. Hier gaat veel tijd in zitten. De gemeente raadt u aan in deze gevallen zeker 3 a 4 maanden voordat u op reis wilt uw aanvra ge in te dienen. Alle reisdocumenten worden verzorgd door het bureau bur gerzaken op de begane grond in het stadhuis. Het bureau is op werkdagen geopend van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 15.00 uur. Maar: kom tijdig, dus voor de grote vakantiedrukte. Men helpt u er graag "op weg"! Morgen, donderdag, verga dert de bestuurscommissie voor de gemeentelijke Middel baar Technische School. Ge meentebestuurders, vertegen woordigers van het bedrijfsle ven en van de verschillende 'bevolkingsgroepen' van de school bespreken daarin het door de MTS te voeren beleid. Zodoende kan er waar moge lijk worden ingespeeld op ont wikkelingen bij de bedrijven: het toekomstige werkterrein van de leerlingen. Het is deze commissie die mor gen in het gebouw van de MTS bijeenkomt. De vergadering be gint om 20.00 uur. De verga derstukken kunnen worden in gezien bij de afdeling onderwijs in het stadhuis. Volgende week woensdag houdt de (bestuurs)commissie Sport belangen de maandelijkse ver gadering. Die vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.30 uur. De stukken voor deze ver gadering kunnen worden inge zien in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Ook bij de functio narissen van de commissie kunt u nadere inlichtingen inwinnen. Zij hebben als telefoonnummer: 60267. -pag. 34, de secretaris van de volksdansgroep Vlissingen is sinds kort: Tonny Dansen, Kastanjelaan 19, 4334 CD Mid delburg, tel. (01180) 29733; -pag. 59, het adres van het wijk- comité Binnenstad kan gewij zigd worden in M. Meulmeester, Groenewoud 50, 4381 HG Vlis singen; - pag. 59, de secretaresse van het wijkcomité Papegaaienburg is nu: Sylvia Zantman, Flamin- goweg 9, 4386 DS Vlissingen; -pag. 89, vermelding Jaarlijkse kermis, de zin over de kermis in Oost-Souburg kan worden ver vangen door: In Oost-Souburg van de vrijdag voor Pinksteren tot en met de dinsdag na Pinksteren; de eerste en tweede Pinksterdag vanaf 13.00 uur. Op pagina 45 kan aan het hoofdstuk Hulpverlening de volgende vermelding worden toegevoegd: - WERKGROEP HERKENNING (t.b.v. hen die er nog moeilijk heden van ondervinden dat hun ouders tijdens de tweede wereldoorlog aan de kant van de bezetter stonden). Postbus 90385, 1006 BJ Amsterdam, tel. (01180) 26693 of (01184) 71484. De medewerk(st)ers van de Vlis- singse klussendienst zijn van vele (arbeids)markten thuis. Of het nu om oppassen van kinde ren of een timmerkarweitje gaat: u mag een beroep op hen doen. Echter: de 'klussers' staan al leen klaar voor de mensen die tot de zogenoemde categorie van de minima behoren. Voor het eerste uur rekenen zij f 2,50; voor ieder volgend uur f 5,—. Het adres waar men meer inlichtingen kan krijgen én waar men zich kan opgeven is: Julianalaan 4, het telefoonnum mer is 19397. Enkele trotse leerlingen van "De Belt" met de milieuton. (foto: Johan Murre) Batterijen, welk type je ook neemt, zitten vol met stoffen die slecht zijn voor het milieu. Dus is het beter om ze niet weg te gooien. Maar hoe raak je ze dan kwijt? Liefst zo, dat de natuur gespaard wordt? Voor veel mensen zijn dat nog open vragen. Behalve voor de leerlingen van basisschool 'De Belt' in Oost-Souburg en hun ouders. En hun leerkrachten. Want zij hebben sinds kort op school een milieuton staan. Een, die aardig groot is, zou je zo zeggen. Vergeet het maar. Eigenlijk is 'ie al bijna te klein. Hoe dat komt? Zowel de jongere als de oudere bewoners van 'De Belt' bleken thuis stilletjesweg al een heleboel gebruikte batterij en te hebben bewaard. Ze wa ren allemaal blij dat ze die nu op een verantwoorde manier kwijt konden. Meester Peter (Bruijn- ooge) ook. Hij vertelt: "Tja, ik zat er zelf ook een beetje mee. Weggooien deed ik toch liever niet. Wat er precies in zit wist ik niet. Wél dat dat niet goed is voor het milieu. Maar ja, hoe gaat dat. Ze liggen er dan een tijdje en het worden er alleen maar meer. Helemaal naar de reinigingsdienst brengen doe je toch ook niet zo gauw. Dus gin gen ze op een goed moment toch de vuilniszak in". Dat zat hem dus niet lekker. Hij bleek op school niet de enige te zijn. Toevallig kregen ze daar een folder van de provincie over giftige stoffen. Die hebben ze meegestuurd met de school krant en besproken in alle klas sen. Eigenlijk vonden de leerlin gen het maar vreemd dat er in batterijen zoveel vreemde stof fen zitten. Maar als dat zo is, zei den ze mogen die dingen niet zomaar worden weggegooid. Zo ontstond spontaan het idee van de milieuton. Binnen een week was 'ie al half vol met afgedank te energieleveranciers. Die gaan straks allemaal naar de reini- ginsdienst. Vandaar worden ze vervoerd naar een bedrijf dat ze gaat 'slopen' dat de giftige stof fen die erin zitten zo min moge lijk schade aan de natuur ver oorzaken. Dat dat belangrijk is, weten de leerlingen van 'De Belt' als geen ander. Want de 'heuvel' waar hun school op staat is een oude vuilnisbelt. Een, die gelukkig niet meer gevaarlijk is. Zo moet het eigenlijk met alle afvalbelten én de wijde omgeving ervan worden, vinden ze met elkaar. En daar willen ze wat voor doen. Ook voor hun ouders, familie en buren namen ze al oude batterij en mee. In het boekje van de provincie hebben ze trouwens nog meer milieu-onvriendelijke stoffen zien staan. Als het aan de leer lingen leerkrachten ligt gaan ze ook daar wat aan doen... De gemeente ook trouwens, maar daarover volgt over enkele weken meer nieuws. Volgende week zal worden begonnen met het vervangen van de beplanting aan de Jacoba van Beierenweg. Eerst zullen de populieren- en wilgenbomen, die er nu staan, worden gekapt. In het najaar en het begin van 1988 zullen er nieuwe inlandse eiken voor in de plaats komen. Daarbij is gekozen voor een laanbe planting, De eiken zullen worden geplaatst op een onderlinge afstand van acht meter in rij-verband en met onderbeplanting. De weg valt onder het beheer van het Wegschap Walcheren. Het bestuur van dit samenwer kingsverband van Walcherse gemeenten heeft een land schapsbeleidsplan vastgesteld voor de beplantingen langs de wegen. Dat is gebeurd na over leg met Staatsbosbeheer, de provincie, landbouworganisaties en de Zeeuwse Milieu Federa tie. De vervanging van de bo men en struiken langs de Jaco ba van Beierenweg vloeit daar uit voort. Bij het overleg over dat planonderdeel is de afdeling be plantingen van de gemeente nauw betrokken geweest. Een belangrijke reden voor het vellen van de huidige beplanting is, dat deze gevaar oplevert voor de verkeersveiligheid. Gezien de ouderdom, maar vooral ook de conditie van de bomen kun nen de takken bijvoorbeeld vrij snel afbreken. Het voorkomen daarvan is bijzonder arbeids intensief en daardoor ook kostbaar. De bewoners van de Jacoba van Beierenweg hebben circa een maand geleden van het weg schap een brief over deze zaak ontvangen. Het bestuur van het schap stelde daarin zich bewust te zijn van het feit dat het vellen van de huidige beplanting een (tijdelijke) kaalslag tot gevolg blijven. Het voorjaar moet nog beginnen. Toch wordt het, ook wat het welzijnswerk betreft, alweer tijd om naar de toekomst te kijken. Dat houdt verband met het opstellen van de gemeentebegroting voor 1988. Een tijdrovende klus is dat. Vandaar dat u nu al een aanvraag moet doen als u volgend jaar voor welzijnssubsidie in aanmerking wilt komen. Als u in 1987 subsidie krijgt, hoeft u niets te doen. Uw organisatie krijgt dan één dezer dagen de aanvraagformulieren in de bus. Staat uw organisatie niet in het welzijnsprogramma 1987? In dat geval kunt u telefonisch een formulier ophalen bij het bureau welzijn in het stadhuis. De rechtstreèkse telefoonnummers daarvan zijn: 87208, 87334 en 87336. De aanvragen moeten uiterlijk 15 mei 1987 zijn ingediend bij: het college van burgemeester en wethouders, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Als u niet tijdig aanvraagt, komt u niet voor subsidie in aanmerking. Er worden géén autoboxen in Westerzicht bijgebouwd. Burge meester en wethouders hebben afgezien van hun oorspronkelij ke voornemen hieraan medewerking te verlenen. een verzoek hadden gedaan tot het bouwen van autoboxen in de buurt van hun woning, hebben b. en w. dit eind vorig jaar aan de omwonenden voorgelegd. Daarop ontving de gemeente twee positieve reacties en elf ne gatieve. Bij die elf zat ook een brief van het wijkcomité Dubdel- West met een lijst met 43 hand tekeningen. B. en w. hebben hieruit een grote weerstand te gen deze bouwplannen afge leid. Het college heeft daarom vorige week besloten geen ver dere medewerking te verlenen aan de voorgenomen bouwplan nen. Alle indieners van een reactie op de bouwplannen heb ben hierover eind vorige week bericht ontvangen. (Foto: Johan Murre) heeft, die een niet zo fraai beeld zal opleveren.' De genoemde verkeerstechnische reden brengt, zo stelt het wegschaps- bestuur, met zich mee dat de bomen al op korte termijn die nen te worden geveld. Dat ge beurt overigens onder toezicht van de technische dienst van het schap met het Staatsbosbe heer als adviseur. Het is de bedoeling om tijdens de kapwerkzaamheden over dag de weg af te sluiten voor het verkeer. Het is de bedoe ling dat de percelen, wonin gen en bedrijven daarbij zo veel als mogelijk bereikbaar WAARD HU? IN DE GLASBAK! Dat is nu net NIET de bedoe ling bijde opleiding Agogisch Werk (AW). Deze middelbare beroepsopleiding, die in Vlis singen kan worden gevolgd aan de MDGO, geeft meisjes èn jongens de kans om voor een beroep te leren waarin het begeleiden, opvoeden en ver zorgen van kleine- en grote mensen centraal staat. En dan moet je juist leren om op de goede momenten je mond open te doen. Maar ook is het belangrijk om te kunnen luisteren naar verhalen en pro blemen van de mensen die je begeleidt. Als agogisch werker kun je gaan werken met: - kinderen (bijvoorbeeld in peuterspeelzalen en kinder dagverblijven); - lichamelijk gehandicapte kin deren en volwassenen (bij voorbeeld in een revalidatie centrum); - dove- en blinde mensen (bij voorbeeld een doven- instituut); - jongeren, die in een clubhuis of jongerencentrum aan acti viteiten willen meedoen; - geestelijk gehandicapte kin deren en volwassenen(bij- voorbeeld in een instelling als Vijvervreugd of in een ge zinsvervangend tehuis). Kortom, er zijn vele mogelijkhe den om als agogisch werker er gens terecht te komen. En: wil je dóórleren, dan kun je met je Een peuterspeelzaal, ook daar kun je met een opleiding AW naar toe. AW-diploma bijvoorbeeld naar een hogere beroepsopleiding. Om dit werk goed te kunnen doen, krijg je in de opleiding zo wel theoretische vakken (bij voorbeeld psychologie, pedago giek en gezondheidskunde) als praktische vakken (bijvoorbeeld sport- en spel, handenarbeid en drama), naast het volgen van lessen loop je tijdens de driejari ge opleiding ook stage; twintig weken in het tweede jaar en nog eens twintig weken in het derde jaar. Heb je belangstelling of wil je meer informatie? Neem dan de telefoon en bel (01184) 60867. Of ga even langs bij de MDGO- school aan de Troelstraweg 2 in Vlissingen. Overigens, MDGO is de afkor ting van Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond- heiszorg Onderwijs. Aan de ge meentelijke scholengemeen schap met die naam in Vlissin gen kan je nog meer opleidin gen volgen: Dat zijn die voor: Sociale Arbeid, Verpleging en Mode en Kleding. De eerste tweede werden de afgelopen weken, met de Interim Algeme ne Schakelopleiding, reeds op deze pagina besproken. De af deling Mode en kleding zal vol gende week op deze pagina voor het voetlicht komen. In de gemeentelijke informa- tiehoeken zijn sinds kort drie nieuwe uitgaven verkrijgbaar. Ze zijn uiteraard gratis. De kans bestaat dan ook dat, als u er een of meerdere gaat ha len, anderen u voor zijn ge weest. Is de voorraad in de in- formatiehoek(en) daardoor uitgeput, neemt u dan even contact op met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Het rechtstreekse telefoonnummer is 87335. Het betreft de volgende uitgaven: -Stand van zaken bij de sociale verzekeringen en voorzienin gen. In deze folder worden, glo baal, alle sociale verzekeringen beschreven. Daarbij zijn ook de uitkeringsbedragen vermeld, met de organisaties die betref fende wetten uitvoeren. -Minimumloon. "Wie heeft er recht op minimumloon?", "Om welke bedragen gaat het bruto en netto" en meer van dergelij ke vragen worden in deze folder in grote lijnen beantwoord. De adressen, waar men terecht kan voor nadere informatie ontbre ken niet. -Kwijtschelding van belasting. Per 1 januari jl. werkt de be lastingdienst met een nieuwe, strakkere procedure voor de kwijtschelding van belastingen. Met behulp van deze brochure kan men van tevoren zelf na gaan of zij voor kwijtschelding in aanmerking kunnen komen. Ook waar het gaat om onroe rend goedbelasting. Goed nieuws. Als 't even meezit zal de gemeenteraad in april een voorstel kunnen behandelen, waarin gevraagd wordt het sout- terrain van de openbare biblio theek een brede culturele be stemming te geven. Wat houdt dat in. Meerdere, uiteenlopende activiteiten die zich gezamenlijk richten op een breed publiek. De plannen voorzien in renovatie van het soutterrain waarna het, om te beginnen, kan dienen als nieuwe huisvesting voor de kunstuitleen. De huidige, op de zolder van gebouw 'Breehof' is slecht toegankelijk. Die drempel willen we, letterlijk en figuurlijk, verlagen. De nieuwe kunstuit leen moet een moderne worden, met een groter en breder aan bod. Momenteel zijn nog bespre kingen gaande met de provincie, onder meer om te kunnen komen tot samenwerking met de Mid delburgse uitleen èn de toevoe ging van steeds nieuwe werken door aankoop. Maar, zoals gezegd, het soutter rain dient een brede functie te krijgen. Zo is het de bedoeling dat er ook een ruimte komt, waar in klassikaal verband allerlei schoolprojecten kunnen worden gehouden. Het stedelijk museum zou daar gebruik van kunnen maken, maar ook de gemeente lijke archiefdienst. Ook de biblio theek zelf zou er allerlei activitei ten kunnen houden, bijvoorbeeld in het kader van de kinderboe kenweek, die niet in de andere ruimtes passen. Tot slot komt er ook een zaal met mogelijkheden voor exposities met foto's, beeldende kunst en dergelijke die voor een ieder toe gankelijk moet worden. Al met al denk ik dat het een acoommoda- tie wordt waar altijd wel wat te doen zal zijn. Dat past uitstekend in het binnenstadsbeleid van het gemeentebestuur. Vooral ook omdat het om activiteiten gaat die het welzijnsniveau in dit stadsdeel aanzienlijk zullen ver hogen, het gehele jaar door. Voor de inwoners van Vlissingen, maar ook voor de toeristen! Nu ik het over welzijnsaccomma- daties heb, wil ik zeker niet voor bijgaan aan het nieuwe gebouw van het muziekkorps 'Vlijt en Vol harding'. Dat is de voormalige kleuterschool 'Hummelhonk op de Molenberg'. Dit pand is aan gepast aan het nieuwe gebruik, waarbij onder meer geluidswe- rende maatregelen zijn getroffen. Het overlast voor de omgeving, waar in het oude onderkomen aan de De Deckerestraat wel eens sprake van was, kan daar mee worden voorkomen. Ik wil 'Vlijt en Volharding', een van de korpsen waar de gemeente trots op kan zijn, graag gelukwensen met deze accommodatie. Van de muziek naar de sport. Op dat terrein speelt momenteel de mogelijke verplaatsing van de tennisbanen bij kampeerterrein 'De Nolle'. Burgemeester en wethouders willen uitbreiding van de aangrenzende camping op die plaats mogelijk maken. We hebben de tennisvereniging die daar speelt naar mijn mening goede alternatieven geboden: zes nieuwe banen met bijbeho rende kleed- en verblijfaccom- modatie, zonder dat dat een lastenvermeerdering voor de ver eniging tot gevolg zal hebben. Ik betreur het bijzonder dat de ver eniging niet op het aanbod in wil gaan. Dat het gevoelsmatig veel moeite kost om te vertrekken van een plek. waar men al sinds jaar en dag speelt, dan kan ik daar zonder meer begrip voor opbren gen. Dat kan ik echter niet als men stelt niet met andere spor ten op een complex te willen. Dat vind ik geen zakelijk tegenargu ment. Als gemeente hebben we ook met de belangen van andere sportverenigingen te maken. We zullen daarbij zorgvuldig moeten handelen. Ook in deze zaak zul len we dat blijven doen!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5