Modedagen verhuizen naar Kleine Markt Jan de Hartog in Middelburg bij presentatie nieuwste boek 495 ANGST VOOR BERGEN SLACHTOFFERS VEERRAMP EIND MEI VLISSINGEN MODESPEERPUNT HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Peeters LET OP! DE\£|SSINGER SWAROVSKI VEEL ACTIVITEITEN IN KADER BOEKENWEEK (18 tot 28 MAART) Nico Scheepmaker die stijl verraadt Voor de betere kookpan van SIGG/SPRING FISSLER DESIGN SHIT naar: De 36 lijken op de sleepboot 'The Fighter' maakten indruk. Ze waren afkomstig van de bij Zeebrugge gekapseisde veerboot Herald of Free Enterprise. De bemanning van het bergingsschip De Onrusf lag naast die dodenboot. De toekomst lijkt echter nog verschrikkelijker voor de bergers. Koude rillingen lopen langs hun ruggen als ze er aan denken hoe ze de lichamen zullen aantreffen. Kinderen en vrouwen. ,,Het hoort bij je werk", mompelt machinist Hans van Rosmalen. ,,Maar het is wel een heel zwarte bladzijde in de geschiedenis van dit werk". De stilte die volgt demonstreert eensgezindheid. Het hoort bij je werkHet klinkt een aantal keren tijdens het anderhalf uur durende interview. Bommen Onverschrokken DEZE WEEK IN Amerika 125 Jaar Rivière Vliegende winkels Pilsje tappen Glansrijk de schitterendste! U MAAKT GOEDE SIER... Vrouwen Woensdag 18 maart 1987 MSSING oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Jan de Hartog belicht maan dag 23 maart in het restaurant van de Zeeuwse Bibliotheek zijn nieuwe roman De Com modore in een ongeveer één uur durende inleiding. Dat ge beurt bij de presentatie van die roman. De Commodore sluit aan op zijn romans Hol lands Glorie en De Kapitein. Hij keert met dit onderwerp weer terug naar het onderwerp waarmee hij beroemd werd: de zee en de Nederlandse zeesleepvaart. De hoofdfiguur uit De Hartogs nieuwe roman is bekend uit De Kapitein: Martinus Harinxma. Hij is nu zeventig jaar en denkt met zijn vrouw een rustig leventje te kunnen leiden. Dan krijgt hij plotseling een speciale opdracht van een internationaal sleepbe drijf om een in Taiwan gekocht schip naar de Chinese wateren te brengen. Harinxma aarzelt, maar besluit dan toch de opdracht te aanvaarden. En daarmee raakt hij in de fuik van een misdadig plan. De Hartog werd in 1914 geboren in Haarlem. Hij bezocht korte tijd de kweekschool voor de scheepvaart in Amsterdam en was zeeman en journalist. In 1932 pu bliceerde hij "zijn eerste verhaal Het zwijgen van Boedha. In 1940 kwam Hollands Glorie uit, een boek dat geweldig insloeg. Tij dens de oorlog slaagde hij er in om naar Engeland uit te wijken en werkte daar voor de rijksvoor lichtingsdienst. De presentatie van dit boek - overigens een samenwerkingsver band tussen boekhandel Fanoy in Middelburg en de Zeeuwse Bibli otheek - kan gezien worden als een activiteit in het kader van de boekenweek 1987. In dat kader gebeurt er nog meer op Wal cheren. Ter gelegenheid van de 52e boe kenweek verzorgt Nico Scheep maker donderdag 19 maart een le zing in de Openbare Bibliotheek in Vlissingen, aanvang 20 uur. Tessa de Loo ^GESCHENKEN Scheepmaker schreef proza en poëzie en schrijft dagelijks in de PZC onder de naam Trijfel. Ook op de sportpagina's van de PZC was regelmatig een colum onder de titel Stopper van Scheepmaker. Naast dit literaire optreden van Scheepmaker besteedt de biblio theek in Vlissingen ook aandacht aan de boekenweekmanifestatie 'A msterdam, culturele hoofdstad van Europa 1987'. Op een boe kentafel wordt getoond wat de hoofdstad allemaal heeft te bie den en welke boeken en over kun nen worden geleend. Verder zijn er drie panelen waarop met foto's en tekst een indruk wordt gegeven van het leven van Tessa de Loo, schrijfster van het boekenweekge schenk Het Rookoffer. Over Tessa de Loo gesproken. Deze schrijfster (haar echte naam: Tineke Duyvené de Wit) is vrijdag 27 maart tussen 15 en 17 uur bij boekhandel Fanoy in Mid delburg om haar boeken te signeren. Ook boekhandel Bikker in Vlis singen heeft een aantal activitei ten georganiseerd in het kader van de boekenweek. Meer daar over* op één van onze binnen- pagina's. Jan de Hartog De lissingse Modedagen, die dit jaar voor de derde keer worden gehouden, verhuizen naar hel hart van het winkel gebied, de Kleine Markt. Dit omdat er teveel rompslomp is nabij het Beursplein vanwege de renovatie van de Koop- mans/jachthaven. Twee jaar was hel Beursplein decor voor de Vlissingse Modedagen. Toch zien de organiserende dames in hun enthousiasme uitsluitend voordelen kleven aan deze verhuizing. Namens José de Vries, Rita van der Linden en Ine Steward argu menteert Emmy Acda: „We worden nu meer met het win kelpubliek geconfronteerd. Dat heeft voordelen voor de middenstand". De twee modedagen worden ge houden op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei, de dagen na Hemelvaarts dag. Het thema waaraan ze wor den opgehangen luidt 'speer punt'. Zoals bekend is Vlissingen in het kader' van het toeristische beleid één van de zogenaamde 'speerpunt-plaatsen' in de provin cie. Het decor zal worden aange past aan dit thema. De vier dames hebben trouwens succes met hun initiatief. In een mum van tijd gaven ook dit jaar 25 ondernemers meteen het ja woord. Hun ervaringen met de vorige modedagen - aldus José de Vries - blijken zo positief te zijn, dat er niet eens over een financiële bijdrage hoefde te worden ge praat. „Spontaan gaven ze geld, zonder dat wij daarom hadden gevraagd". Het belooft andermaal een groots festijn te worden, voorspellen De Vries en Acda. De zaken die hoe dan ook iets met mode hebben te maken presenteren er hun assorti ment, een professioneel bureau is ingeschakeld om de mannequins, dressmen en speakers te leveren en in het randgebeuren zitten vol doende aantrekkelijke elementen De Kleine Markt, de plaats die beschutting biedt op 29 en 20 mei aan de Vlissingse Modedagen. Voorheen werden de Mode dagen gehouden op het Beursplein. om het publiek te kunnen amuseren. Wat en wie er allemaal komen staat nog niet vast. Wel dat er geen 'grote' artiesten komen. ,,Als het maar bruist als de bran ding", citeert Emmy Acda de lijfspreuk van Vlissingen. De horeca rond de Kleine Markt doet ook mee. De terrassen krij gen extra aandacht en caféhou ders uit de omgeving gaan er eveneens een terras exploiteren, zodat het podium wordt omgeven met terrassen. ,,Het blijft een ge beurtenis om Vlissingen te pro moten. Nu we met de modedagen in de winkelstraten zitten, krijg je een leuke confrontatie tussen het winkelende publiek en de mode zoals deze in Vlissingen wordt verkocht. We zijn allemaal weer dolenthousiast. Als het zonnetje wil meewerken kan het ook dit jaar niet meer stuk", aldus een positieve toevoeging van Acda en De Vries. r\wanic;ii, nu Electrische schrijfmachine van zeer goede kwaliteit, nu voor: incl. koffer incl. B T W. incl. Vz jr. garantie Zolang de voorraad strekt! KANTOORINSTALLATIES Vlissingen Badhuisstraat 137 tel 01184-10740 ..we weten dat het een zenuwentoestand wordt DOOR AD HANNEMAN Afgesproken wordt dat het gesprek vooral zal gaan over het werk van de bergers van De Onrust. Meningen over de ramp bij Zeebrugge zijn al genoeg gegeven, vindt de directie van Van den Akker aan de Vlissingse Piet Heinkade. En die meningen wer den gretig genoteerd of op de band opgenomen om daarna zon der meer -'ondeskundig'- aan het publiek te worden voorge schoteld. „Laat mij er ook maar buiten", meent kapitein 'Bill' de Hondt. Hij zet zich afzijdig van de groep, maar antwoordt niettemin regelmatig uitvoerig. „Ik was al voor de NCRV radio". Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 De bemanning zit wat onwennig rond de tafel. Kok Sjaak van Tiersen blijft nog wat hangen in de kombuis en zet koffie. Of die zwarte koffie zonder melk en sui ker moet. vraagt hij. Lachen is het antwoord. Ondanks de som bere blik vooruit de lugubere klus voor Zeebrugge- wordt er toch gelachen. Het vak van berger blijft uniek. In hei web vol verrassingen dat de zee voor de Vlissingse -en andere bergers geheim houdt, zitten vera- derlijke spinnen. Maar ook acht- poten met een clownspak. Steeds springen ze onverwachts te voor schijn. Kapitein De Hondt vat de omschrijving van zijn werk sa men, onder voorwaarde dat we seen katholieke lezers krenken: „Wat de non is voor een pater, is de Onrust voor het water". Matroos kraandrijver Freek de Hamer weet met zijn tien iaar er varing als berger veel te vertellen. Het werk dat de bemanning moet opknappen varieert van off-shore werk voor booreilanden (met dui kers) tot zoeken naar verloren an kers op zee en voor de rede van Vlissingen en de Engelse kust. Ook bommen wegbrengen voor de marine, die dan op zee tot ont ploffing worden gebracht, is een regelmatig terugkerende klus. En dat is er ook wel eens dat wezen loze zoeken naar gezonken sche pen zoals vorig jaar dat koper schip voor de Franse kust. Er zouden enkele honderden tonnen koper op de bodem van de zee lig gen. De mannen van de Onrust vonden niks. „Soms is het een gok", weet Freek de Hamer. Stuurman Bram van Belzen meent dat de Onrust bemanning 'voor alle voorkomende werk zaamheden op zee' ingezet kan worden. "Extreem gezien", licht hij toe, "zou het kunnen gebeu ren dat wij bloembakken gaan plaatsen op de zandbanken in de Westerschelde". Hoewel hun aandeel in het bergen van de Mom Louis (radio-actieve vaten) en hulp bij het brandende Griekse vrachtschip nog vers in het geheugen liggen valt het alle maal in het niet bij de ramp met de veerboot bij Zeebrugge. Een moeilijke klus wacht de mannen van de Onrust. Het blijft de ge moederen beheersen. Als het schip straks weer overeind staat, moet halsoverkop worden ge pompt om het schip zelfstandig te De bemanning van het bergingsschip De Onrust vlnr: kapitein Bill de Hondt, matroos Beter Wouters, matroos-kraandrijver Freek de Hamer, kok Sjaak Tiersen, machinist Hans van Rosmalen en stuurman Bram van Belzen. H 'ie dit werk doet, is gek van zijn vak. kunnen laten drijven. Maar dan kan het gebeuren dat een lijk voor een pomp komt te liggen. "En dat lijk moeten wij dan weghalen. Ook moeten we de gangen in om alles schoon te spuiten. Dan kom je van alles tegen. Er is niet veel meer over van een mens dat enke le weken in het zeewater heeft ge legen". Koude rillingen bij dat vooruitzicht. Onverschrokken? Zeker niet. "We weten dat het een zenuwentoestand wordt. W at we daar moeten doen laat al het andere verbleken. Pompen, pom pen en nog eens pompen. Zorgen dat er niets voor de pompen komt te liggen en de zaak schoonspui- ten. We kijken er enorm tegenop". *Voor de lezers van de ze krant hebben de Zeeuwse ANVR- reisbureaus een droomreis naar Ameri ka voorbereid voor een alleszins acceptabele prijs. *Tine en Leo Rivière staan even stil bij het jubileum van hun zaak (Riviere en Livera) in 'Uit het Zakenhart'. *De Kamer van Koop handel is tegen ver koop en masse. Ze wil dat de minister detail handel bijvoorbeeld in de Middelburgse Schouwburg verbiedt. •Bekende Nederland se filmartiesten traden in Middelburg op in - hun- band - The Direc tors en passant tapten zij hun eigen pilsje en namen een prijs in ont vangst. CngHBl/ShCT i ...met een geschenk uit de SWAROVSKI SILVER CRYSTAL COLLECTIE SERVICE KWAllTtll GARANTIE IANGE OElfl SO Ml DOEI BURG x Praten over klussen die komen gebeurt zelden. Meestal is het een v errassing. Wel hij de berging van de radio-actieve vaten van de Mom Louis werd op De Onrust druk geredeneerd of het allemaal wel zo verstandig was om dat zo maar aan te pakken. "Uiteinde lijk gingen we gewoon. Niemand wil achterblijven. We waren de eerste die er de vaten uithaalden. Dat we er v ooraf over gingen pra ten had natuurlijk ook te maken met de geweldige hoeveelheid nieuws die we over ons heen kre gen. Pas op het laatst realiseer je je wat er aan de hand is". Voor een buitenstaander lijkt het werk van een berger heel roman tisch. Vrijheid, zelfstandigheid en gelijkwaardigheid, - het klinkt vaak als muziek' in de oren. Maar je moet er voor in de wieg zijn ge legd. De mensen met wie we spra ken hebben weliswaar meerdere dienstjaren als bergers er op zit ten, daartegenover staat dat in de tijd dat het bedrijf regelmatig nieuwe mensen in dienst nam de vergelijking met een duiventil al leszins gerechtvaardigd was. Wie er blijft is gek van zijn vaak. "Je moet het thuisfront ook nog mee hebben. Het is ongeregeld werk. Mijn vrouw zei eens: ik ga bood schappen doen", zegt machinist Van Rosmalen. "Toen ze terug kwam. lag er een briefje met de mededeling dat ik weg was. En dan weet je nooit hoe laat en waar naartoe. Het kan soms wel zes weken duren. Gok de vrouwen moeten er mee leren leven. Mijn vrouw weet na zeven jaar wat er aan de hand is. Ze vraagt er niet meer naar hoelang ik weg blijf. Je hebt geen vastigheid. Het enige dat vaststaat is je vakantie. Daar valt niet aan te tornen". Matroos- kraandrijver Freek de Hamer voegt er aan toe: "We zijn altijd blij als we weggaan maar nog meer als we terug zijn. Toch zou ik niet willen ruilen met iemand opeen fabriek. De meeste mensen begrijpen dan ook niet hoe het hier functioneert. We kennen nauwelijks rangen of standen en pakken alles aan wat er gedaan moet worden. Zou dat niet gebeu ren dan hadden we het dubbele aantal mensen nodig". Kapitein Bill de Hondt illustreert zijn verschil met een reguliere fa milie. "Kom je thuis dan heb je wel drie dagen nodig om te acli- matiseren. Als mijn vrouw mij iets vertelt over de kinderen, dan dringt dat vaak niet eens tot me door...."

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1