TINE EN LEO (125) RIVIÈRE EN 100 KEER LIVERA Primavera veranderde pui en won binnen ruimte Informatieve heen-en-weer-tocht Zeeuwse reisbureaus Nieuwe Griek in Vlissingen Thema-avonden in kader boekenweek bij Bikker LOI START CURSUS BOEKHOUDEN OP DE PC Dagje naar Camera '87 met foto Verschuren Lunchroom/IJssalon 'De Pannering' open aan Middelburgse Reigerstraat DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 maart 1987 Specialisatie Personeel Filiaal NIEUW REPETITIELOKAAL VLIJT EN VOLHARDING 'Grote maten' in De Zandput Geld voor huwelijksfeest r geen kookwekker bij koffiepauze De bovenetage doet denken aan vervlogen jaren. Een stren ge verkoopster achter de kassa temidden van een uitgekiend assortiment huishoudtextiel met op de voorgrond kanten zakdoekjes. Ze ontvangt vriendelijk haar klanten en advi seert deskundig. De benedenverdieping is meer anno 1987. Rekken vol kleurrijke badpakken lonken (nog) vruchteloos naar de zomer. Sjieke en gewone lingerie naast felgekleurde met een licht erotisch tintje behoren eveneens tot het basis assortiment. "Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat boven de oude Rivière is en onder Livera", legt Leo Rivière uit. Aan leiding tot een bezoek: in den lande wordt de honderdste Li vera geopend en sinds 125 jaar pronkt het uithangschild met de naam Rivière op een pand aan de Middelburgse Markt. Praten met Leo Rivière (57) en zijn één jaar jongere vrouw Ti ne Rivière-Meijboom is tevens geschiedenisles. Want de vraag die hij al zo vaak ontkennend heeft moeten beantwoorden volgt ook nu weer. Nee. Hij is niet een afstammeling van de Hugenoten (gevluchte christe nen uit Frankrijk). Zijn voor vader vluchtte voor de revolutie uit Frankrijk naar Amsterdam en vestigde zich uiteindelijk in Middelburg waar in maart 1862 de textielzaak werd geopend. Leo Rivière is de laatste genera tie van de vier die de zaak zal uitbaten - hij heeft geen op volger. In zijn jongensjaren dacht hij er overigens niet aan om de ma nufacturenzaak van zijn vader over te nemen. Pas na het eind examen van de HBS werd dat duidelijk. In 1953, na het hu welijk, kwam ook zijn vrouw mee in de zaak. En sinds de ja ren dat beiden als baas en bazin hun artikelen aan de vrouw brengen is er heel wat ver anderd. "Toen ik er na het overlijden van mijn vader inkwam, voer den wij een algemeen assorti ment, een manufacturenzaak met het accent op stoffen voor de klederdracht. Onder druk van de markt is dat veranderd. Het fenomeen specialisatie diende zich aan en de mensen gingen steeds minder in dracht lopen. En dan gebeurt het auto matisch dat je de groepen waar je niet sterk in bent gaat afsto ten. Huishoudtextiel bleef en in 1974 sloten we ons aan bij Live- ra, een keten van zelfstandige ondernemers die vooral lingerie en badkleding verkopen. Maar het maken van een keuze om te specialiseren was niet eenvou dig. Want je weet pas achteraf of je het goed hebt gedaan". Tine Rivière Meijboom stapte zo uit de bruidsjapon in de zaak van haar man. Daarvoor werkte ze op de administratie van de BB in Middelburg. "Zo van de kantoorkruk in de win kel", omschrijft ze het zelf. "In het begin werkte ik nog geen hele dagen. Er was name lijk nog een tante van mijn man in de zaak. Toen die in 1969 stopte ben ik er in gekomen". Dat beiden geen opvolg(st)er hebben laat de vraag stellen of ze het nu al die jaren goed boe ren niet voor gezien houden. Immers: aangenomen kan wor den dat een ondernemer zo te gen de zestig wel eens van zijn welverdiende rust wil genieten. Volgens het Middelburgse on dernemersechtpaar is dat echter absoluut niet aan de orde. "Dat we ons werk als onze hobby betrachten is wat over dreven. Het blijft boeiend en afwisselend. En als het leuk loopt, beleef je er veel plezier aan". In dat verband wijzen beiden naar hun personeel die ze alom loven voor de inzet. Dat verdient een pluim. "Ik voel me geen bazin. Hoog uit één keer per jaar vlieg ik uit de slof. In totaal hebben we tien mensen die ook al alles voor elkaar over hebben. Ik weet niet of ik het mag zeggen, maar we hebben overwegend wat ouder personeel en zodoen de zit er meer evenwicht in de groep. We zijn ook niet zoals sommige andere winkeliers hier in Middelburg, die een koo kwekker op tien minuten zetten als er een koffiepauze is. Het zijn dezelfde mensen die hun personeel afsnauwen. Als je je zo opstelt, kun je geen gemoti veerde mensen hebben die de klanten vriendelijk bedienen. Hoewel ik vind dat ik tussen en niet boven de mensen sta, geef ik toe dat er verschil is. Wij hebben de winst en zij een loon". Bit Q? het zakenhart Mevrouw Rivièra voegt er nog aan toe dat het niet belangrijk is of zij vindt dat ze een aardige baas is, maar dat wat het perso neel daar van vindt. "Vraag ze het maar", daagt ze uit. De taakverdeling tussen het echtpaar is duidelijk. Hij doet de administratieve en organisa torische zaken, zij is zo goed als permanent aanwezig in de win kel. Leo Rivière: "Als man kan ik niet in de winkel. Misschien zijn er dames die het niet erg kTine en Leo Rivière op de bovenetage van hun zaak in Middelburg. vinden om door een man een béha verkocht te krijgen, maar ik denk dat de meesten het niet leuk zouden vinden. Bovendien heb ik met dit werk de handen filiaal van ons in Vlissingen". Het jubileum gaat in alle stilte voorbij. Geen recepties of an dere geldverslindende feeste- vol. Er is namelijk ook nog een lijkheden. "Wel hebben we een half jaar durende actie met elke week een aanbieding. Dat kost ook geld. En we willen liever dat de klant een voordeel dan dat het geld opraakt een receptie". liever X heeft, A kt aan Joke en Ronald Vonk boeren goed met hun zaak in Domburg. Onlangs voltrok zich aan de bui tenkant een ware gedaanteverwis seling. De voorkant werd geheel gewijzigd. "Wie aan de overkant loopt, kan nu zien welke artikelen we verkopen. Voorheen kon je er van alles van maken", luidt de uitleg van het ondernemersecht paar, dat drie jaar geleden de zaak onder de naam Primavera in mode, geschenkartikelen en foto grafie begon in de badplaats. Dankzij de exterieur-verandering, kon ook aan de binnenkant wor den gesleuteld. De compleet nieu we voorgevel leverde ruimtewinst op. "Nu staan de rekken met kle ding er overzichtelijker bij", meent Ronald Vonk. Het tweetal voert als slogan dat ze goede, betaalbare kleding aan de man en vrouw moeten kunnen brengen. Maar wel kleding van klasse met ingenaaide merken als Brax, Catherina Hepter en Gar- deur. "De kleding neemt lang zaam maar zeker de belangrijkste plaats in", legt Vonk uit. Daar naast blijven we de geschenken afdeling toch belangrijk vinden. We overwegen om volgend jaar de geschenken samen te voegen met de kleding. De juiste materia len voor deze interieur aanpassingen hebben beiden ech ter nog niet gevonden. "En ook het geld ontbreekt nog", voegt Ronald Vonk er lachend aan toe. Trots presenteren Joke en Ronald Vonk ook hun 'Golflijn'. Ze me nen dat er met een golfbaan in de buurt best belangstelling bestaat voor golfkleding en -accessoires. Ze menen zelfs dat zij in Zeeland de enige zijn met dit uitgebreid as sortiment in de winkel. Wie zijn -of haar- kennis van de fotografie wil verbreden kan zon dag 29 maart met'Foto Verschu ren mee naar Camera '87. Deze tentoonstelling voor foto, film en video in de RAI te Amsterdam wordt ook wel het 'niet te versma den Luilekkerland voor iedere fo toliefhebber' genoemd. En wie meegaat met deze Middelburgse fotozaak krijgt - 'in de bus naar Amsterdam' - nog een verrassing toegediend. Wat? Dat verklapt Verschure niet. Camera '87 toont de nieuwste vondsten op film-, foto- en video- gebied. Daarnaast zijn er activi teiten waar de creatieve bezoeker aan kan deelnemen. Verder zijn er workshops, demonstraties, modeshows en fotomodellen en er is een expositie van 30 jaar World Press Photo. De bus naar Amsterdam vertrekt zondagochtend om 7.45 uur. Dit leerzame dagje kost 30, Vlijt en Volharding, de muziekvereniging uit Souburg, neemt zaterdag 21 maart een nieuw onderkomen in gebruik. Cultuur-wethouder Daan Bruinooge neemt de openingshande lingen voor zijn rekening. Het nieuwe repetitielokaal is ge vestigd in de voormalige kleuterschool 'De Hummelhonk op de Molenberg' aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg. De ope ningsreceptie begint om 11.30 uur. Voor de geïnteresseerden houdt de muziekvereniging zaterdag tussen 14 en 16 uur op open huis. De leden van Vlijt en Volharding hebben hun - het is van de gemeente gekocht - nieuwe lokaal zelf verbouwd. In het vroegere repetitielokaal komt nu de schaakclub. Die is min der luidruchtig en veroorzaakt geen overlast zoals de musice rende leden van Vlijt en Volharding wel eens deden. *De boot waarmee de informatieve trip wordt gemaakt. Zeslig reisbureau-medewerkers van Zeeuwse ANVR-bureaus schepen zich vrijdag 3 april in voor een locht van Hoek van Hol land naar Harwich. Zij doen dat niet voor een bedrijfsuitstapje, want behalve de Zeeuwen komen nog eens zo'n driehonderd verte genwoordigers uit de internatio nale reiswereld aan boord om in workshops van gedachte te wisse len over belangrijke reiszaken. Corrin's Mode uit Middel burg houdt op woensdag 25 maart een modeshow in De Zandput in Serooskerke. Niet zo maar een show, maar één voor dames met grote maten. Iedereen met een maat tussen 40 en 60 is er welkom vanaf 20 uur. Aan de Reigerstraat 9 (hoek Kor te Delft) in Middelburg hebben Jan en Joke Abrahamse hun lunchroom en ijssalon 'De Panne- ring' geopend. In korte tijd is de zaak waarin voorheen schelpen en mineralen werden verhandeld, in gericht als eethuis. Voorin de zaak is de 'werkruimte' gecreëerd. Een vitrine, een koel ruimte en enkele ovens vormen daarvan de belangrijkste elemen ten. Achterin de zaak staan tafels en stoelen waaraan zo'n vijfen twintig gasten een plaatsje kun nen vinden. Bij De Pannering - de naam is af geleid van de vroegere zoutwin ning (selnering) in Zeeland - zijn zowel warme maaltijden als be legde broodjes te verkrijgen, naast koffie, thee en frisdranken. Bovendien is er een uitgebreide ijskaart met toepasselijke namen voor de Zeeuwse hoofdstad als coupe Lange Jan, coupe Sint- "We hebben deze 'get-together' opgezet om de reisbureau medewerkers in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk te infor meren en beter op de hoogte te Vanaf deze week staan er bij boekhandel Huson en in de Open bare Bibliotheek, beide gelegen aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg, bussen waar men geld in kan doen voor het Nationale Geschenk voor het 50-jarig huwe lijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De bussen zullen er staan tot 29 arpil. De inzame ling wordt georganiseerd door Souburgs Burgerzin. Vanaf deze maand staat de in schrijving open voor de nieuwe cursus Boekhouden op de PC van de Leidse Onderwijsinstellingen. In de cursus, die 6 maanden duurt, leert men aan de hand van een bijgeleverd administratiepak ket de mogelijkheden van het boekhouden op een personal computer kennen. De cursus is bedoeld voor ondernemers die het automatiseren van hun boekhou ding overwegen, maar ook admi nistrateurs, boekhouders, admi nistratieve medewerkers, docen ten en studenten kunnen zo de no dige ervaring opdoen. Gebleken is dat kunnen boekhou den alleen niet voldoende is om de mogelijkheden van een admi nistratiepakket te overzien. Re den voor de LOI om Boekhouden op de PC te ontwikkelen, een cur sus waarin theorie en praktijk ge combineerd worden. Met het bij- geléverde administratiepakket kan men direct aan de slag. Het pakket bevat de modules groot boek, debiteuren, crediteuren, voorraad, facturering, budgette ring en kostenplaatsen. Cursisten kunnen de ingevoerde en ver werkte gegevens laten controleren door een printer-uitdraai ter cor rectie in te zenden. Ook andere administratiepakket ten worden besproken, om zo een verantwoorde keuze bij de uitein delijke aanschaf van programma tuur en apparatuur te waar borgen. Degenen die (nog) niet in het bezit zijn van een personal computer en printer, kunnen die via de LOI huren. Om de cursus met succes te kunnen volgen, is boekhoud kundige kennis op het niveau van bijvoorbeeld het Basisdiploma boekhouden of het Mid denstandsdiploma algemene han delskennis gewenst. Voor nadere informatie kan men zich telefonisch wenden tot de LOI, tel: 071-451881. stellen", leggen Ollie Berrevoets (AMZ Vlissingen) en Peter Borg- hart (Holland International Mid delburg) uit. Het is voor de vierde keer dat deze beiden tekenen voor de organisatie van dit zakelijk uit stapje. De Zeeuwen praten aan boord met tour-operators, de air lines, de ferrie- vertegenwoordigers en de hotel ketens. Voor de eerste keer zijn nu ook vertegenwoordigers uit Limburgse reisbureaus aan boord. Behalve het zakelijke en informa tieve kent deze trip ook een afde ling ontspanning. Zo wordt er on der meer een bezoek gebracht aan de universiteitsstad Cambridge en er wordt een rondrit gemaakt door East Anglia. Vlissingen is een Grieks restau rant rijker. De heren E. Pathekas en I. Papachristos hebben 'Del phi' geopend op de hoek van de Walstraat en de Nieuwstraat. Zij kozen voor Vlissingen omdat de plek hun aansprak en omdat de Vlissingse gemeente van plan is om veel toeristen naar hun stad te halen. Maar het is niet alleen voor toe risten. Ook mensen die een avondje uit zijn geweest en nog wat willen eten, kunnen er terecht want de keuken is tot 24 uur open. "Dat kunnen we doen omdat de koks, obers en wij allemaal boven de zaak wonen", zegt Pathekas. Ze zijn allemaal familie. Het restaurant beslaat de eerste en tweede verdieping van het pand en biedt plaats aan 150 men sen. Op de kaart staan ruim hon derd Griekse gerechten die "kwa litatief goed en voor weinig geld moeten zijn", volgens de filosofie van de eigenaren. Eten halen kan ook en mensen die op dieet zijn kunnen hun gerechten aan laten passen. Voor elke bezoeker is er een verrassing bij binnenkomst: zij krijgen een echt Grieks apperi- tief, een glas Ouzo. Joris en coupe Middelburg. Jan Abrahamse is voor veel Mid delburgers geen onbekende. Vijf jaar lang heeft hij een benzinesta tion aan De Punt in de Zeeuwse hoofdstad geëxploiteerd. Aan de wanden van 'De Panne ring' hangen werken van de kunstschilder Andries Minder- houd. Het is de bedoeling dat de kunstwerken en de exposanten re gelmatig wisselen. Bockhandel Bikker aan de Walstraat 94 in Vlissingen pakt gedurende de boekenweek flink uit. Van maandag 23 tot en met v rijdag 27 maart is er in de boven zaal van de boekhandel dagelijks een gevarieerd aantal lezingen. Kaarten kunnen vanaf (woensdag 18 maart) worden afgehaald bij Bikker. De thema-avonden begin nen elke keer om acht uur. De spits wordt afgebeten door Astrid Scholtens, die maandag avond iets vertelt over China en het reizen er naar toe. Deze avond is trouwens een samenwerkings verband tussen Bikker en Reisbu- •reau Holland International Van Fraassen. Wie meer wil weten over de Franse keuken kan dins dagavond in de bovenzaal van de boekhandel terecht. Dan is Ria van Eijndhoven er die instructies geeft over de schotels uit de Fran se keuken. Mevrouw Van Eijnd hoven is bekend van Avro's servi ce salon. K.W.L. Bezemer, de auteur van maritieme boeken, vertelt woens dagavond iets over het onlangs verschenen werk van zijn hand: 'Zij vochten op de zeven zeeën, een standaardwerk over de ko ninklijke marine. Hij schreef ook het boek 'De Nederlandse koop vaardij in de Tweede Wereldoor log'. Voor de donderdag heeft Bikker weer een bijeenkomst ge organiseerd in samenwerking met een andere Vlissingse onderne mer. Nu is het drogisterij I.uitwie- Ie iS.C.W. Jesmiatka, arts in Zoutelande, doet dan een boekje open over de klassieke homeopa thie, waaruit blijkt dat het een wereld is vol subtiele accenten. Gemeente-archivaris Christ Pe ters tenslotte besluit het boeken weekprogramma van boekhandel Bikker. Hij laat het Missings boekverkopers gilde door de eeu wen heen de revue passeren en hij onthult andere plaatselijke ar- chiefsprokkels.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13