informatiepagina van de gemeente vlissingen Compostsilo's voor 223 huishoudens! De informatiegids 1987 en nieuwe plattegrond zijn er Zo belt u met de Sociale Dienst: f l De verpleging in? li 0 II Zwemfestijn in Sportfondsenbad B. en w. willen extra onderhoud bestrating Oproepkaart voor verkiezingen gehad? Wat je kan met de Interim Algemene Schakelopleiding Vier stembureaus in ander gebouw Woensdag 11 maart 1987 De eerste De gids De plattegrond Niet in de bus? Milieu actie plan 1987 in commissie ruimtelijke ordening De aflevering April - oktober Welke straten? Commissies vergaderen Geen kaart? Van 08.00- tot 19.00 uur Overigens hebt u de 18de ruim de tijd om uw stem uit te gaan brengen. Alle bureau's zijn na melijk geopend van 's mor gens acht- tot 's avonds zeven uur. Machtiging Met de MDGO-Vlissingen kan 't De opleiding De toelating Belangstelling? De MDGO-Vlissingen heeft 'm Adviescommissie Ivoor het MDGO Even bijpraten met burgemeester Van der Doet Interesse? Verkiezingen Provincia le Staten Nogmaals: de Olympic Dream I) F. VI I SSI FR IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333, 335 en 337. "Negentig compostsilo's, als het een beetje meezit moeten we die toch wel kwijt kunnen raken", zo werd ruim een maand gele den op de gemeentelijke burelen geredeneerd. Het zat mee. Vo rige week werd de balans opgemaakt; er waren in totaal 223 in schrijvingen. Burgemeester en wethouders, die inmiddels had den gesignaleerd dat de aanvankelijke verwachting ruim schoots werd overtroffen, waardeerden deze belangstelling in hoge mate. Ze besloten dan ook af te zien vaan de loting en aan alle inschrijvers een silo beschikbaar te stellen. Inclusief een gemeentelijke bijdrage van f 50,—, zodat de belangstellenden maar f 80,— hoeven te betalen. Het stimuleren van het herge bruik van huishoudelijk afval staat hoog in het vaandel van het college. Een belangrijk on derdeel van het milieubeleid vormt dan ook het bevorderen van het zelf composteren. Het vermindert de afvalstroom (de helft van wat er doorgaans in een vuilniszak gaat kan gecom- posteerd worden) èn het is goed voor het milieu. Compost is nu eenmaal een oergezonde meststof om de bodem te ver beteren. Vorige week donderdag ging de wethouder voor milieuzaken, W. Wisse, op pad om de eerste va ten persoonlijk bij drie inschrij vers thuis te bezorgen. Dat wa ren mevr. H.M. Lizierse- Vermerris (Vlissingen), mevr. M. Jobse (Oost-Souburg) en de Christelijke Jenaplanschool 'Rietheim' (Ritthem). Allen kre gen van de wethouder uitleg Foto boven: De wethouder en de chef van de gemeentelijke reinigingsdienst, dhr. E. Aukes (rechts) bij de over dracht van het vat aan mevr. M. Jobse (midden). Foto onder: Wethouder Wisse legtde werking van het vat uit aan mevr. H.M. Li- zierse. Vandaag of morgen vallen ze gratis en voor niks bij u in de bus. Ze, dat zijn de gloednieuwe informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1987' en, eveneens vers-van-de-pers, gemeentelijke platte grond. Het zijn twee cadeautjes van de gemeente aan u als be woner. In de hoop dat u deze uitgaven goed zult kunnen ge bruiken. Deze omvat zo'n 850 adressen van uiteenlopende organisaties (zoals de belastingdienst en de gemeente), verenigingen en particulieren (zoals huisartsen). De gegevens zijn tot begin dit jaar bijgewerkt. Toch kan het ge beuren dat enkele namen en adressen weer gewijzigd zijn. Wilt u dit dan zo snel mogelijk doorgeven aan het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tel: 87335)? Dit bureau is verantwoordelijk voor de re dactionele samenstelling van de gids; voor de uitgave, druk en advertenties zorgde uitgeverij Reclad. Ook voor de nieuwe plattegrond geldt dat deze tot het begin van dit jaar is bijgewerkt. De wijzigin gen ten opzichte van de vorige uitgave betreffen met name ver meldingen van gebouwen als scholen, het station in Oost- Souburg en dergelijke. Uiter aard is ook de nieuwe situatie bij het Vlissingse station en het Veerhavenplein erop aangege ven. Kortom: een bijdetijdse en zorgvuldig samengestelde uit gave waarmee u beter dan ooit de weg in de gemeente zult kun nen vinden. De gids en plattegrond wor den verspreid door de bezor gers van het huis-aan-huis- blad 'De Scheldebode'. Ge zien de hoeveelheid en het ge wicht zullen de twee niet ge lijktijdig met dat blad in de bus 'ploffen'. Mocht u aan het eind van de week nog geen gids hebben ontvangen, wilt u dan contact opnemen met het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis? U krijgt dan alsnog een exem plaar thuisgestuurd. Volgende week maandag be handelt de commissie voor de openbare werken en milieuhy giëne het milieu-actieplan 1987. Tot eind februari is op het ontwerp ervan schriftelijk inspraak mogelijk geweest. Zeven organisaties hebben daar gebruik van gemaakt. Hun reacties zijn opgenomen in het inspraakschrift. Daarin hebben burgemeester en wet houders ook hun commentaar op- en conclusies over die reacties vermeld. De leerlingen van 'Rietheimkregen tekst en uitleg over de gekregen compostsilo. over het hoe-en-wat van de silo èn, om het allemaal nog eens na te kunnen lezen, een gebruiks aanwijzing. In de Ritthemse school bevonden niet alleen leerkrachten en ouders, maar ook de meeste leerlingen zich onder het gehoor van wethouder Wisse. Ze zijn samen van plan om, als hun nieuwe schoolge bouw met tuin straks klaar is, het vat volop te gaan gebruiken. De andere 220 inschrijvers krij gen hun silo's de komende we ken thuisbezorgd door de reini gingsdienst. Bent u, als men bij u aanbelt, niet aanwezig dan zal er een kaartje worden achterge laten. Daarop zal het verzoek staan contact op te nemen met de reinigingsdienst voor het ma ken van een nadere afspraak. Het is overigens wel 'boter bij de vis'. U dient bij aflevering van de silo namelijk de f 80,— contant te betalen. Daarvoor krijgt u dan van de medewerker van de reini gingsdienst natuurlijk een kwi tantie. Om u goed 'op weg' te helpen bij het composteren ontvangt u met het vat ook een uitge breide gebruiksaanwijzing. Het kan dan bijna niet meer mis gaan. De vorm van de compostsilo is namelijk tot stand gekomen op basis van jarenlange proefnemingen door de VAM, een bedrijf dat gespecialiseerd is in het ver werken van afval en het com posteren daarvan! Op zich is een bezoek aan het Sportfondsenbad, Vlissings sub tropische zwemparadijs, al de moeite en de lage toegangsprijs waard. Vrijdag, zaterdag en maandag voegen de medewerkers, met hulp van ondernemers, daar een extra dimensie aan toe. Laat (een van) die dagen de kou maar lekker buiten om eens ex tra te genieten in het fraaie badencomplex aan het Baskens- burgplein! Dit is het programma. - /y Vrijdag 13 maart: 10.00 tot 18.00 uur - recreatief zemmen; 19.00 tot 03.00 uur - disco- zwemmen; 20.00 tot 20.30 uur - de monstratie Scheepsmodel bouwvereniging; 20.30 tot 21.00 uur - de monstratie Recreatievereni- girlg Vlissingen; 21.00 tot 21.45 uur - mode show bad- en tenniskleding; 22.00 uur - start 12-uur nacht- zwemmarathon; 22.15 tot 23.00 uur - mo deshow; 24.00 tot 03.00 uur - muzikaal optreden. Zaterdag 14 maart: 8.00 tot 9.00 uur - ochtendwa- tergymnastiek met na afloop gezamenlijk koffiedrinken; 9.30 tot 10.30 uur - muzikaal optreden; 10.00 uur - finish 12-uurs nachtzwemmarathon en hul diging; In vele straten en wegen in de gemeente is herbestrating, ook van trottoirs, hard nodig. Tijdens de behandeling van de begro ting voor 1987 reserveerde de gemeenteraad daarom f 1 miljoen om daar wat aan te kunnen gaan doen. Op basis van een inven tarisatie, waarin de toestand van het gehele gemeentelijke we gennet is beschreven, willen b. en w. de raad voorstellen dat be drag beschikbaar te stellen. 10.30 tot 11.30 uur - sluiting gehele bad; 12.00 tot 14.00 uur - diploma- zwemmen; 14.00 tot 15.30 uur - zwem- instuif; 15.30 to 16.30 uur - de monstratie Kanoclub Zeeland; 18.00 tot 20.15 uur - waterpo- locompetitie. Maandag 16 maart: 10.00 tot 16.00 uur - recreatief zwemmen; 20.00 tot 23.00 uur - mode show in Caribische sfeer. Alle insprekers hebben dat in spraakschrift ontvangen, met een uitnodiging voor de commis sievergadering. Zij kunnen daar, gebruik makend van het spreek recht voor het publiek, hun schriftelijke reactie toelichten. Ook zij, die niet per brief hun mening over het plan hebben la ten weten aan b. en w., kunnen natuurlijk van dat spreekrecht gebruik maken. De commissie vergadering wordt gehouden in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. Zowel het ontwerp milieu actieplan als het in spraakschrift liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Extra exemplaren zijn ver krijgbaar bij de afdeling milieu zaken in het stadhuis. Daar kunt u uiteraard ook terecht voor na dere informatie. Het ontwerp van dat voorstel wordt volgende week maandag (16 maart) behandeld door de commissie voor de openbare werken. Is het advies daarvan positief, dan komt het op 26 maart (ter goedkeuring) in de gemeenteraad. De aannemer kan dan binnen kort daadwerkelijk aan de slag. Deze zal daarbij het Leerlin genstelsel en de Werkplaatsen Walcheren inschakelen. Niet al le straten en trottoirs, die in de inventarisatie staan aangeduid als 'slecht', zullen worden her straat. Dat zou met f 1 miljoen bij lange na niet betaald kunnen worden. Er is daarom een selec tie gemaakt. Daarbij is gekeken naar de kwaliteit van de bestra ting, in samenhang met de mate waarin de straat wordt gebruikt. Bovendien heeft voor b. en w. meegespeeld de toeristische waarde' van de straten. De werkzaamheden zullen in de periode april tot en met oKiooer worden uitgevoerd. Dit, met uit zondering van de Nolledijk. Met het oog op het naderende toe ristenseizoen is deze reeds op nieuw bestraat. Wie wil weten welke straten er onder handen genomen gaan worden kan nadere informatie inwinnen bij de Dienst Open bare Werken in het stadhuis (de heer W.J.C. Vael, tel. nr. 87316). De gemeentelijke Sociale Dienst van Vlissingen Ts voor cliënten telefonisch bereik baar op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers beschik baar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postco de. Kijk naar uw postcode en u weet welk nummer u kunt bel len tussen 9.00 en 10.00 uur. postcode tel.nr. GSD 4381 87521 4382 At/mM 4382 N t/m Z 87546 4383 4388 4389 4384 87515 4385 4386 4387 Zo n twee weken geleden heeft bijna iedere Vlissinger van 18 jaar en ouder van de gemeente een kaart gehad. Eén met de oproep om op 1 maart te gaan stemmen, om zo de samenstel ling van de provinciale staten voor de komende vier jaar mede te bepalen. Op hun beurt kiezen de leden daarvan, met subsidie van alle andere provincies, weer de leden van de Eerste Kamer. Door het uitbrengen van uw stem op 18 maart helpt u dus ook de samenstelling van die Kamer bepalen! De kans is klein, maar mis schien hebt u geen oproepings- kaart ontvangen. Wacht in dat geval niet te lang en neem con tact op met het bureau burger zaken in het stadhuis. Dat is het bureau dat de verkiezingen in Vlissingen organiseert. Daar kan men u zeer waarschijnlijk wel verder helpen. haar of hem worden mee gegeven. Deze en volgende week verga derende meeste vaste commis sies van advies en bijstand. Die voor de - financiën op maandag 16 maart, aanvang 17.00 uur; - volkshuisvesting op dins dag 17 maart, aanvang 17.00 uur; - onderwijs op dinsdag 17 maart, aanvang 19.30 uur; - openbare werken op maan dag 16 maart, aanvang 19.30 uur; - sociale aangelegenheden op dinsdag 17 maart, aan vang 19.30 uur; - verkeer vandaag (woens dag) aanavang 19.30 uur; - welzijn op maandag 16 maart, aanvang 17.00 uur. Al deze vergaderingen worden gehouden in het stadhuis. Ze zijn uiteraard allemaal openbaar èn hebben bovendien spreek recht voor het publiek. Wie rustig de agenda en andere stukken voor deze vergaderin gen door wil nemen is welkom in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Ook bij de secretarissen van de commissies kunt u voor nadere informatie terecht. Hun namen en telefoonnummers staan in de nieuwe informatie gids, die een van de komende dagen bij u thuis wordt bezorgd. In die gids staan ook de adres sen van de gemeentelijke infor- matiehoeken met de tijden waarop men er terecht kan. Misschien bent u volgende week woensdag de gehele dag buiten de gemeente. Daardoor hoeft uw stem echter niet verloren te gaan. U kunt namelijk een kie zer binnen hetzelfde stern- district machtigen. Daarbij kan worden volstaan met het plaat sen van twee handtekeningen op de voorzijde van de kaart. Die van u, (als volmachtgever) en die van degene die voor u gaat stemmen (de gemachtig de). Daarna kan de kaart aan Deze duurt drie jaar. Het eerste is een volledig theoriejaar. In het tweede wordt stage gelopen bij twee instellingen. Deze stagepe riodes worden afgewisseld met een schoolperiode. Het derde en laatste jaar wordt stage gelo pen bij drie instellingen, waarbij men overigens ook ervoor, tus sendoor en erna enige tijd in de schoolbanken door zal brengen. Bij het MDGO-VP wordt je toe gelaten met het diploma: -lager beroepsonderwijs, waar bij examen moet zijn afgelegd volgens het C-programma in de Nederlandse taal en in twee an dere vakken. Daarvan moet er één gekozen zijn uit wiskunde, scheikunde, natuurkunde, ken nis der natuur, biologie, natuur- /scheikunde en gezondheids- kunde. Voor deze drie C-vakken moet men wel een voldoende hebben gehaald. Verder moet men in minimaal drie vakken uit het B-programma examen heb ben gedaan; -MAVO, mits examen is afge legd in een van de vakken na tuurkunde, scheikunde, biologie en wiskunde. Ook hier geldt dat er op de eindlijst een voldoende achter moet prijken. Het MDGO-VP kan men ook gaan volgen met een bewijs van onvoorwaardelijke overgang van HAVO-3 naar HAVO-4 of VWO-3 naar VWO-4. Wel moet dan de leeftijd van zestien jaar zijn bereikt. Toelating is ook mo gelijk met een ander diploma dat, zoals dat heet, door de mi nister van onderwijs moet zijn aangewezen. En? Zou deze opleiding wel iets voor jou zijn? Neem dan De gemeentelijke scholengemeenschap voor MDGO in Vlissin gen heeft heel wat te bieden. Oök een interim Algemene Scha kelopleiding. Een hele mondvol. Daarom is de naam in de wan delgangen kortweg: de INTAS. Zowel jongens en meisjes kun nen er terecht. Bijvoorbeeld als ze te jong zijn voor het volgen van een specifieke beroepsopleiding. Met de INTAS kunnen ze dat jaar mooi overbruggen. En daarbij hun kennis- en vaardig heidsniveau in algemene zin verhogen. Maar de eenjarige opleiding verder naar... Morgen(donderdag) komen de leden van de bestuurscom missie voor het Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs bijeen. Deze vergadering wordt ge houden in het schoolgebouw (Troelstraweg 2) en begint om 20.30 uur. De agenda vermeldt onder meer de onderwerpen: - sectorvorming en vernieu wing in het middelbaar on derwijs; - aanvraag project partieel le ren bij de afdeling Agogisch Werk (AW). biedt méér ook voor hen die niet tot genoemde groep behoren. Het volgende bijvoorbeeld: - verdieping van de maat schappelijke vorming; - uitbreiding van kennis en in zicht in de gezondheidssec tor en welzijnssector; - verbreding van de basis van hen, die niet voldoende voor opleiding hebben om te wor den toegelaten tot een voor opleiding. Zoals gesteld duurt de INTAS één jaar. Je kan er terecht met diploma's van: - het lager beroepsonderwijs met minimaal twee examen vakken op C-niveau en maxi maal vier vakken volgens het B-programma; - MAVO-4 (C- of D-niveau). Ook met het overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas HAVO of VWO kan men op de INTAS worden toegelaten. In vergelijking met vorige verkiezingen, zullen vier stembureaus zijn ondergebracht in een ander gebouw. Dat zijn de bureau's 11, 17, 22 en 24. De nieuwe adresserrzijn: 11. lokaal wijkgebouw 't Anker, Bonedijkestraat 163 (was voormali ge Prinses Margriet-kleuterschool aan de Min. Lelystraat); 17. lokaal Markusschool, Falckstraat 2 (was voormalige kleuter school 'De Kolibri', Troelstraweg 16); 22. lokaal basisschool 'De Startbaan', Westerzicht 64 (was wijkcen trum 'Aldegonde'); 24. lokaal Franciscusschool, Flamingoweg 51 (was voormalige kleu terschool 'De Vaste Burgh', Flamingoweg 53). Stel: je bent een jaar of zestien. 'De verpleging' lijkt je wel wat om in te gaan werken. Als je de geschikte vooropleiding hebt zijn er in Vlissingen en omgeving verschillende opleidingsmogelijk heden. Een daarvan is de afdeling Verpleging (VP) van de gemeentelijke scholengemeenschap voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs (MDGO). Het doel van de opleiding VP is de leerling in staat te stellen zich te vormen tot een beginnend beroeps beoefenaar. Een, die kan functioneren in alle velden van de gezondheidszorg. Dat kan een algemeen ziekenhuis zijn, maar ook een psychiatrisch ziekenhuis en een verpleeghuis. Ook in de zwakzinnigen zorg en maatschappelijke gezondheidszorg kan men met het diploma VP aan de slag. gerust even contact op met de weg 2. De telefoonnummers MDGO. Het adres is: Troelstra- zijn: 60867 en 68367. Na de INTAS kan je vele kan ten op, zoals alle andere afde lingen van de Vlissingse MDGO. Dat zijn de volgende: Agogisch Werk (AW), Mode en Kleding (MK), Sociale Arbeid (SA; daarover stond vorige week op deze pagina een arti kel) en Verpleging(VP). De IN TAS kan ook als basis dienen voor verpleegkundige oplei dingen en die voor ziekenver zorgende. Wil je meer weten over de IN TAS? Bij de scholengemeen schap vertellen ze je er graag meer over. Je kan er even langs (Troelstraweg 2; foto) of even bellen (tel.nrs. 60867 en 68367). (foto Johan Murre). Zoals u weet zijn we in januari begonnen met het houden van de raadsvergaderingen in de avonduren. Dat verschuiven van de laatste vrijdagmiddag naar de laatste donderdagavond van de maand heeft in ieder geval in fe bruari tot een duidelijk grotere publieke belangstelling geleid. Natuurlijk, er "kon nog meer bij", maar het tijdstip moet ook nog wat inburgeren. Bijna in elke raadsvergadering zijn er wel on derwerpen aan de orde, die veel burgers aangaan. Vooral de ko mende tijd zal een aantal zaken zeker terugkeren op de agenda van de raaddie voor geheel Vlis singen van groot belang zijn. Ik noem u maar de boulevardont wikkeling; het werkgelegen heidsbeleid en de verdere ont wikkeling van de binnenstad. Juist het houden van de raads vergaderingen in de avonduren stelt meer mensen in dé gelegen heid die bij te wonen. Doe dat ook eens en ervaar in de praktijk hoe de plaatselijke democratie gestalte krijgt! U bent welkom. Dat bent u ook op de diverse ver gaderingen van de vaste com missies van advies en bijstand die in de twee weken vooraf gaande aan de raadsvergaderin gen worden bijgehouden. Ook die zijn openbaar; bovendien kunt u er met gebruikmaking van het spreekrecht uw woordje doen! Volgende week woensdag kunt u naar de stembus om uw keuze to maken voor de samenstelling van Provinciale staten van Zee land. Kunt, want u bent niet ver plicht om uw stem uit te brengen. Het zal u niet verbazen dat ik echter vind dat u dat wél moet doen. Het is een groot democra tisch recht, waarmee u invloed kunt uitoefenen op het toe komstig beleid. Bij de komende verkiezingen is dat in dubbele zin het geval. Enerzijds bepalen de Provinciale staten veel zaken die voor ons allemaal van belang zijn. Ik noem er enkele als het schoonmaken en schoonhouden van het milieu; plannen voor ge zondheidszorg; vaststellen van scholenplannen; financiering van bejaardenoorden; energie- politiek, enz.In een provincie als Zeeland, met een aantal inwo ners ongeveer gelijk aan dat van een grote stad, staat het provin ciaal bestuur dicht bij de burger. Maar er is nóg een reden om uw stem uit te brengen woensdag. In ons stelsel kiezen namelijk de leden van provinciale staten de leden van de Eerste Kamer. Om die reden is het dan ook niet zo vreemd, dat veel landelijke politi ci zich in de provinciale verkie zingscampagne vertonen. De ko mende statenverkiezing vormt dus tevens een middel om in vloed uit te oefenen op de lande lijke politiek. Een extra reden daarom, om van uw stemrecht gebruik te maken! Met alle diensten van rijk en ge meente, die betrokken waren bij de brand op de benzinetanker de Olympic Dream, is de gehele gang van zaken op de 25-ste ja nuari nog eens nagegaan. Met name om na.te gaan wat er in de organisatienog kan worden ver beter ed. Over het geheel geno men is er sprake geweest van een uitstekende samenwerking tussen bergers en Vlissingse brandweer enerzijds en het in de brandweerkazerne ingerichte coördinatiecentrum met verte genwoordigers van andere dien sten anderzijds. Met de Belgi sche autoriteiten zal ik contacten leggen om na te gaan hoe de informatie-uitwisseling nog kan worden verbeterd. Met de ge meenteraad is afgesproken dat we daar spoedig een nadere dis cussie zullen hebben over de vei ligheid op de V/esterschelde. Er is nu via de kranten sprake van een "nietes-welles"-spelletje. Ik vind het voor de inwoners van Vlissingen van belang dat zij we ten hoe de kaarten precies lig gen en op welke punten er even tueel nog iets kan worden verbe terd. U hoort daar nog van!

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5