Autowrakkenplan 18 maart statenverkiezingen De Reinigingsdienst A rch iefcprokkels ponce^K zeeland Driedaags zwemfestijn in Vlissingen Rectificatie ontwerp-autowrakkenplan provincie zeeland DE FAAM - DE VLISSINGER (OM M ISSI US Woensdag 11 maart 1987 Woensdag 18 maart zijn de verkiezingen voor provinciale staten. Alle inwoners van Zeeland, die achttien jaar of ouder zijn, kunnen die dag kenbaar maken hoe zij zich hun provin ciaal bestuur de komende vier jaar wensen. Staten Belangen Verkeer Water Milieu Economie Welzijn Recreatie Ruimte Programma's IN BEHOKI Stemrecht provinciale griffie ABDIJ Sinds woensdag ligt het ontwerp-autowrakkenplan ter inzage in het provinciehuis en de openbare bibliotheken in Zierikzee, Middel burg, Vlissingen en Terneuzen. Doel dat met het plan moet worden bereikt, is, dat autowrakken op verantwoorde en doelmatige manier worden verwijderd ter be scherming van het milieu. Autokerkhoven geven bodem-, grondwater- en luchtverontrei niging. Zij veroorzaken geluids hinder en zij ontsieren het land schap. Tegenover al deze nega tieve elementen moet worden gesteld, dat met de auto- wrakkenterreinen geld wordt verdiend. In het ontwerp- autowrakkenplan wordt gepro beerd de tegengestelde belan gen zoveel mogelijk met elkaar in overeenstemming te bren gen. Als mogelijkheden daartoe wor den genoemd voorwaarden in vergunningen om terreinen voor sloopauto's in te richten, ver plaatsing van autowrakkenter- reinen naar gebieden waar zij minder overlast veroorzaken, opheffing of sluiting van terrei nen en het treffen van maatre gelen om de overlast op be staande terreinen zoveel moge lijk te beperken. In de bijlagen bij het ontwerp plan wordt aangegeven welke terreinen in de huidige situatie kunnen blijven bestaan. Het gaat om twintig terreinen van achttien eigenaren, verspreid over de hele provincie. De terreinen bij de woonwagen centra in Zeeland zullen worden bekeken in samenhang met de uitvoering van het woonwagen plan voor de jaren 1985-1992. In sommige gevallen zal het gunstiger zijn de woonwagens een andere plaats te geven en de autowrakkenterreinen te handhaven, soms zal de voor keur aan het tegenovergestelde worden gegeven. Van het woonwagencentrum Vlissingen wordt overigens in het ontwerp-autowrakkenplan ge steld, dat het sloopgedeelte in overeenstemming is met het bestemmingsplan voor dat deel van Vlissingen. Als woonwagenbewoners be halve beheerder van een auto- wrakkenterrein ook sloper zijn, dan wordt hun woonwagen ge zien als een dienstwoning. Zeven bedrijven moeten stop- De statencommissie voor wel zijn vergadert op maandag 16 maart, 14.00 uur. Er zal o.a. gesproken worden over: het provinciale project leerplichtzaken, de wijziging van de duiksportverordening in Zeeland, het verlenen van sub sidie aan de Stichting VOC- publicaties Zeeland, het verle nen van een éénmalige subsidie aan het samenwerkingsverband Gezondheids Voorlichting en Opvoeding (GVO) en de wijzi ging van de gebieden waarvoor centrale posten voor het ambu lancevervoer werkzaam zijn. Het ministerie van VROM heeft alle provincies verzocht relatie- notagebieden aan te wijzen. In Zeeland gaat het om totaal 700 ha. De statencommissie voor ruim telijke ordening spreekt hierover in haar vergadering op vrijdag 20 maart, 9.30 uur. I EUWS pen dan wel hun activiteiten el ders gaan uitvoeren. Het gaat om bedrijven in Goes, Sint- Jansteen, 's Heer Hendrikskin deren, Clinge, Wemeldinge, Bruinisse, 's-Heer-Arendskerke en in Hoek. Dat komt doordat zij liggen in woongebieden, of in de buurt van een waterwinge bied, in een recreatiegebied of in een natuurgebied. Voor terreinen in Poortvliet, IJ- zendijke en Sluiskil zal in over leg met de gemeentebesturen worden nagegaan of zij op de zelfde plaats kunnen blijven door de bestemmingsplannen daarmee in overeenstemming te brengen. Het voorontwerp-autowrakken- plan is voor tien gulden te koop bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Middel burg, telefoon 01180 - 31400. Ook kan het plan worden beke ken in het provinciehuis, bij het bureau milieuzaken. Sint Pie terstraat 42, Middelburg, of bij de openbare bibliotheken in Zie rikzee, Terneuzen, Vlissingen en Goes. De inzagetermijn duurt tot en met 11 mei. Bezwaren tegen het ontwerp plan kunnen worden ingediend bij provinciale staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Ook de bezwaar termijn duurt tot en met 11 mei. De notitie "handhaving milieu beleid", het concept autowrak kenplan en de notitie "water huishouding en milieubeheer" zijn de belangrijkste agenda punten in de vergadering van de statencommissie voor milieuhy giëne op 20 maart, 14.00 uur. Alle vergaderingen zijn open baar en bieden spreekrecht v5or het publiek. Ze worden gehou den in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergadering van provinciale staten wordt gehouden op vrij dag 13 maart, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11, Mid delburg. In Abdijnieuws van vorige week is abusievelijk vermeld, dat de vergadering op 6 maart zou worden gehouden. Op de agenda staan onder meer het voorontwerp-streekplan Zeeland, subsidiëring van de stichting Nieuwe Muziek en het provinciale beleid beeldende kunst. Provinciale staten van Zeeland bestaan uit 47 leden. Het aantal statenleden is afhankelijk van het aantal inwoners van de pro vincie. De kleinste provincie Flevoland - heeft 39 statenleden en de grootste - Zuid-Holland - heeft er 83. De partijen, die aan de verkie zingen op 18 maart in Zeeland meedoen, zijn het Christen De mocratisch Appèl (CDA), de Partij van de Arbeid (PvdA), de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie (VVD), de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), De mocraten '66 (D'66), de Refor matorische Politieke Federatie (RPF), het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV), de Politieke Par tij Radikalen (PPR), de Paci fistisch Socialistische Partij (PSP), de Communistische Par tij van Nederland (CPN) en de Socialistische Partij (SP). De RPF en het GPV komen geza menlijk met één lijst uit. Hetzelf de geldt voor de PSP en de CPN. De SP doet alleen in Vlissingen en Middelburg aan de verkiezin gen mee. Van de partijen, die kandidaten hebben gesteld, is alleen de SP niet in de huidige staten verte genwoordigd. Het CDA heeft 15 zetels, VVD en PvdA elk 10, de SGP 5, D'66 3. RPF/GPV 2. PPR/EVP 1 en PSP/CPN 1. De Evangelische Volks Partij (EVP) doet aan de komende verkiezingen niet mee. De PPR gaat zelfstandig de ver kiezingen in. Op het eerste gezicht lijkt het soms, dat de provincie niet zo van belang is in het leven van al le dag. Toch zijn er veel dingen, die op provinciaal niveau wor den geregeld en waarmee de bevolking direct of indirect heeft te maken. Bepaal mee wie straks in de statenzaal komen te zitten. De provincie is verantwoordelijk voor de aanleg van wegen. Be langrijke nieuwe wegen worden die over de Philips- en de Oesterdam. De veerdiensten over de Westerschelde zijn van de provincie. Provinciale staten stellen de tarieven vast en het dagelijks bestuur van de provin cie (gedeputeerde staten) ma ken de dienstregeling. Ook de tol voor de Zeelandbrug wordt provinciaal bepaald. De provincie maakt zich sterk voor de aanleg van een vaste oeververbinding Westerschelde. Samen met het rijk worden de plannen daarvoor gemaakt. De provincie controleert de wa terschappen. Onlangs besloten provinciale staten het aantal waterschappen op zeven te handhaven. Het voorstel was die zeven samen te voegen en twee nieuwe waterschappen te maken: één boven en één onder de Westerschelde. De provincie vindt, dat nu beslo meenten en waterschappen rond de Oosterschelde hebben provinciale staten afgesproken, dat bij de inrichting van de Oosterschelde de natuurlijke waarden voorrang hebben op de visserij, de beroepsvaart en de recreatie. Bij de plannen voor Neeltje Jans moet daarmee re kening worden gehouden. Het behoud van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen was mogelijk door vijftig miljoen gulden van de PZEM in De Schelde te investe ren. De provincie en de gemeen ten in Zeeland zijn de aandeel houders van de PZEM en daar door kon over het geld worden beschikt. De provincie besteedt jaarlijks een miljoen gulden aan het werkgelegenheidsfonds. Met geld uit het fonds kunnen nieuwe arbeidsplaatsen worden gecreëerd in de particuliere sector. ten is de Grevelingen zout te houden, dat het rijk de kosten voor een zoetwaterpijpleiding moet betalen voor de water voorziening op Schouwen- Duiveland. Milieuvervuilende bedrijven hebben vergunningen nodig van de provincie voor zij kunnen be ginnen of kunnen uitbreiden. Vervolgens wordt gecontroleerd of de bedrijven zich aan de eisen houden. Er is subsidie voor de gemeenten om klein chemisch afval te kunnen afvoeren en ver werken. Jaarlijks wordt ook veel provin ciaal geld gebruikt voor de aan koop en het beheer van natuur gebieden door natuurbescher mingsorganisaties. De provincie richt haar recrea tieve beleid op vier speerpun ten: Neeltje Jans, de Brouwers- dam, West Zeeuwsch- Vlaanderen en Vlissingen. Samen met het rijk en de ge Provinc'iale staten hebben plan nen gemaakt voor bejaarden oorden, ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Op grond van die plannen geeft het rijk geld aan de provincie. Ook is.er geld voor openbare bibliotheken en voor het jeugd- en jongerenwerk. In het sociaal-cultureel werk gaat dit jaar ruim vijftien miljoen gul den om in Zeeland. Hoe de ruimte in Zeeland moet worden ingedeeld, wordt gere geld in het streekplan Zeeland. Zaken als wonen, industrievesti ging, recreatie, wegen en na tuurgebieden, komen in het streekplan aan de orde. De ge meenten moeten met de uit gangspunten rekening houden als zij bestemmingsplannen maken. In de stads- en dorpsvernieu wing heeft de provincie vijf ton te besteden. Alle politieke partijen, die mee doen aan de statenverkiezingen, hebben hun plannen voor de provincie en haar inwoners neergelegd in een programma. De programma's zijn in te zien in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. Aan hetzelfde adres zijn ver krijgbaar een lijst met adressen van de politieke partijen en de folder "Verkiezingen in alle sta ten". Op de adressen van de po litieke partijen kunnen de ver kiezingsprogramma's worden aangevraagd. Verder is in het informatiecen trum allerlei voorlichtingsmate riaal over de provincie verkrijg- De tweede kamer uit Gedepu teerde Staten zal zich op dins dag 17 maart verdiepen in vijf beroepschriften over bijstands zaken. Het gaat om uitspraken van de gemeentebesturen van Vlissin gen (4x) en Sas van Gent. De zittingen voor de Vlissingers be ginnen om 10.00, 10.20, 10.40 uur en voor de Sas van Gente naar om 11.00 uur. De heer B. Brouwer uit Kapelle- Biezelinge heeft bezwaar tegen de bestemming "Woning bouw" die de gemeente Kapelle aan een stuk grond aan de Veer- weg heeft gegeven. Dit perceel dient nu als groenvoorziening en de heer Brouwer wil dit zo houden. Het bestemmingsplan, "Kom Biezelinge", komt aan de orde in een zitting van de hoorcommis- sie bestemmingsplannen op vrijdag 20 maart, 14.00 uur. Om 14.30 uur die dag zal de ge meente Tholen zich tegenover de hoorcommissie bestem mingsplannen moeten ver dedigen. Directie Zeeland van Rijkswa terstaat, gevestigd in Middel burg, is het niet eens met de be stemming van de specie bergplaats Rammegors in het plan "5e herziening buitenge bied" van de gemeente. Bovenstaande zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis in de Zeeuwse hoofdstad, Sint Pie terstraat 42. baar. Het centrum is telefonisch bereikbaar onder nummer 01180 - 31400. Voor wie invloed wil hebben op de samenstelling van het pro vinciaal bestuur is het zaak op 18 maart van zijn of haar stem recht gebruik te maken. Wie zwijgt, stemt toe - wie stemt, laat van zich horen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Een yder moet sat er daags zijn streedt schoon maken op verbeurte van 5 schellingen aan den Heer". Aldus een bepaling in de Coustumen, Ordannantiën en statuen der Slede Vlissingen. Die Couslumen waren maatregelen, reeds vanaf de middeleeuwen uitgevaardigd, door de magistraat van Vlissingen en overal bekend gemaakt zodat eenieder wist waar hij of zij zich aan te houden had. Dat niet altijd iedereen zich daar even goed aan hield blijkt uit het feit dat bijvoorbeeld in 1641 de Baljuw bij het stadsbestuur klaagt over de vervuiling van straten en havens door de inwoners en dat dit hand over hand toeneemt. De reactie van het stadsbestuur is dan een, als herinnering, opnieuw uit vaardigen van de regels tot schoonhouden zoals die tot op dat moment van kracht waren. De zorg voor de reiniging van de stad was er namelijk wèl bij de overheid in die tijd. Men zag het belang ervan wel degelijk in. Bang als men was voor ziekten, brand, enz., die vervuiling onher roepelijk met zich mee kan bren gen. Ook brand ja. Want we moe ten niet vergeten dat de verwar ming van huis en haard toen nog wat primitiever gebeurde dan thans. Van die verwarming had men afval: de as. Die as nu, mocht men niet vermengen met zijn ander afval volgens de: "Waarschouwinge geen asch en ander vuylichheid meer op de markten kaayen en straaten deser stadt te gooien, maar aan de kar ren mee te geven die 2 a 3 keer per dag door alle wijken rijden en ra telen op boete van 10 schellinge f3,—) voor de le keer en 20 schellingen voor de 2e keer". Zoals gezegd de zorg voor de rein heid van de stad was er wel bij de overheid, maar de uitvoering van DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. het werk werd verpacht aan parti culieren. Daarbij sneed het mes aan twee kanten. Enerzijds waren de kosten voor de stad laag en an derzijds liep men zelf geen risico. Dit was niet alleen in de middel eeuwen zo, maar dit duurde zelfs tot in de 19e eeuw. Al verschilden natuurlijk de voorwaarden tot verpachting wel en de manier van werken. Een aardig beeld van de werk zaamheden uit bijvoorbeeld de 18e eeuw geeft het volgende: "Ook rijden alle daagse dry vuil niskarren door de stadt die alle de vuilnis en het slick der straaten opneemdt. En aende huisen der borgers alle gebranden asch die hem gegeven werdt met alle het vuil dat de burger heeft moet op nemen en na de mespul brengen dat daer op hoopen wordt verga dert aen het Rijsenhoofdt daar misputbacken zijn om het vuil der in te vergaderen. Dese karren werden voor seven jaeren door de thesoriers (bestuurders speciaal belast met financiële zaken) der stadt verpacht aen de minst aen- nemende. Dese aennemers heb ben ook de vragtsleede om het mis van de burger te haaien doch sij moogen hun werk niet begin nen voor dat de poortklocke ge- luidt is en moeten met het openen der stadspoorte met hun werk uytscheyden. Dit mis en vuilig heid't verkoopt den aennemer der karren ten sijnen profijte aen de Brabanders oft Vlamingen die het selve met schuiten oft pleytschee- pen (vaartuigen met platte bo dem) coomen aft haelen. De stadtstraten werden schoon en reyn gehouden,wandt daar gaen twee a dry oude mannitjes alle mergen door de stadt daar sij hunne wijken sijn hebbende om de vuilens die op de straaten sijn leggende bij den anderen te schoppen en te veegen en op hoo pen te leggen". Zoals gezegd is die verpachting aan particulieren doorgegaan tot in de 19e eeuw. Om precies te zijn tot 1893. Controle op de werk zaamheden van de pachter wer den wel uitgevoerd. Zo verklaar de de stadsarchitect in 1831 dat de pachter van straat vuilnis en mestspecie (beer) aan zijn ver plichtingen had voldaan. Die con trole had, althans vanaf begin 19e eeuw, ook een financiële achter grond, want volgens contract had de stad recht op 1/3 van de op brengst van door de pachter ver kochte beer. Voor 1835 was dit bijvoorbeeld over een heel jaar 364,34. Op 29 maart 1893 nam de ge meenteraad het besluit om per 1 juni van dat jaar de gemeenterei niging in eigen beheer te gaan ne men. Na vele becijferingen en af weging van alle voors en tegens was men tot de conclusie geko men dat dit goedkoper zou zijn dan de tot dusverre gevolgde wij ze van verpachting. Vanaf dat tijdstip komt er ook een Commis sie van advies en bijstand die b. en w. over de reinigingszaken moet gaan adviseren. Onder an dere over de lonen van het bij de dienst werkzame personeel: 11 mannen en 5 paarden. De lonen voor de tonnenman en karrenman zijn 8,— per week, voor de tonnenschoonmaker 7,50, de straatveger 6,de sorteerder van vuilnis 2,50, ter wijl de opzichter 12,per week zou krijgen. Kennelijk was niet ie dereen met het loon even geluk kig, want de commissie heeft daar nog wat langer bij stilgestaan zo blijkt: "Hoewel de commissie er kent dat de lonen der werklieden bij deze dienst niet te groot zijn vond ze het voorlopig althans geen reden om ze te verhogen". Beter vond ze het om ieder hun ner een perceel land voor een ge ringe som in pacht te geven zoals voorheen ook gewoonte was van den aannemer en hetgeen zeer in het belang van het personeel is. Bovendien wilde de commissie het voer voor de paarden voor het volgend jaar ook zelf laten ver bouwen. Naarmate de stad groter werd groeide ook de reinigingsdienst mee. Ook de komst van de tech niek zorgde voor een stuk veran dering. Zo moest er tengevolge van de invoering van autotractie met ingang van 1 januari 1927 een reorganisatie doorgevoerd wor den. Die overgang van paard en wagen op auto's had ook tot ge volg dat het toenmalige onderko men te klein werd. Uiteindelijk werd ér een nieuwe garage ge bouwd in 1927 In principe voor 40 jaar. Het werd iets langer want in 1979 kon het huidige onderko men in gebruik worden genomen. Ook veranderden de aard der werkzaamheden in de laatste ja ren enorm. Denk bijvoorbeeld al leen al aan de overschakeling van particulieren van tonnenprivaat op rioleringsaansluiting. De ton- nenwagens en vele andere dingen zijn verdwenen. Gebleven is ech ter het doel: een hygiënisch en daardoor gezond leefmilieu. Waar echter niet alleen de reini gingsdienst iets aan kan en hoeft te doen want als is de "verbeurte van 5 Schellingen" lang verleden tijd, meedenken kan altijd. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken het volgende bekend. Vanaf 11 maart tot en met 11 mei 1987 ligt het ontwerp-plan inzake de verwijdering van autowrakken in de provincie Zeeland, voor een ieder ter inzage op de hierna genoemde plaatsen: het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie te Middelburg; de gemeentesecretarieën: de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg; de openbare bilbiotheken te Vlissingen. Zierikzee en Terneuzen. Van 11 maart tot en met 11 mei 1987 kunnen schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-plan worden ingediend bij de Provinciale Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Voorts kan een ieder mondelinge bezwaren inbrengen tijdens een openbare zitting die zal worden gehouden op dinsdag 7 april 1987, om 19.30 uur in het provinciehuis, St. Pieterstraat 42 te Middelburg. Het ontwerp-plan is tegen betaling van f 10,— verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting van de provinciale griffie (telefoon: 01180-31400). Middelburg, 11 maart 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Het zwemgebeuren moet in Vlissingen en in de wijde omgeving in be weging blijven vindt het Sportfondsen bad in Vlissingen. Om die woor den kracht bij te zetten, heeft het zwembad van vrijdag 13 tot en met maandag 16 maart een zwemfestijn op het programma staan, waarbij naast het zwemmen ook een aantal activiteiten staan, die raakvlakken met het zwemgebeuren hebben. De bedoeling is om van dit evenement een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Voor vrijdag 13 maart staat er een noviteit op het programma, na melijk discozwemmen. Drive-in show 'El Dorado' zorgt voor de muziek en op de discotonen kan er naar hartelust worden gespar teld. Op dezelfde avond verzorgt de Recreatievereniging Vlissingen een demonstratie kunstzwemmen en de scheepsmodellenvereniging laat radiografisch bestuurde vaar tuigen het ruime (zwembad)sop kiezen. Verder is er nog een mo deshow. Om 22 uur starten 15 ploegen voor een zwemmarathon. Burgemeester Jaap van der Doef geeft het startsein en om de stem ming er in te houden zorgt een bandje tot 03.00 uur voor de mu ziek. Zaterdag is er onderwater gymnastiek, de finish van de zwemmarathon, diplomazwem- men, demonstraties reddend zwemmen, en is een kanoclub aanwezig die het publiek laat zien wat eskimoteren is. Maandag 16 maart zorgt trio Arluro voor een sfeermuziekje en staan er mode shows op het programma. Het volledige programma ziet er als yolgt uit: Vrijdag 13 maart: Discozwemmen (19 tot 03 uur), diverse zwemdemonstraties (20 tpt 21 uur), modeshow van bad en tenniskleding (21 tot 21.45 uur en van 22.15 tot 23 uur), start zwemmarathon (22 uur), optre den trio??? (24 tot 03 uur). Zaterdag 14 maart: onderwater- gymnastiek (8 tot 9 uur), optre den trio??? (9.30 tot 10.30 uur), finish marathon (10 uur), diplo- mazwemmen en demonstraties (12 tot 14 uur), zweminstuif (14 tot 15.30 uur), demonstratie kano club (15.30 tot 16.30 uur). Maandag 16 maart: Modeshow (20 tot 23 uur). Tevens zijn er die dagen diverse stands aanwezig, waar men de no dige informatie kan verkrijgen over de Vlissingse zwemsportve- renigingen en de Kanoclub Zeeland.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13