informatiepagina van de gemeente vlissingen II 0 II Gewijzigde plaats voor week- en zaterdagmarkt Verkoop openbare groen voorzieningen I Zo belt u met de Sociale Dienst: Wat biedt de opleiding sociale arbeid (MDGO)? Andere plaatsen marktkramen Mogelijk bouw van woning in Irenelaan Uit, óók in het Vestzaktheater 1)1 VI ISSIM.KR Woensdag 4 maart 1987 Vanaf volgende week niet meer op Oude Markt Informatie betrokkenen Verkeersmaatregelen Werkzaamheden Oude Markt en omgeving Lange Zelke (tussen Walstraat en Schutterijstraat): Lange Zelke (tussen Schutterijstraat en Torenstraat): Lange Zelke (tussen Torenstraat en Spuistraat): Spuistraat (parkeerterrein zuidzijde): Afsluitingen Bevoorrading winkels Gemeente blijft aandringen op wijziging dienst regeling bussen Welke groenvoorzieningen? Commissies vergaderen Culturele Raad MDGO zelf olie verversen? denk om het milieu! Expositie Jos Vulto in galerie 'Bellamy 19' Wat kun je met MDGO-SA worden? Even bijpraten met wethouder De Keijzer Huurwoningen Volkstuinen op De Burg in Souburg te huur De extra's Botsing met leerplicht Ouderenraad IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01 184-87000. toestel 333, 335 en 337. In de wijken Vredehof, Bonedijke, Bloemenlaan, Westerzicht en West- Souburg De Vlissingse vrijdag- en zaterdagmarkt wordt met ingang van volgende week vrijdag 13 maart definitief verplaatst naar de Lange Zelke en de Spuistraat. De marktkramen stonden altijd al in de Lange Zelke maar zullen nu met ingang van volgende week vrijdag ook komen te staan in het deel van de Lange Zelke tus sen de Torenstraat en de Spuistraat. De overige kramen krijgen vanaf volgende week een plaats op het zuidelijke parkeerterrein in de Spuistraat, waar voortaan ook de zaterdagmarkt zal wor den gehouden. Het verplaatsen van de markt is een gevolg van het herin- richten van de Oude Markt. Vrijdag en zaterdag aanstaan de zullen daar voor de laatste maal de marktkramen kunnen staan omdat aanstaande maandag, 9 maart, zal worden gestart met het herinrichten van dit plein. En zowel tijdens als na het gereedkomen van dit werk kan op die plaats niet meer de vrijdag- en zaterdag markt worden gehouden. De gemeente stelt deze week al le marktkooplieden en de onder nemers en bewoners in de om geving schriftelijk op de hoogte van de nieuwe plaats van de markt in de vorm van een infor matiebrief met plattegrond. Be halve de plaats van de marktkra men zijn daarop de belangrijkste verkeersmaatregelen aangege ven zoals die op marktdagen zullen gelden. Exemplaren van deze brief zijn voor belangstel lenden gratis verkrijgbaar bij het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (telefoon 87337). De belangrijkste verkeersmaat regelen op marktdagen zijn het afsluiten voor verkeer van het weggedeelte waar de markt plaatsvindt en het toelaten van tweerichtingsverkeer in de Bus- sestraat en de Torenstraat. De ze maatregelen dienen om de veiligheid van de voetgangers op het marktterrein te waarbor gen en om de doorstroming van het verkeer en de bereikbaar heid van zowel winkels en wo ningen als parkeerplaatsen mo gelijk te maken. Zowel de verplaatsing van de markt als de verkeersmaatrege len zijn tot stand gekomen in overleg met de diverse betrok ken belangengroeperingen. De werkzaamheden die maan dag 9 maart as. zullen starten, betreffen de herinrichting van de Oude Markt, Achter de Kerk, de Branderijstraat, de Lepelstraat en het smalle ge deelte van de Vrouwestraat. Het gaat o.a. om het maken van parkeerplaatsen in een cirkelvorm op de Oude Markt, het maken van een rijbaan van natuursteenkeien en een voet- gangersstrook van klinkers in Achter de Kerk, de Brande rijstraat en de Lepelstraat en het maken van een voetgan- gersstrook tussen de Sint Ja- cobsstraat en de Torenstraat. De indeling van de markt is vanaf 13 maart als volgt. Indische rijsttafel-artikelen; stoffen; damesconfectie; fruit; vis; huishoudtextiel; broodje shoarma; brood. frites; noten; kaas en zuivel; stroopwafels; kousen en sokken; wol en kleinvak; tricotage; vleeswaren; kaas en zuivel; groente en fruit; noten; rijwielen en onderdelen; bijouterieën; stoffen; drop; vis; wild en gevogelte. tricotage; boutiek; coupons. loempia's; schoenen; bloemen (2x); groente en fruit (3x); boeken en kaarten; banket. f Burgemeester en wethouders willen een stuk grond aan de Prin ses Irenelaan aanwijzen als bouwlocatie. Het perceel is nu een gemeentelijke groenvoorziening. Alle omwonenden hebben hierover deze week een informatiebrief van de gemeente ont vangen. Zij kunnen tot 16 maart a.s. hun mening over het voor nemen van b&w geven. Om op het stuk grond de bouw van een woning (met een goothoogte van maximaal 6 meter) mogelijk te maken is een wijziging van het daar geldende bestemmingsplan "Vredehof" nodig. B&w willen de ze procedure wel in gang zetten maar laten nu eerst het woord aan de omwonenden. Aan de hand van de reacties zal na 16 maart a.s. een beslissing worden genomen. Daarna zullen alle omwonenden van die beslissing bericht ontvangen. Burgemeester en wethouders willen stukken openbare groen voorziening in de wijken Vredehof, Bonedijke, Bloemenlaan, Westerzicht en West-Souburg gaan verkopen. De (gedeelten van) groenvoorzieningen die voor verkoop in aanmerking ko men staan aangegeven op inventarisatiekaarten, die ter inzage zijn opgehangen in het stadhuis (bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu). Over de globale verkoopprijzen kan de heer C.M. Luteijn van deze dienst u informeren. Zijn tele foonnummer is 87319. In het algemeen zal de grondprijs in de wijk Vredehof liggen op f 17,50 per m2, in de wijken Bonedijke en Bloemenlaan op f 12,50 per m2 en in de wijken Westerzicht en West-Souburg op f 15,— per m2. bereid om samen met hen daar voor een oplossing te zoeken. Zij kunnen daarvoor de gemeen telijke dienst Openbare Werken bellen (telefoon 87231). Overigens hebben alle onder nemers en bewoners van de betrokken straten deze week een informatiebrief over de werkzaamheden van de ge meente ontvangen. De gemeentelijke Sociale Dienst van Vlissingen is voor cliënten telefonisch bereik baar op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers beschik baar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postco de. Kijk naar uw postcode en u weet welk nummer u kunt bel len tussen 9.00 en 10.00 uur. De verplaatsing van de vrijdag/weekmarkt heeft tot gevolg dat u vanaf volgende week nog maar een deel van de kooplui op hun vertrouwde plek zult aantreffen. Om te voorkomen dat u volgende week moet gaan zoeken naar hen, die een nieuwe stek, hebben, zijn ze hieronder voor u allemaal 'op een rijtje' gezet. De Oude Markt. Maandag wordt begonnen met de herinrichting er van. (foto Johan Murre). Tevens zal voor dit gebied een zogenaamde 30 km/uur-zöne en een parkeerverbodzöne (al leen in "P"-vakken parkeren) worden ingesteld. Dit alles zal worden uitgevoerd zoals is af gesproken in het overleg met de diverse betrokken belangen groeperingen. Het volledige plan ligt ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. De werkzaamheden aan de Oude Markt en omgeving zullen enkele maanden duren. Daarbij zal het afsluiten van (bepaalde delen van) straten voor kortere of langere tijd noodzakelijk zijn. De afsluitingen zullen echter in de meeste gevallen zo worden gekozen, dat de verkeersafwik keling kan plaatsvinden. De om leidingen voor het verkeer zullen met borden worden aan gegeven. De gemeente zal er tijdens het werk alles aan doen om de be reikbaarheid van winkels en wo ningen zo optimaal mogelijk te houden. Zo zal met de bevoorra ding van winkels, zo veel als mo gelijk is, rekening worden ge houden. Mochten er deson danks ondernemers zijn die hiermee problemen ondervin den, dan is de gemeente altijd Begin februari is de dienstre geling voor de buslijnen 56, 57 en 58 van de ZWN gewijzigd. Dat betekent dat de betreffen de bussen vanaf 20.00 uur al leen nog om het uur rijden. Voorheen was dat om de der tig minuten. Alleen op de koopavonden gaat de halfuur- dienst pas om 21.30 uur in. (Voor Middelburg en Souburg is dat op donderdag, voor Vlis singen op vrijdag). Bovendien blijft lijn 58 op zaterdagen en zondagen de dienst 's avonds om het half uur onderhouden. Tegen betreffende wijziging is vorig jaar van diverse zijden pro test aangetekend. Ook het ge meentebestuur van Vlissingen heeft, waar mogelijk, bezwaar gemaakt. Omdat, zo vindt het gemeentebestuur, de nieuwe dienstregeling een achteruit gang in de dienstverlening in houdt. Velen, die er afhankelijk van zijn, worden er door gedu peerd. De diverse protesten hebben slechts ten dele resul taat gehad. Zo heeft de ZWN, die bij het samenstellen van de dienstregeling richtlijnen van het rijk dient te volgen, rekening gehouden met het bezoekuur 's avonds van de ziekenhuizen. Waar mogelijk zal het gemeen tebestuur blijven aandringen op de (gedeeltelijke) herinvoering van de oude dienstregeling. (foto: Johan Murre) "l«H In 1985 bekrachtigde de ge meenteraad de notitie 'Afstoten openbaar groen' van burge meester en wethouders. Op ba sis daarvan zijn sinds juni dat jaar diverse groenvoorzieningen aan particulieren verkocht. Deze verkooptransacties werden in eerste instantie beperkt tot een gedeelte van de wijk Paauwen- burg en de gehele wijk Bossen- burgh. De ervaringen die daarbij werden opgedaan zijn benut bij de inventarisatie van af te stoten groenvoorzieningen in bovenge- noemde wijken. Een en ander is vastgelegd in de notitie 'Inventa risatie afstoten openbaar groen 2e fase'. B. en w. hebben deze notitie eind januari ter kennisna me aan de gemeenteraad aan geboden. Bovendien werd het in februari besproken in enkele vaste commissies van advies en bijstand. Niet alle stukken groenvoorzie ning die de gemeente zou willen afstoten liggen 'even gemakke lijk'. Er zijn bijvoorbeeld ook per ceeltjes die de gemeente alleen wil verkopen als meerdere parti culieren tegelijkertijd in z'n ge heel één stuk grond grenzend aan hun tuinen kopen. Anders postcode tel.nr. GSD 4381 87521 4382 A t/m M 4382 N t/m Z 87546 4383 4388 4389 4384 87515 4385 4386 4387 Het is gegarandeerd vakwerk dat zondag te horen is in het Vestzak theater. Niet routineus, wel doordacht. Vera Beths (viool), Anner Bijlsma (cello) en Stanley Hoogland (piano) verzorgen er 's middags een Mendelssohn-programma. Voor de kenners, het programma omvat: 'Sonate in F gr.t. voor viool en piano', '2e Sonate in D gr.t. op. 58 voor cello en piano' en het '1e Trio in d kl.t. op. 49 voor piano, viool en cello'. De meeste kaartjes voor dit kamerconcert (dat om 16.00 uur begint) zijn al verkocht. Wie in aanmerking wil komen voor een van de resterende kaartjes doet er goed aan snel naar de Culturele Raad (Badhuisstraat 104) te gaan. Jongeren tot en met 12 jaar kunnen er voor f 3,50 naar binnen, houders van een Pas 65 en een CJP voor f 10,—, alle anderen voor f 12,50. Volgende week zijn er drie ver gaderingen van vaste commis sies van advies en bijstand. Dat zijn die voor de: -ruimtelijke ordening op dins dag 10 maart, aanvang 19.30 uur; -verkeer op woensdag 11 maart, aanvang 19.30 uur; -volksgezondheid op dinsdag 10 maart, aanvang 17.00 uur. Alle vergaderingen worden ge houden in het stadhuis. Ze zijn openbaar en kennen uiteraard spreekrecht voor het publiek. De meeste te bespreken stukken liggen ter inzage in de gemeen telijke informatiehoeken. Dat geldt ook voor de agenda en andere zaken die betrekking hebben op de vergadering van de Culturele Raad. De leden daarvan komen morgen, don derdag, bijeen in welzijnscen- trum 'Bachten Komme' (Bad huisstraat 104). De aanvang is om 20.00 uur. Volgende week donderdag worden de leden van de com missie MDGO verwacht in het schoolgebouw aan de Troelstraweg. Wie wil weten wat daar vanaf 20.30 uur besproken gaat worden kan voor nadere informatie terecht bij de afdeling onderwijs in het stadhuis (tel. nr. 87275). breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf Tot en met woensdag 18 maart exposeert in de ge meentelijke galerie 'Bellamy 19' de beeldend kunstenaar Jos Vulto. Hij toont zijn wer ken op uitnodiging van de sec tie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlissingen. Dat gebeurt in het kader van de reeks met als thema 'Accent Tekenen'. Vulto, die woont en werkt in Den Bosch, is de zesde exposant in die reeks. Bij hun keuze hebben de leden van de sectie zich niet alleen laten leiden door de ver bondenheid met het thema. Ook kwaliteit, diversiteit en het eige ne van wat de kunstenaar in zijn werken 'legt' speelde een we zenlijke rol. Jos Vulto is, zo blijkt ook uit zijn tekeningen in 'Bellamy 19', ge fascineerd door de grens tussen leven en dood. In zijn werken ko men dan ook vaak dode dieren (of delen daarvan) voor. Daarbij vormen de Middeleeuwen voor hem een bron van inspiratie. Omdat, zoals hij zelf zegt, "toen het scheppen door middel van hard werken nog een ambacht was en de mensen probeerden hun werk zonder bijgedachten zo goed mogelijk te doen". De galerie 'Bellamy 19' is ge vestigd in een deel van het Ste delijke Museum (Bellamypark 19). De openingstijden daarvan zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; zaterdags van 13.00- tot 17.00 uur. MDGO staat voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs. In Vlissin gen, aan de Troelstraweg, be vindt zich een scholengemeen schap voor dit type onderwijs met de volgende opleidingen: Mode en Kleding, (MK), Ago gisch Werk (AW), Interim Alge mene Schakelopleiding en Ver pleegkundige (INTAS en VK) én Sociale Arbeid (SA). Over de laatste afdeling gaat het in dit ar tikel. De andere zullen de ko mende weken op deze pagina worden belicht. De opleiding Sociale Arbeid is een beroepsopleiding. Een pret tige bijkomstigheid is, dat deze een goede aansluiting biedt om door te kunnen studeren aan een HBO-opleiding in dezelfde richting. Er zijn twee studierich tingen: 1. Arbeidszaken - Personeels werk (AZ/PW); 2. Sociale Dienstverlening (SD). In de vakrichting Personeelsza ken word je opgeleid tot assistent-personeelswerker. Die doet uitvoerend werk, zoals werving en selectie van nieuw personeel; introductie van mede werkers; personeelsadministratie; en gegevens verzamelen voor het jaarverslag of de on dernemingsraad; Kies je voor de richting Arbeids zaken, dan zijn je mogelijke toe komstige werkgevers onder meer arbeidsbureau's en uit zendbureaus. Daar waar het gaat om baliewerkzaamheden, arbeidsbemiddeling en vraag/aanbodvergelijking liggen deze banen en werkzaamheden in het verlengde van de MDGO-SA'er. Wie de vakrichting Sociale Dienstverlening volgt kan later terecht bij dienst- en hulpverle ningsinstellingen zoals: de ge meentelijke sociale dienst, het algemeen maatschappelijk werk, de gezins- en bejaarden verzorging en het sociaal advieswerk. Ondanks de grote verschillen tussen de vele instel lingen zijn er overeenkomstige werkzaamheden. Een paar voor beelden: het bieden van gesprekshulp; het bemiddelen bij materiële nood, zoals het bieden van onderdak en verzorging; zou een te sterk 'verbrokkelde' situatie ontstaan. Bovendien zouden bepaalde, niet verkoch te stukjes plantsoen voor de ge meente helemaal niet meer be reikbaar zijn. Groenvoorzieningen die gren zen aan tuinen van huurwonin gen en die in aanmerking ko men om te worden afgestoten, willen b. en w. alleen verkopen aan de eigenaren van die huur woningen. Dat is meestal een woningbouwvereniging of beleg ger. Het college wil dus geen grond verkopen aan bewoners van huurwoningen! Komt het tot verkoop, dan wordt er uiteraard een koopo vereenkomst afgesloten. Daarin kunnen ook afspraken worden vastgelegd ten aan zien van, bijvoorbeeld, de bouw van schuttingen. Ook daarover kunt u uiteraard in formatie inwinnen bij de heer Luteijn van de dienst VROM. Regelmatig komen, door ver huizingen en dergelijke, volkstuinen vrij op de Karolin gische Burg te Oost-Souburg. De oppervlakte ervan varieert van 100- tot 180 m2. Deze volkstuinen worden ver huurd door de gemeente. Dit ge beurt met de beperking, dat de overeenkomst afloopt op het moment dat de plannen tot her inrichting van het gebied in de oorspronkelijke vorm gereali seerd kunnen gaan worden. Als u voor een volkstuin in aanmer king wilt komen, dan kunt u con tact opnemen met de heer C.M. Luteijif van de dienst Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Hij is in het stadhuis bereikbaar via tel.nr. 87319. In dien er tijdelijk geen volkstuinen vrij zijn, kunnen de namen van belangstellenden op een wacht lijst worden geplaatst. W het invullen van formulieren; en het verwijzen naar andere instellingen. De totale opleidingsduur van de afdeling SA is drie jaar. Het eer ste is een basisjaar. Daarin wor den de leerlingen onder meer voorbereid op een langdurige stage (circa 35 weken) in het tweede jaar. Het derde jaar wordt volledig op school doorge bracht. De leerling concentreert zich dan op de afsluiting van de opleiding door middel van examens. Wat zijn nu de extra's in vergelij king met andere opleidingen? Deze meerwaarde ligt vooral in het feit dat de leerling in de loop van de opleiding specifieke ken nis opbouwt op het gebied van: arbeidsrecht; sociale voorzieningen; sociale vaardigheiden; automatisering; personeelsvoorzieningen; administratie en dergelijke. Kortom: een opleiding die in deze tijd staat. Een, waar je veel leert en waar veel wordt overlegd met instellingen en bedrijven om de opleiding zo goed mogelijk aan te laten sluiten op de praktijksituatie. Misschien iets voor jou, de MDGO-SD? Neem dan eens contact op met de school. Het adres: Troelstraweg 2. De te lefoonnummers: 60867 en 68367. Je kunt rustig stellen dat hèt pro bleem in het basisonderwijs mo menteel de veelbesproken rege ling van de wachtdagen bij ziek te van onderwijzers is. Zoals u weet heeft de minister van on derwijs bepaald dat bij ziekte van een onderwijzer de eerste een of twee dagen van zijn of haar afwezigheid er geen ver vanger voor de klas mag komen. Er zijn dus verplichte "wachtda gen", daarna mag er pas een vervanger komen. Natuurlijk geeft dit op de doorsnee basis school veel problemen. Er kan al tijd een leerkracht - of nog erger, méér dan een - ziek worden of bijvoorbeeld naar een cursus moeten. De school zit dan gedu rende de eerste een of twee da gen van de afwezigheid van de leerkrachtenmet een of meer groepen kinderen zonder bege leiding. In dergelijke gevallen moeten de kinderen dan door de wel aan wezige leerkrachten worden be ziggehouden binnen de school. Dit kan niet anders dan ten koste van de kwaliteit van het onder wijs gaan. Onderwijskundig kun je dan wel spreken van verloren dagen. Je zou ook de kinderen naar huis kunnen sturen. In Vlis singen heeft de gemeenschap pelijke medezeggenschapsraad van de openbare basisscholen aan de ouders het advies gege ven de kinderen in dergelijke ge vallen thuis te houden. Hoe slecht ik de "wachtdagen"- regeling ook vind, als wethouder van onderwijs kan ik niet op een ander standpunt staan dan dat dit in de praktijk kan botsen met de leerplichtwet. Ouders of ver zorgers zijn namelijk verplicht hun kinderen onderwijs te laten volgen. De gemeente moet daar om zeer terughoudend zijn ten aanzien van zo'n advies. Daar om is nu afgesproken dat er voor wat betreft het openbaar basis onderwijs in Vlissingen de ko mende vier a vijf weken zal wor den bezien hoe dit allemaal in de praktijk zal gaan. Daarna zal er een gesprek komen met de in specteur voor het basisonderwijs over deze zaak. Helaas kan ook de gemeente verder niet anders dan hopen dat met de komende "voorjaarsnota" die het Kabinet zal behandelen deze té ver gaan de bezuinigingsmaatregel zal worden afgeschaft. Iets heel anders nu. Tot mijn wet houdersportefeuille behoort ook het bejaardenwerk. In het kader daarvan'heb ik kortgeleden een gesprek gehad met de gezamen lijke Vlissingse, Oost-Souburgse en Ritthemse ouderenbonden. Het resultaat daarvan is dat nu ambtelijk gewerkt wordt aan een reglement voor een in het najaar te starten Vlissingse ouderen- raad. Deze raad zal dan op het gebied van het gemeentelijke ou derenbeleid een belangrijke ad viesfunctie kunnen gaan vervul len. Onderwerpen waarover de raad zou kunnen adviseren zou den bijvoorbeeld kunnen liggen op de terreinen van verkeer, wo ningbouw of herinrichting van straten, pleinen en parken. Daar bij kan dan vooral worden gelet op het belang voor ouderen bij dit soort zaken. Het is overigens uitdrukkelijk niet de bedoeling dat de ouderenraad zich op het zelfde vlak zal gaan begeven als de reeds bestaande Stichting Welzijn voor Ouderen. Ik zie de op te richten raad meer als een belangrijke aanvulling daarop onder andere ten aanzien van de beleidsadvisering over zaken die strikt genomen niet tot het be jaardenwerk behoren, maar die wel van invloed kunnen zijn op de leefwereld van ouderen. Want we moeten ons realiseren dat de ouderen een steeds grotere groep binnen onze samenleving zullen gaan vormen.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5