HET WAAGGEBOUW: BALANS 17 Grote schoonmaak, kleine prijzen, 8.95 BEKENDMAKING Beplanting in Zeeland Jeugdraad zoekt leden 1.95 79 1.95 1.95 1.29 2.69 1.09 SLECHTS 1 DAG A rch iefeprokkels Tentoonstelling GRANDIOZE SCHILDERIJEN VERKOOP-,, EXPOSITIE" DE VLISSINGER GOMMISS ES IN HKltüKP Woensdag 4 maart 1987 Provinciale staten vergaderen vrijdag 6 maart, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Zoals altijd is ook nu de statenvergadering openbaar. Grond Terneuzen Nieuwe Muziek Bruinisse Kunst Streekplan Inspraak PZEM De slaven curver emmer huishoudspons sorbo huishouddoekjes viledazeem allesreiniger zonder ammonia, 750 ml vloeibaar w schuurmiddel 300 ml als pakket van 11.75 voor curver y^sr afwasbak afwasborstel schuursponsjes vaatdoekjes afwasmiddel m met citroen 500 ml. andy allesreiniger vloeibaar m schuurmiddel als pakket van 11.71 voor Uitsluitend zaterdag 7 maart a.s. van 10.00 tot 17.00 uur in het Strandhotel Boulevard, Vlissingen f 50.- tot f 425.- \vr ABDI J De Zeeuwse beplantingscommissie vergadert maandag 9 maart, 14.00 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissie heeft zich ten doel gesteld uitgangspunten te bepa len voor beplantingen in het buitengebied. Het gaat dan om beplan ting langs wegen, op erven en rond landbouwpercelen. Ook bos jes, die kleiner zijn dan een hectare, zoals vogelbosjes en overhoek- beplanting, horen erbij. Grote boscomplexen vallen erbuiten. De gemeenten, de waterschap pen, de provincie en particulie ren kunnen de uitgangspunten hanteren bij de opstelling van beplantingsplannen. In de nota "Visie landschappelijke beplan tingen in de provincie Zeeland" wordt gesteld, dat aan beplan ting een aantal functies kan worden toegekend. Het land schap wordt erdoor "aange kleed" en de beplanting kan dienen als scheidslijn op recrea tiecomplexen en op boerener ven. Door de beplanting kan ie mand zich oriënteren in het landschap en beplanting biedt mogelijkheden tot natuuronder zoek. Verder kan beplanting dienen als geluidswal, windke- ring, zuiveringsbron van stoffen in de lucht en als aahduider van bodem- of luchtverontreiniging. Ook de houtproduktie is een functie. In de nota wordt aangegeven, dat beplanting moet voldoen aan visueel-landschappelijke, cultuurhistorische en ecologi sche voorwaarden. Hoe iemand de omgeving er vaart, wordt in belangrijke mate bepaald door het landschaps beeld. Een gewichtig element daarin vormt de beplanting. Het platte van Walcheren ziet er bij voorbeeld heel anders uit dan de Zak van Zuid-Beveland. Per gebied kan daarom het best worden bekeken welke beplan ting aansluit op de herken baarheid. Een aantal functies van beplan ting is gaandeweg veranderd en in sommige gevallen helemaal verdwenen. Geriefhout voor het maken van klompen en be zems is niet meer nodig. Be schutting voor de wind en af scheiding voor vee komen nog wel voor. Het patroon en het karakter van de huidige beplanting verwijzen nog wel naar deze en soortgelij ke functies. Beplanting is in zul ke gevallen van cultuurhistori sche betekenis en dient behou den te blijven. Landschappelijke beplanting moet kunnen functioneren als zelfstandige leefgemeenschap. Om dat te bewerkstelligen wordt in de nota aangegeven, dat de bodemontwikkeling gunstig moet zijn, dat er grote afwisseling moet zijn in de soor ten beplanting en dat ervoor moet worden gezorgd, dat de ene soort niet de gelegenheid krijgt andere te overheersen. Bij dit alles moet rekening wor den gehouden met ander ge bruik van het buitengebied. Er moet zo weinig mogelijk hinder ontstaan voor het grondgebruik in de landbouw en bij beplan ting langs wegen moet natuur lijk de verkeersveiligheid wor den meegewogen. Ook bij de recreatie zijn er tegenstrijdige belangen. Meer beplanting ver hoogt de aantrekkelijkheid van een kampeerterrein, maar de campinghouder verliest daar aan staanplaatsen. In de nota wordt geschreven, dat het beplantingsassortiment het best kan worden bepaald aan de hand van wat goed ge dijt op de Zeeuwse grond. Daar door wordt het beplantingska rakter versterkt, is de kwaliteit van de beplanting goed en zijn de onderhoudsmogelijkheden gunstig. Belangrijk element daarbij is uiteraard de functie die aan de beplanting moet wor den toegekend. Windsingels, vragen om andere beplanting dan struwelen in open polders. Maandagmiddag stelt de Zeeuwse beplantingscommis sie de uitgangspunten vast. In de commissie zijn vertegen woordigd de provincie, staats bosbeheer, de gewestelijke raad voor Zeeland van het land bouwschap, rijkswaterstaat, de Zeeuwse waterschapsbond en de vereniging van Zeeuwse ge meenten. De voorzitter van gedeputeerde staten - dat is de commissaris der koningin - houdt vrijdag 6 maart, 11.30 uur, openbare zit ting. Aan de orde is een be zwaarschrift van een inwoner van Kortgene tegen de beslis sing van de gs-voorzitter op een aanvraag voor spoedshalve bijstand. Het gaat om een Arob- bezwaar. De zitting wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. I EUWS Staten vergadering De staten krijgen een overzicht voorgelegd van de aan- en ver kopen en ruilingen van grond en van pachtontbindingen in de tweede helft van vorig jaar. De provincie kocht toen in totaal ruim drie hectaren en verkocht bijna zeven hectaren grond. De transacties waren alle het ge volg van wegenaanleg of - verbetering* De gemeente Terneuzen heeft de provincie gevraagd een deel van de weg Terneuzen-Axel (Oudelandseweg), de Zaamslagseweg en een deel van de Koudepolderstraat bij Hoek in eigendom, beheer en onderhoud te krijgen. De wegen zijn nu van de provincie, maar in verband met de bouw van het streekziekenhuis heeft Terneu zen om de overdracht gevraagd voor wat de eerste twee be treft. Het deel van de Koudepol derstraat bij Hoek ligt binnen de bebouwde kom en ook hier ligt het in de rede de weg aan de ge meente over te dragen. Het voorstel aan de staten is voor de jaren 1987 tot en met 1989 jaarlijks een subsidie te verlenen. Voor het lopende jaar gaat het om anderhalve ton ap paraatskosten en 35 mille voor investeringen in het bureau van de stichting Nieuwe Muziek. Het dagelijks bestuur van de provincie schrijft aan de staten, dat een commissie van landelij ke deskundigen de activiteiten van Nieuwe Muziek heeft on derzocht en dat mede aan de hand van de uitkomsten van dat onderzoek een beleidsplan is gemaakt tot en met het jaar 1990. Volgens gedeputeerde staten kan de toekomst van Nieuwe Muziek met vertrouwen tegemoet worden gezien. Voor de bibliotheek in Bruinisse wordt een bedrag van twintig mille gevraagd om mee te doen in het geautomatiseerde uitleen- en catalogussysteem van de Zeeuwse openbare bibli otheken. De vrijwilligersbiblio- theek van Bruinisse moet een openbare bibliotheek worden en met dit bedrag kan hieraan een steentje worden bijge dragen. De staten wordt gevraagd ruim 195 duizend gulden uit te trek ken voor het provinciaal beel dende kunstbeleid in 1987. Daarvan moet ruim een ton worden besteed aan kunstaan kopen door de provincie. In dit bedrag zit veertig duizend gul den, die al voor kunstaankopen was bestemd en die niet onder het nu gevraagde krediet valt. Zestig mille is bestemd voor het huren van kunst voor de Het voorontwerp-streekplan Zeeland is becommentarieerd in een overleg- en inspraakronde. In totaal kreeg de provincie 132 reacties. Een deel daarvan is overgenomen en aan provincia le staten wordt gevraagd of zij zich met de uitgangspunten van het voorontwerp kunnen vere nigen. Als dat het geval is kan het plan verder worden uitge werkt, waarna het ontwerp eind dit jaar of begin volgend jaar ter visie kan worden gelegd. In het streekplan wordt aange geven hoe de ruimte in Zeeland het best kan worden verdeeld, hoe de uitbreiding van dorpen en steden het best kan gebeu ren, hoe de wegenstructuur moet zijn en dergelijke. kunstuitleen en 75 mille voor subsidies op kunstaankopen en kunstopdrachten door particu lieren, bedrijven en gemeenten. Gedeputeerde staten hebben een lijst gemaakt van provincia- De Zeeuwse jeugdraad zoekt nieuwe leden. De Zeeuwse jeugdraad is advi seur van de provincie en de ge meenten op het gebied van jeugdzaken. Die jeugdzaken kunnen variëren van onderwijs tot huisvesting en van sociaal- cultureel werk tot het omgaan met alcohol. De jeugdraad doet verder aan onderzoek en hij ontwikkelt nieuw beleid voor jeugd en jon geren in de provincie. De nieuwe leden worden vooral gezocht onder mensen, die jon ger zijn dan dertig jaar, die in Zeeland wonen en die ervaring hebben op het gebied van jeugdwelzijn. Als de adspirant- leden binding hebben met jon gerenorganisaties is dat een pré. Bovendien wordt vrouwen gevraagd zich als jeugdraadslid aan te melden. Vrouwen zijn nu in de Zeeuwse jeugdraad onder vertegenwoordigd. De vergaderingen van de jeugd raad worden in het openbaar gehouden. Gewoonlijk zijn er rond de vijf vergaderingen per jaar. Voor speciale projecten wordt samengewerkt met andere or ganisaties, zoals het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs. Ie plannen, waarop in de loop van het jaar inspraak kan wor den gegeven. Het gaat om plan nen in de volksgezondheid, over het milieubeheer, verkeer en vervoer, emancipatie en woon wagencentra. De staten wordt gevraagd met de lijst in te stemmen. Op 20 maart vergaderen de aandeelhouders van de nv PZEM. De provincie is aandeel houder en de vertegenwoordi gers van de provincie moeten weten welk standpunt zij op die vergadering moeten innemen. De aandeelhouders praten over de inspectie van de kerncentra le bij Borssele door het Interna tionale Atoom Energie Agent schap. Verder moet een beslis sing worden genomen over deelneming van de PZEM in de nv Gemeenschappelijk Kolen- bureau Elektriciteitsbedrijven. De beraadslagingen van provin ciale staten kunnen 6 maart vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Het lidmaatschap van de jeugd raad valt onder het vrijwilligers werk. Er valt dan ook niets te verdienen. Wel worden reis- en verblijfkosten vergoed. Nadere informatie kan worden gevraagd bij de medewerkers van de Zeeuwse Jeugdraad, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Middelburg, 01180 - 33024. De medewerkers Jan Hund- scheid en Willem-Jan Hoekstra zijn privé telefonisch bereikbaar onder de respectievelijke num mers 01180 - 16209 en 01180 - 27529. H Vanaf 5 maart is in de Kapittel zaal van het Abdijcomplex in Middelburg een tentoonstelling over de inrichting van het bin- nengebied Lange Noordstraat- Sint Sebastiaanstraat in Middel burg te zien. Het gaat om ontwerpen van tuin- en landschapsarchitecten, die zijn ingezonden ter gelegen heid van de prijsvraag die de Rijksgebouwendienst heeft uit geschreven bij het 65-jarig bestaan, vorig jaar september. De opdracht was het gebied achter het nieuwe gewestelijke arbeidsbureau in Middelburg aan de Sint Sebastiaanstraat in te richten. Bij de opening van de ten toonstelling deze week, woens dag, is de prijswinnaar bekend gemaakt. Het winnende ont werp en die van de concurren ten zijn tentoongesteld in de Ka pittelzaal, Abdij 9, Middelburg. De expositie duurt drie weken en is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 1 3.30 tot 16.30. De ingang van de Kapittelzaal is bereikbaar via het voorlichtingscentrum van de provincie, Abdij 9. H Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Met ingang van 1 januari j.l. werd de beeldende kunstenaarsregeling BKR, beëindigd. Tot I juli geldt een overgangsregeling. Nadat deze, oorspronkelijk als "contraprestatie" opgezette regeling de laatste jaren steeds verder was uitgekleed is dan nu definitief het doek gevallen. Wat dit voor consequenties heeft voor het Middelburgse BKR-centrum, de kunstuitleen, is nog niet geheel te overzien. De gemeente is in ieder geval vastbesloten deze voorziening te handhaven. Een goede zaak lijkt ons. Sedert 1 december 1984 bestaat dit gemeentelijk BKR-centrum, genaamd "Balans 17". Een team van enthousiaste vrijwilligers en één beroepskracht houden zich niet alleen met de uitleen van kunstwerken bezig, maar verzor gen tevens zo'n 6 a 8 tentoonstel lingen per jaar, in een volwaardi ge expositieruimte, waar men vrijelijk in en uit kan lopen gaat goed. Het met het centrum (de aantallen abonnees van de kunstuitleen nemen toe), te vin den is op de eerste etage van het zogenaamde Waaggebouw, Ba lans 17. De Middelburgsche Com mercie Compagnie kocht dit ge bouw, "een huis achter de Ba lans", kort na 1720 aan voor een bedrag van 1200 gulden. Sinds dien heette het "Commercie- huis". In de beginperiode van de compagnie diende dit Commer- ciehuis, ook wel Commercieka- mer geheten, tot vergaderplaats van de directie en tot kantoor van de opperboekhouder, de kassier en andere bedienden. Tevens deed het dienst als pakhuis van koloni ale waren, waarin de compagnie handelde. Overigens waren dat niet de enige handelprodukten van de Middelburgsche Commer cie Compagnie, want deze han- 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- delsmaatschappij werd vooral be kend door de beruchte driehoeks- handel. Dat wil zeggen dat men met "spiegeltjes en kraaltjes" (in werkelijkheid trouwens geen waardeloze rommel, maar vooral textiel, geweren, buskruit en ster ke drank) naar Wesy-Afrika voer, daar werd de lading geruild voor "kroesvee" (negerslaven). De slaven bracht men over de At lantische Oceaan naar de West, waar ze verkocht werden. Van de opbrengst werden koloniale pro- dukten aangeschaft (suiker, kof fie, tabak, cacao), die naar het moederland getransporteerd wer den. Hoewel deze handel wissel vallig was mogen we toch wel aannemen dat er heel wat geld mee is verdiend. De Commercie Compagnie bleef bestaan tot 1889, zij het in latere jaren uitslui tend als scheepswerf. Op 31 oktober 1822 verkochten de direkteuren van de Commercie Compagnie het Commerciehuis aan de stad Middelburg. Nadat de oude in 1526 gebouwde Balans (het waaggebouw) op het gelijk namige plein in 1823 was afgebro ken kreeg het voormalige Com merciehuis de functie van waag gebouw. In de waag bevonden zich de stedelijke balansen, waar mee van overheidswege koopwa ren en soms ook vee gewogen werden. Op grond daarvan werd het weeggeld, een stedelijke be lasting, bepaald. Elke stad in ons land kende, zeker ten tijde van de Republiek, een eigen Waag of Ba lans. Over de wederwaardigheden van Balans 17 in de 19de eeuw is weinig bekend. Begin twintigste eeuw werd het gebouw overge daan aan het Rijk. Tot 1979 is het door het Ministerie van Defensie gebruikt als depot voor de Genie. Daarna kwam de benedenverdie ping in gebruik bij de beeldhou wer Peter de Jong, die er zijn ate lier vestigde, en bij de Provinciale Archeologische Dienst, die tevens in een bijgebouw een onderko men vond. Zoals in de aanhef van dit artikel al gezegd kwam in 1984 het BKR-centrum op de eerste etage, met een opslagruimte voor de kunstwerken op zolder. En hoewel het voortbestaan van de artotheek zeker lijkt is het nog niet bekend of dat ook in het in oorsprong 18de eeuwse Commer ciehuis c.q. Waaggebouw Balans 17 zal zijn. 10 liter, wit/grijs/rood/beige dweil wit per stuk 10 stuks per stuk Prijswijzigingen t.gv overheidsmaatregelen en/of van fabrikantenzijde voorbehouden. wit/beige/rood of grijs plastic 10 stuks badstof, 2 stuks flacon 750 ml 300 ml Geldig t/m zaterdag 7 maart 1987. LEKKER WINKELEN VOOR MINDER GELD Glacissenstraat 22 Vlissingen 4-10-11 Schitterende collectie olieverfschilderijen van diverse kunstschilders o.a.: Roelandt-Pijnenburg, Paymans en anderen. Met certificaat van Echtheid. Let op: Prijzen kompleet met prachtige lijsten van Wij laten u zien dat een mooi schilderij niet duur hoeft te zijn en voor ieder een tot de mogelijkheid behoort. Toegang vrij met gratis kopje koffie. DOOR PETER SUNKE T)E TVAA EK SO HUT TXX. S HOT TT MIDDXJLBU TLC t

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13