in Midden Zeeland Van Damme op zoek naar talent voor Zeeuws plat 'Rendez vous' in Vestzak theater Peter Faber ligt overhoop met de liefde in 'Cupido' 'Down bij law' 26 febr. - 4 maart FILM PODIUM EXPOSITIE CHIQUE GALA'S IN HOTEL ARNEVILLE Pianovirtuoos Brackman verzorgt pianorecital Onbenul troef in 'Wise guys' Lezen Sukkels in De Klos VREEMD GAAN IN HET KAN Zeeuws plat "DE GROTE ZEIK..' IN MIDGARD AMAZING STROOPWAFELS IN NIEUW EN ST. JOOSLAND Romans die méér doen dan ontspannen Do. 26 febr. t/m wo. 4 mrt. KINDER BOEKEN Het is chique. "Maar er is een publiek voor", meent hij. Om er toch zeker van te zijn dat er belangstelling is uit de hoek van mensen die best hun beurs willen trekken voor evenementen die qua ambiance boven het gemiddelde liggen, neemt hij twee keer de proef op de som. Gala classique staat voor 28 maart aan staande op het programma en het Gala van de mode is een week er na (3 april) gepland. Ben van Damme, uitbater van het vier sterren hotel Arneville in Middelburg, weet waarover hij spreekt. In de jaren 77-78 organiseerde hij als eigenaar van hotel het Streef- kerkse huis in Zoutelande soort gelijke avonden. Pia Beek en de Dutch swing college band waren toen onder andere gasten van het etablissement aan de Zeeuwse ri- vièra. Dus: "Dat was een succes. Ik verwacht dat het daarom ook hier in Arneville een succes wordt". Praten met Ben van Damme is vooral luisteren naar positieve verhalen. Het gaat goed met zijn hotel aan de rand van Mid delburg. De overstap van de bescheiden eet- en slaapgelegenheid - De Lamme Goedzak - aan de Vlis- singse boulevard naar een hotel met wel twintig man personeel zo'n jaar geleden was groot, maar groeide hem niet boven het hoofd. Kamers en tafels zijn re gelmatig vol. En het keukenper- soneel wordt mond-op-mond ge roemd in talrijke Zeeuwse krin gen. "Wat ik eigenlijk pas veel la ter had gepland, heb ik nu al moe ten doen." En in dat kader moet ook het initiatief worden gezien om gala-avonden te organiseren. Bernd Brackman Bernd Brackman verzorgt vrijdag 27 februari een pianorecital in de Middelburgse Concertzaal. Vanaf 20 uur speelt hij werken van Cé- sar Franck, Ludwig van Beetho ven, Maurice Ravel en Alexander Nicolaevitch Scribian. Brackman voltooide vorig jaar zijn pianostudie aan het Swee- linck conservatorium bij Jan Wijn. Voorheen had hij les van andere bekende leraren. De eerste gestructureerde toetsenberoering vond plaats onder het toeziend oog van zijn moeder die pianole rares was. Talrijke keren trad hij al op als solist. Ook verzorgde hij pianore citals. Tijdens concoursen oogstte hij vele successen. Brackman is 27 jaar oud. Ben van Damme Chique avonden zoals de mode en het eten bij kaarslicht met licht klassiek werk staan vast. Daar naast is Van Damme op zoek naar Zeeuwse conferenciers voor de luchtige afdeling gala. "Zeeuwse talenten", licht hij toe. "In de vorm van Zeeuws plat. We kennen allemaal Rien de jonge en Dries van Baren. Die zijn een be grip in Zeeland geworden. Dat ras sterft langzaam uit. Ongetwijfeld is er ook een groot aantal jonge ren die zich op de weg van het Zeeuwse plat begeven en originele conferences kunnen verzorgen. Als ik voldoende deelnemers heb wil ik een gala van de humor or ganiseren. In puur Zeeuws dia lect. Ik hoop dat mensen na het lezen van het artikel in jullie krant reageren. Ik ben trouwens ook nog van plan om een aantal ad vertenties te zetten". Het eerste gala is dus zaterdag 28 maart. Van Damme koos voor een trio jongeren dat ondanks de leeftijd al veel concert-ervaring heeft. Het zijn de Vlissingers Maurice Heugen (fluit) Marianna Boer (piano) en de Amsterdamse celliste Monique Heidema. Boer en Heidema studeren op het Sweelinck conservatorium in Am sterdam en Heugen hoopt zich weldra bij dat tweetal in Amster dam te voegen. Hij volgt nu een Een kleine greep van wat de va derlandse pers over 'Rendez vous' van Feike Boschma en Rob van Houten schrijft: 'verrassend', 'superieur poppenspel' en 'ver fijnde theaterontmoeting'. Vrij dag 27 en zaterdag 28 februari treedt dit duo op in het Vestzak theater in Vlissingen. Mimespeler Rob van Hooten en marionettenspeler Feike Bosch- ma. Een artistieke ontmoeting van twee grootmeesters en alom geroemd vanwege hun creativi teit. 'Rendez-vous' bestaat uit een aantal losstaande droomfragmen- ten en Feike Boschma heeft maar weinig ruimte nodig om een illusie op te roepen; wat Rob van Hou ten met zijn mimespel brengt is genoegzaam bekend. Rendez- vous is een theaterprogramma dat doordacht en origineel is. Mime en poppenspel zijn hier dan ook bij uitstek mogelijkheden om de fantasie te prikkelen en het is ei genlijk net of je weer even in de kijkdoos van je kinderjaren kijkt. Rendez-vous begint om 30.00 uur. opleiding in Vinkeveen en in Leiden. Het gala van de mode wordt in houdelijk een Zeeuwse aangele genheid. De betere modezaken uit Middel burg en Oost-Souburg tonen er op vrijdag 3 april hun nieuwste collecties. De presentatie is in handen van een befaamde show groep met twaalf professionele mannequins en dressmen. Het is dezelfde groep die ook shows voor de Tros verzorgt. En om het geheel vlekkeloos te laten verlo pen is de belichting in handen ge geven van een NOS-team. Opzet bij deze gala's is dat er een goede sfeer heerst, waarbij een vast menu met meerdere gangen wordt geserveerd. 'Cupido' wordt aangekondigd als 'het allesomvattende nieuwe solotoneel' van Peter Faber. De acteur is twee keer te zien in Zeeland. Dinsdag 3 maart treedt hij op in de Middelburg se Schouwburg en op woensdag 4 maart is Faber te gast in de Prins van Oranje in Goes. Bei- Drie mannen, één cel Na lang wachten is dan nu eindelijk de Zeeuwse première van de nieuwe film van Jim Jarmusch: 'Down bij law' met in de hoofdrollen Tom Waits, John Lurie en het Italiaanse komische wonderkind Roberto Benigni. De film is te zien in Meccano Middelburg op donderdag, zondag tot en met woensdag om 20.30 uur en vrijdag en zaterdag om 20 uur. 'Down by law' wordt bepaald door drie figuren en die drie wor den weer sterk bepaald door de acteurs die hen spelen. Niemand anders dan de popartiest Tom Waits had de aan Lager wal ge raakte, somber neuriënde discjoc- key Zack kunnen spelen. Alleen de musicus John Lurie is geschikt om de onverstoorbare souteneur Jack te vertolken. Hoewel ze ge noeg op hun kerfstok hebben, ko men ze allebei onschuldig in de gevangenis terecht waar ze een cel delen. Cynisch, zo zwijgzaam mogelijk en zonder enige hoop, slijten ze er hun dagen waarbij ze elkaar steeds meer irriteren. Hun principiële levensmoeheid wordt doorbroken door de komst van Roberto. Roberto kan niet anders dan spontaan reageren en doet dat met de Amerikaanse zinnetjes die hij gedurende zijn verblijf opvangt. Uiteindelijk danken Jack en Zack het aan Roberto dat ze uit de ge vangenis kunnen ontsnappen. Peter Faber als Cupido de keren begint het solospel om 20 uur. Liefde speelt - zoals de naam het al zegt - een grote rol in dit stuk. Maar ook duiken er ver wante figuren als 'de tijd' en 'de vrouw' uit de coulissen. Ra zendsnelle costuumwisselingen stellen Peter Faber in staat van de ene rol in de andere te schieten. De voorstelling gaat over een ontdekkingsreiziger die het adres van de vrouw van zijn le ven kwijt is en met de tijd over hoop ligt. 'Cupido' werd geschreven door Peter Faber en Rob Chrispijn. DONDERDAG 26 FEBRUARI VRIJDAG 27 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. "Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Dutch treat the Simon van Conem besteedde er aandacht aan in zijn tv- programma en de stukjes die op de beeldbuis vertoond werden ga ven in ieder geval de nodige pret. 'Wise guys' want daar gaat het om, is een film van Aaron Russo en de hoofdrollen worden gespeeld door Danny De Vito, Joe Piscopo, Harvey Keitel en Ray Sharkey. De film is te zien in Alhambra I Vlissingen op vrij dag, zaterdag en zondag om 19 De film handelt over twee vrien den die al jaren op de onderste sport van de ladder naar succes staan. De vraag is echter succes waarin? Het wordt al vlug duide lijk: in de misdaad, want hoe dan ook, die schijnt tóch te lonen. Tenminste.... Als de makkers proberen om met een belachelijk plan eindelijk eens wat hogerop te komen dreigen ze met een enorme klap weer terug naar 'af' te gaan, naar de on derste sport van de ladder. In het jongerencentrum Midgard vindt het popconcours 'De grote prijs van Nederland' een 'opge blazen, kwasi interessant' gebeu ren. Als parodie daarop presen teert men in Middelburg vrijdag 27 februari 'De grote zeik van Ne derland' waarin - zo wordt voor speld - de 'Grote prijs..' aan de kaak wordt gesteld. Het Middelburgse alternatief is optredens van zes bands die wor den beoordeeld door een jury. Een hypernerveuze irritante pre sentator praat de optredens aan elkaar. Zoals duidelijk zal blijken gaat het om een parodie. De op tredende bands zijn: Indirect, The vernon waiters, The lunatics, Ya hoo, God met ons en Passionate Hartless. 'De grote zeik...' begint om 21 uur. Dolly Dots' 20 uur."Meccano Middelburg 'Down by law' 20.30 uur. "Electro Midelburg 'De aan- slag' 20.30 uur. VRIJDAG 27 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen 'Wise guys' 19 uur.'Blonde Dolly' 21.30 en 23.30 uur. "Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 19 en 21.30 uur.'Doll face' 23.30 uur. "Grand Theater Goes 'Dutch treat the Dolly Dots' 19 uur. '9Vi weeks' 21.30 uur. "Meccano Middelburg 'Down by law'20 uur. 'Aliens' 22.30 uur. "Electro Middelburg 'De Aanslag' 20.30 uur. *'t Beest Goes 'Ginger en Fred' 21 uur. ZATERDAG 28 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'Wise guys' 19 uur. 'Blonde Dolly' 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Flod der' 14, 19 en 21.30 uur."Grand Theater Goes 'Dutch treat the Dolly Dots' 14 en 19 uur. '9Vi weeks' 21.30 uur. "Meccano Mid- delburg 'Down by law' 20 uur. 'Aliens' 22.30 uur. 'Fantasia' 15 uur. "Electro Middelburg 'De Aanslag' 20.30 uur. ZONDAG MAART "Alhambra I Vlissingen 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'Wise guys' 19 uur. 'Blonde Dolly' 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Flod der' 14, 19 en 21.30 uur."Grand Theater Goes 'Dutch treat the Dolly Dots' 14 en 19 uur. '9V2 weeks' 21.30 uur.*Maccano Mid delburg 'Fantasia' 15 uur. 'Down by law' 20.30 uur. MAANDAG 2 MAART "Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. "Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Dutch treat the Dolly Dots'20 uur. "Meccano Middelburg 'Down by law' 20.30 uur. 'Pinkeltje' 15 uur. DINSDAG 3 MAART "Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur."Alhambra II Vlis singen 'Flodder '20 uur. "Grand Theater 'Dutch treat the Dolly Dots' 20 uur. "Meccano Middel burg 'Pinkeltje'15 uur. 'Down by law' 20.30 uur. "Electro Middel- burg 'De aanslag' 20.30 uur. WOENSDAG 4 MAART "Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. "Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Dutch treat the Dolly Dots' 14 en 20 uur."Meccano Middelburg 'Pin keltje' 15 uur. 'Down by law' 20.30 uur."Electro Middelburg 'Garde a vue (ZVU) 20.30 uur. J Pleuni Touw en Hugo Metsers Twee mensen bedriegen de boel. Een keer per jaar liegen ze tegen hun gezin en smeren hem naar een hotel. Daar storten ze zich in een buitenechtelijke relatie. Dat is in de notedop het verhaal van 'Het kan vreemd gaan', een komedie van Bernard Slade, die zaterdag 28 februari wordt gespeeld in de Schouwburg in Middelburg. In de hoofdrollen spelen Hugo Metsers en Pleuni Touw. Het huwelijksavontuur be gint om 20 uur. Het is bijna tien jaar geleden dat een succesvolle samensmelting ontstond tussen Touw en Met sers. In de productie "De stoei- poes" traden ze 200 keer op. De drie mannen in één cel, v.l.n.r. Tom Waits, John Lurie en Rober to Benigni. Ook daarna wijzen ze hem meer malen geërgerd af, maar door zijn grenzeloze spontaniteit en inven tiviteit krijgen ze kans op een re delijk voorspoedige toekomst. Roberto zal duidelijk nog lang en gelukkig leven. Zack en Jack lo pen samen weg tot bij de eerste splitsing in de weg. Daar wande len ze gescheiden verder en als ze niet gestopt zijn dan wandelen ze nu nog. 'The amazing stroopwafels' - on der meer bekend van het Straat festival in Vlissingen - treden za terdag 27 februari op in de Merel hoeve aan de Langeweg 3 in Nieuw en St. Joosland. Twee uur - vanaf 22 uur combineert het tweetal op ongedwongen manier muziek en humor. De Amazing stroopwafels begon nen in 1979 als straatartiesten. Als een vrolijke wervelwind draaft de groep door Nederland en België en belandt uiteindelijk ook op de podia, waarbij het be kende bruiloft en partijenwerk eveneens werd meegenomen. *Het duo: Wim Kerkhof en Rien de Bruin, samen The amazing stroopwafels. "Pianorecital door Bernd Brack man, Concert- en Gehoorzaal, Middelburg, 20 uur. "'Rendez-vous', mime- en mario nettenspel, Vestzaktheater, Vlis singen, 20.30 uur. *'De grote zeik van Nederland tour', Midgard, Middelburg, 21 uur. "'Gilgamesj', Bar American, Middelburg, 21.30 uur. *'De amazing stroopwafels', .Restaurant de Merelhoeve, Nieuw- en St. Joosland 20 uur. ZATERDAG 28 FEBRUARI "'Het kan vreemd gaan', (kome die), Schouwburg, Middelburg, 20 uur. 'Rendez-vous', mime- en mario nettenspel, Vestzaktheater, Vlis singen, 20.30 uur. "'The shrubs' en 'The vozels', 't Beest, Goes, 22 uur. "Johny and the sukkels', café de Klos, Middelburg, 22.30 uur. DINSDAG 3 MAART "Peter Faber met soloprogramma 'Cupido'. Schouwburg Middel- burg 20 uur. WOENSDAG 4 MAART "Peter Faber met soloprogramma 'Cupido'. Prins van Oranje Goes, 20 uur. "Alexandra Radius en Han Ebbe- laar dansen 'op het lijf geschre ven'. Schouwburg Middelburg 20 uur. Een roman lees je vaak alleen voor je plezier. Je duikt in de historie en ziet hoe mensen vroe ger hebben geleefd. Je proeft de spanning van een avonturenro man. Of je gaat op ontdekkings reis in een andere streek of land. Er zijn ook romans die meer ge ven dan goede ontspanning. Ze geven je inzicht in het leven van anderen en zijn belangrijk voor je eigen gevoelsleven. Hier zijn een paar van deze romans die dus méér doen dan alleen voor ont spanning zorgen. In "Hersendood", geschreven door Hans Meijer-Hörstgen, le ren we een afgestudeerde arts kennen die als neuro-chirurg gaat werken in een ziekenhuis. Anders dan hij verwacht is zijn werk niet alleen gericht op het genezen van aangetaste organen. In de beslo ten wereld van het ziekenhuis worden vetes tussen artsen soms letterlijk boven de operatietafel uitgevochten. In deze autobiogra fische roman worden onzekerhe den, pesterijen en de machtswel lust binnen de muren van dit zie kenhuis op een heel direkte ma nier beschreven. Uitgave BZZ- TöH in Den Haag. Prijs 24,50. 'De dood van tante Miesje' is een boek waarin de nu ongeveer vijf tigjarige auteur Anton Tellegen het verhaal vertelt van zijn jeugd. Door de verzetsactiviteiten van zijn ouders komt hij in een Duits gevangenkamp terecht. Na de oo verhuist hij van het ene pk :zin naar het volgende. Tot hij nte Miesje ontmoet, een jonge joodse vrouw. Ze heeft zelf ook veel meegemaakt en voelt hem goed aan. Zo helpt ze hem op zijn reis naar de volwassen heid. Deze boeiend geschreven ro man is een uitgave van de Toorts in Haarlem (prijs 24,90). Cyriel Buysse, de schrijvende Vlaamse baron, vertelt in zijn boeken vooral over het harde le ven van "de kleine luiden" van het Vlaamse platteland in het be gin van deze eeuw. Hij schreef voor zijn tijd ongewoon hard en gedurfd en kreeg veel kritiek. Zijn verhalen over de ruige "bie zenstekker' en de bange boer Per- mentier die wegens meineed in de gevangenis komt zijn bijzonder realistisch. In "De Lente" (even als zijn boek "Tantes" voor de televisie bewerkt) wordt zijn toon milder. Het is goed dat er van de ze grote schrijver over de Vlaamse mens nu een aantal van de beste romans en verhalen is gebundeld. Uitg. Tor/BV - Almere. Prijs 49,50. "Je bent maar een mens" is de eerste roman van Sera Anstadt. Ze schreef al eerder "Al mijn vrienden zijn gek", de lotgevallen van een gestoorde jongen, dat al tien drukken beleefde. Ook "Een eigen plek, de verhalen van een opgejaagde jeugd" werd zeer po sitief ontvangen (derde druk). "Je bent maar een mens" is een roman over het leven tussen twee tijden: drie mensen hebben in hun jeugd schokkende gebeurtenissen beleefd. In dit boek wordt indrin gend beschreven hoe elk van hen probeert deze ervaringen te ver werken. Uitgave BZZ-TóH in Den Haag (prijs 25,—). MIDDELBURG Balans 17. Van Til, schilderijen, wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eric van Straaten, Wout Berger, Paul den Hollander, foto's. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Langeviele 49). Renée Mink, aquarellen en beeldhouw werken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. De Vleeshal (Markt). Jef Geys, vertoning videoregistraties. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). Documentatie over vier eeuwen dominees. Tevens Niek Haak, fotografie met als thema 'kristalgroei: orde en chaos'. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30). Kees van Gilst, tekeningen, hardboard- snedes en lino's. Tevens Tjitske Dijkstra, keramische objecten. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Paul Bartels, Bob Pingen, Piet Diele- man, schilderijen. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOST-SOUBURG Openbare Bibliotheek (Ka naalstraat 58). Jeugdboeken voor kinderen met leesmoeilijkheden, 'Moeilijk lezen, makkelijk toch!' OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietstraat 6). Geprepareer de vleermuizen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Jos Vulto, tekening. Di. t/m vr. 10 tot 12.30 uur, en 13.30 tot 17 uur en za. van 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. door Jan Smeekens Zelfs na herhaaldelijk "lezen" weet ik niet wat me in MONKIE van Dieter Schubert het meest aanspreekt. De perfecte, fijnzin nige aquarellen waar zoveel op te ontdekken valt? Het amusante verhaal dat verdrietig begint, maar heel gelukkig afloopt? De intelligente, hier en daar ook nog met elkaar rijmende kijkgrapjes? Of is het dat allemaal-en nog veel meer samen? Het verhaal in dit prentenboek zonder tekst begint op een koude dag aan het eind van de winter. Tijdens een hevige regenbui ver liest een jongetje zijn knuffelaap je en hoe zijn moeder en hij ook zoeken, Monkie is onvindbaar. Een muizenfamilie heeft hem een holle boom ingetrokken. De die ren beleven veel plezier aan hun speelkameraadje, maar dichten er gauw hun woning mee af als een egel hun staarten voor wormen aanziet. Monkie is dan al deerlijk verminkt en het ravotten van drie egeljongen maakt alles alleen maar erger. Hij wordt ook nog in zet van een fikse ruzie tussen de egels en een ekster. Door de on handigheid van de vogel belandt hij tenslotte in een sloot waaruit een poppendokter hem in de herfst opvist. En eind goed al goed, bij het sleetje rijden ziet het jongetje tussen de andere poppen in de etalage zijn Monkie terug- opgeknapt en weer helemaal de oude. Zoveel geluk komt boven dien nooit alleen: hij krijgt er zelfs twee nieuwe vriendjes bij. Hoe knap dit onweerstaanbare boek in elkaar zit blijkt uit de "hoofdstukindeling" er van. El ke episode in het verhaal is door Dieter Schubert op twee naast el kaar liggende pagina's gehouden. De grote, maar evenwichtige vari atie in het formaat van de prenten laat zien dat dat geen geringe op gave geweest is. Maar liefdevolle moeite beloont zichzelf, want al heel jonge kinderen blijken in staat zelf het verhaal in de pren ten te lezen. En ze zullen er graag de tijd voor nemen, want er valt niet alleen veel te zien, maar ook te fantaseren. Daarnaast bieden de prenten samen ook nog een vrijwel volledig overzicht van wat ze in hun directe omgeving aan planten en dieren tegenkomen. Monkie door Dieter Schubert. Uitgeverij Lemniscaat, Rotter dam. Prijs 19,90. 'Johnny and the sukkels' is de naam van de band die zaterdag 28 februari optreedt in café de Klos in Middelburg. Dit Zeeuwse ge zelschap brengt muziek, waarbij swingende nostalgie de boven toon voert. Over hun muziek zeggen ze: "Als een levende juke-box razen wij muzikale dwazen door de late ja ren vijftig, waarbij de toen beken de krakers het nu nog altijd goed blijken te doen". Het optreden in De Klos begint om 22.30 uur.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7