Paspoorten vraagt vakantiewerkers Subsidie vrijwilligerswerk Rinus Michels razend enthousaist... Een KNVB-alternatief voor 't verdwenen straatvoetbal schooner ibei Noord- en Zuid-Beveland Informatica in Zeeland Verkiezingen in alle staten Verder leren in Zeeland IX BEROEP Woensdag 25 februari 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER De provincie heeft voor 1987 een ton beschikbaar voor sub sidies in het vrijwilligerswerk. Organisaties die met vrijwilli gers werken komen voor een bijdrage in aanmerking. Parti culieren kunnen geen subsidie aanvragen. COM MISSIES Milieu Uitgangspunten Sectoren Kosten Aanvragen Informatie Lezers schrijven... Multatuli ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN ABDIJ IEUWS Bij het bureau paspoorten van de "provinciale griffie worden vakan tiehulpen gevraagd voor het schrijven van paspoorten. Het gaat om de perioden: 23 maart t/m 17 mei (acht weken) 13 april t/m 24 mei (zes weken) 27 april t/m 5 juli (tien weken) 11 mei t/m 21 juni (zes weken) 18 mei t/m 12 juli (acht weken) 25 mei t/m 19 juli (acht weken) De vakantiewerkers moeten steeds voor de hele periode beschik baar zijn. Een andere vereiste is, dat de vakantiehulpen een goed handschrift hebben. De paspoorten worden immers met de hand geschreven. Ook is ervaring op de schrijfmachine een voorwaarde. De vakantiewerkers krijgen een salaris, dat overeenkomt met de minimum-jeugdlonen. Sollicitanten wordt gevraagd een met de hand geschreven sollici tatiebrief te zenden aan de chef van de afdeling personeel en orga nisatie van de provincie, postbus 60014330 LA Middelburg. Ver zocht wordt op de brief en de enveloppe "vakantiewerk" te ver melden. Aanmeldingen worden voor 7 maart ingewacht. De twaalf provincies in Neder land hebben in samenwerking met het ministerie van binnen landse zaken een folder ge maakt met informatie over de verkiezingen voor provinciale staten op 18 maart. "Verkiezingen in alle staten" is de naam van de folder. In het algemene deel wordt ge wezen op het belang van de verkiezingen voor het provinci aal bestuur en het afgeleide be lang voor de landsregering, doordat provinciale staten de leden van de eerste kamer der staten-generaal kiezen. Het tweede deel van de folder bestaat uit een korte beschrij ving van het provinciaal bestuur van Zeeland, welke partijen in provinciale staten zijn vertegen woordigd en welke belangen het provinciaal bestuur namens de Zeeuwse bevolking be hartigt. "Verkiezingen in alle staten" is gratis verkrijgbaar bij de post kantoren en de openbare biblio theken in Zeeland. Ook bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg, telefoon 01180 - 31400 is de folder verkrijgbaar. Bovendien is daar andere infor matie over de provincie en haar bestuur voorhanden. De verkiezingsprogramma's van de politieke partijen kunnen in het informatiecentrum wor den ingezien en er is een lijst met adressen van de politieke partijen, alwaar de verkie zingsprogramma's kunnen wor den opgevraagd. De provinciale raad voor het mi lieu vergadert maandag 2 maart, 14.00 uur, in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Gesproken wordt over het mi lieubeleid en de handhaving van de uitgangspunten daarbij, over de gang van zaken bij milieu effectrapportage en over de in- In Zeeland zijn drie opleidingen in de informatica. Voor schoolverlaters zijn er de opleidingen tot applicatiepro grammeur en tot assistent mi crocomputers van de stichting Zeeuws Instroomproject Schoolverlaters Informatise- ringsberoepen (ZISI), die aan de Streekschool Zeeland in Middel burg worden gegeven. De derde opleiding is het project technische informatica, dat is voering van de wet bodembe scherming. De vergadering van de milieu raad is openbaar. verbonden aan de gemeentelij ke mts in Vlissingen. Vorige week is een folder ver schenen met informatie over de drie opleidingen. Vermeld wordt welke vooropleiding ver eist is, hoe lang de opleidingen duren, om welke vakken het gaat en hoe de stages moeten verlopen. Titel van de folder is "Informatica in Zeeland". De folder is verkrijgbaar bij het Samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten SKOA, Nieuwstraat 2, postbus 2034, 4460 MA Goes, 01100 - 31548. Vrijwilligerswerk is het werk, dat via een organisatie onver plicht wordt gedaan ten gunste van de maatschappij zonder dat er betaling tegenover staat. Overigens is vrijwilligerswerk gelijkwaardig aan betaald werk. Subsidie wordt alleen verstrekt als het gaat om vrijwilligers werk op provinciaal niveau, wat erop neerkomt, dat het werk ten goede moet komen aan in woners van meer dan een ge meente. Het is wel mooi mee genomen als de activiteiten aansluiten op gemeentelijke of plaatselijke projecten. Geprobeerd moet worden ge lijksoortige initiatieven te bun delen. Vrijwilligerswerk op plaatselijk niveau wordt alleen gesubsidieerd, als het gaat om totaal nieuw werk, dat uitstra ling heeft naar andere gemeen ten in de provincie. De provincie heeft een globale verdeling gemaakt in sectoren van vrijwilligerswerk. Zo zou veertig mille kunnen worden be steed aan het sociaal-cultureel werk, nog eens veertig mille aan het maatschappelijk welzijn en de volksgezondheid en twin tig mille aan natuur- en land schapsbescherming. Kosten, die gesubsidieerd kun nen worden zijn: reis- en ver blijfkosten, vergaderkosten, kinderopvang, verzekeringskos ten, kosten van publiciteit, aan schaf of huur van informatie- en documentatiemateriaal en kos ten van controle van boekhou ding en jaarrekening. Gebruik is, dat de subsidie nooit hoger kan zijn dan zeventig pro cent van de werkelijk gemaakte kosten. Alleen bij de reiskosten wordt een uitzondering ge maakt. Als gereisd moet wor den met openbaar vervoer wor den de totale kosten daarvan vergoed. Wordt met de auto ge reisd, dan wordt een vergoe ding van twintig cent per kilo meter gerekend. Uit de regel, dat maar zeventig procent van de kosten wordt gesubsidieerd, blijkt, dat de vrij willigersorganisatie over andere inkomstenbronnen moet be schikken.: Dit is dan ook een voorwaarde om voor subsidie in aanmerking te komen. Organisaties, die met vrijwilli gers werken en menen voor subsidie in aanmerking te ko men, kunnen een aanvraag daartoe indienen bij gedepu teerde staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De aanvraag moet drie maan den voordat met de activiteit wordt begonnen binnen zijn. In het verzoek, dat schriftelijk moet worden gedaan, moet worden vermeld om welke acti viteiten het gaat, welke kosten eraan zijn verbonden en met hoeveel vrijwilligers wordt gewerkt. Over de subsidieregeling is een informatieblad gemaakt, dat verkrijgbaar is bij het bureau voorlichting van de provincie. Abdij 9, 4331 BK Middelburg, 01180 - 31400. Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland heeft zich gepresen teerd in een brochure. De geschiedenis van het ont staan van de twee Bevelanden wordt beschreven. Duidelijk wordt, dat het dijkbeheer van meet af aan een belangrijke rol heeft gespeeld, evenals de uit watering van de polders. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de huidige taken van het waterschap: waterkering, wa terbeheersing, zorg voor de wa terkwaliteit en de wegen. Het schap heeft 120 kilometer bui tendijk en 40 kilometer binnen dijk (het Veerse Meer) te beheren. De lengte van alle wa terlopen in het gebied bedraagt een kleine 2500 kilometer, wat gelijk is aan de afstand Amsterdam-Moskou. Ook de lengte van alle wegen, die het schap onder zijn hoede heeft, is aanzienlijk: rond de duizend ki lometer. Er wordt hard gewerkt aan de zuivering van afvalwater. In 1990 moet het schap over zes zuiveringsinstallaties beschik- Verder leren in Zeeland na ma vo, lbo en havo is een brochure met informatie voor leerlingen, die na het behalen van hun di ploma willen verder leren of te gelijk willen leren en werken: In de brochure is vermeld welke opleidingen er in Zeeland zijn en als opleidingen niet in de provin cie zijn te volgen, dan is vermeld waar zij elders in Nederland zijn gevestigd. Voor scholieren die aan de rand van de provincie wonen, zijn de opleidingen die net buiten de provinciegrens zijn gesitueerd opgenomen. Van alle opleidingen wordt aan gegeven welke toelatingseisen er gelden, hoe lang ze duren, of er stages aan de vervolgoplei dingen zijn verbonden en der gelijke. Er is ook aandacht besteed aan het vormingswerk en aan het leerlingwezen. Scholieren in het voortgezet on derwijs kunnen Verder leren in Zeeland na mavo, lbo en havo kopen via de schooldecaan. Ook is het boekje te koop bij het bureau onderwijs van de provin ciale griffie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31430. De prijs is f 2,50 per stuk. ken en wel bij Wissenkerke, Co- lijnsplaat, Kortgene, Wol- phaartsdijk, Waarde en Kapelle. Bij het waterschap Noord- en Zuid-Beveland werken rond de honderd mensen. In de brochure wordt verder aandacht besteed aan het be stuur en de financiën van het schap. De brochure is verkrijgbaar bij het waterschap Noord- en Zuid- Beveland, Nassaulaan 8, 4461 SX Goes, 01100-41207 (door- kiesnummer). Op dinsdag 3 maart houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten viermaal zitting ter be handeling van beroepschriften volgens de algemene bijstands wet. In drie gevallen zijn beslissingen van burgemeester en wethou ders van Vlissingen in het ge ding. Die zittingen beginnen om 10.00, 10.20 en 10.40 uur. De laatste bijstandszitting die dag begint om 11.20 uur en heeft betrekking op een aan vraag om bijstand van een Hulstenaar. De heer H.M. Fierinck in Vogel waarde krijgt van het gemeen tebestuur van Hontenisse geen vergunning om een hondenken nel te beginnen en hij is het met die weigering niet eens. Hij heeft daarom bij de provincie beroep ingesteld op grond van de wet op de dierenbescher ming. De derde kamer uit gede puteerde staten hoort de partijen -de heer Fierinck en bur gemeester en wethouders van Hontenisse- tijdens een hoorzit ting op dinsdag 3 maart, 11.00 uur. Alle zittingen worden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg gehouden. Zij zijn toegankelijk voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 De Vijf Klavers DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. Zoals eind vorig jaar in de pers te lezen viel zijn er vage plannen om de sociëteit "De vijf klavers" te Ritthem een andere huisvesting te geven dan het tegenwoordige onderkomen. Over het huidige gaat onderstaand stukje. De naam "De vijf klavers" is ontleend aan het wapen van de voormalige gemeente Ritthem dat bestond uit: "een schild van zilver beladen met vijf klaverbladen in natuurlijke kleuren, kruisgewijze geplaatst" aldus vastgesteld door de Hoge Raad van Adel in 1819. Die naam is dus thans zowel op de erin gevestigde sociëteit als op het gebouwtje van toepassing. Op het gebouwtje sinds 1 juli 1966, toen de gemeente Ritthem als zelfstandig orgaan opgeheven werd en bij Vlissingen gevoegd werd. Tot die eerste juli had het ge bouwtje dienst gedaan als raad huis, vergader- annex werkruimte voor het gemeentebestuur. Die functie had het sinds 1883. In die tijd was dat een hele verbetering voor het toenmalige gemeente bestuur. Want vóór 1883 had men niet de beschikking gehad over een eigen vergaderplaats. Tot dat jaar waren de vergaderin gen van het gemeentebestuur van Ritthem in diverse gehuurde pan den gehouden. Althans vanaf 1795. Want vóór dat jaar was er geen sprake van een eigen plaatse lijk bestuur voor Ritthem. Men viel onder jurisdictie (rechtsge bied) van Vlissingen. Nagenoeg gelijk met de komst van de Franse legers begon er voor Ritthem een nieuw tijdperk. Er.kwam een volksvergadering. Deze werd gehouden op 7 mei 1795 in de kerk. Door klokgelui waren de burgers, "het vrije volk' van Ritthem", daartoe opgeroe pen. Tijdens die bijeenkomst werd de eerste gemeenteraad ge kozen. Men moest ook een verga derplaats hebben. Dat kon na tuurlijk niet in de kerk blijven ge beuren. Als vergaderplaats werd gekozen: de huur van een kamer in de her berg van het dorp. Voor die tijd heel gebruikelijk. Zo betaalde men bijvoorbeeld in de Franse tijd aan de eigenaar voor de ka merhuur 80 francs per jaar. Dit bedrag werd later in de 19e eeuw opgetrokken tot 50,per jaar. Vanaf 1 januari 1865 werd de her berg verlaten en ging men naar een kamer in het huis van bakker, winkelier en drankslijter J. Meij- ers. Totdat men, zoals gezegd, in 1883 de gelegenheid kreeg een ei gen gebouwtje te gaan gebruiken. Dat werd het voormalige school gebouw. Er moest echter eerst het nodige verbouwingswerk verricht worden voor het zover was dat het als gemeentehuis betrokken kon worden. Zo werd aan de noordzijde een raam uitgebroken waar een deur voor in de plaats kwam. De oude deuropening van de school werd uiteraard dichtgemetseld en het grote schoollokaal werd in tweeën gedeeld. Het ene deel werd secre tarie en het andere vergaderkamer voor de raad. In 1931 kreeg de "raadszaal" een grondige opknapbeurt. Dit alles ging echter te niet bij de inundatie van 1944. Daar heeft het ge bouwtje erg door geleden. Zoals waarschijnlijk wel bekend is het erg moeilijk zo niet onmogelijk om de zoutinvloeden helemaal weg te werken. Reeds door het ge meentebestuur van Ritthem wer den moedige pogingen gedaan om de gevolgen van de inundatie weg te werken. In 1962 onderging het gebouwtje een grondige opknap beurt. De kosten konden verhaald worden naar aanleiding van de in undatie. Zoals gezegd kwam Ritthem per 1 juli 1966 bij de gemeente Vlissin gen. Deze gemeente liet het ge bouw in 1977 wederom opknap pen. Of 1987 het einde van de "Vijf klavers" zal zijn moeten we afwachten. De meest beoefende sport in Nederland is voetbal. Als het aan de KNVB ligt, komt hierin géén verandering. Er is een tijd ge weest dat de KNVB meer dan 1,1 miljoen leden telde, maar te genwoordig moet rekening worden gehouden met een getal dat nét beneden een miljoen ligt, namelijk 990.000. Deze terugloop is aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor twee/derde deel terug te voe ren tot het feit dat er minder kin deren worden geboren. Het ver der verloop heeft te maken met het ruimer aanbod van mogelijk heden voor de jeugd, zoals disco, binnensporten en de surfplank. Een aantal jaren al zet de KNVB zich in om deze concurrentie met meer kans van slagen het hoofd te bieden. Zo vinden bij de meeste verenigingen intussen alternatieve activiteiten plaats tijdens de win ter. Waar niet zo gek lang geleden de poorten van eind november tot ver in februari hermetisch geslo ten bleven, daar gonst het thans van de activiteiten. Nog een aspect is het feit dat het straatvoetbal niet meer bestaat. De generatie waarvan Johan Cruyff deel uitmaakt is waar- Het is jammer dat in de laatste Archiefsprokkel het magistrale slot van de Max Havelaar ver minkt is opgenomen. Ik meen daarom goed te doen de juiste tekst hieronder te laten volgen in de hoop dat u uw lezers deze tekst niet zult onthouden. Het slot luidt: ...aan U draag ik mijn boek op, Willem den derden, Koning, Groothertog, Prins., meer dan Prins, Groothertog en Koning... KEIZER van 't prachtige rijk van INSULINDE dat zich daar slin gert om den evenaar, als een gor del van smaragd... Aan U durf ik met vertrouwen vragen of het uw keizerlijke wil is: ...dat daarginds Uw meer dan dertig millioen on derdanen worden mishandeld en uitgezogen in UWEN naam? H.G.F. Sasburg De Meesterstraat 79 Vlissingen schijnlijk de laatste geweest die op straat leerde voetballen. Rijen geparkeerde auto's en voortjak kerend verkeer zijn er de oorzaak van dat dit onmogelijk is gewor den. Tegenwoordig voetbalt de jeugd vanaf 6 jaar bij een club en het is niet overdreven erop te wij zen dat clubs en KNVB zich in het verleden te weinig hebben ver diept in de vraag wat men kleine voetballertjes wèl en vooral wat men ze niet kon laten uitvoeren. Zoals al uitgebreid is te zien ge weest op t.v. tracht de KNVB het spelplezier van onze jeugd extra te verhogen met het spel "vier tegen vier'-'. Met vier tegen vier kan de persoonlijke balvaardigheid wor den opgevoerd. Bert van Lingen, de bondscoach die is belast met jeugdvoetbal: "Je kunt het overal spelen". Op een stukje straat waar net even géén auto's staan, op het school plein of op het parkeerterrein van de voetbalclub. Je hebt er weinig ruimte voor nodig en in een land waar het veld nog weieens wordt afgekeurd, is dat nooit weg". "Vier tegen vier" wordt gespeeld door 8 tot 10-jarigen en door 10- tot 12-jarigen. De beste teams bij de vereniging mogen deelnemen aan het kampioenschap van de Afdeling van de KNVB. De Afde lingskampioen en verliezende fi nalisten krijgen een voetbalva kantie aangeboden van een week in het KNVB-Sportcentrum in Zeist. Commentaar van technisch direc teur Rinus Michels: "We waren op straat in de gelegenheid zelf dingen te ontdekken en uit te pro beren. Het enige dat we nodig hadden was een bal en wat jassen die dienst deden als doel. Ik wil niet op de zaken vooruit lopen. Maar als deze actie "vier tegen vier" brengt wat wij ervan ver wachten, dan kan dit uitgroeien tot het alternatief voor het straat voetbal dat nu eenmaal nooit meer terugkomt". KJ v boortoestellen Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13