CJimfa S/iif'ouHafie ALS JE ALLES GOEO BEKIJKT Hflfl GROENEVELD HEEFT OOK VOORU HET BESTE HOORTOESTEL Gedeputeerde Boersma wil provinciale uitleencentra van beeldende kunsten Groeneveld opticiens Groeneveld helpt u beter horen. Woensdag 18 februari 1987 DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Bingo Verkoping Analytische filosofie Rammekenshoek Vrije recreatie: boos Olievervuiling Koninginnedag Kinderfilmmiddag Kruiswerk Trimloop Zomeravondvoetbal Schizofrenie Informatica WH en remonstranten Meer electriciteit Vijver,vreugd Bijzondere kerkdienst Creatieve morgens Alfabetisering Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen. Franyaise en Zélande PCOB Couveusekinderen Klussen voor vrouwen Vrijwilligers Documentatiecentrum kerken Pleegzorgadressen Collectanten Ruil-/verkoopbeurs Pottenbakken/boetseren Eén pastoraat Winterwandeltocht Opruiming Reumapatiënten Kunstzinnige vorming Jongerenkrant Opknappen boerderijen Vrijmetselarij Ouderen onderweg Molukkers Hartstichting Ontwikkelings - samenwerking Klussende vrouwen Sieraden maken Glimlachen Succes Iwirlgroep Hobby's Experimentele dienst Computers en video Videofilm jongeren Moeilijk lezen Onder de titel 'moeilijk lezen, maar toch' wordt in de openbare bibliotheek Oost-Souburg van 16 februari tot en met 9 februari een tentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling brengt jeugdboe ken onder de aandacht die ge schikt zijn voor kinderen met leesmoeilijkheden. Vrouwenfeest Opbouwwerk De Stichting Welzijn voor ouderen in Vlissingen heeft voor dinsdag 24 februari een bingo-middag op het programma staan. Deze wordt gehouden in Bachten Komme aan de Badhuisstraat en begint om 14 uur. Boerenkaas, bloemen, fruit en zelfgemaakte spullen. Die zijn te koop bij de vrouwenvereniging Hadassa op zaterdag 21 februari (10 tot 12.30 uur) in de Zuiderkerk aan de Schoutstraat in Middel burg. De opbrengst van deze ver koping is bestemd voor het te stichten gereformeerd psychia trisch ziekenhuis. Heeft filosofie nog wel een object voor onderzoek? En: kan weten schapsfilosofie nog wel bijdragen tot een beter inzicht in de aard van het succes van wetenschappelijke verklaringen? En: Zijn er nog kwesties die de wetenschap betref fen ten opzichte waarvan filosofen bijdragen kunnen leveren? Die vragen beantwoordt prof. S.J. Doorman (TH Delft) vrijdag 20 februari tijdens een bijeenkomst van het Natuurkundig gezelschap. In de Zeeuwse bibliotheek wijdt Doorman vanaf 20 uur uit over de merkwaardige crisis die de analyti sche filosofie en de analytisch ge oriënteerde wetenschapsfilosofie de laatste decenia van de twin tigste eeuw doormaken. De KNHV (Koninklijke Neder landse natuurhistorische vereni ging) afdeling Walcheren houdt op zaterdag 21 februari een excur sie naar Rammekenshoek. Henk Mandemakers heeft de leiding van deze excursie. Belangstellenden kunnen zich om 14 uur verzame len bij de ingang van het reservaat aan de Rammekensweg. Mande- makers leidt ook een vogelexcursie van de KNHV afdeling Walcheren op dinsdag 24 februari bij het Veerse Meer. Deelnemers voor de ze excursie dienen zich te verzame len bij de Grote Kerk van Veere om 14 uur. De Stichting vrije recreatie (kam peren bij boeren) haalt uit naar de Recron en de ANWB, die bek vechten over de verhoging van de kampeertarieven. Aanleiding is een onderzoek van de ANWB waarin kwam vast te staan dat de kampeerders geconfronteerd wor den met drie procent prijsstijging. Kamperen is volgens vrije recrea tie een elite-zaak aan het worden, waaraan 'onze mensen niet deelne men'. Boos is de organisatie ook dat de ANWB het feit dat de boe ren de prijzen voor een stand plaats niet verhoogden in het on derzoek negeerde. De afgelopen vijf jaar stegen de kampeertarie ven met 21 procent. Een standaard-gezin (echtpaar met twee kinderen) betaalt 23 gulden per overnachting. Bij vrije recreatie-campings is - aldus de stichting - een dergelijk gezin vijf tig procent goedkoper uit. De gevolgen van een olieramp op zee zijn ernstiger dan ons wordt voorgehouden. Beelden van met olie besmeurde vogels halen de huiskamer. Voor het ecosysteem zijn die olielampen ingrijpender. Tijdens een internationaal congres in de Rai in Amsterdam (23 tot en met 27 februari) gaat een gezel schap wetenschappers in op die problematiek en wordt inzicht ge geven in onderzoeksresultaten. TNO tekent voor de organisatie van dat internationale congres. Westkapelle bereidt zich al voor op koninginnedag, 30 april. De Oranjevereniging is op zoek naar twaalf groepen van zes mensen die een variant kunnen spelen op het bekende tv-programma 'Wedden dat...'. Deelnemers moeten mini maal zestien jaar zijn. Matty Min- derhoud, Molenwal 3 is het adres waar deelnemers zich kunnen opgeven. Medewerkers aan kinderclubs en kindervakantieweken kunnen op zaterdag 21 februari terecht bij het Zeeuws servicebureau voor jeugd en jongerenwerk. Er worden dan films vertoond vocSr drie leeftijds categorieën, er is een verras- singslunch en een workshop. In de workshop worden ideeën gegeven voor activiteiten naar aanleiding van de kinderfilms. Kinderen mo gen worden meegenomen. Deze nemen dan zitting in een kinderju ry, die de getoonde films beoor deelt. Het vindt allemaal plaats in het onderkomen van het Zeeuws servicebureau aan de Roozenburg- laan 98a in Middelburg. Mr. W. Loof uit Oostkapelle be ëindigt per 1 maart zijn lidmaat schap als algemeen bestuurslid van de regionale kruisvereniging plat teland Walcheren. Loof verhuist naar een ander gebied, buiten Walcheren. Er is nog geen vervan ger voorgedragen. Zaterdag wordt de inmiddels tra ditionele Vijvervreugd-trimloop gehouden, met start en finish bij het parkeerterrein achter de gym zaal van de verpleeginrichting Vij vervreugd aan de Koudekerkseweg in Middelburg. De afstand is naar keuze: één ronde van drie kilome ter minimaal tot vijf ronden maxi maal. De opbrengst van de trim loop is bestemd voor de spel-o- theek van de pupillen van Vijver vreugd. De organisatie van het sportieve evenement is in handen van de atletiekvereniging Dynamo uit Middelburg. De start is om twee uur 's middags. Het rayon Middelburg van het zo meravondvoetbal houdt maandag de jaarvergadering in de kantine van de sportvelden aan de Na- dorstweg in Middelburg. De jaarstukken worden besproken, er is er een bestuursverkiezing en de competitie voor het aanstaande seizoen wordt behandeld. De ver gadering begint 's avonds om kwart voor acht. Familie van mensen die lijden aan schizofrenie verkeren vaak in een isolement. Het probleem zelf en onbegrip van de omgeving zijn daar de schuld van. De vereniging Ypsilon wil daar verandering in brengen door ouders, partners en andere familieleden bij elkaar te brengen om over de problemen te praten. Ook in Zeeland kunnen familieleden met elkaar in contact komen. Op woensdag 25 februari is een bijeenkomst van Ypsilon in Goes aan de Vlasmarkt 6. Be langstellende familieleden zijn op dat adres vanaf 19.45 uur welkom. Het VJV Middelburg begint don derdagavond 5 maart met een oriëntatiecursus informatica. Tij dens twaalf lessen wordt de cursist vertrouwd gemaakt met de begin selen van het computergebruik en de informatica. Drie avonden gaat de cursist zelf met de computer aan het werk in de ruimte van de stedelijke scholengemeenschap. De overige avonden - dus ook de eerste - vinden plaats in het VJV- gebouw aan de Latijnse Schoolstraat en beginnen om 19.30 uur. In de Schakel in Middelburg wordt op dinsdag 24 februari een gecombineerde gemeente-avor.d gehouden door de remonstrantse kring Midden-Zeeland en de WH. Het thema van dit jaar van de remonstrantse broederschap is 'kerk en rand'. Dit onderwerp is ook van belang voor andere vrij zinnige kerken omdat de vraag kan worden gesteld of vrijzinnige groepjes op eigen eilanden - aldus ds. K. Hendrikse - zich niet beter kunnen herenigen. Het*wordt na melijk steeds onaantrekkelijker om apart voort te bestaan. Tijdens de gemeente-avond volgende week dinsdag spreken ds. G. Berveling, remonstrants predikant in Vlaar- dingen en ds. K. Hendrikse uit Zierikzee. Er volgt dan een ge- dachtenwisseling met ds. J. van Bork, predikant van Ophir in Vlis singen. Aanvang 19.30 uur. Gewone huishoudens verbruikten in 1986 twee procent meer energie dan in 1985. De grootverbruikers telden een toename van één pro cent, een gemiddelde stijging van 1,5 procent. Voor de productie van stroom werd gebruik gemaakt van kolen (27 procent), gas (60 procent), kernenergie (7 procent) en olie (2 procent). Vier procent werd geïmporteerd. In totaal werd 56 miljard kWh geproduceerd, 2,3 miljard kWh geïmporteerd en één miljard kWh van industriële zelf- opwekkers aan het net afgegeven. Door de verzadiging in de verkoop van huishoudelijke apparaten is het gemiddeld zuiver huishoude lijk verbruik per aansluiting ge daald van 2920 kWh in 1979 tot 2170 kWh in 1984. Deze cijfers werden bekend gemaakt in Inter- formatie, het bulletin van de Ver eniging van exploitanten van de electriciteitsbedrijven in Neder land en van de nv Samenwerken- den electriciteits- productiebedrijven. Uit het onder zoek naar de samenstelling van het electriciteitsverbruik kwam vast te staan dat de daling veroorzaakt werd» door onder meer vervanging van oudere machines (wasmachi nes, koelkasten) die zuiniger zijn. Zijn hart laten spreken voor de medemens. Dat zou de beweegre den kunnen zijn voor nieuwe con tacten tussen bewoners van Vijver vreugd in Middelburg en mensen die in de omgeving wonen. Vijver vreugd kent namelijk zogenaamde 'bezoekouders' die regelmatig be woners komen bezoeken of mee nemen buiten de inrichting. Voor de mensen die gebonden zijn aan wonen op Vijvervreugd kan dat een welkome afwisseling worden. Vooral omdat de eigen familie ver weg woont of niet meer in leven is. Vooraf vindt er eerste een ken nismaking plaats. Daarna kan men nog altijd beslissen of men bezoekvrijwilliger wil worden. Van te voren even afspreken kan geen kwaad. Vragen naar Jan Ka mermans of Fred Hilgersom: 01180 - 25721. Voor verstandelijk gehandicapten is er op zondag 22 februari een bij zondere kerkdienst in de Getuige- niskerk aan de Adr. Louwerij- zestraat in Middelburg. Voorgan ger is ds. P. Paulus, aanvang 10 uur. Een band onder leiding van Hans Notebaart verleent muzikale medewerking. Na afloop is er kof fie en tijd voor een gesprek. In het Woltershuis, het Vlissingse buurthuis aan de Hogeweg, kan men voortaan elke donderdag morgen terecht om creatief bezig te zijn. Welke techniek de deelne mers willen beoefenen staat vrij. Een ervaren vrijwilligster begeleidt de deelnemers. Volwassenen die moeilijkheden hebben met lezen en schrijven kunnen schoolgaan in dé Juliana- laan 13 in Vlissingen en in de La tijnse Schoolstraat 12 in Middel burg. In kleine groepejs wordt één keer per week lesgegeven in schrij den, lezen en rekenen. Wanneer? 01180 - 16278 of 01184 - 61202. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. De Savoie staat centraal tijdens een bijeenkomst van l'Association de la culture Frangaise en Zélande op zaterdag 21 februari in zaal Lammerenburg aan de Zuidbeek- seweg in Vlissingen. De avond be gint met een toespraak over deze Franse streek en de vertoning van een film. Tijdens een diner worden hapjes uit de Savoie opgediend en verder is er muziek en gelegenheid tot dansen. De Protestant christelijke oude renbond, afdeling Middelburg, heeft mevrouw A.J. Oom uitgeno digd om tijdens de vergadering van woensdag 25 februari te ko men praten over Afasie, het verlies van het spraakvermogen. Zij spreekt na het huishoudelijk ge deelte van de vergadering, die om 14 uur begint en wordt gehouden in de Schakel en de Bachtensteene in Middelburg. Onder de titel 'grenzen aan de pe- rindtale zorg' wordt op vrijdag 6 maart in het jaarbeurs congrescen trum in Utrecht een symposium gehouden. Voor de organisatie te kent de vereniging Ouders van couveusekinderen. Er wordt een aantal belangrijke punten bespro ken waaronder de vraag in hoever re het zinvol is om de (te vroeg) ge borene in een couveuse te stoppen als toch al bij voorbaat vaststaat dat het kind voor zijn leven gehan dicapt blijft of vroegtijdig over lijdt. Verdient het dan aanbeveling om de behandeling te stoppen - als ze al is begonnen - of moet de me dische staf van het ziekenhuis er vanaf zien? Andere vragen zijn: de stand van zaken rond te vroeg ge borenen, de invloed van een licha melijke handicap op de ontwikke ling, gedragsontwikkeling van couveusekinderen en er zal boven dien een forumdiscussie plaatsvin den. Dit symposium is bedoeld voor ouders van couveusekinderen en werkers in de perinatale zorg. Vrouwen die willen leren hoe ze een band moeten plakken, een schrootjeswand kunnen timmeren of een plafond schilderen kunnen terecht in het Woltershuis in Vlis singen waar op de woensdagoch tenden tussen half tien en half twaalf een klussencursus voor vrouwen wordt gegeven. De stichting praktisch Nederlands heeft dringend behoefte aan vrij willigers die helpen bij het lesge ven aan anderstaligen. Momen teel draaien twee lesgroepen van acht deelnemers in de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. Elke groep heeft twee begeleiders. Wie interesse heeft kan bellen op dinsdag- of donderdagochtend, 01180 - 16278. Het documentatiecentrum voor de kerken houdt op donderdag 26 februari in het Provinciaal her vormd kerkcentrum aan de Sin gelstraat 19 in Middelburg een open huis-avond tussen half acht en half tien. Er is materiaal aan wezig voor de komende paastijd, nieuw materiaal op het gebied van pastoraat, relatieproblemen, jeugd- en jongerenwerk, arbeids vraagstukken, minderheden, dis criminatie en audio visueel ma teriaal. De Centrale voor pleegzorg kampt nog steeds met een tekort aan pleegadressen voor de wat oudere jeugd. Vooral in Vlissin gen zoekt de centrale adressen om jongeren te plaatsen. Om wat meer bekendheid te geven aan - vooral - de noodzaak van opvang- adressen, staan vertegenwoordi gers van de centrale op vrijdag 20 februari tussen 9.00 en 20.30 uur in de hal van de Miro. Er wordt 'daar een videoband gedraaid en folders uitgereikt. Om de landelijke collecte van het Nationaal reumafonds ook in Middelburg goed te laten verlo pen heeft het plaatselijk comité nog een tekort aan collectanten. Wie reumapatiënten een plezier wil doen kan zich nog aanmelden bij het plaatselijk comité, onder andere bij H.L. Plompen aan de Noordsingel 106, telefoon 01180 - 35333. De Vlissingse vogelvereniging de Vogelliefhebbers houdt op zater dag 21 februari een ruil- en ver koopbeurs aan de Gerbran- dystraat 46 in Vlissingen. De beurs is open tussen 9.30 en 12 uur. Vrijdag 27 februari begint in het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen een cursus pottenbak ken en boetseren, onder deskun dige leiding. Tien vrijdagochten den tussen half tien en half twaalf wordt de cursus gegeven. Wie op andere dagen wil oefenen kan dan ook in het Woltershuis terecht. Sinds het begin van dit jaar zijn de protestantse ziekenhuispasto raten .van Middelburg en Vlissin gen opgegaan in één verenigd or gaan: het Orgaan van bijstand van het protestants zieken huispastoraat Streekziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Het is een gevolg van de fusie tussen bei de ziekenhuizen. De wandelsportvereniging 'Wil len is kunnen' in Vlissingen heeft voor zaterdag 21 februari een winterwandeltocht uitgezet - de laatste van dit seizoen - over vijf, tien en vijftien kilometer. Deelne mers kunnen starten tussen 13.30 en 14 uur bij het clubhuis aan de Oranjestraat in Vlissingen. Eén uur voor aanvang is het clubhuis al open. De actiecommissie van de Delta band blijft opruimen. Ook op za terdag 21 februari kunnen koop jesjagers terecht in de opslag ruimte van de band om te kijken of er wat van hun gading bij is. De opslagruimte is gevestigd aan de Breewaterstraat in Vlissingen en is die zaterdag open voor het publiek tussen half tien en twaalf uur 's morgens. Leden van de Reumapatiënten vereniging in Zeeland en een be geleider kunnen tijdens de jaar vergadering op vrijdag 20 februa ri in De Stenge in Heinkenszand een spelletje bingo spelen. Dat kan na de pauze van de jaarverga dering die daar wordt gehouden vanaf 20 uur. Wie kort maar krachtig kunstzin nig gevormd wil worden kan van af deze week terecht bij het insti tuut Kunstzinnige Vorming Vlis singen. Onder leiding van bevoeg de docenten beginnen daar korte cursussen fotografie, yoga, taai- drukken voor ouderen, kunstbe schouwing, portretschilderen, et sen, modern ballet, poppen ma ken, schilderen, striptekenen voor middelbare scholieren en tex- tiel/verfdrukken. Over data en tijd verschaft de Culturele Raad in Vlissingen alle informatie, 01184 - 14928. Het is niet uitgesloten dat er op korte termijn een jongerenkrant gaat uitkomen die de naam 'Sjiek' draagt. De stichting infor matie en communicatie heeft daarvoor het initiatief genomen. Hoewel nu al vaststaat dat er tij dens een studieweekend in Het Zilveren Schor in Arnemuiden een krant wordt gemaakt, zoekt de stichting nog naar mensen die - in welke vorm dan ook - bijdra gen moeten gaan leveren. Het is de bedoeling dat jongeren vanaf 16 jaar de krant gaan maken. Het studieweekend wordt gehouden op vrijdag 27 en zaterdag 28 fe bruari. De Vrijwilligers Vacaturebank in Vlissingen gaat in samenwerking met de Stichting nationale con tactcommissie monumentenbe scherming boerderijen inventari seren. In Zeeland wordt met deze inventarisatie begonnen. Op Wal cheren worden nu vrijwilligers ge zocht om aan dit project mee te werken. Na een kortdurende in structieperiode, wordt met het ei genlijke werk begonnen. De werktijden zijn onderling te rege len, onkosten worden vergoed. Voor informatie: 01184 - 19397.. De heer E. Vooys geeft maandag 2 maart een uiteenzetting over de vrijmetselarij. Dat gebeurt in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg en het begint om 20 uur. Er is volop de gelegenheid om te discussiëren en vragen te stellen. De vereniging Veilig Verkeer Ne derland verzorgt op woensdag 25 februari op uitnodiging van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen een lezing over 'Ouderen Onderweg'. Ingegaan wordt op de diverse wijzen waar op ouderen zich in het verkeer verplaatsen: te voet, op de fiets en in de auto. De voorlichting wordt gegeven in Bachten Reede en be gint om 14.30 uur. Het Documentatiecentrum Mo lukkers houdt zaterdag 21 februa ri in de foyer van Zwaan in Oost- Souburg een informatieve bijeen komst met de Molukse organisa tie Rela '69 over kleinschalige projecten in de Molukken. Ont wikkelingssamenwerking kan voor Molukkers in Zeeland heel belangrijk zijn, constateert het documentatiecentrum. Argu ment: "De Hogeschool Zeeland is namelijk bezig om een samenwer kingsverband op te zetten met de universiteit Pattimura in Am- bon". Van daaruit worden pro jecten gestart op het gebied van de landbouw, visserij en water werken. In maart gaat een delega tie van de hogeschool voor een oriëntatiebezoek naar de Mo lukken. De Kring Walcheren van de Ne derlandse hartstichting verzorgt op dinsdag 24 februari een voor lichtingsavond in het verenigings gebouw De Arne in Arnemuiden. Er zal iets verteld worden over het werk van de Nederlandse hartstichting. Het programma ver meldt onder meer een lezing van de arts A. Stutterheim over reani matie, D.G. Murre vertelt over preventieve maatregelen om hart en vaatziekten te voorkomen, er is een film over reanimatie, een de monstratie met poppen en er is een forum dat vragen beantwoordt. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Een goed samenspel tussen oorarts en audiciën is van groot belang voor het eindresultaat. Het toestel moet nauwgezet gekozen worden aan de hand van het voorschrift. Dat luistert heel nauwLetterlijk in dit geval. Kies daarom de hoortoestellenspecialist die daar het belang van inziet. Dan weet u zeker dat u kiest voor het juiste hoortoestel én voor ervaring en vakmanschap. VLISSINGEN, Lange Zelke 93, tel. 01184 - 12398 Ervaringen van teruggekeerde ont wikkelingswerkers vormen de ba sis voor twee oriëntatiedagen die worden gehouden op initiatief van het COS-Zeeland (Centrum voor ontwikkelingssamenwerking). De dagen vinden plaats op de zaterda gen 21 maart en 4 april en zijn een Zeeuwse vertaling van het regio naal oriëntatieprogramma, zoals dat door de Stichting Nederlandse vrijwilligers al een aantal jaren in regio's wordt georganiseerd. Ie dereen die zich om wat voor reden dan ook wil verdiepen in het ont wikkelingsvraagstuk en er actief in wil zijn heeft in Zeeland nu de kans om er iets over te horen uit de mond van iemand die er ge weest is. Er is nog een aantal plaatsen vrij bij de klussenclub voor vrouwen die elke woensdagochtend bijeen komen in het Woltershuis in Vlis singen. Allerlei klusjes worden ge leerd, zoals bandenplakken, tim meren, boren, schilderen, behan gen ep werken met electriciteit. Om half tien begint deze klus senclub. Het ZIKV in Middelburg start vrijdag 20 februari een cursus sie- raden maken en objecten. Het be gint om 19.30 uur. Tijdens de cur sus worden zowel traditionele als moderne manieren van werken be licht. In twaalf bijeenkomsten maakt de cursist kennis met de di verse opvattingen die binnen de kunst van het sieraden maken gangbaar zijn. Het vervolg komt in september. Dan wordt een jaar lang de technische kant van siera den maken bekeken en beoefend. Onder de titel 'glimlachen kan al tijd nog' is er op vrijdag 20 fe bruari een studiedag waar bespro ken wordt hoe vrouwen invloed kunnen uitoefenen op het beleid en op de eigen loopbaan. In- leidsters vertellen iets over machts relaties en beïnvloeding. De stu diedag wordt gehouden in De Hoeksteen in Middelburg en be gint om 10 uur. De twïrlgroep Zeeland uit Oost- Souburg was afgelopen weekeind succesvol tijdens wedstrijden in Hellevoetsluis. Het jeugdteam be haalde er in de categorie junioren- beginners een eervolle eerste plaats en de senioren een tweede plaats in de categorie dance-twirle inter- mediad. Wie een hobby heeft - hoe gek ook - en die graag eens aan een ander wil laten zien, kan op zaterdag 21 februari terecht in De Schuur in Oost-Souburg. Daar houdt de buurtvereniging Van Duyvenvoor- de vanaf 11 uur 's morgens een 'walkkunstdag'. Het staat nu al vast dat er kantklossen wordt ge toond, pentekeningen zijn er te zien, en er zijn demonstraties bootjes in flessen maken, koperen dozen beschilderen, paerdemessen snijden en poppen maken. In de gereformeerde kerk aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg be handelt ds. W. de Bakker zondag 22 februari het thema 'invloed van de macht'. Hij doet dat tijdens een experimentele kerkdienst, die om 19 uur begint. Na de dienst is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken. De JOW (Jongeren Ontmoetings werkplaats) van skw de Hayman begint met video en werken met computers. De videoclub komt voor de eerste keer bijeen in jon- gerengebouw 'Poortershove' op woensdag 25 maart tussen 14 en 16.30. Er wordt naar gestreefd om zelf een videofilm te maken. Wer ken met computers kan vanaf donderdag 26 maart tussen 14 en 16 uur in hetzelfde gebouw. Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar vertoont skw De Hayman op vrij dag 20 februari een videofilm in het Ontmoetingscentrum in Dau- wendaele. De voorstelling begint om 19.30 uur. ln 't Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg is op vrijdag 27 fe bruari een gecostumeerd vrouwen- feest. Wie wil mag eigen bandjes meenemen. Het festijn begint om 20 uur. De Stichting Opbouwwerk Vlissin gen beraadt zich maandag 23 fe bruari op een aantal benoemingen in het algemeen bestuur en buigt zich over een aantal verslagen. Ook het jaarverslag 1986 wordt onder de loep genomen. De verga dering vindt plaats in welzijnscen- trum Bachten Komme en begint om 20 uur. Zeeland moet creatief omgaan inet zijn kunstbezit. Wat de BKR de afgelopen jaren aan schatten opleverde mag niet onder de stof verdwijnen. De provincie dient - nu de BKR gaat verdwijnen - het voortouw te nemen om provinciale uit leencentra op te richten. Dat zei gedeputeerde Paul Boersma tijdens de presentatie van een geschoonde map docu mentatie beeldende kunste naars Zeeland vorige week vrij dag in café Meccano in Mid delburg. Mr. Boersma meende dat deze provinciale uitleen- dienst, met filialen in alle gro tere plaatsen in Zeeland, in 1988 zou kunnen beginnen. Een deel van het geld dat de rijksoverheid aan de provincie geeft ter compensatie van de beeldende kunstenaarsregeling (dit jaar 3,5 ton en volgend jaar 6,5 ton) zou voor de provincia le uitleendienst bestemd zijn. De uitleenmogelijkheden in Zeeland zijn met uitzondering van Walcheren ondermaats. Alleen in Middelburg (twee) en Vlissingen (één) kan het pu bliek kunst lenen. Boersma noemde het geld dat de rijksoverheid voor de beel dende kunst geeft een 'schrale troost' en een kleine pleister op een wond die niet meer te gene zen viel. Niettemin hoopte hij dat de overheden een voor waarde scheppend beleid gaan voeren, waardoor het particu lier initiatief kan inhaken en de beeldende kunstenaars kunnen overleven. In dat verband noemde hij de gepresenteerde documentatiemap een goed middel om de burger te infor meren over het werk van de kunstenaars. Kunst uit Zeeland werd voor de eerste keer gebundeld in 1975. Langzamerhand werd de map zo vol dat de uitgever, de Zeeuwse culturele raad, besloot er maar eens de stofkam door heen te halen. Voorzitter J.J.P.M. Asselsberg van de raad (ook burgemeester van Zierik zee) meende dat de mazen van de stofkam alleen de 'echte professionele kunstenaars' overliet, aan wie hoge kwali teitseisen werden gesteld. Mr. Asselsberg excuseerde zich bij de aanwezigen. "Geld en on voldoende mankracht hebben er toe geleid dat de map nog niet klaar is". En hij beloofde: "Voor het eind van het jaar is de beelddocumentatie af. Ik hoop dat instellingen, overhe den en het bedrijfsleven het gaan gebruiken om de kunst een nieuwe stimulans te geven in deze moeilijke tijden". De opzet van de nieuwe band wijkt niet wezenlijk af van de bestaande. Het colofon ver meldt dat drukkerije Meulen- berg zorgde voor 500 exempla ren, dat Inge van der Kooij de lay-out deed en dat de uitgave financieel mogelijk werd ge maakt dankzij de provincie Zeeland. WVC en het Anjer fonds Zeeland.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 15