Driemaal is scheepsrecht: derde Cultureel café 'Vreemde gasten' in Vlissingen Muziektoneel voor oogjes en oortjes MIDDELBURG EN MULTATULI Klachten radio-ontvangst Giro Nepal Performance met cement en muziek DE FAAM - DE VLISSINGER IN BKHOKI Woensdag 18 februari 1987 De provincie werkt aan een aantal plannen en alvorens die plannen worden vastgesteld, krijgt de bevolking de gele genheid zich daarover uit te spreken. Procedures Milieu Volksgezondheid Onderwijs Verkeer Volkshuisvesting Westerschelde Emancipatie Monumentenzorg COMMISSIES Onderwijs Belangstelling Visserij De provincie is benieuwd naar de klachten, die er in Zeeland zijn over de radio-ontvangst. Een tijdje geleden heeft het pro vinciaal bestuur aan de zender bouwer in Nederland, Nozema, gevraagd wanneer nu eindelijk de FM-zender voor radio-1 wordt gebouwd. Nu is radio-1 in Zeeland alleen via een zwak ke middengolfzender te ont vangen. Nadat die brief was verzonden, bleek, dat niet alleen de ont vangst van radio-1, maar ook die van radio 2 en 4 te wensen overlaat, althans in sommige delen van Zeeland. Als de pro vincie hierop actie wil onderne men, moet zij eerst weten van welke aard en omvang die klachten zijn. Daarna zou bij-1 Een aantal mensen in Zeeland heeft de girodienst gemachtigd om periodiek een bedrag over te maken op girorekening 7475 van de actie Zeeland helpt Nepal. Nu de actie is beëindigd, is het zaak die machtiging in te trek ken. Overschrijvingen, die nu worden gedaan, komen nog wel ten goede van de actie, maar binnenkort wordt het gironum mer opgeheven. Degene, die de machtiging heeft verleend, moet die ook weer zelf intrekken. Het actie bureau van Zeeland helpt Nepal of het provinciaal bestuur kun nen dat niet doen. Een briefje aan de girodienst - in de gratis giro-enveloppe - is voldoende. Zowel het eigen gironummer, als het nummer van de actie Zeeland helpt Nepal (7475) moet in het briefje worden vermeld. voorbeeld een brief geschreven kunnen worden aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, onder wiens verant woordelijkheid de omroep valt, of aan de Tweede Kamer. Klachten over de radio ontvangst, die niet te wijten zijn aan het radiotoestel of de an tenne, kunnen worden gemeld aan het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tele foon 01180 - 31394. De voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten, dat is de commissaris van de konin gin, zal op vrijdag 20 februari, 10.00 uur, zitting houden in een Arob-zaak. Het gaat om het weigeren van bijstand, aan een inwoner van Middelburg, op grond van art. 45 van de alge mene bijstandswet (spoedshal ve bijstand). Een inwoonster uit de gemeen te Kapelle heeft bij de provincie beroep aangetekend tegen een besluit van die gemeente. Het college van b. en w. heeft besloten om haar geen tege moetkoming te geven in de ver voerskosten die haar kind moet maken om op school te komen. De derde kamer uit gs zal beide partijen horen in een zitting op dinsdag 24 februari om 10.00 uur. Hetzelfde onderwerp komt ter sprake in een zitting van diezelf de kamer, ook op 24 februari, om 10.30 uur. Een inwoner van Hoogland is het niet eens met een beslissing in deze van de gemeente Tholen. De tweede kamer uit GS behan delt op 24 februari, 10.40 uur, een beroepschrift van een in woonster van Tholen die het niet eens is met een beslissing van b. en w. van haar woon plaats op grond van de algeme ne bijstandswet. De heer J. Westdorp uit Schoondijke heeft zijn hoop ge vestigd op de provincie nadat b. en w. van Oostburg hebben ge weigerd om de aan hem ver leende vergunning uit te brei den, zodat er in zijn bedrijf met twee taxi's gereden kan wor den. Het beroepschrift van de heer Westdorp komt aan de or de in een zitting van de eerste kamer uit GS op 24 februari om 11.00 uur. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt op vrijdag 27 februari tweemaal zitting. In de eerste, om 10.00 uur, komt aan de orde het bestem mingsplan "Kern Zanddijk" van de gemeente Veere. Mr. J.M.E. Schieman uit Mid delburg heeft een bezwaar schrift ingediend tegen de be stemming "woondoeleinde" van het pand Veerseweg 51 in Veere. De tweede zitting begint om 10.20 uur en heeft als onder- werrp het plan "Buitengebied- Oost", 4e herziening van de ge meente Weterschouwen. Te gen dit plan zijn vijf bezwaar schriften ingediend: de heer C.G. Blom uit Haamstede heeft bezwaren tegen het doorsnij den en niet goed ontsluiten van de bedrijfsgronden en tegen de aanleg van een tunnel in de Meeldijk. De heer A. Hoek uit Burgh- Haamstede is tegen het door snijden en niet optimaal ontslui ten van landbouwpercelen, hij wil verder zekerheid over de compensatiegrond. Cebeco- Zuidwest, gevestigd in Zierik- zee, heeft bezwaar tegen de minder goede bereikbaarheid van de vestiging aan de Meel dijk. Te grote aantasting van het landschap is het bezwaar van de Zeeuwse Milieu Fe deratie. De Gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap is het oneens met de gemeente over de hoogtemaat en de vormgeving van de tunnel in de Meeldijk. Alle vergaderingen zijn open baar en worden gehouden in het Provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. IEÜWS nspraak voor bevolking voor het najaar op het inspraak programma. Het gaat om plannen in de mi lieusector, volksgezondheid, onderwijs, verkeer en vervoer en volkshuisvesting. Ook moet er een visserijnota komen en er wordt gewerkt aan een provin ciale emancipatienota. Afhankelijk van de aard en de omvang van de plannen worden inspraakprocedures gehan teerd. De eenvoudigste proce dure bestaat uit schriftelijke voorlichting en de mogelijkheid tot schriftelijke reactie daarop. Deze gang van zaken zal wor den gevolgd als het gaat om plannen, waarbij alleen organi saties en gemeentebesturen be trokken zijn. Eventueel kan in het geheel een hoorzitting wor den ingepast. Als van tevoren al kan worden aangenomen, dat burgers geïn teresseerd zijn in plannen, dan wordt een uitgebreidere proce dure gevolgd. Behalve schrifte lijke voorlichting en reacties is er dan de mogelijkheid van voorlichtings- en inspraakbij eenkomsten. Een derde variant in de inspraak is het geven van schriftelijke in formatie en bespreking van de plannen in gespreksgroepen. De reacties kunnen dan via de gespreksgroepen worden ver zameld. Er staan nogal wat milieuplan nen op het programma. Voor het eind van het jaar moet een nieuw afvalstoffenplan worden vastgesteld. De inspraak wordt in de eerste helft van het jaar voorzien. De provincie moet een plan voor de verwijdering van afvalslib maken. De water schappen, die de zuiverings installaties beheren, en boeren, die afnemers van het slib zijn, zijn de meest betrokkenen. Er wordt gewerkt aan een grond waterplan en een grondwater- beschermingsplan. Belangheb benden zijn de watermaat schappij, de landbouw, milieu organisaties, bouwondernemin gen, waterschappen en ge meenten. Beide plannen moe ten half dit jaar in de inspraak komen. Wettelijk is voorge schreven, dat de provincie een intentieprogramma stiltegebie- den moet maken. In stiltegebie- den kunnen geluidbeperkende maatregelen worden getroffen. De provincie moet een plan psy chiatrie maken met daarin ver meld de hoeveelheid bedden in het psychiatrisch ziekenhuis en het aantal bedden voor psychia- trische patiënten in algemene ziekenhuizen. Ook moet aan dacht worden besteed aan voorzieningen als hostels, pen siontehuizen en hulpverlenende instanties als het RIAGG. Het plan komt halverwege het jaar in de inspraak. Ook moeten er plannen komen voor geeste lijk en lichamelijk gehandicap ten en de voorzieningen die de gehandicapten ten dienste staan. De twee plannen komen in de tweede helft van het jaar aan de orde. Het verpleeg huisplan van de provincie moet worden herzien en een belang rijke aangelegenheid daarbij is de verhouding tussen verpleeg huizen en bejaardenoorden. Verder wordt gesleuteld aan een spreidingsplan bejaarden oorden, dat wordt gebaseerd op het plan voor de bejaardenoor den, dat vorig jaar is vast gesteld. De twee plannen staan Half het jaar komt de deelnota volwasseneneducatie in de in spraak. De taakverdeling tus sen de regionale educatieve centra en het Zeeuws steun punt voor volwasseneneducatie is daarvan het belangrijkste on derdeel. Op verkeersgebied zijn twee plannen in de maak. In het pro vinciale verkeers- en ver voersplan worden een inventa- satie gemaakt en een wensen lijst. Het tweede plan gaat over de fietspaden in Zeeland. Aan gegeven zal worden waar fietspaden moeten komen en waar zich problemen voordoen met het snelverkeer. Iedere fiet ser kan van de inspraakmoge lijkheden gebruik maken. In de volkshuisvesting staat het saneringsplan woonwagencen tra op het programma. In het najaar wordt de inspraak voor zien, die vooral van belang is voor de woonwagenbewoners. Er moet een beleidsplan worden gemaakt voor de Westerschel de, waarbij allerlei zaken aan de orde komen, zoals scheepvaart, havens, industrie, natuur- en landschap, zandwinning en baggerwerken, beroepsvisserij en recreatie. De uitgangspun ten voor het beleidsplan komen binnenkort in de inspraak. De provincie wil in alle facetten van het beleid rekening houden met de emancipatie. Hoe dat kan gebeuren staat in de eman cipatienota, die half dit jaar ter beoordeling van de bevolking wordt gesteld. In de nota monumentenzorg en archeologie wordt de subsidië ring van restauraties geregeld. Tegen de zomer wordt de bur gerij om een reactie gevraagd. Het basisonderwijs bestaat één jaar. Hierover zullen de leden van de afdeling Basisonderwijs en Speciaal Onderwijs van de Provinciale Onderwijsraad in hun vergadering van woensdag 25 februari spreken. Er zal o.a. ook gesproken worden over het ARBO-advies over zeer moeilijk lerende kinderen van 13 jaar en ouder en over het regionaal overleg primair onderwijs. De vergadering is openbaar en begint om 14.00 uur in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. WÊÊ nota. Dit voorjaar komt de nota in de inspraak. Wie belangstelling heeft voor de onderwerpen, waarover in spraak wordt georganiseerd, kan dat nu al laten weten aan het bureau voorlichting van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31400. Op het moment, dat een nota of plan wordt gepresenteerd, wor den dezelfde stukken aan de belangstellenden toegestuurd. Het voorstel aan de staten, waarin alle inspraakactiviteiten zijn vermeld, met het tijdstip van behandeling en aanduiding van de bevolkingsgroepen die het meest met de plannen te maken krijgen, is bij het bureau voorlichting verkrijgbaar. Het provinciale visserijbeleid wordt verwoord in de visserij- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 aal voor het cultureel café werden geschreven. Evenals Willem bespeelt Kees verschillende instru menten, maar deze avond beper ken zij zich tot piano en gitaar. Van de moderne dansgroep Dan- sex is alleen bekend dat het vier jonge amateur-danseressen onder professionele leiding zijn, en van Wouter Idema uit Middelburg is gegeven dat hij 31 jaar jong is, door zijn baan als bioloog alles van bloempjes en bijtjes weet en die avond Ierse ballads zingt. Het culturele café begint en ein digt met optredens van cabaret groep 'De Kuil'. Géén politiek ca baret, maar een kritische visie op gebeurtenissen uit het dagelijks leven. Door vergelijkingen en pa rodie proberen zij het publiek niet alleen te amuseren maar als het even kan ook nog tot nadenken te stemmen. Muziek, poëzie en hu mor krijgen daarbij natuurlijk de volle aandacht. Kortom, het be looft weer een prima avond puur natuur, Zeeuwse cultuur te wor den en het is bekend: men stapt een café eerst binnen wanneer het geopend is. In dit geval is dat dus om 20 uur. Theater DODO speelt woensdag 25 februari in het Vestzaktheater in Vlissingen een toneelstuk voor kinderen van 5 tot 9 jaar dat de ti tel 'Vreemde gasten' meekreeg. 'Vreemde gasten' is'een spel, waarbij de personificaties van drie slechte eigenschappen van een 12-jarig meisje met haar op de loop gaan. Ze is zó ontevreden, dat Hebzucht, Vraatzucht en Op schepperij de kans schoon zien haar volledig in te palmen. Of dat lukt is de vraag; zeker is, dat het 'Noten kijken' is een voorstelling voor kinderen van 5 tot 12 jaar (en hun ouders) door ensemble 'Hoor's hier'. Zaterdag 21 fe bruari treedt dit ensemble onder leiding van Bernard van Beurden en met medewerking van de Hon gaarse tarogatospeler Lajos Bacsi op in de Schouwburg in Mid delburg. Even lijkt het er op dat 'Noten Kijken' een gewoon concert zal worden, maar de speciale gast uit Hongarije, die een fraai stukje volksmuziek zou spelen, blijkt nergens te vinden. Dus proberen de zeven muzikanten van 'Hoor's hier' de zaal zolang bezig te hou- ...v-i >-v.. nma waarin het licht een bijna net zo grote rol speelt als de muziek. Want: in 'Noten Kijken' is de muziek niet alleen te horen, maar ook nog te zien. In ieder geval komt aan het eind van het programma de Hon gaarse gast toch nog opdagen en komt alles weer goed. 'Noten Kijken' is een programma waarin de kinderen op een speelse manier worden geconfronteerd met allerlei vormen van muziek, zoals klassiek, lichte muziek en volksmuziek. Het instrumenta rium bestaat uit harp, accordeon, trompet, vibrafoon, slagwerk en fagot. De voorstelling begint om 15 uur. "...Aan II draag ik mijn boek op, Willem de Derde...keizer van 't prachtig rijk van Insulinde dat zich slingert om de evenaar, als een gordel van smaragd...Aan U druf ik met vertrouwen vragen of 't Uw keizerlijke wil is...dat daar ginds Uw meer dan dertig miljoen onderdanen worden mishandeld en uitgezogen in uw naam?" Wie kent ze niet deze zinnen uit de laatste passages van "Max Ha- velaar" van Multatuli? en wie kent niet onsterfelijk geworden fï- DOOR PETER SUNKE Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. een spannend avontuur wordt, waarbij óók nog eens uitbundig om gelachen kan worden. Het stuk is geschreven door Theo Olthuis, Olthuis heeft diverse kin derboeken op zijn naam staan en is sinds zes jaar als schrijver ver bonden aan de televisieserie 'Se samstraat'. Tevens werkte hij mee aan de schooltelevisieprogram ma's 'pak je prentenboek' en 'plaatjes kijken'. 'Vreemde gasten' begint om 15 uur. Noten Kijken' guren als Batavus Droogstoppel, makelaar in koffie, of Saïdjah en Adinda uit dezelfde roman? Is het niet uit "Max Havelaar", dan toch wel uit de gelijknamige speelfilm (1976) naar het boek. Morgen, 19 februari, is het pre cies honderd jaar geleden dat de schrijver Multatuli, Latijns pseu doniem (dat zo veel wil zeggen als "Ik heb veel geleden") van de schrijver Eduard Douwes Dek ker, in het Duitse pladtsje Nieder- Ingelheim bij Mainz overleed. Bij zijn crematie in alle stilte, vier da gen later te Gotha, waren slechts aanwezig Mimi, de weduwe van de schrijver, haar broer, een huis vriend en twee Middelburgers: F.M. Wibaut en C.M. Ghijssen. Over Wibaut en zijn vriend Ghij- sen schreven we al eens eerder in Wie van 'performance' houdt, doet er goed aan om vrijdag 20 fe bruari een bezoek te brengen aan "t Beest' in Goes. Daar treedt 'Das syntetische Misgewebe' uit Berlijn op en wat zij laten zien en horen beslaat minimaal twee kunstdisciplines. Dat moet ook wel, want de groep bestaat uit schilders, beeldhou wers, performers, muzikanten en een schrijver. Belangrijke onder delen van de performance zijn na tuurlijk de audio-visuele hulp middelen maar net zo belangrijk zijn (in dit geval) cement, verf, pi ano en tape. Het ene moment ver stillen de pianoklanken het pu bliek en het andere moment ver stijft een lichaam door de cement. De performance begint om 21 uur. deze serie (zie de "sprokkel" van 7 mei 1986). En hoewel Wibaut later in zijn memoires schreet uai hij nooit een echte "Multatuli- aan" was geweest, dacht hij toch met genegenheid aan zijn contac ten met Multatuli terug. Eduard Douwes Dekker werd op 2 maart 1820 in Amsterdam gebo ren. In 1838 vertrok hij naar Nederlands-Indië, waar hij na een ambtelijke carrière als assistent resident in Lebak op Java in con flict kwam met de inlandse regent (1856). Deze zaak leidde tot het vrijwillig ontslag van Douwes Dekker. Als - vergeefse - poging tot eerherstel schreef hij toen on der de naam Multatuli het boek "Max Havelaar of de koffij- veilingen der Nederlandsche Handel-Maatschappij" (1860).Hiervan verscheen overi gens pas in 1950 de oorspronkelij ke tekst in een integrale uitgave. Het boek, dat vele vertalingen be leefde, werd wereldberoemd. Multatuli schreef verder onder meer "Minnebrieven", "Ideeën" (7 bundels), "Woutertje Pieter- se" en "Vorstenschool". Zijn vrijdenkersideeën vonden bij ve len weerklank en hij kreeg zelfs volgelingen (Multatulianen), ook in Zeeland en in het bijzonder te Middelburg. Door geldgebrek ge dwongen hield Multatuli met na me tussen 1878 en 1881 lezingen tournees. Zo sprak hij in maart 1878, in februari 1880 en in ja nuari 1881 in Middelburg. Naast de reeds genoemde houthandela ren Wibaut en Ghijsen waren hier onder andere H.L.F. Pisuisse, hoofdredacteur van de Middel- burgsche Courant, de advocaat mr. M.J. de Witt Hamer en de wiskundeleraar J.J. van Laar be wonderaars van Multatuli. De Middelburgse Elize Baart stond zelfs model voor Hanna in Multa- tuli's "Vorstenschool". Hoewel hij dus niet zo vaak in Zeeland is geweest had Multatuli goede vrienden en bewonderaars in onze provincie, wijdde de Mid- delburgsche Courant diverse waarderende artikelen aan hem en waren, zoals we zagen, twee Middelburgers bij zijn crematie aanwezig. De honderste sterfdag van Multa tuli zal ruime aandacht krijgen: symposia, voordrachten, ten toonstellingen en speciale uitga ven zullen in de loop van dit jaar ter herdenking aan deze grote Ne derlandse schrijver hun beslag krijgen. Eduard Douwes Dekker - Multatuli Kwam bij het eerste culturele café het bezoekersaantal net boven de honderd, de tweede keer was dit aantal verdubbeld en was het voor de toeschouwers op de bo- venfoyer van de Middelburgse schouwburg dringen geblazen. Donderdag 19 februari gaat het derde 'Cultureel café' van start en omdat driemaal scheepsrecht is verhuist het hele gebeuren van de boven- naar de benedenfoyer. "Als het daar te druk wordt, en dat verwachten wij nu toch zeker wel", meent Peter de Quelery van UIT in Zeeland, "kunnen de mensen tenminste nog op de trap pen gaan zitten". Het programma van die avond is ook deze keer weer puur natuur. Om te beginnen is daar Rob Hou- cabaretgroep De Kuil ben, die in het dagelijks leven werkzaam is bij Rijkswaterstaat. Kreeg op zijn 18e een gitaar en be gon daar op te tokkelen. Sinds dien heeft hij niet veel meer bijge leerd, maar kan het tóch niet la ten af en toe een liedje te maken. Hij zingt voornamelijk Engelsta lige ballads, waaronder een drie tal zogenaamd eigen werk. Op dezelfde toer zitten Kees bij de Vaate en Willem van Maanen, beiden uit Zierikzee. Bij de Vaate is beter bekend als 'Dikke Kees' en is dank zij Deetman werkloos onderwijzer. Zijn kompaan Wil lem van Maanen stemt piano's en zo komt hij aan zijn bijnaam 'Willem piano'. Kees en Willem brengen voornamelijk eigen werk waarvan een aantal liedjes speci- i

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13