Nederlands Kamerkoor zingt a la Swingle in Midden Zeeland Kiezen voor blues van vandaag Rasartiest Jozef van den Berg met zijn nieuwe productie in Schouwburg Middelburgs Theater speelt thriller van Agatha Christie Lezen EXPOSITIE PODIUM FILM 12 febr. - 18 febr. Concert Gerard de Waardt op Zeeuws theaterorgel Telapary in Meccano EX-SOFT MACHINE SPIL HOPPER IN WALK INN De truuks van Ferris Bueller in een doldwaze comedie Powerpop in De Paraplu Woensdag 11 februari 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER KINDER BOEKEN STEC SPEELT IN KOUDEKERKE Do. 12 febr. t/m wo. 18 febr. Foto-expositie in Zeeuwse Bibliotheek Avalanche presenteert nieuwe LP door Jan Smeekens Moeilijk lezende kinderen krijgen sinds 1981 redelijk veel aandacht van uitgevers. Dat heeft geleid tot een gestaag groeiend aantal speci aal geschreven boeken en tot het vignet 'makkelijk lezen'. Dit keurmerk mag alleen gebruikt worden voor boeken die door een beoordelingscommissie van het Nederlands Bibliotheek en Lek- tuur Centrum (NBLC) geschikt bevonden zijn voor de specifieke doelgroep. De criteria waaraan een boek moet voldoen komen sa mengevat neer op: een interessant verhaal in eenvoudige taal ge schreven en verzorgd uitgegeven. In 1983 verschenen bij uitgeverij Zwijsen de eerste deeltjes van de serie ZOEKLICHT (10 tot 13 jaar), die onlangs werd uitgebreid met zes titels rond het thema 'griezelen'. Aan vier is het vignet 'makkelijk lezen' toegekend: SPOOK OP DE SCHAATS van Wim Burkunk, HET WOESTE LAND van Leonie Kooiker, DE KRIS DANST van Peter Ver vloed en DE DOOLHOF VAN DE SCHIM door Jacques Weij- ters. De eerste drie zijn inderdaad spannende, raadsachtige verhalen die in korte zinnen en zonder moeilijke woorden geschreven zijn. Ze zijn gebonden uitgege ven, ruim geïllustreerd en in een duidelijke letter gedrukt. Maar waaraan heeft 'De doolhof van de schim' het vignet verdiend? Het leest niet lekker: Hij zoekt een stok. Hij draait er droog gras omheen. Hij stopt er een zakdoek tussen, (pag. 8). Er zitten rare sprongen in: Er schijnt een zwak licht. In de verte klinkt geluid. "Is dat maan licht?" fluistert Art. (pag. 18). Waar een voltooid deelwoord op zijn plaats was geweest wordt de verleden tijd gebruikt: Maar het is te laat. Een groep mensen sloop achter hen. Nu grij pen vee! handen hen vast. (pag. 20). Zinnen staan soms zo achter el kaar dat ze tot misverstanden aanleiding geven: Hij zoekt op zijn plattegrond. Maar het gaal langzaam, (pag. 30). Dat langzaam blijkt in de volgen de zin te slaan op traag lopende, oude mensen en niets te maken te hebben met kaartlezen. En een enkele keer staat er volsla gen onzin. Twee kinderen zijn een donkere gang ingegaan, hun twee vriendjes zijn voor de ingang blij ven staan: Heel ver achter zich ziet Guus de ingang. Het is een klein helder gat. Art en Anja kan hij niet meer zien. Zo klein is de ingang nu. (pag. 12). Iedereen die weieens in een grot is geweest weet hoe scherp voorwer pen tegen de hemel afsteken. Le zers die zich op grond van de il lustraties op bladzijde 6 en 25 Toon hebben voorgesteld als een sullig, oud mannetje, moeten dat beeld op bladzijde 29 wijzigen, want Toon is daar een stoere en indrukwekkende dertiger. Wat jammer dat in zo'n populaire en over het algemeen kwalitatief uitstekende serie ook een misser blijkt te zitten. DIT HUIS WIL BLOED van Eddy C. Bertin en DE RING VAN ARDEK door Tais Teug hebben (kregen?) geen vignet, maar zijn daarom nog niet de slechtste van de zes. Zoeklicht, Griezelen. Zes titels van diverse auteurs en il lustratoren. Uitgeverij Zwijsen, Tilburg. Prijs per deel 15,80. Prijs per thema (6 boeken) 75,95. Op uitnodiging van de Dorpsvere niging Koudekerke speelt de to neelvereniging STEC uit Oost- Souburg zaterdag 14 februari het blijspel 'Wie kaatst...die wint'. Wie dat stuk wil zien kan terecht in De Couburg aan de Duinstraat in Koudekerke, vanaf 19.30 uur. De voorstelling begint om 20 uur. MIDDELBURG Balans 17. Van Til, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Rabobank (Langeviele 49). Renée Mink, Aquarellen en beeldhouw werken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. De Vleeshal (Markt). Jef Geys, vertoning videoregistraties. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). Documentatie over vier eeuwen dominees. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Te vens, Niek Haak, fotografie. Met als thema 'kristalgroei: orde en chaos'. Zeeuws Kunstenaarscentrum. (Achter de Houttuinen 30). Kees van Gilst, tekeningen, hardboard- snedes en lino's. Tjitske Dijkstra, keramische objecten. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Paul Barrels, Bob Pingen, Piet Diele- man, schilderijen. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPEL LE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietstraat 6). Geprepareer de vleermuizen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Ro bert Smit, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. T/m wo. Iquana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Openbare Bibliotheek (Lange Zelke 91). Overzichtstentoonstel ling over school- en beroepskeu ze. Ma. van 13.30 tot 20 uur, di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. DONDERDAG 12 FEBRUARI *Henk Elsink, Dorpshuis, Kort- gene, 20 uur. VRIJDAG 13 FEBRUARI *'Inpiken en wegwezen', blijspel, Vestzaktheater, Vlissingen, 20.30 uur.*Werkcenlrum Dans, Schouwburg, Middelburg, 20.30 uur. *Popconcert met 'New Ga- te'. buurthuis De Paraplu Vlissin- gen, 21 uur. ZATERDAG 14 FEBRUARI *Het Nederlands Kamerkoor, on der leiding van Ward Swingle, Concert- en Gehoorzaal, Middel burg, 20 uur. *Danskern, (klas sieke en moderne dans). Vestzak theater, Vlissingen, 20.30 uur. *'De muizenval', (thriller), Mid delburgs minitheater, 20.30 uur. *'Hugh Hopper (ex Soft Machi ne) and Band, Walk Inn Vlissin gen, 21 uur. *STEC speelt 'wie kaatst... die wint', een blijspel. De Couburg Koudekerke, 20 uur. ZONDAG 15 FEBRUARI Koffieconcert met Gerard de Waardt, Concert-en Gehoorzaal, Middelburg, 11.30 uur. *Orgelconcert Albert Clement, Kapel St. Maarten te Hoogelan- de, 14.30 uur. MAANDAG 16 FEBRUARI *I)ans plus.., de choreografen. Zeeuwse Bibliotheek, Middel- hurg, 20 uur. DINSDAG 17 FEBRUARI I)rie is te veel (klucht), de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. WOENSDAG 18 FEBRUARI Jozef van den Berg met 'De twij felaar', Schouwburg, Middel burg, 20.30 uur. *Eddv en Michael Teleparv, gi taarduo. Café Meccano Middel- burg's avonds. Gerard de Waardt, stadsbeiaar- dier van Maassluis, Tholen, Sint Maartensdijk en tweede stadsbei- aardier van Rotterdam bespeelt zondag 15 februari het theateror gel in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Na een klassieke opleiding is de belangstelling van De Waardt zich meer en meer gaan richten tot de romantische- en populaire muziekstijlen. Met dit doel stu deerde hij bij de befaamde theater- en Hammondorganist Louis Zagwijn. Regelmatig geeft De Waardt concerten op het N.O.Fj theaterorgels van Rotter dam, Schiedam en Amsterdam. Het programma dat De Waardt zondag brengt bestaat uit de Bel gische parachutistenmars, Künst- lerleben, temptation rag, blijven de songs uit het pop-repertoire, flapperette, een selectie van Gershwin, vinetaklokken, de black and white rag, entertain ment en een slotmedley van Spaanse, Zuid-Amerikaanse en Broadway melodieën. Het concert begint om 11.30 uur. Gerard de Waardt DONDERDAG 12 FEBRUARI *.AIhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. *Alhambra II Vlis singen: 'Ferris Bueller's day off', 20 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. *Meceano Middelburg: 'Trip to Bountiful', 20.30 uur. *F.lectro Middelburg: 'Amadeus', 20.30 uur. De gebroeders Telepary De gitaarvirtuozen Eddy en Mi chael Telapary, de winnaars van de voorronde van de door de Tros georganiseerde internationale ta lentenjacht "Parade der Besten", maken woensdag 18 februari hun rentree in het Zeeuwse namelijk in café Meccano in Middelburg. Na hun geslaagde optreden voor een massaal opgekomen publiek in dit café vorig jaar augustus, brak voor Eddy en Michael een belangrijke periode aan. Nadat de muziekfabrikant Davoli het duo in oktober had uitgenodigd om voor Ovation op de muziekbeurs Muziek 86 op te treden, werd van wege de grote belangstelling in de studio van Ron Konings in Vrou wenpolder een promotie-cassette opgenomen. En dat werkte. Be halve dat Eddy en Michael door de Tros uit een veelvoud van in zendingen werden geselecteerd voor deelname aan de "Parade der Besten", werd het duo op grond van hun optreden ter plaat se uitgenodigd voor de radio show van Herman Emmink. De uitzending vond plaats op 19 januari. Walk Inn, de jongerensocieteil aan de I.elystraat in Vlissingen, heeft zaterdag een muzikant met een wel zeer grote reputatie in huis, namelijk Hugh Hopper, de bassist van de voormalige Engelse band Soft Machine. Hij maakt momenteel een toernee door Ne derland met een begeleidingsband. Deze gelegenheidsformatie draagt de naam 'Hugh Hopper and band'. Het optreden zaterdag 14 februari begint om 21 uur. Hugh Hopper schreef geschiedenis als bassist, componist en arran geur van de legendarische groep Soft Machine. Deze formatie ken merkte zich als een band die baan brekend werk deed. Vooral in de jaren zestig maakte deze formatie furore met een jazzy sound met licht avantgardische trekjes. In 1974 ging Soft Machine ter ziele en Hugh Hopper hield zijn vingers soepel in een aantal projecten. Om allerlei redenen kwam daar niet uit wat Hopper gewend was geraakt met Soft Machine, zodat hij zich - 1980 - ging wijden aan andere za ken, zoals reizen, grafische vorm geving en het schrijven van ro mans en toneelstukken. Eind 1984 pakte Hopper de draad weer op. De muzikanten die hem op de Ne derlandse rondreis begeleiden zijn: Pieter Bast (slagwerk), Dionys Breuker (toetsen), Frank van Nooy (tenorsax), Kees van Veld huizen (altsax en sopraansax) en Hans van der Zee (gitaar). Niek Haak exposeert tot 14 maart foto's in de Zeeuwse Bibliotheek (eerste etage) onder de titel 'kristalgroei: orde en chaos'. De openingstijden: maandag van 17.30 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10 tot 21 uur en zater dag 10 tot 13 uur. VRIJDAG 13 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 19, 21.30 en 23.30 uur. *Alhambra II Vlissingen: 'Ferris Bueller's day off', 19 en 21.30 uur; 'Gepeperde pizza poesjes', 23.30 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 uur; 'Aliens, nu is hel menens', 21.30 uur. *Meccano Middelburg: 'Trip to Bountiful', 20 uur; 'Diva', 22.30 uur. *Electro Middelburg: 'Ama- deus', 20.30 uur. ZATERDAG 14 FEBRUARI *Alhanibra I Vlissingen: 'Flod der', 14. 19, 21.30. 23.30 uur. *Alhambra II Vlissingen: 'Do nald Duck's verjaardagspartij tje', 14 uur; 'Ferris Bueller's day off', 19 en 21.30 uur; 'Gepeperde pizza poesjes', 23.30 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 uur; 'Aliens, nu is het menens', 21.30 uur. *Meccano Middelburg: 'Ma ry Poppins!, 15 uur; 'Trip to Bountiful', 20 uur; 'Diva',22.30 uur. *Electro Middelburg: 'Ama- deus', 20.30 uur. ZONDAG 15 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen: 'Do nald Duck's verjaardagspartij tje', 14 uur; 'Ferris Bueller's day off', 19 en 21.30 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 14 en 19 uur; 'Aliens, nu is het menens', 21.30 uur. *Meccano Middel burg: 'Mary Poppins', 15 uur; 'Trip to Bountiful', 20.30 uur. MAANDAG 16 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. *.AIhambra II Vlis singen: 'Ferris Bueller's day off', 20 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. *Meccano Middelburg: 'Trip to Bountiful', 20.30 uur. DINSDAG 17 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Ferris Bueller's day off', 20 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. *Meccano Middelburg: 'Trip to Bountiful', 20.30 uur. WOENSDAG IS FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. *Alhambra II Vlis singen: 'Ferris Bueller's day off', 20 uur. *Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. *Meccano Middelburg: 'Mary Poppins', 15 uur: 'Trip to Bountiful 20.30 uur. *FJectro Middelburg: ZVU- film 'Sans toi ni loi', 20.30 uur. Menigeen zal de naam nog wel be kend in de oren klinken: 'The *A valanche. De Zeeuws-Vlaamse rihttem én blues formatie Avalanche zal zondag 15 februari om 16.30 uur haar nieuwe lp 'Cruisin' and Boozin' presen teren in de Bloesbak in Mid delburg. Aansluitend geeft de band een concert. Avalanche werd in april 1984 op gericht. Aan het eind van dat jaar verscheen de eerste lp 'Reelin' with a Feelin'. Deze plaat werd goed ontvangn en is nog regelma tig te horen op de BRT-radio en diverse vrije zenders. Naar aanlei ding van die plaat maakte de band een tv-debuut in de talk show 'Mike' van Mike Ver- drengh. Volgens de band laat de nieuwe plaat horen dat de muziek van Avalanche met de tijd meegaat want "als je om je heen kijkt dan zie je dat de wereld enorm veran derd is. Omdat muziek een weerspiegeling hoort te zijn van de tijd waarin je leeft, is het lo gisch dat ook Ritthem en Blues evolueert. Dat deze visie bij het publiek aanslaat bewijzen de reacties op onze optredens". Avalanche zet zich daarom af te gen de meeste blanke R en B for maties, die "een verleden trach ten te recreëren waar zij nooit deel van uitmaakten". Avalanche kiest daarom voor de Blues Vandaag. In korte tijd is Avalanche erin geslaagd een live reputatie op te bouwen. Daardoor wordt de band regelmatig gevraagd om Amerikaanse artiesten te bege leiden. Het Nederlands Kamerkoor 'systeem' het artistieke niveau geenszins geweld aandeed. Meer nog alom groeide het enthousias me over en de bewondering voor de heldere en homogene klank kleur en het vermogen tot fijnzin nige en gedetailleerde inter pretatie. Het repertoire van het Koor bestaat voornamelijk uit a capel- la, niet begeleide composities, en waar nodig zijn alle Kamerkoor leden in staat solopartijen te ver vullen. Daarnaast voert het Ka merkoor ook regelmatig pro gramma's uit -variërend van vroeg Barokke tot recent geschre ven composities- in samenwer king met kleine of grotere en sembles. Het programma dat zij brengen bestaat uit bewerkingen van com posities van onder andere Mo zart, Bach, Debussy, Stevenson, Porter, Lennon/McCartney en Jarreau. De bewerkingen zijn al len van de hand van Swingle. Het Nederlands Kamerkoor a la Swingle begint om 20 uur. Het Middelburgs Theater speelt zes keer de thriller 'De muizenval' van Agatha Christie. Zaterdag 14 februari gaat het stuk in premie- re. In Londen wordt dit spannen de toneelstuk al meer dan dertig jaar opgevoerd. Voorlopig neemt het Middelburgse gezelschap ge noegen met het zestal voorstellin gen in het Minitheater aan de Ver- werijstraat. Het stuk speelt in een afgelegen pension in de buurt van Londen. Kort na de tweede wereldoorlog. Het is hartje winter en door zware sneeuwval zijn de wegen bijna on begaanbaar geworden, als de heer en mevrouw Ralston hun eerste gasten ontvangen. Zij hebben het huis geërfd .en besloten het als pension in te richten. Als een on verwachte gast komt opdagen en ook de politie ten tonele ver schijnt is het ver gedaan met de rust. Berichten over een moord en Swingle Singers'. In de jaren 1963 tot 1984 ontwikkelde deze groep een eigen stijl op het gebied van het vocaliseren van instrumentale muziek, het zogenaamde 'scat- ten'Daarnaast zongen zij veel close-liarmony. De groep bestaat niet meer, maar de leider en ar rangeur Ward Swingle is er mee doorgegaan. Zaterdag 14 februari laat hij mèt het Nederlands Ka merkoor in de Middelburgse poneert- en Gehoorzaal horen dat er nog niets van de 'Swingle- lound' verloren is gegaan. Swingle is overigens één van de regelmatige gastdirigenten van het Nederlands Kamerkoor, dat dit jaar precies 50 jaar bestaat. Opvallend aan het Kamerkoor is, dat het sinds 1980 geen vaste diri gent heeft. Voor het omvangrijke .repertoire dat dit koor heeft, werkt het voornamelijk projects- gewijs met gespecialiseerde gast dirigenten. Hoewel dit door 'ken ners' uit artistiek oogpunt nogal riskant werd gevonden -er is im mers niemand die het koor per manent vormt- en het zijn karak teristieke kleur geeft- bleek vooral uit internationale reacties dat dit De trukendoos van Ferris Bueller is van donderdag 12 tot en met woensdag 18 februari te zien in de film 'Ferris Bueller's day off' van regisseur John Hughes in het Vlis- singse Alltambra II. Ferris is een populaire jongen op de high-school. Niet omdat hij mooi is of goed in sport, maar omdat hij alles weet te regelen. Heeft één van z'n klasgenoten last van z'n ouders, Ferris weet wel een manier om ze een hak te zet ten. Heeft een ander geen zin om naar een bijspijkercursus te gaan, Ferris zorgt wel voor een smoes. Maar hij regelt niet alleen voor anderen. Zelf profiteert hij ook van zijn versierderskwaliteiten. Hij vindt dat hij veel dagen vrij moet nemen van school om leuke dingen te doen, want "het leven gaat zo snel, als je niet af en toe stilstaat en om je heen kijkt, is het zo weg". Een levensgenieter dus, die op een dag in een Ferrari wil rijden en op rekening van een worstenfabrikant vorstelijk wil eten in een restaurant en ook nog tijd vrij moet maken om zijn vriendin werkelijk lief te hebben. 'Ferris Bueller's day off' is een dolle comedie met John Hughes, maker van 'Weird science", 'The breakfast club' en 'Pretty in pink'. een aantal onverwachte gebeurte nissen brengen de veiligheid in ge vaar en houden het pension en zijn bewoners in een worggreep. Wie zijn de gasten en wat voert hen naar "Monkswell Manor" en welke twee andere muisjes moe ten nog in de val worden gelokt? Een spannend verhaal met een verrassende ontknoping, zoals we dat van Agatha Christie gewend zijn. Opvoeringsdata: 14 en 21 februa ri, 14, 21 en 28 maart en 4 april. Aanvang van elke voorstelling 20.30 uur. De popgroep New Gate uit Nieu- werkerk (Schouwen-Duiveland) treedt vrijdag 13 februari op in buurthuis De Paraplu. Het begint om 21 uur. New Gate heeft voor haar live optredens een grote bekendheid. Wie de Noord-Zeeuwen ooit heeft gezien, weet dal de acts afwisse lend zijn. De muziek kan het best worden omschreven als melodieu ze powerpop. Dat was pech voor het publiek èn Jozef van den Berg, vorig jaar. Trok hij eindelijk een volle zaal, fikte de Schouwburg in Middel burg voor een deel af. Jammer. Want die uitvoering, 'De gelief den', werd later bekroond met de Prijs van de theaterkritiek. Eind december zond de VPRO dit stuk uit, zodat de mensen die - einde lijk - Jozef van den Berg hadden ontdekt, toch nog aan hun trek ken kwamen. Op woensdag 18 februari is Van den Berg weer in Middelburg. Nu met zijn nieuwe theaterproductie 'De pleisterplaats'. Ook hier gaan solotheater en poppentheater hand in hand, een unicum. En ook deze voorstelling is bijna on mogelijk te benoemen; er gebeurt /o vreselijk veel, dat eigenlijk ie dereen het gezien moet hebben. Althans zeker degenen die van het pure theater houden. Fantasie rijk, sprookjesachtig, geestig en levenswarm. Dat is wat het pu bliek kan verwachten van de ras artiest Jozef van den Berg. Marie- Claire Stambac doet mee aan deze productie. Marie Stambac en Jozef van den Berg

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7