informatiepagina van de gemeente vlissingen II O 1/ iNa de basisschool Naar een lagere beroepsopleiding? Platenloods KMS iets korter en wat verfraaid ht INaar het algemeen voortgezet onderwijs....? Inrichting terrein rond voormalige kleuterschool DE VLISSINGER Voorstel bouw autoboxen Steenwijk straat Commissies vergaderen Ld Omgeving loods mavo-algemeen havo-algemeen atheneum (vwo) - algemeen Scholen voor mavo, havo en vwo in Vlissingen Even bijpraten met wethouder Bruinooge Informatie-avond werkzaamheden Koopmanshaven en Vissershaven Toorenvliedt- school Miljoensubsidie Werkgelegenheid Projectontwikkelaar Woensdag 11 februari 1987 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De ouders van leerlingen in de achtste groep van de basis school staan deze maanden voor de, vaak niet eenvoudige, vraag: "Welke onderwijsvorm kies ik voor èn met mijn kind?". Meestal wijst het advies van de directeur en de uitslag van een test wel in een bepaalde richting. Ook de uitgave 'Kiezen na de basisschool' van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen kan ouders en kinderen helpen. Het geeft een overzicht van de verschillende schoolsoorten in het lager beroepsonderwijs (lbo) en het algemeen voortgezet onderwijs (avo). Ook worden er algemene zaken als de rol van schooldekaan en de brug klasmentor in behandeld. Het probeert enig inzicht te geven in de rol van medezeggenschapsraden in het voortgezet onderwijs en, tenslotte, staat er het een en ander in over school- en lesgel den en de tegemoetkoming in dergelijke studiekosten. "Kiezen na de basisschool" kan worden gezien als een hulp middel bij het maken van een keuze. Net als de artikelen hieron der. Daarin is informatie op een rijtje gezet over het plaatse lijk/regionaal lbo en avo. Mocht u na het lezen ervan nog vragen hebben; bij de afdeling onderwijs in het stadhuis helpen ze u graag bij het vinden van een antwoord daarop (tel. 67340). In Vlissingen zijn twee scholen voor lager beroepsonderwijs: de scholengemeenschap 'Swanenburgh' en de Zeeuwse School voor de Zeevisvaart. Beide scholen komen in dit artikel aan bod, met een tweetal andere vormen van lager beroepsgericht on derwijs in Midden-Zeeland. Voor de duidelijkheid: het is géén al gemeen voortgezet onderwijs. Daarover staat elders op deze pagina een artikel. Gemeentelijke scholengemeenschap voor beroepsonderwijs 'Swanenburgh', Zaaihoekweg 1, 4383 AX Vlissingen, tel. 68051. Alle leerlingen die naar de Scholengemeenschap Swanenburgh ko men, worden geplaatst in het eerste gemeenschappelijke brugjaar. Na dit eerste, volgen alle leerlingen bovendien het tweede gemeen schappelijk brugjaar. Samen heten deze twee jaren de onderbouw. SCHOOLSTRUKTUUR extra jaar LHN0 ~i LT0 2e brugiaar 1e brugiaar Het vakkenpakket in de onder bouw is voor alle leerlingen ge lijk. Het bestaat uit een aantal theorievakken en een aantal praktijkvakken. Bij Swanen burgh is men namelijk van me ning, dat er een goed evenwicht behoort te bestaan tussen theo rie en praktijk. Leerlingen die van de basisschool komen zijn eigenlijk nog te jong om een de finitieve keuze is kunnen maken tussen een overwegend prakti sche of een meer theoretische opleiding. Ze hebben ook nog niet zozeer die ervaring opge daan van waaruit ze een ver standige keuze kunnen maken. Een logische koppeling tussen theorie en praktijk is daarom van groot belang. Op deze manier kan de leerling zijn eigen moge lijkheden en interesses ontdek ken. Dat is ook noodzakelijk om een verantwoorde keuze te kun nen maken aan het einde van het tweede brugjaar. Bij deze keuze wordt de leerling echter op vele manieren geholpen. Zo wordt in een goede sa menspraak tussen de leerling, de ouders en de school een vak richting gekozen die het beste past bij de leerling. Dat alles houdt dus in dat er geen voortij dige selectie behoeft plaats te vinden op 11- of 12-jarige leef tijd. Op deze manier blijven er ook nog allerlei mogelijkheden over voor de leerling. Het is zelfs mogelijk dat hij of zij aan het ein de van de schoolperiode op 'Swanenburgh' een diploma be haalt dat gelijkwaardig is aan het hoogste mavo-niveau. Men heeft dan bovendien de voorde len van een goed stuk prakti sche opleiding. De bovenbouw Na de onderbouw volgen in de bovenbouw nog twee en, indien gewenst, zelfs drie leerjaren. De bovenbouw biedt vele mogelijk heden in een groot aantal stu dierichtingen. Hieronder volgen ze. Sector Economisch en admi nistratief onderwijs (leao) Bij het leao bereidt men leerlin gen voor op een functie in het bedrijfsleven, in de dienstverle nende sectoren en op een voort gezette studie (bijvoorbeeld meao of voorbereidend hoger beroepsonderwijs). Sector huishoud- en nijverheids onderwijs Binnen deze sector kan men drie richtingen onderscheiden: A. de verzorgde beroepen, vooral gericht op gezond- heidskunde en huis houdkunde; B de textielverwerkende beroe pen, waarin naast de zoge noemde naaldvakken ook verkooppraktijk en handels kennis aandacht krijgen; C. de zogenoemde vrije afstu deerrichting, waarbij het les senpakket wat meer is afge stemd op verder studie aan middelbare opleidingen, bij- voorbeeeld het middelbaar dienstverlenins- en gezond- heidsonderwijs (MDGO). Sector techniek (LTS) Deze telt vijf afdelingen, waar de leerlingen voor bepaalde vakge bieden en fundamentele vaar digheden worden bijgebracht: A. het vakgebied bouwtechniek biedt een basisopleiding voor timmeren, bouwtimmeren, metselen en dergelijke; B. de mechanische techniek, procestechniek, vraagt aan dacht voor draaien, frezen, bankwerken, constructieban- kwerken, pijpbewerken en kunstofbewerken; C. de motorvoertuigentechniek geeft een basisopleiding voor autotechniek, schade herstellen enzovoorts; D. het vakgebied electrotech- niek brengt de basisvaardig heden bij uit de sterkstroom- techniek en de electronica; Swanenburgh algemeen Het vierde leerjaar van al dé hiervoor genoemde opleidingen van alle afdelingen sluit men af met een eindexamen. Voor zo ver de mogelijkheden daarvoor binnen het vak aanwezig zijn, kan examen worden afgelegd op A-, B-, C-, of D-niveau. De examens op C- en D-niveau zijn in het algemeen landelijke examens: A- en B-niveau wor den in regionaal overleg vast gesteld. Leerlingen, die in het bezit zijn van een diploma met aan aantal vakken op C- en of D- niveau, gelijkwaardig aan de verwante mavo-vakken, kunnen worden toegelaten tot alle vor men van middelbaar beroepson derwijs. Zowel de zeer uitgebrei de vakkenkeuze, alsook de mo gelijkheid om per vak examen op het eigen niveau af te leggen geven de leerlingen maximale kansen op een individuele ont plooiing. Het aanmelden van leerlingen voor 'Swanenburgh' kan gebeuren via de directeur van de basisschool of recht streeks bij de scholengemeen schap, Zaaihoek weg 1 te Vlissingen (tel. 68051). Voor een persoonlijk gesprek met een van de directieleden van de school, kunt u ook telefo nisch een afspraak maken via het hierboven vermelde tele foonnummer. Zeeuwse School voor de Zee visvaart (onderdeel van de Vereniging Maritiem instituut 'De Ruyter') Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissingen, tel. 66669. De leerlingen worden voorbe reid op een functie aan boord van zeevissersvaartuigen. Het betreft een lagere beroepsoplei ding voor Stuurman- Werktuigkundige (SW VI). In het eerste leerjaar ontvangt men al gemeen vormend onderwijs. In het tweede vindt een aanzet plaats naar het beroepsgerichte onderwijs. Het derde is het eer ste beroepsgerichte leerjaar, het vierde is het examenjaar. Het di ploma geeft recht op toelating tot de middelbare opleidingen voor Stuurman- Werktuigkundige (SW-V), Stuur man Kleine Handelsvaart (S-IV) en Werktuigkundige Kleine Han delsvaart (W-IV). De gemeente heeft enkele ver zoeken ontvangen om garage boxen te mogen bouwen op een open terrein aan de Steen wijkstraat in Oost-Souburg. Burgemeester en wethouders vinden dat deze boxen wel zouden kunnen worden ge bouwd, echter het geldende bestemmingsplan staat deze bouw niet toe. B. en w. zijn daarom van plan hiervoor het bestemmingsplan te wijzigen. Vóórdat zij dit doen hebben zij dit voornemen deze week schriftelijk kenbaar ge maakt aan de omwonenden. De bewoners kunnen vóór 23 fe bruari a.s. op het idee reageren. Na deze datum zullen b. en w. een beslissing nemen waarvan de onwonenden ook weer be richt krijgen. Als beslissing luidt de bouw van de boxen mogelijk te maken, zullen b. en w. daarbij aangeven welke procedure ge volgd zal worden, hoe eventuele bezwaren kunnen worden inge diend en op welke manier even tuele gegadigden in aanmerking kunnen komen voor een ga ragebox. Burgemeester en wethouders willen het terrein rond de voorma lige kleuterschool "Hummelhonk op de Molenberg" achter de Ritthemsestraat in Oost-Souburg inrichten met onder meer volkstuinen en laten bebouwen met autoboxen. Dat is het resul taat van de inspraak die de omwonenden geruime tijd geleden hierover hebben gehad. Alle omwonenden zijn deze week van het plan op de hoogte gebracht. Het plan gaat uit van verkoop van de gronden aan de direct aangrenzene bewoners. Dit komt tegemoet aan de wensen van verreweg de meeste "in sprekers". B. en w. hebben ook prijzen voor de grond bepaald. Voor de grond met bestemming auto boxen geldt een prijs van f 3.200,— per autobox, voor de grond met bestemming tuin/erf geldt een prijs van f 15,— per m2 en voor de grond met be stemming (volks)tuin/erf geldt een prijs van f 7,50 per m2. Over de exacte verkaveling en de verkoop van deze gronden zal de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) met de betreffende be woners contact opnemen. Overigens "past" deze inrich ting van het terrein niet in het geldende bestemmingsplan. Daarom zullen burgemeester en wethouders de gemeenteraad vragen een zogenaamd voorbe- reidingsbesluit te nemen. Dat is een verklaring dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding is. Delta College, Merwe- destraat 1, 4335 XR Mid delburg, tel. (01180)23951. Aan deze scholengemeen schap is lager middenstands- onderwijs verbonden. Dat is een opleiding voor het on dernemerschap en zelfstan dige functies in de handel, inclusief het middenstands diploma. Ook hier kan men na het behalen van het diplo ma het middelbaar beroeps onderwijs gaan volgen. Lagere Agrarische School, Biezelingseweg 10, 4421 PM Kapelle, tel. (01102)1812. Deze ook wel'Groene School' genoemde lagere beroepsopleiding geeft een algemene opleiding voor al les wat met de natuur te ma ken heeft. De brugperiode duurt twee jaar. In het derde leerjaar wordt naast de alge meen vormende vakken ook lesgegeven in plantenteelt, dierhouderij en verwerking van agrarische produkten. In het vierde leerjaar kan ook nog gekozen worden voor het vak aanleg en onder houd van tuinen. Na het be halen van het diploma kan men eventueel nog aanvul lende opleidingen op het ge bied van land- en tuinbouw volgen. De komende week vergaderen de volgende vaste commissies van advies en bijstand. Dat zijn die voor de beleidsterreinen: - economische zaken op don derdag 19 februari, aanvang 17.00 uur; - financiën op woensdag 18 fe bruari, aanvang 17.00 uur; - volkshuisvesting op dinsdag 17 februari, aanvang 17.00 uur; - onderwijs op dinsdag 17 fe bruari aanvang 19.30 uur; -openbare werken op maandag 16 februari, aanvang 19.30 uur; - personeelszaken op woens dag 18 februari, aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 18 februari, aanvang 19.30 uur; - welzijn op maandag 16 februa ri, aanvang 17.00 uur. Al deze vergaderingen worden gehouden in het stadhuis en zijn openbaar. Bovendien heeft het publiek er spreekrecht. Wie daar gebruik van wil maken en zich wil voorbereiden, kan terecht in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Daar liggen de agenda's voor de vergaderingen en de (meeste) ontwerp- raadsvoorstellen ter inzage. Ook de secretarissen van de com missies geven u graag nadere informatie. 3ijl Deze week zijn alle bewoners van de Koudenhoek, de Onderstraat, de Flessenstraat, een gedeelte van de Hendrikstraat, de Stenen- beer en een gedeelte van de Wilhelminastraat van het bovenstaan de op de hoogte gebracht. Ondertussen werkt de gemeente echter aan het opstellen van een ontwerp-plan voor herinrichting en ver fraaiing van het terrein rondom de loods. Op dit "praatplan" zal inspraak voor de omwonenden mogelijk zijn. Te zijner tijd zullen zij van de gemeente bericht ontvangen over de wijze waarop deze inspraak zal plaatsvinden. In Vlissingen kunnen jongeren verschillende scholen voor mid delbaar algemeen voortgezet onderwijs (mavo) volgen. Daar naast is er hoger algemeen voortgezet onderwijs (havo) en voortgezet wetenschappelijk onderwijs (vwo). Samen behoren ze tot de categorie algemeen voortgezet onderwijs. Dat wil zeg gen: géén beroepsonderwijs. Tot de drie vormen van avo (mavo, havo en atheneum) kunnen leer lingen worden toegelaten op grond van het advies van de directeur van de basisschool en/of de uitslag van de test. Aan het einde van het eerste leerjaar (de brugklas) kan de leerling, afhankelijk van de prestaties in dat jaar, verschillende kanten op. Als het avo te moei lijk voor een leerling blijkt te zijn, dan stroomt hij/zij door naar het tweede leerjaar van een ander type onderwijs, bijvoorbeeld het la ger beroepsonderwijs (lbo; zie het artikel hierboven). Bij goede re sultaten wordt de leerling bevorderd naar de tweede klas van het mavo, havo of vwo. zikale vorming, tekenen, hand vaardigheid, gymnastiek, stu dielessen en eventueel compu- terkunde en godsdienst. In de tweede klas komen er Duits, na tuurkunde en economie bij en vanaf het derde jaar ook nog scheikunde. In de loop van het tweede leerjaar wordt voor klas 3 een gedeeltelijke vakkenkeu ze gemaakt, waarbij Nederlands en Engels verplicht zijn; ook bestaat de mogelijkheid om in zeven vakken examens te doen. Het mavo-examen kan op twee niveaus worden afgelegd: het D- of het (lagere) C-niveau. Per vak is niveaukeuze mogelijk. Wie zijn mavo-diploma heeft behaald kan in Vlissingen verder stude ren aan de Middelbare Techni sche School (mts), het Middel baar Dienstverlenings en Ge zondheidszorg Onderwijs (mdgo) en de Middelbare Zee vaartschool. Bovendien zijn er buiten Vlissingen nog andere studiemogelijkheden. Tevens kan men, zoals reeds gemeld, met het mavo-diploma worden Het doel van het mavo is de leer lingen algemeen te vormen. Zo, dat ze toegelaten kunnen wor den tot vormen van middelbaar beroepsonderwijs of de vierde klas van het havo. De opleiding duurt vier jaar. In het eerste leer jaar wordt onderwijs gegeven in de vakken: Nederlands, Frans, Engels, geschiedenis, aardrijks kunde, wiskunde, biologie, mu- toegelaten tot het vierde leerjaar van het havo. Het havo leidt leerlingen op voor alle vormen van het hoger be roepsonderwijs. Bovendien geeft het toegang tot het vijfde leerjaar van het vwo. De oplei ding duurt vijfjaar. In het tweede en derde leerjaar van de havo krijgen de leerlingen les in Ne derlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biologie, muziek, teke nen, handvaardigheid en licha melijke oefening. In de loop van het derde leerjaar worden de zes examenvakken gekozen, waarvan Nederlands en Engels verplicht zijn. Ook een zevende vak is mogelijk. Leerlingen met een havo-diploma kunnen in Vlissingen terecht op de Hogere Technische School (hts), het Ho ger Economisch- en Administra tief Onderwijs (heao), de Hogere Zeevaartschool en de School voor Fysiotherapie. Het atheneum leidt leerlingen op voor alle vormen van univer sitair onderwijs. De opleiding duurt zes jaar. In de vierde klas vindt de eerste vakkenkeuze plaats. Daarbij zijn verplicht de vakken Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, wiskunde A en B. Voorts moeten er vier vakken gekozen worden uit de groep: aardrijkskunde, economie I en II, natuurkunde, Latijn, scheikunde en biologie. In de vijfde klas kiezen de leer lingen de zeven examenvakken, waarvan Nederlands en Engels verplicht zijn. Een achtste vak is mogelijk, Mavo-opleidingen kunnen in Vlissingen gevolgd worden aan: De Prins Willem- Alexanderschool voor christe lijk mavo (Hendrick Avercamp- laan 1, 4383 TA Vlissingen, tel. 60226). De school gaat uit van de 'Vereniging voor Christelijk mavo te Vlissingen'. Het is een bijzondere school met een protestants-christelijk karakter. Dit betekent dat bestuur en per soneel zich in hun doen en laten willen laten leiden door het evangelie. Dit komt onder meer tot uiting in de persoonlijke be nadering, de sfeer en het dagbe gin en -einde. De leerlingen wer ken binnen klasseverband op hun eigen niveau en in hun ei gen tempo. Zij kunnen aange meld worden via de directie van de basisschool of bij de mavo zelf. Naast de algemene mavo informatie kan worden gewezen op de typelessen in leerjaar 2 en informatica in leerjaar 3. Een be langrijk uitgangspunt is de stu diebegeleiding. Zo eindigt bij voorbeeld het lesrooster van de brugklassen om 14.40 uur. Daarna wordt er een gratis stu diebegeleidingsuur voor alle burgklassers gegeven. De Sint-Paulusschool voor mavo (rooms-katholiek); (Adri an Coortelaan 14383 SR Vlis singen, tel. 60205, bij geen ge hoor 63053). De school valt onder het be voegd gezag van de Stichting Katholiek Voortgezet Onderwijs op Walcheren. De r.k.-signatuur van de school wordt gekenmerkt door de omgang van leerlingen, leerkrachten en schoolleiding met elkaar en door de vieringen tijdens belangrijke tijdstippen in het schooljaar. Leerlingen met een andere levensovertuiging kunnen geen aanspraak maken op een bijzondere behandeling. De Sint-Paulusschool voor mavo schenkt veel aandacht aan leer lingenbegeleiding. Ze kent het maken van huiswerk op school onder toezicht en de opvang van leerlingen bij uitval van lessen wegens ziekte en dergelijke. Verder worden er extra on- dersteuningslessen gegeven na schooltijd aan leerlingen met problemen bij Nederlands en de moderne vreemde talen. Hoe wel de school gehuisvest is in een wat ouder gebouw, wordt er met moderne leermiddelen goed onderwijs gegeven. Er zijn geen 'open dagen', maar op ver zoek kunt u na afspraak de school komen bezichtigen en in formatie inwinnen. Rijksscholengemeenschap 'Scheldemond' (mavo, havo, atheneum) (Centraal adres: Brouwenaarstraat 2, 4382 LK Vlissingen, tel. 12662). Algemeen Op 'Scheldemond' kan naast mavo ook havo en atheneum worden gevolgd. Daarom zitten er in het eerste leerjaar alle leer lingen bij elkaar, in een apart brugklasgebouw (Hogeweg 199 te Vlissingen, tel. 18982). Na één jaar gaan de leerlingen naar de afdeling mavo of naar het verlengde burgjaar athe neum/havo. In het verlengde brugjaar athe neum/havo vindt de uitsplitsing pas plaats aan het eind van het tweede leerjaar. De keuze van afdeling gebeurt altijd in nauw overleg met ouders en leerling. Er wordt veel aandacht besteed aan de opvang van nieuwe leer lingen. Om de stap van de basis school naar het voortgezet on derwijs zo gemakkelijk mogelijk te maken, zijn er bijvoorbeeld in- structiedagen en wordt het huis werk geleidelijk ingevoerd. Ook aan leerlingenbegeleiding wordt op 'Scheldemond' veel aan dacht besteed. Iedere klas heeft z'n eigen mentor, er is huiswerk begeleiding en leerlingen met leerproblemen kunnen terecht bij een remedial-teacher. Daar naast heeft de school de be schikking over een speciaal op geleide leerlingenbegeleider. Het mavo (klas 2, 3 en 4) is ge huisvest in een gebouw aan de Adriaen Coortelaan 5. Er kan ook examen worden gedaan in het vak tekenen. Het havo (2, 3. 4, 5) is onderge bracht in de school aan de Brou wenaarstraat 2. In het vierde leerjaar, waarin ook de leerlin gen van buitenaf komen, wor den alle havo-leerlingen door middel van een werkweek geïn tegreerd. Het atheneum (2, 3, 4, 5 en 6) is eveneens gevestigd aan de Brouwenaarstraat 2. Er kan ook examen worden gedaan in het vak Latijn, waardoor er geen verschil bestaat tussen een atheneum met Latijn en een gymnasiumopleiding. Naar aanleiding van het zogenaamde driehoeksoverleg tussen de BV Koninklijke maatschappij De Schelde (KMS), de gemeen te en bewoners, heeft de KMS het ontwerp voor een platen- opslagloods aan de Koudenhoek enigszins gewijzigd. Hierbo ven een deel van de gevel van de loods zoals die er aan de kant van de Koudenhoek zal komen uit te zien, hieronder de situe ring van de loods. Burgemeester en wethouders hebben voor deze platenopslagloods een bouwvergunning verleend aan de KMS. De loods zal een lengte krijgen van 145 meter (was oor spronkelijk 150 meter) en een goothoogte van 7 meter. Het vol ledige bouwplan voor de loods ligt ter inzage bij de afdeling bouw- en woningtoezicht van de Dienst Openbare Werken in het stadhuis (kamer 212). TERREIN KMS Vanaf begin april van dit jaar gaan de Vlissingse Koopmans- en Vissershaven gedurende twee jaar flink "op de schop". In deze havens moeten namelijk alle waterke ringen op zogenaamde "Del tahoogte" worden gebracht. Het werk wordt uitgevoerd door Rijkswaterstaat. De gemeente organiseert in sa menwerking met Rijkswa terstaat een informatie-avond over dit omvangrijke werk op woensdag 18 februari as. om 19.30 uur in "Bachtenkomme", Badhuisstraat 104. Tijdens deze avond kunnen bijvoorbeeld on dernemers op het gebied van detailhandel en horeca in de omgeving van de havens zich over het werk en de gevolgen daarvan voor de omgeving, la ten informeren. Maar ook ande re belangstellenden zijn deze avond van harte welkom! In het kader van voorlichting over mavo-scholen kan nog gewezen worden op de moge lijkheden die de 'Toorenvliedt- school' te Middelburg biedt. Dat is een school voor voort gezet speciaal onderwijs aan de Griffioenstraat 38 (tel. 01180 - 13107). Leerlingen worden toegelaten, die door een leerstoornis en/of aanpassingsstoornis bij een overigens normale intelligentie in moeilijkheden geraakt zijn met betrekking tot het overige onderwijs. Elders op deze pagina kunt u le zen dat volgende week woens dag een informatie-avond wordt gehouden over de zeewerings- werken aan de Koopmans- en Vissershaven. Deze werken zul len twee jaar gaan duren. Als ge meentebestuurder onderken ik dat deze werken van groot be lang voor de veiligheid van onze stad ten opzichte van de zee zijn. Als wethouder van recreatie moet ik vanuit dat oogpunt constateren dat we nog twee jaar "in de rommel" zullen zitten voordat daadwerkelijk kan wor den gesproken van een toe ristisch aantrekkelijk gebied rond deze oudste havens van Vlis singen. Dat de havens er overigens fan tastisch mooi zullen komen uit te zien, daarover heb ik geen twij fels. De kwalitatief hoogwaardi ge uitvoering van het werk door Rijkswaterstaat en de architecto nische vormgeving daarvan door architect W.J. Brinkman, staan daar borg voor. De gemeente wil daarop aansluiten met de herin richting van het De Ruyterplein (wat mij betreft begin 1988) en het maken van een loopbrug over de nieuwe sluis in de Vis sershaven. Voor deze laatste twee projecten en voor inrichting van het nabijgelegen gebied rond het Arsenaal en voor de zo genaamde plaza bij de nu in aanbouw zijnde appartementen op de boulevard, is de verwach ting gerechtvaardigd dat de ge meente een niet onaanzienlijke bijdrage van wellicht enkele mil joenen zal ontvangen. Dit geld zal dus helemaal worden be steed aan aantrekkelijke voorzie ningen voor zowel de toeristen als de eigen inwoners. Vooral van de inrichting van het gebied rond het Arsenaal (wat mij betreft begin 1989) verwacht ik een ster ke impuls. Die impuls zal zeker ook gelden voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de sector re creatie en toerisme. In de eind vorig jaar verschenen gemeente lijke nota over de werkgelegen heid is dit al aangegeven. Nu ik het toch heb over de nota werkgelegenheid: de reacties hier op gedurende de afgelopen inspraaktermijn waren overwe gend positief. De nota wordt nog deze maand, met de inspraak reacties en het commentaar en de conclusies van het college daarop, aan de gemeenteraad ter vaststelling voorgelegd. Als de raad hiermee instemt kunnen we dan snel aan de slag. Want dan zal f 100.000, per jaar be schikbaar zijn voor een gerichter acquisitie van bedrijven en voor deelname aan beurzen en ex- po's. Bovendien zal de gemeen te over f 30.000,— per jaar be schikken om de positie van lang durig werklozen op de arbeids markt te verbeteren, door o.a. scholingsprogramma 's en om le ningen te verstrekken aan be paalde ondernemers waardoor vestiging van (detailhandelson dernemingen in Vlissingen kan worden gestimuleerd. Dit laatste overigens alleen in bepaalde ge vallen en onder nader te stellen voorwaarden. In de nota werkgelegenheid krijgt - ik sprak er al even over - ook de detailhandel uiteraard aandacht. Zoals in een al vast gestelde nota, de nota bin nenstad, is bepaald, zal de ge meente een projectontwikkelaar in de arm nemen om winkels te laten bouwen aan het begin van de Walstraat, bij het Betje Wolff- plein. Nog deze maand zal de gemeenteraad deze ontwikke laar moeten kiezen. Het college zal dan ook binnenkort met een voorstel komen om een ontwik kelaar te kiezen die beschikt over voldoende risicodragend kapi taal en "know-how" om van de "kop" van de Walstraat, en als gevolg daarvan van de rest van de binnenstad, een succes te maken.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 5