in Midden Zeeland Schotse folk-top in Vestzaktheater Nieuwe show Jenny Arean Niet laten vergeten wat geweest is Cultureel Café Koyaanisqatsi: mooi maar onuitsprekelijk 'Een trouwring mag niet knellen' netwerk van misverstanden 22 jan. 28 jan. FILM Lezen EXPOSITIE PODIUM ..r En voort gaat-ie weer. Paul Roberts bespeelt Compton Concertorgel Optreden Phill Mills Expositie Robert Smit DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 januari 1987 Gezond weer op! 4 Vogel Do. 22 jan. t/m wo. 28 jan. De poppenspeler van Lodz': Geprolongeerd: DONDERDAG 22 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. Alhainbra II Vlis singen: 'Running scared", 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. Meccano Middelburg: '9Vi weeks', 20.30 uur. Electro Middelburg: 'Heartburn', 20.30 Deze slotzin van een bekend TV- programma wordt langzamer hand door herhaald gebruik een zin die steeds meer mensen elkaar 's avonds bij het vertrek toewen sen. 'Gezond weer op' is niet al leen een kwestie van geluk heb ben. Het is ook een zaak van ge zond leven. Een goede gids in dit opzicht is het boek van A. Vogel: 'De na tuur wijst de weg'. Het gaat over gezondheid, voeding en milieu. Dit boek is een logisch vervolg op 'De kleine dokter' van dezelfde auteur. Het is vooral een gids naar blijvend welzijn, want het laat ons zien hoe je via natuurlij ke voeding en een gezonde manier van leven ziekten kunt voorko men. Er staan ook veel nuttige tips in voor biologisch tuinieren. Dit rijk geïllustreerde boek kost 55,en is een uitgave van UGN in Elburg. -)-m ma wEÉ/m. /fteaatijur ^fistiJeweg wÊm' tawteaiw De lever als regulator van de ge zondheid is ook een boek van A. Vogel. De omvang van dit boek (256 bladzijden) bewijst al dat de lever een belangrijk orgaan is. Een slecht functionerende lever kan verantwoordelijk zijn voor o.a. rheuma, migraine en kanker. Het gaat in dit boek over de wer king van de lever, over de juiste leefwijze, over de oorzaak van af wijkingen en de diverse kwalen als gevolg van leverstoornissen. Uitvoerig wordt aandacht besteed aan een gezonde voeding en het boek besluit met goede tips voor menu's en recepten. Uitg. UGN- Elburg - prijs 25,50. Dat durf ik niet. Dit boek over angsten en fobieën verscheen in de reeks 'Zorgen voor jezelf' bij Uitg. Boom in Meppel. Het gaat niet over de normale angst die vaak nuttig is maar over angsten waardoor mensen beperkt wor den in het leiden van een normaal leven. Zoals bijvoorbeeld straat vrees, ziektevrees en engtevrees. In dit boek leggen de psychologen Theo Uzermans en Annette Hef fels uit welke fobieën er zijn, hoe ze kunnen ontstaan en wat je er aan kunt doen. Op basis van een rijke praktijkervaring ontwikkel den ze een zelfhulpprogramma. Prijs 16,65. Kinderboeken door Jan Smeekens Voor de 85 kindertijdschriften in ons land is de spoeling dun. Voor al bladen die het lezen willen sti muleren (9) hebben het moeilijk en kunnen alleen met kunst- en vliegwerk het hoofd boven water houden: er zijn te weinig Neder landse auteurs en illustratoren voor zoveel tijdschriften en strip- en popbladen zuigen de abonnees weg met gemakkelijk te verteren kost. Zo legde het mooiste en leukste blad van allemaal -St. Kitts van de Bovenwindse eind 1986 het loodje. Het telde slechts zeshon derd (jun' 1986) abonnees en heeft het niet langer dan vijfen- eenhalf nummer volgehouden. Men probeert het blad nu bij een grote uitgeverij (Querido) onder te brengen. Maar er is nog een leuk blad: ZET 'M OP. Dit gesproken tijdschrift op cassette is een uitgave van het Nederlands Bibliotheek en Lek- tuur Centrum en de Stichting Het Gesproken Weekblad. Het ver schijnt twaalf keer per jaar en is bedoeld voor jonge mensen tus sen tien en twintig jaar met een verstandelijke handicap op het ni veau van Zeer Moeilijk Lerende Kinderen (Z.M.L.K.). Elk bandje heeft een speelduur van zestig mi nuten en gaat over een bepaald onderwerp. Nummer 10, 1986 heeft als thema 'Familie' dat na een korte introductie ('Toen je ge boren werd, had je al meteen fa milie') uitgewerkt wordt d.m.v. liedjes, gedichten, een hoorspel, verhalen, moppen, doetips en een interview met een man uit een ge zin van dertien kinderen. Op een enkel onderdeel na is het mate riaal eerder elders verschenen (o.a. in Okki en Taptoe), maar de verrassende keuze van de redactie geeft het blad een eigen gezicht. Want wie zou bij een onderwerp als dit denken aan Danny de Munck met 'Krijg toch allemaal de klere'? Of aan 'De Leuge naar', een geestig liedje van Klein Orkest dat op de lp 'Roltrap naar de Maan' staat en regelmatig te horen is in Sesamstraat? MIDDELBURG Balans 17. Van TH, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Aanvang za. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eleonoor van Beusekom en Birgit Laken, sieraden. Tevens Gerda Edens en Sonja Besselink, textiele objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. T/m za. Rabobank (Langeviele 49). Ver st raeten, fotowerken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 lot 20 uur. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). "Zeeland in foto's". Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Paul Bartels, Bob Pingen, Piet Diele- man, schilderijen. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPKLLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duivlietstraat 6). Geprepareerde vleermuizen en dieren in de na- tuur. Dagelijks van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19) Ro bert Smit, accent tekenen. Di. t/m vr. van Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. DONDERDAG 22 JANUARI *Cultureel Café, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 23 JANUARI *Martijn van den Hoek, Concert- zaal, Zierikzee, 20 uur. *Jules Croiset mei 'Publiek ik ver(w)acht u', Schouwburg Mid delburg, 20 uur. *Orgelconcert door Paul Roberts, Concert- en Gehoorzaal, Middel- burg. 20 uur. *Phill Mills, Youth for Christ koffiebar, Middelburg, 20.30 uur. ZA TER DA G 24 JA NL'A Rl *De poppenspeler van Lodz, to neel, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. *'Boefje', volkstoneel, Prins van Oranje, Goes, 20 uur. *lerse muziekmarathon, Razzma- tazz, Oost-Souburg, 20.30 uur. *Gore en Die Haul, 't Beest, Goes, 22 uur. ZONDAG 25 JANUARI *Folkconcert, Vestzaktheater, Vlissingen. 16 uur. MAANDAG 26 JANUARI *Theater van de lach met 'Een trouwring mag niet knellen'. Schouwburg, Middelburg, 20 DINSDAG 27 JAN VAR! *Theater van de lach met 'Een trouwring mag niet knellen', Schouwburg, Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 28 JANUARI *Theater van de lach met 'Een trouwring mag niet knellen', Concertzaal. Ziej-ikzee, 20 uur. *Jennv Arean met 'En voort gaat ie weer...', Schouwburg, Middel- burg20 uur. Het hoorspel over Niels en Roos is een vast onderdeel van elk num mer. Deze keer gaat het over een familiereünie, waarbij min of meer terloops, maar heel inspire rend informatie gegeven wordt over gezinsverhoudingen en rela ties. De gedichten zijn van Karei Eykman en Willem Wilmink; de verhalen van Marion Bloem en Joke van Leeuwen. Zet 'm op is een tijdschrift dat voor veel meer kinderen interessant is dan de doelgroep doet vermoeden. Elke groep (van 1 tot en met 8) op elke basisschool kan er veel informa tief luisterplezier aan beleven. Het geld hoeft geen probleem te zijn: een jaarabonnement (12 nummers) kost 42,00 en de cas settes blijven -anders dan bij som mige andere gesproken tijdschriften-eigendom en gaan in het documentatiecentrum jaren lang mee. Een gratis proefnummer of een abonnement is te bestellen bij het Centrum voor Gesproken Lek- tuur, postbus 24, 5360 AA Grave. Telefoon 08860-71234. Daar verschijnt ook HARDOP, een soortgelijk tijdschrift, maar dan voor moeilijk lerende kinde ren en kinderen van 5 tot 10 jaar met een leeshandicap. En .nóg goedkoper: 12 C-60 cassettes voor 15,00. Ik snap niet dat dat k-Jtn. Voor wie de folkmuziek een warm hart toedraagt moeten de volgende namen letterlijk als muziek in de oren klinken: Cilia Fisher, Artie Tre- zise en Gary Coupland. Tesamen vormen ze een Schots folktrio met als instrumentarium: gitaren, harmonium, doedelzak, accordeon, piano, synthesizer, trombone, percussie en zang. Zondag 25 januari valt dit alles te zitn en te beluisteren in het Vestzaktheater in Vlissingen. Als zus van Ray en Archie Fisher komt Cilla Fisher uit een bijzon der muzikale Schotse familie, die een belangrijk aandeel leverde in de Schotse 'folkrevival' van de zestiger jaren. Tegelijkertijd, maar afzonderlijk daarvan, hield Artie Frezise zich bezig met het opsporen van traditionele muziek uit Oost-Schotland. Zelf maakte hij deel uit van enkele voor aanstaande Schotse folkgroepen. Al snel nadat ze besloten hadden met elkaar in zee te gaan werden ze uitgeroepen tot 'Scottish folk duo number one' en kreeg één van hun LP's het predikaat 'folk record of the year'. Verder nam Cilla nog een solo-album op en hadden ze een eigen tv-show voor de BBC. Toernees met radio- en tv-optredens brachten hen in ge heel Europa, de VS en Australië. Vorig jaar dook het muzikale ta lent Gary Coupland naast hen op. Kersvers van het conservatorium wist hij zich snel in te passen en door toevoeging van deze multi- instrumentalist heeft een concert van dit trio naast de vocale en hu moristische prestaties nu ook een bredere instrumentale dimensie gekregen. Het optreden van dit folk-trio be gint om 16 uur. Het fenomeen Jenny Arean be hoeft in feite weinig uitleg. Jenny Arean gaf haar eerste solopro gramma de naam 'Gescheiden vrouw op oorlogspad' mee. Na dat overrompelende eerste pro gramma kon een vervolg niet uit blijven, en 'En voort gaat-ie weer' werd de logische titel van deze op volger. Woensdag 28 januari treedt ze met dit soloprogramma op in de Schouwburg in Mid delburg. Meer nog dan in haar eerste show heeft Jenny Arean hierin de kans om alle facetten van haar veelzij dige talent ten tonele te voeren. Het strijdbare van 'De gescheiden vrouw' heeft plaatsgemaakt voor een wat mildere toon. Na meer in getogen luisternummers vóór de pauze barst Jenny Arean in de tweede helft van de voorstelling onstuitbaar los en lyrische en hila rische nummers volgen elkaar in hoog tempo op. De teksten zijn voor een groot deel van Robert Long, Dimitri Frenkel Frank en Jan Boerstoel. De muziek is van Martin van In de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal bespeelt de Engelse Organist Paul Roberts het Comp ton Concertorgel. De 26-jarige organist kreeg zijn opleiding aan de Liverpool Uni versity. Vanaf zijn negende jaar speelde Roberts klarinet, later pi ano en vooral kerkorgel. Zijn voorkeur gaat echter uit naar het theaterorgel. In de zomer bespeelt Roberts in een van de Engelse va kantieparken een zogenaamd 3/16 'Christie'. Roberts weet dan ook niet alleen het orgel, maar ook de zaal te bespelen. Het optreden van Paul Roberts begint om 20 uur. "De oorlog is gedaan". "Dat zeggen ze, ja". Met deze twee re plieken begint en eindigt 'De pop penspeler van Lodz', een stuk van Gilles Segal en gespeeld door To neelgezelschap Ivonne Lex. Za terdag 24 japuari is dit stuk te zien in de Schouwburg in Mid delburg. Tussen die twee replieken ligt een wereld van menselijk leed en ver twijfeling, die iedere toeschouwer met de neus op het feit drukt dat -helaas- voor sommige mensen de tweede wereldoorlog nooit afge lopen is, omdat de psychische wonden die hij heeft geslagen, on geneeslijk zijn. De poppenspeler Finkelbaum (gespeeld door Frans Maas) leeft afgesloten van de wereld op een kamer. Zijn hospita doet voor hem boodschappen en probeert hem er van te overtuigen dat de oorlog al vijf jaar voorbij is. De poppenspeler deelt zijn terugge trokken leven met een pop, die zijn vrouw moet voorstellen en is bezig met het maken van een pop penspel dat zijn levensverhaal als onderwerp heeft. 'De poppenspeler van Lodz' is een aangrijpende aanklacht tegen oorlog en antisemitisme, indruk wekkend vormgegeven en subtiel geregiseerd door Ivonne Lex. De voorstelling begint om 20 uur. Dijk. En evenals in haar eerste show weet ook hier Jenny Arean weer het publiek opnieuw te ver bazen, te verwarren en vooral te verwennen. De voorstelling begint om 20 uur. Het tweede 'Cultureel Café', waarbij bekende of onbekende artiesten iets van hun kunnen aan den volke kunnen laten zien of horen gaat donderdag 22 januari van start in de Schouwburg in Middelburg. Het programma voor die avond ziet er (voorlopig) als volgt uit: Mireille Groenenberg (viool) en Heieen van Leersum (piano) ver tolken werken van Hummel, Ibert en Sokolowsky, Liduina Serra- rens (poëzie) leest voor uit eigen werk, Riny Leendertse jodelt en Helen Tijssen (zang/piano) zingt liederen van Gershwin. Vervol gens zingt Rob Houben engelsta- lige ballads en tenslotte brengen Irma Bogers (zang) en Barbara Krömer (piano) muziek uit de ja ren '20 en '30 met onder meer een keuze uit het repertoire van Zarah Leander en Marlène Dietrich. Het Cultureel Café begint om 20 uur. Cilia Fisher, Artie Trezise, Gary Coupland uur. VRIJDAG 23 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 19, 21.30 en 23.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Running scared', 19 en 21.30 uur; 'Sex the rapie', 23.30 uur. Grand Thea ter Goes: 'Flodder', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: '9Vi weeks', 20 uur; 'Koyaanisqatsi', 22.30 uur. Electro Middelburg: 'Heartburn', 20.30 uur. ZA TERDAG 24 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 14, 19, 21.30 en 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Asse poester', 14 uur; 'Running sca red", 19 en 21.30 uur; 'Sex thera pie', 23.30 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg: 'Buster's wereld' en optreden goochelaar Renondo, 15 uur; '9'/2 weeks', 20 uur; 'Koyaanisqatsi', 22.30 uur. Electro Middelburg: 'Heartburn', 20.30 uur. ZONDAG IS JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 14, 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen: 'Asse poester', 14 uur; 'Running sca red', 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 14, 19 en 21.30 uur. Meccano Middel burg: 'Buster's wereld', 15 uur: '9Vi weeks', 20.30 uur. MAANDAG 16 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. Alhambra II Vlis singen: 'Running scared', 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. Meccano Middelburg: '9V2 weeks', 20.30 uur. Electro Middelburg: Filmcollege, 19 uur; 'Effie Briest', 20.30 uur. DINSDAG 27 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 20 uur. Alhambra II Vlis singen: 'Running scared", 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 20 uur. Meccano Middelburg: 'The sacrifice', 20.30 uur. WOENSDAG 28 JANUARI Alhambra I Vlissingen: 'Flod der', 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen: 'Assepoester', 14 uur; 'Running scared', 20 uur. Grand Theater Goes: 'Flodder', 14 en 20 uur. Meccano Middel burg: 'Buster's wereld', 15 uur; The sacrifice', 20.30 uur. Phill Mills, een Engelse zanger gi tarist treedt vrijdag 23 januari op in de Youth for Christ koffiebar aan de Herengracht in Mid delburg. Mills speelde voorheen in de rock formatie 'Oasis' en diverse andere groepen. Sinds enkele jaren treedt hij op als solist. Het optreden van Mills begint om 20.30 uur. 'Koyaanisqatsi' is de titel van de film van Godfrey Reggio die vrij dag en zaterdag om 22.30 uur is te zien in filmtheater Meccano in Middelburg. Het woord is ont leend aan de taal van de Hopi- indianen en betekent zoveel als 'leven uit balans' of 'leven in ont binding'. Reggio neemt in de film stelling tegen het misbruik van de technologie. De film vertelt geen traditioneel verhaal, kent geen acteurs en geen dialogen. Het is een 87 minuten durende trip over de aarde zoals een buitenaards wezen die zou kunnen zien. Eerst de schoonheid van de natuur en later de mens, die uit alle macht probeert die schoonheid te vernietigen. De beelden vormen met de minimal- music van componist Philip Glass één symfonie van beeld en geluid. Scene uit Een trouwring mag niet knellen' Een jonge dame die tegen een te hoge prijs haar appartement verhuurt aan een kunstschilder, die een adelijke titel maar geen geld bezit; zijn vriendin, een aantrekkelijk fotomodel, die alles in het werk stelt om aan de nodige financiële middelen te komen; een rijke vader, die zijn dochter graag ziet trouwen met de schilder, om reden van: 'zij de titel, hij het geld' en ook graag het appartement wil lenen voor het afspraak je met een vurige uitheemse schone; het uitzendbureau dat de verkeer de hulp in de huishouding stuurt en wel een meisje uit de provincie die strenge instructies van huis heeft zich niet met heren in te laten Dat zijn de basis ingrediënten van Het stuk, met de oorspronkelijke de nieuwste klucht van het Thea- titel 'Blaise' werd door John Lan- Scene uit 'De poppenspeler van Lodz ter van de Lach dat maandag 26 en dinsdag 27 januari gespeeld wordt in de Schouwburg in Mid delburg. Een dag later, 28 janua ri, wordt het stuk opgevoerd in de concertzaal in Zierikzee. ting, directeur/acteur/regisseur 'ontdekt' in Frankrijk en kreeg de Nederlandse titel 'Een trouwring mag niet knellen' mee. Het stuk werd letterlijk uit het Frans ver taald en door Lanting zelf be werkt. "Dat is eigenlijk het moei lijkste van alles geweest", vertelt zakelijk leider Hans Staal. "Het hele verhaal is een netwerk van misverstanden en als je maar iets mist gaat het hele verhaal, de klucht, de soep in". De bewer king heeft in totaal 2 volle maan den in beslag genomen. De rollen worden gespeeld door John Lan ting, Flip Heeneman, Teuntje de Klerk, Guusje Westerman, Mar- greet Heemskerk, Joanna van Kaam, Yvonne Valkenburg en Loreto Corbalan Smith. De Amsterdamse kunstenaar Ro bert Smit exposeert van zaterdag 24 januari tot en met 18 februari zijn tekeningen in Galerie 19 aan het Bellamypark in Vlissingen. In zijn recente werken richt Smit zich op het natekenen van beeld fragmenten uit eerdere tekenin gen. Deze uit hun context gelichte partjes zijn uiterst minimaal en zonder enige betekenis. Tijdens dat proces van natekenen stelt hij zich open voor allerlei ingevin gen, spontane reacties en de stem mingen van het moment, met als gevolg dat het uiteindelijke resul taat sterk afwijkt van het aanvan kelijke uitgangspunt. Voorwaar de bij deze tekeningen is echter, dat ze in overeenstemming en in balans zijn met zijn gevoel. Be paalde stemmingen moeten uit de kleurwaarde, lijnvoering en mate riaalkeuze zijn af té lezen. Esteti- sche principes spelen hierbij geen enkele rol. Belangrijk zijn de pre cisie waarmee het gevoel is weer gegeven en het temperament dat er uit spreekt. Hoewel de tekenin gen in uitgangspunt zeer neutraal zijn, krijgen ze in de bewerking een heel persoonlijke gela denheid. De expositie is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur en zater dags van 13 tot 17 uur.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 7