Multatuli, hij die veel gedragen heeft HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de\£issinger Ierse Muziek Marathon op Razzmatazz- zolder Sik Étê tl ikv n wjr 1 w t i i DEZE WEEK IN Zakenhart Van Bougie tot Bumper Rubrieken Werkomstan digheden 'Kleinigheden' Cursus dte stijl verraadt CONA COFFEE MAKER EXTRA KOOPJES in de LAATSTE WEEK van onze OPRUIMING Medewerkers Neo-fascisten oplage 22.800 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam totale oplage 44.950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen. 01184-84000. pnvé w melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-81170 In 1887, 100 jaar geleden, over leed Eduard Donwes Dekker, een van Nederlands grootste schrijver uit de 19e eeuw. Multatuli (hij die veel gedragen heeft) zal op veel manieren in ons land en in het buitenland worden herdacht. Ju les Croiset, zal daaraan met zijn nieuwe theaterprogramma, dat als titel meekreeg 'Publiek ik ver(w)acht u', een belangrijke bij drage leveren. Vrijdag 23 januari is dit stuk, ge baseerd op teksten van Multatuli, te zien in de Schouwburg in Mid delburg. Het programma is sa mengesteld in samenwerking met Multatulikenner Hans van den Bergh. In het eerste deel komt vooral het sociale aspect aan de orde, gebruikmakend van frag menten uit de Max Havelaar en van figuren als Woutertje Pieter- se, meester Pcnnewip en Batavus Droogstoppel. Na de pauze komt een minder bekend gezicht van Douwes Dekker te voorschijn, namelijk dat van de humorist. In dit deel speelt Jules Croiset onder andere het salie-avondje bij juf frouw Pieterse'. Op uitnodiging van WVC zal Ju les Croiset zijn Multatuli- programma ook in een aantal Engels-sprekende landen spelen. De voorstelling begint om 20 uur. Voorkomen is beter dan Zeeuws offensief tegen rugklachten De Middelburgse schoenenhandelaar, Sjaak van Houte, stapt na 49 jaar uit het vak. Waarom maakt hij de vijftig niet vol? Auto van het jaar 2000: fantasie of wer kelijkheid? Korte informatie, podi um, film. Uit, exposi ties, boeken en zaek'n bin zaek'n. Grootmoeder zei het vroeger toch zeker wel één keer per week. "Jongen", zei ze, "trek een hemd aan. Als je dat niet doet heb- ie binnen de kortste keren last van je rug". Diezelfde goede raad gaf grootmoeder trouwens ook voor een opkomende hoofdpijn, maagpijn en allerlei andere kwalen die een mens had, of in ieder geval zou kunnen krijgen. Grootmoeder gaf overigens nog een (gratis) advies mee: voorkomen is beter dan genezen. Of het al dan niet aantrekken van een hemd een wezenlijke bijdrage heeft kunnen leveren aan het voorkomen van rugklachten is niet meer te achterhalen. Maar dat het laatste - voorkomen is beter dan genezen - een waarheid als een koe is, staat als een paal boven water. Preventie dus. Drie Middelburgse fysiotherapeu ten, Tineke Hasper, Mieke Puij- man en Peter van den Berg gaan binnenkort met die preventie aan de slag. Niet voor alle voorko mende klachten, maar met name gericht op de rug. Ze gaven het project de veelzeggende naam 'Ruggespraak'. Het ontstaan van 'Ruggespraak' ontstond tijdens een van de vele gesprekken die de drie studiegenoten (zoals gewoon lijk) over 'het vak' hadden. "Vanuit de praktijk constateer den wij dat zeg maar toch zeker 75 procent van de cliënten met rugklachten kwamen", verduide lijkt Peter het hoe en waarom. "Die rugklachten behandel je als fysiotherapeut natuurlijk zo goed en zo kwaad als het kan. Maar, en dat is natuurlijk niet denigrerend bedoeld, het is en blijft vaak repa reren": Een -aroicr-gegevendat wij konden vaststellen was dat een heleboel rugklachten waar schijnlijk niet nodig waren ge-" weest. Nou, en daar willen wij iets aan gaan doen. Voorlichting ge ven. Informatiebijeenkomsten beleggen en cursussen organise ren, die er helemaal op gericht zijn om rugklachten zo veel mo gelijk te voorkomen". Het idee om een dergelijk project op poten te zetten is niet helemaal nieuw. De Twentse Academie voor Fysiotherapie (TAF) in En schede heeft in samenwerking met onder meer de universiteiten van Hannover, Zurich en Twente een methode ontwikkeld om vast te stellen of rug- en andere lichame lijke klachten ontstaan, door# bij voorbeeld de houding tijdens' het werken. De experimenten met dit systeem zijn inmiddels zo'n suc ces gebleken, dat de TAF heeft besloten een speciaal bureau op te richten om het bedrijfsleven te adviseren hoe ze de arbeidsom standigheden kunnen verbeteren. Bedrijven zouden op die manier bijvoorbeeld het ziekteverzuim kunnen terugdringen of voorkomen. Het systeem komt er op neer, dat de medewerkers van een bedrijf of instelling worden geobserveerd om te bekijken welke handelingen zij verrichten en hoe vaak. Die in formatie gaat in de computer en wat er uit rolt is een overzicht van in hoeverre de bewegingen een te grote belasting vormen voor het lichaam. Daarnaast denkt de computer ook 'positief', want het geeft óók aan elke werkhoudin gen niet schadelijk zijn. "Zo ver als de TAF is, zijn wij nog niet" stelt Peter. "We den ken er wel aan om een computer in te schakelen, maar voorlopig staan we nog maar aan het begin. Wat wij voorlopig kunnen bieden is een stuk voorlichting aan de personeelsleden van een bedrijf hoe ze hun werkhouding kunnen verbeteren. Niet alleen goed voor de mensen zelf, maar net zo goed voor het bedrijf. Trouwens, het is niet alleen belangrijk voor perso neelsleden van een bedrijf óf in stelling, die pet past iedereen, le dereen heeft wel eens last van zijn rug en kan dus best een stuk voor lichting of bewustwording gebrui ken. Ga maar na. In de afgelopen decennia is de mens langer gewor den. Het zou dus logisch zijn, dat fabrikanten van bepaalde ge bruiksgoederen daar op inspeel den. Nou, mooi niet. De normen zijn nog dezelfde als ongeveer dertig jaar geleden. Een aanrecht is nog steeds 90 of 92 centimeter hoog, een bureau heeft een.hoog te van 75 centimeter en strijken op een strijkplank kun je met goed fatsoen alleen maar zittend doen. Nog een paar simpele voor beelden waarbij je last van je rug kunt krijgen: een kind ligt in de box; til het er maar eens uit. Of een kratje bier in een winkelwa gentje. Je zit acht uur per dag op kantoor en je gaat ineens de tuin spitten. Aanrecht: kromme rug. Strijken: kromme rug. Er zijn le gio voorbeelden op te noemen waardoor je op den duur rug klachten krijgt. Dat betekent dokter, fysiotherapeut maar het kwaad is al geschied. Het had misschien voorkomen kunnen worden. Eén ding willen de drie 'fysio's' wel duidelijk stellen. De cursus 'Ruggespraak' die ze geven is be slist niet bedoeld als vervanging van specifieke klachtengerichte therapie door een arts of fysiothe rapeut. Het is alleen maar be doeld om een algemeen, advise rende en scholende bijdrage te le veren om rugklachten te voorko- Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 Razzmatazz in Oost-Souburg houdt op zaterdag 24 januari haar eerste Ierse Muziek Marathon. Dat betekent, dat muzikanten uit Nederland en België van 20.30 tot 01 uur traditionele Ierse muziek ten gehore zullen brengen op de bekende zolder van Razzmatazz. Liefhebbers van deze muziek kunnen dus bijna vijf uur lang hun hart ophalen aan slow airs, jigs, reels, songs en ballads, van O'Carolan tot The Dubliners. De instrumenten die daarbij worden gebruikt zijn onder meer gitaar, fidale, tinwhistle, accordeon, mandoline en harp. men en herhaald optreden daar van het hoofd te bieden. Daarom ligt de nadruk van die cursus op het bieden van inzicht in eigen houding, beweging en algemene leefomstandigheden. Op basis van dat gegeven zal een gerichte activiteit van de cursist worden gevraagd om mogelijke negatieve invloeden uit te schakelen of zo veel mogelijk te verminderen. Daarom ligt de nadruk van die cursus op het bieden van inzicht in eigen houding, beweging en al gemene leefomstandigheden. Op basis van dat gegeven zal een ge richte activiteit van de cursist worden verlangd om mogelijk ne gatieve invloeden uit te schakelen of zoveel mogelijk te ver minderen. In die cursus wordt dan ook zon der meer aandacht geschonken aan bouw en functie van de rug, enkele oorzaken van pijn, hou ding en beweging en werkomstan digheden. Daarnaast worden er oefeningen gegeven voor ont spanning, soepelheid en spier kracht. In de lessen komt zowel theorie als praktijk aan bod en het spreekt voor zich dat de prak tijk natuurlijk het belangrijkste is. Praktijkoefeningen zijn dan staan en lopen, zitten en liggen, bukken en tillen. Na enige weken is er dan weer een bijeenkomst om te bekijken hoe de cursisten met hun rug hebben leren omgaan. Wie iels meer over 'Ruggespraak' wil welen kan bellen: 01180-14816/28972. SERVICE KWALITEIT GARANTIE IANGE OELET SO MIDDELBURG V- «"«OU"! ....zó zit een rug in elkaar... v.l.n.r.: Tineke Hasper, Peter van den Berg en Mieke Puijman. Midgarü leider Kees van de Velde ....Tegen de grens van wat kan... 't Is acht uur en jongerencentrum Midgard in Middelburg begint vol te lopen. Zwarte kleding en mooie haardossen zijn er de mode. In de bar klinkt de 'Boléro' van Ravel. Zo'n vijf jaar geleden mocht klassie ke muziek alleen bij de maaltijden in de bar, deze dag opent het jonge rencentrum de avond ermee. Tussen de jongeren valt een wat oudere man op, hij is niet in 't zwart. Het is Kees van de Velde (41), de nieuwe projectleider van Midgard, die in september 1986 Mieke Wiggers op volgde. Kees van de Pelde "Ik begon toen in september het nieuwe seizoen startte. Midgard was drie maanden gesloten ge weest vanwege de zomervakantie. Ik had natuurlijk van te voren met Mieke Wiggers gesproken en enkele stukken doorgelezen, maar ingewerkt was ik niet; ik moest m'n eigen draai nog vinden. Na veel gesprekken met de bezoekers en de medewerkers kwam ik er achter wat hier 'normaal' en 'niet-normaal' is. Enkele dingen heb ik wat bijgesteld, bijvoor beeld op financieel gebied want daar ging het wat erg makkelijk. Ook technische dingen zoals elec- trische aansluitingen en sloten op de deuren heb ik wat verbeterd. Ik ben namelijk verwar mingsmonteur geweest en kan daardoor met gereedschap aardig uit de voeten. Verder liep alles, zoals de werkgroepen en de bar, redelijk tot goed". Van de Velde studeert sociologie en wil binnen een jaar afstuderen. Om ook in de praktijk bij te blij ven met z'n kennis (wat de theore tische kennis betreft zit het wel goed) solliciteerde hij naar de vrijgekomen plaats in Midgard. "Maar dat was niet de enige re den. Ik heb zeven jaar in Duits land gewoond met een Duitse vrouw die ik na mijn scheiding ontmoette, en we wilden erg graag aan zee wonen. Dit was dus de kans". Bij de oosterburen deed Van de Velde al ervaring op met jongeren. Hij werkte er in een jongerencentrum dat volgens an dere leiders 'een heel moeilijk honk' was. "Ik heb het er goed vanaf gebracht, hoewel ik de ken nis die ik nu heb, niet had en de problemen pas aanpakte als ze zich voordeden. Ik hoefde er geen beleid uit te stippelen, daar waren anderen voor. Hier mag ik de hele zaak alleen runnen, wat neerkomt op het doe- en het denkwerk of met andere woorden, de prakti sche zaken zoals het leiden van vergaderingen en het spreken met de wethouders, en het beleid". Toch staat hij er niet helemaal al leen voor. Het beleid mag dan ge heel voor zijn rekening zijn maar het doewerk wordt ook uitge voerd door zo'n twintig trouwe klanten. Zij staan achter de bar, helpen bij het geven van de cur sussen en workshops, zoeken vi deo's en films uit en verzinnen welke bands er op moeten treden in het zaaltje. En sinds kort, vori ge week donderdag om precies te zijn, is er een redactie gevormd voor de 'Midgardkrant', die bin nenkort weer uit zal komen. De vier jongens die zich daarop stor ten, hadden die avond uitgekozen om te vergaderen. Gewoonlijk is Van de Velde daarbij de gespreksleider, dit keer werd hij echter nog even in beslag geno men door de verslaggever. "Ook vergaderen hoort bij het doel van Midgard. Daarbij kunnen ze de normen, waarden en gedragsco des leren kennen. Anderen ont moeten die in hun werksituatie, maar de meeste Midgardbezoe- kers zijn werkeloos". "Midgard is er niet alleen om te leren, natuurlijk heeft het ook een functie als kroeg en honk voor jongens. Verder is het de enige 'bar' in Middelburg waar hasj- roken geen bezwaar is. B W noemen het een gedoogzone. "Hard-drugs is er volgens Van de Velde nooit gebruikt. Een van de redacteuren van de Midgardkrant weet echter te vertellen dat er in het verleden wel gebruikers kwa men, maar dat daar nu geen spra ke meer van is. "Een probleem dat zich de laatste tijd voordoet, is het vandalisme van een groep Vlissingse 'Skin heads', die ik niet anders kan om schrijven dan 'neo-fascistisch': de leden gebruiken de Hitler-groet, tekenen hakenkruisen en verkon digen dat alleen het blanke ras goed genoeg is. Verder houden ze niet van punks en niet van mensen die hasj roken, terwijl dat juist de mensen zijn die veel in Midgard komen. Daardoor hebben we wel eens trammelant. We zullen ze niet weren, want het ligt niet in de aard van ons om wie dan ook zondermeer weg te sturen. Als er problemen zijn proberen we dat met gesprekken op te lossen. Maar als dat niet helpt en het ver nielen door blijft gaan, dan moe ten we ze de toegang voor korte of lange tijd ontzeggen". Het viel Van de Velde op toen hij hier begon met werken, dat er op Walcheren relatief veel jongeren zijn die zich agressief opstellen. Volgens hem is dat te wijten aan het conservatief-religieuze sfeer die de ouders van deze jongeren veroorzaken. "In andere streken van Nederland is het aantal jon geren dat zich op de manier van de Skin-heads afzet tegen de ouders, veel kleiner. Het viel me direct op dat het hier een relatief grote groep is. Gewoonlijk zo'n zes of zeven jon gens, maar bij concerten wel meer. En dat is jammer want Midgard krijgt er geen betere naam door, vooral niet bij de buurtbewoners die klagen over de overlast. Het imago van Midgard is trouwens een verhaal apart, ik heb gehoord dat sommige ouders het jongeren centrum zien als een 'voorportaal van de Hel'. Niet zo verwonder lijk als je het conservatief- religieuze klimaat op Walcheren in acht neemt en weet dat Mid gard voortdurend tegen de grens van wat kan en wat niet kan aan zit, vooral als het om hasj gaat. Voor mij, maar dat is mijn per soonlijke mening, zouden soft drugs gewoon bij de drogist te koop moeten zijn. Want dat ver bieden niets helpt, blijkt wel uit de Drooglegging in de dertiger ja ren in de Verenigde Staten: hoe meer je het verbiedt, hoe meer het gebruikt wordt.

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1