HÜ Subsidiëring Nieuwe Muziek Vaste Oever Verbinding: Géén geboorde tunnel Prijs koopwoningen in 1986 gemiddeld met 5% gestegen EEN ROERIG JAAR: 1787(11) Maquette verbouwing Statenzaal te bezichtigen Leraren opleiding Proviniale Hervormde Jeugdraad zoekt naaar nieuwe vormen Jeugdwerk DE FAAM - DE VLISSINGER {ft IB r« COMMISSI KH onderwijs waterstaat en verkeer bestuur Bibliotheek Bruinisse Woensdag 21 januari 1987 Gedeputeerde Staten van Zeeland doen voorstellen om de financiering van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland niet meer bij wijze van experiment te regelen, maar de benodig de bedragen vast te leggen in de "cultuurplanning" tot en met 1989. Inhoud van de activiteiten Bezoekers aantallen Financiën Provinciesubsidie ABDIJ BI ff |l s®88 IS kl ■mm BK "M—g De maquette van de verbou wing van de Statenzaal - en een aantal aanliggende Abdijgebou wen - is te bezichtigen. Het ont werp van de Amsterdamse ar chitect Cees Dam staat op gesteld in het informatiecen trum van de provincie Zeeland, Kloostergang, Abdij 9, Mid delburg. De openingsuren zijn: maandag tot en met vrijdag van 09.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. De leden van de statencommis sies voor waterstaat en verkeer en voor bestuurszaken vergade ren gezamenlijk op vrijdag 23 januari, 9.30 uur. Er zal gesproken worden over de eerste deelrapportage van de werkgroep herstructurering Provinciale Stoombootdien sten. De vergadering is openbaar en zal worden gehouden in de bo venzaal van de statenzaal, Ab dij 11, Middelburg. Belangstel lenden kunnen gebruik maken van het spreek recht. Op woensdag 28 januari, 14.00 uur, vergadert de Provinciale Onderwijsraad. Agendapunten zijn o.a.: reactie op advies over het voortgezet speciaal onderwijs, instandhou- dingsbeleid basisscholenbe stand, beroepenmanifestatie docentenstage en stagebank, deeltijdlerarenopleidingen in Zeeland en het vakantierooster. Deze vergadering is openbaar en zal worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De afdeling voortgezet onder wijs van de Zeeuwse provincia le onderwijsraad heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zeeland geschreven het van harte eens te zijn met acti viteiten tot behoud van deeltijd opleidingen voor leraren in Zeeland. De Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs maken voor hun personeelsvoorziening zeer vaak gebruik van docenten die in Zeeland hun opleiding hebben gehad. Gevreesd wordt dat het vervullen van vacatures - wat toch al moeilijk is - moeilij ker wordt als de opleiding uit Zeeland vertrekt. De behoefte aan opleidingen voor leraren in het voortgezet onderwijs is het grootst bij de technische, exacte en economi sche vakken. De afdeling voortgezet onder wijs schrijft graag medewerking te zullen verlenen aan een in ventarisatie van de problemen. Samenwerking tussen de Hoge school Zeeland en de leraren opleidingen wordt ondersteund. Dit werkt ook positief op het ge bied van nascholing van leraren. Het gemeentebestuur heeft de provincie om steun gevraagd voor de ontwikkeling van het bi bliotheekwerk. Het is de bedoeling dat de vrij- willigersbibliotheek wordt om gezet in een openbare biblio theek. In het provinciale bibliotheek plan wordt de komst van een openbare bibliotheek in Bruinis se dringend gewenst geacht. Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor een be drag van f 20.000,— beschik baar te stellen. Dit geld kan dan worden gebruikt om de biblio theek in Bruinisse aan te sluiten op het geautomatiseerde uit leen- en catalogussysteem van de Zeeuwse openbare bibliothe ken. De bijdrage wordt geboekt ten laste van het welzijnsfonds. De Staten behandelen het voor stel op vrijdag 13 maart. h IEUWS De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland is een van de weinige organisaties in Nederland die zich richten op het ten uitvoer laten brengen van hedendaagse composities. De stichting be perkt zich niet tot de Nederland se grenzen, maar heeft de afge lopen jaren tal van internationa le componisten en musici in Zeeland een podium geboden. Een organisatie die een dergelij ke culturele voorhoedepositie wil innemen kan niet verwach ten dat het publiek in drommen zal komen opdagen en de kas sa's tot de rand zal vullen. Maar dat hoeft nog niet te betekenen dat de nieuwe-muziek-activitei- ten niet waardevol zijn, of... worden. Rembrandt schijnt ook weinig applaus te hebben ge kregen na het voltooien van zijn Nachtwacht! De voortdurende krapte in de geldmiddelen van de Stichting Nieuwe Muziek heeft er wel toe geleid dat de provincie - als be langrijkste subsidiegever - en kele jaren geleden heeft beslo ten dat de activiteiten van de stichting zouden moeten wor den doorgelicht. Dit "evalue ren" was van tweeërlei aard: hoe zit het met de financiering en de subsidiëring èn welke waarde moet worden toege kend aan de culturele activi teiten. De inhoud van de activiteiten van Nieuwe Muziek is onder de Als er tekorten waren, was dat dikwijls als er meerdere subsi diegevers waren, die met elkaar niet voldoende konden op brengen... Uitvoerig gaan GS in op de zo genaamde 5%-norm. Indertijd hebben de staten van Zeeland als subsidievoorwaarde gesteld dat de Stichting Nieuwe Muziek 5% van de kosten van activitei ten zou moeten putten uit een eigen bijdrage (entreegelden, abonnementen etc.). Over die norm blijkt wat onduidelijkheid te bestaan: betreft het de activi teiten, gesubsidieerd met pro- vinciegeld; betreft het elke acti viteit afzonderlijk of betreft het alle activiteiten? GS zijn van het laatste uitgegaan; de conclusie is getrokken dat de norm zowel in 1984 als in 1985 gehaald is. Voorgesteld wordt deze norm niet als subsidievoorwaarde te hanteren. Uit een overzicht van het aantal bezoekers blijkt dat er in 1985 een lichte stijging was ten op zichte van '84 (van 3.455 per sonen tot 3.524). Hierbij moet wel worden aangetekend dat er in 1984 (dankzij een anonieme gift) niet hoefde te worden be taald voor het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg. Ook steeg het aantal donateurs, nl. van 70 tot 1 50. Het aantal activiteiten was in 1984 46 en in 1985 40. Elisabeth Chojnacka klavecimbeldie op 31 januari in VHssingen Rj jkSSllbsiCÜG zal optreden. In een kortgeleden gehouden gesprek tussen het GS-lid mr. J.P. Boersma en het hoofd van de directie kunsten van het mi nisterie van WVC is duidelijk ge worden dat het rijk positief denkt över de activiteiten van Nieuwe Muziek. Voor het sei zoen 1986/1987 is door het mi nisterie extra geld ter beschik king gesteld voor het Xenakis- ensemble f 100.000, en voor het Koor Nieuwe Muziek f 25.000, De verdere- subsidiëring door het ministerie houdt verband met de totale bij drage die het rijk voor kunst uitingen in Zeeland beschikbaar zal stellen. Wel is duidelijk ge maakt dat wanneer de provincie haar subsidie zou verminderen dat meteen in negatieve zin zou doorwerken in de rijksbijdrage. loep genomen door een com missie, bestaande uit drie lan delijke deskundigen. Deze com missie (de "commissie-Suther- land" genoemd) oordeelde zeer positief over het werk van de stichting. Wel was er wat kri tiek op de organisatorische en beleidsmatige kant van de zaak. Inmiddels - zo delen GS mee - is er een beleidsplan gemaakt voor de jaren 1987 tot en met 1990. De commissie- Sutherland en de sectie muziek van de Zeeuwse culturele raad hebben zich achter dit plan gesteld. GS vinden dat op deze manier de evaluatie van de inhoud van het werk als afgerond kan wor den beschouwd. De financiële afrekening over 1984 is voor elkaar, terwijl die over 1985 wordt afgerond, al dus GS. De kosten van de stichting val len in twee hoofdonderdelen uiteen: apparaatskosten (sala ris, gebouw, administratie etc.) en de kosten van de activiteiten (voorstellingen en alles wat daarop betrekking heeft). De apparaatskosten laten voor 1984 een overschot zien van ruim f 2.000, terwijl er in 1 985 vermoedelijk f 500,— te kort is. De meeste activiteiten waren in 1984 en 1985 kostendekkend. GS concluderen dat voortzet ting van de subsidiëring aan de Stichting Nieuwe Muziek ge wettigd is. Het is echter niet mogelijk het bedrag voor de ko mende jaren te verhogen. Dat betekent dat een noodzakelijke uitbreiding op het bureau van de stichting achterwege zal moeten blijven, waardoor de or ganisatie kwetsbaar blijft. Voorgesteld wordt tot en met 1989 jaarlijks maximaal f 150.000,— ter beschikking te stellen ter bestrijding van de apparaatskosten van de stichting. Voor 1987 wordt verder een subsidie van f 175.000,— voorzien in het activiteitenpro gramma. Tenslotte wordt voorgesteld een eenmalige bijdrage te ver strekken voor kantoorappara tuur (computer met toebeho ren). Dit bedrag - f 35.000, kan worden geput uit het wel zijnsfonds. Provinciale Staten behandelen het voorstel in hun vergadering van vrijdag 13 maart. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Onverriehterzake keerde de prinses 30 juni terug naar Nijmegen. Haar aanhangers waren verslagen ("Check to the queen...", schreef Harris aan zijn minister Carmarthen). Later ontstond het idee dat de aanhouding op subtiele wijze ingecalculeerd was door de Oranjeleiders en Harris (men kon welhaast met zekerheid vermoeden dat de prinses aangehouden zou worden, waarna haar broer de Pruisische koning wel in actie moest komen). Gezien de - aanvankelijke - verslagenheid in het Oranjekamp en de hierboven aangehaalde opmerking van Harris ben ik echter van mening dat deze (Franse) visie onjuist is. "Als de koning van Pruisen niet door de Fransen wordt betaald, zal hij nu toch wel partij voor zijn zuster trekken", schreef een En gels minister. En dat deed Frede- rik Willem ook. Hij was woedend en eiste genoegdoening! Thule- DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. meyer kreeg opdracht de staten van Holland om een "éclatante satisfactie" te vragen, hetgeen hij op 10 juli deed. De staten, die zich van Franse hulp verzekerd waanden, waren daartoe echter niet bereid. De Franse minister van buitenlandse zaken Montmo- rin vroeg Berlijn om medewer king bij een bemiddelingspoging en speelde tegelijkertijd blufpo ker door de verspreiding van drei gende berichten over militaire concentraties in Noord- Frankrijk, met name in een groot, kamp te Givet, maar ook in Lille en Duinkerken en de uitrusting van een vloot. In de Republiek braken tumultu euze dagen aan: Oranjeomwente lingen en plunderingen in Gelder land en Zeeland (zelfs al vóór "Goejanverwellesluis"), een pa triots "schrikbewind" met "vlie gende legertjes", die het platte land terroriseerden, in Holland. Geweld heerst alom in die juli en augustus maanden. En hoewel Frederik Willem al in juli troepen samen liet trekken in het Rijnland talmde hij. De patriotse pers wist zich zeker van haar zaak. "Pruir sen geniet de aangename vruchten van den Vreede; - dat Rijk kan en moet verzekerd zijn, dat bij het aandoen van den Oorlog aan onze Republiek, Frankrijk, jaa zelfs het Hof van Weenen niet onver schillig kunnen aanzien", schreef men. In de "Nieuwe Nederland- sche Jaarboeken" wordt echter tezelfdertijd de vraag opgewor pen of Frankrijk wel hulp zou kunnen èn willen bieden. Pruisen had haar troepenmacht te Wezel onder het opperbevel van de veldheer Karei Willem Ferdi nand hertog van Brunswijk- Lüneburg, een neef van de gewe zen mentor van stadhouder Wil lem V, gesteld. Ook verzekerde Berlijn zich van de nodige rug dekking: Oostenrijk verklaarde zich afzijdig te zullen houden. De prinses trachtte haar weifelachti ge broer over de streep te trekken en zij had daar mee eindelijk suc ces. Zowel Harris als de Pruisi sche minister Hertzberg, die even eens op actie aandrongen, waren er van overtuigd dat Frankrijk geen oorlog met Pruisen zou dur ven riskeren. 9 September 1787 stelde Thule- meyer namens de Pruisische ko ning eindelijk een ultimatum, niet geheel toevallig nadat twee dagen eerder een oorlog tussen Rusland en Turkije uitgebroken was. Ook aan die zijde was Pruisen dus ge dekt. Toen op het koninklijk ulti matum geen genoegdoening volg de rukte het Pruisische interven- tieleger van 20.000 man in drie kolonnes de Republiek binnen (13 september). De vrijcorpisten ble ken in het geheel niet tegen deze goed geoefende reguliere troepen opgewassen en verdedigden zich nauwelijks, slechts bij Gorcum werden enige schoten gelost. Het geheel had veel weg van een Prui sische militaire wandeling... De rijngraaf van Salm vluchtte (15 september) en de patriotten trok ken zich terug op Amsterdam. Prins Willem V hield reeds de twintigste een geestdriftig toege- juichde intocht in Den Haag, al waar zich de 24ste prinses Wilhel- mina en de kinderen, vanuit Nij megen, zich bij hem voegden. Frederik Willem II zond een feli citatiebrief, waarin hij schreef blij te zijn Willem V te hebben kun nen helpen. En Frankrijk, dat reeds 20 augustus zijn gezant Vé- rac had teruggeroepen, deed..niets! Zodat Willem van Citters gelijk kreeg, die al eind '86 beweerd had "dat Vrankryk geentsints in den zin heeft om tot ondersteuning der Patriotten ster ke middelen te gebruiken". Enge land en Pruisen sloten 2 oktober een geheime overeenkomst, die 20 oktober te Berlijn getekend werd. Amsterdam gaf zich over op 10 oktober en vele patriotten vlucht ten, met name naar hun trouwelo ze bondgenoot Frankrijk. De reactie had gezegevierd, de oude orde werd hersteld! Een orde die echter niet lang stand zou houden: in 1795 viel de finitief het doek voor de overleef de Republiek. Peter Sijnke De stuurgroep VVesterschelde- oeververbinding onderzoekt de inoglijkheden van een vaste ver binding met tweemaal twee rijstroken. Daaruit volgt, dat een geboorde tunnel niet meer voor de hand ligt, want daarbij wordt uitgegaan van twee rijstroken. Al le andere mogelijkheden - een tui- brug, een tuibrug in combinatie met een afgezonken tunnel en een afgezonken tunnel - zijn nog in de plannen betrokken. Er is overleg geweest met de klankbordgroep, gevormd door burgemeesters van de gemeenten die aan de Westerschelde grenzen, en met de Zeeuwse Milieufedera tie. De klankbordgroep staat in het algemeen niet afwijzend te genover de aanleg van de vaste oeververbinding. Een woordvoer- de van de Zeeuwse Milieufedera tie verklaarde, dat als de aanslui tende weg aan de Zuidbevelandse kant alleen aansluit op het in dustriegebied Vlissingen-Oost en geen verbindingen krijgt op we gen in de Zak van Zuid-Beveland, niet op overwegende bezwaren zal stuiten. In Zeeuwsch-Vlaanderen zou de weg, volgens de Milieufe deratie, moeten aansluiten op de Tractaatweg. Aantasting van Paulinahaven is voor de milieu organisatie onaanvaardbaar. De stuurgroep biedt het eindrapport eind januari aan aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland. Gs behandelen het rapport in hun vergadering van 27 januari. De prijzen van koopwoningen in Nederland zijn in 1986 met gemiddeld 5% gestegen ten opzichte van 1985. Was toen de gemiddelde prijs nog 140.100,in 1986 ging deze omhoog tot 147.200,Hiermee is de prijs op het niveau van 1976 en dat van 1981. Gezien de koo pomstandigheden blijft het gunstig om een huis te kopen. Het aantal woningen dat van eigenaar verwisselde steeg in 1986 met 20%. Mede hierdoor liep het aanbod van de te koop staande woningen terug. In 1985 stonden namelijk door het jaar heen gemiddeld 40.000 woningen bij'NVM-makelaars te koop. In 1986 bedroeg dit aantal 36.000. Dit zei NVM-voorzitter P.G. Ja ger onlangs tijdens een toespraak in Den Haag. De voorzitter ging kort in op de ontwikkelingen van de onroerend goed markt die aan deze cijfers ten grondslag liggen. De stijging van de gemiddelde prijs van de koopwoning is het ge volg van gestegen prijzen van goe de vrije sector woningen, van te ruggelopen prijzen van wat oude re en te kleine panden in de zoge naamde "gestapelde bouw", maar ook van woningen waarvan de prijs stabiel bleef. Jager stelde in zijn toespraak dat vraag en aanbod van woningen slecht op elkaar zijn afgestemd. Als oor zaak hiervan noemde hij o.a. de hoogte van de overdrachtsbe lasting, die een rem legt op de doorstroming. Naar zijn mening is er juist nu de ruimte om deze verhuisboete te verlagen omdat gebleken is dat de inkomsten van deze belasting 30% (dat is ruim 300 miljoen gulden) hoger zijn dan was begroot. Verder pleitte Jager voor het volledig over draagbaar maken van de premies van de premiewoningen. Eige naars kunnen dan hun huis ge makkelijker verkopen. Hierdoor vermindert het risico van vermo- gensverlies voor de bewoner, ter wijl de woning eerder vrij komt voor mensen die daar juist be hoefte aan hebben. Voor 1987 verwacht NVM- voorzitter Jager een minder sterke groei van vraag naar koopwonin gen omdat in 1986 nog steeds sprake was van een inhaalvraag naar koopwoningen door de inge zakte woningmarkt in 1983 en 1984. Mensen kochten toen min der snel een huis: nu wordt dat deels weer ingehaald. Hierdoor zullen ook de prijzen in 1987 licht stijgen. Hervormde gemeenten doen al enige tijd een beroep op de jeugd raad om hen te helpen bij het op zetten van nieuwe activiteiten voor kinderen, jeugd en jongeren. Om op deze vraag in te spelen heeft de PHJR een aantal sekties ingesteld in, die zich op de diverse leeftijden richten. Eén van de belangrijkste uit gangspunten van de Raad is, dat bij het plaatselijke jeugdwerk be trokken vrijwilligers zich vooral leren interesseren voor jongeren zelf en hen te helpen hun vragen en problemen bespreekbaar te maken. Hierbij is voor de leeftijdsgroe pen vanaf i6 jaar een videoband beschikbaar, die in opdracht van de Landelijke Hervormde Jeug draad is gemaakt door het Nij meegse Stadsjournaal. Deze pro- duktie is speciaal gericht op dor pen en kleinere woongebieden. Ze toont een aantal uiteenlopende vormen van werken met jonge ren. De PHJR is met een aantal kerkelijke gemeenten in gesprek over de opzet van nieuwe vormen van werken met jongeren. On langs is de Raad gestart met een nieuw kaderblad, teneinde de doelgroepen inzicht te geven in de ondersteuningsmogelijkheden waarop het plaatselijk werk een beroep kan doen. Sir James Harris, Brits gezant in de Republiek (1784-1788). De hertog van Brunswijk-Lüneburg

de Vlissinger | 1987 | | pagina 13