OPRUIMING! korting 25-50% korting ooftman U0P DE HOOGTE PZC Vaak verkeerd beeld van karate a ls wedstrijdsport Richard Pluygers: "verliezen ii s óók winnen" HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN <T)SM il B HEREN KON- fektie/mode 10-50% dames konfektie BON JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. de\£issinger /pi-Af* door Jaap van der Vossen De krant quick - quick - slow DANSEN LEER JE ZO v.a. 19 januari a.s. bij FDO Dansschool - Dansstudio Middelburg 01180-38586 Zie onze adv. op de Uit pag. DEZE WEEK IN Zakenhart Van Bougie tot Bumper Rubrieken Samenwerking I\ A. Rossel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verkeerd beeld Zelfvertrouwen Keuze Vechtersbaasjes Klachtendag sociale zekerheid oplage 22.800. wekelijks gratis huts aan huis op geheel Walcheren m combinatie met de faam. totale oplage 44.950. uitgave provinciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-81162. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen. 01184-84000. privé w. mel.se. 01184-62320. redaktie: ad hanngman. 01180-81170. In verband met de invoering van het nieuwe stelsel van sociale ze kerheid houdt het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) op maandag 19 januari a.s. een klachtendag. De klachtendag volgt op een serie extra telefonische spreekuren, waarmee het CNV in november vorig jaar begon. Tijdens deze spreekuren belden honderden mensen op met vragen over de nieuwe wetgeving. Uit de vragen bleek ook, dat veel uitkeringsge rechtigden problemen verwachten bij de invoering van het nieuwe stelsel. Om nog meer zicht te krij gen op de aard van de klachten heeft het CNV deze landelijke klachtendag georganiseerd. Met de klachten gaat het CNV naar de Sociale Verzekeringsraad, waar al le problemen met de nieuwe wet geving worden bekeken en waar ook naar oplossingen wordt ge zocht. Verder is het zo, dat - als CNV-leden ernstige problemen hebben door de stelselherzienine - de medewerkers van het CNV pro beren die moeilijkheden zo snel mogelijk uit de weg te ruimen. Uil keringsgerechtigden met klach ten over de uitvoering van de nieu we sociale zekerheidswetten kun nen dan bij het CNV terecht van 10.00 tot 17.00 uur. Uitkeringsge rechtigden in Zeeland kunnen het volgende telefoonnummer bellen: 01100 - 20310. Ook kan het cen trale nummer in Utrecht worden gebeld: 030 - 913.911. Fotograaf Lex de Meester: ....Alles boven ooghoogte.... Vlissingen, zaterdag 10 december - De Gevangentoren in Vlissingen ligt er verlaten bij. Af en toe rijdt een auto langs maar het blijft stil. De deur van café-restaurant 'De Gevangentoren' is open, hoewel het ge bouw voor klanten gesloten is. Op de tweede verdieping, boven café en restaurant, is een lege ronde kamer. Aan de wand hangen zf: zo'n vijfentwintig foto's van Lex de Meester (37). Zwart-wit foto's waarvan de grote vlakken ingekleurd zijn. Landschappen, bovenkanten van ge bouwen, uitzichten over zee of strand, dat zijn de onderwerpen van De Meester. "Ik kijk naar alles wat boven ooghoogte zit, dan zie je zelden een heel gebouw maar meestal een stukje van de gevel met een hoop lucht". De platen hebben iets onwezen lijks: zoals die Zeeuwse boerin die op de boulevard naar de Wester- schelde kijkt: het zou heel ge woon zijn als niet de zee en de lucht ingekleurd waren. En de boerin kijkt naar het water alsof er niets aan de hand is. De bezoe ker weet wel beter: hij ziet een scène als uit een droom, onbereik baar en afstandelijk. Het kille blauw dat De Meester er gebruikt, maakt het niet gezelliger....'t Is maar waar je van houdt...Mis schien dat ik in de volgende serie mensen ga portretteren om meer emotie in de platen te leggen". Aan sfeer ontbreekt het echter niet: het is de sfeer van Vlissingen in januari. De Meester zegt dan ook als hij even later buiten loopt: "Van dit jaargetijde en weer houd ik: 't is dan zo lekker leeg...". Lex de Meester beschouwt de ex positie als het begin van iets nieuws. "Bij dit soort fotografie ben je helemaal vrij, je kunt ma ken wat je wilt en bent op geen enkele manier gebonden aan re gels. Al moet het technisch wel in orde zijn natuurlijk". Hij begon op zijn zeventiende met fotogra feren. Samen met een vriend leer de hij ontwikkelen en afdrukken en had hij al gauw de techniek in m Plein 1940 Middelburg Tel. 01180-12560 MOGEN WU HOUDEN? JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND ND~l De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand t 23.65 Per kwartaal f 68,65 Per halfjaa^; f 137,30 Per iaar f 262,50 (Aankruisen wal van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel. Plaats j Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnum- I 14/1/87 mer 2-4330 VB Middelburg. j 5*). Snuffelt U ook al .tussen de Kleintjes? Harrie Verkaik, ooit voorbestemd om elec- triciën te worden be gon een winkel in sportprijzen. Kennelijk een goed besluit, want de zaken hebben een dermate omvang geno men, dat hij naar een groter pand moet omzien. Bonafide autosloperij en zijn binnenkort te herkennen aan een vig net en Opel is op de ko mende RAI duidelijk aanwezig met de auto van het jaar 1987. Korte informatie, podi um, film. Uit, exposi ties, boeken en zaek'n bin zaek'n. Lex de Meester, zelfportret in de Gevangentoren huis om een baantje te kunnen krijgen bij een fotohandel. Tot zijn achtentwintigste nam hij ge noegen met het werken voor een baas, maar toen besloot hij daar mee te stoppen en zelfstandig te gaan werken...In het begin was het moeilijk om fotowerk te krij gen. Ik liep de scholen af om te vragen of ik hun klassefoto's mocht maken en op den duur had ik er heel wat. Toen ging er ie mand weg bij de PZC. Ik kende daar mensen en die zorgden er voor dat ik af en toe een plaatje kon schieten. Langzamerhand ben ik in dat werk gerold. In het begin van mijn loopbaan bij de PZC was het mijn ideaal om een foto voor de zaterdagkrant te ma ken waar mijn naam dan onder zou komen. Ik keek toen vreselijk tegen de fotografen die dat deden op. Bij mijn eerste foto in de za terdagkrant (met naam), had ik niet het idee dat ik 'het nu bereikt had'. Nee, het was vanzelfspre kend, het gaf veel voldoening, maar het was verre van wereld schokkend voor me". "Het leuke van het PZC-werk is dat je bij iedereen binnen komt. In de meest uiteenlopende situa ties moet je je kunnen verplaatsen om de juiste foto te maken. Op het ene moment zit je bij een hui lende vrouw, van wie de dochter in Brazilië gevangen zit en de man net overleden is. En het volgende moment moet je een advokaat in de rechtszaal fotograferen. Het kost dan wel wat tijd om je in de nieuwe situatie in te leven. Bij die huilende vrouw heb ik toen een tijd gezeten om haar op d'r ge mak te stellen. Toen dat na een half uur gelukt was, kon ik de fo to maken. En dan de auto weer in op weg naar de advokaat. Onder weg kom ik langs plaatsen die ik gewoonlijk nooit zou zien. Ik zie dan overal foto's die ik voor me zelf wil maken. Die ik in wil kleu ren en uiteindelijk tentoonstellen. Vaak stap ik midden tussen de landerijen uit en maak die plaatjes". Een aantal jaren geleden ont moette Lex de Meester Ed Rein- dersma en Lex de Looff. Alle drie liepen al een tijd rond met het idee een boek over het leven in Vlissingen te maken. In 1982 re sulteerde dat in 'Vlissingen tussen eb en vloed'. Het is een verzame ling beelden van het straatleven in Vlissingen. "Als mensen je werk zien en er op reageren, stimuleert dat om verder te gaan. Zo is het ook met exposities. Ik wil m'n werk niet laten staan in de studio, maar het moet permanent te be zichtigen zijn. Dat is nu ook zo in galerie 'Marquis' in Vlissingen". Verder heeft hij samen met Leo nard Snelders en Lex Maes onder de naam 'Art Work' posters ge maakt in opdracht van de Stich ting Vlissingen Promotie. Het zijn de aankondigingen voor festiviteiten: een foto, die inge kleurd is door Snelders; met daar omheen een agenda en tekst. "Ik spreek regelmatig met de col lega's bij de PZC. We praten dan natuurlijk ook over fotografie. Daardoor is het niet te vermijden dat je dingen van elkaar over neemt. Met het idee van vele bui tenstaanders dat we allemaal geïnspireerd zijn door Wim Rie- mens is onjuist. Hij maakt tech nisch zeer gave foto's, en is wat dat betreft een prima voorbeeld, maar wij ontwikkelen toch onze eigen stijl". Dat is op de expositie goed te zien: de ware De Meester komt daar aan het licht en wordt door het publiek gewaardeerd. In de eerste week van de tentoonstel ling zijn er al tien foto's verkocht. En dat terwijl er voor velen nog een drempel is om er binnen te stappen. Zij denken dat de ten toonstelling alleen toegankelijk is voor bezoekers van het café of restaurant, wat niet zo is. De Meester hoopt nu wat meer bekendheid te krijgen en elders te exposeren. Een consequentie heeft de tentoonstelling in ieder geval al gehad: een opdracht van een architect om gebouwen in de trant van de tentoonstelling vast te laten leggen. "Hoe is het moge lijk, hè, want je ziet er op mijn fo to's meestal maar een stukje van..." De tentoonstelling is nog te zien tot eind februari. De openingstij den zijn: maandag tot en met vrij dag van 12 tot 14 uur en van 17 tot 21 uur, zaterdag en zondag van 17 tot 24 uur, dinsdag de hele dag gesloten. WILKENS tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 HoDeinstraat 52 Vlissingen Wedstrijd-karate op nationaal niveau moet een vreselijk frustrerende bezigheid zijn. Je rijdt in het slechtste geval bijna 400 kilometer om mee te doen aan een Nederlands kampioenschap en drie minuten later sta je 'geknipt en geschoren' weer buiten om dezelfde afstand richting huis aan te vangen. Verloren in de eerste partij, een illusie armer en een ervaring rijker. De 23-jarige Vlissinger Richard Pluygers weet er alles van. Als een van de weinige wedstrijd-karateka's uit Zeeland reist hij regelmatig de regi onale en nationale tournooien af om daar zijn wedstrijdsport te beoe fenen. De ene keer met succes, de andere keer inderdaad na drie minu ten weer naar huis. "Het is inderdaad niet altijd even leuk om zo met je sport bezig te zijn", erkent hij. "Een wedstrijd heeft drie minuten effectieve speeltijd. Als je toevallig tegen een hele sterke tegenstander uit komt en je verliest heb je -als hij in de poule winnaar wordt- nog een kans om via de herkansing een derde plaats te halen. Wordt hij géén winnaar, dan is het afge lopen. Zo werkt het systeem nu eenmaal. Maar aan de andere kant betekent in het karate dat verliezen óók winnen is. Van elke verloren partij kun je iets leren en in die zin is het dus winnen". De deelname aan een nationaal kam pioenschap is overigens niet voor iedereen weggelegd omdat de deelnemers zich eerst via een regi onaal kampioenschap moeten zien te plaatsen en minimaal een eerste kyu (bruine band) moeten hebben. De twee finalisten plus de als derde geëindigden mogen een gooi doen naar de nationale titel in hun gewichtsklasse. In de afge lopen jaren behaalde Pluygers drie maal een eerste plaats in de Zuid-Nederlandse kampioen schappen en verder geeft een 18-tal bekers aan dat hij toch met de nodige regelmaat zich in de prijzen heeft weten te werken. De mensen hebben vaak een to taal verkeerd idee van wat karate nu eigenlijk inhoudt. Op de tele visie zien ze iemand een ander een enorme schop verkopen en dat is het dan. Maar je moet natuurlijk niet vergeten, dat er eigenlijk bit ter weinig mag. Alles moet gecon troleerd zijn, de techniek moet goed zijn en je moet je weten te beheersen. Bovendien zijn er twee scheidsrechters en een arbiter om alles onder controle te houden. Doe je iets onregelementairs, dat krijg je een waarschuwing of je wordt als verliezer verklaard. Wat blessures betreft valt het allemaal best mee. Ik denk dat bijvoor beeld bij voetballen meer blessu res zijn. Het lijkt vaakt erger dan het is. Zeker op nationale kampi oenschappen wordt aan de medi sche kant veel zorg besteed. Er lo pen twee artsen en een fysiothera peut rond en als die vinden dat een blessure vraagtekens oproept wordt je uit de wedstrijd geno men". Zelf is hij nooit verder ge komen dan "wat gekneusde ribben". Even terug naar het begin. Waar om doet iemand aan karate en waarom juist als wedstrijdsport. "Op de eerste plaats is karate na tuurlijk waanzinnig goed voor je zelfvertrouwen en voor je condi tie", legt Richard uit. "Zo rond 1981 deed ik wat aan jiu-jitsu en daar kwam een beetje karate bij te pas. De leraar stopte er mee en Jan Knobel van sportschool UMO, die toen karate-les gaf ad viseerde mij om met karate verder te gaan. Dank zij hem ben ik ei genlijk zo ver gekomen. Het wed strijd element trok mij het meest en Jan heeft dat dan ook aan alle kanten gestimuleerd". "En dat betekent vooral in het begin veel slaag krijgen", grinnikt de 2e dan (zwarte band)-houder. Inmiddels is Rob Mol, de 20-jarige sparringpartner van Ri chard er bij gekomen en hoewel de boomlange marinier er nu niet bepaald zonder zelfvertrouwen uitziet, erkent ook hij dat hij om die reden ooit karate is gaan doen. "Dat gaat natuurlijk niet van vandaag op morgen. Je be gint met allerlei basisvormen, die doe je tot je er echt doodziek van wordt en dat zit het er ingeheid. Als er zich dus een situatie voor doet waarin je iets moet doen, dan wordt je reactie een reflex. Hetzelfde geldt voor het kumite (vechten): het is trainen, trainen en nog eens trainen op bepaalde technieken. Overigens is wedstrijd-karate een keuze die je zelf maakt. Er lopen genoeg man nen en vrouwen op de club rond, die karate gewoon als recreatie doen. Dat kan. Verder is er nog de kata's, stijloefeningen waarbij je het denkbeeldig tegen een of meerdere tegenstanders opneemt. Ook daar zijn wedstrijden in. Het is maar net wat je wilt. Bovendien is het karate een prachtige manier om je uit te leven". Dat mensen die karate-les nemen principiële vechtersbaasjes zou den zijn wijzen beiden resoluut van de hand. Richard: "Goed, na een Bruce-Lee film zijn er altijd mensen die 'even' karate willen leren om hel op straat uit te pro beren. Die denken dan dat ze na een paar weken alles weten en kunnen. Dat is dan natuurlijk niet zo en die vallen vanzelf af. Of ze merken dat karate méér is dan al leen maar klappen uitdelen en blijven. Maar voor die 'straat- knokkertjes' is het karate ook niet bedoeld. Karate is gewoon een manier om je lichaam en geest met elkaar in harmonie te bren gen. En dat vechten? Gewoon, omdat ik dat leuk vind".

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1