De nacht van de Balkan VROUWENLEERJAAR OVER DE PLAATS VAN DE VROUW HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de\£issinger VELE KOOPJES OPRUIMING Oproep voor schone stoep DSM 'Drempelloze' cursus in 't Pand PEETERS quick - quick - slow DANSEN LEER JE ZO maar wel bij FD0 Dansschool - Dansstudio Middelburg 01180-38586 Zie onze adv. op de Uit pag. DEZE WEEK IN BABBELKOUS ZAKENHART RUBRIEKEN r DEZE WEEK kwaliteits in onze die stijl verraadt p Kopje onder Weinig vaarwater Plannen Aanvang nieuwe cursus vanaf 12 januari voor Beginners Gevorderden Zilver OanssciïooC janvier oplage 22.800. wekelijks gratis huis aan huis op geheel waicheren in combinatie mat de faam totale oplage 44 950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-81162 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-84000, privé w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-8117" Slachtoffers misdrijven niet langer in de kou Een slachtoffer van een misdrijf heeft lange tijd in de kou gestaan. De maatschappij schonk er wei nig aandacht aan en de gevolgen werden nogal eens genegeerd. Een slachtoffer kreeg te maken met al lerlei instanties, zoals politie, justitie, verzekeringsmaatschap pijen en allerlei simpele zaken, zoals het repareren van een slot of het inzetten van een ruit. Daar naast zat het slachtoffer nog met de emotionele gevolgen. Verder was het nog zo, dat het slachtof fer bij het vragen om hulp onder scheid moest maken tussen finan ciële, lichamelijke, psychische, sociale en juridische gevolgen. Voor al deze instanties aspecten was het slachtoffer steeds aange wezen op steeds andere instanties, voor zover hij of zij daar al van op de hoogte was. Niettemin werden deze proble men wel onderkend en dat mond de in 1984 uit in een Vereniging Landelijk Overleg Slachtoffer hulp. Op initiatief van het Alge meen Maatschappelijk Werk in Zeeland werden besprekingen gestart om de haalbaarheid van een Zeeuws project te onderzoe ken en per 1 januari van dit jaar is een werkgroep van start ge gaan, waarin vertegenwoordigers van het AMW, de rijks-en ge meentepolitie en het openbaar mi nisterie zitting hebben. Het doel van die werkgroep is dan ook daadwerkelijke hulp te verle nen aan hen die als slachtoffer die hulp wensen en behoeven. Con creet laat zich dat vertalen in een coördinatiepunt naar de verschil lende instanties toe. De bedoeling daarvan is dat het slachtoffer on der meer wordt geholpen bij het verwerken van de emoties, hulp bij het invullen van allerlei for mulieren en andere practische za ken, informatie en advies over het regelen van eventuele schadever goeding en misschien wel het be langrijkste: een persoon naast zich mag verwachten die samen met hem of haar de belangen be hartigt. Het project richt zich daarbij in eerste instantie op diegenen die slachtoffer is van een misdrijf en daarvan aangifte doet bij de poli tie. Enkele dagen na de aangifte ontvangt het slachtoffer een fol der over de voorzieningen inzake de hulpverlening. Vervolgens is het slachtoffer vrij om van die mogelijkheden gebruik te maken. Uiteraard is directe contactleg ging tussen politie en hulpverle ning in crisissituatiesaltijd mo gelijk. Voor deze vorm van 'serviceverle ning' is gekozen omdat de hulp verlening pas dan in werking treedt als het slachtoffer de wens daartoe te kennen heeft gegeven. Het slachtoffer wordt dus niet on gevraagd door de hulpverlening benaderd, ook al zullen er altijd uitzonderingen zijn die na overleg tussen de politie en de hulpverle ning de regel zullen bevestigen. Voortvloeiend uit die slachtoffer hulp zijn de samenwerkende in stellingen 7 dagen per week, 24 uur per dag bereikbaar. Het project duurt voorlopig twee jaar. Daarna wordt geëvalueerd op het bereikte effect en de nood zaak het al of niet in gewijzigde vorm voort te zetten. 'De nacht van de Balkan'. Hart verwarmende muziek uit onder meer Roemenië. Joegoslavië en Hongarije. Namen die onverbre kelijk met dit evenement zijn ver bonden: Thérèse Steinmetz en het orkest van Andrei Serban. Voor deze muziek blijkt een groot publiek belangstelling te hebben. Immers, drie seizoenen,lang trok 'De nacht' volle zalen. Alle aan leiding om dit seizoen een nieuw programma te creëren met andere costuums, een ander repertoire, andere landen en andere streken. In dit programma is dan ook een speciale plaats ingeruimd voor zang en dans uit Israel. Voor dat laatste tekent het dansensemble 'Nitsanim' onder leiding van Ma- rius Korpel. Alle dansen worden uitgevoerd in authentieke kleding uit de diverse landen. Het orkest van Andrei Serban voert het pu bliek mee naar de steppen van Hongarije, het zonnige Macedo nië en de bergen van Roemenië, met als bijzondere gast de Roe», meense panfluitist Nicolae Pirvu. 'De nacht van de Balkan' is te zien, te horen èn te beleven op dinsdag 13 januari in de schouw burg in Middelburg om 20 uur. De stichting VOS (Vrouwen oriënteren zich op de samenle ving) in Middelburg start deze maand met een 'drempelloze' cur sus, het zogenaamde vrouwen leerjaar. Het is voor het eerst dat een dergelijke cursus in Middel burg wordt gehouden. De bedoe ling van de cursus is dat vrouwen van welke politieke richting, ge loofsovertuiging of vooropleiding dan ook, samen praten over hun situatie in de maatschappij. Daar naast zal de kennis van de taal en het rekenen vergroot worden. Niet op een schoolse manier, maar door het invullen van for mulieren, het schrijven van brie ven en het helpen bij het huiswerk van de kinderen, kortom de prak tijk van elke dag. Als eerste kennismaking met de cursus is er een informatiebijeen komst in 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg. Op dinsdag 13 januari kunnen be langstellenden inlichtingen krij gen over de doelstellingen, werk wijze en praktische zaken van het vrouwenleerjaar tussen 9.15 en 11.15 uur en tussen 19.30 en 21.30 uur. Er zal in een groep van vijftien vrouwen gewerkt worden. Twee begeleidsters zullen onderwerpen aansnijden zoals gezondheid, op voeding, de bijstandswet, geloof, vrije tijd en veranderingen in de maatschappij en de gevolgen daarvan voor vrouwen. Door daarover te praten kan de groep uitzoeken wat de gemeenschappe lijke ervaringen zijn en hoe de da mes die verwerkt hebben. De be geleidsters gaan ervan uit dat vrouwen veel levenservaring hebben. Daarom zal het ook niet moeilijk zijn om een onderwerp te verzin nen dat allen aanspreekt. Het gaat er in het vrouwenleer jaar vooral om dat vrouwen leren bezig te zijn met zichzelf, hun omgeving en de maatschappij. Daarbij is het belangrijk het zelf vertrouwen te vergroten door te ontdekken wat vrouwen allemaal kunnen. Verder zal geleerd wor den hoe vrouwen zich in verschil lende situaties moeten redden en de opgedane kennis in praktijk kunnen brengen. De cursus start deze maand. Hij De mafste trien van Nederland, een be zienswaardige babbel kous en een meesteres in de droge humor. Of Brigitte Kaandorp aan al deze typeringen vol doet is vrijdagavond in de Middelburgse schouwburg te zien. Ko Minet en Roland Verhaar waren voor heen leraar en leerling op de MTS in Vlissin gen. Nu vormen zij een uniek team in hun computerbedrijf Compuco. Korte informatie, podi um, film, expositie. Uit, kinderboeken, bougie tot bumper en zaek'n bin zaek'n. SERVICE KWALITEIT GARANTIE 1 ANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01 180 13221 bestaat uit dertig wekelijkse bij eenkomsten van twee en een half uur op een nader te bepalen och tend of avond. Met de school vakanties van de kinderen wordt rekening gehouden. Ook de kinderen die nog niet naar school gaan vormen geen probleem. Een ervaren kleuterleidster is tij dens de cursus-uren in 't Pand aanwezig om de kleinsten te vermaken. Eskimoterenkopje onder, kopje boven... 'Luctör et Emergo' met een kano De bezoekers van het sportfond- senbad in Vlissingen moesten zich wel even in de ogen hebben ge wreven. In plaats van gewapend met snorkel, zwemvliezen, eend jes of ander zwemtuig kwamen daar ineens een aantal lieden met kano's het zwembad binnen. Eni ge tijd later konden de reguliere bezoekers van het zwembad zich er van overtuigen dat er geen ver gissing in het spel was, maar een zeer serieuze bezigheid: de kano club Zeeland was bezig met een cursus eskimoteren. Een zijde lings 'koprol' met de kano, de praktische uitvoering van de Zeeuwse wapenspreuk 'Luctor et Emergo'. Dat het een serieuze bezigheid is blijkt al gauw. Geen dolle pret, hoewel er toch af en toe een lach over het water in het instructiebad schalt, maar bittere ernst. "Je moet dit ook wel serieus nemen", legt de voorzitster van de kano club, Truus Provoost uit."Kijk, als je met je kano omslaat moet je weer rechtop zien te komen. Ze ker als je aan het zogenaamde wild waterwaren bent. Dan is er geen rustig kabbelend beekje, maar een snel stromende rivier en heb je handen en voeten nodig om alles in de hand te houden. Als je dan omslaat kan je leven er van afhangen. Zo simpel ligt dat". Ze voegt daar aan toe dat het natuur lijk niet alleen voor wildwaterva ren geldt, maar eigenlijk belang rijk is voor iedereen die met een kano het water op gaat. Overigens zijn het niet alleen de leden van de kanoclub die zich ^GESCHENKE# Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 eskimoteren, een kwestie van techniek. voor deze cursus hebben opgege ven. Van de ruim veertig deelne mers zijn er een aantal niet-leden en de vrouwen zijn opvallend goed vertegenwoordigd. Dat laat ste wekt enige verbazing bij de voorzitster, die overigens zelf niet kanoot. "Goed beschouwd is ka noën eigenlijk een mannensport. Je hebt er nogal wat conditie voor nodig en uiteraard sterke armspieren. Dat er nu wat meer vrouwen interesse tonen is na tuurlijk alleen maar prima". De cursus bestaat uit een aantal lessen. Allereerst leren de cur sisten frank en vrij kopje onder te gaan. Vervolgens leren ze hoe ze met de peddel de kano weer in zijn oorspronkelijke stand kun nen brengen en daarna komt het 'echte' eskimoteren: het soepel ronddraaien. Verder is het veel oefenen. Vooralsnog heeft iedere instructeur vier leerlingen onder zijn hoede. Dat het allemaal simpeler lijkt Grote delen van trottoirs en voet gangersroutes zijn tijdens sneeuw- en ijsperiodcn nauwelijks begaanbaar. Als gevolg hiervan zijn in die perioden grote groepen mensen, zoals ouderen, vaak aan V huis gekluisterd. De Voetgangers vereniging heeft onlangs alle ge meenten een gladheidsbestrij- dingsplan toegezonden. In dit plan wordt een aantal suggesties gedaan om te komen tot een ef fectieve gladheidsbestrijding op voetgangersroutes. De Voetgangersvereniging is van mening dat de gemeente door middel van publikaties in de regi onale pers de bevolking moet sti muleren de stoep voor de deur be gaanbaar te houden. Ook kan de gemeente de bevolking stimuleren door strooimaterialen beschik baar te stellen. De gemeente zelf zal, net als voor de auto's in ver keersstraten, er voor moeten zor gen dat voetgangersroutes naar openbare gebouwen, openbaar vervoer en winkelcentra begaan baar blijven. In veel gemeenten is in de Alge mene Plaatselijke Verordening geregeld dat bewoners verplicht zijn de stoep voor, achter en naast hun woning sneeuwvrij te hou den. Uit een door de Voetgan gersvereniging gehouden steek proef blijkt echter dat maar wei nig bewoners zich aan dit voor schrift houden. Vooral in nieuw bouwwijken laat het sneeuwrui men veel te wensen over. Sociale controle blijkt hierop van invloed te zijn. In kleinere gemeenten en in oudere wijken is er dan ook een grotere bereidheid. Controle van uit de gemeente vindt slechts spo radisch plaats. Ook blijkt uit de steekproef dat maar weinig ge meenten beschikken over mate rieel om voetgangersroutes be gaanbaar te houden. Volgens de Voetgangersvereniging is de ge meente verantwoordelijk voor de begaanbaarheid van voetpaden. Ook tijdens sneeuw- en ijspe- rioden. dan het is blijkt alras, wanneer enkele cursisten meer onder dan boven water vertoeven. Gelukkig worden ze teeds weer rechtge- draaid door hun mede-cursisten. Niet een maar wel tien keer en steeds gaan ze stug door, tot het tenslotte wel lukt. Waar voor de leek een kano een kano is, maakt de 'kenner' een duidelijk onderscheid. "Natuur lijk zijn er diverse soorten ka no's", doceert Truus Provoost. "Wildwater-kano's, waarvan de naam al zegt waarvoor ze ge bruikt worden. Door de ronde bodem zijn ze vrij onstabiel en ga je zo kopje onder. Een voordeel is dan weer dat ze binnen een mum van tijd weer recht in het water liggen. Dan zijn er de toer- kano's. Die hebben een soort kiel, zijn dus stabieler en slaan ook niet zo vlug om. Verder is er nog een combinatie van beiden en de zeekano. Erg stabiel en met die kano's is het goed mogelijk om er mee naar Engeland te varen. In wild water heb je er overigens niets aan". Het gaat de inmiddels twee jaar bestaande vereniging goed. Ten minste wat het ledenaantal van 150 betreft. Wat minder goed gaat het -en dat zit ze nogal dwars- is dat ze in Zeeland vrijwel nergens kunnen kanoën. "We mogen op de Westerschelde (zij het streng gereglementeerd), de Oosterschelde en het Veerse meer. In Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen wij bijna nergens terecht", luidt de klacht. De grootste tegenstand komt daarbij van de sportvissers die onder meer vrezen dat de rust op het water wordt verstoord. Een ander argument dat wordt aangevoerd is de mogelijke 'be schadiging' van de natuur. "On zin", weerlegt Truus deze argu menten. "Afgezien van het spor tieve element in de kanosport zijn wij allen recreatie-vaarders. De natuur gaat ons bijzonder aan het hart en de vrees dat wij bijvoor beeld in het riet zouden komen en daarmee de natuur beschadigen verwijs ik naar het rijk der fabe len. Pure nonsens. Wij hebben we alle belang bij om leuke tochten uit te kunnen zetten waar de men sen van de natuur kunnen ge nieten". Wat in Friesland kan -waar je vrijwel overal met een kano mag varen- moet ook in Zeeland kun nen", meent de voorzitster. "Bo vendien is het een leuke attractie voor de kanotoeristen en de V.V.V.'s kunnen er op inspelen". Een kleine voorzet in die richting, een kano-route, heeft de vereni ging al klaar liggen die loopt van af Cadzand-Bad tot aan Biervliet. De gesprekken daarover met al lerlei instanties zijn nog gaande, dus het is nog even afwachten. Maar de vereniging heeft nog meer plannen. Zo wil zij bijvoor beeld graag een kano voetbalteam bij elkaar zien te krijgen. Alleen en dat is bij de meeste verenigingen het pro bleem, het geld ontbreekt en een sponsor heeft zich nog niet aange meld. Een andere wens is om het record kanospringen te verbete ren. Onlangs dook een der leden, Eddy Boogaert, met zijn kano vanaf 6 meter hoogte de Otheense Kreek in. "Dat staat nog niet in het Guiness book of records en het zou toch wel leuk zijn als wij daar in kwamen te staan", vindt Truus. Als laatste staat een po ging om het record eskimoteren te verbeteren op de verlanglijst. En gezien het enthousiasme waarmee de leden in het zwembad het 'Luc tor et Emergo' in praktijk bren gen moet dat zeker lukken. Inschrijving vanaf 3 januari Jacob Valckeplein 4, Goes 01100-20176-30428 Kanaalweg 34, Middelburg 01180-38370

de Vlissinger | 1987 | | pagina 1