zeker koffie bij Bram gehaald.... uit C? Het zekeuliurt Jakobsen stoot Jeans-Inns af Tweede cursus 'startsters' in Vlissingen bleek succes Atlanta-shirts voor KV Seolto SLAPEN MOET JE LEREN Malaise voorbij in kleine ondernemingen BIJOU SPONSORT OOK DAMES VOLLEYBA TEAM ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Besterfield vrije in Vlissingen en tijdskleding Middelburg DE FAAM - DE VLISSINGER Maandag 29 december 1986 Een handelsman Bram '-modes Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Geslaagd Westerschelde Natuur Fonds Kom uit je huis Katerloop Receptie Mediaan Open Tafel Afdelingbestuurders Stelselherziening Belastingservice Alcoholkrant Weduwen Geslaagd Glasbakken Kattenshow Winterwandeling Scheepvaartdienst Hypotheek informatie Onroerend goed informatie r Bram Jakobsen (38) heeft in het modevak een 9 verdiend, vindt-ie zelf. "Als ik er een 10 van wil maken, dan kan ik twee dingen doen. Of me vijf dagen per week met inkomen en administratie bezig houden of de Jeans-Inn zaken in Middelburg en Oost-Souburg afstoten en me op de kwaliteit van Jakobsen Modes gooien. Ik heb voor dat laatste gekozen". De verslaggever maakt zijn entree in de riante villa. Alsof hij de klassieke postbode is, schiet het hondje van de textiel- magnaat af op zijn broekspijp. Jakobsen is er gelukkig vlug bij en voert het diertje af naar een nevenvertrek. "Hij ziet er ongevaarlijk uit, maar hij houdt niet van broeken", ver ontschuldigt hij zich. Jakobsen houdt wel van broe ken. Zo'n negentien jaar gele den toen hij een zaakje aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg begon, had hij er een paar in de verkoop liggen. Al gauw bleek dat veel te weinig te zijn, zodat hij ertoe gedwongen werd om uit te breiden. Gevolg: de eerste verbouwing. In de loop van de tijd bleef Jakobsen Modes te klein, zodat uitbreiding op uit breiding volgde. Over enkele weken zal de zaak voor de ne gende keer achter een schutting verdwijnen. Dit keer niet voor een vergroting van de zaak maar voor een nieuwe indeling. "Ik kan me nu helemaal concentre ren op die ene modezaak. De Jeans-Inn doe ik over aan m'n werknemer, André Schout (22). Ik weet dat ik hem 'gouden za ken' in handen geef, maar dat vertrouw ik hem toe. Hij heeft tart voor de zaak en is zeer ge motiveerd (op het fanatieke af). Zo iemand moet je ook hebben voor een zaak die al een 9 waard is. Als hij er flink aan werkt is het zo een 10". Waarom doet Jakobsen zijn 'gouden zaken' van de hand? Heeft hij al goed genoeg zaken gedaan en wil hij langzamer hand wat rustiger aan gaan doen en het bij één zaak hou den? Jakobsen: "Ik ben geen bureauman maar een handels man. Ik wil dus in de winkel staan en weten wat er omgaat, wie m'n klanten zijn en wat zij kopen. Nu ik de drie zaken nog heb, ben ik vijf dagen per week onderweg. Ik loop alle beurzen af om in te kopen en nieuwe ideeën op te doen. Dat betekent wel dat ik zo'n 60 duizend kilo meter per jaar rij en de rest van m'n tijd de administratie doe; ik sta dus haast nooit in de winkel". Dat wil niet zeggen dat Jakob sen straks dagelijks in de zaak te bewonderen is. Nee, één of twee dagen per week blijft hij erop uit gaan. Dat wil hij ook, zodat hij goed op de hoogte blijft van de nieuwigheden in de modewe reld. "Ik werk wekelijks stapels modebladen door. En dan merk je dat bijvoorbeeld een aantal Italiaanse ontwerpers vaak bruin gebruikt. Dan blader je verder in andere bladen en zoek je of ook daarin de kleur bruin terugkeert. Als dat zo is, kun je gaan vermoeden dat het de nieu we modekleur wordt. Zo gaat het ook met het model van de kleding. Het is zaak om dat goed bij te houden, want je moet tegenwoordig steeds vroe ger de inkopen doen. Vroeger kocht je een half jaar van te vo ren de collectie in, terwijl ik nu m'n collectie voor het volgende winterseizoen al rond moet hebben". Daarnaast speelt geloof in een bepaald artikel ook mee. Ja- kobs vertelt over een timmer man die voor hem een Japanse spijkerbroek meebracht. "Ik vond hem prachtig en heb hem geïmporteerd. Die broek lag twee jaar lang op de planken en werd toen pas een hit. Je weet dat nooit van te voren, het is een kwestie van gokken en geloven in je smaak. Ik heb het nu al een paar keer gehad. Aan de andere kant kun je ook hebben dat je iets over het hoofd ziet en een andere zaak pronkt met een vondst. Dan moet je sportief zijn en toegeven dat je niet op gelet hebt. Ik ga dan niet snel m'n voorraad aanpassen". Maar bij goed zaken doen, komt meer kijken dan eens in de zoveel tijd een goede vangst. De collectie moet 'karakter' uitstra len en wat anders (liefst beter) zijn dan die van de concurren tie. Specialisatie en kwaliteit zijn, volgens Bram Jakobsen, voorwaarden voor een goede zaak. "Vanaf het begin hebben we een vaste klantenkring gehad, die is in de loop van de tijd wel 'wat groter' geworden, maar ik ken nog steed tachtig procent van m'n klanten. Er zijn men sen die vijftig tot zestig kilome ter reizen om een pak bij ons te kopen. Daarvoor krijgen ze dan wel een kopje koffie. Ik weet nog wel dat in het begin de kreet "Je bent zeker een kopje koffie bij Bram wezen halen" de ronde deed als iemand met een nieuw pak op z'n werk verscheen. We hadden zo'n trouwe klantenk ring dat de verkoop zelfs na een inbraak, waarbij de hele winkel Bram Jakobsen: "Ik ga een 10 maken van Jakobsen Modes". leeggeroofd was, gewoon door moest gaan met het spul uit de etalage. De paar broeken en tas jes die daarin hingen, gingen toen over de toonbank". Het knusse van Oost-Souburg zou Bram Jakobsen voor geen goud in willen ruilen voor een zaak aan de Lange Delft in Mid delburg. "Ik heb panden op pri ma plaatsen in Middelburg ge kocht, maar heb ze direct weer verhuurd. Hier in Souburg Jco- men de mensen speciaal naar mij toe. In Middelburg heb je te veel 'lopers': mensen die alle modezaken afstruinen. Nee, ik houd van mensen die de moeite nemen een eindje te reizen om bij ons een kopje koffie te ko men drinken en zo... Daar staat wel tegenover dat de klanten iets van je mogen verwachten. Het is dan ook wel eens voorgeko men dat iemand 's avonds op belde en zei dat hij vóór de vol gende dag een nieuw colbert wil de hebben. Een kwartier later kon hij bij ons terecht. (Tussen twee haakjes: dat hoeft wat mij betreft niet elke avond te gebeu ren)." Half december werd in Vlissingen de tweede cursus 'Starten eigen bedrijf voor vrouwen' afgesloten. Aan deze cursus, die werd georga niseerd door het Projekt Vrouw en Werk Zeeland in samenwer king met het bureau economische zaken van de gemeente Vlissingen namen in totaal 15 vrouwen deel. In de cursus kwamen onder meer zaken aan bod zoals begroting, marktonderzoek, rechtsvorm en werd aandacht geschonken aan si tuaties waar vooral vrouwen mee worden geconfronteerd. Een an der cursus-onderdeel was een fo rum van vrouwelijke onderne mers en enkele deskundigen waar aan de deelneemsters vragen kon den stellen en een bezoek aan de Kamer van Koophandel. Het re sultaat van de cursus is dat van de 15 deelneemsters er 6 al een heel eind op weg zijn een pigen bedrijf te starten. Twee vrouwen begin nen per 1 februari hun praktijk voor 'Cesar-therapie' en één deel neemster wil een papierwinkel gaan beginnen. Drie anderen zijn een naaiatelier 'Duivetex' begon nen. Dit initiatief dateert overi gens al van vóór de cursus. Zowel het bureau economische zaken van de gemeente Vlissingen als het Project Vrouw en Werk hebben te kennen gegeven de cur sisten alle hulp en advies te blij ven geven bij de verdere uitwer king van hun plannen. Twee-derde van de kleine onder nemers is tevreden over de resul taten die zij het afgelopen jaar boekten. Dit blijkt uit een onder zoek van de kamers van koophan del - de zogenaamde ERBO- enquête - onder 54.500 bedrijven. Dat percentage is meer dan in de afgelopen tien jaar. Daaruit con cludeert men dan ook dat het uit stekend gaat met de kleine onder nemingen. De detailhandel heeft het nog het best gedaan. En dan vooral de winkels in duurzame goederen en de autobranche. De kruideniers blijven iets achter in het behalen van 'uitstekende' re sultaten. Ook in de bouw herstelden de winst en de werkgelegenheid zich. En in de industriële ondernemin gen nam het aantal werknemers, dat sinds 1970 voortdurend daal de, toe met 1,6 procent. Verder blijkt uit de enquête dat de ondernemers in 1987 nog hogere verwachtingen hebben. Zelfs de slechtste slaper slaapt. Misschien niet regelmatig en niet altijd voldoende, maar iemand die helemaal niet zou slapen, zou net zo leeg raken als een te lang gebruikte batterij. Gezond slapen en uitgerust ontwaken is een ander verhaal, waarbij niet alleen een goed bed, maar ook de juiste inrichting van het slaapvertrek belangrijk is, zo lezen we in de zeer recent verschenen WELKE-gids over slaapkamers. Vanzelfsprekend veel aandacht in deze koopgids voor het bed. Elk mens heeft een eigen li chaamsprofiel, en alleen een slaapplaats die zich voegt naar ons lichaam, zorgt voor een even wichtige en dus gezonde nacht rust. De bedbodem zorgt daarbij voor de grove ondersteuning, ter wijl het matras meer plaatselijke steun geeft. De combinatie van die twee is erg belangrijk. Volgens WELKE zijn zomaar een goed matras en een goede bedbo- Wilhelmus Johannes Martens uit Vlissingen is op 19 december af gestudeerd in de studierichting psychologie aan de Katholieke Universiteit Brabant. Hij had als specialisatie klinische psychologie en geestelijke gezondheidszorg en is nu drs.. De werkgroepen algemeen, plano logie en techniek, die aangesteld zijn door de stuurgroep Wester schelde Oeververbinding, hebben hun resultaten uiteen gezet aan de stuurgroep. De deelrapporten zul len samengevoegd worden tot een interimrapport van de stuurgroep. Dit rapport zal 27 januari bespro ken worden in het college van ge deputeerde zaken. Het Wereld Natuur Fonds zal per 1 januari een bijzondere leerstoel voor Milieukunde vestigen aan de Rijksuniversiteit Leiden. Dr. H.A. Udo is tot bijzonder hoogleraar in deze post benoemd. 'Kom uit je huis' voor een gesprek over gezonde voeding in het wijk- gebouw Het Zuiderbaken in Middelburg-Zuid. De vrouwen contactgroep heeft diëtiste, me vrouw Sluis, op woensdag 7 ja nuari om 9.30 uitgenodigd om over het onderwerp te komen pra ten. Er is een kinderoppas aanwezig. Voetbalvereniging De Meeuwen uit Zoutelande voelt met de Oud en Nieuw feestvierders mee. Daar om heeft zij op zaterdag 3 januari een katerloop georganiseerd over de afstanden 3, 5 en 8 kilometer. De start is om 14 uur bij de kanti ne van de vereniging en de finish is op de Boulevard bij Hotel Haga. Zoals de traditie het wil, is er weer een nieuwjaarsreceptie bij tennis vereniging De Schenge uit Arne- muiden. Vrijdag 2 januari om 20 uur begint de fuif in het clubhuis. Een Middelburgse antroposofi sche huisarts en mevrouw A. Mi- chiel spreken op de woensdagen 14, 21 en 28 januari over zwanger schap, geboorte en groei vanuit een anthroposofische achter grond. Deze cursus is georgani seerd door de stichting Mediaan in Middelburg en wordt gehouden in de Breestraat 27 in Middelburg. Inlichtingen krijgen en opgeven kan vóór 1 januari bij N.F. Le Due, telefoon 01180-36811. De burgemeester en wethouders van Middelburg willen op maan dag 5 januari vertegenwoordigers van Middelburgse verenigingen, organisaties en instellingen ont moeten. Hiertoe houden zij de tra ditionele 'Open Tafel' in de Bur gerzaal van het stadhuis. De gasten zullen onthaald worden op een drankje, een toespraak van burgemeester mr. C.G.J. Rutten en een eenvoudige doch voedzame broodmaaltijd (a vijf gulden). De deuren van het stadhuis gaan om 17 uur open en Baby den Toonder verzorgt de sfeervolle achter grondmuziek. Van FNV-afdelingbestuurders wordt heel wat gevraagd. Daarom is het nodig om hun kennis af en toe bij te spijkeren, vindt de FNV. Met dat uitgangspunt gaat er een cursus van start in Axel. die ook bedoeld is voor mensen boven de Westerschelde. De cursusavonden zijn op de donderdagen 8, 15, 22 en 29 januari. In verband met de stelselherzie ning die 1 januari ingaat, houdt het FNV-Zeeland een aantal voor lichtingsbijeenkomsten. De precie- se tijden en data staan nog niet vast, maar voorlopig zijn er twee bijeenkomsten op Walcheren ge pland: 29 januari in Middelburg en 12 of 19 februari in Vlissingen. De beruchter) bruine enveloppen van de belastingdienst zijn weer in aantocht. De FNV- belastingservice helpt haar leden met het invullen van het biljet. Op Walcheren doen de heren L.J. van de Lugt (01180-15010), J. Boo gaard (01184-63878) en H. van de Hoeven (01184-70862) het. Voor 16 maart dienen de leden, die er gebruik van willen maken, zich aan te melden. De Alcoholkrant (dit is geen typ fout) wordt donderdag 8 januari gepresenteerd. Deze krant is ge schreven voor jongeren rond de 14 jaar, maar het merendeel is voor de ouders en werkers met jonge ren. De Alcoholkrant is een sa menwerkingsproject van de Zeeuwse Jeugdraad en zal worden gestuurd naar scholen, open jon gerencentra en vormingscentra in Zeeland. Weduwen en weduwnaars met thuiswonende kinderen kunnen vanaf 7 januari weer terecht in een gespreksgroep. Het Fiom-Zeeland zal de groep begeleiden bij de gesprekken over opvoeden in je eentje, hoe verwerk je je verdriet en alles zelf moeten doen. De groep komt om de week bij elkaar op de woensdagavonden om 20 uur. Verder informatie is te ver krijgen bij Fiom-Zeeland aan de Varkensmarkt in Middelburg, te lefoon 01180-27311. Op 2 december zijn geslaagd voor het diploma kraamverzorgster: E.M. Bruynzeel, C.J. Kole, T.W.J. Slabbekoorn, A.M. Rent meester, C.M. Legemate, I.B. van de Heide, P.J. Benschop, C.M. Kasse, L. de Potter, U.C. de Voogd en I. de Koeyer. Negen van deze dames zijn in vaste dienst aangesteld bij de kraamcentra Rondom de Oosterschelde, Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gemeentebestuur van Westka- pelle meldt dat de glascontainers aan de Markt en in de Koestraat op woensdag 31 december zullen worden weggehaald. De contai ners worden op 2 januari, na het vuurwerk, weer teruggezet. Mensen met een poes (huiskat of raskat) kunnen deze laten zien en keuren op de internationale kat tenshow in sporthal De Kruitmo- len in Middelburg. Zondag 18 ja nuari zijn 15 deskundige en erken de keurmeesters aanwezig om de ras katten op kleur en type te be kijken. De huiskatten worden door een dierenarts gekeurd op konditie en verzorging. Wie mee wil doen kan een inschrijfformu lier aanvragen bij mevrouw Bouw man in Oost-Souburg (telefoon: 01184-63917). Dat moet wel voor januari gebeurd zijn. Wandelaars kunnen zaterdag 3 ja nuari weer een flink eind (5, 10 of 15 kilometer) lopen. De start is om 13 uur in het Gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' aan de Sport- laan in Hulst. De organisatie is in handen van de Zeeuwse Wan delsport Raad. Het hoofd van de Scheepvaart dienst Oosterschelde van Rijkswa terstaat in Kats, de heer A. van den Berg, is benoemd tot hoofd van de Scheepvaartdienst Amsterdam-Rijnkanaal van Rijks waterstaat in Utrecht. Hij volgt daar E.B. Zeegers op. Van den Berg is vier jaar hoofd in Kats ge weest. M. Hage zal hem opvolgen. dem lang met altijd een garantie voor onbekommerd slaapgenot. Wie een matras en een bedbodem aanschaft, heeft bepaalde regels in het oog te houden, zo lezen we in de gids. Maar ook de juiste plaats van het bed is erg belang rijk. Niet midden in de kamer, maar met één of twee kanten te gen de muur. Dat geeft een beslo ten, veilig gevoel. In de slaapkamer is ook een rusti ge, evenwichtige sfeer van belang. Om dat te bevorderen dienen de verschillende meubelstukken goed op elkaar te zijn afgestemd. Een grijs-rode bedombouw is erg mooi en zo'n Louis de Zoveelste- kast ook, maar zet ze liever niet bij elkaar in één slaapkamer. In de hoofdstukken over het in richten van de slaapkamer staan voldoende tips en ideeën voor een goede en afgewogen keuze. Zo wordt in deze WELKE-gids stap voor stap uitgelegd welke aspec ten bij het kiezen van een ledi kant, bedbodem, matras, bedde- goed, kasten, stoffering en niet te vergeten verlichting, een rol spelen. De handige produktoverzichten en de uitgebreide adreslijst met fabrikanten en importeurs maken een gedegen oriëntatie vooraf ex tra makkelijk. Deze nieuwe WELKE-gids Slaap kamers kost 4,95 en is verkrijg baar in de tijdschriftenwinkel. De Vlissingse korfbalvereniging Seolto heeft deze winter zeker geen reden om kou te leiden. Sinds kort krijgt de club namelijk de financiële en materiële steun van Café Atlanta aan de Walstraatpromenade in Vlissin gen. Met eigenaar Franke sloot het bestuur van Seolto voor het eerste en tweede microteam en voor de veldselectie een sponsorings- overeenkomst af. Vanaf nu is het de bedoeling dat de mensen de twee namen als onafscheidelijk met elkaar verbonden zien. Dan pas is het effect van de sponsoring voor beide partijen optimaal, vol gens Atlanta en Seolto. Korfbalvereniging Seolto in 't nieuw. Vorige week opende het concern Besterfield - een bedrijf in vrijetijds-kleding voor dames en heren - twee zaken op Walcheren: één in de Korte Delft 3 in Middel burg en de andere aan de Sint Ja- cobsstraat 29 in Vlissingen, en daarmee heeft Besterfield het aantal zaken op twaalf gebracht. Het bedrijf heeft eigen fabrieken waardoor de artikelen tegen aan trekkelijke prijzen worden aange boden. Onder het eigen merk Carcia worden jeans en corduroy- broeken in vele kleuren en maten WL. Naast een herenvoetbalteam, sponsort Bijou Lederwaren uit Middelburg nu ook een dames volleybalteam. Dit team komt uit in de tweede klas van het Middel burgse bedrijfsvolleybal. Jarien Slinger van Bijou heeft uiteraard nieuwe shirts ter beschikking gesteld. De dames kunnen nu weer flink doorgaan met trainen, zoals zij, volgens hun zeggen, de laatste jaren wekelijks en enthou siast hebben gedaan. De dames in hun nieuwe out-fit van Bijou Lederwaren: van links naar rechts: staand: Jarien Slin ger, Riet Saalmink, Dorré Hoge- nelst, Babs de Moré, Marjan Abee en trainer Jan Menheere. Zittend: Aanvoerdster Jeanette Buijs, Yvonne Marijs, Ria Ver wijs en Joke Visser. 5 jaar vaste rente met gemeente garantie Annuïteiten Lineair Leven werke- opge- opgegeven werke- opge- verkocht. Besterfield heeft ook een grote collectie truien, over hemden en rokken in de voorraad opgenomen. Het hele jaar door zijn er in de Besterfield-filialen aantrekkelijke aanbiedingen. De Walcherse vestigingen zijn in zeer korte tijd gerealiseerd. Het assor timent is in beide zaken gelijk evenals het interieur. Besterfield richt zich op de leeftijdsgroep van rond veertien jaar tot 35 jaar. De nieuwe kledingzaken zijn op de normale winkeltijden geopend, ook tijdens de wekelijkse koopa vonden. Geldverstrekker lijke rente geven rente rente lijke Geldverstrekker rente geven rente Bondsp.CemiOHed 685 68 6,6 De Amersfoortse 691 6,7 Bondsp.Mid/N /O Ned 6,90 6,6 6,6 AEGON 6,91 6,7 Friese Bondssp 6,90 6.6 AMEVLev.Verz. 691 6,7 Gelders.Utr.sp. 690 6.6 Delta Lloyd 6,91 6,7 AMEVHyp Bedr 7,01 6.7 6,7 Nationale Ned. 691 6.7 Direktbank 7,01 6,7 6,7 NOGVerz 6.91 6,7 Postbank 7.01 6.7 6.7 RVS 6,91 6,7 C en E Utrecht 7,01 6.7 6,7 Stad Rotterdam 691 6,7 Ver Spaarbank 7,01 6,7 6,7 Wmterthur 6.91 6,7 Aegon Hypoth 706 6,7 6,7 Prudential 7,01 6,7 Metallicus 7,11 6,7 6,7 Vraag uw NVM-makelaar om een HNG 7.14 6,7 6,7 vergelijking van de andere factoren die bij uw keuze van belang zijn: premie, afkoop- waarde en winstdeling. HNMLG 7,14 6,7 6,7 Nutssp West Ned 7,14 68 68 Rabo Hypoth 7,14 6,8 68 Nutssp. 's-Grav 7,17 68 6,8 Bouwfonds NG. 7,17 6,7 mm mm Nederlandse verentgmg van Maketaars in onroerende goederen NVM Avista Bank (CL) 7,17 68 68 AMRO 7.17 6,8 68 Nat Ned.'Optie' 722 69 69 NVM Woonfonds Holl 723 6,7 6.7 W.UH 723 6,7 6.7 opge geven Bank v Hyp Fin. 723 6,7 6.7 Mees Hope 725 68 68 Geldverstrekkar rente NMB 727 6,9 6,9 Roparco krediet 6,7 ABN (ABHK) 727 69 6.9 Bouwf Rente Rust 6,9 F.G.H 7,50 6,9 7,15 Rabo Rente Stabiel 7,0 Bovengenoemde percentages komen uit het NVM-Stappenplan Met behulp van dit uw makelaar om nadere informatie De genoemde instellingen verstrekken ook hypotheken met andere looptijden, bijvoorbeeld 3,7,10 of 12 jaar vast. Om een juiste vergelijking mogelijk te maken worden alleen de 5-jaars tarieven vermeld. De werkelijke rente bestaat uit de opgegeven rente plus een aantal variabelen,die per geldverstrekker kunnen varieren (bijv afsluitprovisie) Voor hypotheken zonder gemeente garantie is de rente in de meeste gevallen 02%hoger dan bovengenoemde rente Peildatum 8 december 1986 Bron Stappenplan NVM jaar Absoluut 1981 153.500 Prijsontwikkeling bestaande woningen 1982 138100 1983 142.100 1984 1985 139600 140100 Index 1980=100 90 81 83 82 82 Augustus 1985 t/m oktober 1985 f 138.300,-. Augustus 1986 t/m oktober 1986 f 148.000,- De pnjs in deze periode ligt plm. 7,0%boven het niveau van dezelfde periode in 1985. Extreme veranderingen in prijsontwikkeling worden met verwacht De prijs ontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande woningen Per woningtype en regio kan de ontwikkeling anders zijn. Copyrighi NVM Nieuwegein

de Vlissinger | 1986 | | pagina 9