in Midden Zeeland Kennismaking wereld van de met de dans Kindertheater in Middelburg Expositie Louis Heymans Dier, luchten en mens in Zeeuws Museum 'Avalon' in Zippo Jazz- en tapdansspektakel in januari in Schouwburg 29 dec. - 7 jan. EXPOSITIE PODIUM Lezen Nieuwjaarsconcert Kloveniersdoelen Kerstexpositie Zeeuwse Kunstkring KWALITEIT ZONDER SPEKTAKEL Maandag 29 december 1986 DE FAAM - DE VLISSINGER 'Dans Plus' in de Zeeuwse Bibliotheek Publiek GEZIEN Bioscoopbezoek vertoont weer stijgende lijn Voor wie de grenzen wil verleggen 'Dans Plus' is de titel die een serie van vier avonden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft meegekregen over de wereld van de dans. Op 12 januari, 16 en 23 februari en 9 maart zal met een aantal beroemdheden uit de dans- wereld gesproken worden over respectievelijk 'kijken naar dans', 'choreograferen', 'dansen' en 'achter de schermen'. De avonden beginnen om 20 uur. Op de eerste avond zal Eva van Schaik, criticus en schrijfster van het dans-standaardwerk "Op gespannen voet", met twee colle ga's spreken over het kijken en beoordelen van dansvoorstellin gen. Dit onderwerp komt als eer ste aan bod in de serie om het pu bliek een algemeen overzicht van de verschillende dansvormen te geven. Aan de hand van fragmen ten op video zullen de critici die bespreken. Nico Out van het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vorming, één van de instanties die de mani festatie heeft georganiseerd: "Het gaat er niet om dat de critici in gaan op de problemen die bij het schrijven naar boven komen, maar de problemen bij de beoor deling van een uitvoering. Waar moet je op letten, welke kwalitei ten bezit het stuk, waarom is het goed of slecht? Dat soort vragen komt aan de orde op de eerste avond. Verder zullen de ontwik kelingen in de dans aan bod ko men. Zo zal het klassieke frag ment 'De stervende zwaan' tegen over een stuk van Balanchine ge zet worden, die de aloude technie ken op een heel andere manier ge bruikt. En daar tegenover zal dan weer een fragment van Pina Bausch te zien zijn, waarin het er hard aan toe gaat, met rond- gesmeten stoelen en dansers die met hun hoofd tegen een muur rammen. AI die verschillende stij len moet een criticus kunnen be oordelen. "Hoe doe je dat dan?", is de centrale vraag". Op de tweede avond zullen drie choreografen, onder wie Rudi Rudi van Dantzig...vertellen over danskunst van Dantzig, met elkaar spreken over choreografie en het ontstaan van een voorstelling. Er zal inge gaan worden op de belichting, de muziek, de werkwijze, het ge bruik van de ruimte, de samen hang tussen decor en licht en ver der alles wat met choreografie te maken heeft. De dansers zijn op de derde avond aan de beurt. Han Ebbe- laar en Alexandra Radius zullen met twee jongere collega-dansers, vertellen over danskunst en het dagelijkse programma van een danser. En dan is het op de vierde avond tijd voor het opmaken van de ba lans. Twee zakelijke leiders zullen de financiële en organisatorische kanten van een dansgezelschap uiteen zetten. De avonden in de Zeeuwse Biblio theek zijn niet alleen bedoeld voor mensen die al een redelijke kennis van dansen hebben. Nee, ook 'leken' kunnen er op een leu ke manier kennis maken met de verschillende aspecten van een dansvoorstelling. Gespreksleider, Nico Out, zal er voor zorgen dat de 'talkshows' niet onbegrijpelijk worden door teveel technische be grippen. Maar aan de andere kant moet het peil van de gesprekken wel op een zodanig niveau staan dat ook ingewijden er iets aan hebben, vindt Out. Belangstellen den kunnen zich alvast een beetje voorbereiden door de brochure van 'Dans Plus' door te nemen. Deze verkrijgt men door zich op te geven voor de serie bij het Dansoverleg Zeeland in Middel burg. Na de vier avonden zal er een boekwerkje uitgegeven wor den met een samenvatting. Ook die zullen de deelnemers krijgen. In het najaar van 1987 is er een herhaling van de reeks in Terneu- zen gepland. Ook zal er een uitge breide video-opname van de talkshows gemaakt worden. Deze zullen landelijk beschikbaar blij ven, doordat ze in het bestand van het Nederlands Instituut voor de Dans worden opgenomen. Twee doeken van Tie Hof: "Neeltje Jans 1953" en "Neeltje Jans 1986". De vondst is van de schrijfster Elhel Portnoy: "Kwaliteit verontrust, mid delmaat stelt gerust". In één van haar essaybundels vraagt ze zich af, wat nu precies 'de schok der her kenning' is, die ons attent maakt op kunst van uitzon derlijke kwaliteit of schoon heid. Volgens Portnoy wor den we getroffen door het ongewone. Vandaar die 'verontrusting'. De kerstexpositie van de Zeeuwse Kunstkring in De Vleeshal in Middelburg biedt op het oog niet zoveel onge woons. Het is echter te simpel en ook onterecht om de 79 wer ken van achttien kunstenaars kwaliteit te ontzeggen. Die is er, zuiver ambachtelijk gezien, namelijk wél. De olieverfschil derijen van Tie Hof, de Schouwse landschapjes van Waalko Dingemans en het ro buuste paletmes, waarmee Gé- rard Menken de Deltawerken afbeeldt maar ook de bronzen sculpturen van Ad Braat en de kleuretsen en lino's van Ton Lampert: ze zijn, alleen al door het vakmanschap waarmee ze werden gemaakt, de moeite waard. Maar het gaat in alle gevallen om kwaliteit, die het niet moet hebben van het nieuwe, het spectaculaire. De Zeeuwse Kunstkring vertegenwoordigt het brede midden van het ar tistiek gebeuren in Zeeland en dat maakt de tentoonstelling in De Vleeshal enigszins voorspel baar, vooral in de keuze van de onderwerpen. Een aantal schilders zocht in spiratie in het reuzenkarwei in en om Oosterschelde. Menken maakte een aantal stoere schil derijen van het desolate wer- klandschap van Rijkswa terstaat. Betonblokken, pijler- wanden, de Ostrea: ze zijn knap neergezet in merkwaardi ge, mistig-subtiele tinten. Tie Hof koos voor de anecdote: portretten van een Walcherse boerin voor een overstroomde polder ("Neeltje Jans 1953") en een Bevelandse boer, pose rend voor de pijlerdam ("Neeltje Jans 1986"). Zee land: waterland. Het gegeven keert terug in de etsen en schil derijen van Peter Jansen, een magisch aandoend maar wel erg uit de 'school Willink' stemmend doekje als 'Strand vondsten' van Hollebrandse en het kleurige strandgezicht van Andries Minderhout. Tussen zowel ambachtelijkheid van aanvaardbaar niveau - zoveel 'geruststelling', om met Ethel Portnoy te spreken- zor gen de foto/verfcollages en het 'opgestoken zeil' van Leendert Beije en de kleuretsen van Ton Lampert ('Daar Nehalenniae', 'Golf') door hun invalshoek voor een aangename verras sing. Dat geldt ook voor enkele eigendrukjes van Saskia Eggink. De verkooptentoonstelling van de Zeeuwse Kunst kring duurt nog tot en met don derdag 1 januari. Er is werk te zien van: Ad en Tessa Braat, Jacques Benschop, Leendert Beye, Leendert Buth, Miems van Citters, Waalko Dinge mans, Tie Hof, Hansje den Hollander, Saskia Eggink, Els Hollebrandse, Juul Kortekaas, Peter de Jong, Ton Lampert, Gérard Menken, Andries Min derhout, Matty Murre en Ger- da Rutters. De Vleeshal is dagelijks geo pend van 11 tot 17 uur. Het Middelburgs kindertheater gaat 14 januari van start met het oefenen voor een nieuwe theaterproductie 'Het Circus'. Kinderen tussen de 9 en 13 jaar kunnen daar aan meedoen. Maar ze moeten er wel snel bij zijn, want er is slechts plaats voor vijftien kinderen. Wie wil optreden in de voorstelling Het Circus, kan zich woensdag 7 januari tussen 14 en 15.30 uur op geven in het Demerary-gebouw aan het Oostkerkplein in Mid delburg. Wat is het Kindertheater? Er worden kindertheaterproducties gemaakt, zoals toneel, poppenspel, pantomime, een playback- show of een quiz. Er worden telkens korte stukken gemaakt, die in vijf weken ingestudeerd worden en in de zesde week is de voorstelling. Alles gebeurt op de woensdagmiddag tussen 14 en 15.30 uur in het Demerary-gebouw. 'Het Circus' wordt een productie waarin kinderen hun kunnen op het gebied van goo chelen, acrobatiek, honden-temmen of clownerie mogen tonen. De Zeeuwse kunstenaar Louis Heymans exposeert tot en met 20 januari zijn werken in galerie Witte in Middelburg. Oorspronkelijk bestond het werk van Heymans uit schilderijen, aquarellen, etsen en litho's in de naturalistische trant met een ster ke voorkeur voor Zeeuwse onder werpen. Daarna legde hij zich toe op het im- en expressionisme en de laatste jaren beweegt Heymans zich op het vlak van het abstracte, non figuratieve. Werken van Heymans hangen on der meer in het Zeeuws Museum in Middelburg en het Museum Aemstelle in Amstelveen. De ex positie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 12.30 uur en 13.30 tot 18 uur. Di. 30 dec, t/m wo. 7 jan. MIDDELBURG Balans 17. Verstraeten, fotower ken. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Tot zo. Gesloten t/m di. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). Vier studie- ontwerpen, verbouwing Klove niersdoelen te Middelburg. Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur. Tot za. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eleonoor van Beusekom en Birgit Laken, sieraden. Tevens Gerda Edens en Sonja Besselink, textiele objecten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Langeviele 49). Ver straeten, fotowerken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. Galerie B. Witte. Vlasmarkt 11. Louis Heymans, schilderijen, aquarellen en tekeningen. Di. t/m za. 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum. (Achter de Houttuinen 30), Diek van 't Hof, aquarellen en ei- tempera. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum. (Abdijstr. 3). Francois Rijckhals, een schilderij in studiedeponering. Tot za. ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Do. gesloten. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen- sedijk 7). Onder de korenmaat, manifestatie rond het thema streekroman. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Tot za. OOST K A P EI. LE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietstraat 6) Geprepareerde vleermuizen en dieren in de na tuur. Dagelijks v*an 10 tot 17 uur. Do. gesloten. Bellamy 19 (Bellamypark) Ton de Kroon, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35) Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Do. gesloten. Stedelijk Muzeum (Bellamypark 19), versierd in kerstsfeer. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. T/m za. Do. gesloten. DONDERDAG 1 JANUARI *Pauline de Groot (dans), Vest- zaktheater, Vlissingen, 16 uur. *Martin van Duynhoven percus sie ensemble', Vestzaktheater, Vlissingen, 17.30 uur. *Pierre Volondat (piano), Vest- zakthealer, Vlissingen, 19.30 uur. *'Xenakis' ensemble met Pierre Volondat, Vestzaktheater Vlissin- gen, 20 uur. *Soesja Citroen band, Vestzak- theater, Vlissingen, 21 uur. VRIJDAG 2 JANUARI *Centraal Kamerkoor met Gijs- brecht van Amstel kwartet, Klo veniersdoelen, Middelburg 20 uur. *David Weinstein, Kloveniers- doelen. Middelburg 22 uur. ZATERDAG 3 JANUARI *'Inpikken en wegwezen', blijspel, Vestzaktheater, Vlissin- gen, 20.30 uur. *Trio Net, Kloveniersdoelen, Middelburg, 20 uur. 'Duo Mifune Tsuji en Tada Ta- naka, Kloveniersdoelen, Middel- burg 21 uur. lfilt;l§l!lilll De tentoonstelling wordt vrijdag 9 januari om 16 uur geopend door gedeputeerde mr. J.P. Boersma. *Workshop-improvisatieorkest, Kloveniersdoelen, Middelburg, 22.30 uur. *'I)e grote smoelstoel', Schouw- burg, Middelburg, 15 uur. ZONDAG 4 JANUARI 'Avalon', Zippo, Middelburg, 15.30 uur. DINSDAG 6 JANUARI *Youp van 't Hek met 'Tunnel zonder vluchtstrook'. Prins van Oranje, Goes, 20 uur. WOENSDAG 7 JANUARI *'De huisbewaarder', Schouw- hurg, Middelburg, 20 uur. Het gaat weer beter met de biosco pen. Voor het eerst sinds jaren neem» het hezoek weer toe. De biosscoopbond verwacht dat dit jaar een stijging van twee a drie procent te zien zal zijn. Volgens de bond is het dieptepunt voorbij. "Vorig jaar was er al sprake van een stabilisatie", aldus de bio scoopbond. Voor 1987 verwacht het bioscoop bedrijf ook weer betere resultaten. Maar dan moet er wel een en an der worden gereorganiseerd. De Nehm (Nederlandse herstructure- rings Maatschappij) heeft daar voorstellen voor op tafel gelegd. Ook in de Zeeuwse bioscoopwe reld hoort men optimistische gelui den. Het spelletje met de video on der de kerstboom zal ooit wel eens ophouden. En dan zal men ont dekken dat een film pas echt kan worden gezien in een bioscoop, verwachten de Zeeuwse film- draaiers. De meeste mensen leven binnen de bekende grens van het waar neembare. Ze zijn realist, zeggen ze en hebben geen aandacht voor wat ze niet kunnen zien. Er zijn ook mensen die deze grens wél willen overschrijden. De zich ver diepen in oude godsdiensten, die geloven in het paranormale of de kracht kennen van het onderbe wuste. Als u behoort tot deze groep van 'grensoverschrijders', dan zullen de volgende uitgaven zeker uw belangstelling hebben. Kosmos, kennis en samenleving. De schrijver van dit veelzijdige boek is Jan Karei Hylkema. Hij leerde al jong omgaan met para normale verschijnselen, verdiepte zich in de kennis die in oude mystieke systemen te vinden is. De wereld is één levend organisme en een gemeenschappelijke lijn verbindt het verleden met onze tijd. Hij past de systemen toe op eigentijdse zaken als de ouder kindrelatie, ziek zijn, leven en sterven, naastenliefde, onderne merschap en religie. Een heel bij zonder boek dat het inzicht ver diept. Prijs 29,90. Uitg. Bres/Amsterdam. Creatief dromen. Ook een boek dat de grens van het bewuste overschrijdt. Het wordt 'een doorbraak in het droomonder- zoek' genoemd en vertelt hoe u bewust lichamelijke en geestelijke stoornissen te boven kunt komen, hoe u er problemen mee op kunt lossen en over angsten heen kunt groeien. 'Creatief dromen' is het resultaat van een onderzoek dat de schrijver, Dr. Stephen Laber- ge, in een Amerikaans laboratori um, het Stanford Slaaponder- zoekcentrum, heeft verricht. Het is een uitgave van Elmar BV in Rijswijk en kost 27,50. Het Tijdschrift Bres, aflevering 120. Wie niet één keer maar regelmatig over de grens van het direct waar neembare wil gaan moet zeker kennismaken met het tweemaan delijkse tijdschrift Bres. In de boekhandel ligt nu nummer 120. Dat geeft boeiende artikelen o.a. over 'de helende kracht van het geluid', over 'bouwen met de na tuur als bondgenoot', over para normale geneeswijzen en 'het raadsel van de zingende Tibetaan se schalen' die worden gebruikt als muziekinstrument, als medita tiegong en als genezingson dersteunende geluidsbron. Simon Vinkenoog schrijft in zijn artikel over 'Wereld in beweging': 'Wie dit blad (Bres) niet kent mist veel van de goede en waardevolle ontwikkelingen die in deze tijd plaatsvinden. 'Bres' is te koop voor f 10,90 per nummer, abom nementsprijs voor 6 nrs. 59,50. (Adres: Bres, Singel 376, 1016 AH Amsterdam). Het Centraal Kamerkoor en het Gijsbrecht van Amstel Kwartet verzorgen vrijdag 2 januari een nieuwjaarsconcert in de Klove niersdoelen in Middelburg. Op het programma staan werken van Igor Strawinsky, Ernst Toch, Kurt Weill en Glenn Gould. Daarnaast beleven composities van Gerald Plain, Amy Spyder en Paul Termos tijdens die avond hun première. Het concert begint om 20 uur. Het Zeeuws Museum in Middel burg exposeert van 9 januari ,tot en met 27 maart schilderijen van drie Zeeuwse kunstenaars, te we ten Paul Bartels, Bob Pingen en Piet Dieleman. Aanleiding tot deze expositie van hedendaagse kunstenaars was de in 1985 begonnen tentoonstel lingsuitwisseling met Schotland. De expositie, zoals die in het Zeeuws Museum te zien is, was eerder te bezichtigen in de Ri chard Demarco Gallery in Edinburgh. De drie schilders verbeelden de volgende onderwerpen: 'dier, luchten en mens'. Alle drie de kunstenaars leveren een eigen vi sie op de hedendaagse schilder- en tekentraditie. De schilderijen staan of hangen, zijn 'afzonder lijk' of vormen een drieluik of vormen een compositie van een aantal tekeningen bij elkaar. Voor de popliefhebbers begint het nieuwe jaar al direct goed, want zondag 4 januari kunnen ze al te recht in 'Zippo', in Middelburg waar de groep 'Avalon' optreedt. Hoewel de groep pas een dikke twee en half jaar bestaat heeft zij toch al een aardige bekendheid in binnen- en buitenland weten op te bouwen en waar ze ook optraden: de pers was lovend. De groep bestaat uit Jack Pisters (gitaar), Gio Pileri (toetsen), Frankie Woodhouse (drums), B.G. Ri chards (zang) en Eric 'the' Fox (gitaar en zang). Het optreden van 'Avalon' begint om 15.30 uur. A valon. Liefhebbers van de danskunst kunnen op donder dag 15 januari zeker hun hart ophalen in de Schouwburg. Daar treedt dan het Amsterdamse gezelschap 'Theater dance workshop' op met de voorstelling New Yorick. Het spektakel begint om 20.00 uur. Tdw is een Amsterdams jazz- en tapgezelschap onder leiding van Benjamin Feliksdal. De troupe streeft naar een professionele ontwikkeling van jazz- en tapdans in Nederland. Het gezelschap richt zich op een breed publiek en streeft naar de ontwikkeling van een nieuw dynamisch theater aanbod. De dansproducties van Tdw zijn een sa mensmelten van klassieke en moderne dansstijlen met jazz- en tapdans. Kaarten voor de voorstelling in de Schouwburg kunnen nu al worden besteld. In het stuk New Yorick komt de dynamische Amerikaanse tapdanstraditie spektaculair tot le ven. Een magic man leidt het in. Deze Yorick heeft een karakter dat is ontleend aan de hofnar uit Hamlet. Het programma bestaat uit in elkaar overvloeiende delen die door wisselende combina ties van dansers worden uitgevoerd.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 7