informatiepagina van de gemeente vlissingen Start werken aan Koopmans- en Vissershaven nabij lEen goed begin.... Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur 1 Stopzetting uitkering \i O M Waarheen deze week? Naar het museum! I Wijzigingen ophalen huisvuil Accent Tekenen Laat de oliebollen smaken! DE V'USSINCiER Maandag 29 december 1986 Welke werkzaamheden? Overlast Oprit Huisdieren Kerstboom verbranden? 'Groene gids' niet van de gemeente Houd zelf uw stoep sneeuw- en ijsvrij Ook vandaag en vrijdag open! Gemeentelijke diensten op 2 januari gesloten! Aangiften Glasbakken Sfeer GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Geen inkomstenverklaring? Dan: Even bijpraten met burgemeester Van der Doet Politie/brandweer Stadhuis en GSD op 5 januari later open 31 december Voorzieningen Economie Daling bevolkingsaantal redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337, Begin april volgend jaar zal Rijkswaterstaat beginnen met werkzaamheden aan de Koopmansha ven en de Vissershaven. In totaal zal dit ruim twee jaar in beslag nemen. Het doel van de werken is de veiligheid van het land ten opzichte van de zee te waarborgen. De Deltawet schrijft namelijk voor dat alle waterkeringen op de zogenoemde 'Deltahoogte' moeten worden gebracht. Na uitvoering van de werk zaamheden zal de Vissersha ven een open haven met een sluis blijven. Deze sluis zal in het winterseizoen en bij storm worden gesloten. Ook het uit zicht vanuit de stad op de Westerschelde zal in het zo merseizoen mogelijk blijven. Na. uitvoering van de werk zaamheden zullen ook de loodsboten en de rondvaart boten weer hun ligplaats in de Koopmanshaven hebben. De Vissershaven kan met ingang van het seizoen 1989 ingericht worden als jachthaven. De werken die de Rijkswa terstaat zal (laten) uitvoeren om vatten het bouwen van nieuwe keerwanden in de Koopmansha ven en het bouwen van een nieuwe sluis in de Vissershaven. De nieuwe sluis in de Vissersha ven zal worden voorzien van an dere vloeren, wanden en twee stel nieuwe deuren. De werk zaamheden daarvoor zullen ge heel achter damwanden - in een drooggepompte ruimte - plaats vinden. Voorts zullen in op dracht van Rijkswaterstaat de waterkeringen tussen de Oran- jedijk en de Koopmanshaven worden verhoogd. Gekoppeld aan een en ander zal. de ge meente onder meer zorgen voor herinrichting van het De Ruyter- plein een vernieuwing van de westelijke keerwand in de Vis sershaven. Bovendien zal de oprit naar Boulevard de Ruyter vernieuwd worden. Omwonenden en andere be langhebbenden zijn een kleine twee weken geleden per brief op de hoogte gesteld van het bo venstaande. In dat schrijven is er op gewezen dat dergelijke in grijpende werkzaamheden eni ge overlast zullen veroorzaken, met name aan de landzijde. Zo zal er, zowel in het water als op de kaden, worden geheid. Bo vendien zullen er keerwanden worden gegraven en materialen opgeslagen. Rondom het hele werkterrein komt een hek te staan. Dit zal ten koste gaan van enkele parkeerplaatsen. Er wordt naar gestreefd om in de zomermaanden (van juni tot en met september) de oprit naar Boulevard de Ruyter voor 2-richtingsverkeer beschik baar te houden. Buiten dit sei- Vuurwerk hoort bij de jaarwisseling. Niet dat iedereen het fijn vindt; velen zullen echter weinig bezwaar hebben tegen het kleurrijke knalwerk. Want op 31 december, midden in de nacht kan je dat verwachten. Maar niet de dagen ervoor en erna. Dan reken je er niet (meer) op. Dan kan het mensen en dieren onno dig aan het schrikken maken, ongelukken veroorzaken. Vuur werk afsteken? Prima! Maar doe het alleen morgen, 31 decem ber en dan nog vanaf elf uur 's avonds. Vuurwerk mag alleen verkocht worden aan personen die ouder zijn dan 14 jaar. Koop geen pakket kindervuur werk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing vantevoren. Op het moment dat u het vuurwerk mag afsteken is het donker en dan is de instruc tie moeilijk te lezen. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toe gestaan is. Tijdens de jaarwisse ling en in de eerste uren van het nieuwe jaar. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat ver kort de tijd tot de explosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aan staande weigeraars óf leveren ze andere ontstekingsproble men op. Steek weigeraars nooit op nieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensge vaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken in een stevig staande fles. Tot slot: Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voorkomt u dat kinderen de volgende dag Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! Misschien gaat ook u (of: ga jij) vuurwerk afsteken. Kijk dan goed uit. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Men heeft het - let terlijk en figuurlijk - in eigen hand om de risico's zo klein mo gelijk te houden. Risico's als verbrandingen, oogletsel, open wonden en gehoorbeschadi- ging. leder jaar opnieuw nemen mensen die risico's. Om de rest van hun leven met de gevolgen ervan geconfronteerd te worden.... Daarom ook hier enkele tips: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Neder landse gebruiksaanwijzing bij zit. MMMR1 allerlei 'weigeraars' gaan verza melen en opnieuw afsteken. Met alle gevaren van dien.... Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Vuur werk kan voor hen een kwel ling zijn. Veel beesten, ge schrokken van vuurwerk knallen lopen in paniek van huis weg, gaan zwerven of ko men om in het verkeer. Houdt dan ook uw huisdier in de vuurwerk-periode zoveel mo gelijk binnen. 'Laten we zacht zijn voor elkaar' en onze huis dieren niet vergeten De tekst van dit artikel is gedeel telijk overgenomen uit de folder 'Vuurwerk' van de Stichting Con sument en Veiligheid. Deze fol der is verkrijgbaar in de gemeen telijke informatiehoeken. Direct na de kerst is het voor veel kerstbomen afgelopen. De ballen en andere versiering gaan eruit en de boom wordt bij het huisvuil gezet. Of: op gehaald om te worden ver brand. leder jaar geven ze weer een lekker fikkie. Mooi, maar ook gevaarlijk. Daar om heeft de brandweer liever niet dat er 'zomaar ergens' het vuur in de bomen wordt gesto ken. Wèl zijn grote, georgani seerde kerstboomverbrandin gen toegestaan. Die mogen ech ter alleen worden gehouden op het bunkerterrein aan de Lange- leenweg. Hebt u plannen voor verbranding? Bel dan zo'n 24 uur vantevoren even de brand weer (tel.nr. 14530). U kunt dan rekenen op de aanwezigheid van enkele brandweerlieden, die de zaak deskundig in de ga ten zullen houden. Da's wel zo veilig! zoen zal in elk geval de door gang van het verkeer in één richting mogelijk blijven. In ieder geval zal tot oktober 1987 de voetgangersverbinding tussen het Beursplein en de glooiing van de boulevard blij ven bestaan (via de poort onder het Keizersbolwerk). Slechts voor korte perioden zal deze, in cidenteel, niet kunnen worden gebruikt. Tijdens de werkzaam heden zullen schepen kunnen afmeren aan het Westerkoop- manshavenhoofd. Wellicht, van af juni 1988, zullen ze in de Koopmanshaven terecht kunnen. Begin volgend jaar zal er over het bovenstaande een infor matieavond worden gehou den. Die bijeenkomst zal tijdig op deze informatiepagina wor den aangekondigd. (foto Johan Murre). De afgelopen weken is in Vlis singen de 'Groene Gids' ver spreid. Uit reacties is geble ken dat velen denken dat het hier, om een gemeentelijke uitgave gaat. Dat is beslist niet het geval. Het gaat hier om een boekje van de uitgeverij 't Woordenfonds/Stadsperiodie- ken te Amsterdam. Daar moet men ook zijn als het gaat over inhoud en/of bezorging. De gemeentelijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1987' ver schijnt begin maart. Deze uitga ve, met als altijd op de omslag een foto van een specifiek Vlis- sings onderwerp, zal dan gratis huis-aan-huis worden verspreid. De 'weermannen' hebben 'wit te' feestdagen voorspeld, 't Kan mooi zijn. 't Kan echter ook hinder met zich meebren gen. Sneeuw en gladheid wor den op de belangrijkste, door gaande wegen en fietspaden bestreden door de gemeente lijke reinigingsdienst. Maar: behalve auto's en fietsen moeten ook voetgangers vei lig op pad kunnen. Zij zijn echter vaak aangewezen op het trottoir. Die moet u echter (volgens de Algemene Politieve rordening) zelf sneeuw- en ijsvrij maken en houden. Als een ieder het stuk voor de eigen woning verzorgt, is dat een kleine moei te. En....u hebt er in de eerste plaats zelf gemak van. Ook geeft u uw medevoetgangers een stuk veiligheid. Onder hen zijn ook mensen die moeilijk ter been zijn. Help hen een handje, ook als u ziet dat ze ergens an ders door sneeuw- of ijs gehin derd worden. Wacht niet te lang met sneeuwschuiven. De sneeuw is dan nog niet 'aange koekt' en gemakkelijk te verwij deren! Zet sneeuwschuif en be zem dus maar 'voor de pak'. Maandag 5 januari Ook in 1987 houden burgemees ter en wethouders van Vlissingen de traditie getrouw, op de eerste werkdag een nieuwjaarsrecep tie. Dat is op maandag 5 januari. U kunt dan in de raadszaal van het stadhuis zowel het college, de raadsleden, vertegenwoordi gers van andere verenigingen als andere mede-burgers een goed 1987 wensen. Daarvoor staan de deuren open van 16.30- tot 18.00 uur. De receptie zal muzikaal worden opgeluisterd door een blazersen semble van muziekvereniging 'Caecilia Hartelijk welkom! (foto Cor Schuilwerve). De Kerstvakantie is nu halverwege. In vele gezinnen komt dan de vraag bovendrijven: 'Kunnen we er niet eens even tusse nuit'. Of: 'Wat kunnen we met de kinderen gaan doen?' Naar het antwoord hoeft u nu niet meer te zoeken. Het luidt, heel eenvou dig: het Stedelijk Museum. Vrijdag a.s. 2 januari, zullen vrijwel alle gemeentelijke diensten gesloten zijn. Die dag is namelijk door burge meester en wethouders aan gewezen als een verplichte vrije dag. Dit in het kader van de wettelijke Arbeidsduurver korting (ADV). Uitzonderingen bevestigen ech ter ook hier de regel. Op 2 ja nuari kan men in het stadhuis namelijk wel terecht voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden. De ope ningstijd is echter beperkt van 9.00- tot 10.00 uur 's morgens! Daartoe is volop gelegenheid. Vandaag, maandag, bijvoor beeld is het museum extra geo pend. De tijden: 10.00- tot 12.30 Hebt u van de afgelopen feest dagen nog flessen over? Gooit u ze dan niet in de vuilniszak maar in de gele glasbakken. Het glas kan dan opnieuw wor den gebruikt. Het bespaart u heel wat vuilniszakken (die ook niet meer kapot kunnen gaan door glasscherven). Bo vendien is het goed voor het milieu. De glasbakken staan op de vol gende plaatsen: -Verlengde Kanaalstraat (Oost- Souburg); Oranjeplein (Oost- Souburg); Zandweg (Ritthem); Parklaan (West-Souburg); Pape gaaienburg (winkel-centrum); Troelstraweg (Paauwenburg); Alexander Gogelweg (Paauwen burg); Paauwenburgweg; Bone- dijkestraat (bij de hoek met de Sottegemstraat); Hogeweg; Her cules Segherslaan (bij super markt Koppejan); Gildeweg (bij Miro); Mercuriusweg (bij Prijsslag); Scheldestaat (bij in gang KMS-terrein); Spuiplein (binnenstad); Zeemanserve ('achter' de Lange Zelke)'; De Ruyterplein. uur en 13.30- tot 17.00 uur. De ze uren gelden deze week even eens op dinsdag, woensdag èn vrijdag. Oök de 2e januari dus, de dag waarop andere gemeen telijke diensten gesloten zijn. Een stuk service van het mu seumpersoneel! Een service die trouwens verder gaat. Niet alleen door ook nog eens zaterdag (van 13.00 tot 17.00 uur) de deur voor het pu bliek te openen. Want deze laat ste dagen van het jaar is er extra werk van gemaakt om u in een plezierige sfeer te ontvangen. Dat is heel wat anders dan het wat 'saaie' beeld, dat nogal eens aan een museum wordt ge koppeld. Ten onrechte. Kerstbo men en -versiering èn achter grondmuziek, ze maken het de ze dagen nog meer dan anders aangenaam toeven in het Stede lijk Museum. Het museum staat in het Bellamypark, nummer 19. De serie exposities met als thema 'Accent Tekenen' is precies op de helft. Zaterdag ging namelijk de vierde van start, bestaande uit werken van de Haarlemse kunstenaar Ton de Kroon. Zijn tekeningen zullen nog tot en met 21 janua ri volgend jaar in de gemeen telijke galerie 'Bellamy 19' te zien zijn. Ton de Kroon (38) volgde oplei dingen aan de Koninklijke Aca demie in Den Bosch en bij de Ateliers '63 in Haarlem. In 1982 waren er ook reeds werken van hem in galerie 'Bellamy 19' te zien. Het werk van De Kroon kan als modern en hedendaags wor den gezien. De onmacht in het menselijke bestaan vormt een rode draad in zijn tekeningen. Onmacht om andermans en ei gen verdriet te doorgronden, het onvervulde verlangen, de ver werking van bittere herinne ringen.... Galerie 'Bellamy 19' is gevestigd in hetzelfde pand als het Stede lijk Museum (Bellamypark 19). De openingstijden zijn gelijk aan die van het museum: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. (Zie ook artikel over het museum). Donderdag a.s., Nieuwjaarsdag, wordt er geen huisvuil opge haald. In plaats daarvan neemt de gemeentelijke Reinigings dienst het volgende week, op donderdag 8 januari, mee.De in woners van Vlissingen, die hier mee te maken hebben, zijn vori ge week per brief op deze wijziging gewezen. Vrijdag 2 januari is voor de medewerkers van deze dienst als vrije dag aangewezen. Ook die dag wordt er daarom geen huisvuil opge haald. De inwoners, die gewend zijn de vuilniszakken op vrijdag bui ten te zetten, zijn vorige week hier reeds per brief op gewezen. Hen is gevraagd het huisvuil een week later (op vrijdag 9 januari) aan te bieden. (foto Cor Schuilwerve). t Is een oer-Hollandse tradi tie: oliebollen eten op oude jaarsavond. Smikkelen en smullen dus. Daar gaan vaak enkele uren even Hollands huisvlijt aan vooraf: het bak ken van de donkerbruine lek kernij. Bij dat karwei wil de olie nog wel eens oververhit raken en vlam vatten; het - helaas welbekende - 'vlam in de pan'. Raak, als het u overkomt, niet in paniek. Neem een goed passend deksel (altijd bij de hand houden!) en plaats dit met een schuivende beweging van u af: op de pan. Draai gas of electriciteit uit. De olie blijft lang heet, dus laat de pan ongeveer een kwartier staan met het deksel erop. Een ding: gebruik nooit water om de 'vlam in de pan' te blussen; dat is levensgevaarlijk. Hebt u de vlam in de pan weten te doven, waarschuw dan toch even de brandweer. Want brandweerlie den zijn vakmensen die goed kunnen controleren of de vlam men inderdaad gedoofd zijn (er komt namelijk nog vrij lang rook van de pan af). Een laatste tip: hete olie kan zeer ernstige ver brandingen veroorzaken. Pro beer daarom tijdens het bakken morsen te voorkomen. Kleine kinderen kunnen beter buiten de (bij)keuken of schuur blijven; ze leiden uw aandacht af en kun nen in een onbewaakt ogenblik ongelukken met de olie ver oorzaken. De cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomstenverklaring in te le veren. Indien u, als cliënt van de sociale dienst, deze in komstenverklaring niet of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering automatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voorschotten worden verstrekt. Nu kan. het zijn dat u de in- kering automatisch ge- komstenverklaring niet tijdig blokkeerd! hebt ontvangen, bijvoorbeeld doordat deze verkeerd is be zorgd. In dat geval moet u tijdig zelf naar de sociale dienst (Dok ter Gallandatstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Als u dat niet doet wordt uw uit- Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die op gave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. Ook de politie en de brandweer zijn uiteraard, net als op 1 janua ri, bereikbaar, 't Is echter niet te hopen dat u ze dan nodig zult hebben. Op maandag 5 januari kan het publiek pas om 10.00 uur in het stadhuis en bij De Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) terecht. De eerste werk dag van het nieuwe jaar wordt namelijk begonnen met een (interne) receptie van de so ciale dienst en de diensten die in het stadhuis gehuisvest zijn. Voor het geval u woensdag nog bij de gemeente moet zijn: kom dan niet aan het eind van de middag. Op deze laatste werk dag van het nieuwe jaar krijgen de Vlissingse gemeenteambte naren namelijk een vroegertje. Om 16.00 uur zijn ze echt alle maal op weg naar huis. Als burgemeester wil ik tijdens deze laatste dagen van het jaar nog eens kort terugblikken op een aantal belangrijke gebeurte nissen in onze gemeente in 1986. Als eerste wil ik stilstaan bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Het percentage kiezers dat daarbij van het stemrecht ge- buik maakte lag op 68. En alhoe wel dit voor een stad als Vlissin gen een redelijk goed percenta ge is, moet ik toch constateren dat het opkomstpercentage bij de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer in mei 82,2% was. Los van allerlei oor zaken die daarvoor aan te wijzen zijn -de landelijke politiek is bij dergelijke verkiezingen met na me via de tv ook in de Vlissingse huiskamers nadrukkelijk aanwe zig - is het toch kennelijk zo dat de plaatselijke democratie wat minder onder de burgers leeft dan gemeentebestuurders wel eens zijn geneigd te denken. Een jammerlijke zaak want juist de gemeente staat van alle be stuursorganen het dichtst bij de burger. Dat dat zo is, is concreet te zien aan vele grote en kleine voorzie ningen die ook in het afgelopen jaar weer voor de Vlissingse bur gers tot stand kwamen. Zonder deze nu allemaal bij naam te noemen konden er in 1986 weer vele woningen, zowel nieuw als gerenoveerd, betrokken worden en werden - ondanks de bezui- ningen - diverse woonbuurten verbeterd. Van de wat grotere voorzieningen wil ik vooral het zwem- en recreatiebad dat in ja nuari van dit jaar werd geopend, en het station Vlissingen- Souburg dat in mei werd geo pend, noemen. Daarnaast be schouw ik de dit jaar in gebruik genomen dubbeldeksveerboot "Juliana" (ondanks alle techni sche problemen...) als een be langrijke voorziening voor onze gemeente. Iets heel anders, maar uit milieu-oogpunt zeer be langrijk feit, was in september jl. het slaan van de eerste paal voor de rioolzuiveringsinstallatie bij Ritthem Ook in economisch opzicht wa ren er in 1986 verheugende ont wikkelingen. Ik denk daarbij aan het ingebruiknemen van een vier de schip door de Olau Line, de bouw van een tweede serie fre gatten bij De Schelde en -iets anders- de aanvang van de be bouwing op de boulevard. Toch is het met de plaatselijke econo mie - en als afgeleide daarvan met de werkgelegenheid - niet overal even voorspoedig verlo pen. Ik denk daarbij met name aan de nog steeds bestaande zorgelijke situatie bij De Schelde en Hoechst. Helaas waren er in 1986 nog en kele andere minder prettige za ken. De rampzalige brand in de nacht van 10 oktober in Huize Elim aan de Hendrikstraat waar bij vier doden te betreuren wa ren, is daar het meest trieste voorbeeld van. Een andere, maar niet te vermijden zaak was de sloop van het Van Dishoeck- huis. Tot slot nog iets heel an ders dat mij zorgen baart: de da ling van het aantal inwoners van de gemeente. Ook dit jaar is het inwonertal, weliswaar niet spec taculair, maar toch gestadig ge daald. Bedroeg dit in januari jl.nog ruim 45.200, deze maand is het inwonertal iets minder dan 44.900. Een zaak die het ge meentebestuur tot nadenken stemt en vervolgens tot aange past beleid zal moeten leiden! Graag wil ik besluiten u allen in welke omstandigheden u zich ook mag bevinden, een voor spoedig 1987 toe te wensen. V

de Vlissinger | 1986 | | pagina 5