Vernieuwing Vlissingse binnenhavens in april Snorkeltocht Duikteam Zeeland "Het was het mooiste verjaardagscadeau dat je ooit kan kriigen hifi f^> mvier OPRUIMING! KORTING 25-50% korting ooiiman HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ONKYO dames konfektie Nieuw vaccinatieprogramma r Wij wensen u allen een gezond en gelukkig 1987 WILDE DUIVEN VOGELVRIJ J. P. A. Hossel Aanvang nieuwe cursus vanaf 12 januari voor Beginners Gevorderden Zilver HEREN KON- eektie/mode 10-50% oplage öuo weKeiijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam totale oplage 44 950 uitgave provinciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162 advertentie: waistraat 56-60. postbus 18, 4380 aa vlissmgen, 01184-84000, privé w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-81170 Rijkswaterstaat zal in april 1987 beginnen met werkzaamheden aan de Koopmanshaven en de Vissershaven in Vlissingen. In to taal zal dit ruim twee jaar in beslag nemen. De werkzaamheden zijn nodig om de veiligheid van het land ten op zichte van de zee te waarborgen: de zogenaamde 'Deltahoogte'. Hiervoor komen er nieuwe keer- wanden in de Koopmanshaven, een sluis in de Vissershaven (die in het winterseizoen en bij storm wordt gesloten) en verhoogde wa terkeringen tussen de Oranjedijk en de Koopmanshaven. Ook zal het gebied rond het De Ruyter- plein vernieuwd worden. De werkzaamheden zullen wel enige overlast veroorzaken. Er moet geheid worden, materialen moeten overgeslagen worden en een aantal parkeerplaatsen moet het ontgelden voor een hek rond het bouwterrein. Gedurende de zomermaanden zal geprobeerd worden de situatie (voor het ver keer) die nu bestaat, te handhaven. De gemeente Vlissingen en Rijks waterstaat zullen in begin 1987 een informatieavond houden. Daar zullen ambtelijke en bestuurlijke vertegenwoordigers een toelichting verstrekken en eventuele vragen beantwoorden. De preciese datum zal nog bekend worden gemaakt. Of het nu is om de nevelen van de vorige avond uit te wissen of het splinternieuwe jaar letterlijk en fi guurlijk 'fris' in te gaan is nooit duidelijk geweest. Maar hoe het ook zij: Op 1 januari, om 14 uur precies gaat het Duikteam Zee land bij de Boulevard Evertsen in Vlissingen het ongetwijfeld koude water in om traditiegetrouw 900 meter te snorkelen. Zoals elk jaar zijn de deelnemers weer op allerlei manieren uitge dost, dus het belooft met recht een schouwspel te worden. De snorkeltocht eindigt om ongeveer 14.30 waarna de deelnemers om de vreugde te completeren een glas zéér hete Glühwijn tot zich kunnen nemen om weer op tem peratuur te komen. De prijsuitreiking vindt plaats in het Strandhotel in Vlissingen. Het kruiswerk vaccinatieprogramma zal in 1987 een belangrij ke wijziging ondergaan. Voor de zuigelingen, geboren vanaf ja nuari 1986 wordt vanaf 1 maart 1987 de mazelen-vaccinatie vervangen door een gecombineerde prik tegen de Bof, Mazelen en Rubella (BMR). Kinderen die geboren zijn in 1985 komen pas op 4-jarige leeftijd aan de beurt. Dc kleuters en schoolkinderen die in 1987 voor een revaccinatie Difterie, Tenanus, Poliomyelitis (DTP) in aanmerking komen, krijgen nu gelijk ook een BMR-vaccinatie. De BMR-vaccinatie kan vanaf 14 maanden tegelijk met de DKTP of de DTP wor den gegeven. De meisjes van 11 jaar krijgen in 1987 en 1988 nog een Rubella- vaccinatie. Daarna komt deze te vervallen. ADOPTIE BUITENLANDS KIND "Je probeert duidelijk te maken dat je goed voor het kind zal zorgen. We beseften dat die vrouw het heel moeilijk had. Niemand geeft z'n kind graag af". Een uitspraak van een Zeeuws-Vlaamse adoptie-ouder. Er komt heel wat kijken bij de adoptie van een buitenlands kind. Toch blijkt uit het ge sprek dat we met twee Zeeuws-Vlaamse adoptie-ouderparen hadden, dat adoptie voor velen mogelijk is. Ook in finan cieel opzicht. Men moet wel een lange adem hebben. Door Peter Verdurmen. Een kind adopteren uit de Derde Wereld, hoe doe je dat? Dat er heel wat bij komt kijken is wel zeker. We praten erover met twee Zeeuws-Vlaamse adoptie ouderparen, Marijke en I.eo in den Bosch uit Axel en Henk en Diana Pladdet uit Koewacht. Het eerste paar adopteerde een Braziliaans jongetje, het Koe- wachtse echtpaar een meisje uit Sri Lanka. Vanzelfsprekend zijn hun ervaringen verschillend, al zijn er ook tal van overeen komsten. De adoptieprocedure is voor iedereen hetzelfde. Wie een buitenlands kind wil adopteren dient een verzoek te richten aan het ministerie van justitie (omdat het om een kind van buiten Ne derland gaat is de vreemdelingen wet van toepassing). Vervolgens wordt een gezinsonderzoek in gesteld door een maatschappelijk werker van de Raad voor de Kin derbescherming. Van het door hem of haar uitgebrachte rapport hangt het af of het ministerie al dan niet toestemming geeft. Krijgt men 'groen licht' dan kan via een officieel erkende adoptie bemiddelingsbureau een kind worden geadopteerd. Is het kind eenmaal in Nederland, dan duurt het nog een jaar voordat de zaak juridisch helemaal rond is. Zorgt men goed voor het kind en is er geen sprake van bijzondere om standigheden, dan wordt de voor lopige adoptie door de rechter of ficieel bekrachtigd. Het kind wordt bijgeschreven in het paspoort van één der ouders. Jarbash in den Bosch is nu iets meer dan twee jaar. Z'n wieg stond niet in Axel, maar in de Braziliaanse havenstad Recife. Een miljoenenstad, waar grote ar moede heerst. Jarbas' moeder kon niet voor hem zorgen en gaf haar 5 dagen oude baby, ten einde raad, aan een hoofdonderwijzer. Die bracht Jarbas naar een kin dertehuis. Leo en Marijke in den Bosch wil den dolgraag een kind. Onder zoek had echter uitgewezen dat het paar kinderloos zou blijven. Leo: "Je wilt graag kinderen, maar je kunt er geen krijgen. Dan ga je zoeken naar andere moge lijkheden. We besloten een bui tenlands kind te adopteren". Wie een adoptieaanvraag bij het mi nisterie indient, moet geduld be trachten. Men komt op een wachtlijst te staan. In januari '80 richten Leo en Marijke een adop- tieverzoek aan het ministerie. Men krijgt dan een uitgebreid vragenformulier, waarin wordt geïnformeerd naar de persoonlij ke omstandigheden. Daarna be gint het lange wachten. Pas na ruim drie jaar horen Leo en Ma rijke weer wat. Het gezinsonder zoek, dat wordt uitgevoerd door een maatschappelijk werker van de Raad voor de Kinderbescher ming in Middelburg, bestaat uit drie (intensieve) gesprekken. Doel daarvan is er achter te komen wat de adoptieouders in spé beweegt om een buitenlands kind te adop teren. Leo: "Je hoort de meest verschrikkelijke dingen over dat gezinsonderzoek. Zo van dat de maatschappelijk werkers in je kastjes koekeloeren en op de vloer kijken of er stof ligt. Wij hebben daar nooit iets van ge merkt". De gesprekken verliepen in een plezierige sfeer. De maat schappelijk werker maakte van z'n bevindingen een eindrapport op. Marijke: "Het is een hele open procedure. Voordat het eindrap port naar het ministerie ging, kre gen wij het nog te lezen. Klopt iets niet, kun je nog veranderingen aanbrengen". De maatschappe lijk werker adviseerde het minis terie positief te reageren op de adoptieaanvraag. Dat deed het ministerie. Eind september '83 hadden Leo en Marijke de beginsel-toestemming op zak. Via het ministerie had men een lijst gekregen met daarop de offi cieel erkende adoptiebemidde- lingsbureau's. Toendertijd waren er een kleine 15 bureau's (sinds dien zijn er enkele afgevallen). De keuze is moeilijk: men mag slechts met één adoptiebureau in zee gaan. Leo: "Het is een kwestie van ver trouwen. Vantevoren hebben we kontakt gehad met andere adop tieouders over hun ervaringen. Op grond daarvan kozen we voor het Bureau Interlandelijke Adop tie, één van de grootste in ons land". Dit bureau is werkzaam in Korea, India, Colombia, Brazilië en diverse andere landen. Leo en Marijke hadden er op ge rekend dat ze in '85 een kindje (er kunnen uitsluitend buitenlandse kinderen jonger dan zes jaar gea dopteerd worden, uitzonderingen daargelaten) zouden krijgen. Het werd eind '84. Dat was dus een meevaller. Marijke: "Op 9 no vember ontvingen we bericht 'dat we naar Recife in Brazilië moesten. We sprongen een gat in de lucht". Leo was toevallig net begonnen aan het inrichten van de kinderkamer. "In de week voor ons vertrek naar Brazilië hebben we het ontzettend druk gehad. Er moest nog van alles ge beuren". In de Braziliaanse havenstad werd men opgevangen door dominee Schalkwijk en z'n dochter. I.eo: "Die had als dominee nog in Hoek gestaan". Het Axelse echt paar kreeg veel steun van hen. Tijdens hun drieweekse verblijf in Brazilië moest er het nodige gere geld worden. Ook daar moest een officiële adoptieaanvraag worden gedaan. Marijke: "We zijn wel drie keer naar de rechtbank geweest". Jarbash, toen net een week oud, moest ook een medisch en psy chisch onderzoek ondergaan. Het De schade die wilde en verwil derde duiven aan land- en tuinbouwgewassen aanrichten is volgens het Landbouw schap zo aanzienlijk dat ze massaal afgeschoten dienen te worden. Daarom is iedere jachthouder verzocht om in de periode van 3 januari tot 17 januari zich vooral te richten op de jacht op deze duiven. Verder zal een vijfentwintig-tal jagers een vergunning krijgen om op ver schillende landerijen in de provincie op duiven te jagen. De gemeentebesturen is na mens de georganiseerde land bouw en enkele andere orga nisaties verzocht een ophok- gebod in te stellen voor post duiven in deze periode. De postduivenhouders worden verzocht zich strikt aan het gebod te houden, zodat de ja gers hun gang kunnen gaan zodat gewasschade in het ko mende voorjaar kan worden beperkt. A SERVICE KWALITtlT GARANTIE 1 ANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01180 13221 gister. Dit heeft enkele konse- kwenties. Henk: "Je krijgt niet automatisch een oproep voor in entingen. Daar moet je zelf ach teraan". Met een adoptie van een kind is behoorlijk wat geld ge moeid. Adoptieparen moeten re kenen op een totaal uitgave van tussen de 10.000 a 15.000 gulden. Diana: "Het is natuurlijk veel geld. Je kunt er echter enkele ja ren voor sparen. In principe is het voor iedereen te doen". Een adoptieaanvraag is een kwestie van jaren. Volgens Henk Pladdet verloopt de aanvraagprocedure momenteel een stuk sneller. Amber, anderhalf nu, groeit als kool. Het is een beweeglijk kind waaraan Diana en Henk hun han den vol hebben. Henk: "Ze beweegt zich heel gra cieus. Daaraan kun je merken dat ze uit Sri Lanka komt". Henk heeft in Sri Lanka honder den dia's gemaakt. Hij heeft ook een prachtig plakboek aangelegd. "Amber moet weten waar ze van daan komt. Wij vinden dat be langrijk. En als ze later graag te rug wil naar haar geboorteland, dan moet dat kunnen. Marijke en Leo in den Bosch heb ben een nieuwe adoptieaanvraag gedaan en reeds toestemming ge kregen. Henk en Diana Pladdet willen er terzijndertijd eveneens een tweede adoptiekindje bij. Ook hun aan vraag is rond. llUWf NOUK 39 37-3« VLISSIftOIN TIL OI1M-11102 (bij tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hooeinstraat 52 Vlissingen SPRING010 19560 jongetje was ondergebracht in een speciaal kindertehuis. Er verble ven uitsluitend kinderen die in aanmerking kwamen voor adoptie. Op 4 december was de adoptie rond. Leo: "Op die dag was ik ja rig. Het was het mooiste verjaar dagscadeau dat je ooit kan krijgen". Pas de voorlaatste dag voor hun vertrek kregen Marijke en Leo het kind. Leo: "We hebben daar dus bijna drie weken vakantie kunnen houden". Op Schiphol werden Leo en Marijke met Jarbash ver welkomd door familie en vrien den. "Het was een onvergetelijk welkom", aldus Leo. Jarbash, nu net twee jaar, heeft het hier in het Koude Kikkerland je prima naar z'n zin. Marijke: "Ziek is hij nog niet geweest. Hij ontwikkelt zich naar wens". Het jongetje heeft een enorm ritmege voel. Z'n Braziliaanse afkomst verloochent zich niet. Jarbash is dol op Top Pop. Marijke: "Dan danst en springt hij". Voor Henk en Diana Pladdet uit Koewacht was het adopteren van een kind een bewuste keuze. Ook zij hebben er de nodige moeite voor moeten doen. Het echtpaar Pladdet heeft over de adoptieaanvraag een uitge breid archief bijgehouden. In maart '82 ging de eerste brief naar het ministerie van Justitie. Het gezinsonderzoek werd in septem ber '84 gehouden, in november van dat jaar had men officieel toestemming. Diana: "Alles is prima verlopen". Het Koewachtse paar koos voor het adoptie-bemiddelingsbureau Flash, dat tot de grotere in Neder land behoort. "Anderen die we gesproken heb ben waren heel positief over dit bureau". Flash was toendertijd hoofdzakelijk werkzaam in Sri Lanka. Eind april '85 kregen Henk en Di ana het heugelijke bericht dat men binnenkort kon vertrekken naar Sri Lanka. Een ongehuwde, door haar familie verstoten vrouw, zou begin juni bevallen: het kind stond ze, met pijn in het hart, af. Diana: "Ze kon niet an ders. Ze had geen toekomst met het kind, wat natuurlijk heel erg is". Op 6 juni '85 kwam in een zieken huis in Colombo Amber Sujeewa- ni ter wereld. De Pladdet's ver trokken eind juni naar Sri Lanka om het kind op te halen. In de hoofdstad Colombo werden Henk en Diana opgevangen door een gezin, die tot de hogere kaste behoorde. "Men kon veel voor ons doen". Amber verbleef toen met haar moeder in een opvangte huis. Toen Henk en Diana haar voor het eerst zagen, schrokken ze. Diana: "Amber was een ver schrikkelijk klein poppetje, met armpjes zo dun als luciferstokjes. Toch heb je direct een band met zo'n kind, heel gek is dat". De Pladdet's hebben ook Am ber's moeder ontmoet. Het was een emotionele ontmoeting. Henk: "Een gesprek was niet mo gelijk. De vrouw sprak geen En gels. We keken elkaaf wat schaapachtig aan". Je probeert duidelijk te maken dat je goed voor het kind zal zorgen. We be seften dat die vrouw het heel moeilijk had. Niemand geeft graag z'n kind af". Men bleef in totaal drie weken op Sri Lanka. Diana en Henk moesten persoon lijk voor de Raad van de Kinder bescherming aldaar verschijnen. Henk: "Ze waren vooral geïnte resseerd in onze materiële om standigheden". De laatste week van hun verblijf op het eiland heeft het Koewachtse paar met het kind, toen net een maand oud, op een hotelkamer gezeten. Diana zal die week nooit verge ten. "Het kind moest om de paar uur gevoed worden met de fles. Dat viel niet mee omdat ze ge wend was aan borstvoeding. In de reiswieg wilde ze niet slapen. In het opvangtehuis sliep ze op haar moeders lichaam. Zo sliep ze ook bij mij". Het paar heeft in Colombo een kijkje genomen in de krottenwij ken. Henk: "Wat je daar ziet is ongelofelijk. Je ziet huizen die ge maakt zijn van modder met een dak van karton". Éénmaal terug in Nederland lieten Henk en Dia na geboortekaartjes drukken. Henk: "We waren apetrots op het kind". Een geadopteerd buiten lands kind wordt pas na een jaar, wanneer voldaan is aan alle wette lijke voorschriften, officieel inge schreven in het bevolkingsre- Inschrijving vanaf 3 januari Jacob Valckeplein 4, Goes 01100-20176-30428 Kanaalweg 34, Middelburg 01180-38370 Plein 1940 Middelburg) Tel. 01180-12560 J

de Vlissinger | 1986 | | pagina 1