voor 1987 Schoon en vuil in Wantij Veranderingen in de AOW per 1 januari 1987 Open dag in MDGO-school Rode Kruis kalender A rch ie fcprokke I s Harold Pinters 'De Huisbewaarder' bizarre humor met eenvoudig gegeven Soesja Citroen Band in Vestzaktheater PERSONAL COMPUTING IN DE DETAILHANDEL De Grote Smoelstoel spannende kindervoorstelling Gelijke behandeling ongehuwd samenwonenden met gehuwden Maandag 29 december 1986 DE FAAM - DE VLISSINGER Samenwonen vóór 1 ja nuari 1987 Huwelijk na bereiken 65-jarige leeftijd SINT LAURENS Ongehuwden met een kind jonger dan 18 jaar POP Nena-Eisbrecher DOOR PETER SUNKE Kaartje van Sint Laurens (toestand 1866), uit J. Kuyper, Gemeente atlas van Nederland, vijfde deel: Zeeland. F.nkele "sprokkels" terug schreven we over Nieuw- en Sinl .loosland (uiteraard niet: Nieuw en Sint Joostland, zoals de kop van dat artikel -dankzij het zetduiveltje- ten onrechte meldde). Nu is de andere Middelburgse dorpskern aan de beurt: Sint Laurens. De gemeente Sint Laurens ontstond uit de heerlijkheden Brigdamme en Sint Laurens. De oudste vermelding van de naam Brigdamme dateert uit het begin van de 13de eeuw. Diederik II, bisschop van Utrecht, gaf toen op verzoek van de deken en het kapittel van Sint Pieter te Utrecht aan de parochianen van Brigdam me verlof een kerk te stichten. Deze middeleeuwse kerk brandde in 1562 af. Een zekere Leunis Do- mis uit West-Souburg had een hemd van een Brigdamse boer gestolen. De boer had zijn eigen dom echter weer teruggepakt. Uit wraak stak Leunis toen de kerk in brand. Hij moest deze daad met de dood bekopen, want als straf werd hij levend verbrand te Mid delburg. De ruïne van de Brig damse kerk werd tijdens de Twee de Wereldoorlog door de Duitsers gesloopt. Sint Laurens kreeg zijn naam van de kerk die in 1353 werd gesticht, of mogelijk herbouwd, bij het kasteel Popkensburg door Klaas van Borssele. Deze kapel was ge- Per 1 januari 1987 zal in de Alge mene Ouderdomswet (AOW) een aantal wijzigingen worden door gevoerd. Vanaf die datum wor den ongehuwd samenwonenden (ongeacht het geslacht) gelijk gesteld met gehuwd samenwonen den; ongehuwden met een kind jonger dan 18 jaar hebben onder bepaalde voorwaarden recht op een hoger pensioen. Vanaf 1 januari zullen degenen die "ongehuwd samenwonen" voor de AOW worden beschouwd als gehuwd. Dit heeft tot gevolg dat een ongehuwd samenwonende vanaf die datum recht heeft op het gehuwdenpensioen (in 1986 was dat maximaal 799,35 bruto per maand) in plaats van het on- gehuwdenpensioen (maximaal 1.106,24 bruto per maand). In het geval dat de pensioengerech tigde een partner heeft die jonger is dan 65 jaar bestaat naast het ge huwdenpensioen tevens recht op een toeslag (maximaal 799,35 bruto per maand). Iemand wordt als "samenwo nend" aangemerkt als hij of zij met een ander duurzaam een ge zamenlijke huishouding voert. Van duurzaam is sprake als de ge zamenlijke huishouding ten minste drie maanden heeft ge duurd. Onder een gezamenlijke huishouding wordt verstaan dat men een woning deelt. Daarnaast moeten beiden een bijdrage leve ren in de kosten van de huishou ding of op andere wijze in de ver zorging van elkaar voorzien. Daar is bijvoorbeeld sprake van in de volgende situaties: beide partners betalen geza menlijk de boodschappen, de gas- rekening e.d.; één van de partners onder houdt de ander financieel. Degene die samenwoont met zijn of haar vader, moeder, kind, broer, zuster of kleinkind wordt niet aangemerkt als samenwo nend voor de AOW. Samenwonenden die beiden vóór 1 januari 1987 recht op een AOW-pensioen hebben gekregen blijven hun ongehuwdenpensioen houden. Hun ongehuwdenpensioen wordt dus niet gewijzigd in een gehuw- denpensioen. Wanneer een pensioengerechtigde vóór 1 januari 1987 al is gaan sa menwonen met een partner die jonger is dan 65 jaar bestaan er twee mogelijkheden: wijd aan de heilige Laurentius, die in 258 n. Chr. de marteldood stierf op een vurig rooster. Het gemeentewapen van Sint Laurens zou daar aan herinneren. De naam Popkensburg werd ook wel voor de heerlijkheid gebruikt. Mogelijk was een Jan van Pop kensburg de stichter van het kasteel. Begin 14de eeuw kwam Popkensburg in het bezit van de familie Van Borssele. Het slot werd in 1553 verbouwd. Mr. Ja- 1. I)e pensioengerechtigde wil met ingang van 1 januari 1987 een ge- huwdenpensioen en een toeslag gaan ontvangen. Met ingang van de maand waarin de jongste part ner 65 jaar wordt vervalt de toeslag en krijgt de partner recht op een eigen gehuwdenpensioen. 2. De pensioengerechtigde wil zijn ongehuwdenpensioen blijven ont vangen. De pensioengerechtigde heeft in dit geval géén recht op de toeslag. Met ingang van de maand waarin de jongste partner 65 jaar wordt krijgt deze een zelfstandig recht op een gehuw denpensioen. De oudste pensioen gerechtigde behoudt zijn of haar ongehuwdenpensioen. Iedere betrokkene kan voor zich zelf nagaan wat op den duur de gunstigste keuze is. Degenen die wensen voor het gehuwdenpensi oen en de toeslag in aanmerking te komen, kunnen dit schriftelijk melden aan de Raad van Arbeid of de Sociale Verzekeringsbank*. In de brief moeten de naam en de 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. cob Verheye van Citters (1753-1823), schout en ambachts heer van Sint Laurens, was een der laatste bewoners van het kasteel. Hij wijdde er zich aan de geschiedenis van Zeeland en aan de uitbreiding van zijn unieke prenten en kaartenatlas (de zoge naamde "Zelandia Illustrata", thans eigendom van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en ondergebracht in het Rijksarchief in Zeeland). geboortedatum van de pensioen gerechtigde en de naam en ge boortedatum van de partner ver meld worden. Degenen die het ongehuwdenpensioen willen blij ven ontvangen, hoeven niets te ondernemen. Tot 1 januari 1987 behielden twee pensioengerechtigden die al een ongehuwdenpensioen ontvingen en in het huwelijk traden beiden recht op het ongehuwdenpensi oen. Dit is vanaf 1 januari 1987 niet meer het geval. Dan zal na het huwelijk het pensioen van bei de echtgenoten worden gewijzigd in een bedrag van het gehuwden pensioen. Hetzelfde zal gebeuren als twee ongehuwde pensioenge rechtigden gaan samenwonen. In het pensioen van degenen die vóór 1 januari 1987 al een onge huwdenpensioen ontvingen en al vóór deze datum getrouwd waren of samenwoonden, wordt geen wijziging gebracht. "Zijnde van zilver, beladen met twee kepers van keel (d.L rood), verteld en chef van twee zespunti ge sterren van sabel (d.i. zwart), en een pointe van een schaal van keel, waarop is brandende een vlam van goud". De Hoge Raad van Adel te 's-Gravenhage be vestigde dit wapen 31 juli 1817. Na de dood van de enige zoon van Van Citters werd Popkensburg helaas in 1863 afgebroken. Veel monumenten bevat Sint Laurens niet: een eenvoudig bakstenen zaalkerkje uit 1644, een deel van de romp van de dorpsmolen uit 1721 (de molen brandde in 1943 af) en een inte ressante ommuurde 17de eeuwse boerderij aan de Noordweg (die een beetje aan de uit andere stre ken van ons land bekende kasteel boerderijen doet denken). In 1816 vond samenvoeging van Sint Lau rens en Brigdamme plaats. De nieuwe gemeente werd Sint Lau rens en Brigdamme genoemd, se dert 1852 alleen Sint Laurens. Een groot bevolkingsaantal heeft de gemeente nooit gehad. In 1810 woonden er 227 mensen in Brig damme en 175 in Sint Laurens. Honderd jaar geleden (31 decem ber 1886) telde de gemeente Sint Laurens 562 zielen en thans (cijfer van 1 januari 1986) wonen er 1.522 personen in de voormalige gemeente Sint Laurens, die in 1966 ophield als zelfstandige ge meente te bestaan en bij Middel burg gevoegd werd. Vanaf 1 januari 1987 hebben on gehuwde AOW- pensioengerechtigden met ten minste één kind jonger dan 18 jaar onder bepaalde voorwaarden recht op een hoger pensioen dan zij nu hebben. Dit hogere pensi oenbedrag bedraagt bruto 1.439,— per maand. De voorwaarden zijn de volgende: r— de pensioengerechtigde mag niet samenwonen met een partner (zie hiervoor onder ongehuwd sa menwonen); het kind mag niet tot het huis houden van een ander behoren; voor het kind moet recht bestaan op kinderbijslag. Degenen die menen voor een ver hoging van hun pensioen in aan merking te komen kunnen dit schriftelijk melden aan de Raad van Arbeid of de Sociale Verzekeringsbank*. In de brief moeten vermeld worden: naam, geboortedatum en uit keringsnummer van de pensioen gerechtigde; naam en geboortedatum van het kind/de kinderen jonger dan 18 jaar. Afhankelijk van de instantie die het AOW-pensioen verzorgt. Of dit de Raad van Arbeid is of de Sociale Verzekeringsbank kan men nagaan aan de hand van het uitkeringsnummer. Eindigt dit nummer op -60 of -70, dan krijgt men het pensioen van de regiona le Raad van Arbeid. Eindigt het nummer op andere cijfers, bijvoorbeeld op -00, dan kan contact worden opgenomen met de Sociale Verzekeringsbank, postbus 77000, 1007 MG Amster dam. Het telefoonnummer van de SVB is: 020 - 572.9111. Voor de toneelliefhebbers begint 1987 al direct goed, met een op voering van het toneelstuk 'De Huisbewaarder', van Harold Pin ter, op woensdag 7 januari in de Schouwburg in Middelburg. Kees Brusse (Davies), Johan Ooms (Aston) en Hidde Maas (Mick) spelen de hoofdrollen en Gerard Reve tekende voor de Nederland se bewerking van dit stuk, dat de Amerikaanse titel 'The Careta ker' meekreeg. In dit inmiddels klassiek gewor den toneelspel van Harold Pinter wordt op schrijnende wijze en met bizarre humor het verhaal verteld van Davies, een zwerver die na een incident in een café tij delijk onderdak krijgt van Aston. Het huis waarin het spel zich af speelt is verwaarloosd. Mick, de broer van Aston heeft al jaren lang grote plannen met het huis en Aston zou het voor hem op- De RAI in Amsterdam staat van 20 tot en met 24 januari in het te ken van de Personal Computer. Honderdvijftig deelnemers zullen een compleet overzicht geven van de toepassingen in de detailhan del. Bezoekers kunnen op deze expositie van PC's via een speci aal ingericht toepassings- informatiecentrum geïnformeerd worden over specifieke en alge mene toepassingen. In de detailhandel, met uitzonde ring van de levensmiddelenbran che, is automatisering tamelijk laat op gang gekomen. Is men nog niet toe aan automatisering, ziet men het nut er niet van in, zijn de investeringen te hoog of is men bang dat computers 'zwarte' Middelbaar Diensten en Gezond- heidsonderwijs Vlissingen is de officiële naam van de school. Dat begrip houdt een aantal richtin gen in. Ten eerste Mode en Kle ding, dit is een opleiding over het maken, ontwerpen en presenteren van kleding en de handel in de textielbranche. Ten tweede Verple ging, waarbij de leerlingen opge leid worden voor functies in alge mene en psychiatrische ziekenhui zen, verpleeghuizen en zwakzinni genzorg. Vervolgens Sociale Arbeid, voor functies op het terrein van de so ciale dienstverlening, zoals bij de Het Nederlandse Rode Kruis geef! dit jaar een kalender uit voor 1987. Deze kalender is te bestellen bij alle plaatselijke afde lingen van het Nederlandse Rode Kruis. Er is gekozen voor een functione le kalender, omdat al honderd duizenden in Nederland het mo del van deze kalender kennen en dagelijks gebruiken. Het ligt dan ook in de verwachting dat velen dit jaar de kalender van het Rode Kruis zullen kopen, waarmee bo vendien een belangrijke bijdrage geleverd wordt aan de financie ring van de vele hulpverleningsac tiviteiten van het Rode Kruis in binnen- en buitenland. De kalender, die uitgevoerd is in de vorm van een kalenderboekje dat na het gebruiksjaar van het achtergrondschild kan worden af genomen om te worden bewaard, kost f 10,Ruim zestig procent van dit bedrag is bestemd voor het goede doel. De adressen van de plaatselijke afdelingen en de verkopende steunpunten van het Rode Kruis staan vermeld in het telefoon boek. Het landelijke bureau is te bereiken op telefoonnummer: 070 - 846609. De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) vereert M.L. Almekinders, al gemeen directeur van de SVRZ, met een symposium onder het thema 'Volumebe- heersing in de gezondheids zorg in relatie tot de bevol kingsdichtheid'. Dit wordt ge daan omdat de directeur per 1 februari 1987 met pensioen gaat. Kees Brusse knappen, zonder dat er iets ge beurt. Mick vraagt aan Davies of hij huisbewaarder wil worden, in de overtuiging dat Davies de in- en verkopen onmogelijk ma ken? Alle vier de oorzaken wor den her en der genoemd, maar in veruit de meeste gevallen luidt het antwoord: nee, wat we nodig heb ben is de juiste infrastructuur en de juiste software. Indien deze in grediënten ontbreken blijft het PC gebruik beperkt tot de finan ciële administratie, eventueel aan gevuld met tekstverwerking, maar los van de afrekening en het voor raadbeheer. De levensmiddelenbranche is een goed voorbeeld. Daar weet de winkelier direct wat hij verkocht heeft, of een bepaald artikel al bijbesteld moet worden en waar sociale dienst, regionaal bejaar- denwerk, sociaal advieswerk en gezinszorg. En ten slotte de mid delbare beroepsopleiding Ago gisch Werk, voor functies op het terrein van inrichtingswerk voor kinderen, jeugd en gehandicap ten, óf op het terrein van het cul tureel werk in bijvoorbeeld jonge rencentra, club- en buurthuizen en bij werklozen en culturele min derheden. Alle opleidingen duren drie jaar. Daarnaast is er nog een voorop leiding of aanloop tot een oplei ding in de gezondheids- en wel zijnszorg, Intas. Hij vervulde zijn functie meer dan 37 jaar en was van grote bete kenis voor de gezondheidszorg in het algemeen en de stichting in het bijzonder. Het symposium wordt donderdag 29 december gehou den in de Schouwburg van Mid delburg en begint om 10.30 uur. Na het symposium dat om 14.30 uur eindigt, is er tussen 15.15 en 16 uur een formele afscheidsbij eenkomst, ook in de Schouw burg. De heren drs. F.A. Visser (oud-voorzitter van de Nationale ruimte zal opknappen. Davies is alleen een man van grote woorden. Als Davies zich ten opzichte van Mick minder tactisch uitlaat over Aston, wordt hij uit het huis ge zet. Davies is op weg naar een dorp waar zijn papieren lang gele den zijn achtergebleven, maar eerst door het ontbreken van goe de schoenen en later door het voortdurend slechte weer, moet hij steeds zijn tocht uitstellen. Zo als Aston de reparatie van het huis uitstelt. In een briljante constructie en met bizarre humor stijgt Pinters stuk ver uit boven het ogenschijnlijk eenvoudige gegeven. Met Kees Brusse, Johan Ooms en Hidde Maas in de drie rollen wordt 'De Huisbewaarder' een grootse to neelavond om naar uit te kijken. De voorstelling begint om 20 uur. hij dat kan doen. Dat is te danken aan een goede software en goede communicatie met de leveranciers door de gestandaardiseerde LAN- st reepjescode. Ook in de andere branches zou een dergeljk systeem de handel vergemakkelijken. Bij de één (boeken- en platenhandel) meer dan bij de ander (juweliers). Dat hangt af van de hoeveelheid ver schillende artikelen en het gemak waarmee zij over de toonbank gaan vanwege de prijs. Verder is ook de consument ge baat bij het systeem. Als hij in een winkel naar een bepaald artikel vraagt dat niet in voorraad blijkt te zijn, dan kan de winkelier snel nakijken waar het wel te krijgen is (bij concurent of leverancier) via het computernetwerk. Al deze zaken worden breed ten toongespreid tijdens de Personal Computer RAI 87. Deze is tussen 20 en 24 januari dagelijks geo pend van 10 tot 17 uur. Theater Skoop speelt zaterdag 3 januari in de Middelburgse schouwburg kindervoorstelling met poppen. Theater Skoop komt uit België en bestaat uit Leo Bor- mans en Dirk Vercampt. Zij schreven het fraaie kijk- en lees boek 'De grote smoelstoel' en maakten er toen een spannend to neelstuk van voor kinderen vanaf 6 jaar. Hoog boven de mensen op een reusachtige stoel woont de Grote Smoel en speelt met zijn grote mond de baas over iedereen. Ziekenfondsraad), W. Don (lid gedeputeerde staten) en drs. Th. J Westerhout (voorzitter SVRZ) zullen er het woord voeren. En tot slot van het formele gedeelte zal Almekinders zijn afscheidsrede uitspreken. De dag wordt besloten met een openbare receptie. Daar kan men kennismaken met de nieuw be noemde algemeen directeuren A.F. Aertssen en drs. G.C. de Bruijn. Voor de jazz-liefhebbers is Soesja Citroen geen onbekende. Donder dag 1 januari treedt zij met haar band op in het Vlissingse Vestzak theater als sluitstuk van het nieuwjaarsconcert dat daar wordt gegeven. Sinds de middelbare schooljaren is deze zangeres -zoals dat heet- bezig. De definitieve doorbraak kwam echter in 1983 met haar plaat 'Soesja Citroen sings Thelo- nious Monk'. Het werd de eerste vocale Monk-plaat in de geschie denis en toonaangevende jazzbla- den in Europa waren vol lof. Via Tros Sesjun, het Vara Dansor- kest, het Metropole Orkest en de Skymasters kreeg Soesja op de ra dio volop aandacht. Hoewel Soesja Citroen door middel van optredens in België, Frankrijk en Denemarken reeds internationale erkenning had gekregen, werd be gin 1986 op het Yatra Jazz Festi val in New Dehli de kroon op haar werk gezet. Soesja treedt op met haar eigen band, waarin Mar tin van Duynhoven, Albert Sar- ko, Jan Voogd en Freed Leeflang voor de begeleiding zorgen. Daar naast vormt ze nog een duo met Albert Sarko. Het optreden van Soesja begint om 21 uur. Smoel heeft alle ladders en trap pen verboden en zo kan hij lekker blijven zitten waar hij zit. Op een dag komt er een clown met een ladder. De clown vertikt het om naar de pijpen van Grote Smoel te dansen en klimt met zijn ladder naar boven, naar de Grote Smoel. Smoel wordt bang en ver andert zijn stoel in een stoomboot en zelfs in een oorlogsschip. Maar de clown blijft proberen boven te komen en verjaagt uiteindelijk de Grote Smoel. De clown voelt zich nu groot en machtig. Net als de Smoel. Maar dan gooit hij (geluk kig) alle zwepen, hoeden en me dailles weg en springt naar beneden. De voorstelling begint om 15 uur en duurt ongeveer 70 minuten. Na acht platina en vijf gou den elpees plus een heel stel nummer één-hits over de hele wereld, werd van het vorige Nena-album "Feuer Und Flamme" heel veel verwacht. Tè veel vindt de band achteraf, want hoewel de elpee gemakkelijk de gouden status behaalde was de eraan gekoppelde Euro pese toernee geen groot succes. Vandaar dat de bandleden Nena Kerner, Rolf Brendel, Uwe Fahrenkrog-Petersen, Jür- gen Dehmel en Carlo Kar- ges eind vorig jaar allemaal hun eigen weg gingen om hun ervaringen eens op een rijtje te zetten en na te den ken over de toekomst. Dat resulteerde in een heleboel veranderingen: om te be ginnen koos Nena voor een andere manager en produ cer en vervolgens hanteer den ze in de demo-studio weer hun oude werkwijze Het ging om de liedjes zelf en dus moesten die live en aan de hand van simpele proefopnamen worden 'ge test' voordat ze eventueel werden opgenomen. Daarna trok het vijftal zich terug in een afgelegen stu dio in de buurt van Milaan om de nieuwe elpee "Eis- brecher" op te nemen. Met in eerste instantie Klaus Voormann als producer. Naarmate de opnames vor derden, herontdekte Nena steeds meer hun collectieve kracht en werd de elpee tenslotte zonder inmenging van anderen afgerond. De rock 'n' roll is op deze nieu we Nena-elpee dus weer te rug en daarin hebben voor al gitarist Carlo en zangeres Nena de hand gehad. Het laatste nummer Wantij van alweer de derde jaar gang is uit. Dit Zeeuwse mi lieutijdschrift bevat weer artikelen over zeer uiteenlo pende onderwerpen. In het artikel "Schone slo ten, vuil water" werpt Jan- Willem Jongepier een licht op het recente rapport van G.S. over berm- en sloot- onderhoud. Daarin worden aanbevelingen gedaan voor een milieuvriendelijker on derhoud door de water schappen en het wegschap Walcheren. In 1982 sprak G.S. namelijk haar be zorgdheid uit over het feit dat in Zeeland het gebruik van gifstoffen steeg in te genstelling tot de afname die in de rest van Nederland te zien was. In een gesprek met de grootste grootverbruiker, het waterschap Het Vrije van Sluis, worden de aan bevelingen van het rapport getoetst aan de praktijk. De allesbrander geeft, door zijn naam, de indruk aller lei spullen probleemloos te kunnen verbranden om hierdoor warmte te geven. Niets is minder waar, staat te lezen in het artikel "Al- lesbranders en andere kachels". Het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek heeft onlangs de resultaten ken baar gemaakt van het on derzoek naar de mogelijke gevolgen van zeewaterver vuiling. Hiervoor zijn in 1984, 465 levende botten opgevist uit de Westerschel- de tussen Hansweert en Vlissingen. Maar liefst 75 16%) hadden kernach tige gezwellen op vinnen en staart. Jan de Vries zet de alarmerende resultaten uit een in het artikel "Vissen ziek door vervuild zeewa ter!". Onomstotellijk is dat er veel meer zieke vissen zijn in vervuild zeewater dan in schoon. "Ik zit met een heleboel boeren hier in een volley- balklub. Vorig jaar lachten ze mij uit, zo van: "Gij met uw kernenergie; hou toch eens op met dat gezeur". Maar sinds Tsjernobyl zijn zij helemaal veranderd. Nu kijken ze ook steeds naar Doel en denken: Ai, ai, ai, als er maar niks mis gaat...!". Het artikel "Kernramp', de landbouw is zeker de klos", gaat in op de gevol gen van een eventuele ramp voor de landbouw. In een interview geven Toine Huysmans en Hans Ban- nink hun visie. De feiten net na de ramp voor de landbouw, worden door Karin van Herwaarden nogmaals op een rij gezet. In de berichten wordt inge gaan op het samenhangen de milieubeleid van de Pro vincie Zeeland, vliegas opslag bij Borsele, het niet in gebruiknemen van de smeerpijp bij Antwerpen door Tessenderlo-chemie, een nieuwe Westerschelde tentoonstelling en vele an dere zaken. Wantij is te koop voor 2,50 in de boekwinkels. Ook bij de Zeeuwse milieufederatie, Sin gelstraat 7 in Goes kunt u terecht. De MDGO-school aan de Troelstraweg in Vlissingen houdt don derdag 22 januari een open dag/avond. Deze dag is bedoeld voor geïnteresseerden en mensen die zich in willen laten schrij ven voor het nieuwe schooljaar, 's Middags van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 uur kan men de school komen bekijken en de leraren uitvragen over de mogelijkheden.

de Vlissinger | 1986 | | pagina 13